Ijïrouinciale .Zeem» sdte De XX* Eeuw. a N o. 36 OENSDAG 12 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND MIDDELBUR6SCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en t agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week.De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 36 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. By abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ai „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Aether-kwajongens Wij hebben er reeds zoo nu en dan van doen blijken, dat we de verdeeldheid in den Nederlandschen aether bedroevend vinden en dat we het ten zeerste zouden toejuichen, indien er één algemeene Ne- derlandsche radio-omroep zou tot stand komen, die alle muziek, amusement en populair-wetenschappelijke radio-zaken zou uitzenden, met daarnaast een zuive re partij-omroep, die naar het hoogheer lijke stelsel der evenredige vertegen woordiging zooveel politiek in de lucht zou mogen slingeren, als men maar wil de. Maar dat zal vooralsnog wel onbereik baar blijven. Ongeoorloofd achten wij het bedrijf van de verschillende partij-omroepen echter stellig niet enkel maar onge- wanscht. Er is echter nog een tweede strijdme thode, en daarop hebben wij hier het oog: door genereeren beletten, dat de buurman, straat- of wijkgenoot van an dere richting of confessie, hoort wat hem in den aether behagen mocht. Dat is kwajongenswerk, dat, zoo het juridisch bewijsbaar ware, gestraft behoorde te worden. Gisteren drukten we onze af keuring daarover uit in een berichtje, in algemeene termen gesteld, opdat hij, dien deze schoen mocht passen, hem zoude aantrekken. Nu men echter van zekere zijde ons daarover, op niet al te zoetsap- pigen toon, ter verantwoording roept, moeten we ons wel duidelijker uitdruk ken, Welnu dan: een vorige klacht betrof de ontvangst-verstoring van de Avro-uit- zeadingen; thans echter kwam een lezer zich beklagen, dat hij en meer radio-lief hebbers des Zaterdagavonds bemoeilijkt werden in het ontvangen van Vara-uit- zendingen. Natuurlijk valt er hier niet licht iets te bewijzen, dat weten we zeer wel, Maar wanneer een dergelijk hinderlijk genereeren regelmatig optreedt ten tijde van de uitzending van een bepaald ge kleurde omroepvereeniging, dan is dat voor ons voldoende om een redelijk ver moeden van het misdrijf „radio-stroopen met Mexicaansche honden" aanwezig te achten. En daartegen protesteeren wij met kracht: de Vara en de Kro en Vpro en zelfB de Hiro.als ze eenmaal zenden mogen, dan late men ze in het vrije Ne derland onbelemmerd het vrije woord. Wie dat met genereeren verstoort, is een aether-kwajongen. TWEEDE KAMER. Herdenking mr. G. W, San- nes. - Suriname floreert nog niet, Alvorens tot de gewone parlementai re werkzaamheden over te gaan, heeft mr. Van Schaik, de Kamervoorzitter, in sympathieke bewoordingen den overle den mr. G, W. Sannes herdacht. Gedurende meer dan 16 achtereenvol gende jaren, zoo zeide spr„ maakte de overledene deel uit van deze Kamer. Zijn persoonlijkheid was gezien, zijn kun dig woord had gezag. Zijn redevoeringen, som6 vlijmend en scherp, zich steeds ken merkend door hun doorwrocht en op bouwend karakter, werden gaarne be luisterd. Hij placht te spreken met war me overtuiging. Want in Sannes zag spr. een heilig vuur branden. Man van vas te beginselen, werd geheel zijn politie ke arbeid gedragen door een sterk idea lisme, In volle overgave had hij zich vóór dit alles in dienst gesteld van den strijd voor de leniging van de nooden der sociaal-behoeftigen. Hun meer le vensvreugde te verschaffen, was het stre ven van zijn leven. Midden in dien ede len strijd, onbaatzuchtig en vol zelfop offering gevoerd, is hij gevallen. De Kamer rouwt om een harer beste leden, Moge het Eeuwige Licht hem ver' lichten en zijn ziel in vrede rusten. De Minister van Koloniën, de heer De Graaff, sloot zich namens de regeering geheel aan bij de gevoelvolle woorden van den voorzitter. Staande hoorden de leden deze woor den aan. En daarna volgde de installatie van het s. d. Kamerlid, dat den zoo-even herdach te opvolgt, den heer H. de Boer. Men heeft zich, vervolgens tot het rou tinewerk overgaande, onledig gehouden met een discussie van de begrooting van Suriname, ons troetelkindje, waar ieder jaar bijna 3.000.000 gulden bij moet. Hoe men dat zou veranderen, daarover kon de Kamer het nog niet eens worden. In elk geval: van koloniale kapitalisti sche uitbuiterij zal men daar toch moei lijk kunnen spreken! De Minister is begonnen de verschil lende sprekers te beantwoorden, maar erg optimistisch was de heer De Graaff ook al niet. DE BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Aan het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het hoofdstuk Buitenland- sche Zaken van de begroeting 1930 ouit- leenen wij, dat verscheidene leden ern stig bezwaar maakten tegen het inzake België tot nog toe gevoerde b e 1 e i d. In de eerste plaats betroffen deze de houding van den minister van Buitent. Zaken in het bijzonder. Opnieuw is gebleken, ditmaal uit de nog niet opgehelderde publicatie van den brief van prof. Van Eysin|ga, dat de mi nister de Nederlandsche n,atie en de Sta te n-Generaal dikwijls onkundig laat om trent de belangrijkste aangelegenheden. In de tweede plaats betroffen hun be zwaren de gevolgde politiek. Zij veroor loofden zich op de volgende feilen te wij zen Ten eerste blijkt uit de „bescheiden inzake de tusschen Nederland en België hangende vraagstukken door de weder zijdsche regeeringen gewisseld sedert de verwerping van het verdrag van 3 April 1925" dat, indien België een verbe tering der bestaande verbindingen door tussclienvvateren (tusschen, Rijn. en Schei- de) mocht wenschen, het Haagjsche Ka binet volkomen bereid zou zijn daaraan mede te werken. Ten tweede staat vast, dat minister Hijmans heeft verklaard dat zelfs aan zienlijke vergroeiing' en verbetering van de bestaande waterwegen niet voldoende zou zijn voor België, dat een nieuwen waterweg verlangt. Genoemde minister grondde, nochtans deze verklaring niet op overwegingen van economischen aard. Ten derde doen de brief van prof. Van Eysinga en het IXde Iloofdfstuk der be grooting (Waterstaat) weten, dat de Re geering onderscheidene belangrijke wer ken Ier verbetering van de vaart door de tuslschenwateren spoedig zal ter hand nemen en het plan bestaat het kanaal van Zuid-Beveland te verbreeden. Ten vierde volgt uit datzelfde schrij ven, dat de Nederlandsche delegatie ter Centrale Commissie voor de Rijnvaart in de eerstkomende zitting van die Corn- misise wellicht een overzicht had te geven van hetgeen sedert de jongste Straatsburgsche bijeenkomst reeds ge daan is, dan wel voorbereid wordt, ter zake van de verbetering van den toe stand der Schelde en Rijn verbindende buisschenwateren. Gezien deze punten is drieërlei con clusie "mogelijk öf de Belgische regeering is inmiddels van inzicht veranderd; anders ware er immers geen enkele grond aanwezig om de bedoelde werken aan dezen vaarweg die aan behoorlijke eischen voldoet, thans terwijl de onderhandelingen om trent de wijziging van het verdrag van 1839 hangende zijn, uit te voeren of voor le bereiden, behalve de noodzakelijke baggerwerken en normale herstellingen; óf de Belgische regeering oT de Belgi sche gedelegeerden in de Rijnvaarlcom missie hebben wenschen geopenbaard omtrent de verbetering van dien toe- rstand öf aan de Nederlandsche delegatie zijn klachten geuit over den slechten toe stand dier tusschenwateren. Gevraagd werd van welke zijde de klachten kwamen op welken grond de kwestie der tusschenwateren ter sprake werd gebracht, welke gedragslijn de re- Igeering leu deze gevolgd lieeft. Deze leden waren bovendien ook daar om verontrust over het feit op zich zelf, dat blijkens den brief van prof. Van Eysinga en het antwoord der regeering op de vragen van den heer Heemskerk De erfelijkheid zou de machtigste factor kunnen worden in den vooruit gang van het menschelijk geslacht, in dien ieder mensch begreep, dat elk zijner levensdaden weerklinkt tot in zijn nageslacht Dr. Paul le Gendre. cacBo ccaotKj do ntrnoon aorroo o'ts a in de Rijnvaartconnnissie mededeelin gen waren gedaan over den toestand der tusschenwateren, omdat dit betreft een aangelegenheid, waarmede die commis sie niets te maken heeft, zoodat elke uitnoodiging tot mededeelzaamheid reeds op dien grond had moeten zijn gewezen van de hand. LUIDSPREKERS IN DE TWEEDE KAMER. De luidsprekersinstallatie in de verga derzaal der Tweede Kamer, welke eeni- gen tijd geleden bij wijze van proef werd werd gebruikt, is gisteren officieel in ge bruik genomen. Tien luidsprekers zijn over de tribunes verdeeld en microfoons zijn geplaatst vóór den voorzitterszetel, voor het spreekgestoelte en op de minis terstafel, EEN NIEUWE PONT VOOR HET VEER WILLEMSDORP-MOERDIJK. Op een der hellingen van de N.V. Scheepswerf en Machinefabriek De Bies- bosch is gisteren de kiel gelegd voor 'n veerpont, in aanbouw voor rekening van het ministerie van waterstaat en bestemd voor den dienst aan het Moerdijksche Veer. De hoofdafmetingen van het vaartuig zijn: lengte 40 meter, breedte 10.50 me ter, holte 4.45 meter. Het schip zal het algemeen hetzelf de uiterlijk vertoonen als de reeds in dienst zijnde veerpont, is echter 2.50 me ter langer. Het schip zal worden voorzien van een triple-expansie machine van 550 I.P.K, en 2 stoomketels, elk van 92 M.2 verwarmd oppervlak, welke installatie ook geheel door De Biesbosch wordt vervaardigd. HET FILMKEURINGSTARIEF. Naar uit betrouwbare bron vernomen wordt zei eerstdaags het verschuldigde bedrag voor het keuren van film's, dat cp het oogen'Mik 4 cent per meter be draagt, verlaagd worden tot 3 cent per meter. i ri pi j»n*";!P!«im DE BUITENGEWOON GEZANT TE RIO DE JANEIRO. Naar het Ned. Corr. Bur. verneemt, is binnenkort de benoeming te verwachten van dr. J. B. Hubrecht, gezantschapsraad, thans verbonden aan H. M. gezantschap te Londen, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rio de Janeiro, DE PAPEGAAIENZIEKTE. Het optreden van de Papegaaienziek te in Amsterdam doet de vraag rijzen,, of niet in Rotterdam maatregelen ge nomen moeten worden, om te voorkomen, (dat de ziekte naar hier over gaat, Voor al daar een havenstad met een groot aantal zeevarende schepen voor een be smetting spoedig in aanmerking komt. Naar hel Volk verneemt, hebben de autoriteiten, belast met liet toezicht op de volksgezondheid deze vraag reeds on der de logen gezien. De directeur van den Geneeskundigen Dienst, dr. Ch. van Herwerden, heeft reeds overleg gepleegd met de rijksseruminrichting, terwijl gis termiddag een onderhoud had met de inspectie ven het staatstoezicht op de Vol k s; ge zo n d he i d dr. D. J. Hulshoff Pol uit Den Haag. ZEELAND De Coöperatieve Beetwortelsuikerfabr. Zeeland, De agenda voor de op 25 Februari te Roosendaal te houden buitengewone al gemeene vergadering van leden der Ver- eeniging Coöperatieve Beetwortelsuiker fabriek Zeeland G. A. te Bergen op Zoom bevat het voorstel van het bestuur tot ontbinding der Vereeniging en in ver band daarmede tot verkoop van de sui kerfabriek met huizen, kantoor, schuren, bergplaats, schaftlokaal, weegbrug, er ven, tuin, bouwland enzoovoort te Ber gen op Zoom, groot 9.16.71 H.A.; het erf- pachtsrecht tot 31 October 1980 en het recht van opstallen, pulpdrogerij, ketel huis enz, van perceelen te Bergen op Zoom, groot 3.25 A.; het bouwland te Middelburg, groot 2,05.63 H.A.; het bouwland, weiland, schuur en waterlei ding te Sluis, groot 16.97 Are; het bouw land en hakhout te Woensdrecht, groot 33.90 Are; de landingplaats te Sloterweg- Noord, groot 13.65 Are; het recht van gebruik op het terrein der gemeente Ber gen op Zoom aan de Visschershaven; de spoorweg met het daartoe behoorende materiaal; alle bij de machines en ma terialen behoorende reservedeelen en alle aan de Zeeland verleende rechten en concessies; aan de N.V. Centrale Suiker Maatschappij te Amsterdam; de Ven nootschap tot Exploitatie van Suiker fabrieken te Dinteloord, de Coöperatie ve Vereeniging „Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek Putterdhoek" te Put- tershoek en aan de Coöperatieve Ver eeniging ^Coöperatieve Beetwortelsui kerfabriek Roosendaal G. A." te Roosen daal. (Deze heeft zich intusschen terug getrokken), zulks voor den prijs van 750.000, zullende voor de aansprake lijkheid van de leden voor de verbinte nissen der vereeniging 300 per aan deel voorloopig worden gestort. Nog wordt vaststelling voorgesteld van de vergoeding aan liquidateuren voor tijdverzuim en te verrichten arbeid en het verleenen van machtiging aan hen tot het verrichten van alle daden van beheer en eigendom, en in het algemeen *ot alle handelingen voor de liquidatie r.oodig of daarmede verband houdende. MIDDELBURG. Christelijke Besturenbond, Aan het jaarverslag van den Christelij- ken Besturen Bond over het jaar 1929 is het volgende ontleend: De secretaris wijst er op, dat in het afgeloopen jaar de werkloosheid te Mid delburg wederom geringere „afmetingen had aangenomen; alzoo ook hier meer dere opleving. Echter is de werkloosheid nog van dien omvang, dat nog steeds ob jecten van werkverschaffing noodig zijn. Dank zij den maatregelen van het ge meentebestuur, konden in 1929 nieuwe terreinen voor tewerkstelling ter hand genomen worden Wat den C. B. B. betreft, wordt gespro ken van opgewekt en bloeiend vereeni- gingsleven. Naast sterken groei van le dental, viel intensieven arbeid waar te nemen, die den C. B. B., den aangeslo ten afdeelingen en den leden ten goede kwam, In 1929 werden ontvangen 94 stukken; 62 brieven en briefkaarten zijn verzon den. De propaganda voor de Chr. Vakbe weging is met groote activiteit door den C. B, B. ter hand genomen. Werd deze ook vorig jaar stevig aangevat, in dub bele mate kan dit voor 1929 gezegd wor den. Allereerst releveert de secretaris den propaganda-arbeid buiten de stad, n.l. op Walcheren. Te Veere en te N, en St. Joosland mocht het, in samenwerking met het hoofdbestuur van den Chr. Fabr.- en Transportarb. Bond, den C, B. B. geluk ken een afdeeling van die organisatie op te richten met resp. 6 en 11 leden. Eerst genoemde afd. heeft echter een kwijnend bestaan; de andere afd. is in bloei toe genomen. 4s.é- De propaganda in eigen kring is stevig aangepakt, vooral door middel van het huisbezoek, In Februari werden een 2-tal avonden gewijd aan huisbezoek, die, al brachten zij enkele leden, toch geen groot succes waren, Bij de najaarsactie, in de tweede helft van Nov., werden 26 nieuwe leden voor de Chr. vakbeweging ingeschreven. De propaganda door woord en geschrift werd evenmin vergeten. In 1929 werden adressen gericht aan den gemeenteraad van Grijpskerke be treffende toetreding der gemeente tot het Werkloosheidsbesluit 1917; en aan B. en W. van Middelburg, om in de bestekken voor het straatwerk bepalingen op te doen nemen aangaande de rechtspositie der straatmakers. Beide verzoeken von den een welwillend gehoor. In April heeft het dag. bestuur een onderhoud gehad met wethouder On- derdijk over ingekomen klachten bij de werkverschaffing aan de Oranjezon, Het betrof hier te weinig uitbetaald loon aan een ploeg arbeiders, die een taak werk hadden aangenomen. Toezegging van on derzoek werd gedaan, hetgeen dan ook, zij het slechts voor een klein gedeelte, tot bevrediging leidde. Tevens werd daarbij de aandacht ge vestigd op het feit, dat bij het helmste ken aan de Oranjezon voortdurend arbei ders van buiten worden aangenomen. Gevraagd werd, of het niet mogelijk was daarvoor Middelburgsche arbeiders te gebruiken, In Mei daaropvolgend werd schrifte lijk geantwoord, dat na genomen proeven het niet mogelijk was, meergenoemd werk aan M'burgsche arbeiders op te dragen. De propaganda besprekende, en ook den toestand in Zeeland beziende, meen de de C. B, B„ bij het C. N. V. nadere stappen te moeten doen, teneinde meer de aandacht op Zeeland te vestigen. De C. B. B. heeft ten opzichte van zijn wensch om verschillende redenen geen. genoegdoening kunnen krijgen, daar het C. N. V. talrijke moeilijkheden zag in het aanstellen van een algemeen pro pagandist. Wel zegde het hoofdbestuur van den Chr. Landarbeiders Bond toe, dat een vrijgestelde voor Zeeland disponibel zou komen. De C. B. B. meent, dat aan deze zaak de volle aandacht moet ge wijd blijven, omdat voor de Chr, vakbe weging in Zeeland nog veel te doen en te bereiken valt. De ontwikkelingscommissie uit den C, B. B, hield in 1929 een zestal lezingen. Door 13 leden der aangesloten afdee lingen werd gebruik gemaakt van de ad viezen van het rechtskundig bureau van den C. B. B. te Vlisingen. Vorig jaar 7 leden. De bibliothecaris gaf in 1929 56 boe ken uit. De vertegenwoordiging in colleges en vereenigingen was gelijk aan die van het vorig jaar. Gezien de goede resultaten van het vo rige jaar, werd in de bestuursvergadering van October besloten, opnieuw bij de af deelingen inteekenlijsten te laten circu- leeren, om uit het ingekomen bedrag den werkloozen een Kerstgift te verstrek ken. Met genoegen mócht geconstateerd worden, dat de uitkomst die van het vo rig jaar heeft overtroffen, In totaal werd ingezameld 152,90. De uitkeering kon daardoor ook hooger zijn,, dan in 1928. Aan 28 gehuwden en kostwinners werd per persoon 4 uitgekeerd, terwijl 9 on- gehuwden ieder een bedrag van 3 ont vingen. Het aantal leden bedroeg op 31 Dec. 1928 695 leden en op 31 Dec. 1929 836 leden. Aldus over 1929 een totale voor uitgang van 141 leden. Het t. b. c. fonds „D. E, L." boekte aan ontvangsten in 1929 1077.80, Aan financieele hulp werd 333.50 uitgekeerd, terwijl voor ziekenhuisverpleging 600 werd betaald. Vervolgens geeft de secretaris het voornaamste uit de verslagen der afdee lingen. De rekening van den penningmeester wijst aan in ontvang 267, en in uitgaaf 266, alzoo een goed slot van 1. Heden herdenkt mejuffrouw F. de Fluiter den dag, waarop zij voor 40 jaar in dienst trad bij de familie Ruijtenbeek, op het Molenwater alhier. Met onkreuk bare trouw en stipte eerlijkheid was zij, naar ons werd medegedeeld, gedurende deze lange reeks van jaren deze fami lie tot hoog gewaardeerde hulp en steun, Medelevend met het vele lief en leed, wordt zij volkomen als huisgenoote be schouwd. Het heeft de jubileerende gedienstige heden niet aan belangstelling met den zeldzamen dag ontbroken. WALCHEREN. SEROOSKERKE. Maandag hield de Coöperatieve Verbruiksvereeniging hare jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer J. Versluijs. Er bleek in den winkel in 1929 een omzet te zijn geweest van 13.397. Na afschrijving en storting in het re servefonds werd door het bestuur het voorstel gedaan om geen dividend uit te keeren vanwege het aanschaffen van een duren snelweger, waar het bestuur toe besloten was, en die dit jaar geheel is betaald. De heeren S. v. d. Broeke en J. W. Louwerse worden als bestuursleden her kozen en de heer J. van Keulen als com missaris. De vereeniging bestaat uit 43 leden. Na afloop werden enkele niet meer ge vraagde tabakken en sigaren onder de leden verkocht. W.FSTKAPELLE. De Christelijk His torische Kiesvereeniging hield Maandag haar achtste jaarvergidermg waarop mr. Wioldring v. d. Hoop sprak over het WerkloozenbesJuit 1917, mede in verband dat toetreding tot dit besluit door die ge meente in haar raad geen meerderheid kon verwerven Na voorlezing van het jaarverslag sprak de voorzitter nog een kort woord

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1