^roirirtciale ifeemusche De XX® Eeuw. No. 35 DINSDAG 11 FEBRUARI 1930 173c Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD „Luctor et emergo" BINNENLAND DE KON. FAMILIE IN BEIEREN. DE ONDERWIJSBEGROOTING. DE DEFENSIEBEGROOTING, DE ZOMERTIJD. DE DROOGMAKING DER ZUIDERZEE. De Talmoed. OUD-GOUVERNEUR FRUYTIER. „NEDERLAND"-EXPRESS. De „Zeeland," MIDDELBURG. Middelburg-Indië. VLISSINGEN- ZUID-BEVELAND. KERKNIEUWS Een nieuw Bisdom. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elite regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Naast onze nationale spreuk „Je main- tiendrai" staat onze provinciale „Luctor et emergo" beiden forsche, krachtige en kernachtige deviezen, die in gecon- centreerden vorm de essence bevatten van onzen Nederlandschen en van den Zeeuwschen volksaard. Wanneer er echter eens een Zuiderzee- provincie zal zijn ontsaan, en de eer ste, een weggedeelte voltooiende stap, is daartoe gisteren gezet dan zouden wij ons kunnen voorstellen, dat de be woners daarvan, natuurlijkerwijze al on der het „Je maintiendrai" vallende, nog naijverig op ons „Luctor et emergo" zul len wezen. Want is en wordt ook dat grootsche werk, daar binnen onze eigen landspalen schoon buiten onze zeedijken, verricht, niet een langdurige worstelen met de baren, om den kostelijken grond aan het nat-zoute element te ontrukken, hem bewaren en tegen aanvallen te be schermen? AI jaren is er gewerkt en geweldige dingen zijn al tot stand gebracht; onze knapste ingenieurskoppen staan vooraan in den grooten, vreedzamen strijd, die tot oorlogsdoel heeft landsvermeerdering en gebiedsvergrooting van Nederland, zonder dat een andere natie een duim grond behoeft af te staan. Ja, met dezen strijd dwingen wij zelfs de gulle bewon dering af van alle ons omringende lan den, tot verre daarbuiten, ook in andere ververwijderde werelddeelen. Dat is een element, waarop de heeren Colijn en Reymer gisteren, met recht, de aandacht vestigden. Geen enkel groot werk wordt vol bracht zonder kritiek, zelfs zonder dat men, met cijfers en teekeningen, onwe- derlegbaar heeft bewezen, dat het onmo gelijk was! Zulks is ook hier het geval. Aan den eenen kant wordt, tot in de Kamer toe, aangetoond, dat deze droog legging onze financieeele draagkracht verre zoü overschrijden. En van velerlei andere kanten wordt door echte, halve en ook door volslagen on-deskundigen, beweerd, bewezen of bepleit, dat afsluitdijk en inpoldering on mogelijk zijn of tot rampen zullen voe ren, zooals men die nog nooit beleefde. Dat kon ook niet anders, en werd stellig verwacht. Maar zoolang het Nederlandsche volk nog het volle vertrouwen heeft in de ken nis, en bovenal in het verantwoordelijk heidsgevoel van onze wawterbouwkun- digen, mag en kan het niet anders doen, dan al zulke waarschuwingen in woord en geschrifte, naast zich neerleggen en den droorflp^rfers vastberaden hun gang laten gaan. De leek oordeele niet op dit terrein vol voetangels en klemmen, of, om in den stijl te blijven: hij wage zich niet tp dezen bodem van glibberige zeeklei. Een welvarende natie als de onze, met een wereldreputatie als waterbouwkun dige, zal en moet tegen eiken prijs dit grootsche werk voortzetten en doorzet ten, tot 't lieflijk einde: de Zuiderzee be dwongen en tot IJselmeer getransfor meerd, met achter de dijken de golven de graanvelden, de sappige weiden en de bloeiende bongerds! Zoolang ge nog geen eigen hebt, moogt ge ons Zeeuwsch devies leenen daarbij: Luctor et emergo, mijneheeren! mnn. _Be Prins heeft het voornemen zich 17 Februari a.s. naar Oberstdorf te be geven en daar een|ige dagen te verblijven. De Koningin en de Prinses woonden mfet gevolg Zondag jl. de godsdienstoefe ning bij in de Evangelische kerk. De Koningin stelde veel belang in de skiwedstrijden welke de vorige week zijn gehouden. Blijkens het Voorloopig verslag der Eerste Kamer over het hoofdstuk Ondër- wijs der begrooting 1930 hebben en kele leden geklaagd, dat de L. O. .wet 1920 nog steeds niet volledig is inge voerd. Nu 's lands financieele toestand gunstig te noemen is en een volkomen deskundig, in de praktijk van het on derwijs geschoold minister is opgetreden, werd de hoop uitgesproken, dat deze zal trachten, den toestand weer eanig(szins in goede banen te leiden, voornamelijk betreffende verbetering van de lichame lijke opvoeding; verlaging van: het aantal leerlingen per onderwijzer; verbetering van de Opleiding van de onderwijzers, en verbetering van de onderwijzerssala- rissen. Dezelfde leden spraken er hun leedwe zen over uit, dat de minister niets doet voor het voorbereidend onderwijs en, voor het onderwijs aan zwakzinnige en onvol w'aardige kindere n Volgens het voorloopig verslag der Eerste Kamer van de begrooting van Defensie is de vraag gesteld, of de [minis ter ei-van doordrongen is, dat vooral het vlagvertoon en de bescherming van de Nederlardsche belangen in het bui tenland dringend uoodig maakt, Hat in het thans bestaande absolute gebrek aan bruikbaar materiaal zoo spoedig moge lijk worde voorzien. Dat de opiumjager Arend maar ook eenigszins voldoende zou zijn om ons gezag in de Caraïbische zee te doen gelden, meenden meerdere leden te moeten betwijfelen. De. minister spreekt van een tijdelijke stationneering, maar verklaart daarnaast, dat deze „tijdelijkheid" het gansche jaar 1930 zal duren, dat vervolgens een oor logsschip (welk?) ook weer tijdelijk daar zal vertoeven, totdat een definitieve ma ritieme bescherming voor "Curacao zal zijn getroffen. Spoedige voorziening in liet beslaande euvel achtten deze leden onontbeerlijk. De minister van binmenl. >;akcn en landbouw hheeft in een, circulaire aan de gemeentebesturen de aandacht ge vestigd op het kon. besluit volgens het welk de zomertijd dit jaar zal aanvangen op 15 Mei en zal eindigen, op 5 October. De minister eindigt zijn circulaire met de opmerking, dat de gemeentebesturen gelieven toe le zien dat de tijdsaanwijzing op de openbare, door die besturen be heerde klokken, gedurende genoemd tijd vak in overeenstemming zij met de tijdis- vervroeging. Zooals wij gister reeds meldden zijn gistermiddag de beide gemalen te He- demlhlik en Den Oever voor de inpol dering van den Wieringermteer poldeir in tegenwoordigeheid van, tal van autori teiten in werking gesteld. Nadat de directeur-generaal ir. de Blocq van Kuffeler zijn rede gehouden had, heeft oud-minister H. Colijn, voor zitter van den Zuiderzeeraad de aanwezi gen toegesproken en gewezen op de andere interessen, die met de droogleg ging der Zuiderzee verband houden. Want wanneer het Wierhigermeer zal zijn leeggepompt, moeten de nieuw' ver kregen gronden als bouwland in gebruik worden genomen. Twaalfhonderd kilometer kavel- en wegslooten moeten worden gegraven, een afstand van hier tot Milaan, en er moet een begreppeling worden aangebracht, die in totaal even lang zal zijn als de geheele omtrek van de aarde, n.l. 40 millioen meter. Er moet worden voor zien in veel behoeften ein daarvoor zijn arbeidskrachten noodig, die niet ontleend kunnen worden aan de naaste omgeving, omdat daar anders een ernstige storing in het landbouwbedrijf zou intreden. De aanvoer van arbeidskrachten zal dus moeten worden georganiseerd. Dan zal de grond bouwrijp moeten worden gemaakt en daarbij zal een. dank baar gebruik gemaakt kunnen, worden van liet werk,, dat de commis(sie-Lovink in den proefpoider Andijk heeft verricht. En dan komt aan de orde de quaestie van de uitgifte van gronden, die vee! stu die zal vergen. Kamende tot het kostenvraagjstuk, zegt spr. dat ons zeer alarmeerende be schouwingen niet zijn bespaard. Men zal de drooglegging van de Wieringermeer, wat de kosten betreft, voor de verdere werkzaamheden niet als maatstaf mogen nemen. Persoonlijk is de heer Colijn van meening, dat men met e«n cijfer van 200 millioen gulden tekort dient te rekenen. Is dat veel? Neem aan. dat men voor die 200 millioen een leening van 5 pet. zal sluiten met een aflossing in vijftig jaar, dan zou die vijftigjarige annuïteit neerkomen op 'n, bedrag van f 10.120.430 per jaar. Is dal veel? Is het te veel, wan- Rabbi Ashi zeide: „Barmhartigheid is grooter dan alles." neer men de Rijksbegrooling met tien millioen per jaar bezwaart cn daarvoor de beschikking krijgt over 225.000 h.a. 'grond? L Wpnneer de zaak zoo gesteld wordt, is het niet veel. Er zit nog een ondiere kant aan het vraagstuk en dat is,, dat; ieder volk, wanneer 'L het geloof in zijn eigen kracht behoudt en wanneer het in zichzelf voelt,, dat het van tijd tot tijd tot dergelijke dingen in staat is,, als' 'de drooglegging der Zuiderzee, nimmer ten onder zal gaan. In het voorloopig verslag der Eerste Kamer nopens de begrooting van arbeid wordt medegedeeld, dal verscheidene le den den minister verzochten om nadere toelichting van hetgeen in de pers is vermeld,, omtrent een eventueele her benoeming van ir. L. A. Fruytier bij dezen dienst. Deze leden waren algemeen van nieening,. dat een dergelijke herplaat sing bij de Arbeidsinspectie alleen dan zou kunnen geschieden,, wanneer daar een vacature bestaa't. Is zulks het geval,, dan behoort de we der in den dienst opgenomen ambte naar genoegen te nemen met de beschik bare opengevallen plaats. Zoo het inderdaad juist is, dat de zeer bekwame, te 's-Gravenhage gevestig de inspecteur ir. Huygens' naar Maas tricht werd overgeplaatst om den oud- gouverneur van Curacao in de residentie benoemd le krijgen, dan achtten de leden,, hier aan het woord,, zulks zeer onrecht vaardig. Zij vroegen zich af, welk alge meen belang met zulke mutaties ge moeid is. Immers, alleen wanneer een algemeen belang' op spel staat, zijn der gelijke overplaatsingen le rechtvaardigen. Het was dezen leden niet gelukt het te dezer zake in gevaar gebrachte alge- meene belang,, dat vooral in het onder havige geVal wel zeer evident zou moeien zijn, op te sporen. De speciale trein met past en passa giers, in aansluiting op het s.s. „Koningin der Nederlanden", zal Vrijdagmorgen; 14 Febr. te 11 u. 10 van Genua vertrekken). Aankomst Zaterdagmorgen 15 Februari ite 7 u. 57 le Arnhetrry, 8 u. 48 te Utrecht, 9 u. 45 te Den Haag S,,Sj^ 9 u. 3ö lei Am sterdam Wi.P., 9 u. 53 te Amsterdam G.S. en 9 u. 52 te Rolterdam'-Maas. De heer J. J. da Silva, directeur van het persbureau V. D. te Amsterdam, is benoemd tot ridder in de Kroonorde van België. Gisteren is aan den gemeenteraad van Amsterdam een door 195 leden der Ver- eeniging voor den Effectenhandel getee kend verzoek gezonden om bij de be sprekingen over den verkeerstoestand op het Rokin en de daarbij aansluitende we gen zich uit te spreken voor demping van het Rokin. e De „Nwe Arnh. Ct." verneemt, dat 't bestuur van de A. K. U. thans heeft be sloten om tot sluiting over te gaan van de fabriek te Oberbruch en de fabriek te Arnhem te bestemmen tot algemeen proefbedrijf van de A. K. U. Een aantal der leidende krachten te Oberbruch zal worden overgeplaatst naar de proeffabriek te Arnhem. Ook in ver schillende andere functies bij de Enka zullen Duitschers aangesteld worden; een regeling dienaangaande is echter nog niet definitief getroffen. ZEELAND Nader vernemen wij, dal ook de coö peratieve suikerfabriek te Roosendaal zich heeft teruggetrokken uiit dei combi natie, die zich gevormd' heeft tot aan koop der coöperatieve suikerfabriefk „Zeeland". Heden herdacht de heer D'. II. Loodewijk, commies hij den Raad van Arbeid alhier, het feit dat hij 25 jaren werkzaam is bij de sociale verzekerings wetgeving. De voorzitter van den Raad van Arbeid en een deputatie uit de amb tenaren hebben hem1 gecomplimenteerd en een huldeblijk aangeboden. Gisteren opende de heer C. A. J. Everaerl in de Langedelft B 113, op deu hoek van de Nieuwe Kerkstraat een hor logemakerszaak. De heer Everaert, die reeds 7 jaar werkzaam is geweest in de thans opgeheven zaak der firma J. M. Boone en Co., hoopt de voetsporen van zijn patroon, die evenals zijn vader zoo vele jaren lang een uitstekenden naami op dit gebied heeft gehad, te drukken. Dit heeft hij reeds getoond bij de inrichting van zijn winjkel, die een netten indruk maakt en reeds gisterenavond aller be langstelling trok. Het geldt hier nu cen,s een nieuwen winkel, die de concurrentie voor anderen niet vergroot, doch slechts verplaatst. Wederom bereiken ons ernstige klachten over luisteraars, die een be paalde uitzendvereeniging aanhangen, dat zij door genereeren mede-luistervinken beletten naar andere uitzendingen te luisteren. Tlians komt de klacht uit de omgeving van de Latijnsche Schoolstraat Nogmaals doen wij een beroep op ieder radiobeziller alles na te laten wat andere in het luisteren kan bemoeilijken. De strijd tusschen de verschillende vereen i- gingen, hoe die ook te betreuren is, moet ergens anders dan in den aether zeil' worden beslecht of verzwakt. Met de Staatscrt van 10 Febr. zijn verzonden afdrukken van de statu ten betreffende de N.V. de Middelburg- Is che Courant. „Tot Steun". Gistermiddag had de algemeene ver gadering' van de vcreeniging „Tot Steun" plaats. Zij werd geopend door den vice- voorzitter, den heer H. J. van Geuns, die zeide dat ds. IE J. Kastein wegens droeve familieomstandigheden niet aan wezig kan zijn. De commissie lot het nazien der re kening brengt Dij m ode van mej'. Erme- rins, verslag uit van haar werk, alles werd in orde bevonden. Daarna volgden de gewone werkzaam heden: vjorlezeii van het jaarverslag^ toelichting van de rekcn'ng, altreden van een bestuurslid dat herkozen werd, dit maal was hel mej. M. Callenfels, uitloten van twee rentelooze aandeelen en be noeming van een commissie tot het na zien der rekening over 1930, bestaande uit de dames mejuffrouw A. M. de Man en mevrouw SchulteMalgo. Aan het jaarverslag ontleeneu wij het volgende Er werden dit jaar zes bestuursverga deringen en cén ledenvergadering gehou den, een gVooter aantal dan in andere jaren, waaruit blijkt, dat „Tot Steun" actief bezig is. De vereeniging kreeg dan ook de voogdij over 2 nieuwe pupillen, terwijl' de bereidverklaring voor een der de geteekend is. Den pupillen gaat het naar wensch; één werd meerderjarig. Zij bleven in hunne diverse tehuizen onder de liefde volle zorg van hunne pleegouders. Ril kas is f '251dit is jgeen winstsaldo, daar er nog betalingen moeten plaats hebben. Het leden- en begunsitigersaan- tal bedraagt respectievelijk 52 en 73 '(verleden jaar 50 en 75). Als iets1 'bij zonders vermeldt het verslag dat de hoog]sl-contribue.erende leden zijn.... de oud-pupillen Met een opwekking tot steun van „Tot Steun' eindigt hel verslag. Zooals men weet, beslaat ten post kante re alhier gelegenheid tot het voe ren van telefoongesprekken met Ned. Oost-Indië. Naar wij vernemen, wordt daarvan nogal gebruik gemaakt ook'; het aantal u i t Indië aangevraagde gesprek ken overtreft daarbij dat naar Indië. Binnerkort komt hier nog een toe te juichen verbetering. Inplaats van de ge wone interlocele telefooncel zal voor dit transcceanische spreekverkeer een groo- te geïsoleerde „familiecel" worden in gericht, waardoor het mogelijk wordt, imeer op z'n gemak en dus rustiger met den Oost te spreken. Verder zal een :aan- ta! „koptelefonen" het mogelijk maken, dat enkele familieleden meeluisteren. Dergelijke Indië-cellen zullen, naar* wij vernamen, in de verschillende provin ciën geplaatst worden, één of twee per provincie voorloopig. Bij een ingezetene alhier was een geldlrommel met f 200 ontvreemd. De politie heeft den dader, di>e eerst naar Antwerpen was uitgeweken aangehouden en het geld opgegraven, dat ten deele bij den Spiiiboezem was 'begraven. De man is ter beschikking der justitie ge steld. In een woning in de KorensLraat is door buren een begin Van. bramd fge- bliulscht, die ontstaan was doordat een man in beschonken toestand met eeta brandende sigaret op het bed was 'gaan liggen. Van een Belgisch stoomschip, dat op weg was van Antwerpen naar de Congo, is een Belgische verstekeling aan wal gezet en over de grens gebracht. 's H. ARENDSKERKE. In de Maan1- dagv oormiddag gehouden raadsvergade ring werd o. m. medegedeeld, dat de hoo rnen staan langs den Parallelweg, toe gang gevende tot het station 's Heer Arendskerke, door B. en W. niet zijn ge gund, omdat de som welke daarvoor in geschreven is, hen te laag voorkwam. Verder werd besloten als lid toe te tre den tot den Provincialen Brandweer- bond. In verband met een van de Ge zondheidscommissie te Goes ingekomen advies, wordt besloten de perceelen, staande in den Noord Kraayertpolder, plaatselijk gemerkt wijk H nos. 121, 122 en 123, onbewoonbaar te verklaren, als zijnde deze woningen niet meer ter be woning geschikt. Vervolgens wordt op voorstel van B. en W. besloten een geldleening aan te gaan van 12.000 tegen hoogstens 5 's jaars voor de vergrooting van de R. K, Bijz. lagere school té Noord Kraayert, gemeente 's Heer Arendskerke. Bij de rondvraag verzoekt de heer Schipper maatregelen te nemen, dat worde voorkomen, dat het vuil voor den aschbak bestemd, niet daarvóór, maar daarin worde geworpen, ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. GROEDE. Zaterdagnacht kreeg de po- litei aangifte van diefstal va,n»cen gaber- dineregenjas die was bevestigd op een rijwiel, dat onder de waranda van een café le Kruisdijk, was gezet. Door de po litie wordt een onderzoek ingesteld. De gebouwen en gronden van Gast- en Weeshuis te Aardenburg. Onder enorme belangstelling had Maan dag ten overstaan van notaris P. G. J. van der Schrieck de verkooping plaats van de gebouwen van het voormalige Burgergasthuis. Voor koop a, de dokters woning met tuin, ter grootte totaal van 2530 c.A., werd kooper de bewoner, dr.' J. de Hullu voor 10.000; voor koop b, het oude mannenhuis met schuur en erf pachtsperceel, totaal groot 1036 c.A., H. Jolivet voor 3250;; voor koop c, het gasthuis met er achter gelegen erfpachts perceel, totaal groot 4020 c.A., de ver eeniging St. Jan, commissie tot beheer der goederen van gast- en weeshuis af komstig en toebedeeld aan het R. K, armbestuur, en ten slotte van koopen d, e en f, in cumulatie, zijnde de tuin met een deel van laatstgenoemd erfpachts perceel, totaal groot 2090 c.A., de Geref, Kerk voor 1350, Onder zeer groole belangstelling heeft Zondagmiddag ds. v. Peursem na een 22-jarig" verblijf le ELndJhoven, voorai bevestigd door prof. dr. G. A. v. d. Bergh van F.ysinga van Santpoort, zijn intrede gedaan in de Ned. Herv. Ge meente te Uitgeest. ,o Ned. Herv. Kerk, Beroepen te Ierseke, ds. G. J. Slree- der, te Heinenoord. Bedankt voor het beroep naar Rot terdam (18e predikantsplaats), door ds. S. H. Voors, te Zierikzee. Geref. Kerk. Aangenomen het beroep naar Seroos- kerke (W.j door NV. F. M. Lindeboom, cand. te Amsterdam, die bedankt heeft voor Oostburg. Bedankt voor het beroep naar Brüi- ïiiissef— Oosterland. door ds. E. H. Wol- dring te Kornhorn. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Vlissingen: ds. W. Kremer te Kornhorn en ds. J. W. van Ree te Barendrecht. Naar aanleiding van het bericht over de geruchten inzake de stichting van een bisdom Leeuwarden, meldt de „Volks krant": In aansluiting op dit bericht kunnen wij melden, dat ons dezer dagen soortge lijke geruchten bereikten. Ons werd medegedeeld, dat de Zeeuw-^

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1