provinciale JfeemuscHe STER-TABAK sPE. DE OUDE THOMAS STER Electro-Bioscoop - Markt. No, 34 MAANDAG 10 FEBRUARI 1930 173e Jaargang BINNENLAND DE ZIEKTEWET. DE ZUIDERZEESTEUNWET. OPENING RADIO-TELEGRAAFVER BINDING MET ZWEDEN. INDIENSTSTELUNG BEMALING VAN DE WIERINGERMEER. HET ROOKEN ÏN BIOSCOPEN. HET KAARTSPELEN IN DEN TREIN. M Mog slechts 4 dagen vertooHng MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal, Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 39) cent per-regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regeis opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. In een Zaterdagmiddag gehouden ver gadering van de afgevaardigden van 7 patnoonsvereenigingen» aangesloten bij er kende Centrales van het bestuur van .de Nederlandsche Vakcentrale, is opgericht een volwaardige bedrijfsvtereeniging in den zin der Ziektewet, art. 91, le lid. De Bedrijfsvereeniging zal den naam dragen van Nederlandsche Vereeniging voor Ziekteverzekering. De Minister van Waterstaat heeft op de vragen van het Kamerlid Duvmaer van Twist omtrent overlegging van de adviezen der Generale Commissie Zui- derzeesteunwet en Zuiderzeeraad inzake de herziening van de Zuiderzeesteunwet vóór het afdeelingsonderzoek van bedoeld wetsontwerp medegedeeld ,dat het niet gebruikelijk is adviezen Van dezen aard ever te leggen. Voor afwijking van dit ge bruik vindt de Minister in dit geval geen aanleiding. Op 17 Februari a.s. wordt een recht- streeksche radio-telegrafische verbinding geopend lusschen Nederland (Amster dam) en Zweden (Göteborg). Bij gelegenheid van de plechtige iu dienjststelling van de bemaling van den Wieringermeer neeft de directeur-gene ra al der Zuiderzeewerken ir. V. J. P. de Blocq van "Kuffeler een rede ge houden. Deze Wieringermearpoiaer wordt in het Zuiden en Westen begrensd door het vasle land van Noord-Holland; in liet Noorden door het eiland Wielingen en in het Oosten door een dijk, loopende va* Medemblik naar de oostpunt van Wieringen nabij het dorp Den Oever. Detze polder heeft een oppervlakte van ongeveer 20.000 H.A., dus onge veer 1/11 van 'de totale oppervlakte van 224000 H.A. der gezamenlijke Zuider zeepolders. De directeur-generaal ga'f een uitvoe rige beschrijving van het gemaal. D© minister van waterstaat, minister Jtetjmer heeft de rede beantwoord. De Kon. Ned. B rand wee r vereenigi n g heeft aan de besturen van de provin ciate Brandweerbonden en aan de leden van het Hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandsche Brandweervereeniging 'n circulaire gezonden, waarin, in verband met het steeds grooter wordend aantal bioscopen in de onderscheiden genreen- ten in ons land, gewezen wordt op het groote gevaar dat ontstaat indien tijdens de voorstellingen het rooken in de bi oscoopzaal niet verboden is. In Amerika, Engeland, Duitschland. Zwitserland, Bel gië, Luxemburg enz. bestaat reeds lang ee* wet, waarbij het rooken in bioscoop theaters verboden 'is, terwijl hier te lande zulks bij politieverordening even eens geregeld kan worden. In verband, hiermede worden de geadresseerden uit- genoodigd bij voorkomende gelegenheden waarbij hnu om voorlichting wordt ge vraagd het Rookverbod in Bioscopen te bevorderen. Naar de Ned. verneemt, heeft het be stuur van het Nederl. Werkliedenvjer- bend Patrimonium, een adres gericht tot den Minister van Waterstaat, waarin adressant wijst op het euvel van het kaartspelen in de treinen, waarover hem meermalen ernstige klachten bereikten. Adressant heeft niet het oog op het op treden van bekende zwendelaars* want daartegen traden de directies reeds met succes op, maai* het spel van de [reizigers onder elkaar, dat dikwijls om grof geld geschiedt en voor hen, die zich er niet mee inlaten, vaak zeer aanstoolelijk is1 Redenen waarom adressant den bewinds man verzoekt bij dg wijzigingen van het spcorwegreglement -voorschriften te ge ven die bet sterker optreden tegen het gesignaleerde kwaad mogelijk maken. ZEELAND De Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland" Naar wij vernemen, heeft de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Suikerfa briek te Sas van Gent zich teruggetrok ken uit de combinatie, die een bod ge daan heeft voor den aankoop van de Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom. Ook vernemen wij, dat in bedoelde combinatie de Centrale Suiker Maat schappij het grootste aandeel heeft. De „Zeeland" zal op Dinsdag 25 Fe bruari een algemeene vergadering hou den in den „Katholieken Kring" te Roo sendaal, waar een zeer groot aantal le den wordt verwacht en waar belangrij ke besluiten zullen worden genomen. De Zeeuwsch-Vlaamsche waterleiding. Dr. Wallien schrijft in het „Prot. /ui- den" O. a. De meerderheid der aandeelhouders is tegen inwerkingstelling van dit bedrijf. Zij kan door een statuaire bepaling haar wensch lot ontbinding niet verwezenlijkt krijgen; hoewel zij toch de meerderheid vormt. Maai- aan den anderen kant kan, de minderheid, die de ontbinding der sleelitis op papier beslaande maatschappij belet te, toch niet de meerderheid.' tot actief meedoen dwingen. Het besluit dat 10 pCt. op het aan deelenkapitaal zal worden gestort, be hoeft, zijn wij juist inge'icht, nog steeds de beslissing van de aandeelhoudersver gadering. Een beslissing le nemen met meerderheid van stemmen Blijven de 43 voor ontbieding stem- menden eensgezind, wat le verwachten is, en stemmen zij legen alle verdere le nemen maatregelen, dan wordt dus verder geen kapitaal gefourneerd en is de maatschappij tot werkeloosheid ge doemd! In dit geva! ware# ontbinding' wellicht Deugden zijn eigenschappen die heel véél menschen voorwenden en heel weinig menschen bezitten. Eduard Veterman. Voor nerveuze personen, die zich moeilijk bij hun werk kunnen bepalen, be staat geen betere medicijn, dan juist Het weldadige genot, dat de roóker van Ster-tabak ondervindt, kalmeert zijn zenuwen, waardoor hij zijn gedachten gemakkelijk kan concentreeren. ?xü IABAK (iugez. Medj. door: ANNY VON PANHUYS. 19 ''^ekei,. MaSds knikte haar man, regel het f)e-sh 'ijd is er genoeg. J Nog een volle week" riep Else" uit, „vandaag precies over acht dagen. Lie ve hemel, wat een tijd nog. Ik verheug er me ontzaglijk op,, tegelijk met vader feestnummer te zijn", jubelde zij Een zacht vermanend „Else" van haar moeder had de bedoeling haar er aan te herinneren, dat men zich niet zoo tem peramentvol mocht verheugen. Zernikow was van plan den volgenden ayand weer te Vertrekken, om dan niet vóór den voormiddag van Üen grooten vlag terug' te keeren. Ook hierover sprak men en daar er voor het oogenblik nie|ts moer te bespreken was, stond de jonge ingotueur op om heen te gaan,, ook om dat 't tamelijk laat geworden was. Mor gen den ganschen Zondag, zou men nog fejf elkaar zijn, zoodat er nog tijd {genoeg was mi iets te bespreken, in geval dat noodig was. Berner zou zijn toekomstigen schoon zoon naar het hotel brengen en van rdeze gelegenheid gebruik maken hem in het vertrouwen te nelmen. Hij had niemafnd anders met wien hij kon spreken over .hetgeen bij dag en nacht als een zware tast, die hem dreigde dood te drukken, droeg. De spookgestalte van den ouden Thomas liep op klaarlichten dag naast hem en zat als een booze geest op zijn berst als hij laat ging slapen. En zijn zenuwen worstelden met het spook van den waanzin, die de armen naai- hem (uil- strekte hij moest en zou met iemand over dat alles spreeken. Aanvankelijk zeiden de beide heeren weinig' tot el kaar, ieder was te veel met zijn eigen gedachten bezig. De hemel was geheel donker en slechts een paar sterretjes, die men n et eens duidelijk zag, flikkerden als lantaarn- tjes, die reeds d >or het geringste zuchtje gedoofd zouden worden. Eindelijk vatte de professor moed, hoe wel hij nog niet goed wist hoe tte begin nen. Nu eens dacht hij dat het eigenlijk al te laat was, dan weer vreesde hij aüet zoo spoedig de gelegenheid te hebben, weer met Walter alleen te zijn. Hij moest en zou de.n last vaii zijn gemoed (afwen telen. f Hij begon wat langzamer le loopen. meer gewenschl. Zeer zeker zit liet bestuur dezer ven nootschap voor een moeilijke beslissing. Een. onderneming, die blijkt zoo wei nig de sympathie der streek te hebben, moest men mmaar liever laten rusten tot andere tijden en betere verhoudingen zijn ontsaan. MIDDELBURG. Het bestuur van de Vereeniging Handelsbelang heeft adhaesie betuigd aan een adres van de afdeeling Middelburg en omstreken van den Nederl. Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters aan den gemeenteraad, waarbij zij ver zoekt van de gelegenheid, die zich nu wederom in 1930 voordoet, gebruik te maken, om wijziging te verkrijgen in het Kon. Besluit, waarbij art. 4 2e lid 2o der drankwet op Middelburg van toepassing is verklaard. Uiteengezet wordt, dat daarvan o. a het gevolg is, dat de vergunning van een overleden vergunninghouder, niet mag worden overgeschreven op de weduwe, waardoor te gelijk met den broodwin ner ook de broodwining verloren gaat. Ter viering \an den 3ö5en ver jaardag van de stichting der Laidsche 'Academie, hielden verschillende oud leden van het L'eidsch Studentencorps Zaterdag j.l. een feestmaal in het Grand Hotel Yersepul, dat hiervoor vroeger steeds zrrgde en ook nu weder, ondanks de bekende nedrijfsstagnatie, een zeer wel voorzienen disch bood. Aan tafel werd o.m. een heildronk ingesteld rp de Koninklijke familie, meer in het bijzender op het welzijn van (H. K. H. Prinses Juliana, de jongste eere doctor aer Lewtscne Hoogeschool. Bergen op Zoom en Middelburg, Men zal zich herinneren, dat de heer Ant. Asselbergs, opperbrandmeester van Bergen op Zoom, opgekomen is tegen de onjuiste voorstelling, welke in het brand weervakblad Vuur en Water gegeven is van zijn hulpverleening bij den brand van 7 Dec. 1929 te dezer stede. Hetzelfde ongeveer schreef de heer As selbergs aan de N. R. C. en zulks werd in dat blad aanleiding tot een onver kwikkelijke discussie tusschen de redac tie van Vuur en Water, de heeren As selbergs, W. A. Keeman en D. A. Con- standse, waarin de opper-brandmeester van Bergen op Zoom, op o. i. meerendeels goeden grond, opkwam voor zijn spuit en z'n werk en daarbij gesteund werd door den laatstgenoemden inzender, die zich afvroeg „of de hoofdpersonen uit Brandweerkringen te Rotterdam en Schiedam pogingen aanwenden hunne adviezen tot aankoop van dure groote spuiten aan hunne betreffende gemeente besturen te rechtvaardigen, nu veel en veel goedkoopere spuiten, zooals de Ford-spuit, blijken hebben gegeven, zulke goede resultaten op te leveren." De dis cussie is gesloten na een ingezonden, waarin de heeren H. A. Brakman Co., M. Vriesman Co., Jacq. Frank, J. P. Radder, O. O. Meinsma en L. M. Hel der dankbaar getuigen van de krachtda dige wijze, waarop Bergen op Zoom dien avond te ongeveer 10 uur met 2 fik- sche stralen het vuur aanpakte en aan dien volkomen onbeschermden kant tot staan bracht. Het Koninginnefeest. Het bestuur der vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" houdt Woens dag a.s. weder eene vergadering, des avonds te 9 uur in de Bakkerskamer van het Schuttershof, waartoe alle bekende buurtcommissies voor de feesten ter ge legenheid van den 50sten verjaardag van de Koningin, zijn opgeroepen, terwij" i-ok de commissies, dia onverhoopt geen uitnoodiging ontvingen, gaarne welkom zijn. Verbinding Nieuwlandschen mei Vlissingschen weg. Onder de elders in dit nummer opge nomen voorstellen voor de Prov. St. komt er een voor, dat voor Middelburg van groot belang is en wel om de verbinding van den Rijksweg bij de begraafplaats met den N. Vlissingschen weg, dus den Kanaalweg, den Blauwendijk, de Teer- pakhuizenstraat, de Winterstraat en ook den Poelendalesingel op het Provinciaa" Het gesprek van den dag i« de film - gespeeld op Tahiti, schitterende op-, name der Zuidzee-eilanden, in (Ingez. Med.), ■om tijd ie winnen voor hetgeen hij te zeggen had. Zachtjes en een beetje schuchter begon hij„Beste Walter, ik zcu je zoo graag eens iets vertellen"* hij bleef steken „over iets wat (mij verontrust, met je praten." Verbaasd luisterde de jonge man toe, en zich losmakend van de gedachte aan Else, die hem bezig hield, zei hij,Wiat kan er zijn, dat u verontrust en waar over u met mij wilt spreken? Als het betreft wat Else mee ten huwelijk krijgt of zoo iels, dan behoeven wij daarover werkelijk niet le debatteeren, went ik verdien genoeg om een vrouw behoorlijk te onderhouden en bezit bovendien een klein vermogen; dat heb ik u immers 5n- derlijd in Nauheim reeds uiteengezet, toen ik mijn omstandigheden uitlegde." Berner liet hem uitspreken: „Het gaat niet om geld, noch om Else", en tdiep ademhalend vervolgde hij„Wiaarover ik graag met je wilde spreken, betreft mij persoonlijk, mij." Bij het schijnsel van een straatlantaarn1 die zij passeerden, zag de ingenieur hoe (buitengewoon ernstig het gezicht van den professor stond en 'bedroefd tevens. „En waarom ik juist met jou daarover wilde sprekenBerner's stem werd drin gender „wel. omdat ik in Gods wijde Kve- reld niemand ken, met wien. Ik daarovelr praten kan. Vrouw en dochter mag ik net beangstigen en al die andere men- wegenplan te brengen. Dit is dus een begin voor het maken van een ein de aan den slechten toestand van deze wegen en wat den genoemden singel be treft zeer waarschijnlijk ook een begin voor de verbreeding der verharding. Scfeuttevaer, De afdeeling Middelburg der schip persvereniging „Schuttevaer" vergader de Zaterdagavond in café Centraal on der voorzitterschap van den heer A. C. de Vos, die het betreurde, dat men het trouwe lid, den heer P. Vermeulen, moest missen, die eenige maanden geleden plot seling overleed, zijn nagedachtenis zal bij de vereeniging steeds in eere blijven. Verschillende ingekomen stukken werden behandeld en besloten werd de noodige stappen te doen bij Waterstaat en bij de gemeente Middelburg om, in dien mogelijk in eenige zaken in het be lang der scheepvaart verbetering te ver krijgen. Over een in dit jaar te houden Gon delvaart ter gelegenheid van den 50sten verjaardag van H, M. de Koningin, werd druk gediscussieerd. Staande de verga dering gaven zich reeds tien leden voor deelname op. Het bestuur zal zich met de vereeniging „Uit het VolkVoor het Volk" in verbinding stellen, teneinde het plan te doen slagen, De Nederl. Ghr. Radio Vereten. houdj. de laatste van de serie van 10 provinciale ledenvergaderingen Donder dag a.s. te 1 uur in de St. Joris'. VLISSINGEN- De bazaar, georganiseerd door de Zangverceniging „Looft den Heer", is een groot succes geweest. Zaterdagavond werd o.a. onder groote belangstelling de Kleppermarsch van Jan Morks door een aantal kinderen onder begeleiding van strijkorkest uitgevoerd. WALCHEREN. DOMBURG. Vrijdagavond gaf het mu ziekgezelschap „Apollo" alhier een open bare uitvoering. Voordat over werd ge gaan tot het afwerken van het program ma, hield de voorzitter de heer M. A. Romijn, een humoristische toespraak tot de talrijke aanwezigen, in verband met het 30-jarig bestaan der vereeniging. In het kort werd daarbij een terugblik ge- schen die zouden me uitlachen en bespotten." „Spreek dan vader, ik wil graag en aandachtig naar u luisteren', was het an t woord Het was de eerste maal, dat Wlaller den professor „vader" noemde, heel rus- lig en of het vanzelfsprekend was gleed het woord hem van de lippen,, en als iets vanzelfsprekends en weldadigs tevens ving Berner's oor het op. „Wat ik je ook moge inededeeleu. Wal ter, lach niet en trek mijn woorden niet in twijfel"* achtte de professor noodig aan zijn verhaal te doen voorafgaan. Teen vertelde hij hem de sage van 'den ouden baron Thomas, vertelde wat von Weiden op het hal van Dinsdag gezegd had, wat hij Th den nacht met eigen oogen zag* dat hij later getracht had die verschijning met een hallucina tie le verklaren, maar dat een toevallige ontmoeting met von Weiden lienj het ge looi' daarin helaas weer had benomen, omdat deze hem zei, dal ook anderen 1den ouden Thomas dienzelfden nacht hadden gezien. 1 „Natuurlijk liet ik tegenover van Wei den niet doorschemeren, dat is de spookverschijning zelf ook zag, maar ner gens vind ik nu vrede meer; de gestalte van den ouden Thomas is steeds om mij heen, altijd meen ik hem te zien., zie ik hoe hij mij wenkt, en toch' zeg jk tot mijzelf, dat het niet mogelijk is, dat die oude man uit zijn graf is verrezen, om mij op mijn dood voor le 'bereiden. Een normaal stel hersens moet aan mijn verstand twijfelen en toch bezweer ik, dat ik den ouden Thomas hebgezien, zoo duidelijk als ik jou nu zie." Berner bleef midden op straat staan en Wal ters arm omklemmend herbaalde hij: ,zoo duidelijk als ik jou nu zie." Zeernik'jw had den professor met geen enkel woord in de rede gevallen, maar het was hem of er een ijzige wind om hem woei. Wat hij zooeven vernomen had, verschrikte hem tot het diep ste van zijn ziel en snel overwoog hij, hoe zich tegenóver den krankzin nige te gedragen. "Mei krankzinnigen dien de men v vor zich lig te zijn, dat had hij ergens gelezen of gehoord want dat die arme man geestesziek was, daaraan was niet te twijfelen. De professor scheen Walters gedach ten te hebben geraden, want plotseling liet hij diens arm los en voortloopende zei hij droevig: „Ik had eigenlijk wel kun nen denken, hoe je mijn verhaal zoudt opnemen ;h ad ik daarom maar liever gezwegen." „O ik geloof elk woord'), stotterde Walter en overlegde nog steeds wat hij moest zeggen en doen, ..ik weet nieS alleen niet (Wordt vervolgd."!

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1