provinciale jJeetnwscHe D*E HEERENBAAI T elefoonnummers: No. 33 ZATERDAG 8 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD VOOR VREDE EN VOLKENBOND. door: ANNY VON PANHUYS. BINNENLAND WETTELIJKE REGELING VAN HET HYPOTHEEKRECHT. DE ZUIDERZEESTEUNWET. BEVORDERING VAN HET VREEMDELINGENVERKEER. VERBETERING VAN RIJKSWEGEN. ECHTE FRIESCHE 20-50ct.perons De zuigelingensterfte. MIDDELBURGSOHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. $j abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSOHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit-, drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan fó regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. (Eigen correspondentie). Gij Vaderlanders, die de Vrede Zo geerne op haar zetel ziet En 't sweert des oorlogs in de schede Let wat dit Zinnebeelt bediedt. Bovenstaande versregelen, voorkomen de onder een „Oude Vrede-Print", zijn volkomen van toepassing op de beteeke nis der tentoonstelling, die van heden af tot 6 Maart a.s. gehouden wordt in de Grafelijke zalen van het Haagsche Bin nenhof: de Internationale tentoonstelling voor den vrede en de bevordering van de volkenbondsgedachte. Nadat er gisterochtend een rondgang voor de pers was geweest, is de ten. toonstelling gistermiddag in de Trèves- zaal van het ministerie van waterstaat geopend door den minister-president, jhr. Ruys de Beerenbrouck, nadat de alge- meene voorzitter der Ned. vereeniging voor volkenbond en vrede, prof. Anema, een toespraak had gehouden, waarin spr. de moeilijkheden schetste, verbonden aan het organiseeren van een zoo omvang rijke tentoonstelling, waarvoor het ma teriaal van heinde en ver bijeengebracht moest worden,. En dan nog: hoe moeilijk is het de ab- strakte ideeën van vrede en volkenbond in sprekend en tastbaar materiaal den belangstellenden toeschouwer voor oogen te stéllen! Toch kon men daarin deze tentoon stelling bewijst het uitstekend slagen. Om eens enkele grepen uit het zoo om vangrijke materiaal te doen: is het niet een tastbaar en aanschouwelijk bewijs voor de belangrijkheid van Hugo Gro- tius „De jure belli ac Pacis", wanneer men in een schrijn 74 verschillende uit gaven van dit boek vindt waaronder de allereerste? Of is het niet aardig, een origineel exemplaar te zien van een der bekende Amerikaansche Liberty-bells, die mr, Mac Dowell destijds, na den Amerikaan- schen vrijheidsoorlog, liet gieten uit al- 'eï)w' koperen en bronzen oorlogstuig? Moet niet in de hoogste mate leerzaam, voor handels-activist èn vrijhandelaar, geacht worden de groote kaart van Euro pa, waarop het Engelsche parlementslid Sir Clive MorissonBell, in moeizamen knutselaarsarbeid, bouwde tarief-muren, die door hun verschillende maar haast overal vrij groote hoogten aangeven e invoerrechten, die de landen van dit werelddeel van eikaars goederen over en weer heffen? Leerzaam is dit, véél leerzamer dan menig geharnast betoog! Zou verder dat knappe stukje elec- tro-mechanisch propaganda - materiaal, de productenkaart, waarbij men. slechts 18 Wjalter had als antwoord op El'se's Tmm«t 6611 ,j gezonden,, dat zijn uif7iehf°Pt VolSenden voormiddag in lde," Else lieP door het huis e jubelen, dan weer stond ?.S00™erig te kijken, echt als een verliefd meisje. En nu was het uur S A??enVo JÏÏ ZOU '«men. Natuurlijk wilde Else Walter van den halen',maar hadr moeder bracht haar aan het verstand, dat zoo iets voor een jong meisje niet te pas kwam. Zij zou zich in het algemeen maar moeten welen te bedwingen, zoo lang Walter hier was en wel met het °og op het oordeel der menschen, want ze moest bedenken, dat het engagement nog met publiek was. Else keek tamelijk .onthutst, want aan oo Iets te denken, was haar heelemaal niet ingevallen en Lachend zei ze tot J.ader> ^erwijr mevrouw Berner er me feij was, dat de redeu waarom1 zij op een koopje behoeft te drukken, om meteen te zien, waar de thee en de olie, de rubber en de tabak en wat niet al, vandaan komen, ons niet meer zeggen en duidelijker doen zien, hoe heel de aard bol economisch onderling verbonden, het eene land op het andere aangewezen is, dan een lezing of,brochure? Zouden naast elkaar! de gealli eerde en centrale schandelijke, doch be rekend suggestieve propagandaplaten, vol van onware haat-verwekkende voorstel lingen, niet beter geschikt zijn om ons ervan te overtuigen, hoe internationale waarheid en waardigheid in de toekomst dienen te regeeren, inplaats van leugen, bedrog, ophitserij en valschheid in ge schrifte, alles onder het o zoo leelijke motto, dat het doel de middelen ook hier zou heiligen? Zouden de eenvoudige voorwerpen, welke een Nederlandsche familie op de slagvelden verzamelde helmen, pet ten, versplinterde geweren, mitrailleur kogels, granaten.... bordjes met: „To hell fire corner".... „To the Death-val- ley" ons niet een heel gezonde herinne ring en opfrissching des gemoeds geven: dat wij niet vergeten mogen? En geeft daartegenover de interessan te zoowel als imposante inzending der Nederlandsche posterijen, waarin het postverkeer met Indië en de toename van het aantal draadlooze gesprekken met dat verre deel van ons Nederland, de groei en bloei der telefonie en telegrafie etc., op alleraardigste wijze forsch in beeld gebracht is, niet tevens aan, hoe menschelijk vernuft en mannelijke kracht toch óók en béter tot het uiterste benut kunnen worden, zónder dat men elkaar met brisant-granaten, mitrailleuren en al dat fraais, te lijf gaat? Zelfs is men ter tentoonstelling er in geslaagd, met een vernuftig apparaat in beeld te brengen, hoe de te Genève ze telende Volkenbond reeds bij geschillen tusschen nabuursiaten ingreep en bloed vergieten wist te voorkomen! En dat is dan nog maar een greep uit het overstelpend vele, dat er hier te zien is. In portretten, schilderijen en teeke- ninsfen vindt men er de mannen, die vroe ger en nu vooraan stonden en staan in de vredesbeweging, men vindt er teeke- ningen en foto's uit den wereldoorlog, plakkaten en proclamaties met de gru welijkste dingen de heer J. A. Wilton van Reede te Goes zond ook zijn oor logsmuseum in grafieken die aantoon den welke vreeselijke offers aan men schen in de eerste plaats en aan econo mische goederen daarnevens, de wereld oorlog eischte men vindt er van alles omtrent de internationale vredesbewe ging, den volkenbond en zijn organen kortom: wie gevoelt voor de bevorde ring van den vrede en de volkenbonds gedachte, die verzuime stellig niet, de zer dagen een bezoek aan de hier korte lings beschreven belangwekkende ten toonstelling te brengen! Neem de waarheid aan, uit wiens mond ze ook kome. Verschenen is het door de Staatscom missie voor de Nederlandsche Burger lijke wetgeving samengesteld ontwerp tot herziening van de wettelijke regieling van het hypotheekrecht. De leemten zijn, kort omschreven, de 'volgende: lo. de onvoldoende bescher ming van den hypotheekhouder tegen voor hem schadelijke handelingen van den verhuurder van het verhypothekeer de goed; 2o. het ontbreken vin een re geling welke de hypotheekhouder be schermt tegen de gevolgen van het vesti gen van zakelijke rechten op zijn onder pand na de vestiging vdtt zijn hypo theekrecht; 3o. de gebrekkige wijze van te gelde maken van het onderpand, te weten, voor wat betreft den een-sten hy potheekhouder, door verkoop „krachtens een onherroepelijke volmacht", voor wat betreft de verderre hypotheekhouders door verkoop na executoriaal beslag; -fo. de onvoldoende regeling der zuivering. De eerstgenoemde bedde leemten lei den hoofdzakelijk tot een waardever mindering van het onderpand reeds vóór. de executie. De laatste heide zijn oor zaak ,dat bij verkoop ten verzoeke van een hypotheekhouder de opbrengst Veel al beneden het normale -blijft. Op het stuk van de gevolgen van la tere vestiging van zakelijke rechten iheerscht onder de bestaande wet, die .'dienaangaande niets bepaalt, rechtson zekerheid. Daartoe is bij dit ontwerp het ontwerp het belang van den hypothecai- ren schuldeischer beschermd en oni ric breven. Inzake de uitwinning: De nieuwe re geling moet geheel breken met de be- lastinosgedi chte, en moet ervan uitgaan, dat de hypotheekhouder, gelijk thans reeds de pandhouder, verkoopt krachtens een eigen, aan zijn zakelijk recht ver knochte bevoegdheid. Dit wordt trou wens algemeen ook in alle reeds ver schenen wetsontwerpen erkend. Ge lijke bevoegdheid moet worden toege kend ran tweede en lagere hypotheek houders. Daartegen kan geen bezwaar bestaan, indien dfen eersten hypotheek houder, ook in het nieuwe systeem, het recht van overneming wordt toegekend. Wat betreft de onder 4o genoemde leemte, aan de bezwaren tegen de be staande rege,ing wordt tegemoet gekomen door de volgende regeling: de kooper zal, indien er meer hypotheken of beslagen op het goed rusten, den koopprijs op de griffie moeten betalen, waarop de voorzitter van de rechtbank, zoodlra hij door den griffier van die betaling in ken nis is gesteld, de doorhaling zal beve len van alle, vóór de levering op het Igoed gevestigde, hypotheken of geleg de beslagen. De griffier zal het ontvan gen bedrag moeten overbrengen in de consignatiekas. Is de rangregeling proce dure afgeloopen, dan zal de rechter-com- van dergelijke spitsvondigheden n'els wist zeker was, dat zij geen hofdame was ge weest. Door ook te lachen scheen de vader het met zijn lieveling eens te zijn. De professor haalde nu alleen zijn aanstaanden schoonzoon van den trein af en zij brachten bij het terugkeeren Waiter's bagage in 't voorbijgaan in het hotei „Frankfurter Hof" dat de profes sor hem had aanbevolen. Walter Zernikow was in zijn dertig ste levensjaar. Hij was breedgeschouderd en van rijzige gestalte, en had een mar kant profiel. Hoewel hij niet tot de Zoo genaamde mooie mannen behoorde, was zijn uiterlijk interessant en gedist'ngeerd. Mevrouw Berner, die den toekomsligen schoonzoon aanvankelijk vrij koelljes had begroet, begon in den loop van den avond langzamerhand te ontdooien, maar een laatste restje restje van terughou dendheid, kon ze niet heelemaal wegwer ken. Volkomen -vriendelijk en hartelijk kon zij niet jegens hem zijn, dat <wais haar niet mogelijk, want die jonge man, die daar met een opgewekt, lachend gezicht naast haar zat, had roet in het eten ge gooid, dat zij zoo zorgvuldig op het Vuur had gezet: hij was de oorzaak, dat Else geen baronesse Tomwitz werd. Aan tafel werd een glaasje Rüdes- heimer geschonken, maar bij het bord van den professor stond een ïlesch mi neraalwater, want de dokter had hem wijn verboden en als hij zich niet aan missaris aan de daartoe gerechtigden aanwijzingen afgeven op de consignatie kas, welke daarop tot uitbreiding over- giaat. Op dezen dgemeeiien gang van zaken laat het ontwerp echter een uitzondering toe voor het geval de eerste hypotheek houder het goed heeft uitgewonnen. Be palingen zijn dan vastgesteld voor be taling door den kooper. De toelichting bevat omtrent de wijze van betaling c.a. verder uitvoerige beschouwingen. Op de vragen van het Tweede Kamer- llid den heer Duniaer van Twist betref fende overlegging aan de Tweede Kamer van de adviezen der Generate Commisfsie Zuiderzeesteunwet en van den. Zuiderzee raad iu zake de herziening van de Zui derzeesteunwet vóór het afdeelingsor.dsr- zoek van bedoeld wetsontwerp, heeft de minister van Waterstaat ontkennend ge antwoord, aangezien het niet gebruike lijk is, adviezen van dezen aard over te leggen en voor afwijking van het gebruik in dit geval geen aanleiding wordt ge- vonden. De Algemeene NederLandsche Vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer te 's- Gravenhage zal in het voorjaar een, aan tal lezingen voor de radto' in Wpenen, Ge neve, Bazel, Zürich, in verschillende Duitsclie en zoo mogelijk ook in Erani- sche en Italiaansche steden laten hou den over Nederland als toeristenland. Voorts zal zij officieel deelnemen aan de internationale tentoonstelling te Ant werpen, Luik en vermoedelijk ook te Poznan (Polen). Met het oog op een krachtige propaganda voor de Neder landsche badplaatsen zal haar vertegen woordiging m Duitschtaiyl doelmatiger worden georganiseerd, o. a. door ver spreiding van meer reclamemateriaal, het vertooonen van, films en het adver- teeren in de voornjaamste bladen. DE CONTROLE OP EIEREN, Naai- het Ned. Weekblad van Krui denierswaren, meidt, wordt er momen'eel iu de r e ge er i ngsbu re a ux niet voortvarend heid gewerkt aan de samenstelling van ieen algemeenen maatregel Van bestuur, regelende de controle op eieren, zulks op groiul van de L andbouwuitvoCrwet. Zcodra het concept .gereed is, zullen alle georganiseerde croepen, die belang bij dezen maatregel nebben, tot een be spreking werden uitgenoodigd. Behoudens onvoorziene omstandighe den kan deze 'bijeenkomst reeds vrij spoe dig tegemoet worden gezien. De 'besturen van den A. N. Wi. B. en de K. N. A. C. hebben een adres; gericht tot den Minister van Wiaterstaat, waarin zij de wenschelijkheid betoogen van 'u Sneller tempo bij de uitvoering van de wegenverbetcring. Zij dringen er bij den minister o,p aan cm instede van de voor 1930 daar toe beschikbaar te stellen fondsen te eft peurtp fyH dt ice/uruHcende A (ook in Yionsen,'hoonden en ponden) ^Vraa^f ïlus Wutfceéier fa pa/ge D*£ IWIM"I (Ingez. Med.) beperken, deze zoo ruim ids maareenigs- zins niogeiijk is te verstrekken en alsnog een ruim opgezette suppietoire begroo ting van het wegenfonds vöor 1930 in te dienen. ZEELAND dit verbod hield, dan zouden hartklop pingen en hoofdpijn zijn straf zijn. „Daar zit je nu met jonge genoegelij- ke menschen en bent gedoemd water te drinken", bromde de professor, doch vervolgde vroolijker: „Maar dat hindert niet, Zernikow. laat ik eens op je ge zondheid drinken en je welkom' heeten als lid van ons gezin." Walter hief zijn glas op en klonk Imet tzijn schoonvader in spé, toen met me vrouw Berner en tenslotte met Else. Vol geluk ontmoetten de blikken van de jongelui elkaar, toen him glazen met een helderen klank elkaar aanstootteh, waarna de jonge 'ingenieur zijn glas ad 'fuiidum ledigde. Onmiddellijk den op hem uitgebrachten dronk beantwoordend, zei hij: ,Ik ben u oprecht dankbaar, professor, voor uw hartelijke woorden en trotsch er op, lid van uw gezin te worden. Wfeesêr van overtuigd, dat ik; alles, wat in mijni vermogen is, zal doen om te toonen, dat ik die eer waardig ben." „Goede hemel, hoe plechtig!" zei Else, terwijl haar lach parelend klonk. „Else heeft gelijk" zei Berner, mtet de smalle rechterhand langs zijn punt baard strijkend, „tegenover ons behoef je voortaan geen plichtplegingen in acht te neman, Wialter". Mevbouw Berner vond dit van haar man wel wat overijld, maar dit openlijk uit te spreken zou voor Wialter Zernikow Dr. J. van Maren rBentz v. d. Berg, districts-kinder arts bij de Prov. Züige- lingenbescherming in Zeeland schrijft ons: Met belangstelling zal men het dege lijk vlot geschreven artikel van dr. van der Bijl over de zuigelingensterfte gele zen hebben en gehoord hebben vvan de Verbeteringen bij de zuigelingen verzor ging te verkrijgen en het bewonderings- waardig resultaat daardoor te Amemui- den behaald op het gebied van de be- fstrijding van te hooge zuigelingen sterfte. Echter, collega van der Bijl houde het mij ten goede, miste iik toch iets in zijn schrijven. Immers na uw artikel over do zuigelingensterfte in Zeeland, waar in u wees op de nog niet voldoende! gunstige (sterftecijfers en helt daarop als het ware in antwoord volgende van dr. van der Bijl waarin hij, aan de hand van de toestanden te Arhemuiden, voor heen en thans, de moeilijkheden ten plattenïande in het licht sltelde en 'de wegen aangaf, om verbetering té bren gen, zou hel kunnen lijken, alsof in Zeeland (naast het particulier initiatief van de plaatselijke artsen Cn zeker ook de wijkverpleegsters)" nog de eerste stap. (gedaan moest worden om te komen tot een meer algemeene eventueel provin ciale zuigeUngenbeschermtng, hetgeen geenszins liet geval is. De zaak is n.L dat in Zeeland, evenals! te krenkend zijn geweest en daarom zweeg ze liever. De professor liet een flesch cham pagne brengen. „Een enkel' glaasje zal mij geen kwaad doen en op zoo'n ge- wichtigen dag zal' ik het er maar bp wagen." Toen herinnerde hij zich die twee glaasjes champagne, die hij op het hof bal had gedronken en die hem volstrekt niet goed waren bekomen. Wie weet, of .hij, indien hij' die niet had (gedronken zich wel zoo zou hebben opgewonden over de mededeel in,g van Von Wieidten betreffende den ouden Thomas en later over de verschijning zelf. Neen, dacht hij, die champagne heeft er part noch deel aan, ook zonder een druppel te heb ben gedronken, zou hem de aanblik van 'die oude, kleine gestalte aan den ingang van het museum hebben doen schrikken. Zijn blik dwaalde naar den flinken, ge zonden man, die aan de overzijde vato de tafel naast zijn vrouw zat, den jongein man, van wien een stroom van kracht ten frischheid uitging en plotseling nam hij het besluit, dien in 't verbouwen 'te nemen. Wialter Zernikow, die de incar natie was van de gezonde jeugd met krachtige, stalen zenuwen en gezonden hartslag, dien zou hij vertellen, wat hij onlangs bij het huiswaarts keeren van het hofbal had beleefd, die zou hem misschien van den last der kwellende herinnering aan het spook kunnen be vrijden. Reeds de gedachte, dat hij ie mand in het vertrouwen kon nemén, zou hem verlichting schenken. Juist 'bracht Maurer in een ijskoeler de champagne binnen, waarna de pro fessor de glazen inschonk. „Prosit, Wialter!" klonk het toen door elkaar, terwijl men hem toedronk. Kort daarop stond men van tafel op en 'begaf zich naar de kamer, die inaast de eetkamer lag, en waar liqueur en sigaretten gereed stonden. Else plaatste zich naast Wialter. „Dat verschrikkelijke tégenover elkaar zitten is nu gedaan, Walter; zoo is 't toch veel genoegelijker." De witte japon, dien ze vandaag droeg, stond haai' prachtig en Wialter keek met een gelukkigen glimlach naar het bekoor lijke schepseltje, dal naast hem zat „Nu is geloof ik, 'l goede ©ogenblik aangehroken", begon de professor, ,om nader hei een en ander omtrent'jullie (en gagement af te spreken." „Voor de kennisgevingen, en de ver zending er van, ?org ik" stelde me vrouw Berner voor, „daar de publiek-, making Zaterdag, tegelijk met het jubile um plaats vindt, behoeven de kennisge vingen eerst Zondag te voren te wor den verzonden." (Wondt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1