provinciale gfeeuuiaclte No. 32 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND DANKBETUIGING VAN DE PRINSES. DE BEGROOTING VAN FINANTIEN. NEDERLAND EN BELGIE. DE NATIONALE VROUWENRAAD. Dl ONDERNEMERSRAAD VOOR INDIE. VLIEGERS EN TECHNISCH PERSONEEL NAAR INDIE. DE AANSLAG OP DEN PRESIDENT VAN MEXICO. DE SECRETARIS VAN HET I.V.V. ZEEL AMD MIDDELBURG. VLISSINGEN' WALCHEREN. De diefstal van een biscuitstrommel. ZUID-BEVELAND. Besloten wordt m. a, st. een leening aan te gaan groot 9500 tot betaling van KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP RECHTZAKEN ONDERWIJS LEGER EN VLOOT mmm MiDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg >18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Zou een wei en om ntonig doen in zijn ver ering, stand. [OR. De burgemeester van Katwijk, dr, J. Schokking, heeft in een proclamatie tot de bevolking van Katwijk, den besten dank van Prinses Juliana overgebracht voor de wijze, waarop haar het verblijf in die gemeente aangenaam is gemaakt, en medegedeeld, dat de Prinses met de aangenaamste herinneringen aan haar verblijf zal denken. Voorts zou de prin ses den burgemeester hebben medege deeld de benoodigde fondsen beschikbaar te zullen stellen ten behoeve van een ge- denkteeken ter nagedachtenis van de mannen, die tijdens de gevaarvolle oor logsjaren op zee hun leven hebben gela ten. In het voorloopig verslag over de be grooting van finantiën is betreffende de Internationale Herstelbank gevraagd, of de eventueel door die instelling te voe ren politiek ook op onze Nederlandsche financiën invloed zou kunnen hebben, met name op de discontopolitiek van de Nederlandsche Bank. In de Belgische Kamerzitting heeft gis teren minister Hymans gesproken over de Nederlandsch-Belgische onderhande lingen, De minister zeide daarbij, dat de Verschillende gewisselde nota's den stand dier onderhandelingen deden ken nen, waaruit valt op te maken, dat in de verschillende problemen België zich eensgezind toont in het vraagstuk van het kanaal, dat gegraven moet worden om de groote rivieren met elkaar in verbinding te brengen. De Nationale Vrouwenraad van Ne derland zal zijn 31ste jaarlijksche verga dering houden op 2, 3 en 4 April te Apel doorn. In deze vergadering zal o. m. be handeld worden de agenda voor de vijf- jaarlijksche bijeenkomst van den inter nationalen Vrouwenraad, welke dit jaar te Weenen zal plaats hebben van 26 Mei tot 7 Juni. Het algemeen bestuur van den Onder- nemersraad voor Nederlandsch-Indië be noemde in de vergadering van gisteren tot leden van het dagelijksch bestuur, de heeren C. J. K. van Aalst, president van de Nederlandsche Handel Maatsch,, en J, A. van der Lee, directeur der Handelsvereeniging „Amsterdam". Naar de Volkskrant verneemt, zullen per 1 Mei een twintig vliegers en tech nisch personeel door de marine naar Soe- rabaja worden uitgezonden om daar bij Het militaire vliegwezen dienst te doen. Het blad verneemt voorts, dat er een flink aantal gegadigden voor Indië be schikbaar was, zoodat de autoriteiten voor deze uitzending keus konden ma ken. De minister van buitenlandsche zaken zond den tijdelijk-zaakgelastigde te Me xico telegrafisch instructie om aan de Mexicaansche regeering de sympathie der Nederlandsche regeering te betuigen in verband met den op den president van Mexico gepleegden aanslag. Voor hetzelfde doel bracht mr. G. A. Scheltus, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken, een bezoek aan den Mexicaanschen gezant, Naar de N. Rott. Crt, verneemt, heeft de heer Sassenbach, secretaris van het I. V. V„ ontslag aangevraagd. Den liefhebbers van goede revue- operettes wacht Maandag 17 en Dins dag 18 dezer in het Schuttershof de op voering van Rose Marie door het ge zelschap van Schakels en Gosschalk. De bijzonderheden zullen in adver tenties bekend worden gemaakt. De zangvereeniging „Looft den Heer" alhier is voornemens het Vol gend jaar de Johannes Passion van Jos. S. Bach uil te voeren. Om dit toonwerk Ie* kunnen uitvoeren worden hooglef eisehen gesteld en vooral dienen uitste kende solisten hun medewerking te Ver- leenen aan dit meesterwerk. Daardoor zijn de kosten van dit oratorium zeer hoog en de vereenigihg heeft nu een bazaar georgamseera, teneinde te trach ten de pecuniaire bezwaren op te kun nen lossen. Gisterenavond is deze bazaar, die ge houden wordt in de voormalige Gerei', kerk, door dis. J. S. Hartjes, eere-vooip zitter van „Looft den Heer" geopend. De bazaar is ook heden en morgen des middags en des avonds geopend. De afdeeling Vlissingen van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond telt thans meer dan 1000 leden. In verband Aiea*- mede zal morgenavond een ïeestverga- dering in het Concertgebouw plaats heb ben. ARNEMUIDEN. Het is den gemeente veldwachter, den heer N. Kievit, mogen gelukken de diefstal van een biscuils- troanmel, inhoudende een som zilver geld, uit een auto, op te helderen. Wjas reeds direct zijn vermoeden op eenige jeugdige personen gevallen, dit werd nog versterkt, toen een jongen, Dinsdagmor gen op het Marktplein 93 ct. vond, ver borgen onder een steen, van welke vondst deze aangifte deed'. De jeugdige knapen, vijf in getal, met een leeftijd varieerend tusschen de 12 en 14 jaar, bleven ont kennen. Doch dank zij de activiteit van genoemden politieman bekenden zij het 'bedreven feit. Zij hadden samen afgespro ken om1 uit de auto een blik met koek jes te nemen (lees stelen), wat zij dan ook verwezenlijkten. Toen zij de trommel uit de auto licht ten hoorden zij gerinkel in deze, doch in de gedachte dat het babbelaars waren welke zij ook niet versmaden, namen zij deze mede. Het touw, welke om den trommel ge bonden was, werd met een houweel doorgesneden, waarna zij onfdekten, in- plaatsvan babbelaars, guldens te hebben. Daar zij daarmede niet naar huis durf den, nam ieder der boefjes eenig „hand geld" eruit en gooiden de rest der gel den met de trommel in het kanaal. En kele jongens verborgen hun „aandeel' op het Marktplein en bij de Scheepswerf. De politie, die in het kanaal nog ge- vischl heeft kon de trommel niet meer te pakken krijgen, wel vischten zij en kele guldens op. HEINKENSZAND. In de Woensdag gehouden raadsvergadering werd op een verzoek van den heer Beaufort om een meer juisten tijd van de dorpsklok te doen hooren in verband met de opening en sluoing van het hulppost-, telegraaf- en telefoonkantoor, besloten, nadat de raad het er over eens was dat de te genwoordige klokkenist zijn taak geheel verwaarloost, door tijdsverschillen te doen ontstaan van 10 minuten en langer, m. a. st. besloten om hem nog een maand proeftijd te geven. Mocht in dezen tijd blijken, dat ook een zoodanige waar schuwing van den raad niet helpt, dan zal hij voor ontslag in aanmerking wor den gebracht. Op een verzoek van den heer M. Rijk Jz„ van wien een tweetal woningen on bewoonbaar zijn verklaard, om de door eventueele afbreking der gebouwen vrij gekomen grond aan de gemeente over te doen ter verbreeding van het kerkpad, besliste de raad met algem. stemmen afwijzend, omdat verbreeding van het kerkpad geen enkel gemeentelijk belang oplevert. M. a. st. werd op voorstel van B, en W. besloten too te treden tot den Brand- weerbond. Eveneens werd besloten bij te dragen aan de gemaakte kosten door de electriciteitscommissie. M. a. st. wordt besloten den ophaal dienst van vuil in de gemeente te ver lengen. Het kohier hondenbelasting wordt opgemaakt en vastgesteld tot een bedrag van ƒ306. Somtijds geeft een storm het schip den juisten koers. de kosten van het lokaal van de R. K. bijz. school, wat thans in aanbouw is. Eveneens worden vastgesteld en beschik baar gesteld de voorschotten aan de R. K. bijz. school en de bijz. school. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een gedeelte der o. I. school aan die school te onttrekken en voor vereeni- gingslokaal in te richten Een crediet wordt door den raad toegestaan :n ver band met de Landarbeiuerswet tot het bouwen van een plaatsje voor den heer H. Braamse, De geloofsbrieven van den heer W de Vos worden door een commissie onder zocht en tot toelating geadviseerd en besloten. Besloten wordt het Claruspad te brengen op het Provinciaal wegenplan en daarvoor de noodige gelden beschik baar te stellen. Een verzoek van Ged. Staten was in gekomen om ook den Zanddijk en den Oudelandschen 'weg tot de grens van 's Heerenhoek op het provinciaal we genplan te brengen en daarvoor de noo- dige gelden beschikbaar te stellen (ge raamd voor de gemeente op 20.000). De plannen met begrooting zullen bij de leden circuleeren. HEINKENSZAND. Tot voorzitter van het burgerlijk armbestuur in deze ge meente is gekozen de heer G. P. Beau fort. THOLEN. ST. ANNALAND. In de Dinsdag ge houden vergadering van den gemeente raad werd medegedeeld dat de kwade poslen op de gem. inkomstenbelasting 1929/'30- waren geraamd op f 216 en deze gemeente in dekosten van den te Goes ge vestigden keuringsdienst voor waren over 1930 zal moeien betalen 384 waarvan kan worden afgetrokken f21, zijnde het aandeel op het batig slol over 1928. Het 'verzoek van Abr. Bruijnzeel om vergunning voor het oprichten en in standhouden eeuer radiocentrale binnen de gemeente volgens de voorschriften van den dienst der P. T. T. vond een jgunstig onthaal en er werd besloten bij lot islandkoming hem daarvoor niets in rekening te brengen. Van de gelegenheid om dit jaar, vol gens art. 4 al. 2 der Drankwet een voor stel te doen tot verlaging van het maxi mum vergunningen werd geen gebruik [gemaakt Besloten werd voorals nog geen lid le worden van een op te riehfcepi Provinciale bran dwee rvereeni- ging, maar een afwachtende houding aan le nemen. Door den heer J. W. Elenbaas was voorgesteld dit jaar over le gaan tot vermindering van het kaaigeld en 'dit te bepalen voor granen, peulvruchten, za den, aardappelen en ajuin inplaats van 21/2 cent op I1/2 cent per 100 K.G. en van de. suikerbieten le brengen van 15 cent op 10 cent per 1000 K.G. Na breedvoerige besprekingen, waarbij ier op werd gewezen, dat de groote verbe tering in de haven aangebracht, verla ging moeilijk toelaat, trok de heer Elen baas zijn voorstel in. STAVEN1SSE. Naar wij vernemen zijn alle woningen alhier voor welke aanslui ting aan het electrisch licht gevraagds was, thans aangesloten. Ook de Postweg, de Kerkweg, de Achterweg en de Molen- en' Sloofdijk zijn flink verlicht. De Voor- straal heeft nog maar een noodverlich ting en op 't Havenpleim moet een en an der nog aangelegd worden. Het gemeen tehuis, de Ned. Ilerv. kerk, een paar lokalen der openbare school en het post kantoor zijn aangesloten. 2EEUWSCH-VLAANDEREN W. D„ OOSTBURG. De heer I. van Houte, de eenige vertegenwoordiger van de v. d. in den gemeenteraad aldaar, nam als zoodanig ontslag. BIERVLIET. Zelandia verneemt dat de heer A. Anthonisse, ontslag heeft ge vraagd als raadslid. Dit naar Aanleiding van het feit dat zijn partij de Vrij heidsbond zich uitgesproken heeft vóór de waterleiding terwijl genoemid raadslid zich daarmee niet vereenigen kon. Opvolger is de heer J. de Putt<sr. De bisschop van Breda heeft, naar „S.Maria" meldt aan dhr. F. v.Duyse we gens ziekte tijdelijk ontslag verleend als kapelaan te O 0 s tburg en heeft be noemd tot kapelaan aldaar,, den Wjel- eerw. heer Arth. van Haelst, die onder pastoor was te Deurne in het Aarts bisdom' Mechelen. Te Leeuwarden gaan hardnekkige geruchten, zoo meldt de N. Rott. Crt., Id'at er, in verband met de droogmaking van de Zuiderzee en de daaruit volgende aan winst van een nieuwe provincie, van Roomschen kant plannen zijn om een b i s d o m Leeuwarden le stichten. Het Bonifacius-ziekenhuis zou dan over gebracht worden naar een nieuw te bou wen ziekenhuis en het tegenwoordige Bo nifacius-ziekenhuis het oude Ame landshuis zou mettertijd ingericht wor den voor bisschopswoning. Ned, Herv, Kerk, Bedankt voor het beroep naai- Haam- stede, door ds. F. de Gidts te Oud'-Vosset- meer. Chr. Geref, Kerk, Aangenomen het beroep naai- Rotter dam, door ds. van der Molen te Lisse, vroeger te Zierikzee. Herst- Ev. Luth. Kerk, Op het drietal te Enkhuizen komt voor ds. H. E. G. Ouwerkerk te Groede. De Engelsche Staatskerk. Donderdag heeft de algemeene verga dering der Engelsche Staatskerk met 382 tegen 105 stemmen een voorstel van den aartsbisschop van York aangenomen om een commissie in te stellen voor het vraagstuk van de verhouding van Kerk en Staat, dit naar aanleiding van het besluit van het Britsche Parlement (1928) jrr> de nieuwe liturgie niet te aanvaarden en de daarop gevolgde voorwaardelijke invoering dezer liturgie door de Anglic, bisschoppen. De commissie moet een ont werp trachten te maken tot herziening der wetten in dien zin, dat de Kerk in laatste instantie over haar eigen aange legenheden beslissen kan. Dr, Temple zeide in zijn motiveering, dat zelfs schei ding van Kerk en Staat hem zoo noodig een niet te hooge prijs toeschijnt om dit doel te bereiken. De aartsbisschop van Canterbury voegde er bij, dat de toestand precair is, daar het standpunt der bisschoppen hen elk oogenblik met de staatswet in conflict kan brengen. eaL£S2B3E£££3! Geschenk voor het Leidsche Museum van Oudheden. l>e Vereenigjng Reuvens-F >nds heeft een te Heerlen gevonden sarcophaag, !h- hcudend een aantal glazen voorwerpen en f ndere graf bijgaven, aan den staat der Nederlanden, ter plaatsing in het Rijks museum van oudheden te Leiden, ten (geschenke aangeboden. Deze belangrijke aanwinst is gaarne aanvaard en aan de schenkster is deswege de oprechte dank der regeering1 betuigd. (St. Ct.) Intern, Himalaya-expeditie, Eind Februari zal een expeditie on der leiding van den Breslauschen geo loog dr. G. Dyhrenfurth vertrekken nadr de Ivanlstjen tsjoerga, den op een na hoogsten berg ter wereld, gelegen in het Oostelijk Himalaya-gébied. Aan deze ex peditie zal worden deelgenomen door ervaren bergbeklimmers uit Duitschland, Engeland, Oostenrijk en Zwitserland. Door den officier van Juslilie le Middelburg is cassatie aangeteekend te gen de vonnissen der Itechlbaenk te Mid delburg van 31 Januari j.l. waarbij A. (L., rijwielhandelaar le Goes met vernie tiging van liet vonnis van den kantonrech ter te Goes is vrijgesproken van de 'len laste gelegde overtreding Van de Hinder wet, en waarbij N. J., huisvrouw vhn P. \V. d. B., zander beroep, wonende te Goes met vernietiging van diet vonnis van den kantonrechter le Goes is vrij gesproken van de ten lastelegging, dat zij o*en kwaadaardig'en hond onbeheerd heeft laten staan zonder voorzorgsmaat regelen tegen het aanrichten van schade te helmen genomen. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch veroordeelde S. de H., 25 jaar uit iWpn- seradeel, dienstplichtig soldaat van het 5e reg. inf., wegens principiieele dienst SB&t weigering lot 6 maanden gevangenisi straf met ontslag uit den dienst. De Haagsche journalist J. C. N. H., legen wien wegens bedreiging met zware mishandeling een boete van f 500 subs. 5 maanden hechtenis was geëischt, omdat hij op 20 Sept. j.l. op eenige soldaten ge schoten zou hebben, die ceq ongewenscht bezoek hadden gebracht aan zijn land huisje op de heide bij Gilse-Rijen, is door de rechtbank te Breda vrijgespro ken. De procureur-generaal van het Ge rechtshof le Leeuwarden heeft tegen het communistisch raadslid H. H. van'Hoog kerk wegens verstoring van de openbare orde tijdens een raadsvergadering en we gens verzet tegen de politie vier maan den gevangenisstraf geëischt. Arrest over 14 dagen. De heer W'. Ruyzendaai had een actie tegen de N. V. Gooische Stoomtram ingesteld, waarbij hij een schadevergoe ding vorderde van f 1500, op grond van het feit, dat een vonk uit eeni voorbijko mende locomotief der stoomtram een aan hem loebehooreiide schuur met een par tij hooi le Muiden in brand had doen vliegen, tengevolge waarvan de schuur geheel wlas afgebrand. Na getuigenverhoor had de rechtbank te Amsterdam dc vordering toegewezen, doch in hooger beroep werd' dit vonnis door het Hof aldaar vernietigd. Het Hol' overwoog hierbij, dat het niet aannemelijk was, dat de brand door een vonk uit de locomotief zou zijn ont slaan, daar een der getuigen' heeft ver klaard dat hij een vlam in de goot van de schuur had gezien, 'nadal de locomo tief nauwelijks was gepasseerd. De Hooge Raad heeft hel door Ruyzen daai legen dit arrest ingestelde cassatie beroep verworpen. De moordzaak Lans. Near het Volk verneemt zal de recht bank te Rotterdam', Dinsdag 11 Febr. de behandeling voortzetten van de moordzaak—Lans. Veel nieuwe gezichtspunten verwacht men bij deze nieuwe behandeling, die vermoedelijk niet langer dan één, hoog stens twee dagen zal duren, niet. Slechts het ra pp, rt van den nieuwen deskimdigje pref. van Itallie, die, naar wij hooren, vastgesteld moet hebben, dat het op het kostuum gevonden bloed zeer oud moet zijn, kan misschien nog verrassingen op leveren. Zooais men zich herinneren zal. had het. O.M. tegen den verdachte Van Oud- heusden twintig jaar geëischt. Benoemd lot onderwijzeres aan de school voor g. 1. o. A no. 212 te Rotter dam mej. M. R. Wink ster. alhier. o Eindexamens H. B, S. 5'j, c. Staatsblad No. 35 bevat een Kon. be sluit van 31 Januari, waarbij o.m. is be paald, dat het tweede lid van art. 15 van hel regl. voor de eindexamens der openb. H. B, S. met 5-j. c. en de bijz. H. B, S. met 5- en 4-j c. als volgt dient te wor den gelezen: Bij bet mondeling examen is de exa minator verplicht over een bepaald on derdeel der examenstof eenige vragen aan den candidaat te stellen, indien de deskundige daartoe den wensch te ken nen geeft. Voorts dient de eerste volzin van het tweede lid van art. 16 gelezen te wor den als volgt: Aan den candidaat, bij wien het ge middelde van de eindcijfers voor de exa menvakken 6 of meer bedraagt en die geen enkel eindcijfer heeft lager dan 5, wordt het getuigschrift van voldoend af gelegd examen uitgereikt. SC- t Dr. C. te Lintum f Te 's Gravenhage is Woensdag j.l. overleden, 66 jaar oud, dr. C. te Lintum, oud-leeraar in geschiedenis en aard rijkskunde aan verschillende instellingen van middelbaar en hooger onderwijs en oud-privaat-docent aan de Utrechtsche Universiteit. De sergeant-schrijver J. A. v. d. Walle is overgeplaatst van de onderzee- i(fLeii(stkazerne naar het Wachtschip le Vlissingen en 'de sergeant-torpedomaker R. Heuvelink van de Schorpioen naar de onderzeedienstkazerne.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1