provinciale .Zeeuwache Electro Bioscoop - Markt. ff No. 30 WOENSDAG 5 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Brie ongeoorloofdheden in Zoute lande. BINNENLAND go QD'QDia na c a-aa na an a ARBEIDSBEMIDDELING, DE UITWATERING VAN SCHEPEN. TWEE SPOORBOEKJES. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. VERBINDING AMSTERDAM— BOVEN-RIJN. ff (White Shadows). MIDDELBURG. VLISSINGEN- MIDDELBÜRGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBÜRGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. esfieaeeRwecswf* De gemeenteraad van Zoutelande 'heeft alom in den lande een gerechtvaar digde vermaardheid gekregen door de feillooze zekerheid, waarmede hij wist vast te stellen al datgene, wat ongeoor loofd mag hieten. Met name op den Zon dag, als wanneer het er den verkwikking zoekenden stedeling niet geoorloofd is zich met spijze en drank te laven, tenzij hij deze in moeizamen Zondagsarbeid met zich meesjouwde Onder voorzitterschap van zijn zoo wèl van de tongriem gesneden burge meester heeft deze Raad, in zijn zitting van gisteren, nu zelf enkele ongeoorloofd heden begaan, waarop wij hier eens wil len wijzen. Het zijn er drie: het eene is politiek ongeoorloofd, het tweede economisch on verantwoord, en het derde is zonder meer onzedelijk. En, merkwaardig toeval: de Raad van dit door kronkelwegen omsloten dorp liet zich op drie dwaalwegen br.engen door: drie wegenquaesties. De eerste wegenquaesfie is deze: de autobus, die de verbinding van Zoute lande met de provinciale hoofdstad on derhoudt, kon vanwege den slechten weg niet meer rijden, en stopte dus den dienst. Het Raadslid Koppejan richtte hierover vragen tot B. en W. en zij antwoordden allerspitsvondigst; het stopzetten van 'n autobusdienst is een quaestie, de uitvoe ring van een wet betreffende, en daar over behoeven wij ons niet te verant woorden. Uit. Handig, meneer de voorzitter, héél handig, maar: dat is politiek onge oorloofd. Afslachten noemt men dat. De tweede wegenquaestie is die van den Duinweg en den Noordendolfer, Een jarenlang urmen om dien weg verhard of bestraat te krijgen, had geen resultaat schoon het reeds lang gemeenteplicht ware geweest dien weg (waaraan J der gemeentebelasting wordt opgebracht^, die steeds meer bebouwd wordt met vil la's. zomerhuisjes en pensions, berijdbaar te maken. Eindelijk wendde een inwoner zich tot den burgemeester en deze zeide: vormt dan een commissie, en pakt die zaak aan! Aldus geschiedde, en met een voortvarendheid, zoo als men die bij overheidslichamen meestal niet vindt, toog deze commissie aan den slag. Naar de geldende regelen zorgde zij, met ver schillende subsidies en bijdragen, 50 pet. der kosten bijeen te brengen, en vroeg toen den Raad of deze, naar oud gebruik, de resteerende 50 pet. wilde geven; dan zou zij den weg keurig beklinkeren. En ziet, nu eenmaal het spit was af gebeten, maakte de Raad of B. en W. op allerlei wijzen bezwaar, tot gis termiddag het besluit viel: we geven die 50 pet. niet. Het heet, dat nu, ad majo- rem gloriam des burgemeesters, de ge meente zélf dat varkentje wel eens even tjes zal wasschen, maar: als dat de be doeling is, dan zal men öf nog jarenlang kunnen wachten op de verharding van Duinweg en Noordendolfer, öf het ge beurt heelemaal niet, öf niet half zoo goec, als de partikuliere commissie het gedaan had. Het Raadslid Verhage heeft gis i eren voorbeelden gegeven, waarop die zelfdoenerij van de gemeente uit loopt. Over de sophistische redeneering des burgemeesters, waarom de gemeente de helft van de eventueele Poldersubsidie wilde inpikken (om zoo de eigen bijdra ge van 50 pet. op 40 pet. te brengen) zullen we niet veel zeggen. Het was wel handig, maar daarom nog lang niet zui ver. De wijze waarop hier gepoogd wordt een loffelijk partikulier initiatief den nek om te draaien kunnen wij echter gansch niet bewonderen, wijl zij o. i. econo misch ongeoorloofd is. De derde wegenquaestie is ernstiger. Het is die van den Buiskerkschen weg. In Zoutelande geldt, als in zoovele an dere Nederlandsche gemeenten, deze on geschreven regel: wil men een weg ver harden, dan doet de gemeente dat sa men met de aangelanden, en ze betalen elk de helft. Daar zit iets aannemelijks in dit stelsel, nietwaar? Welnu: de Buiskerkscheweg officieel Boudewijnskerksche weg geheeten moest verhard worden, vond men. Daar voor werd een begrooting opgemaakt 8500 schatte men de kosten daarvan. De aangelanden of belanghebbenden brachten toen 4250 bijeen, en de weg werd verhard. Toen dat geschied was en alle bonnetjes binnen waren, bleek, dat de verharding van dezen weg gekost had 7530 (op 29 Yi cent na, om nauwkeu rig te wezen!) Dat was een voordeeltje van 970 en dus, volgens Jan Bartjes, schoot er 485 voor de gemeente en 485 voor de be langhebbenden op over. Maar de rekenmethode van Jan Bart jes schijnt in Zoutelande niet te gelden: daar zeiden de burgemeester, B. en W. en gisteren, op één man na, de Raad: pik in, da's een voordeeltje van 'n 500 gul den voor de gemeentekas! En het Raadslid Verhage kon vragen, men liet hem in z'n. eentje staan. Op zijn schriftelijke vragen kreeg hij een, wederom o zoo handig geredigeerd, ant woord: de aangelanden hebben w 1 50 pet. van de begrootingskosten opgebracht, maar wij hebben hun de helft van het overschotje niet teruggegeven. „Ze hebben er niet om gevraagd", zoo zou de burgemeester in een partikulier gesprek gezegd moeten hebben. Maar dat weigeren we van dezen magistraat te gelooven: hij zal ook ongevraagd den keizer geven wat des keizers is, en dus stellig den aangelanden van den Buis kerkschen weg geven, wat des aange landen is. Daarvan zijn we in gemoe- de overtuigd! DE REIS VAN PRINSES JULIANA, De Koningin en Prinses Juliana heb ben te Oberstdorf haar intrek genomen in Hotel Wit leis bach. DE INDISCHE BEGROOTING, Aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Indische be grooting 1930 ontleenen wij: Ten aanzien van de. critiek op zijn wederoptreden, merkt de Minister op, dat hij zich vereenigt met de uitspraak dier leden, welke hun opmerkingen be sloten met de uitspraak, dat in de te vol gen koloniale politiek de belangen van de Indische bevolking primordiaal, van de eerste orde, zijn. Zonder voorbehoud sluit de Minister zich aan bij het gevoelen van hen, die als hun meening te kennen gaven, dat het ten aanzien van Indië te volgen be leid gericht moet zijn op de bevordering van de geestelijke en materieele belan gen van Ned. Indië. Wat het einddoel van de koloniale po- T.tik betreft, kan men van gevoelen ver schillen omtrent de vraag, of een alge- heele opheffing van den staatkundigen band tusschen Nederland en Indië voor het oogenblik gezien kan worden alleen als toekomstige mogelijkheid, dan wel of die opheffing gedacht moet worden als 't noodzakelijk gevolg van de naleving van den plicht tot ontwikkeling van Ned. In dië. Welke waarde een nader ingaan op dat vraagpunt overigens zou kunnen heb ben, het is duidelijk, dat in het wezen der zaak elke practische beteekenis daaraan vreemd is voor de bepaling van het in de naaste toekomst te betrach ten Regeeringsbeleid. Doch men dient te denken aan de mogelijkheid, waarin verscheidene leden de bekroning van 't Nederlandsch koloniaal bestuur zouden zien: de ontwikkeling tot zoodanige staatkundige verhouding, dat beide Rijksdeelen gelijkelijk bestendiging daar van zouden wenschen. Aan uitbreiding van politieke rechten van den Volksraad moet de volksontwik keling voorafgaan, die evenwicht zal brengen tusschen de reeds geboden rui me gelegenheid tot daadwerkelijke deel neming aan de behartiging van de pu blieke zaak en het algemeen vermogen tot vervulling van eene zoodanige zelf werkzaamheid, waarvan de uitgroei bij het scheppen van die gelegenheid werd verondersteld. Opheffing van het interneeringskamp aan de Boven-Digoel zou voorshands on geraden zijn. Niet zonder verwondering nam de Mi nister kennis van de zienswijze der leden Als men alles tweemaal kon doen, zou veel nooit gedaan zijn. die van meening waren, dat de regee- ringsmaatregelen ter bescherming der Indische samenleving tegen revolutionai re elementen niets zouden uitrichten en slechts verbittering zouden opwekken. De Minister acht het een besliste ver- eischte, dat de Regeering blijft beschik ken over de noodige machtsmiddelen tot handhaving van het gezag. Omtrent nieuwen aanbouw ten behoe ve v-an de vloot in Indië is overeenstem ming verkregen tusschen den Minister en zijn ambtgenoot van Defensie. Er zal binnenkort een wetsontwerp worden in gediend tot aanvulling van het VlIIste Hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1930, waarbij het defensievraagstuk ter zee voor Nederland en ook voor Indië in zijn geheel in beschouwing komt. Naar 's Ministers meening kunnen de doodstraf en de lijfstraffen in Indië nog niet worden gemist. Men schrijft ons: Gister werd te Tilburg onder leiding van den directeur dar Tilburgsehe Dis tricts Arbeidsbeurs, den heer A. van Delft, eene ge we di j ke directeuren-ver gadering gehouden, waarop tegenwoor dig waren, 'de directeuren der Arbeids beurzen te Maastricht, Helmond, Mid del b u r g, Breda, Eindhoven, V 1 i s- sin gen, Sittard, Ter ne uzen, Ven- lo, Venraay en Roosendaal, benevens do heeren mr. v. d. Fe en en S. Martini, va.n den rijksdienst der werkloos'heids- verzen arbeidsbemiddeling. Het eerst werd behandeld de stand der bemiddeling voor de binnen scheepvaart in het Zuiden. Hiertoe was iv o or af nageigiaan hoe het daarmede in elk der districten stond, terwijl de heer v. d. Feen deze gegevens n aider lande lijk besprak. Als tweede pun't werd vain gedachte gewisseld over de bemiddeling voor 'het hotel-, koffiehuis- en restaurantbedrijf in het Zuiden in verband met de nieuwe regeling.' De heer v. Rijswijk, als dis- ilriicbsbemiddelaar gaf een overzicht van hetgeen sinds de tot sitandkoming der nieuwe regeling (1 October 1929) be reikt was, waaruit bleek,' dat in deze korte periode al reeds 73 vfakgenooten werden ingeschrevenom 54 personen gevraagd werd en aan 35 aanvragen vol daan kon worden. Algemeen werd tevredenheid geuit oVer het bereikte resultaat en de wijze waarop deze speciaal-bemiddeling door de dïstrictsvakafdeeling behartigd wordt. Ook ging men accoord met de voor gestelde personen, die aangezocht zul len worden om zitting te nemen in de s'adivSietscommissie voor dit bedrijf. Voorts werden behandeld een negental vraagpunten van meer internen aard, ra kende Iden bcmiddelingsarbeid o.m. uni formiteit in het 'te bezigen sjbatistisich materiaal der arbeidsbemiddeling; de ge- wenschte eenheid in de administratieve bescheiden noodig Voor de comlrole der wenkloozenkassende wenschelijkheid om reglementswijzigingen te verstrekken op formaat en papiersoort der bestaan de reglementen der wenkloozenkassen; de subsidieering der districlsbeurzen; de meest doelmatige inrichting der middel- groote beursgebouwen; propagandamid delen ter populariseering der openbare (bemiddeling. Ook Ide bemiddeling ten platteland©, welke nog zooveel te wen- isichen overlaat, werd naar voren ge bracht. Nadat nog enkele aangelegenheden van ondergeschikt belang besproken waren, werd (besloten om in verband met het feit, dat de heer P. Scholsg directeur cler arbeidsbeurs te Venraiay in Juni van dit jaar zijn zilveren ambtsjubileum als zoodanig zal vieren, in de gemeente Venraay rond dien tijd eene gewestelijke bijeenkomst te houden. Dezer dagen heeft de Internationale Organisatie van Koopvaardij-officieren te Antwerpen vergaderd. Ook de Ne derlandsche organisaties waren vertegen woordigd. In deze vergadering is o.a. besloten bij de regeeringen aan te dringfen in de delegaties voor de diplomatieke confe rentie, die waarschijnlijk, in Mei a.s'. te Londen zal worden gehouden, op te ne men vertegenwoordigers van de organi saties van kooovaarclij-oficir-- Op deze diplomatiek,© conferentie zal als belangrijkste punt aan de orde komen een herziening van de bepalingen betref fende de uitwatering der schepen. „Spoor- en Tramwegen" meldt: De Nederlandsche Spoorwegen zullen ingaande 15 Maart 1930 inplaats van één reisgids, twee reisgidsen uitgeven, ten einde tegemoet te komen aan de door het publiek geuite wenschen om in den thans bestaandem reisgids enkele btiiten- landsche aansluitingen en de voornaam ste buitenlandsche verbindingen op te nemen. Het eerste boekje wordt een beknop te binnenlandsche reisgids met een be perkt aantal aansluitingen. Het formaat wordt kleiner en belangrijk dunner dan het thans bestaande. Het tweede wordt voor het binnenland gelijk aan het te genwoordige, doch onder de aansluitin gen worden enkele buitenlandsche sta tions opgenomen, terwijl daarin boven dien wordt opgenomen 't thans bestaan de boekje „Voornaamste buitenlandsche verbindingen". Het mailschip Sibajak werd hedenoch tend 9 uur te Marseille verwacht. De Rotterdam Lloyd Rapiide vertrok van Marseille heden ochtend 11.50 uur. Aan komst Roosendaal Donderdag 7.16 uur; 'aankomst Rotterdam D.P. Donderdag 8.51 uur en aankomst Den Haag H.S.M. Donderdag 9.19 uur. "Naar liet Iiblcl. uiit de beste bron wordt medegedeeld streeft minister Revmer er naar, indien ©enigszins moge lijk, nog vóór het Paasch-reces dei- Tweede Kamer een wetsontwerp in te dienen betreffend© dc verbetering der waterverbinding tusschen Amsterdam en den Boven-Rijn. De Mimister deekle het blad mede te wachten op een ambtelijk rapport dat een adviseerend karak ter zal dragen van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, den heer G. A. Heyni'ng. Do minister neemt,, naar hij verklaarde, nog geen bepaald' standpunt ten opzichte der verschillende oplossin gen va.n het vraagstuk in; hij is echter van de urgentie der zaak overtuigd en zal al het mogelijke doen om ?le af wikkeling te bespoedigen. DE MALARIA-EPIDEMIE OP MADOERA- Aneta meldt uit Djocjakarla. In aan sluiting op het bericht inzake een mala ria-explosie in liet Pamemasansche op Madoera,; wordt thans gemeld, dat zich in een 3-tal dessa's in het Koelonprogo* scbe een malaria-explosie heeft voor gedaan, welke in 3 weken tijds ruim 8000 slachtoffers heeft 'gemaakt. De sterf te is evenwel matig. In de eerste week beliep het aantal dioden 27, waaron der 16 kinderen, in de tweede week 28, waaronder 22 kinderen. Van de derde week zijn de sterftecijfers nog niet be kend. Eeri twintigtal mantris van den propaganda dienst werd naar de plaats des onheils gedirigeerd, waardoor het ergste thans Voorbij is. ZEELAND Vanaf VRIJDAG 7 FEBRUARI en volgende avonden, de monumentale kunstfilm Een van de grootste successen van dit seizoen. (Ingez. Med.j Gisteren, heden en margekuwerd en wordt van 2 tot G in een daarvoor be schikbaar gesteld lokaal der Industrie ën Huishoudschool in de St. Pietérstraat feen demonstratie gehouden door de N.V. Maatschappij tot Exploitatie, van Kóhl- nian's patent, vertegenwoordiger de heer A. van Roon, firm'a R. J. dc Muijnck in do Laugeviele. Er worden verschillende gerechten als aardappelen,, groenten, vruchten, visch en vleesch toebereid in een Kohhniapan, wtelke gelegenheid geeft, het eten uren lang warm te houden zon der verlies aan voedingswaarde, terwijl het werk vlgens het gedemonstreerde makkelijker en dus economischer gfe- schiedt. Ook het gasverbruik is bij deze pannen zeer gering. De demonstratie 'mocht zich reeds in de belangstelling van vele huisvrouwen verheugen en zooals gezegd ook morgen is er nog ge legenheid voor een bezoek. B. en W. hebben 32 standplaatsen gegund voor de a.s. kermis voor een gezomenlijk bedrag van f 4366. Behalve de gewone koek-, gebak-, suiker-, paling en zuurkramen, komen onder de inrich tingen voor een caterpiller, een champig non paleis, een lunapark', een stoom-ca- rouslsel, 4 oefenspellcn, een flying dutch- mjan, een luchtschommel, een, kij Kient, een somnabule, een dierentent, een zweefmolen, een draaimolen, een wafel kraam en een poffertjeskraam. Voor de nog niet gegunde percce'en zal een her- verpachting worden gehouden. De openbare concerten, welke hier in het a.s. zomerseizoen zullen worden gegeven door Ons Genoegen, St. Caeci- lia en de Postfanfare, zullen beginnen 30 April en eindigen 7 September. Er zijn 15 concerten vastgesteld op den Bou levard,, 3 in het Bellamy park en 2 jolpde achterplaats van de Willem III. WALCHEREN. ABNEMUIDiEN. Maandagavond kwaim! "n reiziger met zijn auto in deze genieenie. Toen hij zich in een winkel voor (zijn zaken begaf en zijn auto voor den win kel onbeheerd liet staan, kwam hij bij zijn terugkomst tot de onaangename ont dekking, dat gedurende zijn afwezigheid een biscuilstrommel, inhoudende een flin ke som zilver geld, ontvreemd was. Hij deed direct aangifte bij de gemeente politie die dadelijk een onderzoek instel de, doch tot heden nog zonder resultaat Vermoedt wordt dat enkele straatjongens van nog jeugdigen leeftijd aan deze ont vreemding niet geheel vreemd zijn. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Maan dagavond liie'd de Coöperatieve Ver- bruiksvereenigjng ,.0ns Belang" haar jaarvergadering. De ontvangsten bedroegein in 1929 f 13.985 en de uitgaven f 13.472. Na de gebruikelijke afschrijving kan een divi dend worden uitgekeerd van, 4 pet. Als voorzitter werd herkozen de heer Jb. Knuijt; als Penningmeester de heer J. W,.. Fritz en ia!s Secretaris de heer Lev. Jioosse. In de plaats van de heereii A. Beekman en II. Luitwieler werden, tot cominisis,arisen gekozen de heeren B. Joosse en II. Koppejan. Hel ledental bedraagt thans 108. SEROOSKERKE. Gisteren kwam' de gemeenteraad in openbare, vergadterinig voltallig bijeen onder voorzitterschap van.' den Burgemeester. Na opening op de gewone manier me moreert de Voorzitter in 't kort hoe 'de toestand der gemeente is geweest in 1929 en wenscht aangezien het de eerste ver- 'gadering in 1930 is den Raad een gezegend! jaar, welke zegenwensch wederkeerig door weihouder Goed'bloed, den Voor zitter wordt gedaan. Een schrijven is ingekomen van den Raad van Vrouwepolder, dat die gemeen te van de aangevraagde vergunning voor 't deen opnemen van hare arrestantlefn! in het lokaal geen gebruik zullen nohken, wordt voor kennisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt be stoven om toe te treden tot den provin cialen brandweerband met een contribu tie van f4. i Op het voorstel van B. en W. om! ook toe te treden bij den Koninklijken Neder- landschen B raniawcerbond, op een con tributie eveneens f 4 per jaar, wordt met 5 tegeu 2 st. voor, afwijzend be schikt. Vóór stemden wethouder Goed- bloed en dc heer Iz. de Buck. Het voorstel van B. en W. om! ;aaiï de Kroon te vragen liet maximum der ver gunningen op één te stellen, wordt aange nomen op een stem na, die van dein heer De B uck. De Voorzitter deelt mede, dat B. en W. een instructie hebben opgemaakt voor het schoonhouden van het slachtlokaal en stellen voor P. den Hollander te be noemen op een salaris van f 25 (per Jaar, wat de Raad goedkeurt. Op een voorstel van B. en Wi. wordt 'besloten voor de gemeente een brand kast aan te lfioopen; informatie zal in gewonnen worden wat de beste en de voordeeligste is. Op het voorstel van B. en W'. om' toe te treden als lid van 't Centraal Archief

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1