De XX® Eeuw, provinciale JJeeuuigche r, n FIJNE ROOMBOTER I STER-TABAK K. MEEHTENS i* No. 28. -MAANDAG 3 FEBRUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Biaden EERSTE BLAD BINNENLAND MET RfJKsBOTERMERK KOOPT U HET BESTE BIJ' DOOR GROOTE OMZET KAN IK U VOORDEEUG LEVEREN. COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bi} abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVEN.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg'si meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regek opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Een tremreize met hindernissen. Het was gistermiddag zeer schoon voorjaarsweer. Een lekker zoel koeltje woei er en, let wel: het vroor niet, het ijzelde niet en er stond ook geen natte zeezoutstorm. Wilt u die laatste drie ne gatieve mededeelingen vooral niet uit het oog verliezen? Dat schoone, ja verlokkelijke voor jaarsweder bracht menigeen op de been, en ook de schrijver dezer regelen begaf zich in passend gezelschap per pedes op weg naar het vriendelijke Koudekerke, om vandaar naar Vlissingen te kuieren, waar op den boulevard ook des winters nog v/el gelegenheid is, in een behaaglijke temperatuur en met kostelijk uitzicht op onze wijde Schelde met het animeeren- de scheepvaartverkeer, van een kop thee of iets hartigers te genieten, totdat de mailboot binnen is en de Middelbur gers opstappen.... Zoo enkele minuten over half zes zorgde men, aan het eindpunt van de tram, onder de steenen-leeuwen trap, te zijn, om daar dat middel van vervoer af te wachten. Het werd kwart voor zes toen hadden we al onderweg moeten wezen maar de breede weg lei nog zoo stil voor ons, als ware het ver na midder nacht. Alleen het witte licht van een auto deed zoo nu en dan bij enkelen de ijdele hoop opvlammen, dat de trem, die al weer weg had moeten zijn, er aan kwam. Langzaam groeide het kluitje wachten den onder den leeuwen-trap. Zoo nu en dan weken zij voor een van boven-links komende auto, die met feilen schijnwer per en uitgestoken rood bakboordsarmpje den oprit afkwam en lustig snorrend den weg afsuisde, dien de wachtenden óók zoo graag gegaan waren.... Het liep tegen zessen, het kluitje groeide tot een klein menschenmenigte- tje, en de stemming begon het kortslui- tingspunt te naderen. Want, men zij er aan herinnerd: het vroor niet, en het ijzelde niet, en de storm voerde ook "geen zeezout aan, dat zich verraderlijk kon vastzetten op isolatoren om dezelve tot plichtvergeten „door-slagers" te ma kenHet was dus mooi weer, en men wachtte, en mopperde. „Wat of-t-er nou weer met die trem zou wezen" en „als-t er dan weer wat is, dan konden ze toch wel 'ns iemand met een waarschuwing zenden"; „ze laten je hier maar ijskoud staan".... en nóg onvriendelijker din gen van concurrentie, en autobus sen Een Vlissingsch klokje luidde zes uur. Toen namen wij wat in de vaderland- sche journalistiek heet „een kloek be sluit" en gordden ons aan, ook nog de resteerende kilometers van Vlissingen naar Middelburg te voet te „nemen." Bij de haltes, vooral op het Betje Wolfplein, stond het zwart van de wachtenden. En ziet: daar kwam-ie! Fluks enterden we den boulevard- waarts gaanden tremwagen, om ons tegen betaling van 2 X 10 ets. extra althans een plaats te verzekeren. Maar: aan het eindpunt gekomen trad voor den twee den keer een toestand van stroomloos heid der aovenleiding in. En dat met drie trems, grootendeels gevuld met van een dansfestijntje komend jongvolk van bei derlei kunne. Dat was een feestje! En wij wachtten, tot met een hoera'tje er al wéér stroom was. Toen hobbelden we, opeengepakt als eierkolen in een kolenkit, naar Middel burg, alwaar we een dik half uur te laat aankwamen. Het was, als gezegd, heel mooi weer: geen ijzel, geen vorst en geen zeezout in de lucht. N.V. Ateliers voor Edelsmeed- en Pen ningkunst te Voorschoten uit te noodigen een penning te slaan lot herinnering er aan. Dezer dagen is dëze penning gereed gekomen. De wapens van beide landen zijn erop aangebracht, omgeven door tulpen en mielies, terwijl de band gelegd wordt door een plant der zee, die beide landen verbindt. Aan de achterzijde is gegraveerd: Wederzijdsche mste'ling van gezant schappen in Nederlanjd en in de Unie van Zuid-Afrika 1929". Het Hoofdbestuur van de Ned. Zuid- Afrik/aansche Vereeniging, heeft een exemptaar van dezen penning in Den Haag aangeboden aan jhr. mr. F. Bee- laerts van Blok) and, denl Minister van Buitenlandsche Zaken en aan den heer D. J. De Villiers, Buitengewoon Gezant en Gevolmachtigd Minister van de Unie van Zuid-Afrika; terwijl deze penning eveneens zal worden aangeboden aan Gen. J. B. M. Hertzog, eerste minister van de Unie van Zuid-Afriikja on aan Dr. H. A. Lorentz, buitengewoon gezant en gevolmaichligd minister van 't Koninkrijk der Nederlanden te Pretoria. De firma „Koninklijke 'Begeer" zal den penning ook in den handel brengen in de uitvoeringen zilver cn brons. DE ZIEKTEWET, Te Hengelo (O.) is op 31 Januari j.l, door de textielarbeidersbonden „De Een dracht", ,,St. Lambertus" en „Unitas", en de fabrikantenverenigingen te Alme lo, Enschedé, de Twentsch-Geldersche, en den bond van textiel-ondernemingen in en buiten Twenthe een volwaardige bedrijfsvereniging ter uitvoering der Ziektewet opgericht. OVERSTROOMINGEN. Aneta meldt uit Medaii. De overstroo ming in het Wampoe-gebied in het Lang- katsche, is de ernstigste, welke sedert het jaar 1917 is voorgekomen. De over stroomingen verrasten de 'bevolking, d e, have en goed achterlatend,, vluchtte. Er is 700 meter dijklengte verloren gegaan met gaten van 30 tot 40 meter jwijldtei Verschillende kampongs werden over stroomd. De schade aan den padioogst toegebracht beloopjL f 15.000. Het rivier water, hetwelk zeer modderig is, voert groote hoeveelheden doode visch met zich. PENSIOENFONDS VOOR OFFICIEREN TER KOOPVAARDIJ, Te Rotterdam is opgericht de vereeni ging „Het Pensioenfonds voor Gezagvoer ders en Officieren ter Koopvaardij" ge vestigd te Rotterdam. Van deze vereeni ging maken deel uit verschillende vracht- vaarders-reederijen te Amsterdam en Rotterdam. Het bestuur is samengesteld uit vertegenwoordigers van reeders en van de beide organisaties van scheepsL otficieren nl. de „Vereeniging van Scheepswerktuigkundigen" en de „Ver eeniging van Nederlandsche Gezagvoer ders en Stuurlieden ter Koopvaardij." Het tot stand komen van dit pen sioenfonds is een aanmerkelijke verbe tering van de sociale positie van de officieren ter koopvaardij. De onderhan- lingen hebben zeer lang geduurd en da leeren reeds uit de dagen van den „Loon- raacl" van 1919. PAEDAGOGISCH CONGRES. Op 24, 25 en 26 April wordt te Den Haag gehouden het tweede Nederland sche Paedagogisch congres. AMERIKAANSCHE TOERISTEN NAAR SUMATRA'S OOSTKUST. Naar de Deli Crt. hoort, bestaan er bij de groote scheepvaartmaatschappijen die jaar op jaar stroomen toeristen naar het Oosten transporteeren, plannen om een hunner grootste schepen met een 300-tal passagiers in het volgend jaar ook de Oostkust van Sumatra te laten aandoen waarbij dan een tocht naar het Toba-meer en de Hoogvlakte op het pro gram staat. Dezer dagen is te Medan een vertegenwoordiger van deze toeristen- tochten op bezoek geweest, die de uit voering van deze plannen heeft bespro ken. EEN GEDENKPENNING. Het heugelijk feit v,an het wederzijd- sche instellen van gezantschappen in Ne derland en in de Unie van Zuid-Afrika, dat nu is volbracht, heeft het Hoofd- bestuui" van de Ned. Zuid-Afrikaansche .Vereeniging te Amsterdam, aap,leiding gegeven om de firma Koninjklijke Begeer, Tranen stillen is schoon, tranen voorkomen edel. JGH3 C nnG 00Q Dot) OlTtï 00000 OOOQüCD ZEELAND Twee schoolmakkers twee sportbroeders vrienden in vreugde en leed, bij nederlaag en overwinning! Eén van gedachte en... beiden ge nietend van hun geliefde In hetgenot van deze heer lijke tabak ligt de krach tigste bezegeling van hun hechte vriendschap. (lug. meel.) Maandag 10 Februari a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeen ten Relranchement, Oostburg en Aarden burg. MIDDELBURG. Heden is men begonnen met het het plaatsen vaji de voederhuisjes ten viogel-neslkasjes, die door de Walcher- sclie Kanarievereeniginig „Onze Zangers" aan het gemeentebestuur zijn aangebo den, Ier bescherming van den vogel stand. Op de Balans, Dam en enkele andere plaatsen ziet men de aardige v'oe- derhuisjes sla,an, terwijl in verschillen de boomen in de Abdij, op het Molenwa ter, en de Bolwerken en andere plaat waar boomen staan, de nestkastjes, die dienen voor schuil- en broedplaats, zijn opgehangen. Reeds jarenlang kennen wij hier de leerlinge uvereenigingen aan gymnasuiuni, burger schoei en handelsschool,, en deze vereeni,gingen hebben alle door uitvoe ringen enz. meermalen van zich doen hooren en zien. Tot nu toe was echler geen dergelijke vereeniging van de meisjes1 M.U.L.O.- school bekend. Een aantal door leerlin gen dier school geleekende reclame bil- Ijetten, opgehangen aan verschillende ra men, doel ons kennismaken met de op richting der club „de Kubieke meier" (M3). De platen wijzen opi de eerste uitvoering (lezer vereeniging op 15 Feb1, a.s. in het Scliullcrshof, waar een stuk naar het bekende boek „Joop ter Heul" zal worden opgevoerd. „De Groene Beurse," Men schrijft ons: Kon voor eenige weken worden be richt, dat de Vereeniging tot instandhou ding van oude gebouwen te Middelburg steun had toegezegd bij het herstel van den bij den brand deerlijk verminkten gevel Lange Delft B 146 (firma Meinsma) thans, nu het werk gereed is, kunnen en kele nadere mededeelingen volgen. De gevel een pendant van den iets ouderen Vrijman" in de Giststraat, was voor de ramp van den hals beroofd en had ook de bogen boven de ramen der bovenverdieping verloren. Deze is her bouwd met oude steenen, zij het ook niet geheel zooals hij zich laatstelijk vertoon de. De schelp in den top nieuw te la ten maken had geen zin; door een half ronde ruimte in het metselwerk uit te sparen, is aangegeven dat hier iets is veranderd. Nieuw is de open ruimte daaronder, daar uit de kapconstructie bleek, dat zich hier oorspronkelijk een venster had bevonden. Het middenstuk van den gevel, die vroeger met cement bepleisterd was, is schoongemaakt, waardoor de zandsteenen banden beter tot haar rechtkomen. De gevelsteenen geven naam en ge boortejaar (1667) van het huis aan. Bo ven de beurs ontwaart men de letters M B. Was het huis niet in genoemd jaar gebouwd, dan zou men die als: Maria (d.) Brune willen oplossen, die in 1675 er eigenares van werd. Omstreeks 1645 was het huia eigendom van zekeren Vic tor Ketelboer, wiens dochter Maria, ge huwd met een heer Baert, het in 1675 aan haar genoemde naamgenoote ver kocht. Vermoed mag worden, dat het haar initialen zijn die in den steen zijn gebeiteld. Bond van Nederl. Onderwijzers. Een geheel bezette boven-voorzaal van de sociëteit St. Joris (leden en introducé's van de hier gevestigde afdeeling van den Bond van Ned Onderwijzers) heeft Zater dagavond volop genoten van de fijne hu mor, eigen aan het werk van den onder wijzer-auteur Th. J. Thijssen, uit Amster dam, waar hij zelf een bloemlezing uit hield. Velen kennen ongetwijfeld „Kees, de jongen". Maar hoe leefden we mee in de tragiek dezer kinderziel; de tra giek om het pak, dat vau grootmoeders oude mantel gemaakt moest; in de fan- taisie, waarmee hij zijn verdriet a, h. w. pantserde: door negatie, door opstandig heid, door het geluk, het eigene, dat hij er ten slotte in ziet. Gelukkige school klassen, gelukkige kinderen, die een on derwijzer mogen hebben, als de „ik" uit het Dagboek! Een elkaar intuïtief be grijpen, een op gevoelens reageeren, een wlaarachtig interesse, die haast „illusie" is Maar toch ook: hoe menschelijk-scherp doorschouwd de kinderen dezer Amster- damsche school, individueel en collec tief: de klas! De „flirt" met de „klas", die zoo graag weten wil, wanneer mees ter jarig is, en dien dag op Artis getrac- teerd wordt. De voordracht van den schrijver maakte de verbeelding volko men! Beter bevielen ons deze fragmen ten dan die uit „Het Grijze Kind". De zoo sympathieke auteur had te recht veel succes, niet 't minst met het slot: een luimige fort-episode uit den mobilisatie-tijd. Het „Bondsstrijkje" verhoogde mede de gezellige stemming. VLISSINGEN- Gisterenmiddag was er weder slag- nalie in bet tramverkeer, even over helf zes (del de stroom uit de bovenleiding weg en stonden de trammen 'stil, 'twee op den Singel te Middelburg, de beide andere te Vlissingen. Ruim een half uur kon niet worden gereden, en even later was er nog een paar minuten storing. Naar wij vernamen, was ditmaal een defect aan een der machines in de cen trale de oorzaak van de stagnatie. Een reserve machine moest worden gereed gemaakt voor gebruik. De defecte machine werd onmiddellijk gedemonteerd en hedennacht naar S!ik,keveer vervoerd ter repaj^tie. WALCHEREN. KOUDEKERKE. Met medewerking van het hoofd der o. 1. school, den heer Mos selman, is hier, zoo meldt men ons, een campagne tegen den bastaard-satijnvlin der ingezet. Er zijn reeds een 4000 nes ten opgehaald, hoofdzakelijk uit de dui nen bij Dishoek. KLEVERSKERKE. In den avond van 21 Dec. 1.1. werd door vernieling va,n een ruit, ingebroken in de woning van den landbouwer de K. alhier, gemeente Arne- muiden. Uit een in de kamer staand 'ka binet, waarvan het slot eveneens ver broken werd, werden een partij gou den voorwerpen ontvreemd. Een destijds door de politie ingesteld onderzoek had geen resultaat. Thans is 't de politie mógen gelukken den1 dader op te sporen en een zekeren de (V.,; werk man te Souburg aan te houden. De V. 'bekende de inbraak te hebben ge pleegd en eenige ontvreemde voorwer pen (gouden sieraden) werden nog in .zijn bezit gevonden. Deze werden in beslag genomen. De man is ter beschik king van de Justitie gesteld. WESTKAPELLE. Zaterdagmiddag kwa men in bet café „De Valk" een 50-tal' .aangelanden van den Middeljburgschen weg bijeen ter bespreking van plannen tot verharding van dien weg met zij— ■wegen. De lieer J. CijsouwLz., deelde mede dat de lengte van den MMdelburlgs cliefti weg tot den Boudewijnskerkschenwe(g bedraagt 2010 M., wat de zijwegen be treft, bedi-aagt de lengte van denj Roo- versweg 607 M., die van de Poppekerk- sche wegeling 162 M. en die van Leunis Rijkesweg 436 M., zoodat de totale lengte 'voor de verharding zou bedragen 3215 Meter. De bijdragen voor de aangelanden per THANS f 1,14 PER POND. KORTE DELFT G 10. (Ingez. MedJ. gemet zouden vermoedelijk zijn f 96 voor de verharding alleen van den 'Middel- burgschen wag; voor den Rooversweg f 60 en de Wegeling van Poppekierke f 24, zelf te betalen. Werd de aanleg daaren tegen-genomen van dezte weigen door alle belanghebbenden, dan werd deze bijdra ge ongeveer geschat op f 63 per gemet. Opgemerkt werd, dat de billijkheid eischte, dat ook de Leunis de Rij kesweg" in het plan werd opgenomen. In antwoord op een gestelde vraag, Meelde de voorzitter mede. dat de kosten dan. zouden bedragen f 72 per gemet. Opgemerkt werd, dat het Polderbe stuur voor de polderwegen een" bijdrage toestaat van 20 pcit. in de koslten van den aanleg, terwijl de gemeente de be stralen wegen in onderhoud -overneemt. Bezwaren werdén evenwel geopperd, wat die overname betreft van de zijwe gen. Met vertrouwen zou men zich evenwel tot de gemeente wenden met het ver zoek ook deze wegen in onderhoud over te nemen. Den voorzitter speèt"het, dat be trekkelijk een klein gedeelte van de be langhebbenden naar deze vergadering was gekomen; liet aantal aangelanden bedraagt ongeveer 1 10. De aanwezigen' stemden algemeen met deze voorloopige plannen "in. Er werd een comité benoemdbe slaande uit vijf personen, d/ie de plannen verder zouden uitwerken, n.l. de hee- ren ,T. Cijsouw Lz., J. Minder houd Pz., P. Roelse Jr. en I,. Versluis, die de be- in o e ming a ann amen De heer P. Weslerbeke zou zijn be noeming nog in beraad nemen. Nadat de voorzitter had medege deeld .dat de volgende week Zaterdag weder vergaderd zou worden, waarbij op een groote opkomst van belang hebbenden rekende .sloot hij deze verga dering. ST. LAURENS. Donderdagavond werd door de afdeeling St. Laurens van de Z. L. M. een vergadering gehouden in café Bloemendaal, In zijn openingswoord be sprak de voorzitter, de heer M. Francke, o. m. het totstandkomen van de aardap pelbewaarplaats. Nadat door den secretaris verslag was uitgebracht over den toestand van het musschengilde in het afgeloopen jaar, werd besloten deze nuttige instelling te doen bestendigen. Na afdoening van nog enkele huishou delijke aangelegenheden hield Ir. Sie- benga, secretaris der Z. L. M„ een lezing over: „De afzet onzer landbouwproduc ten", na aflocfj®) waarvan de heer Sieben- ga een drietal serie's lichtbeelden ver toonde over de groote jaarlijlcsche land bouwtentoonstelling te Berlijn. NIEUW- EN ST. JOOBLAND'. Vrijdag avond werd de jaarlijksche vergadering gehouden van liet zieken- en pensioen fonds „Nieuw- en St. Joosland". De bij zondere aanleiding dier groote opkomst, zal wel gelegen zijn geweest in bet voorslei van hel bestuur om de Ver eeniging in verband niet het op 1 Maart a.s. in werking treden der „Ziektewet", te ontbinden. Uit liet jaarverslag van den penningmeester bleek, dat het le dental op 1 Januari j.l. bedroeg 161 en dat der begunstigers 43. Aan zie kengeld was uitbetaald f 1533. Het batig saldo ever 1929 'bedroeg f 100.40, waar door het maatschappelijk kapitaal der vereeniging' steeg lot f 2.281. Na breedvoerige bespreking besloot men, met bijna algemeene stemmen, de vereeniging niel te ontbinden maar ;os van de Ziektewet,, en van elke Bedrijfs- vereeniging le blijven voortbestaan als aanvullingsvereeniging voor de 20 pet van het loon, die volgens de nieuwe (Ziek tewet niet worden uitgekeerd. (Deze uit- keering bedraagt, zooals bekend 80 pel Verder zal men trachten de onverzekerde

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1