provinciale jSeemusche De XXe Eeuw. No. 26 Grappig, „Aanslagbiljet. VRIJDAG 31 JANUARI 1930 173e Jaargang BINNENLAND MIDDELBURG. Stadschuur en De bedrijven. VLISSINGEN' Een beslag. KERKNIEUWS ONDERWIJS MIDDELBURG De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg IS cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. iiBij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. M1DDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pietersiraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke reg«i meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel# opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ai „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. -«SHS55SS Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Het hier volgende is niet ontsproten aan het brein eens journalisten, maar sen getrouwe kopie van een echt amb telijk stuk; alleen de namen zijn gefan taseerd. Schooljaar 1929/30. Gem, Middelburg. Art, v, h, kohier: 318, De ondergeteekende verwittigt u, M. J. P. Pruimedant dat gij ter zake van schoolgeld over het schooljaar 1929/30 over 12 maanden zijt aangeslagen voor een bedrag van 22.22, Deze aanslag is invorderbaar in 4 ge lijke termijnen, vervallende in de maan den September en December 1929 en Maart en Juni 1930. Gij wordt uitgenoodigd tot betaling vóór of in genoemde maanden, Uitgereikt te Middelburg, den 22 Jan. 1930, De gemeente-ontvanger, J, C, Puzzel, SCp" Dit biljet moet worden medege bracht, om daarop quitantie te stellen, vermits anders de kosten van een du plicaat-biljet verschuldigd zouden zijn." Leest u het eens eenige malen door! Het zal u blijken in zijn onderling ver band een voortdurend vloeiende bron van rustig-ambtelijken humor te zijn. Kostelijk gewoonweg! DE V. V. S. L. NEEMT AFSCHEID VAN PRINSES JULIANA. De leden der vereeniging van Vrou welijke Studenten te Leiden hebben hun thans ex medelid Prinses Ju liana een aardig afscheid bereid. En wel door een af scheids serenade voor de vil la der Prinses te Katwijk ,,'t Waerle", Deze afscheidsserenade had een ver rassing voor prinses Juliana moeten zijn en men heeft ook moeite genoeg gedaan om alles geheim te houden, Heelemaal daarin geslaagd was men echter niet en de belangstelling voor de af scheids- hulde was dan ook zeer groot. Zoo trok ken ruim 300 Leidsche meisjesstudenten gisteravond met extra trams naar Kat wijk de directie van de N. Z. H, T. M. bood alle dames .oranje tulpen aan waar op den boulevard een heel lan gen stoet werd geformeerd, die, begeleid door padvinders of fakkeldragers en voorafgegaan door een Leidsch politie- muziekgezelschap, naar het Waerle op trok. Hier lokte het V. V. S. L, de prinses met haar huisgenooten naar het bordes. Het Kroningslied „Wij leven vrij", het „Io Vivat" zongen de meisjes en de prin ses zong, als een der haren dapper mee. EeE deputatie der V. V. S. L„ bestaan de uit de dames Hamming van Kleeff en Hoogeboom, voegden zich daar bij de prinses en hier sprak de V. V. S. L.- praeses mej. A, A. P. Couvée, prinses Juliana toe, terwijl telkens weer het blitzlicht der tallooze persfotografen op flitste. Mej. Couvée herinnerde aan de lustrmndagen met luidruchtige ovaties, waaraan ook de prinses heeft deelge nomen en zij vervolgde: „Waren onze lustrumdagen voor ieder V. V. S, L.-lid van groote beteekenis, voor jou moeten ze toch wel een heel bijzondere waarde hebben gehad, daar zij de slotacte werden van je studiejaren en daar wij allen op dezen laatsten avond van je verblijf te Katwijk zoo graag afscheid wilden nemen en in onze gedachten en woorden het lustrum nog de overheerschende plaats inneemt, zoo kon het niet anders of dit afscheid moest den vorm van een serenade aannemen. Wij allen weten, hoe je met hart en ziel snet ons meisjesstudenten een V. V, S. L.-lid bent geweest en hoe ook jij je innig verbonden voelt aan onze club en daar het je in de toekomst door druk ke bezigheden waarschijnlijk niet zoo gemakkelijk zal vallen telkens weer een kijkje op de club te komen nemen, mee net! wij heden je geen grooter genoegen te kunnen doen dan je als blijvende her den doorbracht, een album met afbeel dingen van de belangrijgste gebeurtenis sen uit je studiejaren aan te bieden. „Lieve Jula, ik hoop dat je dit ge schenk en de serenade zult willen aan vaarden als een spontane uiting van de hartelijke genegenheid, die je medeleden je toedragen en dat je uit dit omvang rijk boekwerk nog vaak de herinnering zal mogen putten aan gelukkige studie jaren." 't Zal wel nimmer zijn voorgekomen, dat een dame, geen lid eener vorstelijk^ familie, een Prinses van Oranje, op deze kameraadschappelijke wijze, heeft mo gen toespreken. E.n 't zal voorLoopig wel niet meer geschieden ook. 't Was immers het afscheid van de meisjesjaren der Prinses. De Prinses dankte hartelijk voor het fraaie geschenk en noodde de studenten te haren huize. In groepjes van 25 be gaven de meisjes-studenten zich vervol gens naar binnen, waar alle leden der vereeniging1 gelegenheid kregen persoon lijk .afscheid van de Prinses te nemen, Waarna vervenschingen werden aangebo den. i Het weer, dat in den aanvang tamelijk goed was, veranderde echter dermate, dat de regen in stroomen neerguts tc op het oogenblik dat de laatste bezoeksters naar binnen gingen. De wachtenden had- tien zich in den tusschentijd gekort met het zingen van liederen. De Prinses kwam hierna opnieuw naar huiten en sprak, voor alle aanwezigen duidelijk hoorbaar ,de volgende woor den: „Ik dank u wel; ik dank u alflen zeer voor uwe komst." De meisjes bleven gedurende ongeveer twee uur bij de Prinses, waarna de 'te rugtocht naar Leiden, eveneens per ex- tra-tramk, werd aangevangen. Fr was een sfeer van weemoed om dit afscheid, een weemoed,, die alle meisje-!, nog dol van lustrum-jool,, diep hebben gevqeld, toen de prinses na de haar gebrachte hulde, terwijl het Wil helmus" klonk, alleen bleef staan op het bordes van haar villa en dé clubge- nooten waren teruggetrokken. De gewoonte is een tweede natuur, die de eerste vernietigt. Pascal. Het album dat als geschenk van de V. V. S. L. aan Prinses Juliana is' aange boden is uitgevoerd door de N.V. Syt- hoffs Uitgevers Mij. te Leiden, en is gehuld in 'n zware band van echt perka ment waarop in de kleur der vereeniging, het V.V.S.L.-wapen in aangebracht eai met gouden letters op den band zijn |gie- drukt de datum', waarop de overhandi ging is geschied en de jaartallen 1927 en 1930, het begin en het einde van den studietijd van de prinses. De eerste bladzijde van het boekwerk bevat de opdracht aan H.K.H. Rrinses Juliana ter herinnering aan baar studie tijd, aangeboden door de vereeniging van Vrouwelijke Studenten te Leiden. Hierna volgen een groot aantal foto's In de eerste plaats' van de villa "t Waer le, interieurkieken van het universiteits gebouw enz.. Voorts geeft een volgende groep foto's afbeeldingen van de presidenten-curato ren en de rectoren uit den tijd xlali de Prinses te Leiden studeerde en voorts portretten van hoogleeraren en andere de eerste plaats hébben verschillende edelachtbaren óók voortdurend van de gemeentebedr ij ve n gesproken, terwijl ze gemeente w e r k e n hadden dienen te zeggen (en natuurlijk, v erinoedelijk of misschien ook bedoelden; en in de twee de plaats bracht dat gepraat over dien aan te schaffen rekening bij den post cheque- en girodienst ons op een dwaal spoor, nademaal het ons bekend was, dat gemeente b e d r ij v e n zulk een post rekening niet hebben en niet begeeren. De strekking van ons betoog kan niet temin ongewijzigd blijven, als men deze correcties wil aanbrengen: de Raad be sloot tot de conunercieele boekhouding bij gemeente w e r k e n. gezegd de Stad schuur; dat daar een postgirorekening zal komen, lijkt ons wel nuttig,; maar onze verontwaardiging over het feit, dat uien ten behoeve der verbruikers geen postrekening- wilde aanschaffen, gold ge meenlebedrij ven, gezegd D am N.Z. Wij vernemen echter tot onze vreugde, dat laatstgenoemde quaeslie, die onge kende moeilijkheden schijnt te baren nog"in studie is. Onwillig schijnt men (dus niet te zijn. Opgepast, Een heerachtig wezen, dat zich door de telefoon noemt Pieterse en later Van Lunen heet, als hij eenmaal over den drempel uwer woning is, heeft gisteren een poging tot plundering van verschil lende stadgenooten gewaagd. Zoo hier en daar moet dat ook, helaas, gelukt wezen. De man begint met ter introductie en kele namen van vooraanstaande R. K. stadgenooten te noemen, vertelt u dan, dat hij door den bisschop gezonden is, en dat het gaat om de bestrijding van het socialisme en het communismeen haalt dan een concept-contract voor" den dag, dat de bewerkte moet teekenen, om voor eenige honderden guldens te verad- verteeren in „De Sport-illustratie" het weekblad van de federatie van R, K, voetbalbonden in Nederland, Gouden bergen worden beloofd aeui den winkelier, die zulk een contract tee kent. Nadat hem een dergelijk reeds onder teekend formulier van een collega was getoond, zette een banketbakker hier ter stede zijn handteekening óók onder zulk een overeenkomst. Een minuut la ter was de heer Pieterse, alias van Lu nen, de deur uit, en nog een minuut Ia- ter wreef die banketbakker zich de oogen uit en zei: „daar ben ik ingevlo gen". Een telefonisch onderhoud met den bewusten collega bracht het inzicht, dat die de onderteekening van 't contract al precies net zoo beschouwde, maar: ze lieten het er niet bij zitten. Gezamenlijk togen zij stationswaarts en organiseerden daar een particulieren recherche- en bewakingsdienst, die tot resultaat had, dat zij omstreeks 7 uur den heer Van Lunen alias Pieterse stevig in zijn kraagje konden vatten. Op een allerbeleefdste maar klaarblijkelijk" niets lei opzicht meer overeenkomst met Friesland vertoont dan menige andere streek onzes vaderlands. Het is merkwaardig, hoe het Friesche bloed nog altijd spreekt en, naar we ho pen, ook steeds zal blijven spreken. Waarom zoude men niet, in prettig sa menzijn, zoeken naar wat allen vereert: liefde tot Friesland, tot zijn taal en de gewoonten, kortom, tot de geboorte streek of het stamland der Nederland- sche Friezen? Wij kunnen ons haast niet voorstellen dat het waar is, wat voor zitter Visser, van het Walchersche Sel- skip „Fier fen hüs" gister bij de ope ning van de „greate toanieljoun" in het Schuttershof, zeide in zijn forsch-behou- wen openingswoord: dat er Friezen in Zeeland zouden wezen, die geen lid van „Fier .fen hüs" waren, wijl ze zich schaamden Fries te zijn! Dat kunnen we ons niet indenken en zou het waar wezen, dan zij opge merkt, dat zulke „Friezen" ook maar beter doen verre te blijven van de ver eeniging, die slechts menschen omvat ten wil, die prijs stellen op datgene, waarvoor die „rüpstekkigen" zich scha men De „greate joun" van het Friesche vereenigingsleven vond gisteravond in het Schuttershof plaats; daar waren als leden de Middelburgers en Vlissingers te zamen zij vormen, zooals men weet, één „selskip" terwijl als gewaardeer de gasten de Zuid-Bevelanders over kwamen. Toch was de zaal nog lang niet vol genoeg. Opgevoerd werd een tooneelstuk van den beminden Friesclien schrijver Y. Schuitmaker: „Skyn"; de gezeten boer en koopman Gysbert Ofta wordt daarin tot het inzicht gebracht, dat de ijdele schijn van 's werelds lof weinig waarde heeft, zoo de vrede des harten door de rechtvaardigheid van den levenswandel niet ontstaan kan. Verschillende goede krachten hielpen mede, de opvoering tot een succes te maken; er waren kostelijke typen bij. Na de pauze kwam, oer-oude traditie getrouw, een grappig „neistikje", een episode uit de „Wilewaei", over.... spuit I die altijd eerst bij den brand is! En daarna het slot dat daarbij be hoort: „efternei dounsjen". Een gezellige avond was het voor de „Friesen büten Fryslan", Het aanvankelijk op 28 Februari 'vastgestelde bal-masqué van Mediobur- iguirf' is in verband met de op dien dar tuni te geven tooneeluitvoeriinig, nader 'vastgesteld op Donderdag 27 Februari. Eergisteren werd door een zoeken den luistervink alhier eein draadloos bericht opgevangen vain personen, die in het Nederlandsch om hulp vroegen en gisteren werd dit op dezelfde golflengte ophieuw gehoord, maar toen- bleek, dat 'vermoedelijk de hulp op komsl was. Van waar de roepstem kwam, kon niet worden vastgesteld. docenten waarmede zij in aatnraking aan duidelijkheid te wenschen overlaten- kwam. De verdere inhoud is geheel gé- wijd aan het studentenleven, de drie achtereenvolgende V.V.S.L.-besturen, de novitiaat-cunmissies, foto's van uitstap jes, feestavonden,, roeiwedstrijden, fees tten in hel clubgebouw, enz. Op de achterzijde van den band is het wapen van Leiden in rood aange bracht. Hel boekwerk is geval in een c? set te van fijn perenhout gevoerd met donkerblauw fluweel en voorzien van linten in de kleuren der V.V.L.S. ZEELAND. Ter aankondiging ontvingen wij den Provincialen Almanak voor Zeeland voor 1930; ditmaal keurig ingebonden. Ziji is wederom samengesteld, in opdracht van /het provinciaal bestuur, door den beer J. F. Magendans, chef der 2e afd. der Prov. Griffie. Een verbetering, is de toevoeging, ach ter den inhoud, vain een alfabetische register. Overigens beveelt dit deugde lijke werkje zichzelf aan; bet is voor- velen een onmisbare vraagbaak. Het !moet erkend worden: daar zijn we nu eens leelijk ingevlogen niet ons Raad soverzicht. j »- --- uti- jTtaausoverziciii. Maar er pleiten ver- Mig aan de jaren, die je in ons mid-1 zuchtende omstandigheden voor ons. In de wijze, hebben zij dat heerschapnu .verzocht" zullen we maar zeggenof ze die contracten alsjeblieft terug moch ten hebben, (N.B. wij staan er niet voor in, dat ze „alsjeblieft" zeiden). En dat op bisschoppelijk gezag in Zeeland het. communisme en socialisme bestrijdende advertentie-heerschap haal de een heelen stapel contracten uit zijn binnenzak, gaf deze met van aandoening bevend'e vingeren aan de beide bakkers, die hem nog even aan den trein de hand wilden drukken, en zeide: zoek maar uit! Welk een goedhartigheid straalde uit dat nobele gebaar nietwaar? Maar onze wakkere bakkers kregen hun contracten terug en ze zullen hun geld in den zak houden, welverdiend! Voor 't overige zij men gewaarschuwd: wanneer iemand zich met dergelijke R. K. autoriteiten introduceert, dan is het altijd verstandig zich even met een der vooraanstaande R.-katholieke ingezete nen van Middelburg, of anders met het politiebureau, in verbinding te stellen. „Fier fen hüs." De in Zeeland te lande gekomen Frie zen zijn wèl „fier fen hüs", het kan bin nen onze landspalen haast niet verder. Maar de liefde tot het oude stamland in het hooge Noorden dooft ook hier niet ja, zij zal misschien zelfs gemak kelijker kunnen blijven gedijen in deze welvarende provincie, die naast karak teristieke verschillen, toch ook in veler Gis Leren is door den deurwaarder ten verzoeke van de reederij Sheaf ISteam shipping Company Limited gevestigd te New-Castle on Tyne, conservatoir be slag gelegd op Tiet bij: de Maatscliajppij „de Schelde" te Vli;ssingen ter reparatie liggende Zweedsche stoomschip TalvaJ- dis, thuis behoorende te Riga,-reeders M. Stahl en "Co te Riga, ziilks ter verzeke ring van de door de Talvaldis aan 'het stoomschip Crest van genoemde Engel se he reederij veroorzaakte schade .bij een op de Schelde dezer dagen plaats gehad hebbende aanvaring. WALCHEREN. ARNFMUIDEN. Woensdagavond hield de Geref. Meisjesvereeniging „Wees een Zegen" haar j aar vergader in g onder lei ding v<",n ds. J. Runia. Na opening niet gezang, schriftlezing en gebed werden de jaarverslagen voor gelezen van de penningimeesteresse en se cretaresse, welke gunstig' luidden. De kas sloot niet een 'batig saldo. Daarna wei den aan 17 arme gezinnen kleedingstuk- ken, gemaakt door de leden, uitgereikt. De avond werd verder gezellig door gebracht niet zingen en het tengehoore brengen van voordrachten. Namens de diaconie der Geref. Kerk sprak een diaken een woord van dank voor het werk in het belang der iartaien verricht, waarna deze avond mét dank gebed geëindigd werd. ZUID-BEVELAND. WAARDE. Tot heden zijn er door de schoolkinderen alhier reeds meer dan tien duizend nesten van den bastjaard sa ti j nvli nder i ngeleverd SCHORE. De scha ilkinderen uit deze gemeente werden gisteren verrast door een flinke tractatie. Een inwoner uit deze gemeente, die onbekend wenschte te blijven, had hiervoor gelden beschik baar gesteld. SCHORE. De .gemeenteraad besloot gister toe te treden tot den Prov.. Brand weer bond; lot rioleering van de sloot en pul voor de hofstede van de heie ren J. de Jager en B. N ie uwen huljise en tol machtiging aan B. en W. maat regelen te nemen om het verzamelen der rupsennesten door de jeugd aan te wak keren. HANSWEERT. Aan den heer A. Lul- Igert, lioofdkommies a; b. recherche- stoomboot Albatros te Hansweert is de zilveren eere-medaille van Oranjet-Nals-- sau verleenu. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D« Gemeenteraad van Oostburg. De gemeenteraad vergaderde j.l. Don derdag Voorzitter de burgc.meesteir de heer P. Erasmus; afwezig de heer A. Brevet. Eenige ingekomen stukken medege deeld nadat de voorzitter met het ge bruikelijk overzicht over 1929 de verga dering liad geopend, werden aangeno men voor kennisgeving. Aanvragen van de besturen der bijz. scholen om vergoeding over 1929 inge volge art. 101 der L. O. wet werden ge- renvoyeerd aan B. en W., evenals een verzoek van de schoolvereeniging „Im- manuel" om beschikbaarstelling van gel den ingevolge art. 72 dier wet (vernieu wing 'van inrichting). De pensioengrondslag van den boek houder der bedrijven den heer M. !W. Sterrenburg, werd vastgesteld op f 1200 met ingang van 15 Juni 1930. Aan de heeren H. G. Frazer en dr. C. Preii werd op verzoek, eervol ontslag verleend als leden der commissie van toezicht op het M. O. met dank voor do bewezen diensten. Tot lid der commissie van toezicht op hel L O. werd in de vacature-Frazer benoemd de heer F. IJnlema. Een [voorstel van B. en W. om heb j'jiisi co ingevolge de ziek ten wet zelf te dingen werd m. a. st. aangenomen. Vervolgens werd vastgesteld een ver ordening régelende de uitbetaling svan loon bij ziekte, zwangerschap en beval ling, var. ambtenaren der gemeente. Van de 'ziektewet uitgezonderd. De "heeren Van de Wacler en De Bruijne verklaar den zich hier Legen omdat de verorder ning verder iging dan de wet eisehle. Een zelfde verordening voor de ambte naren, iniet van de ziektewet uitgesloten, werd aangenomen met 5 stemmen; te- de heer Van de Waeter. Een verzoek van bewoners der Zand straal om verbetering van het gedeelte straal, dat met zeer ongelijke, groote keien is bestraat, werd gerenvoyeerd aan B. en W. Ingewilligd werd een verzoek van G. Fieret tot plaatsing van een lantaarn in de buurt van het terrein waar het (gebouw staat, waarin de Oud-Gerefor meerden hunne bijeenkomsteln houden, tegen de heer Van de Wfaeter, wijl jfiét particulier terrein betreft. Tiet voorschot aan de bijz. schalen op de ajitkeering voor 1930 werd bepaald op f 853 voor de Chr. bijz. school op f1116, voor de R.-K. bijz. school. Het kohier der hondenbelasting werd met 109 aanslagen vastgesteld op f424, terwijl na korte beraadslaging het besluit werd genomen tot toetreding ,als lid van den prov. brandweerboud. Een verzoek der gemeente Zuidzande om aansluiting bij het electrische net ■van Oostburg werd om aid vies geren voyeerd aan B. en W. waarna de ver gadering met gesloten deuren we)rd ■voortgezet lot behandeling van een •schoolgeldreclame. =-=r. Te Poortvliet zal voor de Ge ref. gemeente een kerk worden gesticht bereSds is de grond aangekocht. Tot onderwijzeres aan de Chr. Bur gerschool (L. Singelstraat) alhier is naar de Ned. meldt, benoemd mej. A. J. Dieleman te Slagharen.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1