provinciale jJeemusche AMSTERDAM mi AUTOMOBIELEN UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 No. 24 WOENSDAG 29 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD De courant en de Bioscoop BINNENLAND DE UTRECHTSCHE DOCUMENTEN, DE OCTROOIAANVRAGEN. marop taak™- EEN BRIEF VAN URBINA? DE INDISCHE MAIL. MIDDELBURG, Meer lichtt Ten oorlog! VLISSINGEN- WALCHEREN. Gemeenteraad van O. en W, Souburg. MOTORRUWIEUENf i SLUITING ZONDAG 5 uur n.m. SCHOUWEN-DUIVELAND. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder ,3rieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent -jaw» -rzmmm Al geruimen tijd bestaat er een ern stig conflict tusschen Nederlands eerste dagblad, de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant, en de Rotterdamsche bioscopen, vereenigd in de stedelijke afdeeling van den Nederlandschen Bioscoopbond. Dat conflict heeft zich misschien in zijn heftigsten vorm wel binnenskamers af gespeeld, maar wat er daarna vaa naar buiten bekend werd, in enkele hoofdar tikelen en op andere wijze, eischt, dat er een en ander over gezegd worde. Ook hier. En dat wel om twee redenen. In de eerste plaats, omdat wij meenen te moe ten getuigen, dat wij principieel volko men op hetzelfde standpunt staan als de N. R. C. en dus in hetzelfde geval, wat de hoofdzaak aangaat, precies zoo zou den handelen, en in de tweede plaats, wijl we van meening zijn, dat het onderha vige geval met zijn verschillende kanten, die er aan zijn, ook onzen lezers wel belang zal inboezemen. De zaak is deze: De N. R. C. heeft zich geruimen tijd zoo goed als niet willen bemoeien met het verschijnsel film. Totdat hare re dactie tot het inzicht kwam of gebracht werd. welk een belangrijk kultuurver- schijnsel de film reeds was daarover denken wij net zoo en hoe dit bijna geheel den verkeerden kant uitging waarvan wij nog niet zoo grif overtuigd zijn. Dat blad opende toen een weke- lijkscbe filmrubriek, waarin de filmre dacteur nu, naar eer en geweten, de film critiseert op geheel denzelfden grondslag als de ernstige tooneel- en muziekcri- tiek: naar den rigoreuzen maatstaf der zuivere filmkunst, ongeveer zoo als deze verstaan wordt door de groep vooruit- strevenden op dit terrein, die zich in Ne derland tot de Film-liga vereenigden. Over vele films, die in circus-stijl met snorkende titels en -adjectieven werden en worden aangeprezen, heeft de film redacteur den staf gebroken, onverbid delijk en soms met snijdend-scherpe pen. En al is zooals wij aanstonds hopen aan te toonen onze maatstaf een an dere. wij erkennen volledig het goed recht van de N. R. C. naar eer en kunst zinnig geweten te schrijven over films, zooals haar dat goed dunkt ondanks de pagina's met advertenties, die de bios copen in dat blad ook van noode heb ben, om hun zalen te vullen. Hiermede is de zaak principieel ge steld; in een conflict als het Rotterdam- damsche zouden ook wij vasthouden aan het recht der redactie, zelfstandig en on- beïnvloed door commercieele motieven van derden, te schrijven wat zij meent te moeten opstellen. Dat vooropgesteld, komt als tweede quaestie, nu van praktisch beleid, deze: hoe dient de maatstaf te zijn, welke men bij het bekijken van films aanlegt? En dan verschillen wij van opvatting met de N. R. C. Wij zijn niet van mee ning, dat men de films volledig uit het oogpunt van de idee der volmaakte filmkunst dient te beschouwen. Zoomin als men de bewegingen bij een voetbal wedstrijd meet met den strengen maat staf der rhythmische danskunst, of den geheelen inhoud van een dagblad aan den standaard van het weloverwogenste en fijnst geciseleerde proza toetst. De film, dagelijks en wekelijks draaien de over heel de wereld, dient gezien te worden uit den gezichtshoek van beweeg lijk-fotografische amusements - lektuur, die soms goed, somwijlen technisch heel goed kan zijn, en een enkele maal zich tot de hoogten van zuivere filmkunst kan verheffen. Van dien kant bekeken, kan men zijn, laten we zeggen „recensieve verslagjes" der Vrijdagsche filmavonden schrijven. Wij doen dat zoo, en vele respektabele Nederlandsche dagbladen, dat is ons be kend, doen het evenzoo. Is een film niet meer dan Lord Listerachtig amusement, of een zoetelijk Duitsch voor-oorlogsch romannetje men schrijft daarvan in constateerenden verhaaltrant een luchtig stukje, zoo, dat „a bon lecteur demi mot suffit" om te weten, welk vleesch er deze week in 't film-kuipje is. Komt daar tusschendoor eens een goe de film, dan getuigt men daarvan echter in bewoordingen, evenredig aan het en- thusiasme, dat die film bij hem opwekte. Dat dunkt ons een ander, maar niette min eerlijk standpunt. Gij kant het kind alleen naderen, als gij het kind in U zelf hebt be waard. ZEELAND. Gister heeft de Vlaamsch-nationale af gevaardigde Ward Hermans in de Belgi sche Kamer een interpellatie gehouden over de „Utrechtsche Documenten". Hij' vroeg per motie een commissie te be noemen, samengesteld uit leden van alle partijen, die volledige vrijheid van inzage zal verkrijgen van alle dossiers, betrek king hebbende op de zaak der „Utrecht sche Documenten", alsmede van alle do cumenten, die erbij behooren. De Kamer aldus de motie eischt opening van het dossier der administratieve enquête en van het geheele archief van het twee de bureau van het departement van landsverdediging, dat betrekking heeft op het geheel dezer zaak en waarin al de bescheiden voorkomen betreffende de rol, gespeeld door zekere officieren en door den militairen veiligheidsdienst. Na een woelig debat is besloten mor gen over de beide moties te stemmen. Gisteren werd bij den Octrooiraad te 's.-Gravenhage de 50.000ste aanvrage van Octrooi ingediend. Deze aanvrage werd door de ambte naren van de afdeeling griffie versierd met oranje-lint en met bloemen, den heer mr. J. A'lingh Prins, als voorzitter, aangeboden. Deze sprak jegens de amb- i -i 11 j tenaren zijn gironte tevredenheid uil over latie onmogelijk dat zeggen we niet om reklame te maken, maar omdat het een vaststaand, steeds controleerbaar feit is. En de tweede misgreep was deze: dat de kooper van- voor hem noodzake lijke advertentieruimte in een dag blad, met het betalen van den daarvoor vastgestelden koopprijs, tevens het recht zou verkrijgen, eenigen invloed te kunnen of mogen uitoefenen op het redactio- neeïe beleid of zelfs op den redactionee- len inhoud van dat blad. Het een zoowel als het ander is dom gedacht en dan ook in strijd met de werkelijkheid. Het een of andere adver tentieblaadje moge dan al eens zwichten voor zulk een aanval, een dagblad dat zichzelf respekteert, en waakt voor de belangen van zijn lezers, die er op moe ten kunnen vertrouwen, dat motieven van adverientioneelen aard den redactionee- len inhoud niet zullen beheerschen of be ïnvloeden, zal tegenover een eisch als in Rotterdam gesteld werd, niet anders kun nen dan zeggen: Neen. Maar: dat goed recht werd ontkend, en zulks op zeer ontaktische wijze, door de Rotterdamsche bioscoopdirekteuren. Zij zeiden: wij betalenu jaarlijks enor me sommen voor advertenties, wij eischen dat gij anders zult oordeelen over onze films en bedrijven, en zoo niet dan boycotten wij u en ge verdient geen cent meer aan onze advertenties, Dubbel was hier de misgreep. In de eerste plaats adverteert men niet in een dagblad, om het ,,de klandizie te gun nen", maar uit ekonomische noodzaak, omdat men die advertenties moet plaat sen teneinde te verkoopen plaatsbe Gisteren is door een der luitenants te Willemstad, aldus een part. telegram aan „Het Volk", een brief van den tVe- nezolaanschen generaal Urbina, den lei der van den geslaagden overval, ont vangen, aan de regeering hier gericht, waarin gewaarschuwd wordt, dat men de tijdens den overval en daarna gevan gen genomen Venezolanen niet moest straffen, anders zou hij (Urbipa) maat regelen nemen. De brief droeg een Mexi- caansch poststempel. De speciale trein met post en passa giers in aansluiting op het rn.s. P. C. Hooft, zal Vrijdagmorgen 31 Januari te 11.10 uur van Genua vertrekken; aan komst Zaterdagmorgen 1 Februari te 7.57 uur te Arnhem, 8.48 uur te Utrecht, 9.45 uur te Den Haag (C.S.), 9.36 uur Am sterdam (W.P.), 9.53 uur Amsterdam (C.S.) en 9.52 uur "Rotterdam (Maas). Benoemd lol opzicüter bij den Prov. Wlaterstaat in Zuid-Holland de heer A. Meeuw sen geboren te Oude lande, en de heer 0. Zuid weg geboren te Bieze- linge. beiden buitengewoon opzichter van den Rijkswaterstaat in het arrondis sement Arnhem. De Minister van Defensie, die zooals wij gisteren meldden, heden naar Wal- jcheren komt, zal evenals de schout bij Nacht de Haes en de luitenant ter zee lste kl. Heijdt, die hem vergezellen zijn intrek nemen in hotel de Abdij alhier. Naar aanleiding van het XXe Eeuwtje over „Meer licht" wijst men er ons op, dat in de betreffende verordening, no. 46, art. 1 sub d. te lezen staat, hoe hier ter stede een etalagelichttarief bestaat van 10 ct. per eenheid. Voor winkelruimten, waaronder zijn te verstaan die ruimten, welke, volgens het oordeel van de di rectie van het G, E. B., voor het publiek toegankelijk zijn, geldt een dubbel tarief, en wel 25 cent per eenheid van 's mor gens 8 uur tot 's avonds 8 uur en 10 cent per eenheid van 's avonds 8 uur tot 's morgens 8 uur. Het moet wel heel erg zijn, en daarom roepen wij allen, die daarmede te doen kunnen hebnen, op ten oorlogtegen den bastaard-satijnvlinder! Men vindt elders in dit blad een open bare kennisgeving van het hoofd onzer gemeente, waarin deze de mobilisatie voor den vlinderoorlog gelast men vol doe daaraan nu eens allen van harte gaarne. De mannen van den plantenziek- tekundigcn dienst kunnen het toch we ten, en zij waarschuwen zeer ernstig voor het dreigenae gevaar; een gewaarschuwd man geldt voor twee en dus: met ver dubbelden ijver spore men dien vernie tiger van onze m oie en nuttige hoornen op. Zoowel om de schoonheid van het landschap als om de nuttige opbrengst der vruchlboomen ninde men den strijd aan; weg met den bastaard-satijnvlinder! Het kantoor van den Generalen Staf is gevestigdPlanlenzieklekundigen Dienst te G o e s. Wegens den dikken mist is heden morgen op de reede het Italiaansche s.s. Arcadia bestemd voor Antwerpen, in aanvaring geweest met het Belgische s.s. Henri Jaspar van Antwerpen naai'"New York. Beide schepen, maar vooral de Arcadia is ernstig beschadigd en liggen op de reede op orders te wachten. Tot lid van de Kamer van Toezicht op Notarissen en candidaaI-Notarissen, in Zeeland is benoemd de heer J. C. Paap alhier. Openbare vergadering van den Raad der Gemeente O.- en W'. Souburg op Vrijdag 31 Januari 1930 des namiddags hali drie uur. Punten van behandeling: 1. Notulen. 2.. Ingekomen stukken en mededee lingen. 3. Verordening winkelsluiting. 4. Wijziging bouwverordening. 5. Adres vleesch- en spekvereeniglng. 6.. Aanschaffing molorbranjdspuit. 7. Electrische kabel. 8. Bezwaarschriften hondenbelasting. 9. Wijziging begroeiing 1929. Toelichting. punt 4 Gedeputeerde Stalen advi- seeren de voorgestelde wijziging van art. 53. Ie lid der bouwverordening laldus te doen luiden „Een nieuw gebouwde of vernieuwde woning mag piet worden bewoond, al vorens het in het vorig lid bedoelde cer tificaat van goedkeuring is afgegeven en de woning voldoende is gedroogd! Bur gemeester en Wethouders kunnen ten be hoeve van het drogen der woning een termijn stellen, binnen welke zij niet mag worden bewoond." Voorgesteld wordt te hesluiten over eenkomstig het advies van Ged. Stalen. Punt 5.. Voorgesteld wordt' B. en W. te machtigen de al'rek,ening met de be doelde vereeniging te doen plaats hebben den dag na dien van het gebruik,van de slachtplaats. Punt 6. In verband met den brand van 7 December 1929 te Middelburg weii- s'chen B. en Wi. nogmaals de aandacht er op te vestigen, dat het brand'weermale- riaal aan hooge eischen moet voldoen. Daar de onvoldoendheid 'van; liel hier aanwezige materiaal is vast komen te staan door het raadsbesluit tot aanschaf fing van een molorbrandspuil. voor de aanschaffing waarvan, gedurende eenige jaren op de gemeentebegrooting een. be drag is uitgetrokken tot dat bij de be handeling van de gemeentebegrooting voor 1930 die post werd verworpen. Zoo stellen B. en W. wederom voor door wijziging f 1000 op de begrooting te plaatsen door onvoorziene uitgaven met dat bedrag te verminderen. Nog wordt er de aandacht op geves tigd, dat de aanwezigb.edjdi straks van de waterleiding geen vo doenlde waarborg geeft voor een afdoende brandbestrijding wiat in Middelburg is gebleken. Punt 7. Door den Raad is besloten tot het leggen van een' ondergrondsch net voor de electriciteitsvoorziening dezer ge meente. In die berekening was van de zijde der P. Z. E. M. evenwel ,een ver gissing geslopen, waardoor thans een nieuwe aanbieding is ontvangen. De kos ten voor de gemeente blijven gesteld op 1' 10500 doch dan zal het ..Tuindorp" en de Yrijburgstraat van een boverigrond- sche geleiding worden voorzien. Voorge steld wordt deze aanbieding te- ac cepteeren. ARNEMUIDEN. Dinsdag liad een kind van een inwoner uit Kleverskerke het ongeluk met een zijner voeten in eën naald te trappen. Het ongeliuc wilde dat deze naald afbrak waardoor een gedeel te ervan in den voet bTeef zitlen. Dat had tot gevolg dat de hulp van een genees kundige moest worden ingeroepen. DOMBURG. Maandagavond werd de al- gemeene jaar'vergadering gehouden van het Ouders leanings fonds „Onderlinge Hulp". Uit het jam-verslag van den secreta ris, den heer M. Reijnhoudt Jr. bleek, dat in het afgeloopen jaar een opgewekt vereenigingsleven heerschte. Bijna alle werkgevers in de gemeente hadden zich aangesloten v,oor zieklewel bij die Be- drijfsvereeniging. welke de plaatselijke ziekenkassen als uitvoeringsorgaan heb ben aangesteld. HeL jaarverslag' van den penningmeester de heer A. van der Ha- ge Sr. maakte gewag van het goed finan- tieel verloop der kas. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. Brand, voorzitter; J. Maas Jzn. Jr., en W. Baard, terwijl als lid Kier finantieele commissie werd herkozen de heer A. Labruijère Pzn. Behandeld werd het bestuursvoorstel ontwerp tot wijziging der statuten en huishoudelijk reglement, welke wijziging beoogde de werking van het fonds te doen aansluiten 'bij de ziektewet. Het ontwerp werd na hel aanbrengen van enkele kleine wijzigingen in zijn geheel aangenomen. GEOPEND VAN llOVM.-5N.M-, QNM.-ION.M, (Ingez. Med.) Gemeenteraad van Zierikzee, In de Dinsdag gehouden raadsvergade ring richtte de voorzitter zich tot de raadsleden met de gebruikelijke nieuwjaarsrede, waarin, hij memoreerde het overlijden van den vroegeren burge meester en verschillende genomen be- .sluilen de revue liet passeeren. Hij wenschie de raadsleden alle goeds toe en deed een beroep op hun toewijding. Wet houder Timmerman antwoordde in het kort. Goegdekeurö wordt een voorstel tot demping van een gedeelte vroon en tot in erfpacht geven van het gedempte aan C. J. Vermunt legen f5, per jaar. In behandeling komt een adres van 't bestuur der coöp. veil in gsveree niglng „Zierikzee", met verzoek aan die vereen, voor de stichting vpn een vei-lingsgeboaw in erfpacht at te staan een oppervlakte grond aan het Sas, igroot ongeveer "2200 vierk. M., tegen f 0.10 per vlerk. M. Te vens langs de haven Westvaarts 40 M. de ibeisehoeiing te verlengen en klinkerbe strating aan te brengen ter breedte van 3,5 M. De kosten a f 8400 voor de helft te betalen door de veilingsvereeniging. De heeren Koopman, P a n n y en D o e I e m a n bepleiten aanneming van het voorstel, wat zij met B en W. een groot gemeentebelang noemen. De hee ren G e r r i l s e n, Catslioek eu V erslee g opperen bezwaren tegen de heschoeiïngskosten omdat zij er niet dat groole gemeentebelang in zien. Het is wel een groot belang voor de Rotterdam sche Tramweg-Maatschappij, die daar door meer ter verzending krijgt. Na nog eenige discussie wordt liet 'voorstel van B. en W. dat een erfpachts- prijs van t0.12 per vierk. M. noemde aangenomen. B. en W. stellen voor óver te gaan tot de aanschaffing van een Fo rel I ruck met bak, kosten f 2370. Aangenomen wordt als loon voor den chauffeur-werkman' f 21—f 23, waardoor met andere exploi tatiekosten een uitgaaf wordt gevorderd, van f 2200 of ongeveer f 360 meer dan met paard en kar. Alle raadsleden stem men met hel beginsel van auto-tractie in. De heer De Broekert wil zich echter niet binden aan een Ford', doch wil vrije mededinging, terwijl de heeren Catshoek en Versteeg er op wij zen ,dal de exploitatiekosten wel liooger zullen zijn, omdat één man niet vod- doende zal zijn. Het voorstel wordt met eenige wijziging aangenomen. Het volgende voorstel van B. en W. betrof liet verbouwen van het raadhuis, wat inhield het vergrooten van de se cretarie, het aanbrengen van een kluis afdoende verbetering van de cellen in het politiebureau en huisvesting van het politiepersoneel, terwijl "tevens èen lo kaal zou worden ingericht voor den ge- meentebouwmeester, wat ook voor an dere doeleinden kan worden gebezigd. De geraamde kosten zijn f 9322,70. Een tegenvoorstel van den heer P a n n y, wat mede ter overweging weid aangeboden, zou f 5000 kosten. De raadsleden die door den gemeentebouwmeester wélden rondgeleid om zich van de voorgestelde (veranderingen op de boogie te stellen, verklaarden zich bij de behandeling bijna allen voor het „groote" plan, zoodat een grondige verbetering zal plaats hebben. De kermis werd ingekrompen van 'den ten tot en met den 2en Donjdeidag in September. Op een verzoek van den heer Ph. Theuns om een vergoeding voor visch- luig, aanwezig op door wijlen mr. A. J. F. Fokker aan de gemeente geschonken scheepsmodellen, werd afwijzend be schikt, daar geen bewijs werd overgelegd dat het eigendom van den heer Theuns was. Een voorstel van B. en W. tot rooiing van 8 boomen in het Slingerbosch, lokte van eenige raadsleden nog al kritiek uit. De heer Catshoek en Versteeg wezen er op dat de meerderheid van den raad verkeerd had gedaan over te gaan tot ruiling van grond met den heer T. J. van Tilburg, waardoor deze niet alleen werd bevoordeeld, maar er nu ook op irekende, dat de boomen wel zouden' worden gerooid. Deze heeren wezen op de ontsiering, evenals de heer Vandcr Kwast De heer Doeleman was hel met de heeren eens, dat een verkeerd be sluit was genomen, maar tegenover de bewoners kan men niet anders doen dan rooien, nu er eenmaal woningen zijn gebouwd. Met 7 tegen 5 stemmen werd het besluit van B. en W>. aange nomen. Na bespreking van een voorstel, om' cp het Havenplein een fontein met an dere verfraaiingen aan te 'brengen, werd

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1