^rotiirtciale De XX® Eeuw. „PATRIOT". STER-TABAK Ëlectro-Bioscoop - Markt, No. 22 MAANDAG 27 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND EMIEL JAMMINGS COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent par week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURG5CHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel# opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Meer licht! In de gapende wonde, die tandarts „Brand" in de Langedelft veroorzaakte, door uit onze onder- en bovenkaak 8 gave kiezen te trekken, heerscht des avonds niet de halve duisternis, die men er zou verwachten integendeel, en er is zelfs in den Raad al naar gevraagd, of er in onze voornaamste winkelstraat niet wat meer van die mooie extra-hel dere lampen konden komen. Maar neen, dat ging niet. Of de stroom leiding dan wel de gemeentelijke geldkist het niet toelieten, dat kunnen we ons niet meer herinneren, maar dat extra-hel dere licht bleek slechts uit droeve nood zaak geboren en zal dan ook wel weer verdwijnen, als de nieuwe winkel panden weer het hunne zullen bijdragen tot verlevendiging en vervroolijking van het avond-straatbeeld daar ter plaatse. Dat brengt ons ook op een onderwerp, dat hier wel eens aangeroerd mag wor den: Er moet hier des avonds meer licht in de stad komen, met name in de winkel straten. En dat nu eens niet vanwege den gemeenteraad, maar: van de win keliers zelf. Het is een grove fout, di- rekt na de sluiting van den winkel de gor dijnen of blinden te laten zakken, en de hoofdschakelaar van de winkelverlich ting om en uit te draaien. Neen de mo derne koopman weet wel beter: als de wet of verordening hem dan al belet, des avonds na 8 uur te verkoopen, zij veroor looft hem niettemin om den verkoop voor te bereiden, door: I zijn met smaak inge lichte etalage doeltreffend en overvloe- dig-uitnoodigend te verlichten,; II met zijn verstandige mede-kooplieden samen de hoofd-winkelstraten, tot bv. des avonds 1010uur voor wandelend en door- tiekkend publiek aantrekkelijk te ma ken met helder verlichte etalages; III door deze twee zaken samen de winkel straat te maken tot een plaats, waar iedereen des avonds door kuiert, vaak staanblijvend, nu voor dezen, dan voor genen winkel om IV het proces van den koop reeds op den avond, wanneer hij tijd heeft, bij den kijkenden klant voor te bereiden. Dat is bij ons niet, zooals het wezen moet. Te vele zaken draaien tegelijk de deur in t nachtslot en de knop van 't licht op „uit dat is mis. Een winke lier, die een etalage heeft, dient deze tot een redelijk uur van den avond, ten minste tot 10 uur, helder verlicht te heb ben. Woont hij daar niet, dan kan dat met een eenvoudige tijaschakelaar wel voor mekaar gemaakt worden. Deden alle winkeliers in onze hoofd straten dat, dan zouden zij op den duur den weldadigen invloed daarvan in hun geldbuidel ondervinden, gelijk hun kol lega's in andere steden reeds. En 't was bovendien voor den burger des avonds wat gezelliger op straat.. lang van het land en van de [gemeente? Is het juist, dat de regeering direct of indirect op eenigerlei wij'ze de aan leiding' is tot dit optreden van genoem den burgemeester? Zoo ja, waaraan ontleent de regee ring dan het recht, een dergelijke lezing directelijk of indireclelijk te doen ver bieden? En wat wordt verstaan onder „de gegeven omstandigheden" en hét be lang van het land. waaronder* dit verbod is geschied? Maar ook, indien de regeering hier bui ten mocht staan, waaraan ontleent dan deze burgemeester het recht, om hetzij een vergadering te verhinderen, of om ambtelijk uit te maken, wat „het belang van het land" vordert? Wil de regeering maatregelen nemen om de Neder!andsche burgemeesters té beletten, voortaan, op welke wijze ook, het vrije recht van vergaderen hunner zijds te 'belemmeren? EXTRA KORTING VOOR GEZEL SCHAPPEN. Naai* wij vernemen, zullen de Ned. Spoorwegen met ingang van 1 Feb. a.s. aan gezeJscheppen van honderd en meer personen, reizende op gezelschapsbily'et- ten voor volwassenen in Binnenladsch verkeer, een extra-prijsverlaging toestaan en wel tot 31 December a.s. Deze extra korting zal bedragen 5 pCt. van den prijs voor de eerste honderd deelnemers 10 pCt. van den prijs voor deelnemers boven 100 tot 150, 15 pCt. van den prijs voor deelnemers boven 150. MQBILISATIE-INVALIEDEN. Het bestuur van den Bond van mobi- lisatie-invalieden en van hunne nabe staanden schrijft ons: Bij den Minister van Defensie is bin nengekomen het Rapport van de Com missie van Onderzoek inzake wijziging van de Wet van 13 Mei 1927 (Staatsbl. no. 161); een spoedige en afdoende op lossing wordt thans verwacht. Het Bestuur van den Bond van mobi lisatie-invaliden etc. is in de gelegenheid met medewerking van de Regeering, en mede in verband met de bovenvermelde ophanden zijnde wetswijziging aan ge wezen dienstplichtigen en hunne nabe staanden een geldelijke schadeloosstel ling te doen toekomen, als vergoeding voor de door hen geleden schade gedu rende en door de mobilisatie ontstaan. In aanmerking kunnen komen gewe zen dienstplichtigen die ziek zijn gewor den en niet valide huiswaarts zijn gezon den en niet zijn ontslagen.' wegens eigen moedwillige handelingen of ongeregeld gedrag en, indien overleden, hunne we duwe, weezen en ouders wier kostwin ner de overledene was, ook zij, die een laag en onvoldoend pensioen hebben ontvangen kunnen inlichtingen vragen. Waar het hier meest arme en hulpbe hoevende personen betreft, die dikwijls zelf geen kranten lezen, verzoekt voor noemd bestuur ieder zijn^ welwillende medewerking te verleenen en te bevor deren, dat de hier bedoelde personen op de hoogte worden gesteld. Zij zullen zich om nadere inlichtingen kunen wenden tot het Bestuur van den Bond, Bureau U 183, te Drachten (Frl.) OUD-MINISTER JHR. MR. D. A. W. VAN TETS VAN GOUDRIAAN. f Op 85-jarigen leeftijd is in den Haag overleden jonkheer Mr. Dirk Arnold Willem van Tets van Goudriaan. Jhr. van Tets van Goudriaan promo veerde in 1870 aan de Universiteit te Leiden tot doctor in de rechten op proefschrift „De nationaliteit van per sonen en goederen naar 't oorlogsrecht" Van 18841894 was de thans ontslapene buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Constantinopel. Later buiten gewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Berlijn en minister van Buiten- landsche Zaken, DE UITGESTELDE BÓRMS-AVOND. Het Tweede Kamerlid de heer Wijn koop beeft den minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw de volgen de vragen gesteld: Heeft de regeering kennis genomen van de mededeeling, dat de burgemeester van Den Haag lezingen van den Vlaam seben activist dr. Borms belet heeft, mei de verklaring zijnerzijds dat hij het doorgaan dezer lezingen in de gegeven omssl^ndigheden niet achtte in het be ZEELAND. Beter fouten op den weg der waar heid, dan schijnbare harmonie op den weg der dwaling. Zeg mij, welke tabak gij rookt, en ik zal U zeggen, wie gij zijt. Rookt gij dan zijt gij een rooker van smaak, dan zijt gij een kenner, die slechts het beste verlangt. (Ingez, Med.) MIDDELBURG. Het bestuur van Walcheren honderd jaar in eigen huis. In de Middelburgsiche Courant van Dingsdag 26 Januarij 1830 komt de volgen de advertentie v.oor: „Aap de belanghebbenden wordt te kennen gegeven .dat het kantoor van Walcheren, van aanstaanden Donderdag den 28'Januarij, zal verplaatst wezen van de Groenmarkt naar de Abdiji A 52." Morgen is dit feit dus juist 100 jaar geleden én herdenkt de Polder Walche ren hel eeuwfeest van het hebben van een eigen huis. Voor dien had' dit be stuur, at was het dan ook vroeger onder ar.oer naam, meermalen moeten verhui zen Wijlen de heer G. de. Wa^rd. schrijft daarover in „Archieven der besturen van net eiland Walcheren 1511—1870" o.a. hel volgende „In 1511 begon 't bestuur van Walche ren zijn werkzaamheden in dein „groen- P o or te" (vermoedelijk de poort bij het „Vendubuis"), waar het ook o.a. in 1574 én 664 nog gezeteld was. Toen werd door ine Staten van Zeeland een andere kamer aan de westzijde van het Abdij- plein a angewezen en wel in het gedeelte dat thans tot de woning van den Com missaris der Koningin behoort, gren zende a.an. de Beurspoort. In 1673 had nong een kleine verhuizing plaats. Op 8 Augustus 1805 nemen de staten van Walcheren zitting in het liuis^ Middel burg" aan de zuidzijde van net plein „onder de Abdijpoort", 'tot dat zij 5 Mei 1808 door den landdrost verplaatst wor den naar het huisvan dien gewezen Muntmeester op de Groenmarkt, de te genwoordige Statenzaal. Door aankoop van het Rijk kwam 'Walctheren in 1829 in het bezit Van 'het huis, ,Vere" met annexe gebouwen in de Abdij, die na de noodige herstellingen op 28 Jan. 1830 door de centrale directie in gebruik werden genomen en waar het bestuur thans zetelt. Vergiisit de schrij ver zich niet, dan- is eën dezer lokakjfn en wel de keuken van de woning van den bode, dezelfde kamer ,waar 15 Sept. 1511 de eerste vergadering gehouden is. Zoo kwam er dan in 1830 aan de koslelooze doch bekrompen huisvesting van het Polderbestuur een einde. Met uitzondering wellicht van het Munthuis op de Groenmarkt was er voor Walcheren .slechts één kamer, waarin dei Staten en Gecomitteerden van de Breede ige- erfden moesten vergaderen de grif fier^), de opper commissies en de kas sier het dringendste werk moesten ver richten en alle archiefstukken eetne plaats moesten hebben." De oppercommies had destijds en nog lang daarna de leiding .over alles wat' den tecliniscnen dienst van "den Polder betreft, welke leiding thans bij' den in genieur berust. Hij nam zijn intrek in het „commieshuis", dat tot voor enkele tienlallen jaren stond naast het kantoor van den ontvanger, waar thans' een open ruimte voor de conciërgewoning is en dat zeer vele stadgenooten zich zeker zullen herinneren. Thans is het inge nieursbureau b.Oiven het ontvangerskan- tcior jgevtestigd. "Wij kunnen hieraan nog toevoegen, dat in 1830 voorzitter was jhr." mr. Jacob Snouek Hurgronje: geoomitteerde 'voor de Oostwatering Co melis Vis, Zuid- watering mr. Pieter Pous, Westwatering mr-. Cornells Gerrit Bjjleveld' en voor cie vijf ambachten J. J. Sprenger. Grif fier was jhr. Johan Hendrik Schoren D'z., ontvanger Donkert do Jager, opper commies Abraham Dingmans en ka merbode Cornells de Koster. Wij meenden, waar de Polder in het leven op Walcheren zulk een voorname piaals inneemt dit jubileum niet onver meld te mogen laten. Gaarne vestigen wij te dezer plaatse de aandacht van onzen winkelstand, en van allen, die belang 'hebben bij het wel varen onzer stad, op de lezing die de 'heer W. J. A. B.artels van de Philips- fabrieken hier morgenavond houden zal over „Moderne winkel- en étalagever- llchting/' De opbrengst van den feestavond op 11 dezer gegeven ten bate van het Kinderfonds P. T. T. heeft netto f 106 opgebracht. WALCHEREN. KOUDEKERKE. Zaterdagmorgen ont stond een schoorsteenbrand op 't Zand ten huize van de familie Kousemaker, te genover het vereenigingsgetoouw. Met een door de gemeente bij- den brand meester B.oone geplaatste minimax werd het vuur in den schoorsteen gebluscht, terwijl het gehang, dat ook reeds vlam had gevat met emmers water werd ge- ibluscht. DOMBURG. Vrijdagavond werd alhier gehouden de algemeene vergadering van de rfdeeling Domburg der Vereeniging voor Ziekenhuisverplegingi op Wialclieren, voor welke vergadering groote belangstel ling bestond. 1 Zij werd mede bijgewoond door de #nede-oprichter den heer P. Dorleijnvan Koudekerke, en het Hoofdbestuurslid den heer L. Ondardijk van Middelburg. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester, den heer M. Reijhhoudt Jr. bleek, dat de afdeeling op 1 Jan. 1930 663 leden telde, zoodat in 1929 305 nieuwe leden werden ingeschreven. Viér leden hadden in het afgeloopen jaar uitkeering ontvangen. De voorzitter, de heer J. de Jonge, deelde mede, dat een viertal voorstel len zijn ingediend, :net verzoek tot over neming aan het hoofdbestuur, beoogen- de regeling van het stemmen op de al gemeene vergadering tê Middelburg, het doen vertegenwoordigen door de afdèè- lingen in het Hoofdbestuur, het toezen den van het financieel jaarverslag aan de afdeelingen, benevens het in studie nemen van de mogelijkheid om de chi rurgische behandeling in den vervolge eveneens uit te keeren, eventueel niét of zonder conlributieverhooging. Deze voorstellen zullen worden overgenomen om le worden bestudeerd. Door het hoofdbestuurslid, den heer L. Onderdijk vverd een duidelijke uit eenzetting gegeven, inzake dezé voor stellen en de houding van het Hoofd bestuur om tenslotte de afdeeling geluk te wenschen met haar opbloei en haar topgewekt vereenigingslev'en, daarbij de bestuursleden, dankende voor hetgeen zij 'tot dezen bloei hebben bijgedragen. De Voorzitter dankte den heer P. Dour- leijn voor zijn vele werkzaamheden, ver richt voor de afdeeling tijdens zijn ver blijf alhier. De heer J. de Jonge werd als (bestuurs lid herkozen; terwijl in de vacature P. Dourieijn gekozen werd de heer D. Triel ier Az. RITTHEM. Het fanfarecorps „Oefe ning nu den Arbeid" gaf Vrijdagavond in de school een openbare muziek- en tooneeluitvoering. Een 9-tal muzieknuml- mers' werden dooi* 't publiek met bij zonder aandacht aangehoord. De twee tooneelstukjes: „Zondergeld op reis' "en „Een veldwachter en eien groenteboer in de klein" vielen bij het publiek in den smaak. ZUID-BEVELAND. Voorstellen aan den Raad van Goes. Restauratie Kerktoren, - To" renuurwerk en klokkenspel. De restauratie van den dakruiter op het dak der Groote- of St. Maria Mag'da- lenakerk, waaraan than|S wordt gearbeid heeft aangetoond, dat behalve de lier- stelling vjan dit bouwwerk, nog m'èerdere voorzieningen dienen te worden getrof fen, ook al in verband met de geheele kerkrestauratie. Zoo heeft de Kerkvoogdij er de aan dacht van B. en "W. op gevestigd, idat nu in de voormalige „Wfliidellcerk" een pla fond is aangebracht en het geheele ge bouw voortaan regelmatig verwarmd zal worden, het bestaande stelsel van opwin den van het toren,uurwerk door middel' v,an tot op den grond hangende gewich ten niet lean worden gehandhaafd. Verder is gebleken, dat eenige k.lokken van het klokkenspel vernieuwd en an dere hersteld moeten worden. B.. en Wl. hebben zich daarom! in ver binding gesteld met de twee firma's hier te lande. Beide geven in overweging over te gaan tot aanschaffing van een nieuw automotisch electrisch uurwerk met mo teropwinding, vier nieuwe wijzerborden met wijzers en hennptnteering van alle klokken.. De aanbieding van de firm'a Addicks uttenfie# Verzuimt niet de schitterende creatie te gaan bewonderen van in de (Inge®. M«y I komt neer op f 5793 en .die van de firma Eijsbouts op f 6075. De ervaringen die B. en, Wj. gedurende verscheidene jaren van het werk van de firmia Eijsbouts hebben opgedaan zijn! steeds zeer gunstig geweest, zoodat zij vertrouwen, dat wanneer haar de werk zaamheden worden opgedragen, toren uurwerk en klokkenspel tot volle tevre denheid zullen worden in orde gebracht. Omtrent het werk v,an de firma Ad dicks hebben zij geen ervaring. Wiaar het prijsverschil gering is, geven B. en W. de voorkeur aan de firma Eijs bouts en stellen zij den; Raad voor. aan haar het nverk op te dragen. Wiaar de bespeelbaar hei d van het klok kenspel er belangrijk, hij zal winnen, wanneer de beweging der klepels wordt ingericht volgens het z.g. tuimelaar- systeem in plaats van het bestaande z.g. broeksysteem, stellen zij ook voor tot net laanbrengep van het tuimelaarsySteem te besluiten. 'Voorgesteld wordt nog over te gaan tot verwarmen van het Beuirsjgebouw door gasconvcctoren. fle kosten worden fgeraamd op f 1400. Tot dekking van de 'kosten stellen zij voor gedurende den termijn in den loop waarv.au de beurs 'Verwarmd zal zijn van eiken bezoeker een entree te heffen ad fO.10 of bij abonnement 1' 1 per persoon. Voorts geien zij den raad in overwe ging le besluiten tot aankoop van een modern repeleerpistool vlooi* iederen agent van politie en verder een stel nieu we handboeien aan le schaffen. iUit het Voorstel blijkt, dat er momenteel voor liet geheele corps slechts 1 revol ver aanwezig is- en dan nog van verou derd model. Gebleken is dat de standplaats voor autobussen aan de Koepoort te kleim is, waarom den raad in overweging wordt geigeven te besluiten tot uitbreiding daar van waarvan de kosten worden begroot op f 1300. Voorgesteld wordt om 3e gemeente te floen aansluiten bij de Kon. Neder!and- sche Brandweerverreeniiginig. Voorgesteld wordt het subsidie voor de wijkverpleging le bepalen op f 75 per jaar Voor elke verpleegster die met wijik- (vierpleging zal worden belast ein daar door 'de reeds toegekende subsidies aan de Goesche wijkverpleging en de R. K. wijkverpleging in overeenstemming te brengen. In ovierweging. wordt gegeven het ge meentelijke subsidie aan! de Goessche wijkverpleging v(oor tuberculosebestrij ding vast te stellen op f 500 per jaar. 1 .'Geadviseerd wordt over le gaan tot Uankoop van een stukje grond aan de .scheldeslraat van het Burgert. Armbe stuur. tendeuinde dit dan deel te l'aitfltn uitmaken Van het bouwplan II. WOLFAARTSDIJK. In de vergadering van ingelanden van dein, Heerenpolder werd als dijkgraaf benoemd de heer P. Blok in de vacature A. C. J. Noteboom. Als afgevaardigde van dezen polder voor iSiluis-Oosterland werd benoemd de heer P. B.lok. Als gezworene van dien polder werd benoemd J. Noteboom. In de vergadering van ingelanden van van den Nieuw Sabbingepolder werd als Igezworene benoemd de "heer J. Note boom. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D. SAS VAN GENT. De campagne aan de chemische productenfabriek heeft dezer dagen een aanvang genomen. Het eerste zeeschip phosfaat is in middels geladen en vertrokken, terwijl tal van binnenschepen thans hun beurt afwachten om een 'lading kunstmest naar haar plaats van bestemming te vervoe ren.. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D, 'BIERVLIET. Benoemd lot verpleeg- ter door het bestuur van de vereeniging Het Groene Kruis IJzendijke en Om- Is treken met standplaats Biervliet mej. D. Rosier le 's-Gravenha^e.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1