^Provinciale Zecumsche De XXe Eeuw. No, 20 VRIJDAG 24 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND BUITENLAND Algemeen Overzicht Beknopte Mededeelingen INGEZONDEN STUKKEN MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. 'J3ij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen.' van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Driewerf schande! Daar was eens een kind, met het ver stand eens kinds. En in dat bekrom pen verstandje kwam een leelijk en dom denkbeeld op: dat het goed wezen zou, den meester voor de klas die niet altijd even aardig was eens goed te tuchtigen. Hij vormde een komplotje met andere kindertjes, en toen besloot dat kindertroepje den mooien herders hond van den meester met rattekruid te vergiftigen. Zoo geschiedde het. En de gevolgen? De meester werd zoo boos, toen hij het vernam, dat hij een beroerte kreeg, en er aan stierf. Zijn weduwe trok dat zich zoo aan, dat ze zelfmoord pleegde. De zoon van den meester werd waanzinnig van woede, en doodde den vader van het stoute kindje met een bijl. De oud ste broer van het rattekruid-jongetje sloeg toen uit zelfverdediging den bijl- bijlmoordenaar neer het werd hoe langer hoe gruwelijker, maar ik spaar u de rest Het stoute kind werd naar een tucht school gestuurd, en kwam daar vele ja ren later als jongeman weer uit. Wat deden nu de vriendjes, die destijds met hem dat domme kinderkomplotje smeed den? Luister nu goed: die vriendjes, intus- schen ook tot jongemannen opgegroeid, haalden den voormaligen dommen stou ten jongen, den aanstichter van al dat kwaad, met een fanfarecorps uit de tuchtschool af; ze hingen hun „held" een lauwerkrans om de schouders, droegen hem onder het zingen van „Piet Hein, z'n dade benne groot!" op de schouders het dorp binnen, en brachten hem naar zijn ouderlijk huis. Boven de deur (waaronder zijn vader gevallen was!) werd met daverende toe spraken een bronzen gedenkplaat ont huld, waarop stond: „Hier werd geboren en getogen hij, die den meester weer stond en doodde diens hond!" x Watblief? Vindt u dat schandelijk? Wilt u dan het volgende bericht even lezen? „SERAJEWO, 23 Jan. Hier ter stede zal op den tweeden Februari een monu ment worden onthuld, gewijd aan de na gedachtenis van Gavrilo Princip, den moordenaar van aartshertog Franz Ferdi nand van Oostenrijk, wiens daad aanlei ding werd tot den wereldoorlog. Princip is na zijn daad door de Oostenrijkers ge vangen genomen en veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf. Den len Mei 1918 is hij op het fort Theresienstadt bij Praag waar hij was opgesloten, aan tubercu lose overleden." Driewerf schande voor de onverlaten, die den treurigen moed bezaten tot bo venstaande schennis der nagedachtenis van de millioenen in den volkerenkrijg gesneuvelden! ontwerp gewenscht is, omdat het over gangsbepalingen behelst, in verband met de vergunningen van. rechtspersonen, voor welke 1 Mei 1930 een fatale dag is en het overigens zeer noodige wijzi gingen van de wet bevat. Op een drietal hoofdpunten heeft de jninister van Arbeid zich nader bera den. 1. de plaatselijke keuze; 2. de ver koop van zwak-,alcoholische dranken per ffesch in winkels, waarin ook in andere artikelen nering gedreven wordt; 3. de vennoo t s ch r ps vergun n i nge n Het voorstel lot invoering van plaatse lijke keuze bij stemming van de burgers wordt teruggenomen. Terugneming uit dit ontwerp lijkt geraden om spoedig een zuivere behandeling van een stemming over het ontwerp te verkrijgen. Zooda nig voorstel ware in elk geval beter bij afzonderlijk wetsontwerp te doen. In middels is de minister vooralsnog niet bereid daartoe over te gaan. De verkoop van wijn en bier in ge sloten flesschen in allerlei winkels is een veel verbreide praktijk geworden, die weliswaar onder zekere omstandig heden een schaduwzijde kan hebben, maar die cp zichzelve toch niet van dien card is, dat een verbod, waardoor gevestigde belangen van veel midden- strnaers geschaad zouden worden, ge rechtvaardigd moet worden geacht. De (minister neemt dit verbod uit het ontwerp terug. Daarnaast zijn eenige 'waarborgen tegen misbruik noodig. Ten aanzien van de vennootschapsver gunningen meent de minister, dat iets vereer ken worden gegaan en dat kan women toegelaten, dat voor restaurants en dergelijke inrichtingen een ven- nootschepisyeirguintiing geldt, omdat in den regel den de geldelijke kracht ,om de inrichting op een zeker peil te hou den, aanwezig is. Bij algemeenen maat regel van bestuur zullen evenwel nor- imen voor dergelijke inrichtingen gesteld moeten worden. EEN BEDRIJFSVEREENIGING. Men schrijft ons: Als becirij fsvereeniging voor uitvoering der Ziektewet, bedoeld in Art. 91 (1) dier wet werd opgericht in volwaardigen vorm de Nederlandsche Algemeene Be drijf svereeniging voor Ziekteverzekering gevestigd te Zwolle. Deze 'Oprichting geschiedde door 3 ar- beidersvereenigingen aangesloten bij de arbeiders vakcentralesHet Nederland sche Verbond van Vakvereenigingen, het 11.K. "Werkliedenverbond in Nederland en het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nederland, alsmede de centrale organi satie: de Nederllandsche Vakcentrale, in samenwerking met de Nederlandsche Al gemeene Bedrijf svereeniging (wettelijke ongevallen) als we rkgevers ve reen iging aangesloten 'bij een centrale organisatie Elke dag heeft zijn eigen plichten □□□Dn ooaaona □ppiaaSQD ZEELAND. «SRE-PROMOTIE PRINSES JULIANA. De eere-promotie van Prinses Juliana, op 31 Januari a.s.. zal door de A.V.R.O. (op 1875 M.) draadloos worden uitgezon den. BELASTINGVERLAGING. De Eerste Kamer heeft gisteren het (wetsontwerp tot afschaffing van dever- dedijgingsbelasting II ein van de opcenten op de suikeraccijns, met 26—8 stemmen aang enomen. Tegen stemden de heeren de Gijselaar (c. h.), Briël (a.-r.) v. Wassenaar v. Cat- 'wïjck (c.-h.), v. Sasse v. Ysselt (r.-k.) de Bavornin Lohman (c.-h.), v, d. "Hoeven (c.h.), Blomjous- (r.-k.) en Pollema (c.-h.) DE WIJZIGING DER DRANKWET. Op het ontwerp, houdende bepalingen fcot regeling van den kleinhandel in al coholhoudende dranken heeft de regee ring een nadere nota van wijziging" inge diend. De regeering zegt in de toelichting o.m., dat tijdige behandeling van het MIDDELBURG. Ten einde de volledigheid niet te kort te doen, dient nog te wordenVge- meld, dat niet alleen de autobrandspuit en de motorspuit I uitrukten, maar ook andere spuiten o.a. de L. gister ter plaat se waren, of gereed stonden uit te ruk ken, toen bleek, dat het gelukkig slechts een spoedig gebluschten schoorsteen brand betrof. Tevens willen wij ter voor koming yan misverstand melden, dat mo torspuit I vóór de automobielspuit op den Pennimghoeksingel aankwam, doch dit, mede, door d,at niet gewacht was op de brandmeesters, maar toegeschoten personen later bijgestaan door vrijwili- gers, die steeds aan deze spuit werken, deze naar huiten hadden gehaald en -weg getrokken. WALCHEREN. ST. LAURENS. Donderdag hield de Burgerwacht haar 9e jaarvergadering on der leiding van den heer P. Boon. De jaarverslagen van den secretaris-penning meester gaven een overzicht van wat in het afgeloopen jaar was verricht; de ont vangsten bedroegen 158, de uitgaven 145, zoodat de rekening, welke werd goedgekeurd, met een batig saldo van 13 sloot. De begrooting voor 1930 werd in ontvangsten en uitgaven vastgesteld op 170. Als bestuurslid werd herko zen de heer P. Boon. Van den burge meester was bericht ingekomen, dat hij verhinderd was de vergadering bij te wo nen, waarom op verzoek van den voor zitter wethouder van 't Hoff de verwor ven diploma's en kruisen uitreikte met een toepasselijke toespraak. Het kruis met diploma B verkregen de heeren J. M. Houterman, Joh. Marinisse, C. Wil- lemse Jr. en P. v. d. Putte; het diploma C de heer A. Willeboordse. Door het bestuurslid J. W, Davidse werd mededeeling gedaan van een door hem gemaakte procentsgewijze bereke ning van het aantal behaalde punten voor 't schieten met scherp, marga en cylin der, waaruit bleek, dat M. v d. Putte no. 1 was voor scherpschieten en A. v. d. Putte voor marga. Besloten werd nog jaarlijks voor elke groep 1 of twee prijzen voor de beste schutters beschikbaar te stellen. ZUID-BEVELAND. GOES. Gisteravond is de heer mr. Kamp uil Den Haag1 wederom opgetreden voor de Vereen, voor Wetenschappelijke Belangen alhier. De 'belangstelling was wel groioter dan den vorigen keer, maar toch niet zóó, als het groot aantal leden zou doen verwachten. De heer Kamp droeg o.a. voor enkele S hake s pe are -fragmen lenMaar beter slaagden o.i. zijn komische voordrach ten. Vooral het slotnummer „De School opziener en de rups" ontlokte een lang durig applaus. De burgemeester, die hem ook had in geleid, dankte aan 't Mot mr. Kamp voor den prettigen avond den aanwezigen be reid. THOLEN. ST. MAARTENSDIJK. In de alhier ge- hier gehouden buitengewone vergadering van Ingelanden van het W (aterschap „Sint Maartensdijk" werd besloten tot verhoo ging en verzwaring van den zeedijk van den Polder Slabbecoorne, en ter bestrijding van de kosten daar van over te gaan tot het aangaan van een geldleening groot f 9000. Eveneens werd besloten tot verzwaring van het huitenbeloop van den zeedijk van den Noordpolder tusschen de dijk- palen 18—23. De kosten daarvan wor den geraamd op f 3500. Met betrekking tol het plan wegyerbe- tering Scherpenisse-Sint Maartensdijk- Stavenisse werd met algemeene stemmen besloten hiermede accoord te gaan, on der voorwaarde ovenwel, dat de bijdrage in de aanlegkosten van, ten hoogste f 67,608 niet zal worden overschreden. Deze bijdrage beteekent i/i van de totale kosten van het wegsgedcelte gelegen in de gemeente Sint Maartensdijk, voorts zou dan het Waterschap geheel worden moeten vrijgesteld van onderhoudskosten van den nieuwen weg. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. WATERLANDKERKJE. De kinderen van den landbouwer T. speelden in het wagenhuis. Een zevenjarig meisje klom op een aldaar losstaand hek, waardoor dat kwam te vallen: zij brak haar been op twee plaatsen. Naar omstandigheden maakt de kleine het wel. De Vlootconferentie, De vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Engeland (met Dominions), Frankrijk, Italië en Japan, de groote vijf vlootmogendheden, zitten rond de confe rentietafel van het oude St. James-pa- leis te Londen. Zij voelen zich practisch gebonden aan de conferentie van Wash ington; waarvan zij het werk voortzet ten, en formeel om van deze conferentie te maLen wat er van te maken is. Zoodat het ook practische gevolgen heeft. Doch er zijn nog aandere naties. Niet gebonden aan Washington noch aan eenig gentleman's agreement. Zoo een is Spanje. En op den dag dat de heeren zich met de beste, misschien ook wel de eerlijkste plannen rond de tafel scharen, komt de maritieme medewerker van de Daily Te legraph met een groot Spaansch plan tot ontwikkeling der Spaansche vloot. En niet mis ook. Spanje is daar al reeds geruimen tijd mee bezig, maar nu zou het op het programma van aanbouw ge plaatst hebben twee linie-schepen van de gemiddelde tonnenmaat, maar met kanonnen van 15 inch gewapend. Zulk een kanon werpt granaten van 1920 En- gelsche ponden, terwijl de 12 inch ka nonnen slachts graaten van 850 ponden werpen. Verder is het groote kanon on eindig superieur zoowel in draagkracht als in nauwkeurigheid. Twee van zulke schepen staan op het programma en ver scheidene zullen, naar het heet, nog vol gen. Of 't allemaal waar is? In de vergadering van gister zijn de diverse standpunten uiteengezet. De Amerikaansche staatssecretaris stelde zich op het standpunt, dat de be hoeften der Vereenigde Staten van alle kanten erkend worden en derhalve niet bijzonder toegelicht behoeven te wor den. Het grondbeginsel is vlootpariteit met Engeland. Mac Donald stelt zich op het stand punt, dat de vloot voor Engeland geen instrument is tot bevrediging van agres sieve gedachten, doch slechts dient tot bescherming van de vitale belangen van Engeland. Grandi verklaarde, dat Italië bereid is, zijn vloot tot het minimum van de voor de overige mogendheden aannemelijke quota te verminderen, doch houdt vast aan zijn eisch: vlootpariteit met Frank rijk. Wakatsoeki resumeerde ten slotte het Japansche standpunt als volgt, dat vloot- ontwapening, veiligheid, vriendschap en goede wil de leidende motieven voor de Japansche vlootpolitiek zijn. Tardieu handhaaft het standpunt, dat de sterkte der strijdkrachten door poli tieke factoren wordt bepaald en weigert iedere zuivere mathematische formule. 'Het verlangt daarom, dat in de eerste plaats het vraagstuk der verhoogde vei ligheid door aanvulling van het Kellogg- pact of door een pact voor den Atlanti- schen Oceaan zal worden opgelost. Een heele chaos van wenschen en ver langens en dat nog maar bij de vóór bereiding! BYRDS ZUIDPOOLTOCHT, De Amerikaansche regeerkug heeft naar Reuter uit Londen meldt, telegra fisch de bemiddeling ingeroepen van de Noorsche regeeringen, opdat de Britsche en Me Npgrsche YA^rtuigen, welke voor de walvisehvangsl in de Poolzee zijn, hulp zullen verleen®,n aan ,schout-bij|- nachl Byrd in de Ross-zee, waar ahnor- naal slechte ijstoestanden hem drigen in te sluiten. Indien de expeditie niet tijdig bevrijd wordt, vreest men dat de toestand zorg wekkend zal worden, aangezien de voed selvoorraad beperkt is. Uit Denemarken. In het Deensche Folkethilng is de nieuwe strafwet waarbij o.a. de dood straf wordt afgeschaft in derde lezing met 119 tegen 5 st. aangenomen. Uit J o, e g o - -S 1 a v.' i Volgens bei-iclilen uit Belgrado acht men in politieke kringen' aldaar da be trekkingen tusschen Bulgarije en Joego slavië veeel verbeterd. Men wijst er op, dat de .gemengde Joego-Slavisch-Bulgaar- sche oommissie, welke te Sofia" onder handelt over de regeling der tusschen beide landen nog hangende strijdvragen baar werkzaamheden zoo goed als ge ëindigd heeft en op bijna alle punten overeenstemming is verkregen. Men verwacht dat hel vraagstuk dei- instelling van ecu neutrale grenszone thans binnenkort geregeld zal zijn. In deze neutrale zone zullen zich aan beide zijden- van ae grens slechts amb tenaren en de daar wonende bevolking mogen ophouden. Op deze wijze hoopt men een einde te kunnen maken aan de invallen van Macedonische beuden op Joega-Slavisch eu van Bulgaarsche emigranten op Bulgaarsch gebied. Uit Australië. Iu het Australische stakings,gebied is de toestand op gevaarlijke wijze ver scherpt. De vorming van een verdedi- gingsleger der slakende arbeiders maakt vorderingen. Dagelijks ontdekt de po litie verborgen wapen- en munitie voor raden. *tn hel Wiesten-Abetmaiu-district heb ben geheimzinnige 'ontploffingen plaats gevonden, welker oorzaak door de poli tic. niet kon worden ontdekt. Alle ho tels en zaken, die aan de politieambte naren levensmiddelen verkoopen, worden geboycot. Uit Mexico. Naar uit Mexico City meldt, heeft de Mexieaansche regiering besloten de betrekkingen met sovjet Rusland 'te ver breken. LUCHTGEVAAR. (In vereenvoudigde spelling). Met blijkbare voorliefde haalt gij, Mijn heer de Hoofdredacteur, in Uw Perskro niek artikelen uit militaire tijdschriften aan. Onlangs uit „Mavors" een kritiek op „Van het Westelijk front", tans 1% kolom uit de „Militaire Spectator". In 't algemeen kunnen de anti-oorlogs- pnensen militaire publicaties toejuichen wij moeten het er van hebben. Hoe meer de beren schrijven, hoe zwakker hun po sitie wordt. Genoemde kritiek was te doorzichtig dan dat hij afbreuk zou kun nen doen aan de uitwerking van Re marque's boek. Of het vraagstuk van de opleiding der infanterie buiten legerkrin- gen belangstelling zal vragen is mij niet bekend, maar het artikel „Luchtgevaar" schijnt in elk geval van meer belang. „Dat het vliegtuig ten slotte alles be- heerscht, dat op de eerste mobilisatie dag die bedreiging al zal losbarsten", dat zijn feiten, waar wij niet stil bij kunnen en mogen zitten. Daarom betreur ik het, M. d. R„ dat Gij volstaat met de me dedeling, dat de heer Seyn een reeks aanwijzingen geeft ter verbetering- van die toestand. Het zou hoogst belangrijk zijn, die aanwijzingen misschien door U voor leken leesbaar gemaakt te leren kennen. Hoe meer de mensen weten, wat er in militaire hoofden om gaat, hoe beter. Want de Minister ver wijst voor de beveiliging tegen het lucht gevaar naar de Gemeentebesturen en de Gemeentebesturen weer naar de Mi nister, maar alleen de militairen weten het Tot nu toe is de stand van de weten schap aldus. (Ik zal de besten van de besten citeeren.) In 1924 meende Prof. Wester, hoogleraar aan de Nederl. Krijgschool, „dat van uit groote vlieg machines enkele groote chemicaliën- bommen met zeer werkzame stof.... worden uitgestrooid en b.v. een uitge breide landstreek (stad) binnen eenige minuten uitmoorden". Sinds dien heb ben we onze gifgasschool en Nederland se stikofficieren gekregen. Waartoe? oni' gasmaskers-in-soorten (één voor het on bekende gas) uit te delen aan 7 miljoen mensen, of schuilplaatsen voor ons allen te projecteren? Wij weten, voorgelicht door militairen, wel beter. Beveiliging, zelfs wezenlike verdediging, is onmoge- lik. De Engelse generaal Groves, die in 1918 het hoofd was van de gehele Britse luchtstrijdmacht, vermeldde in 1922 in een Volkenbondsrapport, dat de hele Londense luchtverdediging, bestaande uit 300 vliegtuigen, in 11 escadrilles ver deeld, die bijgestaan werden door een paar honderd afweerkanonnen met zoek lichten, niet had kunnen verhinderen, dat Londen gebombardeerd werd, of schoon het grootste aantal Duitse vlieg tuigen bij elke aanval slechts 36 was. „Het is duidelik", schrijft hij, „dat het voor een staat onmogelik zou zijn, om voor iedere stad en ieder ander sen trum er een verdediging op bovenge noemde schaal op na te houden; maar zelfs indien dit mogelik ware, zou zulk een verdediging doelloos zijn bij een luchtaanval van duizenden of zelfs van honderden vliegtuigen." En van de gaswolken, die zich uit de door zulk een luchtvloot neergeworpen bommen zouden ontwikkelen en die, zwaarder dan de lucht, zouden binnen dringen in de kelders en schuilplaatsen, waarin de bevolking gevlucht was", schrijft dezelfde generaal: „Alle gasdes- kundigen zijn het erover eens, dat het onmogelik zou zijn, middelen te bera men om de burgerlike bevolking te be schermen tegen deze vorm van aanval." Uit welke overwegingen luchtmaar- schalk Sir Hugh Trenchard, chef van de Imperial Air Staff, de conclusie trekt, dat de enige beveiliging bestaat in te genaanvallen op de steden van de vij and. „Ofschoon het noodzakelik zal zijn", sprak hij in April 1925, „enige verdedigingsmiddelen te hebben ten ein de het moreel onzer eigen bevolking op te houden, is het nog veel meer nood zakelik het moreel der vijandelike bevol king neer te drukken, want geen ander middel kan de oorlog beëindigen". De enige manier van „verdedigen" is tot nu toe volgens de militaire weten schap: met stikgassen de bevolking van de vijandelike staat tot razernij drijven, tot moord op haar eigen regering. Heeft de heer Seyn nu een andere wij ze gevonden om ons land en volk te be veiligen dan door volmaakt onschuldige mannen, vrouwen en kinderen op on denkbaar afschuwelike wijze af te ma-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1