^Protrittciale No. 18 WOENSDAG 22 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Zuigelingensterfte in Zeeland BINNENLAND WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. VERGOEDING AAN EERSTE KAMERLEDEN. HET VERKEER OP Z.-BEVELAND. GEEN ALASTRIM. DE GRONDVERZAKKING BIJ MOORDRECHT. DE AANSLAG OP WILLEMSTAD. geneest Uw voeten door MAAT-SCHQEISEL vanaf f 17.50. VLISSINGEN HOEK KERKSTRAAT, SCHQUWEN-DUIVELAND. KERKNIEUWS G e r e f. Gem. MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regeï meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regeU opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Voor onze oogen hangt een keurig uit gevoerde kaart van Nederland, grooten- deels wit, maar hier en daar met heel licht groene, iets donkerder en heel don kergroene vlekken en vakken beschil derd. Het lijkt wel een kaart van den boschrijkdom onzes vaderlands, en men zou er uit afleiden, dat de minnaar van 'het houtrijk natuurschoon beter deed, niet in Groningen of Friesland, in Drente of Gelderland of Noord-Holland of Zeeland zijn woonstee te kiezen, maar die eer te gunnen aan het o zoo diepgroene Noord brabant of Limburg. Helaas, een nadere beschouwing van de beteekenis dier kaart leert anders: in de witte vlakken het zijn gemeenten heerscht een zuigelingensterfte van min der dan 7Y. en naar de mate van don kerte neemt de zuigelingensterfte toe van IV- tot boven de 10 y. Dat ziet er voor Oost-Noordbrabant en de Zuidelijke helft van Limburg al heel slecht uit: welhaast één groote donkergroene plek! En Fries land daarentegen is heelemaal wit, ter wijl ook, behoudens een paar kleinere plekken, de andere provincies van ons vaderland er heel goed uit zien, Ziethier de gemiddelde sterfte per 1000 zuigelingen, berekend per provincie, over enkele der laatste jaren. Provinciën 1909— 1914 1919—1 1928 1913 1918 1923 Z.-Holland 8.99 7.50 5.68 4.01 N.-Holland 8.10 6.65 5.24 4.07 Friesland 6.57 6.22 4.86 4.11 Utrecht l 8.40 8.40 6.57 4.52 Groningen 8.99 8.11 6.13 4.95 Zeeland 12.21 10.29 8.15 5.44 Overijssel 10.17 8.69 7.34 5.48 Gelderland 10.45 8.91 7.80 5.74 Drenthe 9.29 8.48 6.73 5.77 'N. Brabant 15.81 14.03 10.79 7.25 Limburg 1 15.89 12.89 10.36 7.59 Nederland 10.43 8.92 7.12 5.23 Bovenstaande cijfers, die in velerlei op zichten reden tot verheugenis bieden, be vestigen tevens de juistheid van den titel der brochure, waaraan zij ontleend wer den: „Nogalt ij ddalende, hoewe] nog niet bevredigende, zuige- lingensterft e". (Uitg. Nederl Bond tot bescherming van zuigelingen, Utrecht). Het gemiddelde over de jaren 1923 '27 is voor Nederland, blijkens dezelfde bron, 6.11; in de rij der staten, die naar de hoogte der zuigelingensterfte gerang schikt staan, maken we een heel goed figuur daax-mede. Slechts Zwitserland, Zweden, IJsland en Noorwegen zijn nóg lager, met onderscheidenlijk 5,89; 5,82; 5.74 en 4.98. Uit de lange rij van landen met hoo- gere sterftecijfers noemen we: Engeland 7,19; Frankrijk 9,01; België 9,30; Duitsch- land 10.91; Oosteni'ijk 12.77; Spanje 13,54; Sovjet-Rusland (de heilstaat!) 17,77 en (de hoogste) Roemenië 19,84. Als gezegd: Nederland kan zich laten kijken in dit verband en.... over 1924 '28 is ons gemiddelde al weer gedaald, tot 5.8! Toch zijn we het volkomen eens met het geschriftje: 't kan en moet daarom nog beter worden. Als Friesland en Gro ningen 4,5 en 5,2 als gemiddelde heb ben, Noordholland en Zeeland 4,4 en 5,5 zouden we er dan in mogen be rusten. dat Noord-Brabant en Limburg een zuigelingensterfte van 8,3 en 8,4 ver- toonen? Zoolang deze cijfers niet langs wetenschappelijken weg verklaard en.... desnoods aanvaard zijn, zou deze berus ting ongeoorloofd moeten heeten. Ontleenen we aan het voortreffelijk verwerkte statistieke materiaal nog een en ander over onze Provincie. Eerst volgt een rij cijfers, die voor Zeeland aangeeft de zuigelingensterf te, resp. in de jaren 1913, '14, '15 enz., tot en met 1928. De oorlogsjaren zijn vetgedrukt, Zuigelingensterfte p. 100 geb. in Zee land, '13—'28: 10,03 11,11 10,20 9,53 10,28 10,33 10,46 7,96 8.85 7,69 5,84 5,58 5,31 5,80 5,43 5,44. Als men den invloed der laatste oor logsjaren mede in de beschouwing verre kent, dan blijkt ook in Zeeland dus van verheugende vooruitgang sprake te zijn. Hoe komt het echter, dat onze provin cie toch nog een gemiddelde vertoont, pl. m. 1.0 hooger dan dat der „beste" provincies Friesland, Noordholland en Zuidholland? Een blik op de kaart ver klaart dat: er zitten nog enkele „kwade plekken", die het gemiddelden-cijfer de hoogte in jagen: de Zuid-Oostelijke kant van Zeeuwsch-Vlaanderen O.D., met de gemeenten Boschkapelle en Ossenisse zijn in het donker ste groen gekleurd, evenals Oudelan- d e op Z. Beveland: meer dan 10 per 100 zuigelingen stierven daar in de periode '24'28. Dan volgen matig groen de ge meenten E e d e, aan de grens in Z. Vlaanderen W.D. dus, en, onder den rook der hoofdstad, Arnemuiden op Walcheren. Lichtgroen zijn dan nog St. Kruis, Aardenburg, Zuiddorp e, Nisse, Vrouwen polder, Scherpenisse en E 11 e m e e t. Wil men nog enkele cijfers? Dan al lereerst die van de donkerste en don kere gemeenten. In Arnemuiden was de zuigelingen sterfte in 1909'13: 20,64; dit werd in '14—'18: 17,87; '19—'23: 13,93 en in de periode '24'28: 9,60. De in alle cijfers merkbare daling van het sterftecijfer vindt men hier dus gelukkig ook; voor de nog relatief abnormale hoogte van dat cijfer zal dus een-bijzondere oor zaak opgespoord dienen te worden. De cijfers zijn, in dezelfde volgorde, voor Eede: 11,61 12,40 8,47 10,48; St. Jans te en (Z. VI. O.D.) 20,83 17,47 18,23 14,28; Osse nisse 17,42 15,0 9,02 10,58; Oudelande 22,05 15,84 14,89 11,90 Men ziet het: niet overal in deze don- kei-groene gemeenten is de teruggang van het sterftecijfer relatief nog zoo gunstig als in Arnemuiden Doen we thans nog een greep uit de gemeenten, die met blanco-register op de kaart staan. Over dezelfde vijfjarige perioden wa ren de cijfers der zuigelingensterfte voor: Middelburg: 10,36 7,57 6,11 4,29. Vlissingen 10,67 7,83 5,59 3,86. Goes: 10,13 6,85 6,07 4,76, Zierikzee: 14,81 8,67 7,47 6,53. 'sHeer Arendskerke: 9,83 10,84 9,29 6,95. Hulst: 15,69 14,35 10,06 5,88. Koudekerke: 11,81 10,63 5,93 5,26. Ter Neuzen: 14,23 12,56 7,88 5,95. O. en W. Souburg: 12,63 12,82 4,94 4,17. En zoo zouden we kunnen doorgaan: twee bladzijden vol met cijfers over de Zeeuwsche gemeenten bevat het nuttige boekske. Als conclusie mogen we dus trekken: de algemeene en voortgaande daling in het sterftecijfer der zuigelingen open baart zich ook in Zeeland; en de bro chure voegt daaraan toe dat in de en kele gemeenten, waar dat sterftecijfer nog te hoog schijnt te zijn, een onder zoek naar de zuigelingensterfte bijzon der aan te bevelen is. Zou het mogelijk wezen, dat op een volgende kaart Zeeland nog eens hee lemaal blank mocht wezen? Bijna alle kinderen hebben een aan geboren zin tot dwingen, zij willen hun zin hebben, hetgeen trouwens vrij natuurlijk is. Al is het even natuurlijk, dat men er niet steeds aan kan toe geven. Toch moet men dat van tijd tot tijd opzettelijk doen, en wanneer men daarbij oordeelkundig te werk gaat, dan leert het kind, geheel onge merkt, het verschil tusschen datgene wat zonder schade kan gebeuren en hetgeen als slecht of gevaarlijk moet worden verboden. nauon u aooaaatiuamaHn ooppaao imen had, antwoordde Urbina, dat zij niets weggenomen haddeii, maar dat zjj de kapmessen verruild hadden voor ge weren .die zij noodig hadden(!) Hel waren 250 jjeweren geweest met 900 patronen en nog 1000 oel'enpatro nen, die van geen nut geweest waren. De ziel van de onderneming was ko lonel Ramon Torres geweest ,die alle .voorbereidselen getroffen had, de kap messen bijeengebracht, en hel plan voor den aanval in elkaar gezet had. Hij was in hel gevecht bij La Vela de Coro gesneuveld. In het feit, dat een middenstandsorga nisatie aandrang uitoefent op den minister om dezen tot wijziging van het werktij denbesluit in voor de bedienden ongun- istigen zin ,aain te sparen, heeft de Neder- landsche Yereeniging van Christelijke kantoor- en handelsbedielnden aanleiding gevonden, een adres te richten tot den minister van arbeid, handel en nijver heid, waarin zij schrijft, dat van aan de praktijk ontleende bezwaren nog nau welijks sprake kan zijn, en dat in ieder geval nog geen enkele serieuze poging is gedaan om aan deze bezwaren zonder wijziging van het werktijdenbesluit tege moet te komen. Adressante verzet zich voorts tegen een wijziging in het werktijdenbesluit,, waardoor dit op filiaalhouders niet van toepassing zou zijn, ingeval deze dit vrij willig schriftelijk verzoeken. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 26 April 1918 tot regeling der reiskosten van de leden der Staten-Generaal en der verblijfkos- iten van de ledlen der Eerste Kamer der 1 Staten-Generaal. Voorgesteld wordt, de vergoeding voor verblijfkosten wegens het bijwonen van de vergaderingen en wegens het in com missie werkzaam blijven na het uiteen gaan der vergadering' (art. 3, le en 2e lid der wet), voor de te 's-Gravenhage wonende leden vast te stellen op de helft van hetgeen door de elders wo nende leaen wordt genoten, derhalve op f 10 per dag. v Het Tweede Kamerlid de heer Kei sten heeft den minister van Wiaterstalat ,de volgende vragen gesteld: Is het den minister hekend, dat de nieuwe verkeersweg door Zuid-Beveland tot naar ruwe schatting ongeveer 75 M. van den over het dorp voerenden weg Verwijderd bleef? Dat aansluiting werd verkregen, doch dat dit verbindend weg- deel ongeveer 2 ;M. smaller werd gem'aakl dan de weg, die over het dorp voert? Is de minister niet van oordeel, dat door dit smal gedeeelte het verkeer zeer wordt belemmerd? Indien de minister dit oordeel deelt, is hij dan bereid, (maat regelen te nemen, cm alsnog bedoeld smal weggedeelte le d;en verbreeden? In de week van 12 tot en met 13'Ja nuari is afgeleverddoor de entstofin richting le Amsterdam koepokstof voor 1349 personen; door de entstofinrichling te Amsterdam koepokstof voor 272 per sonen en door de entstofinrichting te Groningen koepokstof voor 3 personen. Totaal voor 1624 personen In de week van 12 tot en biet 18 Ja nuari zijn geen gevallen van encephali tis na inenting of van alastrim ter ken nis van het Staatstoezicht op de Volks gezondheid gebracht. Met ingang van Maandag wordt op de lijn Rotterdam—Gouda met een snelheid van 60 K.M. gereden, door de personen treinen. ViCior de grondverzakking hij Moordrecht reden de treinen met een snelheid van 90 K.M. 's Nachts1 rijden slechts twee goede ren-treinen :p de lijn. Men is nog! altijd bezig met grondbo ringen langs de lijn, welke proeven er worden per profiel zeven boringen verricht langen tijd in beslag zullen nemen. Pas na deze boringen zullen de finitieve 'besluiten ten aanzien van de lijn genomen kunnen worden. Generaal Urbina is le Panama geïn terviewd door een verslaggever van de Diario de Panama. Hel Papiamentsehe blad La Union van Curajao nam uit het relaas van dit interview het gedeelte over, wiaarin Urbina vertelt, hoe zijn aanslag' op het Waterfort te Willemstad is geschied „In den avond van den. Sslen Juni heefl een vijftigtal mannen,, die in twee vrachtauto's waren komen aanrijden,, het fort aangevallen, met bijlslagen de poort doen bezwijken, en het grootsite deel van de driehonderd soldalen en politie mannen gevangen genomen, en wel met geen andere wapenen dan 39 nieuwe groote kapmessen, twee bijlen, een pistool, twee revolvers en nog een wapen (hachuela), huilen die, welke men in het fort buit maakte. Hij zei ook, dat de ge vangenen, die de Venezolanen bevrijd hadden grootendeels zijn partijgangers waren, die dronken geweest waren en straatschenderij gepleegd hadden. Toen de verslaggever hem vroeg, hoe veel wapenen hij op Curasao weggeno- (Ingez. Medi.). ZEELAND. Eenige dagen geleden vermeldden wij, dat het in de bedoeling lag, het ge maal van den Polder Walcheren binnen kort ter bezichtiging voor het publiek open te stellen. Wij vernemen thans dat daaraan nog vooraf moet gaan de be proeving van de machines vanwege het bureau van W. C. en K. Wit te Amster dam. Eerst daarna zal de installatie door den Polder overgenomen worden van den leverancier, terwijl dan ook de offi- cieele opening zal plaats hebben. Na de opening zal het publiek dan gelegenheid worden gegeven, het gemaal op een of meer Zaterdagmiddagen te bezichtigen. MIDDELBURG, „Moderne brandbluschmiddelen". Een woord van warme aanbeveling zij geschreven voor de lezing, die vanwege het departement Middelburg der Ned. Mpij. voor Nijverheid en Handel a.s. Za terdag gehouden zal worden. Een dei- leden van de reorganisatie-commissie, die de Kon. Ned. Bi-andweervereeniging wel, op verzoek dezerzijds, voor Middelburg' heeft willen instellen, ir. H. B. J. Aikerna uil Schiedam, komt hier dan, als reeds eerder gemeld, spreken over „Moderne brandbluschmiddelen." De met lantarenplaatjes toegelichte le zing zal hoofdzakelijk! behandelen: mo derne brand weermachines, onderbren ging van brandspuiten), brandslangen en hunne verzorging, de alarmeering van de brandweer en het gebruik van chemi sche 'bluschmiddelen. Op verzoek wijzen we er giaarne op, dat introductiekaarten voor deze belang rijke en lactueele 'lezing gratis verkrijg baar zijn bij den congierge van de zaal, waar de lezing gehouden wordt; voor nadere bijzonderheden zie men, t. g|. t. el ders in dit 'blad. Aan mr. P. Dieleman alhier is verlof verleend tot het aannemen van de Kroonorde van België. Voor de afdeeling Middelburg van de Handelsreizigingsvereeniging te Rot terdam treedt, zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, Vrijdagavond op de heer Clinge Doorenbos, op de piano be geleid door zijn echtgenoote. B- den voorverkoop zijn reeds 200 kaarten ge plaatst. De firxna. S. Wiener en Co., die niet in de Gislstraat, dioch in de Gortslraat haar engros-afdeeling heeft onderge bracht, kreeg gisteren tergelegenheid van de opening van haar tijdelijken winkel in de Lange delft, vele blijken van be langstelling in den vorm van bloemstuk ken en van een druk bezoek van velen uit haai- vaste clientèle. Heden herdenkt mej. wed. S. Kos terKoster, het oudste lid der Israël, ge meente, wonende in het Molenberghofje K 91, no. 8, haar negentigsten jaardag. De oude vrouw is nog kras, maar leeft in minder rooskleurige omstandigheden. VLISSINGEN- Gisteravond heeft een lichte aan varing plaats gehad op de reeede tus schen hel Fngelsche stoomschip Eleveen, op weg naar de Tyne, en de Noorsche Tangbrabd, die voor anker lag. De Eleveen heeft de reis vervolgt; de Tangbrand maakt (-enigszins water. Het was mistig weer. f WALCHEREN. DOMBURG, Gister sprak in de Win- terclub alhier ds. Netelenbos uil Roer mond over: „Mededingers naar de Kroon, van Ilenrie Ihsen." Daar ds. Netelenbos dezer dagen over hetzelfde onderwerp le Middelburg zal spreken, zullen we ditmaal geen volle dig verslag van de lezing geven. Maar wél moeten we met een enkel woord onze waardeering uiten over heigeen ons dezen avond geboden werd. Ds. Netelenbos, dat weten zeer velen in Middelburg en omstreken, is een goed, een bezield spreker. Zijn beeldende voor dracht voert ons karakters en tafreelen voor oogen met zoo groote levendigheid, dat ze ons voor goed bijblijven. En (ouder deze levende en gemakkelijke voordracht treft de helderheid van ui te en ze ding, de vastheid van ophouw, die er, nieer dan het oppervlakkig schijnt, Loe bij dragen om ons te boeien en mee te voe ren, ons in karakters en gfang van het drama te deen meeleven. En hoe heeft de spreker zichzelf in geleefd in Ibsen's meesterstuk: den his- lorischen achtergrond, de psychologie der hoofdpersonen Hakon, de stralende koningsfiguur, J.ai-1 Skule, de eerzuch tige, de twijfelaar, in wien toch de eer bied voor het Recht leven blijft,, Bis- schop Nikolaas. de Satanische aanhit ser, Sigrid. Mnrgrete, de prachtige vrou wenfiguren. Iloe heeft lnj in dit historische dra ma den dieperen zin gespeurd, het ver band met. Io.sen's eigen tijd, eigen per soonlijkheid aangewezen en ons die groo te waarheid doen.hegrijpen, hoe steeds weer het genie uit eigen rijk zie televen, uit eigen strijd en lijden heL.eeuwigrine.n- schelijke in steeds nieuwe gedallen tot leven wekt. De vice-voorzitter, dr. B. Vaandrager, bracht spreker met warme woorden dank voor hetgeen hij zijn hoorders de zen avond geschonken had. ZUID-BEVELAND, GOES. Gedurende het jaar 1929 zijn de haven van Goes binnengevaren 1710 gevaren met een tonneninhoud van 174805 kub. Meter en uitgevaren 1705 schepen met een inhoud van 174109 kub. Meter. Het jaar 1928 bedroegen deze cijfers resp. 1862 en 169584 en 1859 en 169345. HEINKENSZAND. Hedenmorgen is door de rechtbank alhier beëedigd, de heer D. C. van Wcrkum, als opvolger van notaris P. van Cleef. ZIJPE. Wegens den zwaren mist van gisteren konden de trambooten Zijpe— Numansacrp en omgekeerd niet varen. Wegens vertrek naar de nieuw ge- voiimde Ned. Herv. Kerk te Maasdijk, ge- mteenle Naaldwijk', nam ds. D'. Los Zon dagnamiddag jl. in eene slampvolle kerk afscheid van de Ned. Herv. Gemeente te Scherpenisse, en wel naar aan leiding van Openbaringen 21 vers 6. „En Hij sprak tot mijHet is geschied enz." De gemeente zong den scheidenden leer aar toe Ps. 121 ver4. Leger des II e i s. Generaal Higgins heeft gister in het (Hooggerechtshof ie Londen zijn eisch vloor de overdracht aan hem van de fondsen en verdere bezittingen van het Heilsleger door de executeurs van den overleden generaal Booth, dat zijn mrs. Bramwe.ll Booth, commissaris Catherine Booth en den procureur F. C. R. Sneath, toegewezen gekregen. De bezittingen hebben een waarde van verscheidene imillioenen ponden. Er zijn onder be grepen verscheiden kapellen, asyls en hel Internationaal hoofdkwartier te Lon den. If. .1. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam ds. S. Voors te Zierikzee. Tweetal te Rottei-dam-Znid ds. M. Hof man te Krabbendijke en ds. A. Verha gen le Middelbiu-g.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1