De XXe Eeuw. AMSTERDAM mi p"1 ^rotiinciale Ztenm^the No. 17 DINSDAG 21 JANUARI 1930 BINNENLAND Eleetpo Bioscoop hhI 24 JaüÜAM -1 FEBRUARI AUfDNOBillSN MOTORRIJWIELEN njy BRUINISSE. Gistermorgen kreeg de beurtschipper van hier W. S. bij 't los sen te Rotterdam een slag van de lier. gewaar- rij liier m'sch" ïlfspre- ïrijffijk inis en lgen.de Salz- la Soe, Kin- itoor- -H.-4L leer- J Zoom, Istbode I; S. J. torst ad fhilips- Joh. juwer- Ein-d- ïer en [ndij'ke, Jse, ar- Iklestr. Ginne- Her- A. de Pader- ouwer reizi- |tr. 68; ïster- ver- andee, IGrens ïring Jobur- |8 uur. Na- Prof. |it. iomsl Jdelb. met in. INete- fedin- 1 Joris Ver. stu- olaar. Haag land. •Leger lllard. sings- i|berg. laai. iiger= I Doo- |5 u. llcon- Boer Geb. ichtb. asch- Vike- jCon- Ineet, 1 Ver- Ri- |R.v( lof. ver- P.Z. kmst. Idelb. idel- I title k. leert |(met list). )ER, MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeeliogen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel* opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o' „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. 173e Jaargang Zegeltjesplakken volgens ouden of nieuwen stijl? Het zegeltjesplakken zal, vreezen we, nooit populair worden. Maar we berus-- ten erin, en als we eens hooren, dat iemand langen tijd verpleegd werd, of in een sanatorium was „vanwege den Raad van Arbeid" dan geeft ons dat even een gevoel van: 't is toch wel er gens nuttig voor! Graag plakt echter niemand ze, dunkt ons zoo. En te véél plakken, daarvoor zal men wel heelemaal niets voelen. Toch is welhaast met zekerheid te zeggen, dat menigeen op 't oogenblik teveel plakt. Hoe dat zit? Het is heel ingewikkeld, als we dat allemaal zouden moeten uitleggen en mo- tiveeren, we zouden van ingetrokken wetsartikelen en dito Koninklijke beslui ten, van Staatsbladen zus en nummer zoo, moeten verhalen, maar 't komt ten slotte hier op neer: Sinds een half jaar ongeveer plakt men hier naar een anderen maatstaf dan vroe ger, en menigeen plakt duurdere zegel tjes, dan hij voorheen deed. Vroeger toch waren de factoren, die bepaalden, hoeveel men moest plakken: 1 e e f t ij d en loon. De wetswijziging en ingetrokken Ko ninklijke besluiten beoogden, voortaan uitsluitend den 1 e e f t ij d als maatstaf voor de duurte van het te plakken ze geltje te nemen en sinds Juni, Juli onge veer plakt men nu alom in den lande volgens die nieuwe regeling. Edoch: één Nederlandsche plakker ging daar niet mede akkoord, hij „zocht het hoogerop", zooals men dat noemt, en in hoogste in stantie werd beslist (9 Jan. j.l.) dat be doeld Kon. besluit onverbindend is, omdat art. 61 der Invaliditeitswet, be palende, dat bedoelde regeling eerst ge geven kan worden, nadat de Raden van Arbeid daarover zijn gehoord, niet is na gekomen. Dat wil dus zeggen: de vroegere toe stand is weer ingetreden. Nu zal men het er van hoogerhand wel niet bij laten zitten, en er zal dus wel een nieuw K. B. komen, dat op deugdelijker grondslag zal berusten, maar voorloopig is dat er nog niet. De vraag rijst voor de plakkers: wat nu? Uit den aard der zaak zal een Raad van Arbeid, als officieel lichaam, niet ad- viseeren plak maar weer naar den ouden maatstaf. Maar wij zouden dezen raad wèl dur ven geven: plak vooral niet teveel! Als ge te weinig plakt, dan zal men het wel van u navorderen, maar als ge te veel ge plakt hebt, dan zijn we er nog lang niet zeker van, dat ge 't terugkrijgt. Plak dus voorloopig maar weer naar den ouden maatstaf, zooals die vóór de tweede helft van 1929 gold dan zijt ge aan den vei- ligen kant! Krijgt de Raad van Arbeid hier nadere instructiesvan hoogerhand, dan zal hij daaraan wel voldoende bekendheid ge ven en dan gedrage men zich daarnaar. De vrucht van den gestadigen arbeid is de zoetste der genietingen. i3^iejaii»|cwiia;wiBl«lW8ll8Wll«|l.aila|ie||alicii>|iw»||Spll»iBlB VOOR EEN NIEUWE ZEESLUIS TE TERNEUZEN. De correspondent' te Brussel meldt aan de N. Rott. Crt. In een artikel getiteld La nouvelle écluse de Terne u zen komt het te Gent in de Fransche taal verschijnende blad La Fl. nare Libérale met aandrang op voor een spoedige regeling' tusschen Brussel en Den Haag, buiten de Neder- 'landsch-Belgische onderhandelingen om, van de kwestie der nieuwe zeesluis te Tcrneuzen, die de 'Gentsche handel onoutneerhjk acht. De Flrndre Libérale constateert dat zoo hel Scheldevraagstuk van internatio nalen aard is, hetzelfde toch niet van de verbinding Antwerpen—Rijn kan wor den gezegd. Met deze verbinding zijn vooral Antwerpsche belangen gemoeid. Wij kunnen alleen maar betreuren, al dus het Gemtsch-Fransch blad, dat de geografische positie van Gent niet toelaat, de belangen van zijn haven met die van de haven van Antwerpen, in dit geval, te solidariseeren. Onze route naar den Rijn is en 'blijft het kanaal van Terneuzen, de Westerschelde tot Hansweert, het ka- na al d:or Z u i d-B èvelan d, de Oosler- Schelde en het Hollandsche Diep naar Dordrecht. Er is sprake van, Brugge met Sluis en Bres kens te verbinden door middel van een kanaal, toegankelijk voor Rijnschepen. HeL zal nog langs denzelf den weg zijn dat de verbinding met den Rijn wordt verwezenlijkt. De haven van Gent evenmin als die van Brugge heeft dus eenig belang Dij het graven van het Moerdijkkanaal; het tegendeel is waar schijnlijk juist. Wij kunnen dus niet aan vaarden aat men het bouwen van de nieuwe sluis te Terneuzen afhan kelijk zou maken van het succes of hel ecTïèc der aanslaanae besprekingen be treffende de herziening van de tractaten van 1839, den aanleg van het Moerdijk kanaal inbegrepen. Met de vaart, welke de dingen tnans nemen, zal de oplossing' van het vraagstuk niet vóór tien jaar ge vonden zijn. Verder betoogt de schrijver van het stuk in de Flandre Libérale, dat de Belgische re-geering ongelijk heeft gehad. Sedert den oorlog het Vooroorlogsch'e» speciale regime, waarbij1 de haven van Terneuzen, voor wat de Belgische spoor wegtarieven betreft, gelijk gesteld werd met de Belgische havens, op "te heffen. Men heeft gemeend zich aldus 'nog een troef meer in de hand te spelen, ten na- deele van Nederland, terwijl met deze onbehendige politiek juist het tegenover gestelde zal worden bereikt, indien er van hoogerhand, niet wordt van afgezien, want de sluis te Terneuzen, en de haven van Gent zijn geen zaken van plaatse lijk belang alleen. De Flandre Libérale zegt nog, geen reden te hebben om te veronderstellen, dat de Nederlandsche regeering thans een andere houding zou aannemen dan deze welke in 1895 en 1902, telkens wanneer de sluizen of het kanaal \an Terneuzen moesten wórden verbe terd of verbreed, met zooveel welwil lendheid tot uiting kwam en trekt dan ook de conclusie., dat geen enkele be schouwing van welken aard ook, éen nieuwe contactneming tusschen de beide regeevingen in den weg mag staan. Vanaf VRIJDAG a.s. zullen de vertooningen plaats vinden van EMIL TANNINGS' MEESTERWERK „DE PATRIOT" Regie van ERNST LÜB1TSCH. „UE PATRIOT" is- een filmwerk, dat historisch zal worden. Een ongelooflijk grootscbe schepping en waarachtigekunstfilm I sch «am (lüg. med.) ZEEL A N D. Buitengewone zitting der Provinciale Staten. De Commissaris der Koningn is bij IC. B. ven 13 dezer, zooals- reeds gemeld, gemachtigd tot het bijeenroepen der Sta ten in buitengewone zitting tot behan deling van onderwerpen, 'betrekking heb bende op -de clectriciteilsvoorziening en de Prov. S toomboo l dien sten, welke zitting zal worden gehouden op Dinsdag 18 Februari a.s. des avonds te 71/2 uur en de daaropvolgende openbare vergadering op Donderdag 13 Maart te 2 uur. MIDDELBURG. De eenige firma, die bij den brand van 7 December twee panden verloor, is de firma S. Wiener Co., die haar te genover elkaar gevestigde zaken in vlammen zag opgaan. Het is te begrij pen, dat zij, die haar engroszaak in de Giststraat tijdelijk kon onder brengen en haar atelier voor maatwerk op den Wal, ook zoo spoedig moigeilijk haar de tailzaak weder open wilde stellen. Nu zij. over terrein voor een groot nieuw pand aan de zijde van de straat, waar haar oudste winkel stond, kan beschikken, is het o. i. een gelukkige gedachte geweest op de plaats waar de tweede zaak stond, wijk B 148, een tijdelijke winkel te doen verrijzen. Met vereende krach ten is men er in geslaagd een goed ge heel te krijgen. De ruime étalagekasten zijn herrezen, de winkel is ruim sn keu rig, en achter in is door nette gordijnen een paskamer afgescheiden, en een klein kantoortje zal in de tijdelijke behoefte zeker voorzien. Vele nieuwe artikelen zijn reeds aangekomen en op de beken de artistieke wijze geëtaleerd. Heden middag werd het tijdetijk magazijn ge opend. Desgevraagd wijzen we er gaarne op, dat de toelichting van een dozijn) re gels, die voorkomt ondter de gisteren vermelde vragen van het Raadslid, den heer A. Jeronimus jr., door ons eigener beweging fi\ an die vragen werd' toege voegd.. WALCHEREN. Verbetering van den Veerschen weg, VFERE. De Raad van Veere besloot gister met 4 tegen 3 stemmen tot verbe tering van den Veerschen weg. Uitvoe rig verslag volgt morgen. ZUID-BFVELAND, GOES. Gister bracht nir. dr. Deckers, Minister van Defensie, een bezoek aan bezoek aan het Oorlogsmuseum van den heer J. A. Wilton van Reede, bankier alhier. l; De Fransche regeering heeft, bij besluit van 1 October 1929, den heer ',J. A. Wilton van Reede, stichter van het Oorlogsmuseum te Goes, benoemd tot Officier de l'Inslruction Publique. BORSSFLE. Vrijdagavond vergaderdie de Raad dezer gemeente voor het eerst in het nieuwe gemeentehuis. De voorz. sprak er zijn voldoening over uil, dat eindelijk in ee;n l.an,g 'ge voeld e behoefte wlas voorzien, 1111 de voormalige dokterswoning als raadhuis w;as ingericht. Aan de leden werd ter inzage gegeven de k,aart der waterleiding voor de ge meente. De leiding komt van Ovezande af. In den Monsterweg, op de grens Ove zande—Borsselc komt een watermeter. De voorz. leest het ontw'erp-contract tusschen de gemeente en de N.V. De laatste verbindt zich voor 30 achtereen volgende jaren water te Leveren aan Borssele ten hoogste 20000 kub. M. per jaar, niet meer dan 100 kub. M. jper etmaal en 15 kub. M. per uur. De Raad verleende B. en W. machti ging het contract te teekenen. Besloten wordt een annuïteitsleening aan te gaan, ten bedrage van f 35000 tegen 41/2 pCt. per jaar, af le lossen in 25 jaar, voor den aanleg" der leiding. Een verzoek v|an den heer O. de Krij ger om te mogen zorgen voor de mlec- trische installatie's in de gfem'een te-gebou wen wordt Vain de hand gewezen. Alleen de beide wethouders stemmen voor. Op de vraag van één der leden van wie wet Djy GEOPEND VAN 10VM.-5N.M; ÖN.M.-ION.M. (Ingez. Med.) door: ANNY VON PANHUYS. 2 Dit gesprek met den hertog kon Ber- nel' den gansciien avond' iet vergeten. De woorden: ,,ik heb niet veel vertrou wen in het niet bestaan van familie- ijdelheiai" lieten hem niet met rust en terwijl in de blauwe zaal de jeugd iop de klanken ven het uitstekendie orkest danste, de andere lieeren het zich in de daaraan grenzende gele zaal bij een f'lesch goeden wijn en met een geurige sigaar gemakkelijk hadden gemaakt en de bal- moeders onder een genoegelijk babbelte naar het dansen keken, zat professor Bemer in een doorgang tusschen twee vertrekken, half achter een portière -ver scholen. Allerlei gedachten gingen hem deur zijn breinhij moest met zichzelf alleen zijn. Hij was een zeer nerveus man; boven dien had door een hartkwaal, die hem in den Iaatsten tijd kwelde, zijn zenuwge stel zeer geleden en dikwijls nam hij de ionsch 111 digste dingen als bitteren ernst op. Zoo moest hij thans onophoudelijk denken aan hetgeen de hertog zooeven naa gezegd. Met een bijna dweepzieke ilefde was hij aan vrouw en dochter ge hecht, e.n daatviitn krenkte het hem zoo dat iemand zou kunnen denken, dat die twee hem zoo dierbare wezens zijn por tret na zijn dood niet uit het schlderij- museum zouden opeischen. Want zijn portret was voortreffelijk uitgevallen en Wielschmann, de schilder, had zichzelf overtroffen. Jen dit portret dat hem weer gaf, zooals hij er werkelijk uitzag, dit portret zou zijn gezin in die stijve, kale directeurskamer laten hangen uit lou ter ijdelheid? Directeurskamer werd het afzonderlijke vertrek van de Schneiditz- sche schilderij zaal genoemd', waar de drie portretten zijner ambtsvoorgangers hingen en weldra ook het zijne. Lang zou het er echter wel niet blijven, dat wist hij zeker. .Hij voelde, dat hij niet lang meer zou leven zijn hart plaagde hem te erg en dan zouden wouw en dochter het portret dkoen terugbrengen naar de vriendelijke villa in de Allee- strasse. waar de hooge Ahornboomen in den zomer bun groene, dicht bebla- derde takken beschuttend over het dak van zijn woning uitbreidden. Een wals van Strauss klonk uit de blauwe zaal. Langzaam' stond Berner op en door den staallen gang trad hij de zaaldeur binnen om een oogenblik naar het dansen te kijken. Juist kwam zijn l blonde dochter aan den arm van Tom- witz vorbij. De knappe luitenant zag er vroolijk uit en lachte met het jonge meisjje. Hij wist nog niet, dat er Voor zijd liefde geen hoop meer bestond'. Hoe zou hij dan ook iets kunnen weten, wat zeker nog niemand in de residentie wist dat de bij de heeren zoo geliefde Else Berner in het mooie stadje Nauheim zich met een eenvoudig ingenieur had! geëngageerd Zijn Else, zijn zonnekind had den be- slissendcn stap gedaan en hij zou haar geen hindernis in den weg ieggen. wat echter zijn vrouw nog altijd trachtte te do-en, daar haai- een baron Tomwitz als toekomstige echtgenoot voor haar mooie dochter 'begeerlijker toescheen. Een in genieur Zernikow was haar niet volko men naar de-n zin. Maar, dacht hij glim lachend', zij1 zal er zich toch mee moe ien tevreden stellen, want Else had haar eigenzinnige hoofdjje van helm' geërfd. Kijk, daar kwam' ze weer voorbij; haar oogen zochten de zijne en groetten hem. \V,at was het meisje toch mooi! Vol (i'clsche vadervreugde keek hij het dan sende paar na. Zijn dochtertje, zijn lie veling. moest innig, innig gelukkig wor den; dat was zijn vurigste wenseh. Hofraad von Weiden klopte hem' op den schouder. ,,Zoo professor kijkt u, -ook eens naar het gehuppel? Gelukkige jjeugd" zuchtte hij met een blik naar dte dansende paren en zijn arm onder dien van Berner schuivend, vervolgde hij: „Gaat u mee de buffetten 'n- beetje plun deren? Ik heb een honger als een Jpaard." Nadat zij aan een tafeltje naast heit reusachtige buffet hadden plaats geno men, wenkte vo-n Weiden één der la- wel hel initiatief moet uitgaan, 0111 een begin te maken met. de maatregelen ter verkrijgen van eleclril'icatie der gemeen te, jatntwoordt de voorzitter, dat afge wacht moet worden, lot de P. Z. E. M. zich tol de gemeente wendt. De voorz. zegt, dat het herstel van de stormschade aan de haven is aanbe steed voor f 470, maar. dat door den hevigen wind van 1.1. Zondag weer 60 M. is weggeslagen. HANSWEERT. Gistermorgen is de ka pitein P. Vendeville a. b. Motorschip „Zeeleeuw" in de sluis, terwijl hij een draad vastmaakte, plotseling doodgeble ven, vermoedelijk tengevolge van een hartverlamming. Het sloomschip „Telegraaf 6" dat op de Schelde is aangevaren, is met noodreparalie op- eigen kracht naar Rot terdam op-gestoomd om daar te worden gerepareerd SCHOUWEN-DUrVELAND. ZIERIKZEE, Door Gedeputeerde Sta ten is aan den lieer L. Moerland, bureel- ambtenaar bij den Provincialen Vlater- staat alhier, met ingang van 1 Februari a.s. eervol ontslag verleend. Met een gebroken knieschijf is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd. THOLEN. STAVENISSEVrijdag vergaderde de raad. In weerwil de contributie van het Centr. Archief en Inlichtingsbuirea-u voor Maatschappelijk Hulpbetoon gebracht is keien en bestelde het een en ander. W-elara stonden eenige smakelijke scho teltjes en twee glazen champagne voor de heeren gereed. „Zeg eens, professor bent u niet een beetje bang1 voor al die eerbewijzen, die binnenkort uw deel zullen worden?" vrceg de heer von Weiden, met smaak jetend. „Ik zal ze wel moeten dulden," ant woordde de andere vriendelijk. „U denkt ook maar: aan alle narig1- heia konil een einde, nietwaar?" „Ja, zoo iets" 'bevestigde de profes sor. Eenige andere heeren, kwamen bij hein zitten en men praatte over allerlei dingen. Plotseling zei de heer von Wfei- den, zond-er dat het ergens bij te p-as kwam: ..Velen de heeren al, dat men zegt, -den -ouden Thomas weer aan den iingang van het Schilderijmuseum te heb ben gezien V" „Wat?" Plotseling veranderde de ge- laatsuitorukking van professor Berner en hij staarde den spreker aan, als-of hij een Meausahoofa zag. „Mrar mijn waarde professor, wat kijkt u verschrikt!" De heer von Weiden zag hem verbaasd aan: „U gelooft toch niet aan zulke bakersprookjes?" „Bakersprookjes! U hebt gelijk", zei professor Bernerr, maar het kwam er zelazram gedwongen uit. Wjat was hel aan, dat hem' 'bij von Wieiden's woorden bijna den adem benam en een pijnlijke hartklopping bij hem1 teweeg bracht? „Wat beteekent dat, dat men zegt den ouden Thomas weer aan den- ingang van het Schilderijmuseum te hebben zien staan?" vroeg één der heeren. De neer von Weiden trok zijn wenk brauwen op. Aan die vraag bemerkt men. dat u maar kort in onze stad woont, mijn heer von Pettow, want de residentie- bewoners weten allen wie de oude Tho mas is." t „Zou ik het dan ook eens mogen 'ver nemen?" vroeg de heer. die met dén naam v„n von Pettow was aangesproken. „Waarom niet? Ik, tenminste weet er geen enkel bezwaar legen", luidde Ihet antw-cora. De professor stond op. „Ik ga vrouw en dochter weer eens opzoeken: de hee ren zullen mij wel willen verontschuldi gen, dat ik geen lust gevoel mijn eigen doodvonnis mede aan te hooren". Wieer lachte hij gedwongen en verdween. „Zijn eigen doodvonnis?" vroeg de heer ven Pettow op gerekten loon en to-ok een zonderling gezicht, alsof hij aan het verstand van den professor twijfelde. De heer von Weiden trok de schouders op. „Ja, haa ik geweten dat de goede man een bakersprookje zoo tragisch zou hebben opgevat, dan had ik mijn mond gehriuden, mrar nu hindert het niet meer." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1