Oe XXe Eeuw. SI JJrouinriale ifceuuisrhe STER-TABAK XARPETTES ir alle No. 16 Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD SPORT ONDERWIJS ;en in con- land, urg, len pstieken ïwezig. courant. ki2 MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elef oonnummer s Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer-dan 5 regeU opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" o! „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. MAANDAG 20 JANUARI 1930 173e Jaargang Vredesbevordering door objektiviteit. Het probleem van oorlog en vrede wordt niet beslist door ontwapenings conferenties, protocollen en verdragen. Althans in eerste en laatste instantie niet al kunnen ook deze zaken hun nut hebben. Maar de feitelijke beslissing wordt ge veld in de hoofden en de harten der menschen: daar ligt het zwaartepunt en daarom kan de vredespropaganda op on ze hartelijke instemming rekenen. Wan neer onze dikwijls niet ten onrechte veelgesmade beschaving het eens zoo ver brengen mocht, dat zij volledig in zag: de methode om menschen bij milli- oenen te vermoorden is niet de weg om uit te maken, wie het bij een geschil bij 't rechte eind heeft dan waren we er, en de ombouw van kruisers tot politie- en opnemingsvaartuigen, het omsmeden der zwaarden tot sikkelen, was nog maar een simpele uitvoeringsmaatregel van wat in het geestesleven des volks tot onwrikbare werkelijkheid geworden was. Evenwel: voor men tot deze inzichten zal kunnen geraken, dient er nog heel wat te gebeuren; de fundamenten moe ten nog gelegd worden. Wat thans nog een der grondslagen van den voortdu- renden volkerenhaat is: de partijdige op voeding en voorlichting der jeugd en jongeltngsschap, die het eigen vaderland als dengene, die altijd het recht aan zijn kant had, leert beschouwen, en die af geeft op „onbetrouwbare Belgen", „hard nekkige Engelschen" en „machtwellusti- ge Duitschers" ge kunt deze woorden ook, ad libitum, onderling verwisselen dat moet veranderen en verbeteren. Er moet komen een objectieve geschied- schrijverij, een geschiedenis-leer die de zaken niet van het eng-nationale, maar van het supra-nationale standpunt be schouwt. Dat behoeft gansch niet uit te sluiten het kweeken van liefde en eer- b.ed voor on3 vaderland en onze voor ouders: er is genoeg om trotsch op te zijn. Maar rustige objectivieteit, eerlijke inlichting over motieven en argumenten van den anderen kant, dat zal de geesten der jongeren voorbereiden tot, en ont vankelijk maken voor, het in den aan vang dezes geschetste inzicht: dat ook in zaken van staat tegen staat recht bo ven macht moet gaan. In bovenstaande richting wordt al ge werkt; men streeft er b.v. reeds naar, onwaarheden weg te werken uit geschie denisboeken in andere landen. Men mocht in Nederland zelf echter óók wel eens nagaan, of er hier in eigen land nog niet wat op te knappen valt. Worden de kindertjes op onze sekte-schooltjes b.v. ook niet wel eens wat veel opgevoed in eenzijdigheid, opdat, of in elk geval zoo dat, zij later, als volwassen mensch, hun mede-Nederlanders van anderen geloove min of meer als „altegaar slechte men schen" zullen leeren zien? De eenheid boven de verdeeldheid is hier wel eens zoek! In Tsjecho-Slowakije is de bovenstaan de quaestie, naar de Praagsche corres pondent van de N. R. Crt. meldt, in het parlement aan de orde geweest. Daar hebben 22 Duitsche en Hongaarsche af gevaardigden een interpellatie gericht tot den minister van landbouw, Bra- daatsj, met betrekking tot een leerboek voor hoogere landbouwscholen, dat voor het onderwijs in de aardrijkskunde is be stemd, en dat wordt uitgegeven door 't ministerie van landbouw. Het leerboek bevat, volgens de inter- pellanten, merkwaardige gegevens om trent de buurstaten, die opgediend wor- ^en. ®en vorm, die van gemis aan ob jectiviteit frappante bewijzen geeft. Zoo kan men lezen: „Oostenrijk. Neder-Oostenrijk heeft een sterke Tsjechische minderheid, die steeds een harden strijd met de germa- nisatie heeft gevoerd.. Te Weenen wonen 300.000 Tsjechen, voor wier onderwijs onvoldoende is gezorgd. De staat ge raakte in een wanhopigen toestand door eigen schuld, moedwillige nalatigheid en passiviteit. Naast luiheid is de groote spilzucht van zekere kringen der be volking en de algemeene drankzucht de groote fout. Weenen is een stad van blij de ruchtigheid: het groote plezier be stond altijd in het hoonen van de Tsje chen. Hongarije. Totdus verre had de adel 't groote woord: hij was egoïstisch, reac tionair, driest en onbeschaamd. Polen. De Polen zijn hartstochtelijk katholiek. De adel, die even zelfzuchtig is .als in Hongarije, was ook hier de lei- dende'kaste. die het volk er onder hield. Het drukken van banknoten was langen tijd de voornaamste bron van inkomsten, evenals in Oostenrijk, Duitschland en Rusland" Wij betreuren het, dat het boven staande slechts enkele Duitsche en Hongaarsche afgevaardigden aanleiding tot interpelleeren gaf; zijn er geen hoogstaande Tsjechen, die ge voelen, dat dit verregaande gebrek aan objectiviteit in historische en economi sche beschrijvingen van nabuurstaten, ten zeerste te veroordeelen is? O Slechts rustige objectiviteit kan den bodem vormen voor een echt supra-na- tionalen volkeren-zin! „Waar kan ik U meer hebben gezien?''Gij vergist U, ik ken U niet, maar wij rooken beiden Door den heerlijken geur hiervan, meent gij een vriend te herkennen." Poëzie is een kracht in den mensch. Jan Ligthart. DaoanaaaBDDC □aascnpDiaa (Ingez. Med.) ZEELAND. VrJgens mededeeling van Ged. Sta ten zijn in 1929 in Zeeland geen mark ten ingesteld, veranderd of afgeschaft. MIDDELBURG. K i{IjÏS! m. »!£T. HUW ill Vragen aan B, en W. De heer A. Jeronimus, lid van den ge meenteraad, heeft den gemeenteraad voorgesteld de volgende vragen tot B. en W. te richten: 1. Zijn B. en W. niet van meening, dat, waar uit de geschiedenis blijkt, dat waar de Staat der Nederlanden zich niet afzijdig heeft gehouden van betaling en onderhoud der brandbluschmiddelen in Middelburg (spuit L, aanschaffing en on derhoud door den Staat) voor de toe komst, bij moderniseering dier weermid delen, doorvoering van dit gevolgde be leid mag worden verzocht? 2. Zoo ja, welke maatregelen zijn of zullen te dezen aanzien genomen wor den? 3. Zijn B. en W. bereid de overeen komst over te leggen, waarbij de aan schaffing, onderhoud en bediening der tegenwoordige spuit L zijn geregeld? 4. a. Is de bewering van het bestuur over de brandweer in zijn rapport van 12 December j.L, uitgebracht aan B. en W., dat „reeds jarenlang een 6-duims waterleidingbuis als dwarsverbinding van Blindenhoek naar Dam zou zijn toe gezegd", juist? b. Zoo ja, door wien en wanneer is deze toezegging gedaan? c. Zoo ja, waarom is aan de toezegging geen nader gevolg gegeven? Ter toelichting dient, dat een der handspuiten met slangenwagen geplaatst is in de Abdij, dus vlak bij de Rijksge bouwen, en dat die gemerkt is L en in den volksmond, ten rechte, „de rijks- spuit" wordt genoemd. De volgens het Bestuur over de brand weer toegezegde 6-duims buis zou loo- pen door de Abdij, en deze zou dus van groote beteekenis zijn voor de bescher ming der Abdij, waar zooveel rijksge bouwen van groote historische en archi tectonische waarde zijn gevestigd. Een der perceelen, die bleven staan, maar die toch in ernstige mate van den brand op 7 December hebben geleden, is dat waar de heer Piet Mulder zijn café Centraal drijft. Hoe ernstig de be schadiging ook geweest is, toch is er veel behouden gebleven en de heer en mevrouw Mulder uitten heden bij ons bezoek aan het gerestaureerd café met vergaderzaal, hun dankbaarheid voor de hulp, ook van vele onbekend gebleve- nen, ontvangen. Het café is na de res tauratie met de eikenhouten lambriseé- ring, het passende behang, de nieuwe, mooie verlichting, de geheel vernieuw de meubileering en nieuwe billards er ten slotte nog zeer op vooruit gegaan en o.a, de velen, die zeker Woensdag avond de billardséance van mej. L. Schrier komen bijwonen, zullen zich in het gezellige verblijf nog meer op hun gemak voelen dan vroeger. In 'n verslag in de Medemblikkcr courant over een op Maandag' 13 dezer te Medem'blik gehouden feestavond le/.en wij o.a.: Zeer werd op prijs gesteld' de mede werking van hel Middelburgsch „Een dracht Trio". Op meesterlijke wijze bracht de heer P. L. van Overbeeke verschillende mooie en moeilijke viool solo's ten gehoore, uitnemend begeleid door het pianospel van dón heer J. Jesayes. Onder ademiooze stille werd van hun spel genoten en aan het applaus kwam vooral na de laatste no.'s (Ünga- rische Tanz no. 5 en Ozardasi) haast geen einde. En toen nog bovendien de beide heeren werden verrast door de aanbieding van een palmtak, betuigden zij van hun kant huqne erkentelijkheid door een extra-nummer ten gehoore te brengen. En verder. Het hierna volgend bal was zeer geanimeerd. De heeren Van Overbeeke, Jesayes en Huybrochtsen (cello-jazz) zorgden hierbij voor prettige en opgewekte muziek en werden na elk no. dankbaar toegejuicht. Gisterenavond had een ongeveer 13-jiarige jongen, die op dé Markt aan het spelen w|as, het ongeluk te vallen en daarbij zijn been te breken;. De jongen werd naar het gasthuis overgebracht. VLISSINGEN- liet is den laats'ten tijd meermalen Sukkelen met* de eleclrische tram. Her haaldelijk komen verkeersstoringen voor zeer ten ongerieve van het publiek en veoral van hen, die van de tram gebruik maken cm hun werk te bereiken of re kenen ijp aansluiting met andere ver keersmiddelen, met name de Provinciale booten. De storingen worden veroorzaakt dtoor kortsluitingen in de bovealcidlinlg, die pu bijna 20 jaar dienst doet en alleen voor een gedeelte is vernieuwd. Niet alléén op de lijn Vlissingen—Middelburg,' maar ook op de stationslijn wordt van een en ander last ondervonden en zelfs moest men verleden week er toe overgaan in den stationsdienst met autobussen te voorzien. Het) is te hopen, dat spoedig afdoen de maatregelen worden gienomen om deze sloornissen te voorkomen, zulks in het belang van het reizend publiek. WALCHEREN. De molen te Vrouwepolder afgebrand, Zendagavond, toen de molenaar de Vis ser te Vrouweplolder reeds' te bed lag, werd hij gewaarsefhuwd dat zijn molen in brand stond. H"ewel de brandweer spoedig t ter plaatse was kon deze houten molen niet meer gered worden. Wjel zijn de belen dende gebcuwen behouden. Veel graan en meel is verbrand. De oorzaak is onbekend. Assurantie dekt gedeeltelijk de schade. m u Wie kende niet den molen vftn Vrou wepolder i Wie stond niet menigmaal sa men 'Op den dijk bij Veere, in 'stille aan dacht voor dé teere schoonheid van zee en duinen, voor het kleine torentjje van Vrouwepolder, met vlak er naast, deco ratief, de molen. Helaas.... hij is niet meer. Een verlies, een groot verlies voor ons mooie Walcheren. ZUID-BEVELAND. DE GESTRANDE „RHEINFAHRT". HANSWEERT. Hedenmorgen is men begonnen met een deel der lading steen kolen uit 't gestrande sleepschip „Rhein- fahrt 103" over te slaan in andere vaar tuigen, Zaterdagavond is het, naar wij aan de „Maandagmorgen" ontleenen, na een gedeelte der lading gelost te heb ben, gelukt, het schip vlot te sleepen en in den polder omhoog te zetten. Hét schip is driemaal gebroken. De „Dorus Rijkers" ligt langszij te pompen. Het averijschip „Disponibel", schip per Meijer, is met noodreparatie door dé sleepboot „Dorus Rijkers" naar Antwer pen gesleept, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. De op de boet ontvluchte arrestant. Men schrijft aan de N. R. Crt.: Betreffende het ontvluchten van een arrestant tijdens het vervoer van Terneu- zen naai* Vlissingen met de Provinciale boot, wordt de mogelijkheid naar voren gebracht, aat hij zich tijdens zijn bezoek aan de W|.C. daar heeft verkleed in (vrou- wenkleeren, die er door hem bekende medereizigers waren gedeponeerd. Zoo zou het 'mogelijk zijn, dat hij van boord is gekomen. Hierbij blijft dan zeker nog wel de vraag over hoe hij aan leen kaiajNje is gekomen, want de controle bij het verlaten van de hoot is scherp en het aantal 'passagiers op deze lijn is niet groot. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. HOOFDPLAAT, Alhier brak brand uit in het schuurtje, toebehoorende aan P. Pr. De brandweer was spoedig ter plaatse. Het mocht gelukken het zich in het schuurtje bevindende vee in vei ligheid te brengen. Het gebouw brandde tot den grond af. Oudheidkundige vondst te Sluis. SLUIS. De Br. Courant meldde, dat hij de werkzaamheden aan de rioleering" alhier een groen kannetje is gevonden, dat na onderzoek een zg. „Jacoba-kan netje" bleek te zijn. In dat kan/netje zat een rolletje (papier) perkament, dat rond een ander papier gewikkeld zat, op welk papier de volgende woorden staan: ..per ordonnantie van d'heer hendierick Mon- leus begraven in de Ifoovinghe van Bar- thlomeus duaghter dieses huijs twaalf apo-s til lores des Goddelijcke woords en de conslwer'kedezer SLede Sluijs den XIII miaij 1601. Corneiis Rub- bert." Men vraagt zich af of deze vondst in verband kan slaan met aldaar loopendc geruchten, als zouden le dier plaatse ter voorkoming van vernielinjg tijdens den beeldenstorm twiaalf massieve gouden beelden onder den gronjdi zijn gestopt, waarvan later geen spoor inteer is onl dekt. Het document z,al ter onderzoek aan een oudheidkundige worden, opge zonden. i <T9. AXMINSTER&TAP SBELGS I'. UW I IU HARINSPLAAÏS MiOOSLBURG UITSLUITEND 20- 30 JAN. (Ingez. Med.) Geslaagd voor het diploma boek houden van Mercurius, de heer' II. Ligt hart Schenk te V 1 i s s i n gen, Als onderwijzer is aan de Chr School tc Kapelle—BiezeJinge benoemd, de heer P. Bostelaar te Souburg. Geslaagd voor het Federatie-examen boekhouden (Mercurius) de lieer J. G. van Willegen le Kapelle. Benoemd lot onderwijzeres aan de •jjbijz. school (Wilhelminaschool) te Dor drecht mej. I. Telb de Visser te Pernis vroeger te Schor e. Benoemd lot onderwijzer aan de Hervormde school Le Ieirseke, de heer S. A. Doolaarl le Haarlem. Geslaagd voor liet Federatie- examen (Mercuriusdiploma) boekhouden de heer P. Risseeuw le Gr o e de. Te Weltevreden slaagde voor de examens boekhouden en Javaansche taal onze vroegere stadgenoot de heer H. H. Dalman thans B ank-adminjsLra te ur te Toeloengagoeng. Nog niet ontcijferd. LOOP DER BEVOLKING. Op 31 December 11928 lelde de be volking van Oostburg 1291 m. en 1382 v., totaal 2673; er vertrokken 107 m. en 107 vr. terwijl overleden 24 m. en 21 vr. aldus eene vermindering van 131 m. en 128 vr.. totaal 259, er vestigden zich in de.gemeente 92 m. en 98 .vr. samen 190 en geboren werden' 21 m. en 25 vr, samen. 46, alzoo eene vermeer dering van 113 m. en 123 vr. totaal 236; de bevolking telde dus op 31 'Dcc. 1929 in totaal 1273 ml en 1377 of 2650 zielen; vermindering 23 inwoners Mej. J. van der Weel, vroegjeir alhier, thans onderwijzeres te Zuijlen, is als zoodanig benoemd bij het openbaar onderwijs te Utrecht. Voetbal. ZeelandiaT.A.C. 22. Het talrijk publiek, dat voor dezen wedstrijd was opgekomen, heeft gister weer eens genoten van een mooien en spannenden strijd. Evenals onze andere tweede klasser hier ter stede, is het ook Zeelandia gelukt den a,s. kampioenen één puntje te ontnemen. We kunnen hier nog aan toevoegen, dat T. A. C. met den uitslag tevreden mag zijn. Als de heer Groffen, die correct leid de, laat beginnen, trekken beide ploegen direct goed van leer. De T. A. C. ers spelen technisch beter dan onze stadge- nooten. Vogel krijgt echter al spoedig een kans, doch zijn schot gaat via den paal uit. Fraai en vlug trekken de gas ten dan ten aanval, doch de groen-zwar- te verdediging houdt stand. De aanvallen van Zeelandia zijn geenszins ongevaar lijker dan die der gasten; zij leveren het achtertrio dikwijls moeilijkheden. Zoo kan Matthijssen als Vogel op zijn doel komt afgestormd, nog juist door tijdig uitloo- pen, redden. Een gevaarlijke uitval van T. A. C. wordt na goed combinatiespel met naast schieten van den links-binnen besloten. Tien minuten voor de rust krijgt de linksbinnen weer een kans en hij doet het nu beter door het leer in het doel te plaatsen, 01. Het spel blijft gelijk op gaan. Zeelandia zet enkele aanvallen op touw, doch de backs der gasten zijn op hun qui-vive. Vos wacht even te lang met wegwerken, waardoor de linksbin nen der gasten een kans krijgt; het schot gaat echter naast. Boor schiet dan nog een keer op korten afstand in Mondeel's handen. Dan is het rusten. Na de hervatting treedt T. A .C. even overrompelend op, doch spoedig krijgen we weer hetzelfde aantrekkelijke spel te aanschouwen als vóór de rust. Het duurt niet lang of Janusse weet 'n voorzet van Oiling in te koppen. 11. Snelle uitval len volgen nu over en weer. Bij één daarvan glipt de midvoor van Zeelandia ineens naar voren om Matthijssen met 'n verradelijk schot het nakijken te geven. 21. De uitvallen van T. A. C. blijven in- tusschen gevaarlijk. Boor schiet een keer juist naast. Men denkt een derde doel punt voor Zeelandia te zien maken, doch rechts- en linksbinnen loopen elkaar in

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1