^rouinriale .Zeettvusdte L£ I st i z'i n No. 15 ZATERDAG 18 JANUARI 1930 173eJaargang Dit nummer bestaat uit 2 Bladen EERSTE BLAD Brandweer-mannen van goeden wille vereenigt ui BINNENLAND Uw voile vertrouwen •oeg of r mill", volks- c in de reden, en ie re r elke ekt en paar geld wat er ngezien rerdien- tijd ge- is een cipe al nitvoer- htereen >f meer holisme 'er van Oud ïn ie mee, lijke en oen te ntal ge- aan de ïee de roesten aatsten >ven ai g werk nieuwe e Anti ind van oor den mane woord voor- faamde en Ko- begra- /erband mnissen smok- duidt wordt, n bord en we- niet te overal g over- huizen tenkant en de de ver- ij mijn lejaars- hoorde naardig 2en ge- schud oor. Na ik hem brave spiegel ïkunde. speak en voor in dat inkeltje in wor- 11 er al emand- e Ame- voor daar k frap- men- drank- voor, rnheden slijk de woor- tje bier meteen Droog- die de verlre- retreft, hoef ik zeer ellende leiden, elschip jwport. 2tte de de het iet ma- stwachf de sig ns den smok- arschu- •edenen crijgen. getrok- Droog- ewoon- dat zij terug- jagers- laatste ze drie eel on- zich af, in wer- tevre- 2ele ge- Island ashing- natoren maken veel mdat zij nspartij ank op schie- wonden.' B,OER, r* MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelmgen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers: Redactie 269 -:- Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regel» opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Het gaat goed en niet goed, met onze brandweer. Wat den materieelen kant van de zaak betreft, gelooven we, dat er alle reden is om tevreden te zijn. Wie, door de publicaties in ons blad, het verloop van de zaak gevolgd heeft, die twijfelt er niet aan, of ons brandweer materiaal zal binnen afzienbaren tijd wel puik in orde wezen, want dat, na een des kundig advies vanwege de Kon. Ned. Brandweervereeniging, de gemeenteraad de gelden voor een goede brandweer niet zou willen toestaan, is ondenkbaar. Hoe dan ook: dat komt dus in orde. Maar wat ernstiger zorgen baart, dat is de personeelorganisatie. Die zaak gaat, wanneer er geen kentering in het getij komt, vermoedelijk den verkeerden kant op. En omdat daarvan zijn wij over tuigd iedereen tenslotte slechts het goede wil, al ware het ten koste van persoonlijke offers aan tijd en werk kracht in het positieve, of aan mogelijke persoonlijke ijdelheid in het negatieve, daarom zij, na openhartige bespreking, een ook onzerzijds slechts welgemeend woord van waarschuwing en van goeden raad, hier gesproken. Hoe staat de zaak er op het oogenblik voor? We hebben momenteel twee-en-een- half soort brandweren te Middelburg. De eerste is, naar recht van an ciënniteit, de dusgenoemde „oude" brandweer, ressorteerende onder het Bestuur over de brandweer, waarvan jhr. P. J. B o o g a e r t de voorzitter is. Deze brandweer, door velen (schoon ten onrechte) als min of meer démissionair beschouwd, beschikt over materieel, per soneel en een organisatie. De tweede is de zgn. „vrijwillige" brandweer, opgericht op initiatief van, en staande onder voorzitterschap van den heer H. A. E n k e 1 a a r. Zij beschikt over personeel (in feite) en over mate rieel en een organisatie (op papier). De derde, formeel niet afzonderlijk staande, maar vanwege haar eigenaardig karakter toch niet onvermeld te laten, is het „eigen" brandweertje van den heer W. H. Bal, dat zich om dezen als kern, en met als materieel motorspuit I, vrij willig uitkristalliseerde ten deele in en ten deele buiten formatie der „oude" brandweer. En wij verklappen daarmede geen staatsgeheim, doch schrijven slechts neer wat de musschen van de daken tjilpen deze twee-en-een-halve brandweren moeten geen van allen iets van elkaar hebben. Dat nu is het, wat ons met bezorgdheid vervult. Dat de organisatie van onze „oude" brandweer, vóór de vuurramp van 7 December 1929, goed geweest zou zijn, ja zelfs maar aan de redelijkerwijze in dezen tijd te stellen brandweer-eischen voldeed, hebben wij, van den beginne af ontkend en daar blijven we bij. Dat de brand van Verseput in 1926 een ernstige waarschuwing is geweest, en dat daarop niet voldoende acht is geslagen vooral na de duidelijke verklaring van den toenmaligen Raadsvoorzitter, dat op de waterleiding voor het blusschen van ernstige branden kón noch mocht worden gerekend achten wij nog steeds een sterk argument der kritiek. Maar dat zulks als tegenweer de Raad in 1926 een uitbreiding van het materiaal, zooals hi] nu zal dienen te aanvaarden, toen ook goedgekeurd zou hebben, ach ten v/ij zeker óók aan ernstigen twijfel onderhevig. Dat de zaak nu stevig op pooten ge zet moet worden, daaraan twijfelt nie mand en allerminst het Bestuur over de brandweer in Middelburg. En dat het Bestuur en het brandmeesterscorps be reid zullen zijn de zoo-even geschetste persoonlijke offers te brengen, zoo de' komende nieuwe brandweer-organisatie dat mocht eischen er is alle reden om aan te nemen, dat men daartoe te gele- genertijd ten volle bereid is. Dat men zich echt - niet zóó maar aan den dijk laat z n, achten we eveneens volkomen begujpelijk. Principieel voor een kleine stad voor stander van een vrijwillige brandweer zijnde, stonden wij niettemin aanvanke lijk eenigszins afwijzend tegenover de vereeniging „De vrijwillige brandweer", en wel om haar oppositioneele karakter. Sindsdien is dat inzicht ge wijzigd, in zooverre, dat wij het zeker niet raadzaam zouden achten, deze be weging te negeeren integendeel: het goede, dat daarin zit, moet o. i. aanvaard worden, met erkentelijkheid voor den goeden burgerzin, die aan de bedoelin gen dier vereeniging ook ten grondslag zal liggen. Maar ons bezwaar tegen het oppositioneele karakter dier brandweer handhaven we desniettegenstaande. Evenwel: we gelooven te mogen aan nemen, dat ook de vereeniging dat zelf thans wel inziet en dat zij zeer wel be reid is, zich aanstonds te schikken in een nieuw plan, waarbij, met erkenning van het goede dat zij bevat, de voorloo- pig georganiseerde vrijwillige brandweer wordt opgenomen in het te construeeren verband der Nieuwe Middelburgsche Brandweer. De toon, die op de laatste vergadering dezer vereeniging te beluis teren viel, duidt daar reeds op zeer tot onze verheugenis. Tenslotte het vrijwilligers-corpsje Bal. Dat is een teere kwestie. Want met vooropstelling van alle waardeering voor de goede bedoelingen en vooral voor de activiteit, die deze brandmees ter met zijn makkers ten toon spreidt, en die hem reeds vele malen de premie deed winnen, moeten wij toch verkla ren, dat de corpsgeest die in abstracto ten zeerste te prijzen valt, in dit geval ontaardde in een eigengereidheid, die op den duur volkomen ontoelaatbaar is. Het valt te verklaren, mede uit het on- zes inziens onjuiste decentralisatie-stel sel met daaraan verbonden kweeken van na-ijver tusschen de bemanningen der verschillende spuiten, die elk op het behalen van eer en van premies uit zijn, maar het is niettemin ontoelaatbaar: wie ook maar eenig militair of hiërar chisch begrip heeft, zal moeten inzien, dat er geen „staat in den staat" en geen „brandweer in de brandweer" geduld kan worden. Evenwel: ook dit rs misschien voor oplossing vatbaar, want naar ons ter oore kwam, zijn ook deze vrijwilligers volkomen bereid zich in de komende nieuwe brandweer-organisatie geheel aan een centraal gezag te onderwerpen. In dit geval maar ook dan alleen zouden wij willen adviseeren, van de goede krachten die ook daar mochten schuilen, een gepast en nuttig gebruik te maken. - -w Maar: zoover zijn we, helaas, nog niet. Alle twee-en-een-half kunnen ze el kaar op dezen dag nog niet luchten of zien, en bij het kleine brandje dat eer gisteren in het Roosterstraatje te blus schen viel, heeft dat zelfs tot enkele hoogst onverkwikkelijke tooneeltjes aanleiding gegeven. Dat valt zeer te be treuren. En daarom: Wij zouden nu allen den raad willen geven: wendt den steven en tracht, in- plaats van uiteenloopende koersen te sturen, in kiellinie te komen. De brandweer-Boogaert wil het goede. .De brandweer-Enkelaar wil het goede. De mannen van motorspuit I wil len het goede. Ziedaar: er is een grootste gemeene deeler: gij wilt allen doen, wat ge kunt, om tot een goed geoutilleerde, goed ge organiseerde brandweer te geraken, be staande uit mannen, bekwaam voor hun taak en vol enthousiasme voor hun werk. Het materieel komt stellig in orde. Zorgt nu, dat door samenwerking ook het personeel in orde komt. Bij de „oude" brandweer zijn onderschei denen aan te wijzen, waarvan het zonde en jammer zou zijn, als de nieuwe brand weer niet over hun ijver, kennis en be kwaamheid kon beschikken; in de vrij- willlige brandweer schuilen elementen, die zeker tot iets goeds kunnen komen en daarom, laat varen nu de verdeeldheid, vergeet de onvriendelijke dingen die ge van elkaar gezegd en gedacht hebt en slaat de handen ineen. Middelburg heeft geen oppositie- ibrandweer noodig, onder welke signatuur ook: wij moeten hebben één Middel burgsche brandweer, waarvan de bes ten uit alle rangen en standen, onder een bekwamen commandant, samenwerken, en daarom: „Brandweermannen van goeden wille, Vereenigt U! Bij voorspoed komen 's menschen on deugden, bij tegenspoed, zijn deugden aan den dag. a;GiGOiaiQao!a!Hiaoaia:o!uQiaiaipniaai êllBHBISIW DE BEMOEIINGEN VAN HET RIJK OP LANDBOUWGEBIED. Verschenen is het rapport van de in April 1925 ingestelde commissie-Haff- mans tot onderzoek van de vraag, of en zoo ja, in hoeverre de directe en indi recte bemoeiingen van het Rijk op land bouwgebied ingekrompen zouden kun nen worden. Ten aanzien van den voorlichtings dienst heeft de commissie de vraag on der oogen gezien, of het mogelijk zou zijn, dezen in handen te geven van de organisaties en dan den geldelijken steun daarvoor aanvankelijk de volle kosten geleidelijk te verminderen. Gezien echter de verdeeldheid van het landbouw-organisatieleven en het ge vaar van mindere onafhankelijkheid der ambtenaren tegenover niet- of op ande re wijze georganiseerden, heeft de com missie dit denkbeeld ter zijde gezet. Zij kan geen enkele streek aanwijzen, waar thans de verhoudingen zóó zijn, dat zon der bezwaar de organisaties den dienst tot zich zouden kunnen trekken. De overheid moet niet ingrijpen in den groei van het organisatieleven, wanneer de omstandigheden daarvoor niet rijp zijn. Vermindering van overheidsbemoeiing gaat h.i, automatisch, zooals de prac- tijk reeds uitwijst. Wat betreft de z.g. controle stations (Zaadcontrole, veevoeder en kunstmestonderzoek) meenen enkele leden, dat men den controle-arbeid in het volste vertrouwen kan overdragen aan de organisaties, waarin zooals zij bewezen hebben zulk een groot stuk volkskracht schuilt. Men bestrijde de in schakeling van het particulier initiatief niet met overwegingen van 30 of 40 jaar geleden! Andere leden bestreden het denk beeld, o.a. door er op te wijzen, dat de controlestations hebben te beslissen in een strijd van groo.te belangen, waarbij de groepen van belanghebbenden scherp tegenover elkaar staan. Voor het bijleg gen van conflicten is een hoogere macht dan gemeenschappelijk overleg noodig; alleen de overheid kan, volgens hen, met voldoende gezag en waarborg van volkomen onpartijdigheid optreden. De kleinst mogelijke meerderheid der commisise achtte echter geleidelijke overneming der controlewerkzaamheden der Rijkslandbouwproefsta- t i o n s door de organisaties wensche- lijk, doch vooralsnog niet mogelijk, Tegen het streven, om de kosten van onderzoek hooger te stellen, voert men het bezwaar aan, dat voor de niet bij een coöperatie aangesloten boeren het onderzoek dan duurder zal worden. Gaat men echter toch op dien weg voort, dan vindt de commissie het billijk, dat zij, die het onderzoek bekostigen, óók de zekerheid hebben, dat het zoo goedkoop mogelijk geschiedt. Deze zekerheid be staat thans niet. Wil men de belangheb benden laten betalen, dan moet men hun óók in zekere mate medezeggen schap geven ten aanzien der wijze van onderzoek, hetgeen volgens haar wel licht een heilzame rem tegen te kost bare methoden zal kunnen vormen. Het brengen van alle kosten ten laste van belanghebbenden, zou h.i. de hoeveel heid aanvragen te zeer doen dalen. Vooral de landbouw ziet op dit punt zijn eigen belang nog niet altijd juist in. Het vervullen van bijbetrekkingen door wetenschappelijke krachten der stations, acht de commissie ongewenscht. BELASTING BETALEN OP POSTKANTOREN. Op vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Rakker over belas Linglokaleni op postkantoren heeft de minister v!an fi nanciën geantwoord, dat de uitvoering overeenkomstig de bedoeling is van het aangenomen amendement. De bedoeling daarvian was, dat tengevolge vani den thans te nemen maatregel geen "öntvan- tgersikan toren ten plattelande zouden iterdwijnen .Dit nu is door de huidige uitvoering verzekerd. De nieuwe gele genheid tot postbetaling is slechts open gesteld in de steden en in die dusge naamde „buitengemeenten,"., die tot dus ver op een daartoe ingesteld stedelijk be lastingkantoor waren aangewezen. Reeds in de memorie van antwoord,' over het betreffende ontwerp aan de Eerste Ka mer werd op deze laatste noodzakelijke aanvulling gewezen. Bedenking daarte gen rees niet. wat overigens .vanzelf sprak, daar het belang waarvoor men meende te moeten opkomen, intact bleef. AFSCHAFFING OPCENTEN SUIKER ACCIJNS. De minister van Financiën heeft een nadere circulaire gezonden aan de di recteuren der directe belastingen. Daaraan is het volgende ontleend; Indien de voorraad goederen, die een belanghebbende wenscht aan te geven op een formulier, daarop niet naar be- hooren kan worden omschreven, dan is het geoorloofd in dat formulier te ver wijzen naar een daaraan te hechten lijst, die de omschrijving der goederen bevat. Indien het ter vereenvoudiging van 't werk der monsterneming gewenscht is een zoogenaamd mengmonster te ne men, dan kan hiertoe worden overge gaan. De mengmonsters mogen uitslui tend bestaan uit goederen van dezelfde soort (bijvoorbeeld drops of chocolade, maar niet: drops en chocolade). Het is onverschillig of de goederen, waarvoor de teruggaaf wordt verzocht, uit het buitenland zijn ingevoerd of niet; de teruggaaf blijft echter beperkt tot de saccharose, die de goederen bevatten, Invertsuiker en andere suikers blijven ten deze buiten beschouwing. Er wordt nogmaals nadrukkelijk op gewezen, dat ook de voorraden voor handen bij fabrikanten van suikerhou dende goederen, die crediet genieten, in aanmerking komen vöor de teruggaaf. Dit geldt ook voor halffabrikaten en voor in bewerking zijnde goederen, voor zoover die onder verzegeling kunnen worden gebracht. DE ZIEKTEWET, Bij Kon. besluit is bepaald dat, de gel delijke bijdrage door' de Raden t'au Ar beid en de erkende bedrijfsvereenigingen te süortan in het fonds bedoeld in artikel 123, eerste 'lid der Ziektewet, op een vierde per duizend van het loon, dat in het afgeloopen kalenderjaar voor de premiebetaling in rekening iis gebracht, is vastgesteld. Art. 123 bepaalt n.l. dat er een fonds wordt .gevormd waarvan de gelden, be stemd zijn tot het nemen of bevorderen van maatregelen, welke strekken om ziekte van ingevolge de Ziektewet verze kerde personen te voorkomen of welke de geneeskundige behandeling ten 'goe de komen. HET ZEVENDE RETOURVLIEGTUIG. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat liet zevende retourvliegtuiig gisteren le 5 uur 30 uit Bangkok is vertrokken, te 12 uur 10 te Akyab is gearriveerd, van daar le 13 uur 5 is opgestegen en te 16 uur 35 te Calcutta is aangekomen. Al les is wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet. HET VERKEER BIJ AMERONGEN, De Minister van Waterstaat maakt be kend, dat het, nieuwe rijks weg vak be noorden de kom van Amerongen voor het verkeer is opengesteld. ■SOj kunt U de Islizin-Tableifen de bekende laxeer-fa- !efien)schenken,wanf zij zijn evenzeer als de we reldberoemde Aspirin- Tableffen, een Bayer -product. Daardoor heeft U den waarborg,, een beproefd, volkomen onschadelijk en daarbij toch aange naam en prompt werkend laxeermiddel te bezitten.] Tabletten Bij öpoihekers en drogisten verkrijgbaar, (Ingez, Med.] OPENGEBARSTEN HANDEN en pijn lijk gezicht, brandering gevoel, alsmede roode vlekken en jeuk der huid worden verzacht en genezen door de overheerlijk koelende, jeuk verminderende Crème Leodor, Tevens een heerlijk geparfu meerde, kosmetische onderlaag voor poeder, Prijs per tube 35 en 60 cent. De werking wordt nog verhoogd door Leo- dor-zeep, per stuk 30 cent. Verkrijgbaar in alle zaken, die Chlorodont verkoopen. (Ingez. Med.) ZEELAND. MIDDELBURG. MONDHARMONICAVEREENIGING „CRESCENDO" II. Gisteravond vierde in café „De Een dracht" de mondharmonicavereeniging „Crescendo" II (die wij "ter onderschei ding van „Crescendo I" aldus noemen) haar eerste jaarfeest, 't Was er vol en 't was er gezellig. Een ware feeststem ming. Eerst een officieel gedeelte: een ope ningswoord van den voorzitter, den heer Bos, die thans zijnerzijds de reden der splitsing met een enkel woord behan delde, de buitenconcerten memoreerde, en deze beloofde voor het komend sei zoen. Spr. huldigde met hartelijke woor den en onder aanbieding van geschen ken, den penningmeester, den kapel meester, diens zoon en de pianiste, en had zelve een fraai vaandel in ontvangst te nemen, een cadeau varj, een lid, waaraan de heer Basting namens Nieuw Middelburg met eenige hartelijke woor den van gelukwensch een zilveren krans hechtte, uit dankbaarheid \oor wat de vereeniging het afgeloopen jaar heeft geboden, En toen de uitvoering zelve: de pitti ge Crescendo-marsch, de Vlinderdans van Diodet. de welbekende „A'lte Ka- meraden"-marsch, die veel succes had den e.a. Voor de, pauze nog een „con cours" voor soli van jongeren. Na de pauze vroolijke duetten, die groote hila riteit verwierven. En natuurlijk 't samenzijn, aan welks gezelligheid niets ontbrak. „In het Westen geen nieuws." Van de afdeeiing Middelburg van den (Neder). Chr. Vrouwenbond', trad in de stampvolle Bogardzaal op, de heer ds. ds. C vo-n Mcyenfeldl uit Rotterdam, die sprak over „In hel Wiesten geen nieuws". Het boek van Remarque, aldus spr. door zijn zuivere kunst, door zijn gesty- leerde weergave der feiten, door zijn op rechte zuiverheid en soberheid beseft om ae oogen geopend voor al het toees- jtelijk en menschonteerende van dien mo dernen oorlog. Dit boek is gekomen op het juiste psychologische moment, orn aat juist nu in d'e sluimering naar een volstrekt vergeten velen zijn opgeschrikt door dit schokkend getuigenis. Het is geen tcnaenz'bioek. Geen aanklachten vlammen, in dit boek hoort ge van een triest, wanhopig pessimisme, dat niets meer le wachten heeft. Spr. geeft nu een korte beschrijving van den inhoud en leest enkele gedeelten voor. God heeft in dit boek geen plaats, izoo vervolgt spr. Het ge[loof is wegge scholen. Het 'hoek is door en door fa talistisch. Wial doen wij nu na dit boek'? Wij zuilen als christenen moeten getuigen, moeten strijden om den vrede te bewaren en de verdwaalde volkeren terug' te roe pen tot hem, die vrede heeft gemaakt door het bloed van het kruis. Dit is( ions aller persoonlijke roepingen de Christen- vrouwenbond heeft hier een heerlijke (taak. Niet in een propaganda voor weer- loosneid, maar in een wereld van oor logsgeweld en economischen strijd te zijn het zoutend zout. Nut van 't Algemeen. MIDDELBURG, Gistermiddag hield het hier gevestigd departement van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, een al- gemeene vergadering, onder voorzitter schap van mr. H. Pleyte. De rekening van de Hulpbank over 1928 sluit met een bedrag van 563.26; die van het Badhuis met een batig saldo van 377.37; opgemerkt werd, dat het gebruik van het Badhuis toeneemt; die van het departement over 19281929 met een goed slot van 221.14. De rekeningen werden goedgekeurd. Besloten werd in de Meivergadering 5 obligaties van 50.uit te loten, betaal baar in October 1930. Herkozen werden: tot bestuurslid van het departement mr. H. Pleyte; tot be stuurslid van de commissie voor de Spaarbank mr. J. A. Heyse; tot bestuurs lid van de commissie voor het Badhuis, de heer W. C. Noske; tot bestuurslid van de commissie voor de Hulpbank mr. H. Doorenbos, allen .periodiek aftredend.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1