^Prouirtciale Zeeumsche N o. 14 VRIJDAG 17 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. «en «w KERKNIEUWS ONDERWIJS LANDBOUW Handel, Nijverheid en Visscherij MIDDELBÜRGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per. kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel j voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBÜRGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. uhssbbbsm DE RIJKSMIDDELEN IN DEC, 1929, De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand December 1929 bedroeg ƒ46,952.156, te gen 43.204.727 over de maand Decem ber 1928. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt 39.262.083. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste tweaalf maanden van 1929, vergeleken met die over de eerste twaalf maanden van 1928. 1928 1929 Grondbel. 21.355.729 20.856.163 Pers. bel. 28.114.392 27.577.443 Ink. bel. 87.414.145 94.464.380 Verm. bel. 14.399.992 12.295.416 Div. en T. 22.377.885 18.175.330 Inv. recht 67.370.253 62.866.143 Stat. recht - 4.655.201 - 4.564.737 Zout 1.979.773 1,974.177 Geslacht 12.386.847 10.981.726 Wijn 2.659.345 2.689.496 Gedistill. 35.491.156 44.999.027 Bier 14.968.125 14.668.791 Suik ei- 48.627.762 47.663.865 Tabak 26.257,921 23.196.707 Goud, zilver - 1.078.691 1.064.864 Zegelrecht 27.582.755 27.019.570 Reg. recht 33.974.068 27.208.798 Succ. recht - 50.407.040 39.478.121 Domeinen 4.125.249 4.042.042 Staatsloterij - 653.836 656.779 Loodsgeld. 5.143.097 4.977.581 Totaal 511.223.274 291.421.164 De opcenten ten bate van het Lee- ningsfonds gaven over December 1929 'n opbrengst van 9.384.405 tegen een be drag van 8.761.521 in December 1928. De Inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Dec. 1929 een op brengst van 362.853. Rijwielbelasting 10.100. HOOGE RAAD VAN ARBEID. Bij Kon. besluit van 10 Januari is, met ingang van dien datum, aan den heer ir. V. R. IJ. Croesen, te 's Gravenhage, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dankbetuiging voor de door hem in die functie bewezen diensten, en zijn benoemd resp. tot lid: en plaatsvervan gend lid van dien raad de heeren D. de Boer Dzn., te Stompetoren, en dr, J. G. Oortwijn Botjes, te Oostwold. VLIEGENDE WINKELS EN DE ARBEIDSWET. Op de vragen van het Tweede Kamer lid den heer Van Jleliennerg Hubar, be treffende wijziging der Arbeidswet tot het brengen van vliegende winkels onder ge noemde wet en het Werktijdenbesluit voor winkels heeft de minister van Ar beid, H. en N. o.m. geantwoord dat hij wenscht af le wachten, of de ervaring de noodzakelijkheid eener wetswijziging aantoont, alvorens zoodanige wijziging te bevorderen. EEN BANKBILJET VAN f50.—. De directie van De Nederlandsche Bank maakt bekend, dat zij een bankbil jet van f oO in omloop zal brengen. De voorzijde van dit biljet heeft een licht bruinen ondergrond. Hierop is van uit het water me rk een zonsgewijze uitstra ling aangebracht, welke ;s 'opgebouwd uit het waardecijfer „50" en de initialen van De Nederlandsche Bank „N.B.". Ter rechterzijde is een gestyleerde gehelmde kop afgebeeld, voorstellende de Wijsheid met op den helm een zinnebeeldige voor stelling van de scherpzinnigheid 'de ülD en de ingetogenheid (het paardetoom). VISUM VOOR AMERIKA. Het ministerie van Buiitenlandsche Za ken brengt hiermede ter algemeene ken- nis, dat de Amerikaansche consulaire Ambtenaren van 1 Februari 1930 af aan Nederlanders, die anders dan voor" emi gratie, een Amerikaansch visum hebben "verkregen v.:or den duur van een jaar, na afloop van dit eerste visum gratis' een nieuw visum eveneens voor den duur van een jadr mogen verleenen, met dien verstande echter, dat het tweede visum niet langer geldig zal zijn dan tot twee jaren te rekenen van den datum van het eerste visum af. ONZE NATIONALE NIJVERHEID. De minister van Binneiüandsche Za ken en L. heeft lot de gemeentebesturen, een rondschrijven gericht van den vol genden inhoud: „Reeds meermalen werd de aandacht van een college gevestigd op de wenschc- lijkheid het geven van opdrachten door de overheid .aan de nationale nijverheid te bevorderen en op de bemiddelende taak, welke daarbij aan de Rijkscommis sie voor Werkverruiming is toegedacht.. Genoemde Rijkscommissie meent de ervaring le hebben opgedaan, dat be doelde aanschrijvingen in het vergeet boek beginnen te geraken. Ik, vind daarin aanleiding een en ander opnieuw naar voren te brengen en uw College le ver zoeken te willen bevorderen, dat geen orders aan de buitenlandsche nijverheid worden toegewezen, alvorens met de Commissie overleg is gepleegd." DE TOESTAND OP CURACAO. De Hafeg&che correspondent van het Hbld. meldt Zoowel le 's-Gravenhage als in de hoiofastad schijnt het gerucht te gaan, dat de „Kortenaer", welke dezer dagen uit Den Helder naai' Oost-Jndië is ver trokken, onderweg opdracht zou hebben ontvangen de reisroute te wijzigen en onverwijld naar Curapao te varen. De correspondent heeft zich om in lichtingen gewend tot een autoriteit, die Len stelligste ontkende dat de „Korte naer" zijn reisroute had gewijzigd en noemde het gerucht even onjuist aljs de berichten, die de verschillende auto riteiten den laatslen tijd hebben bereikt en waarvan in ons blad ook sprake was. Aan het Departement van Defensie wenschte men geen 'inlichtingen te ver strekken over het vervroegde vertrek van Hr. Ms. „Van Galen". Wel deelde men elders mede, dat een artillerie-officier zich aan boord van Hr. Ms. „Van Galen" zal inschepen met bestemming voor Curapao, om daar lei ding te geven bij de verdedigingswer ken van net eiland. BEZOEK AAN DE A. V. R- O. Donderdagmiddag is te Hilversum ge arriveerd men. Ph. Snowden, echtgenoo- te van den Rritschen minister van fi nanciën. Mevrouw Snowden, die verge zeld was van den heer Hudson, lid van het Lagerhuis en parlementair secreta ris van minister Snowden, is aan het sta tion begroet door den heer W. Vogt, waarna het gezelschap terstond naar de A.V.R.O.-studio's is gereden. In de stu dio's toonde mevr. Snowden, die lid is van den Raad van Beheer van den En- gelschen draadloozen omroep, zeer veel belangstelling in de aangelegenheden van den Nederl. draadloozen omroep, dien zij prees om zijn programma's, welke in Engeland populair zijn. Na het bezoek aan de studio's is de Nederlandsche seintoestel Io n fabriek be zichtigd, waar de heer Dubois het ge zelschap heeft rondgeleid. Nsdat hier de Ihee was gebruikt, zijn mevr. Snowden en de heer Hudson naar Den Haag teruggekeerd. BEVOLKING VAN GRONINGEN. 'De bevolking van Groningen bedroeg op 1 Januari j.l. 49.432 m. en 54.274 vr., totaal 103.706, Aanvaring op de Schelde, Gisteravond om 7 uur heeft hij Hnu.s- weerl op de Schelde een aanvaring plaats" gehad tusschen het Duitsche stoomschip .Clauss en het Zweedsche s.s. Cismaren. De aanvaring geschiedde tijdens1 mist. De Clauss is in de middelplaat omhoog gezet, terwijl de Gismiaren een ruim vol water kreeg en het anker uitwierp. Een sleepboot bevindt zich in de nabijheid om eventueel assistentie te verleenen. Het Gemaal van den Polder Walcheren. Het is gebleken, dat er notg al wat belangstelling bestaat om het gemaal aan den Kanaaldijk te bezichtigen, terwijl het in werking is. Het gemaal is thans nog niet geheel afgewerkt en liet is daarom niet ge- wenscht, dat belangstellenden daarin on derzoekingstochten doen, zélfs kan dit gevaar voor onbevoegden opleveren. Wanneer het gemaal geheel gereed en in gebruik is genomen, ligt het in de be doeling om belangstellenden in de ge- gelegenheid te stellen op een Zaterdag of Zondagmiddag het ge'maal te bezich tigen. Indien de waterstand hét toelaat, zal het gemaal dan werken. Ter zijner tijd zullen wij daarvan mel ding maken. Opsporing verzocht. Blijkens een buitengewoon politieblad verzoekt de brig.-comm. Kon. mare chaussee te Terneuzen aanhouding en voorleiding van Pieter van Drongelen. geb. 24 Dec. 1895, fabrieksarbeider te Terneuzen (Sluiskil) verdacht van poging tot doodslag. Signalement: tenger persoon, 'tang ong. 1.65 m„ mager geelkleurig gelaat, zwart haar en zwart uiterlijk, gekleed met blauwachtig fantasie colbert-costuum, gekleurde pullover, lichte sokken, bruine schoenen en fietspet; twee winkelhaken in de broekspijpen Van Drongelen is bij overbrenging var Terneuzen tiaar Vlis singen op onverklaarbare wijze van de boot verdwenen en kan op Zuia-Beve- land zijn. Bij aanhouding of vinding van lijk wordt bericht re:zocht. MIDDELBURG. DE REORGANISATIE-COMMISSIE. De Koninklijke Nederlandsche Brand weervereniging heeft de taak, van ad vies te dienen omtrent de reorganisatie der Middelburgsche brandweer, op zich genomen. Het bestuur dier vereeniging heeft voorloopig tot leden der commissie van advies omtrent die reorganisatie be noemd de heeren D. Vleming, komman- dant van het brandwezen te Utrecht; W. A. Keeman, hoofdman der Rotter dam s c h e brandweer en ir. H. B. J. Aikema te Schiedam. BRANDWEERFONDS 7 DEC. 1929. Het comité van bewindvoerders over de gelden van het „Brandweerfonds 7 Dec. 1929" ontving, in antwoord op zijn schrijven betreffende voorloopige aanbie ding aan de gemeente van een Ford-auto mobielspuit, het volgende antwoord van Burgemeester en Wethouders van Mid delburg: „Met bijzondere ingenomenheid namen wij kennis van den inhoud van Uw schrij ven aan den Burgemeester. 't Zij ons vergund U voor de daarin gedane aanbieding, die getuigt van een hartelijk medeleven met het wel en wee van onze Gemeente, reeds thans, namens haar, onze groote erkentelijkheid te be tuigen. Waar wij intusschen een kleine Com missie uit de„.KoninkIijke Nederlandsche Brandweervereeniging bereid hebben bevonden ons te adviseeren nopens eene reorganisatie der Brandweer in vollen omvang, komt het ons noodzakelijk voor allereerst haar oordeel over Uwe aanbie ding te kennen. Wij hebben daarom het hierbij in afschrift gevoegd schrijven aan die Commissie verzonden. Na ontvangst van haar antwoord zul len wij U nader op Uw schrijven en meer bepaaldelijk op de beide gestelde vra gen antwoorden. Wij vertrouwen, dat U met onze ziens wijze accoord gaat." y\an het daarbij gevoegd afschrift van den brief van B. en W. aan de Kon. Ned. Brandweervereeniging ontleenen wij nogj het volgende: „Waar het gegeven blijk van burger zin door ons zeer wordt- gewaardeerd, zullen wij het op prijs stellen, wanneer de door U geleide Commissie ons eenigs- zins spoedig ter zake van bedoelde aan bieding van advies wil dienen. Wij mee- nen namelijk, dat met eene beslissing om trent die aanbieding bezwaarlijk gewacht kan worden tot het toegezegde advies Uwer commissie omtrent de reorganisatie der Brandweer (waarmede uit den aard der zaak vrij geruimen tijd zal gemoeid ziin) gereed is. Gaarne zullen wij vernemen, of Uwe Commissie bereid is aan ons verzoek te voldoen, en, zoo ja, tegen welken da tum haar advies over de aanbieding mag worden tegemoet gezien." die van Bergen op Zoom gebleken is niet van voldoende capaciteit te zijn; daarom wordt nu in het tweede rapport voorge steld. een Buick-auto/mobielspuit van 1Ü00 minuutliters, met een motor ter sterkte van pl.ra. 80 P.K., aan te schaf fen. Een nadere bestudeering van het vraagstuk der watervoorziening heeft het Bestuur over de brandweer er toe ge bracht, voor te stellen 4, in plaats van 2j putten te maken, en wel onderscheidelijk op de Markt, op de Balans, op den hoek van de Noordstraat bij het Hofplein en op den hoek Langedelft, tegenover de Nieuwstraat. De w'"a ter voorziening van deze pullen denkt het tweede rapport zich niet méér door open verbinding mét het grachtwa ter, doch door 2 elëclrisch aangedreven centrifugiaalpompen van 3000 min'uutli- ters, met als reserve-aandrijfkracht een verbrandingsmotor. Deze pompen zouden dan op een daartoe geschikte plaats aan onen water opgesteld dienen te worden. „Moderne brandbluschmiddelen". Wij vernemen van het bestuur van het departement Middelburg der Nederland sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dat 25 Januari a.s. ir. H. B. J. Aikema, lid der Kon. Ned. Brandweer vereeniging, commandant der brandweer te Schiedam, en hoofdredacteur van het tijdschrift „Vuur en Water", hier in de Concert- en Gehoorzaal een lezing met lichtbeelden zal komen houden over „Onze moderne brandbluschmiddelen," Naar men elders in dit blad vermeld vindt, is ir, Aikema een der leden van de reorganisatiecommissie, die de Kon. Brandweervereeniging voor Middelburg heeft aangewezen. VLISSINGEN- Op de reede alhier ligt het Duitsche stoomschip Bockenheim. dat op de Noordzee met een onbekend gebleven schip in aanvaring is geweest, en nu met averij op orders wacht. Het Eng'elsche s.s. Malines, dat van Harwich onderweg was naar Antwerpen heeft Donderdagmorgen wegens den dik ken mist deze haven aangedaan en daar zijn passagiers geland. Deze hebben vandaar hun reis per trein vervolgd. GROEDE. Vermoedelijk door een de fect aan de electrische centrale te Sluis kil of door een storing aan het electri sche nët, Was de gemeente Woensdag avond van 6 tot 9 uur van licht versto ken. CLIXCB eigrj grow kkela* <lngez Uf-o WALCHEREN, Het tweede rapport, In het eerste reorganisatierapport, dal het Bestuur over de brandweer hier lei- stede, kort na den brand, aan; B. en W. uitbracht, is het recht voorbehouden, nog met aanvullende voorstellen le ko men. Zulks is onlangs geschied i)n; een tweede rapport, waarin, naar wij uit goede bron vernemen, betoogd wordt, dat bij nader inzien een motorspuit als ARNE,MUIDEN. Dezer dagen had de zandischipper K. uit deze gemeente, bij de sluizen te Yeere, toen hij van zijn schuitje op een er zich naast bevindend wilde stappen, het ongeluk tusschen bei de schuitjes te water te vallen. Door "de bemanning1 van het andere schuitje werd den drenkeling uit het water gehaald, waarna bleek, dat hij een zijner ondier - beenen juist boven den enkel gebro ken had. Op last van den geneeskundige te Veere werd liij naar het Gasthups te Middelburg vervoerd alwaar hij nog vertoeft. ZTJTD-BEVELAND. GOES. Op Donderdag 24 April a s, zal alhier in het Schuttershof een Christe lijke Radio Stedenav.. nd gehouden wor den. •Het woord zal worden gevoerd door 'n tweetal sprekers terwijl verder den avond zal worden gevuld met muziek en zang. HOEDiEKENSKERKE. Woensdagavond gaf de Christelijke Zangverecniging „Sur- sum Corcïa" alhier haar eerste uitvoe ring in de Ned. Herv. Kerk onder lei ding van haar directeur den lieer .T. IJ. 'Tamminga te Goes. Het publiek was ■gyoole .getale opgekomen. THOLEN. QUD-VOSSEMEER. Alhier is plotse ling overleden op 64-jarigerts leeftijd de heer W. A. van Nieuwenhuijzen, presi dent-kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeen te, dijkgraaf van den Hollarepolder, oud dijkgraaf van den Vanhaafdenpolder, voorzitter van het Algemeen-Armbe stuur en lid van het Weezen-Armbestuur ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D, TERNEUZEN. Bij beschikking van den minister van financiën is de ontvan ger der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen J, M. Noordijk ver plaatst van het kante or Sittard naar het. kantoor Terneuzen. De Ned. Herv. kerk te A agtekerk e. Donderdagavond werd de fraai gere- eftaureerde Ned. IJerv. kerrk le Aagte- kerke wederom in (gebruik genomen. Eveneens werd het nieuw geplaatste or gel ingewijd. De inwijdingsrede werd gehouden door ds. J. W. Notenboom, die tot on derwerp voor deze gelegenheid bad ge kozen Openb. 21 vs. 5a. Het orgel werd bespeeld door den heer Eversdijk le Goes. Het. kerkgebouw was geheel bezet. Geiden Z aider zeefonds. Woensdag werd door de classis M i d- d e 1 b u r g een buitengewone classicale vergadering gehouden ter bespreking van den arbeid in de Classis voor het'bij eenbrengen van gelden voor het Zuider- zeefonds. Als spreker trad op de heer J. M. Krij ger Jr., die wees op de technische en de sociaal economische beteekenis van de afsluiting en de gedeeltelijke droogleg ging van de Zuiderzee, en op de plicht om de Ned. Herv. Kerk in staat te stel len in dat nieuwe gebied haar roeping te kunnen vervullen. Deze redevoering gaf de vergadering die vrij goed bezocht was, aanleiding tot het stellen van een aantal vragen, en een aangename gedachtenwisseling. In deze classis is reeds een commissie gevormd, die trachten zal de noodige be langstelling te wekken en fondsen bijeen te brengen. Aan de Chr. school van M. U. L. O. te Middelburg Heerengracht) is tot tijdel. onderwijzeres benoemd mej. .1. Geen se aldaar. Wiceusd.agavond hield de i'okvereeni- ging „de Geit" te Stave nis se lxare jaarvergadering. Het aantal bedraagt thans 33 en 5, benevens 5 rusiepidje leden. Ingevolge besluit dd. 11 Oct. 1.1. van den gemeenteraad is dc jaarsub sidie der gemeente ad 1' 25 ingetrokken. Daardoor ook liad de vereeniging een te kort Vajn f 34.15. Daardoor moesten o.a verschillende bezuinigingen ingevoerd worden. Hel dek gel d werd voor het ioo- pende jaar' met f 0.25 verhoogd en het loon van den boekhouder-bode werd a-esp. 'infej'l f 5 ten 1' 5 Ifeaaninder/d. Als zoo danig werd herbenoemd de lieer W. Quaak- resp. op f 75 en f 15. Als be stuurslid werd herbenoemd .1. van 't Ilof en in de vacature J. Dorst werd/ herbenoemd N. Cli. Smits. De secretaris J. IIage. was benoemd als plaatsvervan gend hoofdbestuurslid, en deze werd ook benoemd, eventueel als afgevaardigde naar de Prov. Vergadering. Zoo mogelijk zou men gaarne dit jaar weder een keuring hebben. N ederlandsche ka a s i n Engeland. Op de Woensdag le Cheshire gehouden jaarvergadering van de National Far mers Union (Eng. Mij. van Landbouw) heeft een aantal afgevaardigden er tegen geprotesteerd, dat in het hart der Ch'es- hire'sche kaasbereidings-districten Ne derlandsche kaas als Brltsche wordt ver kocht," zoodat het publiek in den waan

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1