^Provinciale De XX6 Eeuw. BOLS N o, 13 ONDERDAG 16 JANUARI 1930 173c Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND HET ZEVENDE RETOURVLIEGTUIG. DE ACTIE TEGEN DE P. N. I. DE FRAUDE TE BERGEN OP ZOOM. DE VERPLICHTE ZIEKTEVERZEKERING. Zuid-Afrika. VLISSINGEN- WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Eiken dag een Glaasje Vraag „Bols" en Iet op, dat ge 't ook krijgtl (Ing. med.) SCHOUWEN-DUïVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP MIDDELBURGSCHE COURANT -V De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" ol „Bevragen bureau dezer courant"\10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent „Hier komt Hiro". Wat zegt u? Of dat een 'al te familiare wijze is, om de komst van Zijne Keizerlijke Majes teit, Keizer Hirohito van Japan, aan te duiden? Weineen! „Hiro" is de „humanitair-idealistische- radio-oruroep", van welker geboorte wij indertijd getrouwelijk in dit blad kond gedaan hebben. Het kindje leeft klaarblijkelijk nog, want dezer dagen zond men' ons een reklameplaat, die bedoelt leden voor deze zooveelste adspirant-radio-omroep te winnen. Wij zouden willen adviseeren: doel u dat nu toch niet. Om twee redenen. In de eerste plaats oim het réklame- plaatjehet griezelige soort „idealisten"' dat daarop staat afgebeeld, is afschrik wekkend genoeg: twee juffrouwen die lijden aan een klaarblijkelijikpn overmaat van idealisme en een jongeman, die er uitziet alsof hij met het „idealisme" van deze dames wel zijn voordeel zal welen te deen! Maar in de tweede plaats en in allen ernst: is het nu nog piet krankzinnig ge noeg, dat hopelooze gehaspel in onzen aether? Zou een algemeene, ja tot op zekere hoogte zelfs een „sektarische", omroep niet bereid zijn zoo nu en da,n eenige zendtijd neschikbaar te stellen voor hel houden van redevoeringenop het gebied, dat de hiroianen met „humanitair-idea- listisch" gelieven aan te duiden? En dat, naar wij ons voorstellen, o.m'. wel zal bevatten de drankbestrijding, het vege tarisme, de anti-vivisectie, reinleven-be- weging, anti-oorlog, anti-rooiken, Iheoso- phie en anthropo-dito, anti-trekhonden- bond, drinkbakken voor dorstige paar den, ja wat niet al nog meer. Daarvoor behoeft toch geen aparte radio-omroep gesticht te worden? Ten zij „hiro" zich in den algemeenen omroep niet zou willen voegen naar de regelen, die moeten gelden voor uitzendingen, die in heel het land en ver huiten zijn gren zen gehoord worden. Maar dan hooren de hiroianen in den aether eerst gansch niet thuis! Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat het zevende postvliegtuig, de PH-AEO op de retourvlucht 6.05 in Batavia is aangekomen, van daar om 6,35 vertrok; om 9.15 te Palembang arriveerde; om 10.55 van daar vertrok en te 16 uur in Medan landde. Op vragen van het eerste Kamerlid den heer Mendels, over de actie tegen de Partij Nasiomal Indonesia heeft de Minister van Koloniën geantwoord: Enkele dagen voordat maatregelen te gen eenige leiders der Partijs Nasional In donesia werd overgegaan, stelde de gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië den ondergeteekende er telegrafisch me de in (kennis, dat in verband met de om standigheid, dat in de allerlaatste dagen van verschillende zijden berichten waren ontvangen nopens de voorbereiding van ongeregeldheden, welke tegen het einde der maand Dec. of in het begin van Jan. zouden plaats vinden, de procureur-geuer raai bij het hooggerechtshof met 's Landsvoogds instemming aan de plaat selijke autoriteiten had opgedragen, om 29 Dec. bij: de leiders der genoemde partij huiszoeking te doen verrichten, correspondentie in beslag te nemen, per sonen te ver hooren enz. Aard en inhoud dezer telegrafische mededeeling konden uit den aard van de zaak den ondergeteekende vooralsnog geen aanleiding geven tot een andere dan een afwachtende houding. In de op 10 dezer door den regee- ringsSgemachtigde voor algemeene zaken in den Volksraad afgelegde verklaring, v elke dien zelfden dag kier té lande jocor het departement Van koloniën in e.v!enso is gepubliceerd, zijn de motieven, die de Indische regeering tot de vorenbe doelde maatregelen noopten, uitvoerig uiteen gezet en de voorloopige resultaten imedegedeeld- De inheemsche bevolking, in groote meerderheid, beseft ten volle de nood!- zekelijkheid, in bepaalde omstandighedjen, van overheidsmaatregelen, welke in de eerste plaats ten doel hebben haar zelf te beschermen tegen destructieve hande lingen en oogmerken van revolutionnaire elementen in de samenleving. De (Minister is van oordeel dat de In dische regeering het te recht tot haar plicht heeft gei-ekend .om in te grijpen op de wijze als is geschied. In de gistermiddag gehouden raads vergadering van Bergen op Zoom is be sloten tot het instellen van een rechts geding in den eersten aanleg tegen A. J. J. ne Meulemeester, oud-gemeenteontvan ger, ter verkrijging van betaling van een een bedrag grrjot f 39.416.21. het bedrag nat de Meulemeester aan de gemeente verschuldigd zon zijn terzake v'an een kastekort over 1925. Goedgekeurd werd het besluit van B. en W;. tot het nehien van conservatoire maatregelen, het leg gen van conservatoir beslag op de dlaar- voor in aanmerking komende goederen van de Meulemeester ter verzekering van de rechten der gemeente inzake vor dering1. Het volgende K. B. is vastgesteld. Artikel 1. De premie voor de ver plichte ziekteverzekering van de bij de ziekenkas van een Raad v'an Arbeid ver zekerden bedraagt voor het gebied van alle Raden van Arbeid 2.3 pCt. van het loon, dat voor het tijdperk, waarover de betaling loopt, krachlens het bepaalde 'bij artikel 64 der Ziektewet voor pre miebetaling in aanmerking komt. Art. 2. In afwijking van het in artikel 1 bepaalde bedraagt de premie voor ver zekerden in dienst v.an 'in onderneming, waarin uitgeoefend wordt: A. Ie. het bedrijf van vervaardigen van cement; 2e. het glasblazersbedrijf, uitgeoefend in flesschenfaJbrieken3e. het glasblazers- bearijf, uitgeoefend in fabrieken van gla zen voorwerpen; 4e. het bedrijf van ver vaardigen van vensterglas of spie gelglas; 5e het steenhouwers- en sleen- zagersbednjf6e. het bedrijf van vervaar digen van buskruit; nitroglycerine eii an dere ontplofbare sloffen; 7e. de bedrij ven, uitgeaefend in chemische fabrieken; 8e. het kaarsenmakersbedrijf; 9e. het be drijf van vervaardigen van kunstmest, het vervaardigen van zwavelzuur daaronder al .of niet begrepen, en de handel in kunstmest; 10e. het bedrijf van ver vaardigen van kunstvuurwerk; 11e. liet lakstoikers- en vernisstokers'bedrijf en 't bedrijf van vervaardigen van verf; 12e. het lijmmakers- en gelalinemakersbedrijf 13e. het bedrijf van het zuiveren, koken of smelten van tra„n, oliën of vetten, de hanael in traan, oliën of vetten daaron der al of niet begrepen; 14e. het bedrijf van bereiden van bedveeren of kapok; 15e. het biontwerkersbedrijf; 16e. het be drijf, uitgeoefend in cokesfabrieken17e, het bedrijf van vervaardigen of herstel len van appendages; 18e. het bedrijf van erva.ard.igen van bouten, klinkna gels of moeren; 19e. het bedrijf \pn vér- vaardigen van brandkasten, kachels, ijze ren meubelen of voorwerpen van plaat ijzer; 20e. net bedrijf, uitgeoefend in ■galvanopb.stische inrichtingen; 21e. het meterIgietersbedrijf; 22e. het bedrijf, uit geoefend in moffelt rijen; 23e. het bedrijf van verzinken, vertinnen of vernikkelen, voor zoover dit niet langs galvanoplasti- schen weg geschiedt; 24e. het bedrijf van slijpen of polijsten van ijzer of me taal; 25e. het ijzergieters'bedrijf; 26e. hel bedrijf van vervaardigen van zink; 27e. het bedrijf van vervaardigen van zink werken; 28e de suikerraffinaderij, daar- icnder al of niet begrepen de vervaardi ging van kandij; 3.4 pCt. v'an het loon, dat v;oor het tijdperk, waarover de beta ling loopt, krachtens liet bepaalde bij artikel 64 der Ziektewet voor premiebe taling in aanmerking komt. B. Ie. het bedrijf van mijnbouw; 2e. het bedrijf van aanleggen van mijngangen en mijnschachten; 3e het hoogovenbe drijf, daaronder al of niet begrepen het vervaardigen van cokes en het vervaardi gen en distribueeren van lichtgas; 4.9 pCt. van het loon, dat voor het tijdperk, waarover de betaling loopt, krachtens hét bepaalde bij artikel 64 der Ziektewet voor premiebetaling in aanmerking komt. Voor de toepassing van dit beslui tl wordt een verzekerde, werkzaam in een onderneming1, waarin meer dap één be drijf wordt uitgeoefend', geacht werkzaam! te zijn in het bedrijf, waarin het [grootste loonbedrag wordt uitbetaald. Overeenkomstig het bepaalde in artikel 65, eerste en derde lid, der ziektewet en behoudens het in het eerste lid van dat artikel voorziene gev'al, is van de (pre mie, vastgesteld in art.. 1, verschuldigd dcor den werkgever 1.15 pCt. en door den verzekerde 1.15 pCt.; van de premie vastgesteld in artikel 2, letter A, ver- schuldiga door den werkgever 2.25 pCt. en door den verzekerde 1.15 pCt.; van de premie vastgesteld in artikel 2, letter B, verschuldigd door den vverkgevér 3.75 pCt. en door den verzekerde 1.15 pCt. ZEELAND. Door Gedeputeerde Staten is be noemd als deskundige tot schatting der pachtwaarde van gronden, gelegen in den calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder, de heer C. H. M. Plasschaert Le Sitil Jan- steen en door den dijkraad de heer Abr. de Kraker Kz. te Zaamslag. Betreffende den ontvluchtten arres tant meldt men ons van andere zijde: Zondagavond j.l. heeft te Sas van Gent een vechtpartij plaats gehad in een café, tusschen eenige Franschen en Nederlan ders, vermoedelijk een gevolg van de thans opgeheven staking" aan de sstijfsel- fabriek, bij welke vechtpartij het nog al heet schijnt te zijn toegegaan. Op een gegeven moment vielen er eenige scho ten, tengevolge waarvan een der vech tenden werd getroffen. De marechaus- sée heeft als verdacht van deze schoten te hebben gelost, gearresteerd zekeren v. D., werkman, te Sas van Gent, die gis teren aan de Justitie te Middelburg zou worden voorgeleid. Aan boord van de Provinciale boot verzocht hij zijn gelei ders van de W. C. te mogen gebruik ma ken, hetgeen werd toegestaan. Aangezien hij volgens de meening van de politie mannen wel wat lang wegbleef, gingen deze kijken, doch de vogel bleek gevlo gen. Een onderzoek over het gansche schip ingesteld, bleef vruchteloos. Op sporing van den persoon werd radio-tele fonisch door de politie verzocht. Mooi Walcheren. Het steeds zeer welverzorgde maand blad „Ons Nederland" (uiig. Strengholt en De Lange, Amsterdam), wil zijn: een gids voor het reizen in eigen land. In het Januarinummer wijst deze gids naar Wialcheren: het eiland, dat „is een blond meisje in een graanland. Alles ac centueert er dat blanke en blonde, dat de slapen kenmerkt van de boerinnen"; Walcheren dat is „Hollands tuin aan den Atlantischeh Oceaan", zooals de gids nu-, J. Steen, het noemt. In vlotten, pret- tïgen stijl wijst mr. Steen weer eens is 't nog steeds noodig? op het vele schcone van ons eiland: duinen en zee, boisschen en havens, kerken en to- torens.... en de 'bewoners van Wi'alcheren. Met vijf aardige foto's, afgestaan door V.V.V. is hel opstel verlevendigd. MIDDELBURG. De heer J. Groenewegen alhier heeft den dag herdacht, waarop hij 25 jaar werkzaam was bij den heer L. Janse in de Nieuwstraat. De ijver en plichtsbetrachting van den jubilaris werden erkend door een ge schenk in enveloppe van zijn patroon, en een blijvend aandenken van diens zoons, die steeds met den heer G. heb ben samengewerkt. Watervoorziening bij brand. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van jhr. P. J. Boogaert, voorzitter van het Bestuur over de brandweer al hier, schrijft inspecteur J. P. Roelofsen, commandant der brandweer te Delft, ons o. m, het volgende: „Het is m. i. onjuist de waterputten, die ik voorstel, als lapmiddelen te be schouwen. Wanneer men terstond 40 M.8 water te zijner beschikking heeft en dus onmiddellijk den brand met zes stralen plus wat er nog op de waterleiding kan staan, kan aanvallen, dan zal geoe fend personeel van een modern ge outilleerde brandweer al heel wat kunnen blusschen. Dan vergete men niet, dat ik weliswaar aanbeveel, zorg te dragen, dat op verschillende punten in de stad in den ondergrond watervoor raden van pl.m. 40 M.3 ter beschikking zullen staan, maar: die hebben slechts ten doel, een brand on m i d d e 11 ij k te kunnen aanvallen. In het half uur, dat de eene spuit met volle kracht op het wa terreservoir kan werken, stelt men in?* middels de zware spuit aan kade, gracht1, vest of sloot op; is dan alles voor elf kaar, dan kan men de reeds in werking zijnde spuit als aanjager doen fungeereïi. Een goede brandwater-rioleering zal voor Middelburg, naar een ruwe schat ting, m. i. wel een 60.000 kosten; al thans indien ze aan strenge eischen zal voldoen, met brandputten een 150200 meter uit elkaar. Men dient mijn rapport te bezien in het licht van het bekende en o zoo ware brandweergezegde: „de eerste klap is een daalder waard"! Dan zal men een beter inzicht in mijn bedoelingen krij gen." "Woensdagavond jj. heeft de Bu-' reauleider der Ned.-Zuid-Afrikaans,che Vereeniging te Amsterdam, de heer Bloem, een zeer interessante lezing' ge houden over Zuid-Afrika. Genoemde le zing was georganiseerd door den Ned. Bond v. Leeraren en Leeraressen bij het N. O., den Ned. Bond van Technici, den Bond yan Scheepswerktuigkundigen e. a. en mocht zich in een groote belangstel ling verheugen. Spr. begon een overzicht te geven over het ontstaan en de ontwikkeling der verschillende kolonies, in het bij zonder de Nederlandsehe. Uit de kleine volksplanting, die van Riebeeck stichtte is tenslotte gegroeid een krachtige, jonge slaat, wiens soevereiniteit volkom'en is erkend. Aan de hand van vele filmen, gaf spr. een beeld van het natuurschoon, de wel vaart, de veeteelt van het land. Behalve veel goud en diamant, worden er steen kolen, ijzer en andere metalen gevonden. Verder heeft Zuid-Afrika een groölen woluilvoer. Een voorname tali van arbeid is vervolgens de druivcnbouw en wijn- productie. Zuid-Afrika wordt den laatslen Lijd zeer uitverkoren door toeristen. Men vindt er een gestadig, mooi klimaat en prachtig natuurschoon; spoorwegen ep hotels zijn bijzonder goed ingericht. Overal zijn goede autowegen aange legd door de bergen. De gebouwen, in het bijzonder die der Hollandsche boer derijen, hebben groote architectonische waarde. Gezien de aandacht, waarmee lezing en filmen gevolgd werden, heeft de spreker zeker zijn doel bereikt: n.l. eenige bekendheid te geven aap en -be langstelling te wekken voor het mooie land Zuid-Afrika. In 1929 kwamen 69 gevallen van aanrijding ter kennis van de politie te gen 75 in 1928. In 35 gevallen moest de oorzaak gezocht worden in onvoorzich tigheid. Eén maal was zwaar lichamelijk letsel het gevolg, in 6 gevallen min of meer zware verwonding. ]j 131 I' 1 i De baldadigheid der straatjeugd was in 1929 toenemende en ongeveer 250 kinderen werden door de politie terza ke van straatschenderij onder handen genomen. Hierbij was soms sprake van zeer ernstige feiten, als het werpen van steenen naar de voorruit van een pas- seerenden automobiel, het dood gooien van dieren, het brand veroorzaken1 in een verhuiswagen en het wringen van voor werpen tusschen de tramrails. De politie heeft in 1929 in totaal 42 vreemdelingen over de grenzen ge leid, het grootste deel verstekelingen, die van passeerende schepen aan wal ge zet werden. O. EN W. SOUBURG. Dinsdagavond hield de Chr. Jongelingsvereen, „Weest Getrouw", in het gebouw Rehoboth al hier, haar 13e jaarvergadering De avond werd op prettige wijze door gebracht met zang en voordrachten, alles zeer ten genoegen van de zeer vele aan wezigen. ST. LAURENS. Door den Commissa ris der Koningin is benoemd tot veld wachter alhier S. de Putter, agent van politie te Goes. 1ERSEKE. Benoemd lot directeur van het muziekgezelschap ..Mozart" de heer J. Krijnse te Waarde. PRIJS FL 4.- MÈT KRUIK ^HAAMSTEDE. Door het bestuur dei- Groene Kruisvereen., afdeeling „Haam stedeBurgh" is ziekteverlof verleend aan de wijkverpleegster, mej. A. P. J^wa^k. Ip de vervanging zal voorzien Worden door benoeming van een tijdelijk verpleegster, AARDÉNBURG. Naar we vernemen heeft de \erdee- ling der Gast- en We e s h ui «goedje re 11 plaats gehad, naar genoegen vaini alle be trokkenen. Door loting zijn de verschil lende partijen land! toegewezen. Van de gebouwen werd het Wpeshuis aan de Ned. Herv. toegewezen. De overige ge bouwen zullen publiek verkocht worden. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal aangegeven gevalleni van besmettelijke ziekten over de week van 5 lot en met 11 Jan. in de provincie Zeeland bedroeg: ds.jp Roodvonk: Duivendijke 1', Hoédpkeps- kerke 1, Hontenisse 2, St. Maartensdijk 2, en O. en W. Souburg 1, O uwer kerk 1, St. Philrpsland 1, Zierikzee 1. Diphtheric St. Maartensdijk 1, St. Philipslamd 1, Stop peldijk 1, encephalitis "Philipine 1. In genoemde week werden geen geval len van encephalitis na inenting ter ken nis van het staatstoezicht op de volksge zondheid gebracht. Na een ruim zesjarig verblijf te Oosterwierum (Fr.) nam Zondag 12 Jan. Ds. A Burger afscheid van zijn gemeen te, wegens verlrek naar N. en S t. J o o s- land. Tot tekst had hij gekozen 2 Cor. 13 vs. 13. Ds. C. J. Oskam, van Goënga, sprak hem loe namens kerkeraad en ge meente. De Meisjesvereen. zong ds. en mevr. B. een afscheidsgroet toe, terwijl nog staande werd toegezongen door de aanwezigen Ps. 121 vs. 4. Het nieuwe kerkgebouw der Geref. Gein. te Kipabb e n dijk e zal naar de Banier mededeelt Vrijdag 24 Jan. a.s. in gebruik genomen worden. De Koningin heeft een bijdrage ge schonken voor den bouw van een tweede kerk voor de Ned'. Herv. gemeente te te Oegstgeest. Chr. G e r. Kerk. Beroepen te Rotterdam (Centrum) ds. S. van der Molen te Lisse vroeger te Zie rikzee. De gemengde zangvereeniging te Vlissingen zal op 30 en 31 Jan. a.s. ten gehoore brengen Die Zerstörung Jeruzalems van Klughairdt en in April het oratorium „Paulus" van Mendelssohn. J a c. van Elsacker in Vlaanderen. Men schrijft aan de N. R. Grt. uit Kortrijk De heer Jac. van .Elsacker is hier op- gelreden voor den pas weer opgerichlen tak van het Algemeen Nederlandsch Ver bond. Hij heeft, behalve 't'grootste deel van de middel-ïNederlandsche moraliteit El- cerlyc, eenige gedichten ten gehoore ge bracht. Het meest hebben wij Vau Elsacker in zijn vertolking van de drie novellen gewaardeerd, zonder nochtans die van de gedichten of van Elcerlyc te onder schatten want op zich zelf was deze zeer 'verdienstelijk. Ma,ar bij de zuivere ver telling, waar alles op den juisten toon en de stembuiging .kortom de zegging en anders niet aankomt, openbaarde zich het talent van dezen voordrachtkunste naar. Immers, dat was geen tooneelspel geen deel a jn a tie meer, het was eenvoudig

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1