^Proiunciale ifeemusrhe No, DINSDAG 14 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD Een goede Brandweer in een Provinciestad BINNENLAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" öf „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. 35SS 11 Na de Zaterdag j.l. gepubliceerde be langwekkende en deskundige beschou wingen over de reorganisatie onzer brandweer, van de hand van den heer Roelofsen uit Delft, lijkt het ons dien stig hier nog een en ander te vermelden omtrent een voortreffelijk georganiseer de brandweer in een provinciestad, welke naar inwonertal geheel en naar bouw trant ten deele met Middelburg te verge lijken valt: de Zutphensche brand weer. Wij doen dat niet, om den indruk te vestigen, als zoude Zutphen nu de eeni- ge stad van om en de bij 20.000 inwoners zijn, die een goede moderne brandweer heeft daarvan is geen sprake. Maar wij weten toevalligerwijze uit eigen aan schouwing hoe de brandweer daar is ge organiseerd en dat zij snel en goed werkt daarom worde hier van die organisatie en deszelfs materieel een en ander ver meld. Voorop worde gesteld, dat, wat open water betreft, Zutphen min of meer op een lijn staat met Middelburg alleen dunkt ons dat eerstgenoemde stad des zomers als regel over meer open water zal beschikken (behalve wanneer bij droogte de Berkel leeg is). In de oude stad zijn de huizen er over 't algemeen minder groot en hoog dan hier ter stede, terwijl, ten aanzien van de hulpverlee ning uit andere gemeenten, in geval van catastrophale branden, Zutphen minder geïsoleerd ligt dan Middelburg. 9 9 De brandweer is in Zutphen niet altijd zoo goed geweest als zij thans is: een organisatie, die gansch niet meer op de hoogte van haar tijd was, heeft het des tijds mogelijk gemaakt, dat het oude Wijn huis aan de Groenmarkt, met zijn sier lijken en karakteristieken toren, der vlammen prooi werd. Gelukkig is dat ech ter herbouwd geheel zooals het vroeger was (doch veiliger tegen brand!) en ook een klokkenspel is er weer in aange bracht, zoodat door eendracht en burger deugd hersteld werd, wat door het vuur teloor ging. En na dien Wijnhuistorenramp de zwarte bladzijde in Zutphens geschiedenis' zooals 7 Dec. 1929 dat nu is in de his torie onzer stad werd den heer A. Wilbrenninck verzocht, de reorganisatie van Zutphens brandweer ter hand te ne men:*) als oprichter en commandant van de vrijwillige brandweer te Dieren had deze reeds van zijn kunde en doorzicht ter zake doen blijken. Mede dank zij de flinke hulp van ver schillende brandmeesters die thans met den commandant en ondercommandant den dusgenoemden Brandraad vormen is toen de tegenwoordige Zutphensche brandweer tot stand gekomen, waarvan een beschrijving hier moge volgen. Aan het hoofd der brandweer staat één man: de commandant; een eenvoudige, maar niettemin voldoend opvallende uni form maakt het, als er brand is, een ieder mogelijk, dadelijk hem, die het commando voert, te onderk°~"~~ .-isvnuvn, jt_ftc vvnnimuuauv; 1 een man van ervaring, is technisch onder legd en hij vervult geen.andere functie; tegen een zéér matige vergoeding wijdt hij zich geheel aan zijn taak. Ondercommandant, eveneens door zijn uniform kenbaar, is de directeur der ge meentelijke gasfabriek en -waterleiding. Met 5 door B. en W. aangewezenen uit 't korps opperbrandmeesters (vrijwilligers) vormen zij tezamen den reeds eerder ge noemden Brandraad, een college, dat in de Brandweerkazerne elke week verga dert en dan leerzame besprekingen houdt over de brandveiligheid der stad, die hun allen lief is. Deze opperbrandmeesters zijn, in te genstelling met de opvatting van den heer Roelofsen, die in de eerste plaats aan ge meente-ambtenaren denkt, vrijwilligers, ten deele wel, ten deele niet technisch on- De oude brandweer heeft den dag na dien brand haar ontslag bij het ge meentebestuur ingediend. derlegd: hoofdzaak is hun interesse en enthusiasme voor de taak, die zij vrijwil lig op zich namen. Dat slechts rijpe er varing op brandweergebied hen in staat stelde, tot opperbrandmeester en lid van den Brandraad op te klimmen, spreekt overigens vanzelf. Het materieele centrum der Zutphen sche' brandweer is de aan een rustig en voldoende ruim plein gelegen brandweer kazerne of hoofdpost: een nieuw opge trokken en naar de eischen des tijds in gericht gebouw, ongeveer in het mid den der stad. Het bevat beneden een ruime garage voor het materieel, daar naast een werkplaats met smidse voor het straks te noemen vaste per soneel, en boven een woning voor een der vaste brandwachts; verder is er nog 'n kantoor met vergaderlokaal voor het houden van bijeenkomsten, het geven van instructiecursussen verbandlessen en wat dies meer zij. Het gebouw is electrisch verlicht en de garage wordt verwarmd door middel van brandvei lige gasradiatoren. Het materieel van de Zutphensche brandweer bestaat uit; 1 automobielspuit van 1500 minuutli ters; 1 motorspuit van 600 minuutliters, dienende als reserve, en als hulp bij groote branden; 1 driedeelige mechanische ladderwa gen; 1 automobiel-gereedschapwagen, te vens dienende als tractor. De laatstgenoemde wordt gebruikt tot het vervoer van slangen, manschap pen, verbandkist. spring- en redzeilen, enzoovoorts. Verder zijn in de kazerne nog onder gebracht een brancard, de rookmaskers, verschillende ladders, enz. De kazerne of hoofdpost heeft 3 brand, wachts als vast personeel: in de aller eerste plaats zorgen deze voor hun brandweerwerk. maar, nademaal zij be kwame vaklieden zijn (1 schilder en 2 smeden) doen zij nog heel wat werk voor andere takken van gemeentedienst ook. Men mag rekenen, dat ze met hun drie- en het tractement van een hunner wel weer „terugverdienen". Overdag zijn er een of twee brand wachts steeds in de kazerne, des nachts wordt de telefoon overgeschakeld op den vasten brandwacht, die boven de kazerne woont: deze kan de eerst noo- dige alarmeeringsmaatregelen nemen en het klaarmaken van de autospuit aan vatten. Deze automobielspuit, het hoofdbrandr bluschmiddel van Zutphen, heeft 1 op perbrandmeester, 2 brandmeesters en 8 geüniformeerde brandwachts. Verder is de gemeente verdeeld in 8 secties en in elk van deze secties staat een goed uitgeruste slangenwagen, elk met 1 opperbrandmeester, 2 brandmees ters en 5 manschappen. Commandant, ondercommandant én opperbrandmeesters hebben van gemeen tewege een telefoonaansluiting. Een belangrijke functie vervult nog de controleur der brandveiligheid, be last met het preventieve toezicht op schouwburgen, bioscopen kermistenten en al dat spul, fabrieken, opslagplaatsen van hooi en stroo, bewaarplaatsen van benzine en petroleum etc. Men kan zeg gen, dat daardoor vele branden, reeds vóór zij zijn uitgebroken, in de kiem ge smoord werden! In totaal dragen vuitn een dozijn man schappen een doeltreffende brandweer uniform met de daarbiibehuorenae uit rusting; deze brandwcerüc Jen verrich ten ook den veiligheidsdienst in schouw burgen etc., tegen een belooning van f 1 per uur. Rest ons nog te vermelden, dal de Zutphensche politie beschikt over een handig slangenwagentje met stand- en straalpijp; de voldoende geïnstrueerde politie-agenten kunnen daardoor dik wijls een snelle en, in lichte gevallen, af doende hulp verleenen. De verslagen, die de brandweer telkenjare aan hei ge meentebestuur uitbrengt, gewagen steeds van goede samenwerking md cle politie, wier eerste hulp, vooral bij nacht van onschatbare waarde wordt genoemd. m m Ziedaar de organisatie van een moder ne kleine-stads brandweer. Wij zouden willen opmerken, dat Middelburg als het aanstonds een Fordspuit van 10001200 minuutliters cadeau krijgt en daarbij een zware motorspuit van 1500 minuutliters aanschaft, met als reserve onze hand- motorspuitjes elk van 500 minuutliters wat dit onderdeel van het materieel be treft, wel op de hoogte van dezen tijd geacht mag worden te zijn. En zelfs desnoodig doeltreffende nulp buiten de stad zal kunnen bieden, zon der ons van verdedigingsmiddelen tegen het vuur te ontblooten. PARANIMFEN BIJ DE EEREPROMO TIE VAN PRINSES JULIANA. Naar de Haagsche correspondent van de „Tel." verneemt, zullen bij de eere promotie van Prinses Juliana, die op 31 Januari a.s. in de Senaatskamer der Leidsche universiteit zal plaats hebben, als paranimfen fungeeren freule H. C. de Brauw, dochter van wijlen jhr. ir. W. M. de Brauw. den onlangs overleden hoofd-directeur der telegrafie en telefo nie, en Mile M. S. L. Michelin Moreau, dochter van den Waalschen predikant te 's-Gravenhage. Beide jongedames be- hooren tot de intieme studievriendinnen der Prinses. DE ONGEVALLENVERZEKERING. Naar liet Vad. verneemt, heeft de cen trale raad voor de ongevallenverzekering Vrijdag een merkwaardige uitspraak ge daan. B(ij Kon. besluit van 18 Juli 1929 is ingetrokken art. 5 van het Kon. besluit van 1919, regelende de indeeling in loon- iklassen voor de ongevallenverzekering. Immers 't Kon. besluit van '19 had be trekking op art. 67 der Invaliditeitswet, dat door de Wet van April 1929 verval len was. Be centrale raad heeft nu ech ter verklaard .dat het Kon. besluit van Juli 1929 verbindende kracht mist, omdat de Raden van Arbeid niet gehoord zijn in deze (art. 61). Moet men nu aannemen, )dal het Kon. besluit van 1919, steunend op een vervallen wetsartikel, nog gelding heeft? ZONDAGSSLUITING VAN CAFé's ENZ. Be nieuwe Politieverordening door den raad van Vriezenveen vastgesteld waar in o.m. is opgenomen de allgéheele slui ting van café's,hotels enz. is thans goed gekeurd. Be afkondiging dezer verorde ning is Maandag 13 Jan. ingegaan. ZEELAND. Het te Goes verschijnende dagblad „De Zeeuw" heeft uit ons hoofdartikel „De Nieuwe Middelburgsche Brand weer" overgenomen cle summiere aandui ding van den inhoud van het rapport, dat het Bestuur over de brandweer den 12en December aan B. en W. uitbracht Het doet die overname echter vooraf gaan door de volgende vriendelijke be merkingen: „De „Midd. Crt." schijnt het oorbaar te achten een geheim rapport van het Bestuur der Brandweer, gericht aan B. en W., dat haar öf door een lid van het Brandweerbestuur óf door een Raads lid of door iemand ter secretarie in han den moet zijn gespeeld, te publiceer en. Zij is zelfs in staat het eveneens vertrou welijke rapport van een brandweerdes- kundige uit Delft er bij te vermelden. Tot dusver bleven wij bier van deze Telegraaf-manieren verschoond. Nu de „Midd. Crt." er blijkbaar geen bezwaar in ziet, dien weg op te gaan, mag zeker worden verwacht, dat B. en W. naar den al te mededeelzamen gedienstige 'n onderzoek instellen, zoodat aan deze on. gelijke behandeling der verschillende bladen maar direct een eind gemaakt worde." Wij zullen hierover niet veel zeggen. Slechts dit zij opgemerkt: Het rapport aan het Bestuur over de brandweer, waarvan reeds lang een af schrift in ons archief berustte, was niet geheim; zooals de voorzitter over dat bestuur gisteren in zijn Inge zonden stuk in de „M. 'Crt." schreef, is het door B. en W. na ontvangst „geheim verklaard". Dat raakt het Brand weerbestuur mogelijk wel ons echter niet. Het rapport van inspecteur Roe lofsen uit Delft was nóg minder geheim, nademaal het niet werd uitgebracht aan B. en W. van Middelburg, maar (op haar verzoek)aan de redactie van ons blad! Wanneer het geldt „Telegraaf-manie ren" te bestrijden, dan zullen wij, dit te zijner geruststelling, van harte gaarne zij aan zij den strijd ingaan met onzen Goe- schen collega! Tenslotte: in eauda venenum! Als „De Zeeuw" het krijgsmanshart van edele verontwaardiging voelt gloeien over on ze manierendan moet hij niet zuur pruimen over „ongelijke behandeling van verschillende bladen". Want dat is toch moeilijk voor een andere uitlegging vat baar, Jan dat „De Zeeuw" afgunstig is op het feit, dat wij een mededeeling konden publiceeren, die hem onthouden werd. Maar dat komt in de journalistiek wel eens meer voor: heden de een en morgen de ander! MIDDELBURG. JUBILEUM CRESCENDO I. 't Was gisteravond vol in de zaal van den Buitentuin aan den Tramsingel met leden, donatrices, donateurs en eenige genoodigden van de mondharmonicaver- eeniging „Crescendo I". Er w|as een ge zellige stemming, en een gevarieerd mu ziek- en tooneelprogramma ter opluister- ring, dat met het clublied werd geopend. Tevoren heeft na een kort welkomst woord van den voorzitter, de heer Tor- bijn de kwestie der splitsing van de ver- eeniging zeer uitvoerig uiteengezet en daarbij betoogd, dat hij dit zeer betreurt, doch dat de schuld z.i. niet aan de ver- eeniging lag. Daarop weerklonk de welbekende „Al- te Kameraden"-marsch. en daarop o.a. het aardig Triaon van Deodat, en Blan- kenburg's miarsch, Abschied der Gladia toren. 'Er werd m'et _,.en(raln" gespeeld. De heer Frans Willems speelde een tweetal vioolsoli en toonde zich vooral in Grossmütterchen, van Langer, een goed violist. Hij werd evenals de kapel meester met hartelijke woorden gehul digd. „Avedo", de tooneelvereeniging, had het gedeelte na de pauze te harer be schikking en oogstte met een aantal du etten etc. ook veel succes. Natuurlijk na afloop: liet bal-na. VLISSINGEN- Zondagavond is mot .donderend ge raas een stelling omgewaaid op het ter- rein van de Kon. Maalsch. „de Schelde" aan de zijde van de Aagfje Dekenstraat Op den Boulevard Evertsen zijn eenige banken door den storm .(^ingewaaid, waar door schade aan die banken is ontstaan Van de oude Geref. Kerk aan de Korte Vrouwestraat werden groote stukken lood van het dak gerukt, van een huis aan de Noordslraat circa 50 dakpannen, ook het antieke kiompenwinkeltje in het Groenewoud verloor een aantal dakpan nen, van enkele winkelpanden werden de reclameborden afgerukt. Hier een daar ontstond door den storm kortsluiting, waardoor verscheidene elec- trische lichtpunten niet konden branden en hel licht van den vuurtoren op het hoofd werd gedoofd. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Ook in deze gemeen te heeft de storm zijn vernielend werk verricht. Naast de vernielde dakpannen, die een gedwongen reis maakten, en een enkele schoorsteen, deed de wind ook een gedeelte van enkele vierkante me ters van een dak van een landbouw- schuur van B. instorten. Ook wei-d een gat in het nog nieuwe pakhuis bij de lompensorteering van Polak geslagen. ST. LAURENS. Door de P.Z.E.M. is de prijs van het electrisch licht in deze gemeente, in verband met het aantal aansluitingen, voor het jaar 1930 vast gesteld op 37 cent per K.W.U. WESTKAPELLE. Op d,n Westkap- pelschen zeedijk is Maandagmorgen een Belgische gasboei aangespeeld. Deze is hoogstwaarschijnlijk in dc Wielingen van zijn ankers geslagen en met den Zuidwesterstorm naar deze kust gedreven. WESTKAPELLE. Zaterdagavond liield de heer Meijerink van Haarlem in 'n ge heel gevuld lokaal der opento. 1. school alhier een propagandarede voor den Ned. Boud tot liet redden van drenkelin gen .Spr. sprak waardeerende woorden over het werk der Noord- en Zuid-Hol- landschc reddingmaatschappijen en be toogde ,dat het prachtige werk der ver- eeni,gingen overal dient aangevuld te wor den met wat zijn vereeniging beoogt. Met medewerking van een pa,ar aanwe zigen demonstreerde spr. Verschillende grependie een zwemmer dient te ken nen om zich zelf daarbij zoo weinig mo gelijk aan gevaar bloot te stellen. Aan de hand van verschillende persberichten toonde hij aan, hoe nuttig iemand werk zaam kan zijn, die een cursus in reddend zwemmen en eerste hulp bijl ongelukken heeft gevolgd. Daarna vertoonde hij een serie licht beelden ,die betrekking hadden op 't ge sprokene en die lieten zien, wat reeds bereikt is in plaatsen waar een afdee- Iing is gevestigd. De heer mr. Woldringh van der Hoop, 'burgemeester van Westkapelle, die den spreker had ingeleid en met een tragisch 'voorbeeld uil zijn vorige woonplaats het nut van reddend zwemmen had aange toond, dankte den spreker. Spr. wekte de aanwezigen op zich alls lid van den bond op te geven en verklaarde zich bereidl voor een voldoend aantal deelnemers een vergadering te beleggen om .een en ander nader le regelen. Enkele leden der Vlissingsche reddingsbrigade woon den de lezing bij. SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGH. Maandag kwam de gemeen teraad bijeen. De begrooting 1930 van den gemeenschappelijken vee- en vleeschkeuringsdienst in den kring Brou wershaven werd goedgekeurd. Adhaesie werd betuigd aan het bekende adres van verschillende Noord-Hollandsche ge meenten aan de Tweede Kamer en den minister van onderwijs inzake de onder- wijsbelangen ten plattelande. Op voor stel van B. en W. wordt met algemeene stemmen besloten zich van gemeente wege aan te sluiten bij de bedrijfsver- eeniging „De Samenwerking". Het ko hier hondenbelasting 1930 wordt voor- loopig vastgesteld op 28 honden. Aan vaard wordt het geschenk van den bur gemeester en diens echtgenoote, waarbij zij bouwgrond gratis afstaan ten behoeve van den bouw van een raadhuis. Op een verzoek van het Ministerie v;an Binnenl. Zaken om' van gemeente wege de volle aandacht te schenken aan een doelmatige inrichting der - brand weer, en van het Centraal Archief- en Inlichtingsbureau om toetreding als con- tribuante, wordt besloten voorloopig 'n afwachtende houding aan te nemen. Bij de rondvraag bespreekt de heer Van Zuijen de actie, uitgaande van de ge meentebesturen van Burgh en Haamste de, cm te trachten den weg naar en de kom van Westenschouwen, benevens den weg BurghBurghsluis zonder ga rantie 'bij het net der P.Z.E.M. aangeslo ten le doen krijgen, waarop de voorz. in dezen 'n bespreking m'et 'l dag'elijksoh bestuur van Haamstede toezegt. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O, D. AARD EN BUIIG. Tengevolge van den hevigen storm', die in den nacht van (Zon dag op Maandag woedde zijn van vele woningen veel panlnen afgewaaid. Te Draaibrug is de steenen schuur vail A. de Kraker geheel in elkaar gtewaaid. Het aantal slachtoffers beperkte zich geluk kig maar tot een kip. STOPPELDIJK. Op feestelijke wijze is Vrijdagnamiddag j.l. de heer J. Truy- man, burgemeester van Boschkapelle, als burgemeester van Stoppeldijk geïn stalleerd. De gemeente prijkte in vlag- gentooi en het gemeentehuis was rijk versierd. Ten circa 3 uur vond -de installatie plaats in de daarvoor belegde raadszit ting, waarbij de oudste wethouder, de heer Kerckhaert, den nieuwbenoemden burgemeester toesprak. In zijn antwoord, dat aan het slot door een talrijk publiek luid werd toegejuicht, memoreerde bur gemeester Truyman ook zijn ambtsvoor ganger. DE WEGEN IN O. ZEEUWSCH- VLAANDEREN. Omtrent de j.l. Donderdag te Axel gehouden vergadering van burgemees ters in dit deel van Zeeuwsch-Vlaande ren, wordt aan de Terneuzensche Crt. nog gemeld, dat, met bijna alle burge meesters van den Prov. Waterstaat te genwoordig waren de ingenieur, de heer Cohen Stuart en de heer De Jong, tech nisch ambtenaar van dien dienst. Eenstemmig was de vergadering van oordeel, dat een goed wegennet nood zakelijk is en een eerste rangsbelang ge noemd moet worden voor de gemeenten, dus niet alleen voor de polders. De ge meenten hebben daarom de plicht voor behoorlijke wegen zorg te dragen. Daar voor is samenwerking der gemeenten on.- derling met de onderhoudsplichtigen noo- dig. Alleen door samenwerking zal voor 'het geheele gewest iets goeds te be reiken vallen. Aan de vermelde commissie werd op gedragen te onderzoeken of en op wel ke wijze door samenwerking van ge meenten onderling en van gemeenten met onderhoudsplichtigen der betreffen de wegen een wegennet is tot stand te brengen, dat aan gematigde eischen van modern verkeer voldoet. Het streven der vergadering is: krach-

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1