^Provinciale ^eeutugche Electro-Bioscoop, Markt. w MAANDAG 13 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND KUNST EN WETENSCHAP LANDBOUW KERKNIEUWS RECHTZAKEN LEGER EN VLOOT MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. No, 10 HET WERKTIJDENBESLUIT VOOR WINKELS. De Koninklijke Nederlandsche Midden- standsLond heeft zich dezer dagen naar aanleiding van de officieus bevestigde persberichten inzake, in voorbereiding zijnde wijzigingen en aanvullingen van het werktijdenbesluit voor winkels 1929 met een adres tot den minister van ArbeidHandel en Nijverheid gewend. Het Bondsbestuur draagt daarin eenige wenschen uitrent nadere voorziening Ln sommige pvactische bezwaren bij den minister oor. In ae eerste plaats yer klaart adres sant, dat 't uitermate gewenscht geacht wordt, dat een andere regeling wordt getroffen voor het geven van rusttijd aan een winkelbediende, die eerst na één uur 'smiddags in diens komt, zoo als bijvoorbeeld het geval is', wanneer een vrije ochtend is genoten. Uit 'n oogpunt van ersaiieelbelasling is, naar adressant wil voorkomen, onder die omstandigheden een rusttijd van 11/2 uur ook niet noodzakelijk. Immers ne- staat. er gelegenheid om voor het in dienst komen den dagelijkschen war men maaltijd te gebruiken. ■Wordt er in den laten middag in piaais van 11/2 uur een na.lf uur rust gegeven, dan kan in dien tijd zeer wel een koude maaltijd worden genuttigd. Men zou den minister willen verzoe ken rekening te willen houden met de bij plaatselijke verordening ge. egelde slui tingsuren der winkels, in dier voege, dat nader wordt bepaald, dat de arbeids tijd van een arbeider op een dag, dat hij niet voor 12 uur den arbeid aan vangt en niet langer d.ai 7 uren arbeid verricht, na ten hoogste 51/2 uur ar beid moet worden afgewisseld door een rusttijd van tenminste een half uur. Vervolgens brengt men onder de aan dacht van den minister, dat den Bond gewezen is op bezwaren, welke verschei dene winkeliers, houders van zaken, die, in hrofdzaa'k' op avondverkoop zijn aan gewezen, ondervinden. Tenslotte wordt den minister verzocht aan art. 18 van het besluit een zooda nige toepassing te willen geven, dat' fi- liaaQh ouders, die op grond van andere bepalingen onder deze wettelijke rege ling vallen, öp hun daartoe strekkend schriftelijk' verzoek algeheele vrijstelling ■kunnen bekomen. De Bond zou het zeer op prijs stel len, dat bij de toepassing der wettelijke bepalingen ten aanzien van filiaalhouders zooveel mogelijk rekening wordt gehou den met de belangen van het bedrijf, aangezien hel anders vele ondernemers van filiaalzaken uiterst bezwaarlijk, zoo niet onmogelijk wordt, een behoorlijke loonende exploitatie te verkrijgen. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE, Het zesde retourvliegtuig in den dienst op Ned. O. Indië, de PH-AEN, is Zater dag te ruim 5 uur op Schiphol geland. Dit is de vierde keer, dat dit vliegtuig de reis heen en weer gemaakt heeft. Op 11 October 1928 is het voor zijn eerste vlucht naar Indië op Schiphol opgeste gen met Smirnof en Aler als bestuur ders; daarna op 11 December 1928 be stuurd door Duimelaar en Frijns. Op 3 October heeft de PH-AEN ten derde male den tocht Volbracht en op 28 Nov. is het voor den vierden keer heen en weer geweest EEN SCHENKING VOOR BESTRIJDING DER T.B.C. Mevrouw de weduwe Luden, vroeger te Bloemendaal, heeft de bedoeling, aan de Vereeniging tot bestrijding van de tu berculose te Haarlem een schenking te doen van ongeveer ƒ5000 per jaar, tot dekking van de kosten voor het kinder herstellingsoord op het Brederodeduin te Bioeniendaal, welke kosten door de sub sidies van gemeente en provincie niet voldoende gedekt worden. Het kapitaal van de stichting, welke men Jack Luden- fonds zal noemen, zal dus ongeveer 100.000 moeten bedragen. Tot de re geering is een verzoek gericht om op dit bedrag geen successierechten te hoeven betalen. Het 12-jarige zoontje Jack van mevr. Luden, is eenige maanden geleden op reis in Engeland aan tuberculose meningitis overleden. HET KOLONIAAL CONGRES DER S, D. A. P. Op het Zaterdag te Amsterdam gehou den koloniaal congres der S. D. A. P. aangenomen de stelling: le. de sociaal-democratie erkent on voorwaardelijk haar rechten op nationa le onafhankelijkheid; 2e. haar koloniale arbeid zal zich dus in de eerste plaats richten op een verwezenlijking van dit recht door het overbodig maken van het vreemde ge zag. Alle hervormingen behooren de kolo niale verhoudingen te verzwakken en waar mogelijk aan te sluiten bij de eisclien der inheemschen. De koloniale arbeid moet dus de mo gelijkheid scheppen tot vestiging van een inheemsch bestuur, dat in staat zal zijn het land zelfstandig aan het internationa le ruilverkeer te doen deelnemen. DE KOKS EN DE ARBEIDSWET. De minister van Arbeid ontving Zater dag in audiëntie een delegatie van de Ned. Koks-Organisatie. De woordvoer der der delegatie drong er bij den minis ter op aan de arbeidswet ook in te voe ren voor de koks, daar in hun lx drijf nog onduldbare toestanden heerschen. De minister zegde toe een onderzoek te zullen instellen naar de mogelijkheid van een eerder in werking doen treden dei- wet voor de koks, zoo mogelijk nog voor, of tegelijkertijd met de kantoor bedienden. ZEELAND, MIDDELBURG. BRANDWEERFONDS 7 DEC, 1929, Onder dagteekening 11 Januari 1930, heeft het comité van bewindvoerders over de gelden van het Brandweerfonds 7 December 1929 het volgende schrijven gericht tot den heer Burg.e meeste r van Middelburg: „Het Brandweerfonds 7 December '29 heeft thans de beschikking, in contant geld, over ruim 3100. Bovendien heeft het conditioneele toezeggingen van twee groote bedrijven hier ter stede, elk voor een bedrag van 1000. Indien deze con dities naar genoegen dier schenkers ver vuld zouden kunnen worden, dan kan het bovengenoemde fonds d.e gemeente Middelburg aanbieden een Ford-automo bielbrandspuit, ongeveer zooals die van de gemeente Bergen op Zoom, welke spuit, zooals u zich gaarne zult herinne ren, in dien rampzaligen nacht, zulk voortreffelijk werk heeft verricht. De condities welke de schenkers van elk 1000, waarvan in het vorenstaande sprake is, hebben gesteld, luiden als volgt: I. The Vitrite Works: De bediening van de aan de gemeente aan te bieden automobielbrandspuit dient te geschieden door personen, die over een ruime dagelijksche ervaring be schikken in het chauffeeren en verzor gen van benzinemotoren. De spuit moet voorzien worden van een zoodanige hoe veelheid betrouwbare brandslang, dat zij in staat is, daarmede, van het kanaal, de kaden grachten of vesten uit, elk punt der stad behoorlijk te bereiken. II. N. V. Houthandel voor heen L. Alberts Lzn. Co. Er dienen voldoende waarborgen te worden verschaft voor de goede functi oneering en vlugge bediening van de automobielspuit, zoodat deze op afdoen de wijze verzekerd zijn. Ons comité heeft een aanbieding voor een Ford-automobielbrandspuit gekregen van de firma Bikkers te Rotterdam. Deze aanbieding is onzerzijds om advies ge nenden aan een erkend Nederlandsch brandweerdeskundige, den heer J. B. Roelofsen te Delft, en deze heeft, be houdens enkele technische verbeterin gen, zulk een spuit als deugdelijk en voor Middelburg zeer bruikbaar verklaard. In de in afschrift hierbij gaande tweide of ferte is met de, door voornoemden brandweerdeskundige gegeven, aanwij zingen, volledig rekening gehouden. De hoeveelheid vlasslang welke het comité bij de spuit zal kunnen leveren, staat nog niet vast; indien het nieuwe slangenmaterieel der gemeente jechter 21/2" met SlOEz-koppelingen is, dan kan het voor de onzerzijds aangeboden spuit dienst doen. In verband met het voorgaande, heeft het comité van bewindvoerders de eer u het volgende te vragen: I. Is u in beginsel bereid, namens de gemeente, te aanvaarden een Middelburg ten geschenke aan te bieden automobiel- brandspuit, ongeveer zooals deze in bij gaande offerte van de -firma Bikkers om schreven is? II. Kunt en wilt u een zoodanige mede- deeling naar aanleiding van bovenver melde condities der Vitrite Works en Houthandel Alberts geven, dat redelij kerwijze verwacht mag worden, dat deze firma's daarmede accoord gaan en dus hun aanbod tot schenking van elk 1000 gestand doen?" Dit schrijven is onderteekend door de heeren: E. Berdenis van Berlekom, voor zitter van het comité, en J. van der Meer, M. J. van Pienbroek, L. E. Ri- vière Jr. en S S. Smeding, leden, FEESTAVOND P., T. T. De feestavond ten bate van het Kin derfonds P. T. T., gegeven in het Schut tershof, is Zaterdag in alle opzichten een succes geweest. Druk bezoek, opgewek te geest, en naar wij verwachten een financieele bate voor het fonds. De correspondent van het fonds, de heer E. J. Pitlo, heette in het bijzonder welkom den inspecteur, den adjunct in specteur, den directeur en den secretaris van het fondsbestuur. Door een gezelschap dames en heeren uit Vlissingen werd op een voor dilet tanten zeer prijzenswaardige wijze het tooneelspel „Mislukte Levens" opge voerd. Verder vulden goede muziek, voordrachten, andere attracties, en niet het minst het genot op den dansvloer, de bijeenkomst. De dames, die op de planken kwamen, ontvingen, bij monde van den heer Pitlo, dank, evenals de heeren. Eerstgenoemde werd ook nog door een drietal kinderen, een welverdiende - bloemenhulde ge bracht. De Commissaris van Politie waar schuwt tegen de gedragingen van een persoon, die onder het opdisschen van leugen?chtig-e verhalen, geld van de in gezetenen tracht l is te krijgen. ZÜÏD-BEVELAND. HEjNKENSZAND. Yrijdagaiond gaf de treneel vereeniging „Kunst naai- Kracht" en het muziekgezelschap „Eu terpe" haar eerste winferconcert in de O. L. School alhier. THOLEN. OUD-VCSSFMEER. Door het bestuur van 'de School met den Bijbel is een aanvraag gedaan 0111 een 'bedrag van f 7846 voor den bouw van een nieuiw lokaal bij die school. Er is den 'gemeen teraad uitxoerig over gediscussieerd. De stemmen staakten (3 tegen 3) en moet dus herstemming plaats hebben in de volgende vergadering. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. AARDENBURG. Naar „Hel Getrouwe Maldegem" vermeldt, is op de lijn Eecloo -Gent een nieuw vervoermiddel inge voerd, dat op de spitsuren het spoorver voer moet aanvullen. Het is een door een 6 cylinder 150 P.K. Dieselmotor ge dreven motorwagen. De wagens kunnen 80 passagiers bevatten, gezeten op 16 rijen met een middengang. Zij loopen erg rustig. teilen, ringbroeders- burgemeester en ge meente t' egesproken. Daarna- volgden toespraken van den ouderling L. Hansc;, de predikanten v. d. Staay, Boogaard en Kuiper en de heeren v. d. Berg en Leeu- we. Den scheidenden .eeraar werden Ps. 121 vers 4 en Ps. 131 Veifa 4 toegezongen. Voor talrijke belangstellenden werd Vrijdagavond j.l. in de Geref. Kerk te Haamstede de bekende .lava-Soem- bafilm vertoond. De vondst in den bouwval van het hotel Verseput. Een lezer schrijft aan de N. R. Grt. Op blz. 37 van het gidsje van het Museum voor Volkenkunde alhier, lees ik over Japan: „Verder de gard van twijgen met glazen kralen, hij duizenden verkocht in de winkeltjes nabij de tem pels; wordt opgehangen in huis alsi sieraad, of ter bezwering van kwade in vloeden, inbegrepen muizen en motten in overoude tijden ging de Keizerin' op den eersten dag des jaars met zulk een roede door al de vertrekken van het paleis o-m booze geesten te verdrijven en ziekten te verjiagen; vooral de zalen der zijderupsen werden onderhanden geno men, om de dieren tegen den slechten invloed van vocht le vrijwaren". Zondagmorgen werd de heer F. A. v. Evert van 's Gravenhage als predikant bij de Ned. Herv. Kerk te Z o u t e 1 a 11- de bevestigd door dr. II. Schokking van 's Gravenhage welke lol tekst had geko zen 1 Cor. 1:1—4. 's Namiddags hield ds. v. Evert zijn intreepredikatie en had Joh., 3:16 lot tekstwoord. Zondag 23 Februari hoopt ds. T. G. A. vrn Dijk afscheid te nemen van ide Ned. Herv. Kerk' te Garsthuizen om den volgenden Zondag, dus 2 Maart, intrede te neen te Wolphaartsdij k, na be vestiging u-nor ds. J. van der Touw|te Alt- forst c.a. (Gelderland.) Wegens vertrek naar Koudum (Fr.) nam ds. F. G. van Bins'bergen, Zondag namiddag j.l. in de giedb-ezette Ned. Herv. Kerk te Haamstede afscheid van zijn gemeente naar aanleiding van 1 Petrus 1 vers 24 en 25: j,,"W-an!t' alle vleesch is als gras", enz. Na de predika tie werden door den heer van Binsbter- gen, de verschillende kerkelijke autotri In algemeene ledenvergadering (kwam de landbouwvereeniiginig te K a- pelle bijeen in het hotel de Zwaan. De voorzitter de heer J. Ganseman, deelde mee dat de heer J. Tollenaar secrelaris der vereeniging als bestuurslid had bedankt, ook spr. zelf bedankte als voorzitter, maar niet als bestuurslid. De secretaris de heer D. Gatnseman deelde in zijn jaarverslag mee dat de uil- komsten van iiet landbouwbedrijf ini het afgjcloopen jaar niet zoo bizonder -gun stig waren. De bietenteelt was looiiend, de graanboer die een goede oo-gst aan graan -en stroo had was nog niet zoo onfortuinlijk. Het stroo was duur. De lage prijzen van liéL koren werden eenilg- Zins gecompenseerd door het gro-o-te aantal H.L.. D-e varkenshouderij gaf goe de uitkomsten. D-e consumptiemelkers hadden niet le klagen. De aard appelteelt was slecht te noemen, alhoe wel het beschot zeldzaam was. Ook ga ven erwten en uien over het algemeeein onvoldoende geldelijke resultaten. riet veehouders en gemengdbedrijf gaf dit jaar betere resultaten dan het akker- bedrijf Wat het directe vereenigingsleven betreft kan spr. melden dat de ver eeniging' thans 167 leden telt, met een mini der de, 2 leden bedankten en: een werd 'bijgeschreven. In het bestuur kwam geen verandering. Aangekocht werden 203100 K.G. super fosfaat van 14 pet., 22.200 K.G. van 17 pet., 37.200 K.G. kalizöut, 41 500 K.G. palentkali, 125.400 K.G. zwavelzure amm. 23.175 K.G. Chili ,28.500 K.G. kalk salp,, 5300 K.G. Leuna 'salp., 51.200 K.G. sup. en 70.037 K.G. kalk lot een bedrag' van f 36.142. Aan het verslag yver -gehouden fi nancieel beheer wordt ontleend dat de inkomsten bedro-^gen f 36142,93, de uit gaven f 36120.75 aldus een batig slot van f 22.18. De voorz. dankt den heer Tollenaar voor al hen-geen hij voor de vereen, heeft gedaan en voor accuraat beheer. Als bestuurslid werd gekozen in de Vacature-Tollenaar de heer M. Bom. In gewilligd werd m. a. st. het bestuurs voorstel om de provisie voor den se-rela- riis le brengen van 5 op 3 cent per baal. Hel voorstel van den heer Marlis om den secretaris in de vervolge -door de le den te laten kiezen werd aangehouden, ter behandeling voor de e. k. vergadering. De vive-voorz. de heer J. Wabeke, /dankt den voorzitter, die thans voor het laatst deze vergadering presideert, Voor al hetgeen hij in de voorbije 10 jaren voor de vereen, is geweest. Het was spr. steeds een genoegen- met hem te inogen samenwerken ,de lei-ding was al tijd in goede handen. Na afloop benoemde het bestuur als Voorzitter den heer J. Wabeke. Nog slechts 4 degen ous a.tractie- prog ram ma met GRETA GARBO. (Ingaz. Med J De kantonrechter te Wageningen heeft mevrouw O. G. R. te Renkuni. die iop 2 Juii op den Rijksstraatweg te Wa geningen, als bestuurster van ven auto, huiten noodzaak heeft gereden op het rijwielpad, dat met den straatweg één geheel uitmaakt (met een érnstige aan rijding lot gevolg) wegens overtreding van art. 16 der motor- en rijwielwet veroor deeld tot f 75 boete of 50 dagen hechte nis. Hooier Beroep. De Ambtenaar van het Openbaar Mi nisterie bij het Kantongerecht te Goes heeft hooger beroep aangeteekend le gen- het vonnis van den Kantonrechter te Goes van 10 Januari j.l. waarhij C. J. V., bietentarreerder te Ellevvoulsidijk wegens overtreding van art. 11 I.Ilcwet (het voorhanden hebben van gewichten welke niet waren voorzien v an het voor di-t dienstjaar geldende goedkeuringsmerk op een plaats bestemd lot het verkoo- pen of afleveren van waren) werd ont slagen van alle rechtsvervolging'. D e 1111 o r d z a a 'k' Lans. De rechtere-amnisssris bij de Rotter dam sche rechtbank, mr. Huyges, is dezer dagen gereed gekomen met het voor dé tweede maal bij het interlocutoir von nis gelaste nieuwe vooronderzoek in de mrorazaak-Luns. Door hem en den of ficier van justitie, wordt thans met spoed aan de zaak gewerkt,- zxxlat de derde openbare behandeling voor de rechtbank binnen niet al tc 1 ange-n tijd verwacht 'kan w-orden. Als datum daarvoor is voor- loopig vastgesteld Marnuag 10 Februari. Het bloedonderzoek' van prof. van prof. van Itallie is ook beëindigd. Het resul taat van dit onderzoek zal ongetwijfeld het belangrijkste zijn wat op de open bare zitting aan de orde zal komen. Fr vvoraen hierbij verrassende mede deelingen verwacht. Brandstichting. Ter zake van brandstichting stond voor de Arr. rechtbank te Tiel terecht een landbouwer te Ochten, gemeente Echteld. Volgens de (elastelegging stak hij den brand in de kippenschuur van zijn stiefvader voor wien hij groote vrees koeslerl. Zoowel voor den onderzoeks rechter als voor de rechtbank in raadka mer bekende verd. de brandstichting. Thans ontkende hij pertinent en zei- de een bekentenis afgelegd te hebben onder pressie van den rechter-commis- saris en voor het college om zich voor verlenging van voorarrest te vrijwaren. Gehoord werden zestien getuigen. Twee van eerstgenoemden verklaarden positief dat verdachte brandende voor werpen op de kippenschuur zoowel als op .schuren van grootere afmeting wierp. Dp,, gel ui-gen a décharge slaafden ech ter verdachtes verklaring dat hij tijdens den brand zich over de runderen heeft ontfermd. De officier van Justitie niet twijfelen de aan de betrouwbaarheid van de getui gen a charge achtte 'het wetti-g en overtuigd bewijs geléverd en eischte zes maanden gev. straf. Bij vonnis van den kantonrechter te Goes is aan J. Zwartepoorte, winkelier, te Goes, de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen ontzegd voor een ter mijn van drie maanden, ingegaan op 20 December. (Stct.) Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Wegens onbevoegd uitoefenen der ge neeskunde was de heilmagnetiseur F. L, M. le G. uit Ginneken door den kanton rechter veroord. tot 'n boete van f 125 s. 125 dagen hechtenis. In hooger beroep stond hij voor de arr. rechtbank te Ber- da terecht, omdat hij mevr. T., sedert overleden, behandeld had. Verdachte be kende niet gerechtigd te zijn geweest de geneeskunde uil te oefer.eö en dat hij \oor \erleende diensten geid aanlnam. Fe offi cier van justitie requireerde 125 gulden boete subs. 40 dagen hechtenis. Mr. Pels Rijcken verdedigde en vroeg vrijspraak. De état-major van Hr. Ms. torpedo maanden gevangenisstraf, bootjager van Galen, welke bodem 22 dezer van Willemsoord naar Curasao zal

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1