^romnciate Zeeuwsehe I N o, 9 ZATERDAG 11 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD De Nieuwe Middel- burgsche Brandweer K. aSEESm&S Junior BINNENLAND MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regeï meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet rneer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Er bestaat een volkomen verklaar bare nieuwsgierigheid omtrent de ko mende reorganisatie van onze brand weer, Hoe zal straks de Nieuwe Middelburg- sche Brandweer er uit zien? Welk ma terieel zal zij te harer beschikking heb ben, wie zullen haar personeel vormen, wie zullen daaraan leiding geven en wie zal het oppercommando voeren, zoowel in vredestijd als in de ure des gevaars? Het antwoord op die vragen is natuur lijk nu nog niet te geven: daaraan gaat te veel vooraf. Adviezen, rapporten, be sprekingen, concrete voorstellen, discus sie daarvan, amendemententotdat tenslotte de nieuwe organisatie vastge steld is, het materieel besteld en afge leverd, het personeel geformeerd en in- geêxerceerddan eindelijk kunnen we zeggen: ziedaar de Nieuwe Middel- burgsche Brandweer! Evenwel, ook op den loop der zaken kan vóórdat het zoover is, misschien wel eenige invloed worden uitgeoefend en 't is misschien gansch niet kwaad, wan neer ook onzerzijds beproefd wordt, door het te berde brengen van een en ander dat op de zaak betrekking heeft, mede te helpen het einddoel: een naar de mate onzer krachten modern geoutilleer de en georganiseerde brandweer, te be reiken. Hoever staan de zaken op dit oogen- blik? We weten uit de geregeld daarom trent in ons blad verschenen berichten, dat de organisatie van een Provincialen Zeeuwschen Brandweerbond met kracht ter hand wordt genomen; later zal deze zich dan aansluiten bij de Kon. Ned. Brandweervereeniging, waardoor het contact met heel de Nederlandsche brandbestrijding tot stand zal zijn geko men. Dat wij ons over dezen gang van za ken verheugen, spreekt vanzelf: het gaat goed, en met spoed. Dat het zoo voort- gal Daarnaast staat echter de quaestie van onze brandweer, en daarover hoo- ren we minder. Er is een dusgenoemd „geheim" rapport van ons Bestuur over de brandweer en dat schijnt de eerste aanloop tot de reorganisatie der Mid- delburgsche brandweer te zullen moe ten worden. Zooals het wel meer gaat met gehei me rapporten, waarvan de inhoud aan velen bekend wordt: zij blijven niet ge heim. Velen, ook buiten de kringen der „ingewijden" weten wat er in dat rap port staat, anderen meenen het te weten en verspreiden dan minder juiste of geheel onjuiste mededeelingen en zoo doet zich al dra het overbekende na deel van overbodige geheimzinnigheid kennen. Het lijkt ons daarom niet kwaad, zon der in details af te dalen, te vermelden ^éenlijk in dat zeer kort na den "rand uitgebrachte rapport staat; daar na zullen we de inzichten ter zake van een uiterst bekwaam brandweerdeskun- ts it' 1°8P^:te.ur I- B. Roelofsen van de Deutsche Politiebrandweer, publiceeren. Het bewuste rapport dan vermeldt eerst de ervaringen, bij den brand van 7 Dec. opgedaan. De waterleiding bleek onvoldoende, het slangenma ter i e e I dito, er was nog te veel per soneel en de verlichting van het terrein was onvoldoende. In verband met deze ervaringen doet het bestuur voorloopige voorstel len, die ongeveer op het volgende neer komen I, Twee uit de Kade te vullen brand putten aanleggen, één op de Groote Markt en één in de Abdij of de Balans en dan een 6" waterleidingbuis leggen vanaf Blindenhoek door Bogardstraat, Abdij en Giststraat naar den Dam. IL Alle handbrandspuiten afschaffen en twee motorspuiten als de Bergen-op-Zoomsche koopen, te plaatsen in de voormalige Vleeschhal. III. Vrijwilligers voor de bediening, totaal 80 man, w.o. 4X4 brandmees ters en 4 X 3 chauffeurs. V. Aanschaffing van 20 benzinelam pen. r. Dat is, naar wij uit goede bron ver nemen, de hoofdopzet van het voorloo pige reorganisatieplan, dat te gelegener tijd, naar we aannemen, wel aan het oordeel van deskundigen, aan te wijzen door de Kon. Ned. Brandweervereeni ging, zal worden onderworpen. Zooals gezegd, hebben wij ons ter zake ook om inlichtingen gewend tot een brandweerdeskundige van reputatie. Inspecteur Roelofsen uit Delft, die, naar ons bekend is, den v o 1 1 e d i- g e n te k s t van bovenbe doeld rapport heeft kun nen bestudeeren, schreef ons naar aanleiding daarvan o.m. het vol gende: Rapport betreffende de indeeling, ma terieel sterkte materiaal-voorziening en alarmeering der te reorganiseeren Mid- delburgsche brandweer. Indeeling der Brandweer. De plaatsing van het bluschmaterieel moet zoodanig zijn, dat al het zware (nog aan te schaffen) beschikbare bluschmate rieel in het midden der Gemeente in een speciaal daartoe ingerichte remise is on dergebracht. Het bedienend en het eerste reserve- personeel der brandweervoertuigen moet rondom de vorenbedoelde garage woon achtig zijn, en wel zoo, dat als men de remise tot middelpunt neemt, het per soneel niet verder dan, straalsgewijze ge rekend, 500 a 600 Meter daarvan ver wijderd woont. Het van gemeentewege aan te schaf fen bluschmaterieel moet voor een ge meente als Middelburg, met haar betrek kelijk hooge, groote en waardevolle ge bouwen, allerminst bestaan uit minder waardig materieel. Een stad als Middelburg kan niet met Ford- of Chevroletmotorspuiten vol staan. Dit soort spuit is heel goed voor een plattelandsch gemeente en eveneens als hulp naast groot materieel, maar als men, zooals te Middelburg, over ver ren afstand bluschwater moet aanvoeren, dan is een Ford- of Chevroletspuit al leen daarvoor niet geschikt, wijl zij over grooten afstand door hun onvol doende motorcapaciteit niet met de ver- eischte kracht en hoeveelheid het blusch water in den brand kunnen werpen. Middelburg moet de beschikking heb ben, in geval van nood, óver twee Magi- rus-, Benz-, Renault- of gelijkwaardige spuiten, ieder met 'n capaciteit van 1500 L. water per minuut, te leveren onder een druk*van 10 a 12 atm. Persoonlijk, en velen ter zake kundi- gen met mij, sta ik voor de groote spuit een Magirusautospuit voor. Een dergelijk voertuig (1500 L.) zal pl. m. 12.000 a 12.500 kosten. Een Ford-automobielspuit, zooals b.v. Bergen op Zoom er een heeft, kan uit stekende diensten verrichten als spuit voor eerste uitrukken bij niet te groote branden, of als het brandende perceel niet al te ver van open water is gelegen. Bij een ernstigen brand moet echter over 2 g r o o t e spuiten beschikt kunnen wor den; mogelijk is echter, dat b.v. Middel burg en Vlissingen elk één groote spuit koopen; daarnaast kunnen zij dan elk met een Ford-automobielspuit wel volstaan. Bovendien is het zeer gewenscht, dat de Brandweer te Middelburg een auto- mobiel-draailadder in haar bezit heeft. Zooals b.v. te Delft een Chevrolet-draai- ladder (Magirusladder) met ruim 16 M. uitschuiflengte aanwezig is, die nog geen 6000 heeft gekost, kant en klaar. Koopt men goed brandweermateriaal, dan staat de betrokken fabriek jaren daarvoor in, men heeft, ik zou haast durven zeggen, nimmer een gebrek van ernstigen aard aan dergelijk materieel en het doet tien tallen jaren haar diensten voor de volle 100 procent. Per spuit is minstens 600 M. slang noo- dig, behoudens een flinke reserve. Watervoorziening. Teneinde nu de gemeente Middelburg groote uitgaven te besparen, geef ik ern stig in overweging, om voorloopig onder staande bluschwatervoorziening in stu die te nemen en dan zoo spoedig moge lijk te doen uitvoeren. Een riool-brandwatervoorziening met de benoodigde putten, alles aangesloten op open water, is verre te verkiezen bo ven draineerputten, maar beide genoem de systemen vereischen veel geld. Daar om raad ik voor Middelburg voorloopig het volgende aan. Men late op plaatsen, die verder dan 250 a 300 Meter van open water ge legen zijn (en dan op een onderlingen af stand van b.v. 300 Meter) in den onder grond der straten en pleinen uwer ge meente waterreservoirs aanbrengen. De ze van gewapend beton gemaakte reser voirs (ieder b.v. 3.5 M. breed, 3.5 M lang en 3 M. diep, inhoud pl.m. 40 M.3 moeten staan aangesloten, door middel van een open te draaien kraan, op het waterleidingnet. De reservoirs dienen steeds met water gevuld te zijn en bij 't onttrekken van den waterinhoud daar uit, moeten zij zooveel mogelijk van de brandwaterleiding uit worden bijgevuld. Een motorspuit van 1500 minutenliters zal op volle capaciteit dan zeker op zoo'n put 30 minuten kunnen werken. Ik merk hierbij op, dat ik rekening houd met het feit, dat pl.m. 10 M.3 water gedurende vorenbedoeld half uur van het water leidingnet uit zal worden bijgevoerd. Als men met 6 stralen ieder van 15 m.M. mondstukwijdte, onder een druk van 4 tot 4% atm. een grooten brand geduren de een half uur aanvalt, dan komt men een heel eind. Deze rekening geldt ech ter maar voor een spuit. Men houdt dan nog over de 2de spuit en een gedeelte der waterleidingcapaci teit. Bovenstaand gegeven is niet „de" op lossing, maar slechts een voorloopige maatregel ter voorkoming van groote on kosten, opdat de Brandweer terstond over een voldoende hoeveelheid blusch water zal kunnen beschikken. Op een 5 inch waterleidingbuis, staan de onder 2 atm. druk, kan, onder ver hoogden druk, eveneens een motorspuit van 1500 L. per minuut met zes stralen van 15 m.M., te werk worden gesteld en met succes. Waar dus in uw gemeente zgn. 5 dui- mers en grootere maten waterleidingbui zen liggen, is het aanbrengen van water reservoirs m. i. overbodig. Bedieningspersoneel. Alle personen, die bij een brand méér aanwezig zijn dan het aantal waterstra len, die door de Brandweer in het vuur kunnen worden gebracht, zijn overbodig; voorzoover zij niet behooren tot de hoof delijke leiding, brandmeesters en chauf feurs (machinisten). Het volgende persone 1 is noodig per motorspuit met een vermogen van 1500 L. per minuut: 1 brandmeester en 1 reserve brandmeester, 1 chauffeur en 3 reserve chauffeurs, 6 brandwachts en 6 reserve brandwachts. Motor-draailadder. 1 brand meester en 1 reserve brandmeester, 1 chauffeur en 2 reserve chauffeurs, 2 brandwachts en 2 reserve brandwachts. Leiding: 1 commandant, 1 onder commandant, met een reserve-man. In algemeenen dienst. De vier laatstgenoem de functionarissen blijven bij vermeerde ring van materieel, gelijk in aantal. Ten slotte 2 ordonnancen voor den commandant, met een reserve man. In totaal bij aanwezigheid van twee motor spuiten met ladder, als in den aanhef de zer bedoeld, dus 52 personen. Dit is méér dan genoeg personeel. Behalve de twee beste handspuiten, adviseer ik alle handspuiten af te schaf fen. Aan het Bureau van Politie dient aanwezig te zijn een klein handig, .tweewielig licht wagentje met 100 M. zéér goede slang van 2y>", een stand pijp en een brandkraansleutel. De op wacht zijnde agenten kunnen dan ter stond bij de melding, de eerste hulp gaan verleenen. Betreffende het Brandweerper soneel zou ik het volgende nog willen opmerken. Zij moeten allen gehéél vrijwil- 1 i g tot de Brandweer toetreden. De timmerlieden, metselaars, smeden en electriciens der gemeente in de eerste plaats. Eerst daarna menschen, die de zelfde beroepen uitoefenen, uit de bur- gerij. De commandant en zijn vervan gers moeten menschen zijn van 40 a 45 jaar, vol energie, bouwkundig onderlegd, vasten wil, doortastend en een helderen kijk op alle mogelijke gevallen, die zich bij brand kunnen voordoen. Maar bo venal moet het iemand zijn met nagenoeg geen zenuwen en dan.... met men- schenkennis! De beide laatstgenoemde eigenschap pen moeten alle brandmeesters eveneens bezitten; zij moeten zoo mo gelijk werktuigkundig, bouwkundig of electro-technisch onderlegd zijn. Men neme hiervoor geen te jonge menschen, maar liefst de opzichters der gemeente of andere personen, die ge wend zijn hun gezag met tact te handha ven. Het bedienend personeel moet in het hoogere brandweerpersoneel niet de lij ders, maar de leiders der brandweer zien. Helaas is in vele gemeenten in ons land het eerste het geval en zoodra de leiders „warm" loopen bij een brand, speelt een ieder de baas. Een éénhoofdige leiding, maar dan ook van iemand, die met volle ambitie staat voor zijn werk en die ten volle bewust is van het feit, dat „hij" de man is, waar op de inwoners van Middelburg, in ge val van brand hun hoop vestigen en hulp van verwachten in den ruimsten zin des woords, dat is het ware brandweer commando. De commandant, zijn plaatsvervanger, alsmede de brandmeesters, moeten be kend zijn met „eerste hulp bij ongeluk ken". Kleeding. De kleeding van het brandweerper soneel moet bestaan uit een brandweer helm met lederen kap, gordel, bijl, red- lijn, half-hooge waterlaarzen, lederen jas en bij winterdag lederen handschoe nen met wol gevoerd. Het verstrekken van een z.g. oliebroek of twee losse broekspijpen van oliegoed (liefst zacht leder) is gewenscht, maar zal bij het uit rukken naar brand oponthoud geven. Indien het brandweermaterieel kan worden ondergebracht in een remise, waar een of twee chauffeurs van de ge meente boven of naast wonen, dan is dat ten zeerste aan te bevelen. Als dan van hoogerhand gelast zou worden, dat deze menschen ieder één middag per week, in gemeentelijken tijd, het brandweermaterieel moeten onder houden en als zij er mede aansprakelijk voor worden gesteld, dan zou zulks aan de goede organisatie van het ge heel veel bijdragen, maar bovenal aan het materieel ten goede komen. Alarmeering. De alarmeering is uit 'te voeren door middel van een inductie-alarmeerings- toestel, aan te brenggn in het Bureau van Politie en vandaar uit met enkel voudige lijnen straalsgewijze aangesloten aan de woningen van het personeel, het welk de bezetting der eerste motor spuit en hare reserve uitmaakt. De directeur-generaal der Posterijen en Telegrafie verstrekt gratis inlichtin gen voor een dergelijke, door zijn dienst aan te brengen, alarmeerinrichting. Ten slotte ben ik van meening, dat een goede kleine spuit op twee wielen, 1000 L,, prijs van 1750 tot 3000, even eens noodig is voor bestrijding van brand op een terrein, waar de groote spuiten niet kunnen komen. En dan kunnen bo vendien alle handspuiten worden op geruimd. DE FIJNE ROOMBOTER kost thans f 1.10 per pond met Rijksbotennerk, Steeds nieuwe afnemers Een bewijs van kwaliteit Korte Delft G 10 wijsbegeerte aan prinses Juliana bijwo nen. DE KONINGIN OP HET LOO. De "Koningin 'Icoml a.s. Dinsdag voor een verblijf \!an enkele dagen op het'L.oo. DE POSTVLUCHTEN NAAR EN VAN INDIE, Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 6e vliegtuig 'op de terugreis te 9.15 uur uit Konstantinopel is vertrok ken, te 13.10 uur te Belgrado geland, te 14.10 uur is opgestegen en te 16.40 te Boedapest aangekomen. Alles was wel aan boord. Het vliegtuig wordt vandaag om 4 uur op Schiphol verwacht. DE TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE. Gisleravond hebben de Belgische ge zant en mevrouw Maskens een bal ge geven in hotel des In des. waartoe ruim. 400 dames en heeren waren genpodigd. Onder de aanwezigen waren Prins Hen drik, alle Belgische gedelegeerden en verder een groot aantal leiders en ledeu van andere delegaties en eenige Neder landsche autoriteiten. NEDERLANDSCHE ADEL. De Minister van Justitie brengt in herinnering, dat zij, die tot den Neder- landschen adel behooren, gehouden zijn aan het Departement van Justitie kennis te geven van de in hunine geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwe lijken en sterfgevallen, door inzending van volledige gelegaliseerde afschriften van de in de registers van den burger- lijkeu stand ingesenreven akten. ONDERSCHEIDING. De heer H. J. Melse, inspecteur van politie te Den Haag is benoemd tot rid der in de Leopolclorde van België. DE IN Tot zoover de inzichten en raadge vingen van een man, die in theorie en praktijk van het brandbluschwezen zijn sporen verdiend heeft. Dat met het vo renstaande de geheele quaestie van een doeltreffende brandbeveiliging voor Middelburg afgehandeld zou wezen, dient men niet te denken en zulks is ook allerminst de meening van den heer Roelofsen. Dat men echter wél zal doen, met het hier gezegde voor de naaste toe komst ter dege rekening te houden, ge- looven we te mogen aannemen. Op een precair onderdeel dezer zaak: de personeelsformatie, alsmede de vraag, die daarin besloten ligt: vrijwillige-, hal ve-, heele-beroeps- of militiebrandweer, komen we te gelegener tijd nog wel eens terug. Ten aanzien van de alarmeering mer ken wij nog op, dat iets dergelijks hier ter stede reeds bestaat, in samenwer king met het telefoonbedrijf. HET EEREDOCTORAAT VAN DE PRINSES. De koningin en prinses Hendrik en vermoedelijk ook de koningin-moeder, zullen op 31 Januari a.s. de uitreiking van het eeredoctoraat in de letteren en REGEERIN GS VERKLARING DEN VOLKSRAAD. Aan de verklaring door den voorzitter van den Volksraad aangaande de legen de P. N. I. leiders ondernomen actie kan nog worden ontleend: Men had hier niet meer te maken met geruchten maar met behoorlijk ge documenteerde berichten. In enkele we ken tijds ontving het hoofdparket alleen uit West-Java een vijftigtal van de meest los tot elkaar staande berichten, die alle wezen in de richting van de Party Na- sionai Indonesia en die alle dreigende (waarschuwingen inhielden over ongere geldheden .waarschuwingen, die dikwijls in die male gepreciseerd waren, dat zij wel van ingewijden afkomstig moesten zijn. Onder deze omstandigheden zou het kortweg gezegd onverantwoordelijk zijn igeweesl indien de regeering verder in haar houding van waakzaam afwach- wachlen zou hebben volhard. Ilier mocht niet Jiet risico worden geToopcn, dat de aangekondigde ongeregeldheden ook wer kelijk zouden uitbreiden. Voor justitieel politioneel ingrijpen was alle aanleiding ook wegens het bestaande ernstige ver moeden. dat reeds misdrijf was gepleegd, n.l. de delicten genoemd in de artikelen 108 en 169 van het Wetboek vau Straf recht. (respectievelijk de aanslag onder nomen met het oogmerk om oen wetti gen regeeringsvorm van Nederlandsch- Indië te vernietingen of op onwettige wijze te veranderen en de deelneming aan een vereeniging die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven.) Voorts wordt vastgesteld dal, of schoon wegens het korte tijdsbestek pas een deel van het verzamelde materiaal geschift en verwerkt werd, en in verband met het feit. dat het hier een justitie zaak geldt, aangaande de voorloopige re)sultaten slechts kan worden medege deeld .dal in diverse opzichten het be staande vermoedenreeds bevestiging heeft gevonden, het vermoeden dus, dat aanleiding been gegeven tot het optre den en dat inhield: samenspanning, op stand alsmede deelneming aan eene ver- eeniging met het oogmerk misdrijven te plegen welk laatste delict reeds gepleegd is.

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1