No. 7 DONDERDAG 9 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD IN ONZE STATEN-GENERAAL. BINNENLAND KERKNIEUWS RECHTZAKEN Z E E L A N ONDERWIJS LEGER EN VLOOT MIDDEL De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg-en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elef oonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postcheque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. EERSTE KAMER. Instelling luchtvaartdienst. Z'Coals wij gister al hebben gemeld, heeft de Kamer z.h.st. het wetsontwerp aangenomen inztike de kosten van de instelling van een luchtvaartdienst. Tevoren had de heer Van Citters (a.r.) een woord van groote waardeering uitgesproken voor hen, die aan de tot standkoming van deze diensten hebben medegewerkt, en die daardoor de eer van ens land op zoo schitterende wijze hebben hooggehouden. Hij vroeg daarop maatregelen voor de totstandkoming van nachtvluchten. Indien op dit gebied thans niet krachtig en jsipoe- dig wordt gehandeld, dan vreest hij, dat Nederland zijn goeden naam op lucht vaartgebied niet meei' in die mate zal behouden als tot dusver het geval is, en dat ons land niet meer die plaats zal blijven innemen, welke het op- lucht- vaartgebieu toekomt. Ook België treft reeds voorbereidingen. De Minister van Waterstaat (de heer Reymer) sloot zich geheel aan bij de waardeerende woorden over de Indische po slvl lichten. Hij hoopte dat deze postvluchlen spoedig weer zullen tkunnen worden hervat. Hiervoor is ech ter medewerking noodig van verschil lende landen. Besprekingen hierover zijn neg gaanoe, en de minister hoopt, dat deze spoedig tot een bevredigend resul taat zullen leiden. Wat de nachtvluchten betreft zeidie de minister, dat deze quaes'tie zijn volle aanaacht heeft. Te dezen aanzien 'kan hij verwijzen naar zijn antwoord op de vragen van het Tweede Kamerlid Van de Bilt, waaraan hij weinig meer aan toe te voegen heeft. De régééring is wlaakzaam en dilligent. Hij zal trachten, zoo spoedig mogelijk verlichting te doen aanbrengen op de luchtvaartwegen tus- schen Enschedé en Schiphol en tusschen de monden van de Schelde en AViaal- liaven. Reeds is opdracht gegeven, daar toe de voorbereidingen te treffen en zoo mogelijk' zullen nog in 1930 de daar voor noodige gelden bij suppleloire be- greoting worden aangevraagd'. Verder zal wcroen overwogen, in Zuid-Limburg een lichtbaken te plaatsen. De vergadering werd daarop gesloten. DE TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE. Gisteravond is in de zalen van het hotel „De Twee Steden" aan het Bui tenhof te Den Haag, de soirée gegeven, welke het gemeentebestuur van 's-Gra- venhage aan de gedelegeerden ter Con ferentie had aangeboden en welke o.m. door prins Hendrik werd bijgewoond. HET RADIO-TELEFONISCH VERKEER MET INDIE. De mdiolelefonische verbinding met Iudië was gisteren een jaar voor het publiek opengesteld. In dien tijd be droeg, naar het Hbld. mededeelt het 'aantal zakengesprekken van Nederland uit 450 en van Inaië uit 480. Voor parti culiere gesprekken wlaren deze cijfers 746 en 1831, zoodat in dit eerste jaar in totaal 3507 gesprekken zijn gevoerd. Kerst- en Nieuwjaarsgcsprekken zijn er in Nederland ongeveer 100 aange vraagd en in Indië 325. Gemiddeld worden thans per week 65 gesprekken gevoerd, terwijl hel hoogste aantal lot dusver 98 bedroeg. DE VUIL VER WIJDERIN G DER STEDEN, Naar de Maasbode verneemt 'heelt de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw den heer dr. W. G. A. van Sonsbeecik, burgemeester der gemeente Breda, voorzitter van de vroegere com missie van advies in zake vuilverwij- dering uitgenoodigd, eenige van de gewe zen leden dier commissie samen te roe pen en met dezen overleg te plegein omtrent de vraag of er, en, zoo ja, welke maatregelen getroffen dieneni te worden ter bevordering van het brengen van stedelijke afvalstoffen naar het laag- veengebied nabij Nieuwkoop. DE BENOEMING VAN Ir. FRUYTIER. Het H.bld. schrijft naar aanleiding van de gister gemelde beschouwing in het Vaderland over de benoeming van 'ir. Fruytier bij de arbeidsinspectie in Den Haag en de daardoor noodzakelijk ge worden mutatiën: Om in Den Haag ruimte te maken moest daar de 'heer Huygens van den begeerden post worden „gewipt" en maar Maastricht overgeplaatst. Wij lalen nu de relatieve aantrekke lijkheden van de residentie era de Lton- burgsche hoofdstad in het midden. Wij vragen in de eerste plaats of de over plaatsing naar Maastricht reeds geschied is. Kan zij niet nog ongedaan gemaakt worden? Maar dan rijst de vraag: Waar om! al deze toegevendheid ten aanzien van een man, wiens ambtelijke conduite staat in het voor hem gunstigste geval toch een mislukte zending inhoudt. Voor het oogenblik is die staat nog niet offi cieel bekend gemaakt; hij vraagt dus voorloopig nog een opschorting van, oor deel. Maar naar een premature belooning met een begeerden post in een begeerde standplaats wijst die staat geenszins. Wij hebben onlangs geschreven dat men met de bemoeming van ir. Fruytier beter wachten kon tot na de openbaar making van het rapport der uit Curacao teruggekeerde e n q u te- co mm is sie - II o or- weg. De heereu iu Den Haag denken er blijkbaar auders over, en „adding insult to injury" verdubbelen zij achter den rug van den directeur-generaal van ar beid om! hun gunsten aan, den man die in Ounagao zulk een poover figuur sloeg zij het dan dat hij misschien in zekeren zin dupe werd van de om standigheden, zooals de commissie-Hoor weg" straks zal moeten ophelderen en al dan niet bevestigen. In het corps der ambtenaren der ar beidsinspectie zal deze mutatie den goe den geest niet bevorderen. En aan deze oplossing der „loon naar werlken"-puzzle, waarvoor Den Haag zich geplaatst zag, kennen wij in volle overtiiiginig den poe del-prijs toe. Wie zegt er straks in de Kamer liet zijne van?! LUCHTVAARTVERDRAG MET OOSTENRIJK. Op 31 Dec. jl. is in het departement van buitenlandsche zaken te Den Haag een luchtvaartverdrag tusschen Neder land en Oostenrijk onderteekend. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. In een beschouwing over onbewaakte overwegen in „De Motorgids" wordt er op gewezen dat de waarschuwings borden niet doeltreffend zijra, wijl ze niet Voldoende opvallen. De schrijver meent, dat een afdoend middel tegen de over gangsgevaren kan worden verkregen door plaatsing van twee stevige houten hek ken op de wegen, welke onbewaakte (spoorwegovergangen snijden, dusdanig, dat het eerste hek geplaatst wordlt óp een afstand van bijvoorbeeld 300 M. (of meer of minder) vóór den overgang rechts op den weg, tot op of iets over hel midden van den weg, het tweede op 275 M. vóór den overgang links op den y.-eg lot op of iets over het midden van den weg. De in de richting van den spoorweg rijdende automobilist (of voerman) toch moet, indien hij tenminste raliet slaapt ol' suft, die hekken reeds van verre zien. Hij zaï derhalve zijne snelheid verminderen en met matigen gang het „slingerpad" langs de beide hekken afleggen en kan /dan niet anders dan ook in zeer ma tigen gang den spoorwegovergang nade ren en passeeren voor welks nabijheid hem die hekken, welker be teekenis bij algemeene toepassing, weldra iederen weggebruiker bekend zal zijn, bovendien reeds gevaarloos-,,automatisch" hebben gewaarschuwd. Voorts zouden die hek ken ter juiste hoogte voorzien moeten 'zijn van roode reflector-glazen, zooals thans op rijwielen en andere voertui gen, en ook op spoorwegslagboomen vol gens wettelijk voorschrift, worden toe gepast, opdat ook des avonds en des nachts de bestuurder door het reflec teer en van 't licht van zijn lantaarn op de roode glazen tijldig worde gewaar schuwd en derhalve ook tijdig zijne snel heid kan verminderen. Bovendien ware midden op de hekken op manshoogte het thans in gebruik zijnde dubbelkruisvor- miige waarschuwingsbord met het op schrift „onbewaakte spoorwegovergang" aan te brengen, opdat zelfs de onbenul- ligste weggebruiker niet in twijfel kan zijn, omtrent de beteekenis der hekken en omtrent het mogelijk nabij zijnde ge vaar van een aankomenden trein. DE DORDTSCHE ZEEHAVEN. B. en W. van Dordrecht verzoeik|en den Raad een aanvullend crediet, groot f 90.000, ten behoeve van de verdere outillage der zeeharen. Het gevraagde is noodlig voor aanschaf fing van stuwadoors-materieel, houtgrij- pers, kantoor en wacht- en sChaftlokaal- bouw, en een zet f regis treerend weeg toestel ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. Hét mail schip Si'amat werd heden om 14 uur te Marseille verwacht. De Rot terdam LLoydi Rapide vertrekt van Mar seille lom 16.45 uur, stopt niet te Roo sendaal. Aankomst Rotterdam D.P. Vrij dag 15.05 uur, en aankomst Den Iiaag H.S.M. Vrijdag 15.33' uur. PORT SAID NIET MEER BESMET. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft ingetrokken de beschikking van zijn ambtsvoorganger van 26 Aug. 1929, waarbij de haven van Port Said besmet iis verklaard wegens pest. al is de officieele 'kennisgeving er nog niet dat de N.V. Provinciale Zeeuw- sche Flectricileitsmaatschappij accoord gaat met de voorloopige overeenkomsten, met betrekking tot overneming van de eleclrische centrale van de Industrieel e Maatschappij en betreffende stroomleve ring met de gemeente besproiian, en t— behoudens nadere goedkeuring door de Provinciae Staten van Zeeland de centrale en de stroom'levering heeft over genomen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. BIERVLIET. Door het groot aantal arbeiders dat thans werk vindt bij den fabrielklshnuw te Sluiskil, bestaat er in de gemeente zoo goed als geen weik- loosheidEen groot verschil met vorige jaren. Het O. M. hij de rechtbank te Roermond heeft tegen den 20-jarigen gedetineerden cnauffeur G. S„ uit Hel mond, verdacht van diefstal van eenl auto, gepleegd te Antwerpen op '25 Nov. j.l. twee jaar gevangenisstraf geëisscht. MIDDELBURG. Uit advertenties in ons blad en uit biljetten voor de winkelramen, blijkt er Zaterdag een feestavond in 't Schut tershof te zijn ten bate van het .Kinder fonds P. T. T. Dit fonds opgericht dooi den directeur-genera al met een bij Kon. besluit toegestane opriehtingskapitaal van f 1000, stelt zich ten doel werkzaam ,te zijn in het belang van kinderen van per soneel in dienst bij de P.T.T., zónder ondersclieia van rang. Het fonds is geen vereeniging met leden, doch 'kent alleen donateurs en tracht verder de middelen te versterken o.a. door avonden als deze. In 1928 is reeds met succes gewerkt en kon f 1800 aan steun worden uit gekeerd. Het programma van Zaterdag doet veel verwachten, o.a. de opvoering van „Mislukte Levens" en er is dan ook zeker alle reden tot op een druk bezoek op te wekken. Dinsdagavond is door niet geheel opgehelderde oorzaak de 16-jarige V. d. W. uit Middelburg, die op de Abeeite moest zijn, niettegenstaande de tram aan de halte gestopt had, voorbij die ha,lte komen te vallen en is hij met ernstige beenfrachiur en bloedende hoofdwonde gevonden en opgenomen. De jongen is in het gasthuis alhier ter verpleging op genomen. VLISSINGEN- Thans is de acte gepasseerd van de 'Oprichting van de Jeugdherberg ge naamd „Schelde^troom" alhier. Het 'bestuur heeft gekozen tot voor zitter den heer M. Laernocs, tot secreta ris den heer J. Louwerse en tot penning meester den heer mr. F. J. W. Hartelust. ZUID-BEVELAND. GOES. Met de Staats Crt. van 8 Jan. zijn verzonden afdrukken van de akten 'betreffende de N. V. Goesche Glas- en Verffabriek voorheen „M. F. Moens" al daar. Woensdag is alhier op 83-jarigen (leeftijd overleden de heer D. Mulder. De overledene, die ridder in de Orde van lOranje-Nassau was, was' van 1876'78 'ourgemeester van Breskens, en van 1878 1920 van Ovezande, Nisse en Drie wegen. Van 19031923 was hij lid van de Prov. Stalen van Zeeland. Ook was hij vele jaren voorzitter der gezondheids- flommissie in het district Goes. De overledene behoorende tot de A.- R. Partij. NOORD-BEVELAND. KORTGFNE. Dinsdag' j.l had vanwege het Departemènt van Arbeid, Afd. Ar beidsbemiddeling en Werkloozenzorg 'n lezing plaats in het hotel de "Stadswijn- kelder", over Emigratie, het einigreeren naar verschillende landen en speciaal Canada ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. TFRNEUZEN. Naar de Terneuzensche Courant verneemt wijst alles er oj> Zondag 19 Januari a s. des voor middags half tien uur zal in de Ned. Herv. Kerk de bevestiging plaats hebben van den Candida,at den heer J. J. Bak ker te Mel is leer. ke door ds. II. K AVolfensberger uit Noordeloos, des namid dags 2 uur zal de intrede plaats Vinden. -y Ds. D. Los te Seherpenis.se is voornemens op Zondag. 19 dezer des n.m. zijn afscheidspredieatiè aldaar te houden en op Zondag 26 Januari a.s. zijn intrede te doen in de Ned. Herv. gemeente te Maasdijk gemeente Naaldwijk. Na des v.m. te zijn bevestigd door ds. G. Elzenga van 's Gravenzande. Prins Willem I en de Doopsgezind en. In de pas verschenen 29ste aflevering van liet Doopsgezind Jaarboekje, redac teur ds. J. Wuite, schrijft de heer Abr. Mulder over het .verleden der Middel- burgsche gemeente. Schr. stelt in 't licht hoe krachtig Prins Willem op de bres heeft gestaan voor de consciëntievrijheid der Doopsgezinden, in tegenstelling met zijn boezemvriend Marnix van St. Aldegonde, die den Men- nisten weinig genegen w,as. Op aandringen der geref. predikanten geeft de magistraat van Middelburg in 1576 last om de winkels der Doopsgezin den te sluiten, daar zij den eed weigeren. Als Prins Willem Januari 1577 Middel burg bezoekt, wenden de Doopsgezinden zich tot hem met een smeekschrift, waar op hij gunstig beschikt, dat het „ja" der Doopsgezinden met den eed gelijkgesteld zal worden. Het volgend jaar valt de overheid den Mennisten weer lastig, omdat zij niet ge wapend ter wacht willen komen. De Prins roept het stadsbestuur voor zijn onver draagzame houding tot de orde, er op wijzende, dat de Doopsgezinden alle bur- gerlasten willen dragen en dat zij, wat de wapenen betreft, aan hun plicht wil len voldoen door betaling van een be drag in geld, zooveel als de magistraat redelijkerwijs zal verlangen. Hebben im mers niet in Juli 1572 twee Doopsgezinde Middelburgers, Boomgaard en Korten- bosch, met levensgevaar een zeer aan zienlijke som gelds naar den Prins in zijn legerkamp bij Roermond gebracht? 's Prinsen argument schijnt op de ma gistraat weinig indruk te hebben ge maakt. Voor de derde maal moet Prins Willem in 1582 ten behoeve van de Doopsgezinden tusschen beiden komen. Hij gelast dan het stadsbestuur de plage rijen te staken en de zaak in der minne te schikken. Bij besluit van 17 Maart 1582 doet dan de magistraat afstand van den eisch, dat de Doopsgezinden per soonlijk ter wacht zullen komen. Van hen zal voortaan voor dit doel een hoofdelij ke omslag worden geheven. Deze wordt in 1588 op jaarlijks 1200 bepaald, welke som in 1618 verminderd wordt tot 1000 per jaar. De Rotterdam sche brand stichter. In lioo|er beroep heeft vóór liet ge- rechtdiof te 's-Grarenhage terecht ge staan de 27-jarige letterzetter W. F. K. uit Rotterdam, thans: gedetineerd, terzake van 4 verschillende gevallen van brand stichting aldaar. De Rotterdamsche rechtbank bad hem tot 4 jaar gevange nisstraf veroordeeld met ter beschikking (stelling van de' regeering na het onder- Igaan van die straf. Zoowel verdachte als het Openb. M. dal 8 jaren gevange- 'ni.sptraf geéischt had, waren van dit vonnis in hooger "beroep gegaan. Evenals in eerste instantie legde ver dachte een volledige bekentenis af. Hij gaf toe, in totaal meer dan 25 verschil lende branden te hebben gesticht. Hij heeft er nooit bij nagedacht, wat hij feitelijk deed. Meestal handelde hij in dronkenschap. De advocaat-generaal zeide zich vol komen te kunnen vereenigen met het vonnis, der rechtbank en vroeg dan ook bevestiging daarvan. "Het Hof zal 22 dezer arrest in deze zaak wijzen. V a'i 'S c li e Muntey s. De rechtbank te Rotterdam heeft vier zaken behandeld onderscheidenlijk tegen een lossen werkman, 'n koopman, een .schoenmaker en een monteur, dié zich in of omstreeks September van het vorig jaar hebben schuldig'1 gemaakt aan hel vervaardigen van valsche kwartjes en 'het als echt uitgeven van deze kwarLjes. Een winkelier aan den Linker-Maas oever heeft den los werkman op hét uitgeven van valsche kwartjes 'betrapt, toen deze Dij hem sigaretten kwam koo- pen en met een valseh kwartje wilde betalen. Volgens den inspecteur van po litie zouden er 2 a 300 valsche kwartjes zijn uitgegeven. De vertegenwoordiger Wan hét O. M. eischte 'tegen ieder der beklaagden éen gevangenisstraf voor den tijd van 21/2 jaar. Uitspraken 21 Januari a.s. Met ingang van 1 Febr. is 'benoemd tot onderwijzer aan een Neutrale school te Bergen op Zoom, de heer J. C. P. M. AVeststrate, onderwijzer aan de O.L. school te Rilland. Ter viering van den gedenkdag dei- Technische Hoogeschool werd AYoensdag- micidag in de Aula te Delft een buiten gewone Senaatsvergadering gehouden. De rector-magnificus prof. ir. F. AVteslen dorp heeft op deze vergadering een reds gehouden handelende over eenige tie schouwingen naar aanleiding van den huidigen stand der Techniek. De dienstplichtigen lichting 1929, ploeg 2 en de voorgeoefende dienstplich tigen ploeg 1 inlijving 3 Februari 1930 zullen van 6 tot en met 12 Maart 1930 te Bergen op Zoom worden gedetacheerd voor het houden van vervlolgoefeninlgen in grooter verhand. De herhalingsoefeningen in hel jaar 1930 worden voor het 14e Regiment Infanterie te Breda gehouden voor 40 soldaten van 28 Aug. toL 13 Sept.; voor 40 soldaten van 25 Sept. tot 11 Oct.; onderofficieren administrateur van 9 Sept. toL 2 Oct.; overige onderofficieren 4 Sept. tot 27 Sept. en voor 'korporaals en min- derenó^Kh 11 tot 27 Sept. De dienstplichtigen, welke hun eerste oefening volbrachten bij ocl'eningsideta- cliemenlen hij de scholen voor verlofs officieren komen telkens voor een der de deel op 4 Augustus, 21 Aug., fen, 8 Sept. en vertrekken met groot verlof resp. ~p 20 Aug., 6 Sept en 24 fyeiplt. Het toelatingsexamen toL de Hoo- gere Krijgsschool zal in 1930 voor offi cieren van het leger hier te lande worden' gehouden van 19 lot en met 24 Mei "30. Er worden opengesteld voor da krijgs kundige studiën tien plaatsen, nl vijf voor officieren der infanterie, drie artil lerie, een cavalerie en een genierooi de intendance studiën drie plaatsen. Officier van den marin es toomvaart- (dienst 2e kl. J. Moerer, dienende a. b. van IJr. Als. instructiescliip A'an Speylk te Nieuweaiep, heeft voldaan aan he't examen voor officier van den marine- stoomvaartdienst le kl. Hr. Ms. torpedobooten Z 5 en 6 zijn van Nieuwediep naar Arl is sin ge 11 vertrokken tot het houden van, oefeningen in liet Zuiderfrontier. Plaatsing v r ij w i 11 i g e r s. Volgens ministerieele kennisgeving in de eerstvolgende legerorders bestaat bij het reg. Genietroepen en het korps Pon tonniers en Torpeaisten gelegenheid tot

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1