lïromnciale N o, 6 WOENSDAG 8 JANUARI 1930 173e Jaargang BINNENLAND FEUILLETON HET VONNIS ZEELAND M DDELBU -De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elefoonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" 0f „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. SOIREE TEN HOVE. Gisteravond werd ten Hove de tweede ontvangst gegeven door de Koningin, aan geboden aan ongeveer vijfhonderd dames en heeren. De Koningin-Moeder, de Prins der Ne derlanden en Prinses Juliana namen ook aan deze ontvangst deel. D© Koninklijke Militaire Kapel voerde een muziekprogramma uit. PRINSES JULIANA IN DEN RAAD VAN STATE. Prinses Juliana heeft gistermiddag de vergadering van den Raad van State bij gewoond. DE EERE-PROMOTIE VAN PRINSES JULIANA. In verband met de eere-promotie van H.K.H. Prinses Juliana wordt de Se naatskamer der Leidsclie Universiteit ispeciaal voor deze gelegenheid in 'ge reedheid gebracht en van een electrlsche verlichting voorzien waardoor de belich ting der portretten van Willem den Zwij ger en van de talrijke hoogleer aren 'be ter tot haar recht zal komen. Professor Marlinv directeur v'an het 'Mauritshuis te 's-Gravenhage is met de leiding van een en ander belast. De ge wone promoties. die nos vloor 31 Januari 'zullen plaats hebben, worden in ver band met werkzaamheden in de Senaats kamer in het klein auditorium der Uni versiteit gehouden. „WARNSBORN" ZOMERVERBLIJF VOOR PRINSES JULIANA? Bij geruchte vernam het D. v. A., dat Prinses Juliana het buitengoed Wprnsborn bij Schaarsbergen zou heb ben aangekocht, om1 het als Zomerver blijf te doen inrichten. Tegelijk zouden van elikele der om wonenden de woningen worden aange kocht. wellicht Ier vervolmaking van plantsoenaanleg van „Warnsbonn' of om op die plaatsen personeelsw'oningen te bouwen. In verband met de plannen van „Het Geldersche Landschap" om tot aankoop over le gaan en het opgelegde kapver— bod, wordt ons ter bevoegder plaatse meegedeeld, dat van dezen aankoop door IJ. K. H. niets bekend is. DE OPCENTEN OP DEN SUIKER ACCIJNS, Aan het vccrloopig verslag over het wetsontwerp houdende afschaffing van de Verdedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns, heffing van opcenten op de Inkomstenbelasting ten behoeve van het Leeningsfonds 1914 en wijziging van het tarief dier belasting en van het tarief van invoerrechten is het volgende ontleend: Algemeen werd toegejuicht, dat kon worden overgegaan tot het brengen van eenige verlichting in de lasten, welke nog op een groot gedeelte der bevolking drukken ter wille van delging der schul den, door de crisis veroorzaakt. Het argument van den minister, dat de afschaffing van de Verdedigingsbelasting II eene administratieve bezuiniging zal geven, achtten sommige leden niet over tuigend, omdat het toch weinig verschil maakt, of men bij een aanslag in de In komstenbelasting een zeker aantal op centen, dan wel een bedrag van de Ver dedigingsbelasting volgens een vaststaand tarief optelt. Verschillende leden konden de voor gestelde afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns, welke indirecte belas ting zoo gemakkelijk wordt betaald, be zwaarlijk toejuichen. Zij waren van oor deel, dat deze maatregel niet van groote beteekenis kan zijn voor de bevolking. Voor de meeste gezinnen ook die der minder welgestelden zal de af schaffing der opcenten op den suil^erac- cijns geen grootere besparing geven dan van slechts enkele centen per week. Bo vendien staat het, volgens deze leden, te vreezen, dat de afschaffing der opcenten den consument weinig zal baten, daar eene belangrijke verlaging van den de tailprijs eerst door eene ingrijpende ver laging van de hoofdsom zal worden ver kregen. Andere leden waren het met de ze zienswijze niet eens en juichten inte gendeel de afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns zeer toe. DE POSTVLIEGTUIGEN NAAR EN VAN INDIE, Aneta Vas Diiaz meldt: Bij de K.L.M. is bericht binnengekomen', dat het Ge re tourvliegtuig de PHAEN te 5.20 uitBoes- jir is vertrokken en te 9.30 te Bagdad is gearriveerd. Aan boord is alles wel, mor gén wdrdt de reis voortgezet. DE MUTATIES BIJ DE ARBEIDS INSPECTIE EN Ir. FRUYTIER. Het Vaderland meldt naar aanleiding van het bericht, dat de oud-gouverneur van Curasao, ir. L. A. Fruytier, be noemd zal worden tot hoofdinspecteur van den arbeid in Den Haag: De aanstaande benoeming van ir. Fruytier, een benoeming, welke eenige overplaatsingen noodzakelijk maakte, heeft een lange voorgeschiedenis. Toen de heer Fruytier niet herkozen werd als lid der Tweede Kamer in 1925, heeft hij reeds talle mogelijke moei te gedaan om een standplaats bij de ar beidsinspectie in den Haag te krijgen. De heer Kooien wias toen minister en onderzocht het verzoek, dat afgewezen werd. Hij meende, dat er geen reden Was om1 den heer Huygens van hier over le plaatsen. De heer Fruytier zou dan ook te Groningen geplaatst worden. Deze plaatsing was echter nog' niet officieel afgekondigd, al was er toe besloten, toen het kabinet aftrad. Van deze gelegenheid maakte de heer Fruytier gebruik om nog een kans te wagen bij minister Slotemakea* de Bruine. Maar deze bewindsman kon zich volko men vereenigen met het besluit van zijn voorganger Kooien, zoodat de heer Fruy tier den heer Huygens toen piet heeft kunnen wippen en maar Groningen moest. Na zijn roemrijken terugkeer uit Öu- ragao, toen hij drie weken in liet land w'as, heeft hij een bezoek gebracht hij den directeur-generaal van den arbeid, den heer Zaalberg, en verzocht om) bij den dienst te mogen terugkomen. door mevrouw Belloc Lowndes. De heer Zaalberg stelde welwillend voor om den heer Fruytier in Dordrecht te plaatsen en dus den functionairis van Dordrecht over te plaatsen naar den centralen dienst. De heer Fruytier, daarmee blijkbaar niet tevreden heeft, naar wij vernemen, builen den directeur-generaal om! verder gewerkt en toen de Tweede Kamer een suppletoiren post van f 8000, buiten de formjatie om, op de arbeidsbegrooting had aangenomen, kon de heer Fruytier met minister Verschuur verder werken aan de verwezenlijking van zijn plan: plaat sing in den Haag. Dat een zeer verdienstelijk en alge meen geacht ambtenaar als ir. Huygens daarvoor tegen zijn zin naar Maastricht moet worden overgeplaatst, heeft veel ontstemming gewekt. De Vereeniging van hooger technisch personeel bij de arbeidsinspectie heeft dan ook, zoodra zij van de voorgenomen; overplaatsingen kennis kreeg, d.d. 30 De cember een adres aan minister Ver schuur gezonden, wjaarin er op gewezen wordt, dat de overplaatsing van den heer Huygens zeer tegen dén zin; van dien hoofdinspecteur is. Bovendien bestaan er geen redenen voor; nocli in het ver vullen van zijn taak is hij tekort ge- 'schoten, noch eischte het dienstverband die overplaatsing. Er moeten dus andere redenen gegolden hebben. Aan den heer Fruytier. die uit eigen belang lijdelijk de arbeidsinspectie had verlaten, had een standplaats moeten worden aangewe zen n,a overleg met zijn ambtgenóoten-. De overplaatsing van thans is voor de eene,partij als een hatelijke verdringing te beschouwen en bovendien niet in het belang van den dienst. De zekerheid om trent hel behoud van de standplaats is voor de inspecteurs geheel verloren. Het adres besluit met het dringend verzoek om ir. Huygens niet tegen zijn zin ein an ders dan in het belang van den dienst uit Den Ilaag over te plaatsen. Welke overplaatsing intusssclien ge schied is. RAAD VAN DEFENSIE. Bij Kon. besluit van 4 Dec.: is aan mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, in verband met zijn benoe ming tot voorzitter van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als niet-militair van den raad van defensie, met dank betuiging voor de door hem in deze be trekking bewezen diensten. zijn benoemd tot niet-militair lid van genoemden raad jhr. mr. B. C. de Sa- vornin Lohman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, en mr. P. Drooglee- ver Fortuyn, burgemeester der gemeente Rotterdam, DE STAKING TE SLUISKIL. Zaterdag heeft te 's-Gravenhage de rijksbemiddelaar een conferentie gehou den met de directie der cokesfabriek te Sluiskil en de leiders van de staking al daar. Dezer dagen had men zich van arbei derszijde tot den raad van beheer der cokesfabriek gewend, waarin aanleiding gevonden werd om opnieuw de bemidde ling van mr. Aalberse in te roepen. Van arbeiderszijde is aan het Dgbl. van Nbr. meegedeeld, dat de onderhandelin gen waarschijnlijk in den loop dezer week zullen worden voortgezet. HET COLLECTIEVE CONTRACT IN DE METAALINDUSTRIE. De beslissing in den Algemeenen Ne- derlandschen Metaalbewerkersbond over het met den Metaalbond af te sluiten collectief contract is gevallen. Aan het referendum hebben 11,010 leden, werk zaam bij leden van den Metaalbond, deel genomen. Daarvan hebben zich 7994 voor en 1829 tegen uitgesproken, zoodat met groote meerderheid, ruim 81 pet., tot de aanvaarding is besloten. 'Zooals bekend is, hebben de r.-k. en de chr. bonden reeds vroeger een besluit tot aanvaarding genomen;. De beslissing ligt nu alleen nog bij den Metaalbond. Naar wij vernemen, zal deze a.s. Donderdag een vergadering houden, waarin liet bestuur tot afslui ting van het contract zal adviseeren. (Volk.) EEN GESCHENK VOOR BRIAND. Een Havas-bericht uit Den Haag in de Fransche bladen maakt melding van het feit, d,at eenige Nederland&che be wonderaars van den heer Briand' bet plan opgevat hebben om hem, als herin nering aan het groote aandeel, dat bij gehad beeft in het vredeswerk, een ge- scheuk aan te bieden pu de Fransche. minister van Builenlamdsche 'Zaken voor de Herstelconferentie in Den Haag ver toeft. Dit geschenk, bestaande uit een tegel tableau in Delftsch blauw en voorstellen de het historische Binnenhof, waar de commissie op het oogenblik zetelt, zal den heer Briand heden wórden aange boden, 's avonds te zeven uur, in tegen woordigheid van de schenkers. SPREEKUUR VAN DEN GOUVERNEUR VAN CURAQAO, De nieuwbenoemde Gouverneur van Curapao, de lieer B. W. T. van Slobbe, is bereid om hen, die hem over Cura- c.aoscho aangelegenheden wenschen le spreken, aan liet Departement van Kolo niën te ontvangen: op 28 en 29 Januari a.s., telkenmale tusschen 10 en 12 uur Moormiddags, dan wel tusschen 2 en 4 uur' s namiddags. DE P. N. I. V. D.-Aneta seint uit Batavia: De voorzitter van de afdeeling van de P. N. I. heeft een manifest uitgegeven, gericht tot de bevolking van B.atavia waarin hij de beschuldigingen, die tegen de partij geuit' zijn, ten sterkste ontkent, en waarin hij de overtuiging had, dat het onderzoek indien 't zeer rechtvaar dige en dus eerlijke wijze wordt ge houden de zuiverheid en de smetteloos heid van de P. N. I. zou aantooneln. DE HUISZOEKINGEN BIJ DE P. N. L- LEIDERS. Officieel wordt van regeeringszijde het volgende gemeld: Het onderzoek naar aanleiding van de huiszoekingen bij leiders van de P. N. I-, op verschillende plaatsen, voornamelijk te Bandoeng gedaan, wordt systematisch voortgezet. Vooral in Bandoeng komen geleidelijk waardevolle gegevens aan het licht. Die, welke echter gisteravond in de Javabode gepubliceerd werden, o. a. als zou een financieele relatie ontdekt zijn tusjchen de^. N. I. en de Liga, waar bij geld voor een opstand in Indië vanuit het buitenland verstrekt zou worden, missen allen grond. 72.) '"en oogenblik zweeg de rechter en &nS toen ernstig voort: „Gij licht gehoord wat beschuldigde ge zegd lieeft met betrekking tot het haas tig bezoek aan, het buitenziekenhuis. Als roden voor diat bezoék gaf zij op, dat zij1 het Z'-'ontjc van haar vriendin, mevrouw SJram, een geschenk van tien shilling wilde geven. Zij verklaart, dat zij eerst keek, wat zij noemde personeel- wachtkdmer, en daarna naar de apotheek ging, om' daar door het raam het kind te zien, dat zij zocht. Zij verliet 'haastfe het ziekenhuis, nadat zij, volgens haar eigen verklaring, welke overeenkomt mét die van haar chauffeur, niet langer dan ongeveer twee minuten, in liet gebouw was geweest. Het getuigenis van den chauffeur le dien aanzien, is, voor zoo veel de tijd hier als belangrijke factor geldt, in net voordeel van beklaagde Het is komen vast te staan, dat zij langs een pad is gegaan, dat langs het hos pitaal loopt en dat zij vervolgens een grasperk is overgestoken, in den moes tuin, waar zij met de woordjen: i'k 'kan maar een minuut blijven, juffrouw Jameson, want ik ben op weg naar het station" den jongen, Gilly Strain, een biljet van 10 shilling gafDiaarfn'a rende, ja letterlijk' rende zij1 weg, dwars over het grasperk, langs den achterkant van het huis en zoo naar haar auto. U hebt gehoord, dat de apothekeres juffrouw Carolina Jameson, erkent, dat de kast in haar apotheek, die niet uiteen arsenicum..maar nog andere doodelijke vergiften bevatte, geruimen tijd, zij' schat ongeveer een uur lang, wijd open heeft gestaan. Daar de hoofddeur van het zie kenhuis in verband met de vaoantie van het personeel en het feit dat toen géén patiënten in de kleine inrichtng waren opgenomen, eveneens zorgeloos open was gelaten, is het duidelijk', dat meer an dere menschen zich evengoed toegang hadden kunnen verschaffen,, tot de kast met de flesch arsenicum, ntusschen heeft mijn vriend, Sir Jaseph Molly, de ver dediger van beschuldigde, niet het licht ■laten vallen op dit punt, omdat hij te recht voelde, dat de vraag inzake de na dering van het doodend gif dat het overlijden van Birtley Raydon heeft 'be werkstelligd, ons van aangezicht tot aan gezicht plaatste tegenover een ainderé vraag, die stellig uw gedachten in de laatste dagen heeft bezig ge|houden, als 't ware met uitsluiting van al het iandere ik' bedoel hier op de vraag naar de (aanleiding, de drijfveer. U is niet gehouden de aanleiding na MIDDELBURG. Van den Franschen Bazaar is niets overgebleven zoo was natuurlijk aanvan kelijk de gedachte Van ieder, die de ruïnes in onze hoofdstraat na den, ge weldigen brand v'an 7 December aan schouwde. Voor zoover daarmede alles boven den grond' is bedoeld behalve dan de beide élalagekasljes aan de poort met inhoud was die gedachte juist. Andere is het echter met hetgeen 1n den ruimen kelder geborgen was. Een loezoek daar heeft ons ervan overtuigd, hoe de zware 'gewelven veel tegen vernieling hebben beschermd. Er Bevond zich daar een groote partij glas-' en aardewerk^ porselein, wijnen, zuren en dergelijke, die van al hetgeen in de rampzalige uren zich boven af speelde. ,niet of zoo goed als niet 'gele den hebben. Al deze altikelen zijn üi eigendom overgegaan aan een paar Middelburgsche zakenlieden. VLISSINGEN- Op de reede alhier heelt gisteren avond een aanvaring plaats gehad tus schen het Noorsche stoomschip Cornet en het Engelsche stoomsqhip P.lads- worth. Beide schepen bekwamen averij Het Noorsche stoomschip is naar Ant werpen opgestoomd, het Engelsche ligt op de reede en wacht op orders. WALCHEREN. KOUDEKERKE. A.s. Zaterdag, 11 Ja nuari 1930, des voormiddags te 9 ure, ver gadert de raad van Koudekerke. Punten van behandeling: 1. Ingekomen stukken. 2. Beschikbaarstelling gelden voor de öhr. school op 't Z.and. 3. Jaar- lijksche verpachting tuingrond. 4. Vast- telling suppl kohier hondenbelasting. 5. Benoeming lid commissie van toezicht la ger onderwijs. 6. Comptabiliteit. 7. On derzoek geloofsbrieven raadslid. ZUID-BEVELAND. GOES. Naar we vernemen zal de ge heel gerestaureerde St. Maria Magdale- nakerk (Groote Kerk) op 15 of 22 Maart a.s. met eenige plechtigheid wederom in gebruik worden genomen. WOLFAARTSDIJK. Hiertoe uitge- noodigd door de vereeniging van oud leerlingen van den landbouwwintercur- sus, hield ir. M. de Vos uit Amsterdam le igaan in een moordzaak. Maar u hee f t het volste redlit om de aanleiding als een hoogst 'belangrijke rol in verreweg de meeste gevallen van die soort, te beschouwen. Fn nu zult u het allen met mij eens zijn, dat er slechts twee menschen in en nabij Swanmere ip dien kritieken dag waren, dien vierden Sep tember die, eenige aanleiding haddein ■of konden liebben, om mijn|heer Birtley ïtaydon's levensdraad af te snijden. De één was de beschuldigde, om redenen, die klaar en duidelijk ter uwer kennis zijn gebracht; de tweede 'kan 'gieweésf zijn de jonge man, Amos Purcell, helaas .sedert overleden, die ongetwijfeld ern stige redenen had, om verbitterde en wraakzuchtige gevoelens jegens zijn pa troon te koesteren. Maar, leden der Jury, het is mijn plicht om U, in verband met dit gezichtspunt, op een belangrijk feit te wijzen. Wij beschikken over gee- ïierlei gegevens met betrekking lot den jongen Am'os Purcell in verban,d met het ziekenhuis op dien noodlotligen vier den September. U hebt gehoord', hoe Robert Daniels, Purcell's kameraad, zoo als hij zich noemde, erkende, dat Purcell dikwijls in het ziekenhui^ kwam', en een of twee miaal in 'n vertifck, waar hij niet behoorde, n.l. de .apotheek. Doch er is u geenerlei bewijs aangeyoerd, dat de deu ren van de kast met dé verderfelijke medicijnen en vergiften, ongesloten wla- ren tijdens zijn vluchtige bezoeken' al daar. Hoogstens kan ten opzichte van die zeer belangrijke oinslandilgheddi worden gezegd, dat juffrouw' Jameson, schrome lijk onverantwoordelijk, meer dan ééns de kastdeuren onafgesloten heeft gela ten. Diat heeft zij u zelf medegedeeld. Of mogelijk heeft zij den sleutel in het slot laten zitten, vooral wannjeer zij plot seling weggeroepen werd, terwijl zij in de apotheek bezig was met het bereiden van geneesmiddelen. Gelijk u weet, is een uiterst nauwkeurig onderzoek ingesteld', eerst op The Mill House en nog pias in het huisje, wiaar de zwaar beproefde ouders van den jongen man, Amos Pur cell nog wonen. In' geen van de beide huizen was eenjg spoor van arsicum te vinden. Maar wie ook, de giftmenger of -mengster, vernietigde het stuk pa pier of mogelijk het doosje, waarin het arsenicum was gedaan lüt de stopflesch. De beschuldigde geeft inderdaad toe, dat zij in ieder geval de gelegenheid heeft gehad, zelfs al verklaart zij, dat zij er zich geen rekenschap van gaf, om' eeu dosis van het fatale vergif te ncm'en, dat ■ongetwijfeld den dood van haar echtge noot veroorzaakte. Deze bekentenis van haar zijde, ik herhaal het, maakt een punt le haren gunste uit. Doch van' een ander gezichtspunt is het natuurlijk een bekentenis die niet anders dan' tegen haar kan getuigen. Ik wil u niet vermoeien met enkele bijkomstige omstandigheden, die onge twijfeld uw gedachten reeds iti beslag nemen; de belangrijkste daarvan was volgens mijn gevoelen het sterke verzet der jonge weduwe tegen een doodschouw van het stoffelijk overschot van haar echtgenoot. Wij iiebben niet te doen met de zaak eener onnoozele of dom me persoon, maar van eèn vrouw van opvoeding en verstand. Waar dit het ge val is, waarom dan die ziekelijke afkeer en die onverzettelijkheid om, zoo mo gelijk een lijkschouwing of een onderzoek, te voorkomen? Ware de aanklacht door mijnheer Birllev Ravdon's moeder niet ingediend, dan zou de ongelukkige man zijn begraven, ik vrees le moeten zeggen, met onhehoorlijkeii spoed, cn zou de wlaarheid inzake zijn tragischen dood tot den dag des oordeels verborgen zijn gebleven. Echter zou ik het niet strikt eerlijk achten, op dit punt buitengewoon! veel lichtte laten vallen, vermits liet duidelijk is, dat de huisdokter van den overledene, de ,arts Durham, eveneens sterk tegen een lijkschouwing was, en ongetwijfeld mevrouw Birtley Raydon stijfde in haar verzet tegen den duidelijk te kennen gegeven vensch van de arme moeder. (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1