^rouinciale jSeetuusdte No. 4 MAANDAG 6 JANUARI 1930 173e Jaargang BINNENLAND FEUILLETON HET VONNIS LAKEROLIN DEN MOND KERKNIEUWS KUNST EN WETENSCHAP MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mecLedeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder ,3rieven" of „Bevragen.bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. PRINSES JULIANA. Prinses Juliana, die, zooals reedis ge meld, voornemens is de lustrumfeesten van de vereeniging voor vrouwelijke stu denten te Leidien bij te wonen, wel'ké op 27, 28 en 29 dezer worden gehouden, zaJ gedurende deze dagen weer haar in- trefe nemen in de villa 't Wiaerle ,te Kat wijk aan Zee. i HET ADVIES VAN DEN RADIO-RAAD. Naar hel „Hbld." uit goede bron ver neemt, is de Radio-Raad er niet in ge slaagd om een meerderheidsadvies aan den Minister van Waterstaat uit te bren gen over de verdeeling van den zendtijd. Practisch komt het hierop neer, dat dus ae verdeeldheid in den Radio- Raad even groot is als daarbuiten, en tiat de Minitser dus eigenlijk met een aan tal minderheidsadviezen geen stap ver der is gjekomen. De mogelijkheid bestaat, dat de minister de zaak nu in den mi nisterraad zal brengen, en dat zij ver volgens in de Tweede Kamer zal komen. DE GOLFLENGTE VAN_ HILVERSUM EN HUIZEN. Vrijdagmiddag is bepaald, dat degoli- lengte-verdeeling van Hilvtersum en Hui zen, zoo als die thans geregeld is, ook zal gelden van 12 tot 18" Januari. DE WIJZIGING DER DRANKWET. Naar de N. Haarl. Crt. verneemt zou het in de bedoeling liggen van de re- geering om uit de wijziging der Drank wet, die, zooals in de Tweede Kamer is meegedeeld, half Februari op de agen da der Kamer zou worden gesteld, de bepalingen omtrent de Plaatselijke Keu ze te elimineeren. Dit met het oog op het feit, dat men deze zaak, die reeds tweemaal bij ini tiatief-ontwerp aan de orde werd gesteld, later liever bij een afzonderlijk wetsonb werp zou willen regelen. DE „GLEICHWELLEN"-OMROEP NADERT NEDERLAND. Naar de N. R. Crt. verneemt, blijken de onlangs door de Duitsche rijikspost bij de firma Lorenz bestelde nieuwe ,,GIeichwellen"-omroepzenders bestemd te zijn voor Aken en Münster. VERBRUIKSCOÖPERATIES EN LAND EN TUINBOUW COÖPERATIES. Gemeld wordt: Eemge weken geleden is ten kantore van den Cenlralem Bond van Nederland se be Verbruiks-coöperatjies te 's Gra ve hhage een bespreking gehouden over samenwerking tusschen verbruiks-ooöpe- raties en land- en tuLnbouw'coöperaties tusschen vertegenwoordigers van het Kon. Ned. Landbouwcomité, den R. K. Nederl. Boeren- en Tuinder,sbond en het Centraal coöperatie-comité, bestaande uit de coöp. groothandelsvereeniging de Handelskamer, den Centralan, Bond van Nederl. Verbruik-coöperaties en de Fe deratie van Diocesane Bonden, van R. K, coöp. vereenigingen. Van de zijde van liet centraal coöperatie-comité werd voorge steld, een commissie van onderzoek te benoemen, op Welke wijze samenwerking tusschen producenten en consumenten zou kunnen worden, verkregen. De boe ren en tuinders zouden, een betereu prijs voor hun producten kunnen makende verbruikers een lageren prijs ervoor be talen, wat met een zoo economisch mo gelijke distributie met uitsluiting van den tusschenhandel mogelijk werd geacht. Door het voeren van een intensieve propaganda hoopte mfen dte belangstelling voor deze samenwerking bij de verbrui kers op te wekken. Met de distributie van land- en tuinbouwproducten zou dan een begin kunnen worden gemlaaktin de plaatsen, waar krachtige verbruikscoöpe raties bestaan, om1 haar dan geleidelijk tot andere plaatsen uit te breiden. Hoewel de vertegenwoordigers der ge noemde land- en tuinbouworganisaties sympathiek stonden tegenover dit denk beeld, heeft de vergadering van de da- gelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties besloten, niet in dé voorstellen van het centraal coöperatie comité te treden, daar van de voorgestel de samenwerking geen heil voor de land bouwers en tuinders werd verwacht DE HUISZOEKINGEN IN O. INDIE. Naar V.D. verneemt heel't de heer D. Wijnkoop telegrafisch bij den voorzitter een spoedvergadering aangevraagd van de Tweede Kamer ih verband met de in vallen der politie op verschillende plaat sen in Ned.-Ind'ië. Het lid der Eerste Kamer mr. Men- dels heeft den minister van koloniën de volgende vragen gestelji: 1. Zijn de massale huiszoekingen, inbe slagnemingen en arrestaties, in tal van plaatsen op Java,, Sumatra en Celebes enkele dagen geleden den uitvoer gelegd tegenover besturen en leiders der In- diisch-Nationale Partij, geschied na over leg tusschen het Nede.rland'sch-Indisch gouvernement en den minister? 2. Zoo ja, welke houding lieeft de mi nister tegenover die voornemens aange nomen en welke feiten zijn den minister medegedeeld, ter rechtvaardiging van de ze buitengewone inbreuk op de indivi- dueele vrijheid en op de vereenigingsvrij heid? 3. Zoo neen, acht de minister dan in den inhoud der desbetreffende Anela-- lelegrammen (waarin reeds werd erkend, dat het onderzoek door de politieke re cherche van de „karrevrachten" in be slag genomen papieren weinig resultaat heeft opgeleverd) .geen voldoenden grond gelegen om den gouverneur-generaal te 'verzoeken hem onverwijld uitvoerige in lichtingen te verschaffen omtrent het gebeurde, met name of de procureur-ge neraal mi) net nooggereclitshof ten deze op eigen initiatief gehandeld heeft om trent de resultaten der getroffen maat regelen en omtrent de motieven die tot dit optreden hebben geleid, en wil 'de minister de èventueel te ontvangen in lichtingen ter kennisse der Staten-Gener raal brengen? 4. Acht de minister, op grond van het geen reeds is bekendgemaakt, het niet door mevrouw Belloc Lowndes. waarschijnlijk, dat een dergelijk masSsaal politioneel en justitieel optreden, onmid dellijk gevolgd op het jongste congres der Indisch-Nationale Federatie (P.P.P. K.L), mede in verband met de poliliese situatie in Britsch-Indië, slechts bevredij- ging zal schenken aan behoudzuchtige en reactionnaire elementen,, doch een uittar- tende en verbitterende werking zal oefe nen op groote groepen der inheerüsiche bevolking, waardoor ook aanvankelijk ge matigde elementen tot radicaler doelstel ling en strijdmiddelen zullen neigen en radicalen op hun beurt tot extremistische opvattingen zullen geraken? 5. Wil de minister, eventueel na ont vangst van de gevraagde inlichtingen, me- dedeelen, of bovenbedoeld optreden van het Nedeitiandsch-Indisch gouvernement strookt met het door hem wfenschelijk geacht beleid? Het College van Gedelegeerden van den Tolksraad heeft z. h. s. een motie aange nomen waarin de regeering uitgemoodigd wordl zoo mogelijk reeds op den ddig van de opening v,an den, Volksraad, op 10 Januari, den Volksraad in te lichten om trent de overweging omtrent de alge- mee ne resultaten van het ingestelde on derzoek door de politie. Het lid van den Volksraad de heer Fruin (Vad. -Club) heeft schriftelijk ge vraagd, of de Regeering het niet einde lijk tijd acht, dat de Procureur-Generaal requisitoir neemt tegen de Partij Nasïo- nal nldonesia om de P. N. I. strijdig te verklaren met de openbare orde. Voorts vraagt de heer Fruin of de Regeering be reid is, in afwachting daarvan, het recht van vergadering- over geheel Ned'.-Indië voor de P. N. I. te beperken. ZEELAND 70). Fluisterend komt het over Adelaide's lippen: Mag ik' met haar meegaan, naar de gevangenis?" Met. leedlwezen mérkt hij op, dat haar gelaat een ongewone, 'kalk achtige kleur neeft. Hoe vreemd toch, dat die onschuldige vrienden of vriendinnen van de beschuldigden, dikwijls' dieper schenen te lijden, dan de 'beschuldigde zelf. Vlug antwoordt hij: .„Mevrouw Ray- don gaat nu niet naar de gevangenis. Zij wordt naar het politiebureau over gebracht, waar de aanklacht tegen haar wordt geboekt in het daarvoor bestemde register en Haar daarna natuurlijk zal wordlen voorgelezen. Van daar, nu ik ge loof, dat er op 't oogenblik zittingen izijln, gaan wij' door naar het gerechtshof. De rechters moeten de bewijzen voor en tegen haar hooren en zullen d'aarnia rechtsingang tegen haar verleenen, of haar ontslaan van rechtsvervolging." Nu hij een uitdrukking van groote verlichting ziet 'komen niet alleen op mevrouw Birtley Raydon's gelaat, maar ook op dat van haar vriendin, betreurt; hij' éat hij zelfs dit weinige heeft gezegd. Tol buitengewoon opzichter aan den polder Walcheren voor den dienst der wegen verbetering is benoem df ide heer L. J. Lagendijk te Arnemuid'en; tot technisch ambtenaar biji hét advies bureau voor waterschapisbeiangen teir (standplaats Haarlem de heer A. de Zeeuw te K o udekerke. Coöperatieve Suikerlabriek „Zeeland", In verband met de in deze maand te houden Kringvergaderingen en algemeene vergadering van de Coöp. Beetwortelsui kerfabriek „Zeeland" heeft de destijds uit de aandeelhouders gekozen commis sie Zaterdag j.i. besloten aan die verga deringen, Waarvan heden; de eerste te Bergen op Zoom wordt gehouden voor de leden in Noord-Brabant, Voor te stel len in te gaan op het aanbod van (de overige coöperatieve suikerfabrieken in het zuiden des lands om' de fabriek van de „Zeeland" te koopen. MIDDELBURG. Herhaaldelijk is, ook in den ge meenteraad, geklaagd over den slechten toestand van den Poelenö'al'e singel. I-n af wachting van een algeheele vernieuwing hopelijk met steun dit het Provinciaal „Mag ik u een oogenblik spreken?" Hij slaat een veel beteék'énéndlén blik op de vrouw, die nij heeft hooren toe schrijven als „de goede engel van de slechte mevrouw Ravdon". Eigenlijk schijnt zij neg erger over stuur en dieper geschokt te zijn, dan zijn arrestante. Maar, niet waar, zij is klaarblijkelijk niet alleen veel ouder doch ook vlee'lt verstandiger dan haar mooie vriendin. Haastig' verwijdert Adelaide Strain zich van Eva, cm met den inspecieur naar een der ramen te gaan. Zacht zegt hij haar: „Ik geloof, dat het goed zou zijn, als zij een koffertje meenam met naar nachtgoed en zoo. De zittingen in het Gerechtshof kunnen wel twee of drie degen duren. Er moeten heel wat getuigen worden gehoordi, waar ender natuurlijk' ook u, mevrouw Strain." „Zoudt u denken, dat tegen mevrouw iBirtley Ravdon rechtsingang wordt ver leend?" Haar slem smelt in een bijna oiiver- fctaanbaar gefluister weg. Dioch hij ant woordt voorzichtig: „Dat kan ilc u niet zeggen. Maai' ialsi ik' u was, zou ik bij1 haar jgeen "verwach ting van het tegendeel wekken. En wilt u haar nu helpen inpakken, wat zij' noo- dig kan hebben? Als er iets vergeten wordt, 'kan dat natuurlijk nagezo'nden worden. Zooals u waarschijnlijk weet, worden aan een gedetineerde in voor arrest alle mogelijke bit'ijke faciliteiten wegenfonds, is men thans druk bezig in het reeds verharde deel van dezen Sin gel de putten bij te werken, wat vooral voor rijwiel- en verder rijverkeer van groot belang is te achten. Een goede verbetering wardt aan gebracht bij de gebouwen der Veilings- vereeniging Walcheren aan het s.tations- emplacement alhier. Langs de gebouwen aan de zijde van den Kanaalweg is een keibestrating al' ver gereed, wat het verkeer Ier plaatse tijdens de veilingsuren, als veel wagens en karren ter plaatse zijn, zeer ten, goede zal komen. Aan de zijde van den spoorweg wordt een flinke klinkerbestratin|g gelegd, wat het inladen der geveilde artikelen zeer ten goede zal komen. Zaterdag heeft het electrisch ge maal van den Polder Walcheren weer gewerkt, en was dit oorzaak, dit in de vesten, spranken en sloten het wiater met de kracht van een bergstroom in de richting van het gemaal werd' getrok ken, wel een bewijs van hoe groot be lang dit is voor het op peil houden van het water in den Polder. VLISSINGEN- A Met aanvankelijk 60 kinderen is 'n kinderkoor van de gemengde arbeiders- zangvereenigiiag „De Volkstem opgericht. WALCHEREN. SEROOSKERKE. In het lokaail Samen werking vierde de Christel. Jongenlimgen- vereeniging „Sursum Corda" haar derde jaarfeest onder leiding van haren voor zitter ds. v. d. Kluis. Na opening met gebed en het ultbrei», ven van de respectievelijke verslagen van secretaris en peimingmees ter en geluk- wenschen van uitgenoodigde vereenigin gen, werd een voordracht 'getiteld ,,'t Heksenlied" door den heer K. Broerse, en een blijspel getiteld „Dokter telgen wil en dank", een voordracht door den heer N. L. van Dalsen en 'het blljtspell ,,'t Lintje" ten beste gegeven. De beide stuk ken werden gespeeld met welwillende medewerking der meisjesiVereeniging Namen noemen doen wiji niet omdat allen zich zeer verdienstelijk hebben ge maakt. Wat ds. v. dl Kluis met zijn kleine jonge vereeniging heeft weten, te pres- teeren dwingt bewondering af. Het was dan ook voor alle aanwezigen een' prettig samenzijn, waarvoor „Sursum Corda" allen lof toekomt. Na 't zingen va"h Gez. 180 en dankgebed door den voorzitter togen allen voldaan huis waarts. ZUID-BEVELAND. IERSEKE. Bij het nemen van een draai iep den Ouden Dijk', zijn van eefe volgeladen oesterauto van den heer A. Bern eenige vaten oesters verschoven en van de auto gevallen. Het zoontje van aen heer S., dat op de vaten' oejsters zat, viel ook en word door de ,:pp hem vallende vaten ernstig gekneusd,, met 'n auto werd de jongen naar het slatioib houdt de keel gezond. En ook de andere gevoelige organen, die zcjo licht wor den aangetast met dat gure natte weer, beschermt ge met Lakerol. - Ge kent La- keroltoch? Lakerol is lekker en frisch van geur en smaak! Let vooral op de groene doos! LAKEROL PASTILLES 50 ct. p. d. bij alle Apoth. en Dros;. (Ingez. Med.) vervoerd waai- de dokter van Kruiningefn de? eerste hulp verleende. SCHOUWEN-DUIVELAND. BURGH. Ingevolge besluit van den voorzitter van het Gentraal stembureau is de heer 0. W. Boot benoemd ver klaard als lid van den gemeenteraad (vacature W. Heule.) verleend." De twee vrouwen gaan naar boven en het ontgaat haar niet, dat de inspecteur, terwijl hij zelf den tuin ingaat, een po litieagent in de hal op post zet. Bijna geen woord zegt Eva Raydion, nu zij met Adelaide Strain de dingen uit zoekt, die laatstgenoemde meent, dat moeten worden ingepakt. Sterk in het be wustzijn van haar volkomen onschuld a,an het verschrikkelijke feit, waarop de aanklacht legen haar is gegrond, is zij meer opgewonden en bnite zichzelvevan verontwaardiging, dan bang. Maar dan spreekt zij met 'bittere gramschap, over wat zij noemt de oude mevrouw Ray don's lage afgunst. Zij is er van over tuigd, dat zij die diepe vernedering' te wij ten heelt aan den krankzinnigen haat van /haar schoonmoeder tegen haar. Eindelijk zegt zei: „Kijk niet zoo be drukt, Addie. Ik ben niet in 't minst bang, maar natuurlijk wel gruwelijk nij dig. En ik hoop, dat je zal 'begrijpen, dat ik je liever niet mee laat igaan. Ik zou veel liever willen, dat je hier bleef, om' een oog in 't zeil te houden en: voor «mij te telefcneeren met „zéker iémand." De 'blos op haar gelaat wordt nog fel ler, alls zij, ietwat verdedigend, voort gaat: „ik vind, dat Jack MinllaW op de hoogte moet worden gebracht, wat er gebeurd is, en óök' mr. Buck. Misschien wil die wel dadelijk' hierheen komen? Ik mag wel een goeien advocaat hebben, In de vacatui-e van kerkvoogd, ont staan door het bedanken van den heer Matth. Kwekkëboom te St. Laurens i,s benoemd de heer J. ICoole Dz, Uit Warschau komt het' bericht, dat het seminarie te Pelplin zijn kostbaar bezit, een bijbel van Gutenberg, voor on geveer een h,alf millioen mark naar Ame rika gaal verknopen, dpi is ongeveer 170.000 mark meer dan kort geleden voor een dergelijken bijbel, oolc uit een Duitsch klooster afkomstig, in Amerika werd betaald. Met dezen laatsten verkoop heeft de eenige bijbel van deze soort Polen ver laten. Het is een van de beroemde exem plaren, waarvan er honderd op papier werden gedrukt en waarvan er slechts een dozijn overbleven. 'Van' de op per kament gedrukte kient men er in het geheel zes. onder welke een te -Berlijn en een te Leipzig. De prijzen dezer hij- bels worden uiteraard steeds' hooger. Ned. H e r v. Kerk. Bedankt voor het beroep naar Ierseke door ds. P. Hofstede le Noordwijkerhout. Geref. Kerk. Aangenomen het beroep paar Reeuwijk door P. Warmenhoven cand. te Leiden. Geref. Gem. Tweetal te Meliskerke ds. A. de Blois te Dirksland en ds. J. Vreugdenhil te Bruiyisse. D.e gestolen Van D yck. De cori'espondent der N'. R. Crt. meldt: iBiechbache, de elgenaöj van het ver dwenen schilderij, Concert der Engelen van Van Dijclc, heeft bij het parket te Brussel een klacht wegens diefstal want ik begrijp dat zij' er een 'in heft,/vuur zal brengen om te trachten...." Zij aarzelt, maar eindigt haar zin dan met een wrang lachje me achter de tralies te helpen." Een oogenblik' heeft Adelaide Strain het gevoel, alsof zij haar spraakvermogen kwijt is; maar dan doet zijl een krachtige 'geestelijke en lichamelijke poging en dwingt zichzelf haar te antwoorden ,„Ik zal Jack en mijnheer Buck opbel len, zoodra je weg bent, Eva. lik geloof ook, dat je het beiste doet, alleen jte gaan. Je bent heiisch dapper genoeg....)" Maar wat is dat ploitsejling? Die Ad- die, altijd zoo vastberaden, zoo verstan dig, zioo vol geestkracht.... zij' barst, tot Eva's groote verwonderiing eensklaps in hevig .snikken los. „Addie, lieveling. Wind je niet zoo op. Heuiscifter is heelemaa l-gccn i'eden, om in den put te zitten. Denk toch jaan (Gilly en houd je nu goed'. Laat Gilt'y hier bij Je Ikloimen logeei-en, van vandaag af, tot hij naar school moet. En dan Addie...." „Ja?" drinkt het door Addie's snikken heen. Zij is in zittende houding op kien grond neergezegen en wiegt haar ten ger lichaam heen en weer in foltering van doodsangst en afgrijzen. „(Heb je misschien geld noodlig? ik heb nojg een heele som van Jack over. iWjat ik zeggen wil, ik vrees dat ik hem die drie duizend moet terug betalen, na de i opening van Birtley's testament. Ik zal dan heel rijk' zijn „Neen, ik heb nog geen geld noodig" zegt mevrouw Strain onder het af dragen van haar tranen. Zij wil gehoor geven aan Eva s ern stige wenken en nu maar aan Gilly denken aan niets anders dam aam 'Gilly Zij moet vooral oppassen, dat zij' niets doet, wat schande' over haar kind kan 'brengen, wellicht zijn leven lang. Wjat haar zelf 'betreft, zij' is( nu zoo volkomen uitgeput door de geestelijke kwelling, die haar bijna geen oogenblik heeft losge laten sedert Birtley Raydon's dood, dat zij een bekentenis als het éénige middel beschouwt, dat haar steeds klimmende pijniging en het gevoel van plotselinge® 'angst kan verzachten. Maar zij weeft dat zij die verzachting, waarnaar haar ziel en lichaam hakten, nooit kan deel achtig worden, om der wille van haar 'kind, en toekomst van dat kind Fva Rayuon cn haar vriendin hebbein hu het huis verlaten; zij wandelen het grintpad af naar het hek. De vier dienstboden, die het personeel vormen op The Mill House verdringen el'kaar bij de voordeur om de twee vrouwen te zien weggaan. „Je moet me geen arm geven. Ik wil liever 'alleen loopen, Addie" zegt 'Eva, met heldere, vaste stem. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1