lïrotiinciale 55e muis die r HEERENBAAI No. 3, ZATERDAG 4 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND FEUILLETON HET VONNIS ECHTE FRIESCHE 20-50cf.perons De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abpnnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. EBBS TERUGBETALING VAN GEM. INKOMSTENBELASTING. Op de vragipn van den heer Oud, lid der Tweede Kamer, betreffende art. 17, 6de Hd, van het K. B. van 4 Nov. 1929, ter zake van het in mindering brengen van terugbetalingen bij de berekening van de opbrengst der gemeentelijke in komstenbelasting, als bedoeld in art. 6, tweede lid, van de wet, houdende her ziening van de financieele verhouding tusschen het rijk pn de gemeenten, heb ben de Ministers van Financiën en van Binnenlandsche Zaken en L, o. m. ge antwoord: Het in mindering brengen van kwade posten zou met bedoeling en letter van art. 6, tweede lid, der betreffende wet in strijd zijn. Het in mindering brengen van terug betalingen wegens te veel genoten Rijks- voorschotuitkeeringen is niet daarmede in strijd, wijl onder de bruto opbrengst van de gemeentelijke inkomstenbelasting wordt verstaan het feitelijk kohierbe drag, niet het geraamde kohierbedrag, waarop de uitkeeringipn berusten. Op grond van het voorafgaande wordt de bepaling van art. 17, 6de lid, van het K. B. van 4 Nov. 1929, overeenkomstig de wet geacht DE HUISZOEKINGEN BIJ DE LEIDERS DER P. N. I. Het Tweede Kamerlid Cramer heeft den Minister van Koloniën de volgende vragen gesteld: Wil de Minister zoo spoedig mogelijk aan de Kamer volledige inlichtingen ver strekken omtrent de motieven, die geleid hebben tot de op 29 December 1.1. in Indonesië ingestelde huiszoekingen bij de leiders der P. N. I. en tot arrestatie van verschilfende leiders? Is de Minister bereid, de resultaten dier huiszoekingen en der van de gear resteerden afgenomen verhooren aan de Kamer mede te deelen? HET TWENTHE-RIJNKANAAL. Het graven van het proefvak van 't Twenthe-Rijnkanaal is, behoudens enke le opruimings-werkzaamheden, thans beëindigd. Over enkele dagen zullen de arbeiders het terrein bij Almen verlaten. In het kianaalstuk dat 220 Meter lang is, zijn op een afstand van 100 M. van elkander twee met klei gevulde kistdammen aan gebracht. Tusschen d t afgeschutte vak zal nu een tijdlang de waterstand wor den gecontroleerd om zoo de meerdere of meerdere of mindere doorlatendheid van bodem en dijken te leeren kennen. Door wel en regenwater staat nu reeds heel wat water in het kanaalvak over eenige da#pn zal door het op en kele honderden meters gelegen pomp station het proetvak tot kanaal-peil, d.i. ongeveer 10 M. boven N.A.P., worden volgepompt waarna de controle door middel van een aan te brengen peil schaal zal kunnen aanvangen. In het kanaalvak op Geldersch gebied (vanaf den IJssel tot de Bolksbeek) dat het eerst zal worden aanbesteed ?n waarin ook het thans gereed gekomen pioefvak ligt, zullen een vijftal huizen vallen, dia dus moet worden afgebroken. Voor een dezer huizen is reeds 'n nieuw in aanbouw en bijna voltooid. WIJZIGING DER ZUIDERZEE- STEUNWET. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging der Zuiderzeesteunwet. Het beoogt 't mogelijk te maken op doelmatige en afdoende wijze tegemoet te komen in alle gevallen, waarin het aanvaarden van een nieuw bedrijf of werk zou worden belemmerd door moei lijkheden, welke zich zouden kunnen voordoen bij de liquidatie van het oude bedrijf, mede in verband met waarde vermindering. DE SUKERBIETENTEELT. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Den Heuvel betreffende steun aan de suikerindustrie heeft den minister van landbouw geantwoord: Het door den minister van landbouw bij de behandeling van hoofdstuk V der Staatsbegrooting 1930 in de Tweede Ka mer toegezegde overleg met zijn ambtge noot van financiën heeft plaats gehad. Daarbij is aangenomen, dat met het voorstel om de helft van de verlaging van den suikeraccijns te gebruiken voor bescherming van de suikerindustrie werd bedoeld de voorgenomen accijns verlaging voor de helft niet te doen doorgaan en het op die wijze te vinden geld te be steden voor den steun aan de suiker industrie. Aan dat voorstel kan echter geen ge volg worden gegeven, omdat de op brengst van een crisisheffing alleen mag worden besleed voor de betaling van ren te en aflossing van crisisleeniiiigen. Inmiddels is het wetsontwerp in zake de bovenbedoelde accijnsverlaging door de Tweede Kamer aangenomen. Het ligt niet in de bedoeling van ide regeering om binnen zeer 'korten lijd met voorstellen tot steun aan de suikerin dustrie bij de Volksvertegenwoordiging te kómen. DE BRUG TE KATERVEER. De Minister van Waterstaat is voorne mens Woensdag 15 Jaunari a.s. de brug te Katerveer bij Zwolle voor het verkeer open te stllen. Onderscheidene autoriteiten zullen worden uitgenoodigd daarbij tegenwoor dig te zijn. HET CONFLICT AAN DE COKES- FABRIEK TE SLUISKIL. De rijksbemiddelaar prof. mr. Aalber- se doet opnieuw pogingen tot beëindi ging van het conflict aan de cokesfabriek te Sluiskil, De heer Aalberse zal vandaag een conferentie hebban op het departe ment van arbeid zoowel met den werk gever als met de werknemers. BELGISCHE ONDERSCHEIDING. De Brusselsche corespondent der Maasbode meldt: Mevrouw Elizabeth Andriesse—Span jaard, echtgenoote van den te Brussel wonenden bekenden N ederLandschen philanlroop, den heer Hugo Andiriesse, is door den Koning der Belgen vereerd met het ridderkruis van de Orde van Leopold II. door mevrouw Belloc Lowndes. 69). Doktor Durham had dezer dagen weer zoo allervreemdst gedaan. Eva was wadr- lij'k! ziek geweest, toen zij' den uitslag' vernam v,an de lijkschouwing en Ade laide Strain had' om den dokter getelefo neerd. Maar inplaats van zelf te 'komen had hij een piepjongen dokter die soms, als hij afwezig was, zijn practijk' waar nam, naar mevrouw Birtley Raydon ge zonden. Het optreden van dezen vreem den dokter, was inderdaad zonderling, héél zonderling geweest en kenmerk te zich door een mengeling van afkeer en vertrouwelijkheid, waaraan Eva's vrien din zich schromelijk' had geërgerd, hoe wel Eva er niets van bemerkt scheen te hebben. En bij gelegenheid van zijtó tweene ochtendbezoek, had hij iets on gelooflik buitengewoons gedaan. Hij had zijn vrouw meegebracht naar The Mill House en zijn nieuwe patiënte feitelijk genoopt, haar even te ontvangen. Ieder een in huis, 'behalve Eva zelf, had 'ge weten waarom. De doktersvrouw wilde zoo dolgrfag van nabij' de persoon zien, Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland". Op het verzoek, gedaan door eenige aandeelhouders der Coöp. Suikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom om een algemeene vergadering te willen houden voor 15 Januari a.s. is door den voor zitter geantwoord, dat het stellig de be doeling is om voor 15 dezer een Alg. vergadering uit te schrijven. Deze zal voorafgegaan worden door Kringvergade ringen. MIDDELBURG. Wijzende op de agentschapsver plaatsing van de Stoomvaartmaatschappij1 „Nederland" hebben wij gisteren wellicht het te veel doen voorkomen of alleen deze Maatschappij in Zeeland een pas'sa- Igea.gentschap van haar booten naar In- dië heeft. Ook de Rotterdamsche Lloyd heeft hier reeds jaren een agentschap en dit dit bij de N.V. Hendrikse en Go's Ban kiers- en Effectenkantoor, alhier en te Goes, Oostburg en Sluis. Men kan dus van üeTde lijmen Tn Zee land alle inlichtingen verkrijgen. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft aan diet van Middelburg een beschamend voorbeeld gegeven, door aan de Ver. tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer een subsidie vajni f 1500 foe te kennen. De groole klok, die des Zondags de Kerkgangers waarschuwt voor den aanvang van den dienst in de Nieuwe Kerk, zal voorloopig niet kunnen' w'orden geluid; omdat er eerst herstellingen moeten plaats hebben. VLISSINGEN- Notaris P. de Maret Tak, vroeger alhier, voorheen notaris te Apeldoorn, sedert vele jaren te Nijmegen, viert van daag zijn 70sten verjaardag. WALCHEREN. O. EN W. SOUBtURG. De Nieuwjaars- collecte heeft alhier f 335 opgebracht. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O. D. AXEL. Nabij het gehucht Vaartwijk knakte door den storm een boom af en trof in zijn val met een der takken juist het rijwiel van een voorbij fietsende juf frouw. die daardoor viel. Ongelukkiger wijze kwam zij daarbij in aanraking met een afgebroken draad van de electrische verlichting, zoodtat zelfs haar kleeren bpjpnnen te schroei en. Alles liep gelukkig met een paar schrammen en den schrik af. Besmettel ij ke ziekten. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 22 tot en met 28 Dec. in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk Hontenisse 3, Kruiningen 1, Noorciwelle 1, Oost en W. Souburg 3, Oud Vossemeer 1, Vlissin gen 2. Diphtlierie: St. Jansteen 1. In genoemde week zijn geen gévallen van encephalitis na inenting ter kennis van het staatstoezicht op de Volksge zondheid gebracht. GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN. In de gistermiddag gehouden verga dering waren alle leden aanwezig. De VOORZITTER hield zijn reeds ver melde Nieuwjaarsrede, die door de le den, behalve de uiterste linksche, met applaus bezegeld werd. Ook de woorden van den heer M. LAERN.OES werden met instemming be groet. De heer DE MEIJ meent, dat de voorzitter een eigenaardigen vorm geko zen heeft om de onderhandelingen over de exploitatie van de haven openbaar te maken. Spr. wijst er op, dat zijn fractie altijd voor gemeenle-exploitatie is, maar dat niemand het daarvoor noodige ka pitaal in deze zon durven voteeren. Als lid der havencommissie kan spr. getui gen van het igroole werk 'van den burge- meester voor het bewerkstelligen van de oprichting der N. V. en brengt hij hem daarvoor zeker namens deïi geheelen raad, dank. Deze woorden vonden ook groole in stemming. De VOORZ. dankte de heeren Laer- noes en de Meij voor hun woorden. Over ie leggen siukaeiV In handen van B. en W. om advies' worden gesleld een verzoekschrift van het bestuur der Vereen.t ot 'bevordering van Chr. Onderwijs betreffende uitbrei ding van "het schoolgebouw aan de B;loe- menlaan met ten minste 1 leslokaal en het schrijven van den directeur der Zuid Nederlandsche Radio Distributie Maat schappij. Een adres van het bestuur van d'eni Nederl. Kappersbond inzake winkelslui ting, werd gevoegd bij de later ter de zer zake te behandelen stukken. Eervol ontslag. Aan den heer A. C. de Bja.are werd eer vol ontslag verleend als regent van het Gasthuis, aan mevr. M. Vader—Duvekot als lid der commisjsie van toeziicht op het L. O. en aan mevr. F. Brevet—Pasma als gemeente-vroedvrouw. Benoemingen. De heer v. OORSCHOT bepleitte op name in het college van regenten en re gentessen van het Gasthuis van een vrouw van zijne richting. De heer DE MEIJ sloot zich hierbij' ,aan. *^De heer HUSON zegt, dat de anti-rev. er ook niet in zitten en zij ook kandi daten stellen. De heer v. OORSCHOT meent, dat het Christelijk element in het algemeen wel die naar de heele wereld geloofde, één moordenares was. Fn dioor het gebrek aan fijn gevoel van haar man, den jeugdigen dokter, had zij haar wensch er door gekregen. De eenige, die volgens het gevoelen van 'mevrouw Strain, zich behoorlijk' ge dragen had, was mr. Buck1, de advocaat notaris, die in haar welvarendien, jge- lukkigen tijd niets van Eva moest héb ben en steeds op haar had „afgegeven." Toen de dag van het onderzoek was vastgesteld, was mevrouw Strain eigener beweging naar mijnheer Buck gegaan, om hem' te vragen ,haar vriendin bij dezje pijnlijke aangelegenheid te willen ver tegenwoordigen. Onwillig had hij er in toegestemd en toen eenige dagen wa ren verstreken, was üe oude, ervaren rechtsgeleerde langzaaml, maar zekér tot de overtuiging gekomen ,dat Eva niets te maken had, direct noich indirect, met Ihet drama van Birtley Raydon's dood dcor vergif. Desondanks had hij den varigen avond de huishoudster gewaar schuwd, in eenigszins bedekte termen, want hij' sprak door de telefoon, dat hij1 stellig verwachtte dat zijn cliënte zou woraen gearresteerd. En daarbij had hij gesproken, alsof het eer. een kwestie van enkele uren dan van dagen was(. „Hoor. Daar stopt een auto voor het hek." Eva springt op. Een blos breekt (ook in Va onsen, Sponden en ponden) ^Vraagt MurlVutkeiier hpakje O'S (Ingez. Méd.) degelijk vertegenwoordigd is, en alleen een bijzondere samenloop van omstan digheden de anti-rev,-er deed uitraken. De heer HUSON 'zegt, dat destijds aan de edhlgenoote van den heer van Oor schot een plaats is aangeboden. De heer v. OORSCHOT zegt, dat zijn vrouw een tweede plaats op eene aanbe veling is aangeboden; maar niet afs ver tegenwoordigster der arbeidersklasse en daarvoor heeft zij bedankt. De heer DE MEIJ blijft krachtig aan dringen op een vertegenwoordigster van het socialistisch deel der bevolking, dat ee" derde van het geheel is. Spr. meent dat in deze rechts als één is te be schouwen. De heer P. G. LAERNOES ontkent dit en zegt dat men dan ook tie partijen van de heer v. Oorschot en de Meij als eén Kan beschouwen. Voor de vpoature-Ee Baare zullen de anti-rev. op den heer Hubregtse stem men, maar voor cie yacature-mevr. Voor hoeve, stelden zij mej. P. W. de Kam en mevr. Schout—Groote. De heer HUSON zegt dat van de 9 leden, er 3 rechts zijn. De heer DE RIDDER zegt, dat dit juist de reden is dat men er nog;een) rechtsche bij wil hebben. Spr. zit er voor de arbeidsklasse en niet voor de Chr. Hist. Hierna werd overgegaan tot de benoeming van twee regentessen en een regent. Voor de eerste vacature werden uitgebracht op mevr. M. de Wilde— Hen- neveld (afIr.) 13 stemmen, op mej. De Kalm 3, op mevr. Schout 1 en 2,blanco. Voor de tweede vacature op den heer B. Hubregtse (S.D.A.P.) 19 stemmen Voor de derde vacature op mej. De Kam (a. r.) 12 tegen 6 op mevr. Wisse >(s. p.) en 1 op mevr. Knoop. Gekozen zijn dus de dames De WiLd» en De Kam en de heer Hubregtse. De heer DE MEIJ legde de verklaring af, dat nu de soc. richting niet volwaar dig vertegenwoordigd kan geraken, zijn' door op haar bleek gezichtje. Zij heeft ér naar gehaakt, dat er iets zou gebeuren. Vcoral verlangt zij Jack Mintlaw te spre ken. Dit kan welneeh, is waarschijn lijk' Jack. Adelaide gaat naar liet raam en houdt de andere vrouw met een handbeweging terug, gebiedend, vastgeraden. „Laat niemand je zien" zegt zei scherp. „Blijf staan waar je bent, Eva." Maar Eva kruipt naderbij en zich sjchuilhoudeiia achter de lange, zijden gordijnen, gluurt zij naar buiten. „Wie kan dat zijn?" roept zij uit en laat er vol schrik op volgen: „Het is die akelige man, dien wij het eerst [ge sproken hébben. En, o, Addie, kijk eens! Er loopen twee politieagenten achter hem. Zekér nog meer narigheid voor me? Het zou me geen zier verwonderén als ze gestuurd worden door de oude mevrouw Raydon." Maar al is Eva ook volkomen onkundig van wal komt, dat is niet het geval met het personeel van de villa. Powell, het kamermeisje, is zichtbaar onder den indruk', als zij de salondeur opent, om den plaatselij ken 'inspecteur van politie binnen te la ten. I Hij, is er al eerder geweest, dié man, want hij heeft het eerst de bewoners van The Mill House verhoord en uit gevraagd na den dood van Birtley Ray don. Fva was toen diep verontwaardigd geweest over zijn vragen en zijn manie ren en zij waren als vijanden geschei den. Fn thans kan deze man, nu 'hij voor zich de overtuiging heeft, dat zij den dood van haar echtgenoot op haar ge weten heeft een gevóél van voldoening niet onderdrukkendat juist hij de op dracht heeft, haar te arresteerén. Hij gaat den salon binnen en legt 'de hand op Eva's arm. Maar nu verdwijnt al zijn gevoel van 1satifsfactie en zenuwachtig brengt hij de verschrikkelijke woorden over de lippen: „Ik arresteer u op de aanklacht dat u op den vierden van déze 'maahd' uw echtgenoot Birtley Raydon, gedood hebt." Eva antwoordt niet. Zij kijkt hem aan piet groote open, verwonderde oogen. „Ik moet u waarschuwen" gaat hij toonloos voort, „dat al wat u nu zegt, tegen u getuigen kan." Dan zegt zij met kalme, heldere slem „Ik heb niels te zeggen." Zonder een zweem van vrees, vrijmoedig, ziet zij hem aan. „Alleen....,." Hij heft de hand op. „Wees voorzichtig mevr.: ,uw." Zij let niet op die voor haar ongepas te onderbreking. Met beslistheid gaat zij voort: „Het éénige wat ik zeggen wil, is dat ik volkomen onschuldig ben. Ik hadmijn man lief en hij had mij lief. 'Zooveel ik' weet, had geen van ons beiden eén vij and', op de wereld, maar neen, nu vergis ik me. Zijn moeder was altijd' én is het blijkbaar nog, mijn aarlsvijandin." Zich tot Adelaide Strain wendend, toont zij geen spoor van angst of vrees, al' trilt zij van opwinding. „Ik reep je tot getuige, Addie dat ik uit daareven, terstond gezegd heb, na gearresteerd te zijn." Nu klinkt het scherp van den inspec teur, die niet meer zenuwachtig maar ontstemd is: „Hoe minder uw praat, des le beter zal dat vror u zijn, mevrouw Raydon. U zult later gelegenheid le over hebben om te zeggen, wat u te zeggen hebt." Maar nu ziet hij dat een uitdrukking van diepe smart, ja hevigen angst het ge laat van Adelaide stempelt en dat ver zacht plotseling van stemming. Al zijn besprekingen met de huishoudster van The Mill House waren aangenaam en van zijn standpunt hijzonder vrucht baar geweest. „Kunt u zorgen dal mevrouw Raydon ongeveer over een kwartier gereed is?" vraagt hij met gedempte stem. „Ik wil niet hard of onredelijk zijn, maar het js| 'n heel eind, en het is al over vieren." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1