Ijjïroirinciale Jfecutusche J£3r»CA?Z Jf. VRIJDAG 3 JANUARI 1930 173c Jaargang lm- 2>it nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND Watersc happen. MIDDELBURG, CLIXCB CAHÉZOOH PEKELA BUITENLAND FEUILLETON HET VONNIS ZUID-BEVELAND. ZEEÜWSCH-VLAANDEREN W. D. WALCHEREN. KERKNIEUWS Algemeen Overzicht De besluiten van Lahore. De politieke toestand in Spanje. rk "t MIDDELBURGSCHE COURANT ®e abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij aibonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSOHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg Telefoonnummers: Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling. Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. n, id. No. asss ■i j- |j. A le. z.; IP. |de ite fcb. aj- ïl- 10. an J. 3 Ier, lm. ïb. 't bke ge en- trc. le handel en Fabrieken zullen zoo mogelijk in de zaak worden betrokken. Nadere bijzonderheden zullen, zoodra de nadere uitrusting der plannen zulks toelaat, ter algemeen® kennis wor den gebracht. Aan het bovenstaande kan nog wor den toegevoegd, dat ook' het vraagstuk der practijkexamens van de kleine nij verheid en het ambacht bij de Commis sie aanhangig is. HYPOTHEKEN. Op een vraag van het Tweede Kamer lid Suring of 't gewenscht is een welte- lijkan mjaatregel te bevorderen in den geest Van de wet van 5 Juni 1878 (Staats blad no. 90), waardoor de bestaande hy potheken opnieuw zullen moeten worden ingeschreven, zoodat de vervallen, doch niet geroyeerde hypotheken automatisch lilt de hypotheekregisters verdwijnen, heeft de minister v.an tinanjciën geant woord In overweging is een reorganisatie van 'de hypothecaire boekhouding, welke waarschijnlijk niet mogelijk zou zijn zon der een vernieuwing van' de hypothecaire inschrijvingen. Komt het tot de bedoelde reorganisatie, dan zal dus tevens tot die vernieuwing moeten worden overgegaan, al is twijfelachtig of de vernieuwing ook op zich zelf reeds urgent is te achten. GENERAAL VAN VOORST TOT VOORST ZESTIG JAAR OFFICIER. Heden vierL de luit. generaal J. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, oud voor zitter der Eerste Kamer zijn diamanten jubileum als officier. DE VLIEGTOCHTEN NAAR EN VAN INDIE. 93;ij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het zesde retour vliegtuig hedenmor gen om 6 u. 40 uit Bangkok is ver trokken en ie 12 u. 5 te Akayb ,;s ge arriveerd. Alles is wel aan boord. Mor gen verder. DE HUISZOEKNGEN IN INDIE. Naai- de Locomotief meldt zijn gezag hebbende kringen van het Binnenlandsch bestuur er onvoorwaardelijk van over tuigd, dat het ingrijpen in de beweging op 29 December op de juiste wijze is ge schied, en dat 't zeer noodzakelijk was. DE „BUSINESS RESEARCH." De Commissie van Contract inzake M idden standsa angelegenheden ingesteld door den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, heeft zich in haar laatste ver gaderingen loon. beziggehouden met het vraagstuk der „Business research", waar bij in het bij z onae r de belangen van iden handeldrijvende n middenstand in het middelpunt der belangstelling stonden. Teneinde op dit gebied de noodige sa menwerking van alle beschikbare krach ten te verzekeren, is overleg gaande met verschillende personen en" instellingen, welk® voor het onderzoek van deze ma terie in aanmerking komen. Het ligt in tfe bedoeling liet onaerzoek zooveel doen lijk rechtstreeks., te richten op de prac tische behoeften van het handelsleven. De drie landelijke Middenstandsbon den zijn tot medewerking bereid gevon den, waardoor een voortdurend en nauw contact met ae airect belanghebbenden verzekerd is. Ook de Kamers van Koop- Aitorffer en werd hij als volgt toegespro- Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland tot gezworene van het waterschap De vereenigide polders van Ossenisse, E. G. M. de Waal, te Os- senisse. j Van verschillende zijden bereikten ons klachten over den grootera binder, die de radiobezitters in de omgeving van Nieuw Middelburg enVeerschen Sin gel Dinsdagavond hebben gehad van, een buurtgenoot, die öf door dat hij zijn toestel niet meester is öf omdat hij opzettelijk de uitzendingen van de AVRO wilde verstoren, het luisteren zoo goed als onmogelijk maakte. In het eerste ge val zouden wij dezen rustverstoorder in den aether willen aanraden, zich onmid dellijk afdoende over het gebruik van zijn toestel te doen inlichten/, in het twee de geval moet ons een woord van scher pe iafkeuring uit de pen, en; het komt ons dan al een zeer weinig doeltreffende betooging voor het recht van andere uitzendingen voor. In stede veld te win nen, zal deze radioman ieder weldenkend mensch, ook onder zijn geestverwanten tegen zich innemen, en er zijn eigen ziaak ten zeerste mede schaden. Ook in enkele andere deelen, van de stad hoorden wij, al was het op minder ex'gerlijke wijze van storingen door an dere luistervinken. Laat loch ieder radio bezitter alles doen om liet ook anderen mogelijk te maken, rustig te luisteren naar die uitzending, waarop hunpe keuze Valt. Voor hen, die reizen naar Indlië willen maken of naar een der plaatsen waar de booten der Maatschappij Neder land aanleggen, mag het zek'er van groo- te 'beteekenis worden geacht, dat men alhier vcor geheel Zeeland een passage- \agentscliap heeft, en zooals uit een ad vertentie in dit nummer blijkt is dit ge vestigd bij de N.V. Izaak Boasson en Zcnen's Rank alhier. Op dit kantoor zijn alle inlichtingen voor het maken van reizen met de boo ten der Maatschappij verkrijgbaar en ook pass age biljetten enz. te verkrijgen. Een 60-jarig jubileum. 'Heden was liel voor den heer G. J. Spierens Sr. alhier, een dag' van her denking; niet minder dan 60 jaar is deze ijverige man werkzaam in het 'be drijf der firma Aitorffer alhier en dit thans als linieerder. Het was te begrijpen, dat deze dag niet onopgemerkt voorbij zou gaan. Te -ongeveer 11 uur kreeg de jubila ris op zijn werkplaats bezoek van den directeur en het personeel der N.V. Boek drukkerij en Binderij! v.h. J. C. en W ken door den directeur, den heer J. P.van Rig ter en: Spierens, geachle jubilaris. 'Het is mij als directeur van de N.V. Boekdrukkerij en Binderij J. C. en Wi. Aitorffer een bijzonder .genoegen U van daag, 3 Januari 1930, van harte geluk'te wenschen met de herdenking van het feit dat U 60 jaar geleden in dienst (benll •ge'kcnien bij de firma J. G. en iWf Ai torffer. Sedert U als jongen op circa '10- jarigen leeftijd bij de firma bent begon nen, is er veel, heel veel veranderd, (zoo wel in 't bedrijf als ook in -de bedrijfslei ding. Maar U hebt U steeds best kunnen aanpassen, zoowel aan de veranderde be- drijfsmethoden als aan de personen. Al kan ik slechts over een klein ge deelte van -die zestig jaren, die U -aan(de zaak hebt gewerkt meepraten, toch was dit alleszins voldoende om mij te over tuigen, dat U steens Uw 'beste krachten aan de zaak. geeft en altijd' met liiefde voor uw vajk werkzaam bent. Als 'blijk van waardeering heb ik het genoegen U hierbij namens de directie, een uurwerk' met inscriptie aan te 'bie den. Ik hoop dal U nog jaren hiervan een aangenaam gebruik' moogt maken. Namens de firma Bakker le Zaandam, de eigenaar der zaak, overhandigde spr. den heer Spierens een zeer waardeerend schrijven. Namens hei personeel voerde de lieer J. M. Hegberg, meesterknecht, het woord, en wees er op, dat noen steeds aange naam met den heer Spierens heeft sa mengewerkt. Spr betreurt het, dat de heer Spie rens nog geen rustige» ouden dag kan hebben, h ij hoopt, dat dit toch nog eens vo-or hem zal mogen aanbreken. Spr. ein digde onder aanbieding namens allen van een schilderij en een bloemenhulde. Zeer aangedaan dankte de jubilaris voor al deze bewijzen van erkentelijkheid en waardeering. De familie .van Rigjteren voegde aan de geschenken een taart met het jaartal 60 toe. Te 12 uur wachtte den jubilaris, wiens lejchtgenoote eii dochter ook waren ge komen een nieuwe verrassing. Toen kwa men op het kantoor de heeren- mr. TI. Pleijte, J. G. Veltman Fruin en mr. J. A. Dumon Tak, vormende het dag. bestuur van het Departement 'Middel burg van de Maatschappij! tot Nut van bet Algemeen. De heer Pleijte, voorzit ter van het departement, wees erop, dat het Nut zich -o.m. ten doel slelt trouwe plichtsbetrachting te memoreeren en te bekronen. Spr. herinnerde er aan dat de jubilaris als 10-jarige loopjongen 'Mj de firma in dienst trad en o.a. het 100- jarig bestaan in 1884 mede maakte. Spr. huldigde den heer Spierens in het bijzonder als mensch, die zijn plicht 60 jaar lang deed, en dat ook zeker zal. blijven doen. Daaraan heeft ook zeker zijn echtgenoote ten zeerste medege werkt. Namens het Departement bood spr. een .geschenk in enveloppe aan. De heer Spierens dankte bewogen voor deze zeker onverwachtte hulde. Het was voor den jubilaris 'verder een «Hj-e dag. ernstige voordracht, is zijn eenvoud, liet ontbreken van „declamatie", van „rnooi- doen". Die eenvoud was het die ook nu zijn weergave van de fragmenten uit Remar que's boek: „Van het Westelijk Front geen Nieuws", zoo aangrijpend maakte. Alleen met die soberheid, wiaarin eer bied en huivering doorklinkt voor liet onmensclieüijk leed, dat dit werk ver vult, kan en mag dit worden weergege ven. Na Remarque volgde een schels van Top N,aef: Wandeling. Uitstekend werd hierin door Van Els acker liet karakter getypeerd van den jongen, gevangen in zijn eerste leed, dat zijn onbeholpenheid nauwelijks verwerken en uiten- k auToch schijnt mij de schets ails geheel te be schrijvend voor dram'aliseerende voor dracht. Na enkele kleine gedichtjes als over gang kwam de humor aan de beurt met „de Witte krijgt een nieuwe Mak"waar op verschillende F|a|iklandjes en de Sin- clairtjes volgden. Ook in deze schetsje als: „Van Oscaar éri den Does'', lp, Falk «an uw gfaajg)*. (Ingez. Med.) Ned. H e r v. Kerk, Aangenomen het beroep naar Kats, door den heer M. Hansen te Utrecht. land's „Zelfmoord",, ,De Bons" en het door mevrouw Belloc Lowndes. 68). „Ik heb vroeger nooit gemerkt, dal een man een ijzigen afkeer van mé had. Zelfs mijnheer Buck op zijn ergst was nooit zóó als die man die ik van daag heb ontmoet en het was 'zoo mal, want hij was door en door een heer", eindigde zij 'kinderlijk. Daarna vervolgde zij: „Natuurlijk weet ik wel aan wie ik al die vreeseiijke ellende en narigheid te wijten heb." „Je bedoelt zéker de moeder van je man, merkte de andere kalm op. „Natuurlijk. Zij heeft ons altijd gehaat. Ze heeft nooit geloofd, dat ik heel veel van Birtley hield. Toch is de hemel mijn getuige, dat ik dol op hem was";, en de tranen begonnen weer uit haar vermoeide oogen te' parelen. „Als tzij werkelijk van Birtley hield, en ik geloof, dat zij dat op haar manier deed had zij mij, zijn vrouw, nooit Idc diepe beleediging moeten aandoen, te zeggen, dat ze niet op de begrafenis! zou komen als ik er ook was. Dat heeft mijnheer Buck me verteld. Maar ik ge loof, dat zij toen al '.vist, dat .er dien dag in 't geheel geen Begrafenis zou zijn." Hierop gaf Adelaide Strain geen ant woord, hoewel zij niet geloofde dat 't zoo was. In plaats van op de zaak; door te gaan, zei ze langzaam„Mijnheer Buck is heel vriendelijk en voorkomend', Eva. Hij zei me, dat ik kon telefoneeren op elk uur, dat je hem mocht willen spre ken. Hij gaf me zélfs zijn telefoon-nulm!- mer van zijn huis op. „D;at verwondert me ineer, dan i'k je zeggen kan." Er speelde eén flauw glimlachje om Eva's welgevormd mond je. „Maar i'k' denk, dat ik het aan jjou ite danken heb, Addie. Mijnheer Buck lieeft zoo'n bijzoneeren achting voor je. Ik' zou wel eens willen weten, of hij vb- duwnaar is?" van harte. Adelaide antwoordde haar zelfs met geen zweem van een glimlach. In haar en nu lachte zij even fijne joodsche tooneeltje: „De Reuzen- som" waren tal van goede momenten, kostelijk van uitbeelding le waardeeren; maar de Witte met z'n klak was hét glanspunt. Dé overmaat van leven en ondeugd' die borrelt en spuit in de Wille wordt door Van Els ticker uitgebeeld met een volledig zich inleven, een 'Fijn inzicht, die zijn humoristische kunst op één lijn slelt met zijn ernstige. Zoo gaf Van Elsacker ons als altijd een avond vol afwisselend genot. GOES. De stationschef, de heer F. C. Comijn, die eenigen tijd geleden in gelij ke betrekking was overgeplaatst naar Baarle-Nassau, is thans naar de 'Zeeuw verneemt met' ingang van 1 Mrt. overge plaatst naar Hoogeveen. KRU1NINGEN. Donderdagmiddag had de ter aardehestélling plaats van den vrij- plotseling overleden heer L. Nieuwen- huijse, oud Raadslid en vroeger Dijkgraaf van het Waterschap Kruiningen en van den Oizende Polder. Jarenlang had de overledene zitting in het Kerkbestuur der Ned. TIerv. Gem. alhier, eerst als Notabel en later als Kerkvoogd van welks College hij tot zijn overlijden vele jaren voorzitter was. In deze functie herdacht ds. B. ter Haar Romeny hem dan ook aan de ge opende groeve. GROEDiE. Bij Kon. besluit is verleend, de eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, aak J. de Meester, organist van de Evangelische Luth gemeente aldaar. Op 1 Jan. j.l. herdacht de heer Joh.de iMeester-Luleijn alhier den dag waarop hij voor 50 jaar ina dienst trad als orga nist bij de Ev. Luth. kerk. Het is den jubilaris dien dag aan be langstelling niet ontbroken. DOMBURG. Men schrijft ons: Maandag 30 December j.l. trad in de Wintered ito op de heer Jac. van Elsacker. Door introducties was op dezen avond de h oorderskring lot een honderdtal uit gebreid. Wal steeds ons treft in van Elsaeker's De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te 's-He et- ren hoek den Wieleerw. heer C. Ko- 'nig, thans neomist. 'blik' lag iels angstigs, het was alsof zij voortdurend gespannen luisterde. „Ik! zou wel ,naar Frankrijk willen" zei Eva eensklaps. „Het is toch mal, dat ik nooit naar het buitenland ben geweest, niet? Weet je, wat we konden doen, Aadie? We konden aanstaanden Zaterdag naar Dover rijden en dan met de auto oversteken, om een tocht naar de slagvelden te makten. Ik héb er altijd naar verlangd, liet graf van Bobbie te zien." i „Bobbie?" 'kwam het als een echo, verwonderd. „Ja zeker. Je herinnert je toch dat mijn eerste man Bobbie heette? Robert Fitzroy Halna'ker een grappige naam) niet? Ik heb twee of drie brieven ge kregen betreffende zijn graf, nadat ik opnieuw getrouwd was, maar ik heli ze altijd voor Birtley weggehouden. Die arme Byirtley. Hij voelde heel véei voor den oorlog ik geloof dat, toen (hij voor bij was, Birtley het betreurde, dat hij niet naar het front was geweest. Maar het was alweer zijn moeder. Zij heefl 'bewerkt ik weet het dat 'hij nooit 'is opgeroepen." Enkele Engelsche persstemmen over hét besluit van het Al-Indisch Congres te Lahore: De Times denkt dat, wanneer de geestdrift van Lahore bekoeld zal zijn, de twisten en persoonlijke moeilijkhe den duidelijker aan het licht zullen ko men. De motie, die de liberalen op hu:i congres te Madras aannamen ten gunste van de gronchve! die od de dominion status gebaseerd is is daarentegen niet onvereenigbaar met de oogmerken der Britsche staatsmanskunst. De Manchester Guardian spoort de gematigde elementen in Indië aan een partij te stichten met een zoodanig poli tiek program, dat in samenwerking met de Britsche regeering vruchtbare arbeid verricht kan worden. De Daily Herald, het orgaan van de arbeiderspartij, zegt dat Gandhi c. s. een bijzonder dwazen bok hebban geschoten door het congres tot een politiek van ne gatie te belezen. De nieuwe geest dien minister Benn en Lord Irwin in de betrekkingen tus- schen Engeland en Indië hebben ge bracht, blijft bestaan. De uitnoodiging tot de conferentie behoudt haar kracht. Als in Indië onverantwoordelijke ele menten geweld gebruiken of de wet trotseeren, zal met kracht tegen gehan deld worden. Maar de tastbaarheid in het handhaven van de orde zal verge zeld gaan van dezelfde vastberadenheid in het aanhangen van een politiek van vriendschap en verzoening en van het stadig volgen van den weg naar zelfre- geering. De Herald spoort Gandhi aan zich te bezinnen voor hij tot het onherroepelijk besluit komt te weigeren om deel te ne men aan het totstandbrengen van een nieuwe constitutie. Primo de Rivera heeft verklaard dat de geruchten nopens een regeeringscri- sis geheel onjuist zijn. Er is geenerlei quaestie van vertrouwen gesteld, noch door den koning noch door de regeering. De koning heeft zijn goedkeuring ge hecht aan het regeeringsprogram, omvat- tonde een reorganisatie van de Patriot tische Unie en verkiezingen in Febru ari voor provinciale directoires ter ver vanging van de oude comités der P. U. Nieuwe maatregelen zijn beraamd tegen Juli. Ten slotte deed Primo nog uit komen dat er geenerlei wijziging wordt Mevrouw Strain bleef zwijgen. Ziji luis terde. Sedert den dag van Birtley Ray- don's verstoordte 'begrafenis luisterde zij steeds, luisterde zij naar het geluid van het hek als dat zou worden geopend lom binnen te laten „Nu, wat dunkt je van zoo'n uitstap je naar Frankrijk, Addie? „Ik' zou heel graag willen." Het drong nu tot haar door, dat Eva met geen enkel woord in herinnering had gébracht, dat zij, Adelaide Strain óó'k' een oorlogsgraf had—dat van den echt genoot, dien zij oprecht had' liefgehad en aan wien zij nog dikwijls dacht 'met een hart vol droefenis. „I'k ken een dame, die verleden jaar een tocht naar de slagvelden heeft ge maakt. Zij logeerde hoofdzakelijk" in eén plaats die Amiens heette', huurde daar een auto en zag zoodoende ontzaglijk veel. Ik' moet je zeggen, dat ik liaar heusch benijdde. Daarna "heeft zij een Week in Parijs doorgebracht.'" Eva besloot, met iels van schuchter heid in haar stem: „Ik zou niet weten, waarom wij ook niet een week naar Parijs konden gaan. Jij spreekt vloeiend Fransch, nietwaar." !„l!k' weet niet of het vloeiend is, maar jai, ik spreek Fransch" zei Adelaide langzaam. Zij zat nu weer in het Vuur 'te staren. Hef was vreemd, neen ergér, ten hoogste verbazend, dat Eva niet liet flauwste vermoeden had1 van het gevaar, waarin zij verkeerde. De omstandigheid! dat Jack Mintlaw geen persoonlijke aan- irakinig met haar had gehad, sinds den dcod van Birtley Raydon, moest haar toch op het spoor hebben gebracihti, dat er iels 'Onheilspellends in de lucht hing. En niet waar, daarop wees ook "het zon derlinge optreden van de oude mevrouw Rayoon, bfj naar Kort Dezoek aan Thé Mill House, evenafs haar houding daarna. Eva liad tweemaal aan haar schoon- 'jnoeder geschreven, korte, waardige brie ven, die haar vriendin voor haai* had opgesteld; maar op geen der 'brieven had zij cenig antwoord ontvangen, hoe wel één ervan, om antwoord vroeg, want hij betrof den laatslen wil van dien! overledene. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1