provinciale De XXe Eeuw, DONDERDAG 2 JANUARI 1930 173e Jaargang Dit nummer bestaat uit Twee Bladen EERSTE BLAD BINNENLAND ZEELAND KERKNIEUWS MIDDELBURGSCHE COURANT De abonnementsprijs bedraagt voor Middelburg en 't agentschap Vlissingen 2,30, elders 2.50 per kwartaal. Week-abonnementen in Middelburg 18 cent per week. De advertentieprijs is, voor de gewone advertentiën 30 cent per regel; voor ingezonden mededeelingen 60 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Men vrage daarvoor de tarieven. UITGAVE: N.V. MIDDELBURGSCHE COURANT Lange St. Pieterstraat, Middelburg T elef oonnummers Redactie 269 Administratie 139 Postchèque en Girorekening 43255 Familieberichten en dankbetuigingen: van 17 regels 2.10; elke regel meer 30 cent. In de rubriek „Kleine Advertentiën" worden, mits uit drukkelijk daarvoor opgegeven, advertentiën, tot niet meer dan 5 regels opgenomen a 85 cent bij vooruitbetaling, Advertentiën onder „Brieven" of „Bevragen bureau dezer courant" 10 cent extra. Bewijsnummers 5 cent. Na 1 5BS» De nieuwe „kop". Wat boven den dusgenoemden „ka de rl^n' staat, die het tekstgedeelte der voorpagina van een nieuwsblad afsluit, noemt men in het vak den „kop" en al is de uitdrukking „courantenhoofd" dan misschien correcter, men zégt zoo iets au eenmaal niet. De „kop" van de Middelburgsche Cou' rant heeft in den loop der jaren meer malen veranderingen ondergaan, die door verschillende omstandigheden geboden werden of wenschelijk geleken en drie soorten Middelburgsche stedelijke ade laars hebben dien „kop' gesierd. Totdat de papiernood van den wereldoorlog dwong tot uiterste beperking in wat geen „nieuws" was.... toen sneuvelde, tot veler verdriet, onze trotsche adelaar, en een uit eenvoudige letters gezette naam deed zijn intrede. Aan het van verschillende kanten ge uite verlangen, den Middelburgschen adelaar aan het hoofd der Middelburg- burgsche Courant in eere te herstellen, hebben wij gaarne voldaan. Het erkend algemeen provinciale karakter van ons blad, dat zijn lezers verspreid vindt over alle Zeeuwsche gemeenten, deed toen be sluiten, dit ook in den naam tot uiting te doen komen; voortaan heet ons blad de Provinciale Zeeuwsche Middelburg sche Courant. Dat bracht mede, dat ook het wapen der provincie den nieuwen „kop moest sieren. Men zal aan een en ander even moe ten gewennen: dan zal het een aesthe- tische verbetering blijken te zijn en meer werd er niet mede beoogd. BET GRENSKANTOOR PUTTE. Öp vragen van Jhet Tweede Kamerlid den keer Kersten, betreffende het grcms- fcaartaor Putte, heeft tie minister van fi nanciën geantw >ord Seoert 1 November 1929 'kunnen voor langs het Nederlandsche grensgebied Put te ingevoerde automobielen en andere goederen die invoerrechten ook aldaar dadelijk betaald worden. De invoerders behoeven zich hiervoor dus niet meer op een verder binnenwaarts gelegen los plaats ten ontvangk'antore aan te meiden. iW|eï moeten zij de goederen op die jto9- plants nader ter visitatie aanbieden, ter beoordeeling van de juiste aangifte van iSoorÉ, hoeveelheid en waarde. In tegen stelling met het veékeer langs Wierhhaut is dat langs Putte niet van voldoenden omvang om aldaar den dienst volledig in te richten. Het groote verschil in be langrijkheid tusschen beide kantoren blijkt reeds Meruit, dat dit jaar tot 1 £Dje- cemfcer langs Putte slechts 120 automo- bieJen ter vrijmaking zijn ingevoerd en langs Wpmhout 5162, van welk laatste 'aantal er naar schatting phn. 100 voor Zeeland bestemd waren. In den regel behoeft de eindvisLtatïé te Beigen o,p Zoom, Middelburg en elder, van de langs Putte ingevoerde automo bielen niet veel oponthoud te geven. In het in de tweede vraag bedoelde geval is de visitatie opgeschort, omdat de aan belanghebbende ter inzage gevraagde fac turen niet te Middelburg aanwezig wa ren en hij die dus eerst van zijn hoofd kantoor te Goes diende te gaan halen' /Dit had zich bij de visitatie te Putte jook kunnen voordoen en zou wegens den grooteren afstand van Goes nog meer op onthoud gegeven hebben. In een en ander kan d'an ook geen aanleiding gevonden worden om aan wijzing van Putte voor de volledige vrij- malking van automobielen te bevorderen. JHR. DR. H. A. VAN KARNEBEEK. Gisteren is, naar de Nederl. meldt, uit het Roode kruis-ziekenhuis in Den Haag ontslagen jhr. dr. H. A. van Kar- nebee'k, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, die er eenigen tijd gele den was opgenomen, om een breuk-ope ratie te (Ondergaan. Thans is hij in zoo verre hersteld, nat hij het ziekenhuis kon verlaten. DE VLIEGTOCHTEN NAAR EN VAN INDIE. V.D. Aneta seint uit Batavia. Een vliegtuig van de regelmatige 14- daagischen luchtpostdienst is hedenmor gen omi 6 uur 37 van het Vliegveld op gestegen met 'bestemming naar Neder land. Aan boord wordt 108 K.G. mail meegevoerd. i HET AANTAL MIJNONGEVALLEN IN 1929- In het afgeloopen jaar kwamen er op de Staatsmijnen acht en op de particu liere mijnen 22 ongevallen met doodelij- ken afloop voor. De cijfers zijn gunstig, vergeleken bij het vorige jaar, toen er in totaal 44 doodelijke ongelukken waren, waarvan 35 op de Staatsmijnen en 9 op de particuliere mijnen. DE HUISZOEKINGEN BIJ LEDEN DER PARTIJ NATIONAL INDONESIA, V. D.Aneta meldt naar aanleiding van de huiszoekingen bij de leden der Partij National Indonesia, dat de regee- ringsmaatregelen gegrond zijn op artikel 169 van het Wetboek van Strafrecht, waarin straf van ten hoogste 6 jaren be dreigd wordt tegen deelneming aan eene vereeniging, die tot oogmerk heeft het plegen van misdrijven. Voorts schijnen de maatregelen van de regeering te zijn ingegeven door zeer bezwarend materi aal, dat reeds voordat de invallen van de politie geschiedden, beschikbaar was te gen Soekarno, Gatot en Moekomadtara, Te Buitenzorg werden 12 huiszoekin gen verricht bij leden van de P. N. I. en bij verschillende anderen, die verdacht werden lid van de P. N. I. te zijn. En kele documenten werden in beslag geno men, doch zij duidden niet op bijzondere pogingen tot verzet of tot actie tegen het gezag en evenmin op contact met bui- tenlandsche organisaties. In een deel van de pers wordt er op gewezen, dat hetgeen uit de huiszoekin gen kan blijken, nimmer het bewijs zal kunnen leveren van een poging om een opstand te verwekken. DE POLITIEMAATREGELEN IN INDONESIË. Naar het Volk' verneemt, heeft mr. M. Mendels, lid der Eerste Kamér, dén mi nister van Koloniën vragen gesteld naar (aanleiding van de gemelde massale po- 'litie-miaatregelen in Indonesië. ineentebestuur en dit voor de tweede maal medegewerkt aan het herinneren aan dit afscheid. Even voor 12 uur begonnen Dinsdagavond de klokken te luiden en tot het juiste uur van over gang in 1930 deden zijl zich hooren. In- tusslchen gingen lichtbundels cloor de lucht, die waarschijnlijk door de ma rineschepen te Vlissingen werden uitge zonden. Mogen de vele goede en welgemeen de wenschen, die op dat oogenblik van veler lippen vloden, tot verwezenlijking komen. Dinsdagmiddag sloeg een span paarden gespannen voor een boerenwa gen bij de Noordbrug op hol en trende in de richting van den Noord weg, som wijlen over het trottoir langs de huizen. Op den hoek van Singel en weg kwam het haast tot een botsing met een groen tewagen en een eind oj> aen "Noord- weg kwamt span tot staan. Wonder bo ven wonder liep alles zonder persoon lijke ongelukken af. Mr. G, W. Sannes. f In den ouderdom van 54 jaar is in den afgeloopen nacht te 's-Gravenhag)e plotseling overleden het sociaal-democra tisch Tweede Kamerlid, de heer mr. G. Wc Sannes. Bij de Kamerdebatten trad mr. San nes vooral op den voorgrond, waai' het betrof aangelegenheden, betreffende so ciale verzëkering, staatspensioen en vol kenrecht. Onder de oude kieswet had de ontslapene zitting voor 'kiesdistrict Veen- dam, waar hij destijds gekozen werd bij een herstemming met den heer Herman Snijders en onder het stelsel van even redige vertegenwoordiging, eerst voor dén 'kieskring Groningen, laatstelijk voor den 'kieskring Friesland. Mr. Sannes was grif fier van den Raad van Beroep, Ongeval Ienverzékering te Rotterdam. De overledene was vroeger griffier" van den Raad van Beroep, die destijds alhier gevestigd was, en sloot zich hier aan bij de S.D.A.P. In 1907 werd? hij1 in het toenmalige derde district gekozen tot lid van den Raad: na een herstemming met wijlen den heer H. P. van Ide Ree. Met hem deed de eerste S.DcA.P.-er zijn intrede in onzen gemeenteraad. In ae vergadering van 16 October van dat jaar werd hij geïnstalleerd en in de vergadering van 6 December 1911 was) bericht ingekomen, dat hij wegens ver trek' uit de gemeente ontslag als1 raadslid nam.. Het was voor liem als éénling ze ker geen makkelijke laak voor de toen in Middelburg nog zoo jonge arbeidersi- Yce weging te werken. Behalve voor de belangen der arbeiders heeft de over ledene met 'kracht gestreden voor ver beteringen in het Gasthuis. Vooral ook in de kringen zijner geest verwanten alhier, zal het 'heengaan op zoo'n jeugdigen leeftijd van den strij der voor hun idealen zeker met groot leedwezen worden vernomen. MIDDELBURG. Weder is de herdenking van „oud en nieuw" ten einde. In de gebeden- huizen, in de huiselijke kringen 'is dit scheiden van het jaar met zijn véle emo ties herdacht, maar ook heeft het ge- VLISSINGEN- Door eeu gebrek aan den motor in het poimpgebouw der Duinwaterleiding, zit Vlissingen reeds een paar dagen zon der water. De stoommachine, die als re serve wcrdl gehouden, ligt juist voor schronmaak uiteen. Door hulp van „de Schelde" slaagde men door plaatsing van een tijdelijken motor heden nog beperkt water te kunnen geven. Voor den motor inoet een onderdeél van elders wor den gezonden en als dit tijdig aankomt, hoopt men in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer normaal water te kun nen leveren. WALCHEREN. ARNEMUIDEN. Dinsdagavond circa 7 uur zag men kijkende v'an deze gemeente naai" de richting Sloedam, een zeer ster ken rooden gloed aan den hemel terwijl men tevetns de vlammen goed kon waar nemen. Men dacht dat een der hofste den bij den Slocdani in branjd stonden. Dit bleek gelukkig niet het geval. Wel stond een keet va,n de werklieden die aan de zeewering en aan het nieuwe rijwiel pad werkten, zoomede een groole stapel rijshout in brand, welke geheel vernie tigd werd. De oorzaak is nog niet be kend. NIEUW- EN ST.. JOOSLAND. Men schrijft ons: Op 1 Januari j.l. werd de heer F. Pol derdijk, landbouwer alhier, 70 jaar. De muziekvereeniging Oefening na den Ar beid bracht hem een serenade. De voorzitter, de heer Roozemond, wenschte den jubilaris geluk namens bo vengenoemde vereeniging. Spr. schetste den heer Polderdijk als een man van veel werklust, niet alleen in zijn wethouder schap, doch in verschillende andere lei dende functies, b.v. in landbouw- en wa terschapszaken, ziekenfonds en volkson derwijs. De heer Polderdijk dankte harte lijk voor deze vriendelijke attentie. Spr, hoopt, dat de belangstelling voor de mu ziek bij de meer gegoeden wat naar vo ren zal komen, want hij is van meening, dat men van velen niet dien steun heeft, welken men redelijk mag verwachten. Wat zijn werk betreft, zegt spr,, het niet meer dan een zedelijken plicht te vin den als iemand ten algemeenen nutte iets kan doen. Hierna werd op het welzijn van den jubilaris een heildronk uitgebracht. Daarna werden nog enkele muzieknum mers gespeeld onder leiding van den di recteur, den heer P. Meliefste. N. EN St. JOOSLAND. De collecte in deze gemeente (gehouden voor de Na tionale stichting „Tehuis voor alleen- stajande blinden" WoLfhezen, heeft op gebracht f 116.60. ZUID-BEVELAND. HEINKENSZAND. De heer G. Kuzee alhier heeft kennis gegeven aan, den Raad dezer gemeente dat hij niet langer als 'lid van den Raad wenslcht te l'um- geeren. Als opvolger komt op de lijst voor den heer W. de Vos. WEMELDINGE. In de op Zaterdag j.l. gehouden vergadering was de heer J. Sunits zander 'kennisgeving afwezig. Aan het adres van het Comité dei" Ver eeniging van Burgemeester en Secretaris sen in tie kantons Hoorn enz., om adhae sie te betuigen aan het verzoek' a,an den Minister van Onderwijs Kunsten en We tenschappen en aan de Tweede Kamer om het Bezoldigingsbesluit Burgerlij'k'e- RijksEimbtenaren 1928 in verband met de onderwijsbelangen te plattelande te her zien, werd adhaesie betuigd. Het voor stel van B. en Wc wordt aangenomen 'met 5 tegen 1 stem, die van den .heer A. 'I>o- minicus. Op een opnieuw ingekomen adres van J. Polderman e.a. houdende verzoek om aan een zijweg van den Bierweg straat verlichting aan te brengen', stellen B. en Wi. voor afwijzend te beschikken. De heer A. Do.niinicus zegt, dat het verzoek wellicht voor inwilliging vat baar was, wanneer aan de gemeente ge vraagd werd olm plaatsing van een lan taarn legen vergoed.ng der kosten. Spr. voelt ei" in 'beginsel wel wat voor om de menschen ter wille te zijn en geeft daarom in overweging de 'be handeling van dit punt te verdagen, ten einde gelegenheid te hebben om één on derzoek ter plaatse in te stellen. Het voorstel tot aanhouding van dit Ionderwerp wordt met algemeene stem men aangenomen. Besloten wordt can het gasbedrijf een geldleening te verstrekken ven f 1000, af te lossen in 10 jaren, tegen 5 pCt. rente 'sjaars, zulks ter bestrijding der 'kosten van nieuwe gasmeters. Op een vraag, van den heer Dekker of die nieu we regeling ter zake van het tarief 'met toegepaste reductie wegens meerder gas verbruik gunstig heeft gewerkt, wordt door den Voorzitter toestemmend ge antwoord. Vaistgestela wordt het kohier honden belasting 1929 met 82 aanslagen en 83 honden op een bedrag ad f 249. Tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene ver gaderingen der N.V. Waterleiding Maat schappij „Zuid-Beveland", te houden in 1930, worden herbenoemd resp. de hee ren F. W]ab'éke Az. en A. Dominicu(S;. Tot leden der gascommissie werden opnieuw 'benoemd de heeren F. Wia- be'ke Az., A. Dominions en J. A. Domi- nicus. Bij de stemming ter benoeming voor 'n lid van 't Bur gelijk Armbestuur wordt herbenoemd de heer J. Polderman. Op verzoek van B. en Wu wordt cre- diet verleend t: L het aanbrengen van een nieuw schuurtje en privaat met closet inrichting aan de voormalige onderwij- zerswening in de WilhelminasIraa t De V o: o r z i 11 e r deelt voorts mede dat het pogen om van de eigenaars van grenden en woningen aan de Oostzijde van het Kanaal de noodige medewerking te krijgen voor het aansluiten hunner perceelen aan de Wiaterledüng tot dus ver geen succes had. 's-GRAVENPOLDER. In den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. werden tusschen de stations 's-Gravenpokler en Nisse elf schapen overreden door de Zuid-JBevef- landsche tram. Een schadepost voor den eigenaar, den veekoopman H. IERSEKE. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot Veldwachter dezer gemeente J. F. Griep, maréchaus see te Neuzen. NOORD-BEVELAND. W1SSEKERKE. Maandag" vergaderde de Gemeenteraad. Voorzitter de Burge meester. Afwezig de heeren Buize, De Regt en V,an Nieuwenhuize, Tengevolge der vele blanco stemmen kon er voor Geersdijk aan de Openbare Lagere School geen onderwijzeres be noemd worden en zal door B. ene W. een tijdelijke onderwijzeres benoemd worden. Het voorstel' vian B. en W. om de woning van den opperbrandmeester C. Verburg te Wisselkerke en de woning van den veldwachter te Kamperland te lefonisch aan te doen sluiten in ver band tmlet de reorganisatie der brandweer werd mei algemeene slemmen goed ge vonden. Het voorstel van B. en W. lot toezeg ging van toetreding aan, het Centraal Ar- cMef en inlichlingbiireau voor Maat- Maatschappelijik hulpbetoon legen con- 'tributie van f 5 per jaar werd, na toe lichting door den voorzitter aangenomen De mededeel,ing van de P. Z. E. M. in zake electriscne stroomtevering bevatte weinig meer dan d'é prijs per K.W. tus schen 90, 80 en minder aansluilbarc perceelen Aian het adres van de Vereen, van' Bur gemeesters en Secretarissen in de Kan tons Hoorn enz. tot wijziging of afschaf fing" der klasse indeeling van het bezol digingsbesluit werd adhaesie betuigd]. 'Bij de rondvraag informeert de heer Schippers naar de vorderingen met de wegverbetering en zegt zelf geen des kundige te zijn miaar door de door hem ingewonnen inlichtingen bij deskundige bang te zijn geworden van gesloten weg- bedekking met Goudaliet en vreest dat die wegbedekking niet bestand' is yoor het zware wagen ver voer en zag liever klinkerweg. De heer B r e ure acht klinkerweg beter gezien de ervaringen op andere plaatsen opgedaan met Goudaliet. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZIERJKZEE. Dinsdagavond om 11 uur is de landbouwschuur van D. K. in den Saspolder onder de gemeente Nieuwerkerk een prooi der vlammen ge worden. Een paard, dat in de schuur, ge stold werd. werd een prooi der vlammen. Het huis bleef gespaard. THOLEN. STAVENISSE. Aan den zeedijk van het waterschap Stavenisse en van den Nieuwen polder zijn aangespoeld 22 va ten, waarschijnlijk gevuLd met gasoline. Ze zijn als strandgoed opgeborgen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W. D. AARDEN'BURG. Maandagavond had met veel succes de opvoering plaats van Herman Heijermans" spel der zee „Op ,hoop van Zegen" dóór de leden der A. K. C. alhier. Benoemd met ingang van 1 Febr. als wijkzuster bij de vereeniging „Wijk verpleging en Tuberculosebestrijding" ial- daar zuster L. C. Joppe te s-Gravenr hage. RETRANCHEMENT. In den vroegen morgen van Zondag 29 Dec. 1.1. waren- een zekere S. en P. beiden wonennde al hier aan het jagen met een lichtbak^ in het jachtveld in den Willem Leopoldpol- der onder de Belgische gemeente West- kapelle. Plotseling werd er vier maal op hen gescholen. S., die in den arm werd getroffen, zag zijn mede jager P., die naast hem liep, voorover op den grond storten. S. nam de vlucht op Hdllandsch grondgebied en liel P. achter, niets an ders denkende of deze was doodelijk ge troffen. Later in den morgen ging hij in de woning van P. inform-eeren en bleek hem dat deze nog niet thuis was, waardoor hij in zijn vermoeden dat P. dbod ge schoten was werd gesterkt. 'S. deed f,oen van het voorgevallene aan gifte bij de politie, die het jachtveld ging afzoeken en ongeveer ter plaatse', waar de jagers waren getrtof fen, P. met een stukgeschoten kniê op den grond r tonden liggen. Deze werd naar hier overgebracht en werd door den dokter uit Oo-slburg een ernstige beenbreuk ge constateerd, veroorzaakt door geweerko gels. De geneesheer achtte overbren ging naar het ziekenhuis te Oostburg noodzakelijk. De staking te Breskens. Vanwege den Centralen Bond van Transportarbeiders, Ned. R.-K. Bond van Transportarbeiders „Sint Bonifacius", Nederl. Bond van Arbeiders in het Land bouwTuinbouw- en Zuivelbedrijf en den Nederl. R.-K. Landarbeidersbond „Sint Deusdedit".. is een oproep gericht tot de arbeiders van Bjresken-s en omge ving zich nimmer le laten overhalen om aldaar schepen te gaan laden of lossen, zoolang de actie duurt voor Loonsverbe tering. De Bisschop v,an Haarlem heeft be- aoemd tot kaDelaan te Middelburg den WelEerw Jieer A. v. d. Togt, neom. Da. P. S.andt, emeritus predikant' van de Ned. H-erv. Gem. te Delft en lid der Tweede Kanier, heeft dezer dagen in een godsdienstoefening dezer gemeen te de collecte afgekondigd op een wijze, die aan die inzameling afbreük' kon doen; hij sprak daarbiji voorts woorden, die voor andere predikanten 'beleedigend kon den worden geacht, door nl. van ambt- genooten te gewagen als Van verraders van de gereformeerde zaak' in de Ned. Herv. Kerk'. Na,ar aanleiding van déze dingen is een aanklacht tegen dis. Zandt ingekomen bij hel classicaal bestuur van 'is-Grsvenhage. Dit college heeft nu naar het Handb'l. verneemt op dis. Zandt het eerste tuchtmiddel toegepast, nl. eén be risping. Uit particuliere tem verneemt het Handb'l., dat prof. en mevr. Schweitzer volgens een telegram uil Kaap Lopez (Wc Afrika) gezond en wel daar zijn aan gekomen. Ondanks de stormen, waar van hun scMp veel l,ast 'heeft gehad', heeft prof. S. aan 'boord' het laatste hoofdstuk van zijn werk over PauluS - geschreven. Mevr. Martin, zijn secretares-. 1

Middelburgsche Courant | 1930 | | pagina 1