Donderdag 27 December 1928 AUTOMOBIELEN No 305 Jaargang MIDDELBURGSCHE COURANT. BINNENLAND «ratEFFING VAN DEN BAAD TAN ARBEID TE ROOSENDAAL? Naar „De Grondwet" uit goede bron regt te vernemen zal de Raad van Ar beid te Roosendaal, spoedig worden op geheven. Het gebied van den Raad, als- piode het personeel zou bij. aangren zende Raden van Arbeid worden onder gebracht. ■ET BELGISCHE KROONPRINSE LIJKE PAAR IN OOST-INDiIË. Aneta meldt uit Batavia: Het Belgische kroonprinselijke paar heeft Dinsdag, vergezeld door den as sistent-resident J. A. H. van Leeuwen, een bezoek gebracht aan het gebouw voor volkslectuur, aan. dat voor den to- pogralischen dienst, aan de medische hoogesehool, de centrale burgerlijke zie- keninriclüing aan het centraal labora torium enz. Prins Leopold en Prinses Astrid 'blij- ven tot 27 December op bet buitenver blijf ran den gouverneur-generaal te Sin- rianglaja. UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. Het schijnt nog maar steeds zeer moeilijk te blijven vast te stellen wanneer de branders in de groote straatlantaarns, •de boven de straten hangende, moetein worden vernieuwd. Gisterenavond wei gerden er ten minste wear twee in de Langedelft, die bij de Markt, en die op den hoek van de St. Janstraat. Vooral het niet branden van deze laatste, op dat gevaarlijke verkeerspunt was iu het be gin van den avond o.i., een zee»* onge- wensclite toestand, later kwam hejl' maantje de taak van de kunstverlichting overnemen. Het is zeker een goed idee geweest van hel Leger des Heils den Kerstmor gen wijding te geven door het djoen klin ken van toepasselijke muziek van den Abdijtoren en zij, die njet tot d|6 lang slapers behooren, hebben daarvan ge profiteerd, mede omdat het den eersten dag zacht en droog weer was. Gister morgen werd door dp afdeeling zaug een bezoek gebracht aan verschillende in stellingen waarbij o.a. in, het Oude Man nen- en Vrouwenhuis op meerdere za len en in het paviljoen van het Gasthuis Kerstliederen werden ten gehoore ge bracht. De 'bazaar, die in het Schuttershof is gehouden gedurendje de beide Kerst dagen ten bate der arbeiders-muziek- en zangvereenigingen, werd Dinsdagmiddag geopend door den voorzitter der commis sie, den heer P. Ph. Paul, die wees op het goeae doel, waarvoor deze ba zaar is op touw gezet. De beide dagen heeft een zeer groot aantal personen den bazaar bezocht en er zijn heel goed© zaken gemaakt, zoodat verwacht mag worden dat het doel, versterking der kas sen van de bedoeldje vereen,igingen, be reikt zal zijn. Er is volop van de ver schillende vermakelijkheden genoten, er is aan ae verkoopstenten, goed verkocht en de RAKA-artikelen trokken veler be langstelling. De commissie kan met vol doening op haar arbeid terugzien. Uit VI is singe li. Hot concierge van het Stedelijk Museum te Vlissingen is door B. en VI benoeipd de heer D. A Volders aldaar. Uit Walcheren Morgen vergadert de raad van D.en RVi. Souburg De agenda vermeldt een Voorstel de subsidie van f 1500 aan de Ghr wijkverplegiug ten behoeve der T. B. C bestrijding weer in te trekken, op grond dat 't bestuur der genoemde ver eeniging bezwaar heelt die subsidie te accepleeren en die vereeniging thans van het „Groene Kruis" ingevolge door deze op 21 Dec. j.l. opnieuw vastgesitelue be groeting over 1929 f 250 subsidie krijgt (jaarwedde huisbezoeksier) voor de t b c.- bestrijding .waardoor de Clir wijkverple ging dus het bedrag van f 1.50 der ge- tueente, welk bedrag ook als zoodanig was bedoeld (jaarwedde huisbezoeksier) dus niet meer noodig heeft. Voorts een voorstel D. van der Est te benoemen tot gemeentewerkman in vas ten dienst. Nu de overeenkomst voor de bediening van het roeiboolveer te Abeeic is afgeloo- pen en het rijk thans slechts voor één jaar een subsidie verleend van f 500 (voorheen f 750) wordt voorgesteld die subsidie thans onder pretest te aanvaar den, daar de onderhandelingen over het oude subsidiebedrag van f 750 nog gaan de »ijn. Een voorstel afwijzend te beschikken op een verzoek om subsidie van de geilenfokkerij Een voorstel adhaesie te betuigen aan het bekende adres van iJsselmonde Door Ged. Staten wordt meegedeeld, dat verhooging van de opcenten op Je hoofdsom voor de personeele belasting niet noodig zal zijn, daar de geraamde opbrengst op de begrooting 1929 onge veer bet bedrag is, dat verkregen worden zal indien die opcenten niet verhoogd worden, zulks in verband met hetgeen thans in hoofdsom! op de kohieren voor die belasting is uitgetrokken. Daar bij 't vaststellen der begrooting de opbrengst van hel vorige jaar tot raming is ge nomen en nu blijkt dat die opbrengst hofoger zal zijn, wordt voorgesteld het aantal te heffen opcenten ongewijzigd te laten, dus 50 inplaats van 80. Voorts voorstellen tot benoeming van leden van het Burgerl. Armbestuur, de Nieuwjaarscommissie en de woningcom missie, en een voorstel om aan mej J. A. van Hoepen gedurende de maanden Januari, Februari en Maart f 40 vergoe ding pea* maand uit te keeren als kvvec- kelinge, op de openb. lagere school. In de Vrijdagavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Domburg werd nog behandeld: Op 2 Juni 1929 zal de oude be graafplaats 30 jaren gesloten zijn en dus bebouwd mogen worden. Wanneer de raad daartoe wilde overgaan, stelden B. en Wi. voor de eigenaren van eigen graven nog op die begraafplaats aanwe zig, gelegenheid te geven het stoffelijk overschot naar de nieuwe begraafplaats over le brengen. De voorz. gaf een toeliohting op dit voorstel ,liij noemde het een teere kwes tie om een dergelijke beslissing te nemen, jjersoonlijk zag hij liever dal de toe stand zooalss deze than'si is, bestendigd blijft. De heer de Visser meende ook dat het geen aanbeveling verdient reeds thans tot bebouwing van de hegraaf- plaats over te gaan waar nog zoovele na bestaanden van thans nog hier wononden rusten. De heer Houmes achtte den lijd er niet rijp voor? Waar geen dringende behoefte bestaat tol het in gebruik nemen van deze be graafplaats voor bouwen werd beslo ten den toestand te laten zooals deze thans is, waarbij de heer Geldof vroeg, dan ook. voor bdioorlijk,.-Jjnclcrküud tc zorgen. Een instructie voor den opzichter over het openbaar slachthuis werd vastgesteld zijn jaarwedde bepaald op f75. Een op roeping ivoor gegadigden zal worden .ge daan. De lieer Geldof zegt dat het zijn bedoe ling in de vorige vergadering niet is ge weest, dat gcorganiseerden uitgesloten zouden worden van werkverschaffing. Slechts dat speciaal aandacht zou worden geschonken aan de ongeorganiseerden. Verder drong hij er op aan dat de hand zo|u worden gehouden aan de bepa lingen v an de instructie van den school arts. De heer de Visser drong aan op stren gere bepalingen bij een nieuwe aanbeste ding van het uitvoeren van de vuilnisbelt Thans bestaan tegen de wijze van bet uit voeren zeer gegronde bezwaren. B. en W, zullen daarmede bij .een volgende aan besteding rekening houden. De heer de Visser verzocht verder geen ongehuvvdeu bij de werkverschaf fing te werk te stellen. De heer van Sluijs merkte op dat ongehuwde kostwinners toch wel kunnen worden genomen. De heer Elout wees erop dat men ook rekening moet houden met de sa menstelling van het gezin. De heer Geldof kwam op legen de, meeniug van den heer de Visser, dal1 alle ongehuvvden zouden worden uitgesloten. Nadat de voorz.-uog met Kerstdagen en oudejaar den leden het beste bad gc- wenscht werd de vergadering gesloten. Uit Thoïen. - Op 21 Dec. j.l. werd te St An- n al and gehouden de 10de algemeene jaarvergadering der vereeniging lot be strijding der musschenplaag Volgens het verslag bestaat de ver eeniging than,s uit 32 leden en 20 be gunstigers.. Ingeleverd werden 'n 1928 1547 musschen, 1433 eitjes en 16 eksters. De hoogste aanbrenger was Th. Ligtendag met 533, en diens opvol ger M. Leune met 466. In het 10-jarig bestaan zijn ruim 100.000 musscheu en eitjes vernietigd. Uitgekeerd werd voor alles wal door één persoon meer is aangebracht dan 40 stuks, 2 cent per musch. Voor vogels in de wintermaanden gevangen 5 cent extra Ontvangen was over 1928 een som van f 141,371/2 en uitgegeven ^een bedrag van f 96.38, zoodat de kas be draagt f 44.991/2. De aftredende voorzitter de heer J. Slager Hz. werd met bijna algemeene stemmen herbenoemd even,als de bode W. van den Boogaard, wiaqs salaris ech ter, door vermindering vanj werkzaamhe den werdgebracht van f 40 op f 25. o Zeeuwsch-Vlaanderen O. D. In de raadszitting vaiv 20 Dec. te Axel gehouden werd besloten om weer steun te verleenen aan emigranten, die naar Canada gaan,. Ged. Staten hebben bericht, geen ter men te vinden, om bet salaris van bur gemeesters, en secretarissen en ontvan gers te herzien. Reeds is van een 30-tal gemeenten in Zeeland Ijericbt ontvangen, dat er geen adhaesie verleenen aan oen adres tot vermindering dier jaarwedden Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van den Chr. Bond van Pers-meel in Publieken Dienst om vrij vuur en licht voor personeel der gasfabriek Besloten werd om f 50 beschikbaar te stellen voor reddingsmiddelen bij eventueele ongevallen door baden ont staan.. Plannen worden beraamd om den Zaamslagschen dijk gedeeltelijk af te gra ven en den weg daar te verbreedden. Een idee van den heer Koster om gas te leveren aan Zaamslag en, tusschenge- legen wijken achtten B. en \V. nog niet voor verwezonlijknig vatbaar, omdat men eerst de resultaten van de uitbreiding naar Neuzen wilde afwachten Gevraagd was om 5 cent toeslag per KAV.uur voor vlasindustrie, doch bij dere berekening beteeken,de d,at 40 cent toeslag op een baal vlas van f 80, znodad men zoo'n toegifte njet van invloed om de vlasindustrie te dpen toen,emen. Als gemeente-opzichter werd definitief benoemd de beer D. van den, Berg, thans tijdelijk als zoodanig aangesteld;. Besloten werd voor de werkloozen een Kerslgave beschikbaar te stellen. Daar uit 23 sollicitanten naar de be trekking van baas-fitter geen geschikte aanbieding scheen te kunnen worden ge vormd, werd besloten tot een herhaaldp oproeping. De Bijz. school te Spui krijgt gelden beschikbaar voor haar boventallige leer kracht. Er zullen twee nieuwe verbindingsstra ten komen, a. tusschen, 't verlengde der Prins Hendrik- en bet verlengde van de Wilhelminastraat, b. tusschen Be- westen-B uiten weg en Julianastraalt voor gelijkmaking, rioleering en bestrating zal een f 10.000 gemoeid zijn. Dit bedrag zal geleend worden. Als lid van het Durgerl. Armbestuur Werd herkozen den heer J. de Kraker Rzn.; in plaats van den heer .1 de Feij- ter, die had bed/inkt, kwam de beer L. de Putter Jzn. Te Axel is een afdeeling opge richt van het „Wit-Gele-Kruis", roomscte» kath. vereeniging voor ziekenverpleging, naast het bestaande „Groene Kruis", dat ruim 300 leden telt. De nieuwe vereeifi- ging telt aanvankelijk 60 leden, liet be stuur werd samengesteld als volgt C. Th. van de Bilt, voorzitter, P. de Kort, secretaris, F. Schouwdert, penn. en J. Baert, A. van Maale, J J. Michielsen en Hipp. Verlieist. Te Ossenisse overleed de heer A. Hermans, die gedurende veertig jaar gemeente-secretaris en ontvanger was KERKNIEUWS Op de Maandaga\ond j.l. gehouden stemming voor de vacant komende nola- belplaalsen in de Ned. Iierv. Kerk le 'Arnemuiden verwierf de heer Jac. de Nooijer Jaczn. op beide lijsten een '.volstrekte meerderheid van stemmen, waardoor in één vacante plaats voorzien wordt. Doordat de andere twee candida- iten geen volstrekte meerderheid van stemmen verkregen zal et Zaterdag we derom een vrije stemming plaats hebbeu Woensdagmiddag nam de Zondag- schoolonderwijzer de heer Tb. Fosscu te Kapellc afscheid van zijn klas, om dit werk over tc dragen aan zijn zoon den heer J. D Dossen Ds. A. Scheele dankte namens den kerkeraad der Ger. kerk en ouders voor hel nicer dan 10 jaren gegeven onderwijs. Door. den kerkeraad der Ned. Herv. Gem. te Stavenisse is benoemd als ouderling de heer M. de Graaf, die deze benoeming heeft aangenomen. Deze be noeming geschiedde door het bedanken als zoodanig van den heer J. v. Da'.sen. - In de vacature ontstaan door liel, be danken van den lieer 0. M v. d Rroecke als afgevaardigde der Ned. Herv. Diaco- nioL in het college vim regenten van liet Burger Gasthuis te Aardenburg werd gekozen de heer P. de Bruijue Az. - Zondagavond heefl ds, W. L. Wei ter in de Groolc Kerk afscheid geno men van de Ned. Herv. gemeente lp 's-Gravenhage. II. M. de Koningin-Moeder woonde den dienst bij. Onder de zeer talrijke aain- wezigen, die de kerk geheel vulden, wa ren voorts de minister van builenland- sche zaken en nagenoeg alle Haagsche predikanten. Ds. Welter bad als onderwerp voor zijn predikatie gekozen Romeinen 8;~~ en 39 „Want ik ben verzekerd, dat niets ons zal kunnen scheiden, in de liefde Gods, welke is in Christus Jezus, onzen Heer", denzelfden tekst waarmee hij in dertijd afscheid genomen heeft van de gemeente te Bunnik. Na de predikatie richtte ds. Welter zich in de eerste plaats tot den kring, •verzekerende, dat hij 11a zijn afscheid toch in dien kring blijft arbeiden. Spr. besloot met een persoonlijk woord waarin, hij getuigde, hoe lief het ambt in de kerk hem zijn geworden. Na den zegen zong de gemeente haar leeraar Psalm 121:4 toe. In de Nieuwe Kerk te Utrecht is Zondagochtend even vóór begin van den dienst, ds. B. Wielenga, emeritus-predi kant, plotseling overleden. Ds. Wielenga bereikte den leeftijd van 78 jaar Van 1881—1894 sloud hij te 'Kruiningen, en nam toen een be roep aan naar de Herv. gemeente te Delfshaven, waar hij in 1920 zijn eme ritaat nam. Ned Herv. kerk. Aangenomen het beroep naar Heeg door ds J. F, Th. v. d. Linde te WiLs- senkerke. f Geref. Kerk. Bei'oepen te Vlissingen ds. H. A. Wier- senga te Medan, met verlof hier le lande. Herst. Ev. Luth. Gem. Op het tweetal te den Helder komt voor ds. O D. Bleeker te Edam, vroeger alhier. KUNST EN WETENSCHAP De vervalschte van Gogh's Naar aanleiding van de zaak van Gogb werd Maandagavond aan de N. R. Crt uit Berlijn gemeld, dat de Berlijnsohe kunsthandelaar Wacker zich llians bereid zou hebben verklaard met vertegenwoor digers van de Berlijnsche politie naar Zwitserland le reizen en hen aldaar in verbinding le brengen met de nienschen. in wier opdracht hij de schilderijen zou hebben verkocht. ONDERWIJS Er zijn plannen in theosofische kringen om een fonds bjjeen te brengen ten einde dc Nedcrlandsche Associatie voor de Tlieos Werelduniversiteit in de gelegenheid te stellen aan een van de Nederlandsclie universiteiten een medi cus te benoemen tot buitengewoon hoog leeraar in de vlceschiooze diéleliek en •voedingsleer. Borstaandoenlngen 9 Heeschheid-Hoesten verdwijnen en de f Slijmafscheiding 'baïerM wordt bevorderd door i(RE$IVAL-smoop\ Bij opoüickcrs «n drogisten verkrijgbaar. (Ing. me*.} Verkeerswezen, Post en Telegrafie Tot coulract-vrouw belast met de bediening van T slation van den locaal spoorweg te Hoedekenskerke ^s aangesteld mej J. LooijOele, Het postvliegtuig naar Rangoon. De PR-AEN is gister te Calcutta aan gekomen en daarua doorgevlogen naar Rangoon.. Voor dringende telegrammen insluit! 11 gst ij d flet komt voor, dat telegrammen, waar van de iuhoucL bijzonder dringend is, b.v waarbij iemand aan ceu sterfbed geroc pen wordt, aangeboden worden op eeir tijd, dat het kantoor van bestemming gesloten is, zoodat het bericht den ge adresseerde niet tijdig kau bereiken De telegraafadminislralie is daarom in overleg getreden met de omroeporganisa ties- ten einde ecu rpgeling te treffen. 0111 het in voorkomende gevallen voor de aanbieders mogelijk te maken, door ver spreiding van hel bericht via de om- roepzeuders, alsnog den geadresseerde le bereiken. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het eventueel tol stand ko men van een dergelijke regeling niet be oogt wijziging te brengen iu het bij de omroepvereenigingen reeds bestaande ge bruik van uitzending van S.O.S.-berich- MOTORRUWIELEH AMSTERDAM 1120ïanüabi 1929 (Ingez Med.) ten, bestemd voor personen, van wie het juiste adres niet bekend is. Gey sendorffer eji Sc hol te uit de K L. M.? Naar liet „Hbld verneemt, heeft de heer Van Lear Black, den Nederland- schen vliegers Gey sendorffer en Schol'te, die momenteel in Amerika vertoeven, aangezocht in zijn particulieren dienst over te gaan. De vliegers hebben toege stemd, doch dc onderhandelingen met de KL M. in wier vasten dienst Gey- sendorffer en Soholte zich, zooals bekend bevinden, zijn nog gaande LEGER EN VLOOT Bij beschikking van den Minister van Defensie zijn de luitenant ter zee der 2e klasse H J T K. van den Arend en jlir G A Berg Oen 22en December a.s. geplaatst, onderscheidenlijk bij de kazer ne voor den Ouderzeedienst le Willems oord en aan boord van Hr. Ms. Hertog Hendrik. Luitenants Ier zee 2e klasse A. Kroese, 0. Iloldanus, B C. M. Schou ten, P. A. Mulock van der Vlies Bik enj E. 0. Wessels, zijn uit Oosl-Indië hier te lande teruggekeerd Bij beschikking van den Minister van Defensie is aan den dienstplichtige van de lichting 1925 P. I. de Groote, af komstig uit de gemeente Nieuw vliet \rijstelling van den dienstplicht voor goed ncrleend Verschillende Berichten - Te Bergen op Zoom ontstond Zon dagmiddag in de cabine vail liet Luxor Theater brand, door dat door kortslui ting vonken oversprongen op e.'ii film, die gelieel verbrandde Daar de cabine geheel afgezonderd ligt van de zaal, kon liet publiek rustig de zaal verlaten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor - Te. Amsterdam is in een flatwoning in de Euterpeslraat het zoontje van den heer C H vd. II. in de lift van het huis bekneld geraakt en gedood. De Lift moet defect züjn geweest - Op den tweeden Kerstdag bevond zich omstreeks half twaalf in het gebouw der maatschappij ..Zuiderbad", Iiobbe- mastraat te Amsterdam in een der voor malige warmwalerkelders zes man Een tweetal monteurs bevonden zich onder den radiator, die op vier ijzeren kolom,1* men rustle. Dat waren dc 32-jarige chef der technische afdeeling E. F H B al daar en een monteur Deze waren bezig met een. plank hel vuil, dat zich onder den radiator had verzameld, weg te rui men Zij slonden daar in gebogen hou ding. want de ruimte is niet liooger dan 1 a D/a meter Plotseling zakte de radiator, welks gewicht ongeveer 2500 kilo bedraagt, ineen De monteur slaagde er nog in de circa 1 meter ibreede ■uimte tusschen liet loesjtel en den kei- kelderwand le bereiken, doch B gelukte zulks niet Toen men 'trachtte, hem te bevrijden, lieefl hij nog eenige woorden gesproken. Er was geen sprake van hem uil zijn positie le verlossen De toe gang tol den warmwaterkelder was zeer moeilijk, men kon er slechts komen via een gat en een trapje. Het was pas om bij tweeën, dat het lichaam van B. kon worden bevrijd Het erd gevonden, liggend op de zijde.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1