do 273 Zaterdag 17 November 1928 171* Jaargang MfffflfMÉ'Sfil Zenu^!le«?d WffiSSSSl Dit Dammer bestaat alt DRIE bladen. EERSTE BLAD. TEGENSTANDERS OF VERWANTEN? Er zijn veel ooren opgezet bij het hoo- ren van wat dr. De Visser zei over de mogelijkheid van samenwerking tusschen Chr. Historischen en Liberalen. Eigen lijk drukte hij het anders uit, want hij h,ad het alleen maar over „Liberalen met christelijk nationale beginselen". En aan den anderen kant reikte hij met zijn gedachten weer voorbij de Christelijk Historischen door zoo'n Liberale samen werking ook met Anti Rev. en zelfs met R. Katholieken als niet geheel onmo gelijk te veronderstellen. Maar laten we ons nu maar bepalen tot de verhouding tusschen Liberalen en Christelijk Historischen. Aan een Libe rale samenwerking met R. Katholieken gelooven we voorshands niet, al was het alleen maar omdat zooats de heer van Gijn dat uitdrukte de R.K. heet andere normen „ter zake van de vrijheid" in het Christendom vinden dan de Liberalen. En ook ten opzichte van de Anti Revo- Butionairen werken nog zulke felle te genstellingen uit het verleden door, dat zelfs bij een zakelijke samenwerking op een zorgvuldig uitgezocht program met een jjepljteitsstaatsman als bijv. Oolijn, men er ieder oogenblik op verdacht zou moeten zijn dat een builen de kametr gesloten tegenslellingsspóok, toch plot seling door het venster of door den scbporsleen naai* binnen kwam. We zullen niet zeggen, dat een groe peering van Liberalen met Christelijk Historischen en Anti Revolulionnairen geheel ondenkbaar is. Ze is echter op l oogenblik niet aan de prde, en zal voor- foopig wel niet aan de orde komen voor de praclisclie politiek, want sa men hebben die drie partijen in de huidige Kamer slechts 38 stemmen. Maar nu de verhouding tusschen Chr. Historischen en Liberalen Men kan die bespreken opk zónder dadelijk aan de mogelijkheid van bond genootschap of parlementaire samenwer king te denken. En dan kan zeer gerust gezegd wor den, dat ze dicht bij elkaar staan. Het: is geenszins een nieuwtje, dat dr. De Vis ser bljjk geeft de vrijheidsbegrippen der Liberalen te deelen. Ook van jhr. de Sa- vornin Lobman heeft men dat herhaal delijk kunnen liooren. Nog sterker: men kan tot op zekere hoogte zeggen, dat Liberalen en Chris telijk Historsrhen hun volgelingen re cruleeren uit gedeeltelijk dezèlfde be volkingsgroepen. Wie kan niet dadelijk families opnoemen, die vroeger steeds Liberaal waren en later Christelijk His torisch Men kon zelfs bij de verkiezing van '22 en '25 een deel van het CShr. Historisch succes toeschrijven aan een Overvloeiing van vroegere Liberalen. Eén der redenen van dat overvloeien was ongetwijfeld een nawerking van den onwil van kerkelijk-gezinden onder tde liberalen tegen de algeheele negatie van religie in politieke zaken, bij de liberale partijleiding. Maar als we zoo in onze gedachten na gaan wie de gelederen der Chr. Histo rischen geleidelijk sterker maakten, dan krijgen we niet de overtuiging dat bij in derdaad velen hunner de erkenning van de openbaring Gods in politieke zaken, de beweegreden was, die hen leidde Hun religieuse gevoelens waren er, maar min der sterk dan verder rechts. We zouden hen willen noemen- per sonen die geenszins positie nemen tegen het voortbouwen op Christelijke beginse len. Maar men lette wel, dat deze woorden ook de kwalificatie zijn door dr. de Vis ser gebruikt ter aanduiding van dat deel der liberalen met wie hij zou kunnen samenwerken. Voelt men uit dat alles niet een zeer nauwe verwantschap, althans een na buurschap van aan elkaar grenzende be volkingsgroepen Het is wel eigenaardig gegaan, waut oorspronkelijk zijn de Chr. Hislorischen (Voortgekomen uit een groep die zich af scheidde van de Anli-Rev. Maar toch moet men 't ook al weer niet lè zonder ling vinden, want bij de motieven voor hun tegenstelling met de andere Anti- Revolulionnairen waren er verscheidene van liberalen oorsprong. En in de praktijk van 't leven en van de politiek? De werkelijkheid is een rare politieke schutter. Want ze gaat vaak dwars door de politieke beginselprogramma's, heen, zoo bijv. in economische vraagstuk ken, die zich plotseling voordoen, voor al na den oorlog. Maar erkend moet worden dat Christelijk-IIistorlschen en Liberalen dan heel vaak eenzelfde rich ting gingen. Zelfs ook op onderwijsgebied. Of we met deze beschouwingen een vriendschapsneiging bedoelen te geven? Nu, dat niet preciest We hopen zelfs dat bij de eerstvolgende verkiezingen tie liberalen weer een deel der afgevloeiden terug zullen krijgen. Maar bij de onophoudelijke splitsingen in ons parlement is het toch ook merk waardig om na te gaan, hoe in ander op zicht tegenstellingen verzacht worden En de uiting van dr. de Visser gaf ons nog eens aanleiding om dat in het licht-4e stellen, ook al zijn er niet dadelijk prac- tische consequenties van aan te wijzen. Aan- en verkoop van Effecten, Verzilvert Coupons en lossingen, Koopt en verkoopt vreemde gelden, Neemt gelden in Deposito, Verhuurt Safe-loketten in hare brandvrije kluizen. (Ingez. Med.) Voors repliceerden nog de heeren Kor- tenhorst, Arts, Schokking, Veraart en Ruiten. Dinsdag komt het slotwoord van den Minister MIDDELBURG. p.. A. W. Jansen, DirectieTh_ y_ MraR. DE RIJKSMIDDELEN IN OCT. 1928. De opbrengst van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten,) over cle maand Oct. 1928 bedroeg f41.021.574, tegen f41.970.647 over de maand Oct. 1927. Het één twaalfde gedeelte der raming over 't geheele jaar bedraagt! 38.831.416 We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste tien maanden van 1928 vergeleken niet die over de eerste tien maande» van 1927 Grondbel f 19.575.213 f 18.989.211 Pers bel. f23.764.550 f25.109.171 luk. bel. 75.166.088 f84.607.166 Verm bel. r 9.296 115 f 9.471.808 Div. en T. T 15.236 077 f 16.992,290 Inv. recht f52.918.016 f 48.821.921 Stat. recht f 3.828.236 f 3.635.029 Zout f 1.632.112 f 1 788658 Geslacht f 9 092.859 f 8,513.865 Wijn f 2 081.904 f 2 124 597 Gedistill f36 347 559 f 37 062.128 Rier f12 084.508 ril 267.059 Suiker f39.274.037 f37.634 064 Tabak f19 521.125 f19 053.371 Goud, Zilver f 862.536 f 792.214 Rijw. belast, f 623.795 f 2.718.108 Zegelr. f22 949.012 f 22.842.382 KAMEROVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag De heer Marchant heeft gisteren in zijn repliek zich nog al schamper uitge laten over de Ohr. Historischen. Uit de luitlatingen van dr. De Visser conclu deerde hij dat ze nu. vlak voor de ver kiezingen, nog niet weten wat ze zullen doen. Ze willen het protestantsche ka rakter der natie handhaven, en stellen het daarom voor alsof een coialitie met de Katholieken de controle op deze ver gemakkelijkt. In den verkiezingstijd zijn de 0. H. altijd kinderlijk gelukkig; „nu kunnen wij on> zelf zijn!" Maar is de verkiezingsstrijd achter den rug, dan gaan in raadkamer bij monseigneur en wordt het verbond beklonken. Die me thode is niet aangenaam voor de Ka tholieken, maar als de meerderheid er lcomt, dan is bet hun om het even hoe. Zij zijn „Realpoliliker Het is echter best te begrijpen, dat het den Prolestantschen kiezers daarbij groen en geel voor de oogen wordt en dat zij liever zich wen den lol mannen als Kersten en Ling- beek. Maar terwijl de deur van de coa litie met Rome nog niet openslaat, gaat dr. De Visser praten met een man het „Vaderland" over een minderheids kabinet met de liberalen, als de lieer Van Gijn de verklaring maar teekent, dat hij de absolute norm erkent. Zoo beslaat de mogelijkheid, dat er hier een anli- clericale coalitie door dr. De Visser op touw wordt gezet. Tot den heer Nolens zei de heer Mar chant, dat de Katholeiken op 22 Nov 25 de afstemming van het gezantschap bij den Paus hadden kunnen voorkomen door vóór de stemming het standpunt inzake „de uiterste noodzaak" mede te deelen. De Vrijz. Dem. konden niet anders meenen, dan dat dr. Nolens zijn be kende uitlating aan het adres der Chr. Historischen deed met de bedoeling om uitzicht te openen op een andere meer- deiiieidslormalie na eventueelc afstem ming van het gezantschap door de Chr Historischen. Neen zei later de heer Nolen de heer Marchant heeft zich toen vergist. Hij, Nolens, had reeds vroeger gezegd, dat de samenwerking met de S. A. P. niet moest worden gezocht, doch dóór de uiterste noodzaak móest worden op gedrongen, en het sprak volgens hem vanzelf,, dal die uiterste noodzaak niet wilomatisch te voorschijn kon komen óp een moment, waarop een einde werd gemaakt aan een parlementaire kabinet, waarmede de Katholieken uit vrijen wil hadden samengewerkt. In de verklaring van spr. op 10 November, die dagen overwogen was en waaraan de geheele Katholieke Kamer club hare goedkeuring had gehecht, stond dan ook alleen wij zullen dan hebben te overwegen of nog samenwerking voor ons mogelijk zal zijn met „een groep of groepen waaraan de verwerping van hel gezantschap zou te wijten zijn" Wat verder op dezen laalslén replie kendag naar voren kwam, is meer van partijbelang dan van ajgemcene interes se. De heer Heemskerk, die den heer v. Lingbeek uitbande, kreeg nu den heer Kersten tegenover zich, die hem, Heemskerk, o. a. verweet, dat hij met de oiude Calvinisten en Gereformeerde voorvaderen in strijd is. De heer Schouten heeft toen weer den heer Kersten bestreden. Registr. recht f21.954,334 f 17.620.899 Succ. recht Domeinen Staatslot Jacht, visch Loodsgeld BINNENLAND 32.503.463 f40.651.367 f 2 831.121 f 2 693.579 f 623387 f 622.291 f 246.551 f 237.271 f 4 080.268 f 4.144.922 Spuit 11. Wallace Beery en Chester Halton, dat beteekent, ere is inderdaad ook een zes acler, vol vroolijke avontu ren, die je nog eens om gezonden humor doen lachen Voor wie ze Kent van „Kom je ook bij de Marine" is dat aanbeveling voldoende, voor wie ze nog niet kent, weet. dat hij zien best zal amuseeren Goede en vroolijke filmkunst Flora. De „Flora" heeft een belangrijke serie deze week. Jetta Goudal, een der heel weinig Hollandsche goede filmactrices, de volgende week Dinsdag, Woensdag en Donderdag Gene Tunpey, de bokser, die we alzoo ook hier dus in actie kunnen zien in „Marinp te wapen" waarin hij bewijst te vuist nog het meest te presteeren, maar vooral de reprise van „de Zoon van den Sheik", waardoor we dus Rudolph Valentino nog weer eens levend voor ons hebben, Fr zit iets huiveringwekkends in deze posthume re producties, en toc.li het is telkens het bewijs, dat hij zoo vele malen door die overtalrijke vrouwelijke verafgoding als kunstenaar miskend is Hel is zijn beste werk, deze zoon van den: Sheik, en 't is daarom juist en goed gezien;, ge tuigend van pieteit haast, hem daarin zoo telkens nog eens hier te brengen Zoo blijft een goed filmacteur voortleven; zooals een schoone stem van een ver scheiden zanger dit doet in de gramo- foonplaat Dit hebben beide voor, oe eerste op het tooneel, de ander op de radio Totaal f 406 795 9361 117 127.950 De opcenten ten bate van het I.ee- ningsfonds gaven over Oct. 1928 ceu opbrengst van f6 298.177, legen, een be drag van f 7 584 660 in Oct. 1927. De inkomsten ten bate van het „We genfonds" gaven over Oct 192S een opbrengst van f 500 939 Rijwielbelas ting (90 procent werkelijke opbrengst) f 19.300 zenuw-, iterkend UIT STAD EN PROVINCIE Uit W alcheren. Terwijl de beer Os van Leerdam te N. en SLJoosland gistermorgen met iemand sionü te pralen, zakle lifj plot seling ineen De geneesheer werd er bij geroepen en deze constateerde dat hij reeds overleden was Van den overle dene is nog kort geleden melding ge maakt in dit blad van zijn 45-jarig ju- bilé als organist in de Ned. Herv. kerk aldaar. Verder was hij o.m. penningmees ter van de woningbouwvereeriiging, se cretaris van hel fanTarenkorps, lid der commissie van pi. toezicht op het L O enz. Al deze functies vervulde hij sleeds met lust en opgewektheid, zooclat aan hem nog veel zal gemist worden o Zeeuwse h-V I a a n d e r e n O. D. Gistermiddag werdpn de aangekon digde afdeelingsvergaderingen gehouden, aangaande het conflict aan de Beet- wordelsuikerfabriek te Sas van Gent, waarop door de leidprs der arbeidersl- organisaties verslag werd uitgebracht van de Woensdag j.l. Ie Vlissingen gehoudicn conferentie met den rijksbemiddplaar. Beide partijen bleven op die conferentie op het eenmaal ingenomen standpunt staan, waarna de rijksbemiddjelaar een scheidsgerecht voorstelde, djat echter om praclische redenen, door die directie niet kon worden aanvaard Onvcrrichterzake gingen de partijen daarna uiteen Op de vergaderingen werd vervolgens den arbeiders in overweging gegeven niet tot staking over te gaan, en het gestelde ultimatum onder protest in te trekken. Dit voorstel werd zoowel op de RK. als op de moderne vergadering aangeno men. (Voor het verder verslag zie men het Derde Blad DE BIOSCOPEN. Electro Twee goede fihns Serenade, Adolphe Menjou in de hoofdrol. Zijn medewer king, en een uitstekende creatie is gega randeerd! Want hij behoort tot die klas se, die direct sfeer geven. Iljer we tul len niet veel over de uitkomst zeggen die geeft (wel up to date: Schubert 1 reminiscinzen nu eens niet het Mephistotype als van zooveel koeren, de mondaine swell; hier niet anders dan een gemoedelijk jong componist, die T eerst niet al te dcsI voor de wind gaal, tot hij de „Scnlager" te pakken heeft, die hem met een slag, or beter met één operette beroemd maakt. Maar Schlagers zijn dikwijls als de dagvlinders, en de publieke smaak variabel. Gelukkig dat het beste voor Franz blijft. DE ZUID-WESTER STORM. lu onze omgeving Gisterenavond is ae autobus rijdende van het Wolpnaartsdijksche Veer op Mid delburg en Vlissingen door den storm en de gladheid van den weg van den Veer dijk gereden Van de passagiers worden meerdere verwond en twee mcj. P on derwijzeres en ae heer M, J reiziger wo nende alhier in het Gasthuis opgeno- Eerstgenoemde heeft oen hersen schudding bekomen laatstgenoemde een schouderfractuur. Alom in de stad zijn hoornen geheel of gedeeltelijk slachtoffer van den storm geworden; zoo is een groote boom op de Heerengracht omgewaaid en gelukkig in het water terecht gekomen, de sleenen werden uit den grond geslagen. Verder hebben op den Sleeperssingel, het Molenwater, de Bolwerken en ook op de buitenwijken, meerdere hoornen den strijd tegen den, wind moeten opge ven. Op den Seisweg kwam een dezer boomen op den telefoondraad terecht en deze brak natuurlijk af, trouwens er was meer storing in dcnv draaddjenst, wat niet anders te wachten was Vele daken, schoorsleenen onz. bekwa meer of minder erge schade en ook ruiten moesten het ontgelden en werden ingedrukt Uit Vlissingen vernemen wij, «lat ook daar de storm aan huizen en boo men groote schade heeft toegebracht en verder, dat gisteren een loopkraan van de Schelde door den storm weg werd gereden en niet te houden was, hij reed van het einde van de rails af en viel nabij den Singelweg om Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor Een Terneuzenscii bietenscheepje, lig gende aan den Biezelingsclicn ham kreeg het kwaad te verantwoorden ITet stootte op de steenen en verloor daar door zijn roer. De steven werd erg ge havend. Vrouw en kinderen zochten een nachtverblijf in het weeghuisje Het scheepje ma al; te geen water en was Za terdagmorgen weer Ibis Men meldt ons uit H a n s w e e r t Hel met steenkolen geladen schip „Bernard" is in hel Hellegat omhoog gevaren en blijven zitten Van dor Tak's Bergingsbedrijf te Rot lerdam zal het schip trachten vlot te ■brengen. Te Utrecht is een glazen dak boven liet trappenhuis aan de eene zijde van hel stadhuis danig toegetakeld. Met een donderend geraas stortte telkens 't glas naar ibeneden. Destorm heeft in Den Haag verschei dene, gelukkig weinig ernstige ongevallen veroorzaakt. Op den hoek van de Groote Markt straat en de Groote Markt woei een ge deelte '\an een houten schutting oml- ver, .waardoor drie voorbijgangers werden getroffen. Een hunner, een koopman is naar bet ziekenhuis overgebracht, daar hij over inwendige pijn klaagde. Theodorus Niemeijer Groningen (Ingez. Med.) Op den Ouden Scheveningschen weg knapte een zware boom af, waarvan 'n zij stam neerkwam op de cabine van een vrachtauto. De chauffeur kwam er won der boven wonder ongedeerd af. hoewel de auto ernstig werd beschadigd. Voorts zijn vele boomen door den wind omgeworpen. Het circus Strassburger was ook te gen den stormwind niet bestand. De po litie had reeds tevoren met het oog op het gevaar de voorstelling voor dezen avond verboden. Wal juist gezien was, want in den loop van den avond woei bijna de geheele lenl bij stukken en brok ken over het Alexaudervcld. De paarden en de andere dieren, die in tenten ge stald waren, waren tijdig in de stallen van de Alexanderkazcrnc ondergebracht. De directie heeft besloten geen voor stellingen meer tc geven. Do noodige herstellingen zullen zooveel tijd vorde ren, dat het niet meer de moeite looal'. om nog voorstellingen te geven. Het voornemen bestaat Maandag de Residentie te verlaten. Tc Rotterdam heeft de storm danig huisgehouden, vooral op de rivier en in de havens waar lal van schepen op drift sloegen" en op vele plaatsen aan- mefkelijke schade werd uitgebracht. In de Maashaven sloeg het Finsche stoomschip ..Hogland" o'p drift alle ka bels knapten tegelijk af Do elevator van de GTaan Elevator Maatschappij en een lichter eveneens van deze maatschappij, die aan de Hogland gemcerd| lagen, moesten wel mee Het convooi dreef snel af, de Hogland" gooide zijn ankers uit, dpch aanvankelijk zonder resultaat Daar door werd een lichter min o? meer gekraakt, ingedrukt in het midden en ook verder ernstig beschadigd Inniidf- dels sliet de „Hogland" jtegen een an dere elevator Deze werd losgeslagen en dreef naar de Maashaven In en bij de Waalhaven heeft de storm die af en toe gepaard ging met orkaatf* stoolen, ernstig huisgehouden Tal van schepen sloegen op drift, telkens klonk de stoomfluit lang en enerveerend om assistentie te verzoeken. Fr waren niet minder dan negen op drift geslagen zeeschepen, welke uiter aard alle beschadigd zijn en tot midl- dernacüt waren nog lang wiel alle op drift geslagen booten beleend Tweee in reparatie liggende schepen sloegen los en woeien in den storm naar don overkant. In de Waalhaven sloegen verschillende booten aan een zijde los. doch ook waren er, die geheel op drift aakten en legen dou dijk aanwoeien. Van een boei woei het s s. „Ingerlre" tegen den dijk. waarhij een rijnschip werd gekraakt Een klein stoomschip is op het strand van rJmuiden geslagen Men kon nog niet uitmaken of het een stoomtreiler of een klein vrachtstoomschip is Het 9chip zit bezuiden het wrak van «Ie Shonga. Dc plaatselijke commissie van de N. H. reddingmaatschappij en dp bemanning van de reddingboot waren present, maar door de ruwe zee kon de reddingboot niet in zee gaan Het clectrisch treinverkeer tusschen Rotterdam en Den Haag heeft het Vrij dagavond tengevolge van den storm zwaar te verduren gehad. Op heide trajecten, dus 'zoowel via Delft, als via Pijnacker zijn ernstige stagnaties ontstaan. Tusschen Schiedam en Delft is de trein die om 19.32 uit Rotterdam vertrok, blij ven sLilslaau, daar dc bovenleiding stroomloos was geworden. De internationale treinen moesten via Gouda naar Den Haag rijden, natuurlijk met groote vertraging als gevolg. De trein van Rotterdam uit Den Haag had enkele defecte beugels, welke door het zwiepen der stroomdraden kapot wa ren gegaan. Een stuk van een dezer beu gels sloeg door een ruil van een derde klas compartiment en verwondde een reiziger aan het hoofd. In den loop van den avond kwamen tot 'onge\eer middernacht nog slechtst

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1