ia wetenschappen en kunsten (de Re naissance en de Hervorming). Thans zegeviert het' verstand en zal het jaar 2000 ons den wereldvrede bren gen door het gerijpt begrip der nood zakelijke samenwerking vaq alle volkeren tot behoud cn vermeerdering dei- alge- meene welvaart. Door de gebeele geschiedenis heen hebben de stemmen voor den Vrede nooit gezwegen, doch eerst na 1600 beginnen ook staatslieden plannen in die richting uit te denken Sully „le grand jlessein".) en eerst na Napoleon I verrijzen de ver- eenigingen tot bevordering van den Vre de. Op het einde der vorige eeuw gaan ook de regeeringen belang stellen in dit pogen, conventies betreffende Inter nationaal Verkeer en Internationaal Recht worden gesloten en de eerste V redes een re ntic komt bijeen. De vrienden van den vrede organiseeren zich iq tal van ver- eenigingen. Na den grooten oorlog van 1911 ver rijst op Amerikaansch initiatief de Vol kenbond en van dat oogenblik af staat Wereldvrede in het middelpunt van aller- belangstclling. Het verlangen der volke ren naar een dcfiuitieven en rationeelen ■vredestoestand uit zicli in vele bewegin gen en langs vele lijnen; één dezer is de merkwaardige Pan-Éuropa bewe ging. De groole voorvechter yan Pan-Europa is de Oostenrijker Coudenhove-Kalergl. Zijn gedachte is een Pan-Europeesche or ganisatie te stichten, waartoe echter niet zullen behooren Rusland en Engeland of desnoods wel Engeland, doch zon der de Dominions. Zijn doel is Europa een veilige plaats te verschaffen tusschen de andere grootmachten Pan-Amerika. liet Britsche Wereldrijk, het Russische Rijk en Pan-Mongolië. Vrees voor ae overlieersching door Sovjet-Rusland op politiek, sociaal en militair gebied, door Pan-Amerika op economisch1 gebied, moet de Staten van Europa samenbrengen tot een nauw verbond, dat tegelijk den Euro- peeschcn Vrede en den Wereldvrede zal teweegbrengen. Voor een verdeeld Europa zal een autocratisch en een sovjet-Rusland even groot gevaar medebrengen, een verb' den Europa zal met beiden vriendschap pelijke betrekkingen kunnen aauknoopen. Tegenover Amerika moet Europa een economische eenheid vormen, een tol- unie dus, waarvan de grens loopt langs de kustlijn, o.a. dus door de Noordzee. De Pan-Amerikaansche Unie kan lot voorbeeld strekken. oudenhove acht den Volkenbond een mislukking omdat deze de noodzakelijk! étappe wilde overstappen, welke is: Pan- Europa' Ilij wil den Volkenbond echter behouden ter regeling van intercontinen tale betrekkingen. 'Thans leven binnen Europa 26 Stalen en Staatjes als even zoovele wilden in anarchie tezamen; jnoodzakelijk gevolg de chemische gif- oorlog der toekomst en de zelfvernieti ging der Europeesche cultuur. Hier is geen neutraliteit mogelijk ieder behoort pacifist te zijn; al het an dere is hoogverraad. Europa hioet zich verbinden; eerst de dontincntalc vrede, daarna de Wereldvrede. De oude vijanden moeten kiezen wel ken weg zij willen gaan, dien der vernie tiging of dien der verzoening; sedert Lo carno hebben Frankrijk en Duitschland den weg der verzoening gekozen. Het be grip nationaliteit" moet worden losge maakt van het staatsbegrip; geen der Eu ropeesche naties is onvermengd. Poli tieke en nationale grenzen moeteu ver vagen alleen cultuurgrenzen en econo mische grenzen hebben recht van be staan. Aldus zal het vraagstuk der natio nale minderheden v an zeil" worden opge lost .desnoods met behulp van een Tole- rantie-edicl. Pa n-Europa zal geregeerd worden door een Volkerenhuis van 300 afgevaar digden 1 per millioen; en een Statenhuis van 27 vertegenwoordigers der zclfbestu rende staten. Aldus liet plan Goudenhove. Spr. ziet naast de onloochenbare voor- deelcn van dit plan ook vele schaduw zijden De uitsluiting van het 'Britsche rijk. het scheppen van nieuwe tegenstel lingen mei Engeland en de andere vve- relddeelen ,de nieuwe tolgrens door de Noordzee speciaal voor Nederland na- deelig het 1'an-Europeesche koloniaal bezit dat gehandhaafd zal worden, doch een voortdurende twistappel, zal blijken met de overige wereldmachten, het los scheuren van bestaande banden met ver wanto volkeren in andere wereiddeelen. de 'besnoeiing van liet veld van arbeid van den Volkenbond. Liever dan te ijveren voor een Pan- Europa .dal-in minder militanten vorm toch wel te verwezenlijken is, wijst spr. naar den vooruitgang der gedachte van Wereldvrede .zooals die zicb, uit in het Kcllogg-Pacl. Hij schelst dit als een meeslersf.dk van IStaatssmanskunst van Kellogg on van Briand beiden. Van Kellogg .omdat deze daardoor aan de wereld heeft weten te toonen, da', de Yereenigde Staten van Amerika even verlangend zijn naar de afschaffing van den oorlog als de aangeslotenen van den Volkenbond. Van Briand .omdat door dit Pact de groole Amerikaauschc republiek getrok ken is binnen den lering van het Vredes werk cn van den Volkenbond, immers de .schending van het olkenboudspact tege lijk' medebrengt de schending van hel Kellogg-Pact. De beste aanbeveling van dit verdrag loverl de korte tekst zijner eeuige twee artikelen .hierop neerkomende dat 1. De kooge C.ontracteerendc partijen dechtig verklaren, dat zij ieder ten oor- og trekken ter oplossing van interna tionale geschillen verwerpen en dat zij den oorlog afstand doen als instru ment van nationale politiek. 2. Zij overeen komen, dat alle geschil len van wclkeu aard of oorsprong ook, nooit zullen worden opgelost op andere wijze dan door vreedzame midden. Welnu dit is taal, die nooit gehoord is an rcgeeringstafels en die Staten en vol keren dichter brengt bij den Wereldvre de, dan zij ooit nog geweest zijn. Een ervaren Nederlandsch. politicus, riend van den vrede eai den Volkenbond zeido hiervan, dat dit Pact ons de ver zekering geeft dat onze kinderen den oor log nog alleen zullen kennen uit de historie Kunst en Wetenscliaippeft Natuurkundig G ezelschap. Lezing van Prof Dr Joha, Westerdijlc te Baarn over de ziekten van onze loof- boomen. Dc meeste ziekten van onze loofboo- men worden veroorzaakt door zwam men. De doorsnede vant den stam van een zieke pruimeboom b v. vertoont in het hout dat tusschen den kern, en de jonge ringen ligt, violetgrijze wecke ge deelten, die door de zwam zijn aangetast De vaten worden ongeschikt om water en voedsel op te voeren, zoodat de plaat langzaam aan sterft. Dit proces kan ech ter vele jaren duren en het kan ook zijn, dat de vruchten van de zwam eerst na jarenlange infectie naar builen treden De boom vertoont dan soms vormloóze uitwassen, die uitwendig zeer hard zijn en wier oppervlakte' (besjtaan uit Chi- tine, dezelfde stof,waaruit de dekschilden van insecten gevormd zijn De binnenkant van deze gezwellen beval de buisjes, die in de herfst met sporen gevuld zijn Het spreekt wel van zelf, dat dergelijk zieke boomen een gevaar zijn voor de omgeving. Toch kunnen ze vele jaren met de ziekte blijven leven wanneer vooral eel vocht het nog resteerende jonge hout in s taat stelt de voedingsfupclie vol doende tot stand te brengen. Daarente gen kan ook een langdurige droogte zul ke aangetaste boomen plotseling doen sterven. Uiterlijk zijn de boomen dikwijls ge zond, maar bij een storm of sterken sneeuw val breken de kruin» of vele lak ken af, die bij nadere beschouwing blij ken inwendig le zijn aangetast. De infectie geschiedt door dat de sporen komen op een, wonde van den boom, ontstaan door afscheuren van een tak of schors. Daarom worden dergelijke wonden met teer of carbolinpum inge smeerd, wat een voorbehoedmiddel is tegen vele zwammen Er is echter een zwam op de pruimeboom, die zich hier aan niet stoort en bestreden moet den met een zeer goede soort witte verf, een uitvinding, die men in Engeland heeft gedaan. Vele zwammen dringeq ook tot den wortel door. Dan Is het proces natuur lijk spoedig ten einde Zeer schadelijk zijn echter die, welke zich direct op den wortel vestigen Zulke wortelzieke boomen moeten zoo spoedig mogelijk'wor den uitgeroeid en ook die in de onmid dellijke omgeving, aangezien' deze ge woonlijk geinfecteerd zijn. Fr is een bizonder venijnige wortel- zwam in den slechten grond van het Gooische land, die alleen uil zwaar gekalkien en bemesten bodem verdwijnt Deze heeft een op wortelstreugen, gelij; kende Thizornorfcwintervorm en le vert als stoelen de eetbare honigzwam Deze zwam tast het Cawbium aan en doodt dus direct de plant Ook in Indië verwoest deze zwam de kina, thee en koffie, alleen vormt ze in de warme luchtstreken niet of zelden, de genoemde stoelen, zoodat men langen tijd niet wist. dat hel de bekende honigzwam was Fr zijn ook ziekten, die het liaksterveq veroorzakvfc, waarbij de zwam ook nog van uit de tak verder in den boom groeit Bij velen is het moeilijk het sporen stadium op te sporen Soms vormen de ze slijmige hoopjes, die dan waarschjjn lijk door insecten ol vogels worden; over geplant Er zijn ook insecten, die sporen eten. Een eigenaardige zwam, die ook in Zeeland bij de kersen^ en morellen voorkomt, dringt in deij stempel van de bloem, die verschroeit, teiNvijl de zwam zich verder onder de schors nestelt den herfst zwamkussentjes om de takken vormt, de lak vertoont daarna gom- vormingen, de plant gomt zich ten siotle dood. Bij appelboomen komt een dergelijke zwam voor echter zonder de gomvorming "Men spreekt ook van kankerziekten, omdat zich daarbij wonden vertoonen, die zich niet sluiten De zwam treedt binnen bij doode slopende knoppen en vernielt daar liet weefsel vooral in het koude jaargetijde, waarin dus het ver- weervermogen van den boom zwak is In de warmte vormt dc boom op die aange getaste plaats weer nieuw weefsel, waar na de zwam weer haar werk doet cn zoo voort. Zoo ontslaan er verdikkingen om de takken, die evenals het ringen der boo men soms een tijdelijke vermeerdering vau t vruchten icon hewericstellig'en. Öp den duur gaat echter de boom er gronde Bloedluizen geveq gesloten kan kers. De schurftziekte wordt eveneeiis door een zwam veroorzaakt die onder de schors zit. Ze openbaart zich ook bij peren door zwarte vlekken op de vruch ten en de blaren In het droge Amerika heeft deze schurftzwam een bizonderen wintervorm, in ons klimaat leeft ze 's winters in haar gewoqe gedaante door. De gaten, die men in, het voorjaar soms in de blaren van. de paardenkaslauje vindt, zijn ontstaan doordal tengevolge van de kou een deel van. het weefsel afgestorven, terwijl het andere deel doorblijft groeien 'en dus aanleiding tot het ontstaan van openingen moet geven. De meeldauw, die voor den eik eeu ge- aarlijke ziekte is, is dit tot nog toe in mindere mate bij den eschdoorq Of de bekende heksenbezems hel ge volg zijn van een; zwam| is niet in allo gevallen met zekerheid uitgemaakt Het zijn verzamelingen van slapende knop pen, die soms plotseling uitgroeien. Men vjudt ze o a. bij iepen kersen, en berken. Bij deze laatste zijn er twee soorten, waarvan de eene door een zwam de an dere door een mijt-ontstaat De in de laatste jaren in, ons land woedende iepenziekle heeft spreekster heel wat studie en arbeid bezorgd. In ons land is de iep van groot be lang als dijkbeplanting, terwijl ook liet hout gebruikt wordt voor de vervaardi ging van boerenwagens Geen wonder dat er zooveel belangstellling voor deze ziekte ontstond, zoodat zelfs van1 een iepenziekte psychose Icon spreken Bij doorsnede ziet men in de jonge ringen bruine puntjes waaruit een bruin achtig vocht komt Het kernhout is ge zond. De strepen in het overlangs door gesneden hout gaan, tot in den wortel Het heefl heel wat moeite en arbeid ge kost om onorastootelijk vast te stellen, dat hel een infectieziekte is. Voor spreek ster stond dit vrijwel vast, omdat ze op alle grondsoorten voorkwam en hoo rnen die op een rij staan, in opvolging worden aangetast. Men, Vindt inderdaad zwamdraaen, maar ook in de vaten zoo genaamde tilvorming, dat zijn ronde uit wassen, die langzamerhand de vateu ver stoppen en aanleiding geven lot het vor men van gom Iepen vertoonen zeer sterk de tilvorming en het gommen. Het on derzoek heeft lang geduurd door onvol doende financiering Eerst toen de heide maatschappij een subsidie toestond, die spreekster in staat stelde eiken week hoornen te infecteereq, is het gebleken dat de infectie alleen krachtig optreedt in de zomermaanden^ In enkele dagen dringt dan de infectie eenige meters diep door. Verwarrend werkte vooral hel bestaan van nog aqdere iepenziekten, die eenigs- zms op de gevaarlijke lijken. O.a. is er een, die zwarte puntjes levert vau valen gevuld met boeteries. Men weet wel is waar nog piet hoe de zwam van deze iepenziekte den win ter overkomt, maar dat weet men ook nog niet van de aardappelziekte en nie mand twijfelt er aan of dit is eveneens een infectieziekte. Merkwaardigerwijs komt de ziekte niet voor bij de iepen in Spanje. De vraag doel zich nu voor of deze misschien min der vatbaar zijn, doordat deze zich door zaad vermenigvuldigen, wat onze "iepen niet of zeer slecht doen. Mogelijk is het ook, dat ae ziekte zich nog niet over de groote woeste vlakte ten Zuiden van de Pyrenaeen, die de zieke iepen' van deze bergen van de Zuidelijke boomen scheidt, heeft verpiaatst in elk geval is er reden om een proef met Spaansche iepen te nemen. De ziekte is daarom zoo gevaar lijk omdat ze minder op jonge en oude boomen, maar vooral op boomen middelbaren leeftijd vat heeft Hoe die zwam graphium ulmi genaamd, moet worden bestreden is npg niet uit gemaakt Chemische middelen zullen al licht ook het jonge hout, waarin de zwam huist aantasten Er is dus nog werk te over voor dc onderzoekers op dit gebied. Spreekster wekte het publiek op om vooral niet overgevoelig te zijn tegenover oude boo men, die volgens deskundigen moeteu geveld worden ten bate van de gezond heid der omgeving Vele lantaarnplaatjes verduidelijkten de voordracht, die bizonder boeide, nu iemand aan het woord was, die gewend is pioniersarbeid in dit n,og zoo weinig ontgonnen terrein te verrichten. Een hartelijke toejuiching vertolkte den dank der aanwezigen Vlaanderen aan, den heer P A Wonder- jem te Axel en voor West-Zeeuwsch Vlaanderen aan Ds A Keers te Bres" kens. Voor Walcheren zal Ds. J. F Ossewaarde van Grijpskerlce zorgdragen ONDERWIJS Geslaagd voor het machinistcndi- ploma A, de heer A. J. Lahr, leerling van de „De Ruyterschool te Vlissingen. Geslaagd voor het machinisten di ploma A. J Moorman, leerling van de ,De Ruyterschool" te Vlissingen Naar de Zeeuw verneemt heefl de minister V9n O., K. en W. nu zijn medewerking toegezegd om in den loop van 1929 het gebouw der Ambacht si- school te Goes uit le breiden en ge deeltelijk te vernieuwen. - Tot onderwijzers aan openbare scholen te 'sGravenhage zijn benoemd de heeren A P. Bosdijk te Middel burg en J. W. Alinekinders te Re- ranchement. Inspectrice Nijverheidson d e r w ij s. De Minister van O., K. en W. heeft aan de opvolgster van mevr M. E. Le- liman-Boscli, de met ingang van. 1 Nov. benoemde inspectrice van, het nijver heidsonderwijs mej. M. M- A Michels als standplaats aangewezen, de gemeente ;-Gravenhage. Een Napoleontisch museum t Rome. Zondag is het Napoleontisch museum te Rome voor het publiek opengesteld, Het museum, dat '1000 stukken telf is bij eengebracht door graaf Joseph Primoli, een kleinzoon van Lucien Bonaparte,die daarbij veel steun heeft ondervonden van verschillende leden der keizerlijke fa milie, o.a. van prinses Mathilde en keize rin Eugenie De graaf, die verleden jaar gestorven is; heeft zijn collectie nagelalen aan dc stad Rome. KERKNIEUWS Heden herdenkt ds. J. W Verschoor te Poortvliet den dag waarop hij voor 25 jaren zijn intrede deed te Ha- ges tein. Later stond hij te Bleiswijk en sedert 3 Oct. 1915 in zijn tegenwoordige gemeente. Naar aanleiding vaq den nieuwen Zendingsfilm Melawan Gelap strijd gen de duisternis) lean worden medege deeld dat de regeling voor Zuid-Beveland is opgedragen aan den. heer Ds. van der Was te Waarde; voor Oost-Zeeuwsch De N o b e l' p r ij z e n voor schei kunde. De Nobelprijs voor scheikunde voor 1927 is verleend aan prof. Wieland, lioog- leeraar te München en die voor 1928 aan prof. Windaus. hooglderaar te Göt- tingen. RECHTZAKEN In den avond van 6 Nov. 1927 werd bij Grave een rijwielhersteller, die op een motorrijwiel naar Nijmegen reed, aangereden door een auto, hoewel lnj rechls van den weg reed. Hij kon niel opstaan en is naar zijn motor gekro pen en daar blijven liggen. Later heefl een voorbijganger hem op zijn fiets ge zet en zoo naar een dokter gereden. Het bleek flat 'de rijwielhersteller een beenbreuk boven den enkel had en bo vendien een vinger had gebroken. De 39-jarige chauffeur van de auto stond terecht wegens het aan zijn schuld te wijten hebben van de aanrijding door niet voldoende naar rechls uit te wijken en "bovendien wegens het in hulpeloor zen loesland achterlaten van jden ge wonden rijwielhersteller. Verdachte beweert, dat de motorrij der de auto heeft aangereden. Hij zegt ook dat hij rechls van den weg reed De eisch tegen den verdachte fuiddfJ 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger pleitte vrijspraak voor hel eerste feit en ontslag van rechtsver volging voor het tweede, subs, opleg ging van een geldboete. De procureur-generaal bij den Hoo gen Raad heeft Maandag geconcludeerd tot vernietiging van een vonnis der recht bank te flliei, waarbij L. A. M. wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunst is veroordeeld tot honderd gulden boete. Verder concludeerde deprocureur-ge neraal dal de Hooge Raad ten principale recht za'i doen en den requirant van cassatie zal ontslaan van alle rechls'- vervolging. Overtreding Auteurswet Door den Kantonrechter te Middelburg is uitspraak gedaan in de zaak ca. D. E le Vlissingen, welke vorige week terecht stond voor het kantongerecht te Mid delburg inzake overtreding der Auteurs wet. Verdachte werd veroordeeld lol f 5.— boete bij niet betaling en verhaal te vervangen door - 5 dagen hechtenis, met last lot teruggave van het in beslag genomen fototoestel. in welke zaak op 9 October werd gé- pleit. Het Hoi", heeft het vonnis van de rechtbank te Breda vernietigd en den kapitein ambtshalve toegelaten tot liet bewijs door getuigen - (behalve van de feilen door de rechtbank hem be reids te bewijzen opgelegd van 3e navolgende feilen: le dat de appellant gedurende den lijd, dat bij den geiulimeeijd^ ten huize van zijn schoonvader kon ontmoeten, de zen zeer zelden en nooit anders dan zeer terloops licefl gesproken eu hem blijkbaar voor 20 Januari 1920 niet ge observeerd of onderzocht heeft; 2e. dat hff Zeer stond onder <j|en in vloed van den schoonvader (vau geïnti meerde 3e. dat hlij enkel om dezen Ier wille le zijn of in afspraak mei dezen de ver klaring van 20 Januari 1920 heeft af- ;egeven 4e. dat zijn observatie of onderzoek van den geïntimeerde, gedaan bij d|e vi site van 20 Januari 1920 slechts beeft geduurd tien minuten, althans zeer kort en niet ernslig geweest is; 5e. dat hij op 20 Januari 1920 niet leed aan de krankzinnigheid djoor den appellant in zijn verklaring van 20 Jan. 1920 omschreven. (Tenslotte heeft het Hof dc zaak "te ruggewezen naar de rechtbank te Breda en den kapitein in de kosten vaa het hooger beroejp veroordeeld. fl Een gefingeerde procedure. Indertijd is een eenzame landbouwer te Barneveld, de dupe géwordén van een paar sluwe oplichters. Ze zouden een zoogenaamd rechtsgeding voor den boer „opknappen" en kwamen, daarvoor tel kens weer geld van hem vragen, eerst f 20; toen f 40, daarna nog eens f 600, f1200 en ten slotte f2000 Al deze beoragen werden den goeiige loo vigen landbouwer afhandig gemaakt door een zaakwaarnemer te Ede, terwijl diens me deplichtige, een koopman te Barneveld an dén boer nog een bedrag van 285 wist los te krijgen. Gisteren ston den, naar het U. D. meldt, de beidie veroachten terecht voor de Utrechtscihe Rechtbank. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen cn eischle legen den koopman eeu jaar en zes maanden ge vangenisstraf en tegen den zaakwaar nemer één jaar en drie maanden. De „Populaire Rotter- dammertje s." Voor de rechtbank le Rotterdam heb ben Dinsdag terecht gestaan drie perso nen uil Den H«iag, die zich op weder rechtelijke wijze hebben bevoordeeld en die een aantal personen tot afgifte van gelden hebben bewogen door het ver krijgbaar stellen van populaire Rotter- dammertjes", een loterij, uitgegeven door de N.V. „Het Oosten", een onderneming die een voortzetting is van de Broek huis-affaires. Op de uitgegeven Jolen werden o a prijzen van f 15 000 en f40.000 vermeld. In werkelijkheid zijn echter slechts wil lekeurig aan enkele koopers kleine be dragen aan geld ter hand gesteld Uit het getuigenverhoor bleek, dat er waarschijnlijk nooit een hoogere prijs dan f25 uitgekeerd is De politie doel ernstig onderzoek Het O M heeft .tegen de drie be klaagden ieder een half jaar gev.slraf geëischt. Onrecht matige opsluïlin_ Hel Gerechtshof le 's Hertogenbosch heeft Dinsdag uitspraak gedaan in de zaalc van de* gepens kapitein der infan terie dr. B te Rotterdam tegen den ge neesheer dr. v. S. te Bergen op Zoom. 1EGER EN VLOOT Bij Kon, besluit is, met ingang van, 30 Nov. a.s. bevorderd tot luitenant Ier zee der 1ste klasse de luitenant ter zee 2de kl. J. A. Gauw. Overgeplaatst de machinist-majoor F. Chr. W. Bacherdiug van de onderzee- dienslkazerne naar den afbouw van de Willebrord Snellius en de machinist-ma joor A. GBromper van het wachtschip te Willemsoord naar Hr Ms. van Speijk. Hr. Ms. pantserbool Brinio is van Vlissingen te Hellevoetsluis aangekomen om op 's Rijkswerf te dokken en de noo- dige reparation te ondergaan SPORT - Het Belgische team won te New- York Dinsdag den eersten prijs in het nummer springconcours voor officiers- paarden. Kapitein Dc Kruijff behaalde den derden prijs met Abaisse. Aan het tweede deel springconcours daar werd door 7S paarden deelgenomen. Duitschland bezette de eerste en tweede plaats. Derde was Roland gereden door kaiptein De Kruijff en vierde Gamin', ge reden door den lieer Labouchère. Verkeerswezen, Post en Telegrafie liet passagiersstoomschip „l'aba- nan", van den Rotlerdamschen Lloyd en het Nederl. ss. „Peursum" zijn door de Holland—West-Afrika Lijn bevracht voor een reis naar West-Afrika en terug De schepen vertrekken resp 1 Dee. en 24 Nov van Hamburfg en) 4 Dec., en 28 Nov. van Amsterdam. Kerst- en Nie uw j aiar stele gram m e Het Hoofdbestuur der posterijen en telegrafie deelt mede Zooals gebruikelijk, zal ook dit jaar weder gelegenheid worden gegeven tot verzending van Kerst- en Nieuwjaarstele grammen in bet verkeer met Nederl.-In dië, Suriname, Curasao en Noord-Ame- rika. Bij de nieuwe regeling welke in hoofd zaak met die van verleden jaar overeen komst, is bereikt ,dat voor alle bestem mingen in beide richtingen dezelfde stan daardteksten, ten getale van 16, zullen gelden. Behalve in het buiten-Europeesch ver keer ligt het in het voornemen; ditmaal een proef te nemen met de invoering van dergelijke telegrammen in bet Euro peesche verkeer. Met de Engelsche ad ministratie is hieromtrent in beginsel overeenstemming bereikt. Echter zullen hier geen standaardteksten worden ge bruikt doch wordt de inhoud van Kerst en Nieuwjaarstelegr. naar Engeland geheel vrijgelaten, mits uilsluitend Kerst- Nieuwjaars- of gecombineerde Kerst en Nieuwjaarsrwensch bevattende. Voor dergelijke telegrammen zal de

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 6