Itelf pie tat! TWEEDE 3LAD VAN OB Hfi) 111 tax Donderdag 15 Nor. 1928 No. 271 Abonnementsprijs per kwartaal: voor Mdldelburg en agentschap Vlis- lingen f 2.30; elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Ge won e ad ver tenti én 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingan 10 cent per regel. By abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f 2.10, elke regel meer £9 oent. Kiieine advertentiën niet groo- ler dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat rij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertenüeën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in one blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan /ons Bureau bezorgd zijn. Poetchèque- en Gironummer 43255. BINNENLAND UIT DE PERS. Ohr. Ilislorischen en Liberalen Br. J. Th. de Visser, die in de Tweede JLamor reeds gezinspeeld heeft op de nuqget^kheid van een siamengaan van de Christelijk Historischen met liberalen in een parlementair kabinet, heelt in een interview met D. Hans (opgekomen in het Vaderland) o. a. dat punt nader toe gelicht. Allereerst bracht hij naar voren dat hij toen «iet in de eerste plaats aan de liberalen als part ij heeft gedacht, maar aan liberale personen. „Br zijn, zoo zei hij, aan de linker zijde vele elementen, religieuze naturen, met wie wij zouden kunnen samenwer ken iap den grondslag van wat ik inoemde christelijk-nationale beginselen. Als ik mijzelf de vraag stelzijn er in lïnksche kringen niet velen, die geenszins po sitie nemen tegen het voortbouwen op de christelijke grondslagen, zoodal men met beD zou kunnen samenwerken? dan moet ik daarop bevestigend antwoorden." „In vele punten staat u dichter bij -de liberalen dan bij de katholieken." „Ook dat erken ik. Lobman heeft dat meermalen getoond én ik "ben ook iD dit opzicht een' overtuigd Lohman- niaam In menig opzicht aanvaarden wij de vrijheidsbegrippen der liberalen. En de uitdrukking van Kamper. dat wij met de katholieken stoelen op denv gemeen- schappelijken wortel des geloofs, hebben wij, christelijk-lijslorischen, nooit voor ón ze rekening genomen en ik doe het ze ker niet. Maar nogmaalswij hebben met de katholieken bepaalde nonnen ge meen. Overigens wortelen onze natio nale opvattingen juist in menig opzicht in de Reformatie, en zij stonden tegen over het internationalisme van Rome. Luther, Zwingli en Oalvijn hebben sterk FEUILLETON Hei Geheimzinnige Genootschap. Haar iet Engelsch van J. S. FLETCHER, door Mej. A. T. IV Deze rol paste hem uitstekend hij had een natuurlijke gave, om te zorgen voor het welzijn en de behaaglijkheid van andere mcnschen en toen zij hun kip gegeten en bun wijn gedronken hadden, rond juffrouw Walsden mijnheer Tric- kett een zeer aardig jongmensch, die even bedachtzaam en oplettend als he- leeftl was. En zij toonde geen verbazing en maakte geen tegenwerpingen, toen zij zich tegenover hem in een coupé jberood. waai- niemand anders scheen binne* te komen „Bb dus", zei Jimmie, toen de trein einde^jk Zuidwaarts rolde, „gaat u ge regeld naar Parijs?" „Minstens eens in de maand", ant woordde juffrouw Walsden. „Om te zien. hoe hoeden gemaakt woe den „Jjitist, om te zien, hoe hoeden gemaakt worden. En om nog andere dingen te doen. Soms, om onze menschen in de Rue de la Paix te vertellen, wat wij in South Molton sreet doen. Nu en dan krijgen we in Londen schitterende en -oorspronkelijke gedachten, die wij vin den, dat naaf Parijs overgebracht kunnen wwtden. Wij willen hun niet de eer gun den van daar alleen de hersens le heb- nationalislisch gearbeid. Daaiom ook spreek ik van christelijk-nationale begin selen. Ik zou het zeer toejuichen, als wij heL met de liberalen eens konden worden over dc erkenning van de ab solute normen van het Christendom „Stel, dat de liberalen de christelijk- nationale beginselen zooals u die aan geeft, erkennen, acht u dan de samen werking in de regcering alleen mogelijk als meerderheidskabinel?' Dadelijk, beslist „Wel neen, ook als minderheidska binet acht ik ze mogelijk". „En acht u zulk een kabinet moge lijk zonder de katholieken, dus van de prolestantsche rechterzijde met de libe- ralen?" „Dat zou van de anti-revölufion- nairen afhangen" „Dr. Nolens heeft zich nog deze week tegen samenwerking met den Vrij heidsbond uitgesproken „Hebt u wel opgemerkt, dat hjj het heel voorzichtig deed Er zou. kun nen blijken dat het niet gaat! zei hij. En hij voegde er bdj ik neb de beslissing niet!" UIT STAD EN PROVINCIE Uit Walcheren. In de vergadering van den gemeen teraad van Arnemuiden bracht bij de rondvraag de heer Franse, de aan plant van eenige boomen op den Wal en van eenig plantsoen op de be graafplaats ter sprake. De raad kan zich hiermede vereenigen. De heer Puijpe zegt, dat de leuning van één der bruggetjes bij den Singel van hel voetpad naar Kleverskerke stuk is en dat twee voor 't verkeer hinder lijke putten liggen bij den overgang van den spoorweg bij Meulenberg, B. en W. zeggen herstel toe. De heer Schuit had gaarne gezien dat de paal in de straat tusschen J. J. Crucq en de smidse van J. L. Buijs tijdens de bietencampagne was opgeruimd, dit zou het verkeer vergemakkelijkt hebben. B. en W. zeggen dat dit voorgaande ja ren ook niet altijd plaats had en dat hun hierover .geen enkele klacht bereikt is. Verder wil hij den Noordvval schoon gemaakt zien, want die js th^ns niet be gaanbaar. Weth. Franse zegt, dat dit zeker al driemaal heeft plaats gehad cn was het niet, dat de gemeentewerkman vandaag bij het vervoer op de ICade moest zijn, zou dit vermoedelijk vandaag weer heb ben plaats gehad. De heer Crucq wenscht een anderen paal op den hoek van den weg bij 't veer. B. en W. zeggen dit toe. Hij vraagt •verder of de firma Polak dien grond van de kade nu zoo maar gratis thuis gebracht wordt. De voorzitter zegt dat dit uog gebeurd krachtens een toezegging aan de firma door Ret vorig dagelijksch bestuur. Verder vraagt hij of B. en W. zich niet tot de gemeente Middelburg wil len wenden voor herstel der putten in den grintweg van de Arnebrug tot Arne- stein. In dit verband komt het onderhoud van de eigen wegen ter sprake. De heeren Puijpe, Schuit en Crucq willen zoo spoedig mogelijk macadam op de wegen brengen tijdens zijn beheer al dus de heer Puijpe had dit altijd zoo vroeg plaats. De heer Franse zegt te betwijfelen of dit toen ook wel veel voor December plaats had. Hij zou evenwel niet weten waar h,ij thans de werkkrachten hiervoorr zou moeten halen. De heer Schuit meent dat de werkman wel eens dagen op de kade is geaveest dat hij daar best kon worden gemist* Breedvoerige critiek wordt doorf (de drie genoemde heeren uitgegoten over over het hoofd van de Wethouders ten opzichte van hun wegenbeheer. De heer Franse zegt dit rustig naast zich te leggen. Voorloopig zullen zij zich ben. Daar, bijvoorbeeld, in die hoeden doos, waarvoor ik den kruier vroeg bij zondere zorg te dragen, is iets nieuws, dat madame Charles en mij vele slape- looze nachten gekost heeft uiorgcu zal het uitgestald staan in ons raain in Rue de la Paix en binnen een week zullen een half dozijn dames van den beau monde iets dragen, dat er op lijkt. „Waarom maar een half dozijn vroeg Jimmie. „Omdat iedere hoed, die wij maken, iets geheel aparts is, wij geven den waarborg, dat wij nooit twee dezelfde hoeden verkoopen Daarom zeg ik, dat een half dozijn van onze klanten iets zullen dragen, dat eenigszins lijkt op den hoed in die doos, slechts eenigszins Zij zullen den algemeeneu indruk van het geheel prachtig vinden, en wij zul len iets maken, dat er op gelijkt Het zou natuurlijk niet aaqgaan, dal wij ooit twee dezelfde Iiooden zouden maken Jimmie peiusde over deze diepzinnige zaak „Dat is juist het tegenovergestelde bij mannen", merkte hij op. „Ons doel is, zooveel mogelijk gelijk gekleed te zijn, er beslaat in het geheel geen onder scheid in onze hooge hoeden. Ik ver moed", ging hij voort, „dat madame Char les de dame in sabelbont is, die ik gis teren zag „Madame Charles is dc dame in sabel bont, die u gisteren zag, ja." „Drijft zij de beide zaken „Zij drijft de beide zaken, zooals u bepalen lot het vullen der put'.en en ver wijderen der overtollige modder en zoo spoedig het bietenv ervoer zoo goed als geëindigd is, zullen ze den macadam zoo goed mogelijk tót herstel van den weg aanwenden. De heer Crucq vraagt naar de lang durige afwezigheid van de verpleegster. Was er geen plaatsvervanger noodig? De voorzitter zegt dat B. en W. zich ook hiervoor tol het Groene Kruis heb ben gericht, Intusschcn is de verpleegster weer in dienst. Dc lieer van de Ketterij zou gaarne eenige. pulten op de Westwal gevuld zien, des avonds kan men daar zonder moeite een natteu voet slappen. B. en W. zeggen voorziening toe. ib Uit Zuid-Beveland. Woensdagmiddag werd onder veel belangstelling bet stoffelijk overschot van den heer H. va"n Iwaarden„ gemeente geneesheer te 's Il.-Are nd sker ke ter aarde besteld De kist was gedekt met eenige kranse^. Aan het graf werd het woord gevoerd door den burgemeester, ds. Kamsteeg te 's II Hendrikskïndereu en ds de Voogd te 's Heer Arendskerke, die allen de eenvoud en. plichtsbetrach ting van den overledene in herinnering brachten. Zijn nagedachtenis zal lang blij ven naleven, pen broeder dankte voor de eer en de belangstelling den overle dene bewezen Gislernamiddag omstreeks 2uur had op den Kapelschen straatweg on der Rloetinge, waai- de tramweg Goes- Kloetinge-Wemeldinge, dezen kruist, een botsing plaats tusschen eei^ auto en. tram trein 28 De tramtrein kwam van. de rich ting Goes Het voorste gedeelte van de auto werd totaal in elkaar gedrukt; ook de tramtrein werd eenigszins beschadigd Dc eigenaar-bestuurder, de heer S uit Dubbeldam, kwam er wonder boven wonder zonder kwetsuren af Naar werd meegedeeld was de heer S in Kioetinge totaal onbekend en had de tram niet zien aankomen, zoadat nïet-uilkijken wellicht de oorzaak is. De auto, welke verzekerd is. is door de politie, die spoedig ter plaatse was, in beslag genomen, In de Maandag gehouden verga dering van den raad der gemeente lioe- dekenskerke waren alle leden te genwoordig, De voorzitter deelde mede de besluiten van den raad in zake ver koop gemeentegrond aan' P Walraven en A. Oele door Ged Staten waren goedge keurd en de desbetreffende acte van ver koop bereids was gepasseerd. Het afschaffen van hel presentiegeld voor de raadsleden werd thans verwor pen met vier tegen 3 stemmen, voor af schaffing slemden de heeren) Sleijn, Boo ne en Walraven. Op het verzoek van den heer J C. Masure onderwijzer aldaar om in ver band met zijn aanstaand huwelijk in Goes te moegn gaan wonen, daar in deze gemeente geen geschikte woning voor hem te krijgen is, werd besloten hem het wonen buiten de gemeente te ver bieden, doch dat deze uitwoniutg niet in het belang van de gemeente, noch van het onderwijs door de vergadering wordt geacht. Bij mogelijke uitwoning zal zulks op voorstel van den heer M Walraved maatregelen worden gen/omen om hem ter zijner tijd als forens in de gemeente belasting aan te slaan. Met algemeene stemmen wordt be sloten Ged. St. te berichten dat de Raad thans nog niet over verlenging van ver gunning voor uitwoning van dien titu laris wenscht te beslissen, omdat hem deze vergunning tot 1 Mei 1929 is ver leend, en er in dien tusschentijd mjis- sphien voor hem nog een) geschikte ge legenheid kan voordoeni om een behoor lijke woning binnen deze gemeente te krijgen. De aanbeveling voor een/ lid van hel Burgerlijk Armbestuur vac. L. Lous wordt met 5 tegen 2 stemmen naar dal college teruggestuurd ter aanvuUling, ont zegt." „Oh!" zei Jimmie. „Zeker een aan gename vrouw. Ik vermoed, dat zij zich zelf als een kunstenares beschouwd „Ja, zeker Het vereischt kunst, om zulke hoeden als de onze te maken „Werkelijk riep Jimmie uit. ,.Nu, ik weet het niet Ik herinner me, dal ik eens op een bazar, waar iemand mij iieengesleept bad, moest meedoen aan een wedstrijd van hel opmakeu van hoe den. Zij gaven rae wat zij een vopm noemden eq kant en lint en andero din gen en een naald en draad. Ik worn den eersten prijs een aardig sigaretten- étui was het." „En wat", vroeg juffrouw- Walsden ernstig, „deden zij met den hoed „O, dat weet ik niet", antwoordde Jim mie. „Hij werd, geloof ik, bij opbod ver kocht Hij zag er heusch aardig uil toen ik er mee klaar was, er waren lathyrus en chrysanten in,, heel kunstig En 'n paar rose veeren met gele punten „Hij zal er zeker heel aardig uit ge zien hebben", zei juffrouw' Wal'sdeu We zouden er alles voor gegeveu hebben, als wij het voorrecht hadden gehad, hem uit. le stallen voor ons raam in South Molton streel". Zij keerde zich even om en begon haar verschillende stukken bagage na le zieu. „Laat ik nu eens zien, een twee., drie, vier, vijf, ik heb altijd zooveel dingen bij me", ging zij voort „Op hel laatste oogenblik komen zij voor den dag Ik moet dat in het oog houden", voegde zij er bij, naar dal dis no 1 op .die aanbeveling voor komt dhr L. Lous1, die ter vergadering mededeelt voor geen herbenoeming in aanmerking te willen komen. De lieer Johs. Boone brengt n<og ter sprake onaangenaamheden door hem on dervonden in zijn kwaliteit van voorzitter der commissie van toezicht op het lager onderwijs bij het uitschrijven van een vergadering dier commissie, hetwelk zou geschieden door den secretaris dier com missie dhr J de Rey. Spr acht liet goed dat de raadsleden d,e houding in deze door den heer J. de Rey tegenover hem aangenomen kennen en zal hiermede ook flen Inspecteur van bet lager onderwijs in kennis stellen. Uit Noord-Beveland. Tot opzichter aan het waterschap „De Hegge" le Almelo is benoemd de lieer L M v. Damme telvortgeue Uit Scnouwen-Duivelana Tol opzichter bij den Prov. Water staat in Zuid-Holland is benoemd de lieer A. H Kramer le Zierikzee •Zeeuwsch Vlaanderen W.D. In de Dinsdag j 1 gehouden voltal lige raadszitting van den gemeenteraad van Oostburg onder presidium van den burgemeester was ingekomen een brief van den secretaris aan den raad, handelende over de administratie ter secretarie en ook in verband met de bedrijven om te komen tot een behoor lijke bezoldiging van een, tweeden amb tenaar ter secretarie Dit schrijven werd aangehouden tot hij de behandeling der begrooting. Vastgesteld werd liet suppletoir-kohier honden-belasting met 10 aanslagen en tot een bedrag van f 24 In de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs werden de aftre dende leden, 'de heeren, 'dr C. Preij en J. le Clercq herbenoemd Ingewilligd werd het verzoek van hel R K. Schoolbestuur om beschikbaarstel ling van gelden, voor de aanschaffing van vier kachels in de school De recognitie voor ingebruikname van gemeentegrond voor plaatsing van een benzine pomp in de Volderstraat door de Bataafsche Import Mij werd bepaald op f 25 per jaar Daarna kwam in behandeling de be- grooling voor 1929 voor het gasbedrijf Deze lokte een langdurige discussie uit, vooral wat betrof hel al dan niet aanstellen van een hulp hij de boekhou ding, waaraan nu reeds langen lijd een ambtenaar der secretarie zijn medewer king verleent. Besloten, werd dat met den directeur overleg zal worden gepleegd over de aanstelling van een eenvoudige hulp, voorloopig voor flen tijd van een jaar, met 6 tegen 1 stem en de begroo ting daarna voorloopig goedgekeurd met algemeene stemmen op een eindbedrag van f29.751 voor wat betreft den gewo nen dienst, op f 7709,30'/- voor de kapi- taalsinkomsteu en op f7615,96 voor dc kapitaalsuitgaven alzoo voor den kapi- taalsdienst een batig saldo van! f 93,3-1' De electriciteitsbegrooting ging zonder discussie onder den hamer door en werd na korle beraadslaging met een totaal van baten en lasten vastgesteld op een bedrag van f14 050 voor den gewonen dienst en op f 3060 voor de kapitaalsin komsten en uitgaveu Cher de gemeentebegrooting werden, geen algemeene beschouwingen gevoerd, en werd direct tot arlikelsgewijze behan deling overgegaan. Bij den post ambtenaren ter secretarie •werd de jaarwedde van een volontair zoodanig verhoogd dat hij kan worden aangesteld als ambtenaar en in aanmer king koinl als ambtenaar in den zin dei- pensioenwet ,met uitzicht op verhooging zoodra uitgemaakt is, wat ten aanzien van de boekhouding der bc-drijven zal ge schieden; algemeen deelde men liet ge voelen van B. en W dat de ambtenaar beslist noodig was. Aan de afd. Zeeland van 'den Neerl. een van haar eigendommen knikkend, een klein rieten mandje „Hel zou heel lastig zijn, als dat toevallig weg raakte ..Wat is het?" vroeg Jimmie onver schillig „Een Lunchmand?' „Een lunchmand, neen zeker niet antwoordde juffrouw Walsden „Denkt U, dat ik weer ga lunchen tusschen hier en Parijs? Neen. die mand", ging zij voort, hel bewuste voorwerp met een nadenkend gezicht bekijkend. ..die mand heeft ik weet niet hoe dikwijls tusschen Londen en Parijs en Parijs en Louden met mij mee gereisd". „Goede hemel!" riep Jimmie uit, de maud met plotseling ontwaakte belang stelling bekijkend „Dat meent u tecli niet! Waarom?" „Oh!" zei juffrouw Walsden „Nu wordt u nieuwsgierig Ik wed met u om een paar handschoenen, dat u in geen drie malen kunt raden, wal er in die mand zit!" „Aangenomen!" zei Jimmie. „Een kat! Juffrouw Walsden schudde liet hoofd „Dat is slecht geraden", zei zij. „Een kat zou u al wel gehoord hebben. „Bloemen", raadde Jimmie „Mis", antwoordde juffrouw Walsden. Heel erg „xnis". Jimmie wierp een langen blik op de mand. Zij deed hein aan niets anders denken dan aan de verschillende pic nics, waaraan hij deelgenomen hpd. „Kasdruiven", zei hij. „Nu?" „Nu. dat gaat er iets op lijkeu", gaf juffrouw Walsden toe. „want hel is in spaart Uw tanden, werkt antiseptisch, heeft een aangenamen, frisschen smaak. V» tube 60 cent, tube 35 cent (ingez. Mea.] Bond van Gemeenteambtenaren werd ge durende drie jaren een subsidie toege kend ad 1 TT), ten beïioevc van den cursus voor de opleiding voor de acte van be kwaamheid iu de gemeente-administratie. Achtereenvolgens kwamen ter sprake ►erschillende punten, als jaarwedde schoolschoonhoudcr verdere uitbreiding trottoirs; ledigen, van zinkpulfen, res tauratie beurs; afwatering in de Oude stad bij do vroegere paardenmarkt en verbetering van den weg in de Violet- straat, dit laais'.e wordt aangehouden 'lot uadere gegeve-ns bekend zijn ten aan zien van den verkeersweg voor snelver keer. die qaar men zegt in de huurt van die straat zal komen te liggen. Bij den post begraafplaats viel de aan dacht op dc langdurige ziekte van één der grafdelvers, waardooi-r een ónhoud- baren toestand ontslaatmogelijkheid van afkeuring werd besproken, met dientenge volge eervol ontslag en een mogelijke bijr drage ter verhoogiug van pensioen. Met ingang van 1 Jan. a s zal de jaarwedde van de beide beambten van T100 op T 150 worden verhoogd. Ten slotte werd m. a. st de begrooting voorloopig vastgesteld in ontvang en uit gaaf voor 'den gewonen dienst op f 105.277 81', Dinsdagmiddag had het dochtertje van den heer dc V uit Rclranclie ment, bij hel uitwijken voor een bieten wagen te Zuidzande, het ongeluk met haar rijwiel uit te glijden en kvvain te vallen Met gebroken arm werd zij naar het Sint Antoniusgesticht te Ooslburg, ter verpleging vervoerd (Voor verder Stad en Provincie zie men het Hoofdblad). VOOR VOLKENBOND EN VREDE. Dinsdagavond hield de afdeeling Mid delburg der Verecniging voor Yolken- Uoubond en Vrede in een der bovenzalen der sociëteit St. Joris hare algemeene vergadering, welke ook toegankelijk was gesteld voor niet-leden. Na verschillende mededeelingen van huislioudelijkcn aaril, hield de voorzitter, mr. van Deinse, een rede over „De Mo gelijkheid van Wereldvrede in de naaste toekomst". Het Kcllogg-pact en de Pan- Europa beweging;. Spr. begon met de stelling, „daf er steeds oorlog geweest is en er altijd oorlog zal blijven' aan critiek te on derwerpen en daartegenover te stelleo, dat de drang naar wereldvrede een op gaande lijn vertoont. Twee duizend jaar geleden keerschte de Pas. Roraana. de Romeinscke Vrede; de beschaafde wereld beperkt tot de lan den rondom de Middellandsche Zee ge noot vrede en welvaart onder den Ro- meinschen Adelaar; de legioenen stre den aan de grenzen tegen de barbaren polken, doch binnen de landpalen heersebte vrede, opgelegd door militair© macht, eenheid, verkregen door physiek geweld. Duizend jaar later heerschte de •Godsvrede, opgelegd door de kerk van Rome éénheid door de macht van den Paus. door den bau van het geloof de Christenheid vercenigd voor dc Kruis tochten. Deze eenheid werd verstoord door den drang naar vrijheid van denkon, vrijheid ieder geval iels, om tc eten Maar u zo* het nooit raden, daarom zal ik het u. maar zeggen, net is een SI Michieïs- gans!" „Een St Michielsgans riep Jimuno uit „Goede hemel waarom neemt u ecu St. Michielsgans mee naar .Parijs?" ..Ik dacht wel, dat u dat zou willela •weten" zei juffrouw Walsden „Hot is een geschenk een speciaal Engelsch, zeer voor den tijd passend geschenk, zooals u zult toestemmen. Ziet u. mft- dame Charles liceft in Parijs een zwager, monsieur Charles, die misschien niet in heel goeden doen. en niet misschien, maar zeker een lekkerbek is Monsieur Charles houdt heel veel van onzen ech ten Engclschcn kost. daarom neemt zij mee als zij zelf naar Parijs gaat of als ik ga stuurt zij door mij een speciaal,' Engelsch geschenk voor dien zwager, 't Verandert met den lijd van hel jaar. Soms zijn hel Whilst able oesters Soms een paar patrijzen of fusanten Soius "voege aspergïs, soum echte aardbeien uit Kent. als zij nog hun gewicht in zilver kosten lie heb voor monsieur Charles een ribstuk van hel mooiste schapenvleesch uit Wales meegebracht. Ik heb een heerlijke kaas uit Stilton meegebracht voor hem. Als hij morgen ochtend in Rue de la Paix komt. zal ik hem dezen prachtigen, vetten St. Mi chielsgans geven!" (Wordt vcrvoT<3<f).

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 5