10 cent Woensdag 24 O et o bas? 1928 ZWARE SHAG Spaart de bons Zij hebbsn waarde Overa! verkrijgbaar No. 252 171* Jaargang OURANT. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwartaal voor Mdldelburg en agentschap Vlis- aingein f 2.30; elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewoneadvertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen 80 cent per regel. Bij abonnement voor beido veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen - van 1—7 regels f 2.10, elke regel meer £0 cent. Kleine advertentiën niet groo ter dan vijf regels druks en waarbij is «angegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Ad verten tieën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlyk IIALF. ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. HET RUMOER RONDOM! HET DRUKKE IIS CONTRACT. Boor allen die op eenigerlei wijze be trokken zijn bij liet groole sociale vraag stuk der collectieve contracten, wordt met aandachtige belangstelling gevolgd wat nu in lïet drulckersbedrijf plaats vindt, inzake het uittreden van patroons^ het boycotten van handelaars die aan ongeorganiseerden leveren, en wat daar meer bij komt. Want Goor verschillende sociologen en economen is al eenige- jaren geleden voorspeld, wat nu gebeurt. Dat drukkers contract, dat indertijd een einde madkte aan een waren chaos in de drukkersbe- drijven, heeft zich ontwikkeld tot een overeenkomst die in verschillende op zichten vèr uitging boven de contracten i* tindere bedrijven. Het omvatte niet slechts een regeling van arbeidsvoor waarden, maar hel omvatte ook een overeenkomst tusschen de patroons ten opzichte van het tarief dat zij aan het publiek voor drukwerk zouden be rekenen. Bit werd noodig geacht om' de verhoogde loonen le kunnen handhaven, en daarom verbonden oolc de gezellen-or ganisaties zich om, desnoods door Staking mee le helpen onwillige drukkerspa- troons le dwingen aat tarier le volgen. En tevens Werden met de bonden van •handelaars in papier en drukkersmateri alen overeenkomsten gesloten in dezelfde richting. Nu werd er sedert jaren aan dat tarief voor drukwerk getornd. Er waren druk kers met goed ingerichte drukkerijen die düilrdoor lager zouden kunnen gaan in hun prijzen dan het tarief bepaalde, maar die dat niet mochten. Er waren kleinere drukkers," die met een gerin FEUILLETON Langs Glibberige Wegen, DOOR R. L. DE W. 72). ,,Ik ga morgenmiddag; lady Drewilh opzoeken", zeide Lola heel gedecideerd. „Ik vind, dat jullie beiden haar schan delijk hebt behandeld en ik ben er heel boos over." „Maar Lola", begon Bcresford. - ,,'t Geeft niets", zeide ze, haar hoofd schuddend, maar tevens glimlachte ze. „Ik ben heel boos." Dien avond telefoneerde Drewith aan zijn Lante het opzienbai-end nieuws, dat dat schepsel, zooals zij liet meisje van haar neef noemde, liaar den volgenden middag een bezoek zou brengen Haar eerste ingeving was le weigeren het meisje te ontvangen; maar zij bedacht zich en Payne kreeg zijn instructies in Tdien geest. 2. „Ik geldof dat de heete wereld op haar hoofd staat. Tante is in Wanhoop, laat mij aan mijn lot over en is naar Yorkshire Vermoedelijk heeft mr. Quelch de nis, die hij in de andere wereld,' voor mij gereserveerd had, al gevuld en „En om je ongeluk le vervolmaken ga ik met j"e trouwen", zeide glimla chend Beresford. In haar oogen las hij haar antwoord. Beresford had getracht de oprechte gere winstmarge ook nog best kans za gen er te komen, vooral wanneer zij als patroons zelf meewerk,ten. Fn er waren véél klachten over vermoede knoeierij met het tarief. Bovendien werd door sommigen in de werknemerskringen betwijfeld of het juist gezien was, om' de vakbeweging te oinden aan de tarieven van cle werkge vers, iets wat trouwens in geen ander bedrijf bestaat. En eindelijk was er Jan-Publiek, die van al die dingen de bijzonderheden niet wist, maar tegenover de hoogere druk- werbprijzen eerst zijn drukwerk vermin derde door meer te laten vermenigvul digen per schrijfmachine en cvcloslile. Er is door die prijzen onmiskenbaar werk „vernietigd". En later ging het publiek zich in steeds toenemende mate wenden tot de ongeorganiseerde drukkers die lager prijzen berekenden Bat maakt de positie van (Tc geor ganiseerde patroons nog moeilijker En men lieeft kunnen lezen dat tegen 1 Januari een honderdtal patroons als lid hebben bedankt'. Die vergrootcn dus liet aantal ongeorganiseerden, wat weel een bijzonder licht werpt op de boycot, door de Drukkersfederatie uitgeoefend op de handelaars die aan ongeorganiseer de patroons leveren. Als op zoo'n wijze de factor van dwang in een kwestie wordt gebracht, dan is men de periode van beredenecring en redelijkheid voorbij. Dan gaat het om de vraag of een der partijen de macht lieeft zoo iets lc decre- teeren. En als toeschouwer 7.011 men zeggen dat een verecniging waarin het zoo kraakt als in de Federatie van Druk- kerspatroons, veel van zijn macht in aat opzicht verloren heeft. Ilöeveel ver loren? Bal kunnen we niet uitmaken. Dat moet uil de werkelijkheid van de eerst volgende weken blijken. Maar het publiek dat van zelf zich richt naar de lagere prijzen (dat doel iéder publiek) en daardoor terecht komt hij de ongeorganiseerdenzal niet gun stig denken over een boycohnaatregcT, strekkend om die ongeorganiseerden te belemm'eren in den aankoop van papier, inlet, lood. letters, persen e.d. Volledig kiln die boycot trouwens niet zijn, want cv zijn nog altijd liuitenland- sche handelaren over wie de Nederland- sche Drukkersfederatie niets tc zeggen heeft Door al die dingen komen echter le vens de georganiseerae gezellen in een tnoeüijk parket. Bij ongeorganiseerde patroons mogen ze volgens het contract niet werken.' Blijft dat wel uitvoer baar als er zooveel patroons uit de Fe deratie treden? Moeten hij die honderd uitgetreden drukkerijen de gezellen gaan staken? Of bedanken, met de wetenschap dat ze dan heel lang werkloos zullen worden? En moeten zij zich blijven ver binden mee te vechten voor een druk werktarief, dat door zooveel patroons niet gevolgd wordt? Het zijn buitengewoon moeilijke vraag stukken van eigenbehoud, waarvan het belang vooral wordt begrepen door hen die zich herinneren, hoe laag de vroegere loonen waren, hoe erg er werd geknoeid met joogensarbeid, en hoe schamel de felle concurrentie vaak cle drukkers- winsten maakte. Maar die herinneringen zijn natuurlijk nog geen verdediging van wat uit de dankbaarheid te verbergen, die hij door het verdwijnen van mrs Crisp uit zijn gezichtskring gevoelde. Wat er feitelijk plaats had jjeliad, wilde Lola niet ver tellen, maar hij 'had heel goed begre pen, dat hij de steen des aanstoots was geweest. Hij deed allerlei ontdekkingen iu Lola. Zij kon zwijgen. Hij had cr niet achter kunnen komen hoe haar onder houd met Lady Drewith. was afgeloopcu. Al deed hij zijn wagen ook nog zoo slim en al hamerde hij steeds weer op hetzelfde aambeeld, zij glimlachte slechts of zij maakte een heel tastbare uitvlucht. Alleen had hij begrepen, dat volgens Lola het onderhoud buitengewoon naar haar zin was afgeloopen eu dal hij, Be resford vergiffenis had gekregen „Ik begrijp je niet, Lola", zeicle hij, mei zijn stok gaten makend in het gras aan zijn voeten; zij zaten onder de hoo rnen in het park tegenover liet „Stan hope" hek. „Ik denk, dat jë nog wel eens zuil uitvinden, dat je met een heel 'eigenaar dig schepseltje bent getrouwd", zeide ze een beetje weemoedig; toen plotse ling van stemming veranderend zeide ze: „Maar Jerry, ilc mag toch wel mezelf blijven niet?" Zij keek naar hem op met angst in haav stem. „Ik ben in heel veel opzichten nog een baby", gingj zij door. „Ik ben benieuwd of, indien je me goed hebt leeren kennen, j"c nog van mij hou den kunt." „Als je moet, dan wil je wel", zeide hij luchtig. Een oogenblik lceck zij hem ernstig overeenkomst gegroeid is. Want ook door menigen voorstander van de organisatie wordt erkend dat deze in velerlei opzicht heeft gewerkt als een oneconotms'che handhaving van slecht ingerichte druk kerijen; dat zij drukwerk heeft vernietigd; en toch anderzijds weer heeft geleid lot een kostbaarder uitrusting der druk kerijen dan anders zou zijn verantwoord. Daarvoor is nu werk noodig, dat ten deelc moet worden „gemaakt", getui ge trouwens de veie boekeu waar geen vraag naai- bestaat. Er is een duidelijke overproductie. Er zijn te veel drukkerijen gekweekt. Toen indertijd de regelingen van het drukkerscontract zich steeds straffer richtten na:u- liet omvatten van liet licelc bedrijf in een ring waarbinnen de be langhebbenden ailes meenden te kunnen regelen: de loonen, maar óók de prijzen, met buitensluiting van den factor der concurrentie, —1 toen is er al door me nigeen gezegd dat die beperking der vrij heid niet kön worden volgehouden. De gebeurtenissen hebben dat bevestigd. Vrijheid is nog altijd een merkwaardig ding' zoodra je liaar gaat beknellen, komt er een spanning in, die slleeds erger wordt en ten slotte de boei laat springen GEMEENTERAAD VAN VLISS1NGEN. Gisteren hield de gemeenteraad van V1 i s s i n g e n zijn begrootingsvergade- ring. Alge 111. beschouwit 11 gen Bij de algcmecne beschouwingen zeide de lieer De Me ij te meeit&ndit jaar de politiek achterwege kan blijven. Dit is niet het geval met de samenstelling van liet college van B. cn W Yrudkj^arc sa menwerking met dit college bestaat niet voor spr s. fractie, die geen wethoude® in buitengewoncn dienst wenscht te leve ren voor conferentiesvooraf. De stukken komen te laat soms één dag voor de commissievergadering, eu dat geeft aanleiding toLlielilige bolsingefi. Spr wil speciaal behandelen de opcenten op de personeelc belastingen, de slaking hij de Schelde en het abattoir. Ten eerste hebben B. en Wl. Veel te lang geraamd voor de ypcentenopbreiigst, n 1. f lOOO te weinig Ook de hci-schaüing achtten zij te weinig van invloed Do wethouder van 'inancien "bepleit bezui niging ,maar doet een flinken greep in den zak van de belastingbetalers. Het is niet reeël, dat de gemeente die belasting verhoogt al shet rijk die verlaagt Inzake de staking meent spr.. dat de burgemeester door de tegenwoordige wet houders te raadplegen eenzijdig werd in gelicht. Als cr oolc een vertegenwoordiger \an de arbeidersklasse in het college zat, waren de politiemaatregelen wel achter wege gebleven Spr. wijst dan op het artikel in het Z. Landbouwblad en meent dat de ramp an twee abattoirs nog moét' worden afgewend. Spr. leest enkele citaten uit hel artikel voor, en uit dat iu den „Vee- en. Vlcesch'-' handel". Spr. meent, dat deze artikelen voor de slagers zeer leerrijk zijn en meent ook, dal men nog op den weg kan terugkeeren, doordat B. en W„, 11a deze deskundige opmerkingen de slagers kun nen aansporen, op hun standpunt terug fco komen; of door een voorstel ten deze van een lid der meerderheid van den raad in deze kwestie. Er wordt heel weinig toegezegd, en „Jerry" zeide ze, „dat doet wel ecu heel klein beetje pijn." „Vergeef mij, lieveling," fluisterde hij zicli naar haar overbuigeud. „Langza merhand zal ik er wel aan wennen. Een bittere toon klonk uit zijn stem. ,,Ik - Ice, lieb een bekentenis le doen"", fluisterde ze verlegen, op haar lip bijj' tend eu hel vermijdend hem aan te zien „IIc kon '1 je niet eerder vertellen; maar nu zal 'tmisscliien gaan. nu al die men- schen om ons lieen weg zijn. Even keek ze naar hem, maar sloeg haar oogen onmiddellijk weer neer. „Het is over dien avond op je ka mer". Haar slem beefde een beetje. Hij knikte. Beiden zwegen. „Wat ik je over lady Trinje vertel de was zij aarzelde en Iceelc even van onder haar oogharen naar hem op, „was een jokken. Zij was er heelcmaal niet eu niemand heeft me jezieti", ging ze in één adem door. „Kijk eens!" daar heb je lord Drewithriep ze, hem op gewonden aan zijn mouw trekkend, toen de gestalte van lord Drewilh le voor schijn kwam, den weg van het „Stan hope" overstekend. „Toe, ga hem' ha len." Het dwarrelde Beresford nog voor oogen, maar hij deed wal hem verzocht werd en kwam even later met lord Dre with terug. „Ik heb juist het opwekkend schouw spel genoten van den goddelooze te zien verslaan, dien Philistijn te zien vernie tigen, de trompeur trompe." Drewith DE ALLERFIJNSTE voor slechts per half ons pakje (Ingez. Med.) daar kan de minderheid van B. en Wi. zelfs niet mede aecoord gaan. De slechte gang van zaken wijt spr aan het con servatisme van den heer P. G. Laernoes, maar de meerderheid van B. en Wl moet daar niet naar luisteren. Een con servatisme als van de minderheid is le Vlissingen niet toelaatbaar. Men doet wel toezeggingen, maar het blijft bij een 0 nderzoelc. Het urgentieplan besprekend ,w aavscliuwt spr. tegen het vastleggen van B. en W aan de vereeini,- ging Bethesda. Het is! nu zeer moeilijk praten over het ziekenhuis, en spr.'s frac tie is gaarne bereid het ziekenbuisdebat uit te stellen. De volgorde geeft de school voor aoh.- wisselde een handdruk met Lola en liet zicli toen in een stoel vallen. Even zwegen allen. „Denk er toch aan, lord Drewith", zeide Lola, „dat ik een vrouw ben en dus nieuwsgierig". „Waar we neef en nicht zullen worden Lola dacht ik Drewith glimlachte. „Dal ik Drew zeggen moest", zeide tij. „Wc wachten", vervolgde ze ,11c hen bij lante geweest om baat- liet mislukken van mijn zending mee le deelen vervolgde Drewilh. ,,Ik had liet tot vanmiddag uitgesteld, evenals ik oen olijf bewaar 0111 den geur van mijn koffie le verb oogen. Eerlijk gezegd, had ik mij nog op het onderhoud verheugd. Zelfs Hosldns merkte vanmorgen mijn ongewone opgeruimdheid en informeer de of ik niet wel was. Je moet Hos kind zien, Lola, hij en de Voorzienigheid zijn samen verantwoordelijk voor mij De Voorzienigheid voor mijn lcomst, Hoskins voor mijn beslaan „Maar begon Lola. „Ssst!" waarschuwde Beresford. „Met Drew is stilzwijgendheid geboden." Drewilh keek Beresford verwijtend aan, maar ging even later door. „Ik heb Tante verlaten, toen ze bezig was liaar godsdienst over boord te wer pen", verklaarde liij. „Maar wat bedoel je toch?" riep Lola. „Tot dusver was zij streng geloovig en nam alle beschikkingen der Voorzienig heid blindelings aan, altijd natuurlijk als ze niet met haar eigen plannen in strijd waren", vervolgde hij. „Vandaag vraagt terlijke kinderen na het ziekenhuis. Spr zegt dal dit een moeilijke zaak is. Spr. acht liet bekijken van het voorbereidend onderwijs veel urgenter, omdat dit geheel in handen is hij de rcchjsche partijen. Goed openbaar voorbereidend onderwijs H ifioodig voor behoud der opeubare. school en spr. vertrouwt dat er eenlink- sche meerdenheid voor is in den raad. Als tweede nummer zou spr. willen inrichting van badinrichting en school- baden Spr. stelde een motie voor waarin B. en W. wordt verzocht' een voorstel in te dienen om1 25 pet. van de vermakelijk heidsbelasting toe te kennen als subsi die aan sport- en andere cultureele ver- ze zicli af waarom ik cn niet liaar lieve Richard de baronie van Drewith en al haai" biercrealie geërfd heeft." Lola keek van den een naar den ander en begon te lachen. „Toen ik kwam, was Tante juist bezig aan de Gieren uit te leggen ik moet jc even vertellen Lola, dat de Gieren Edward Seymour en zijn vrouw Cecily zijn dal zo altijd het voorgevoel had gehad, dat de onafhankelijkheid der Chal- licen Richard zou redden. Richard zal je later die familie-bijzonderheden wel eens uitleggen", glimlachte hij „Wat mij betreft, ilc lean 7,00 goed als niets zon der Hoskins. „Teddy, dal is Edward Sey mour", verklaarde Ijjj, „was zoo onhan dig om tc beweren, dat Tante, Richard! niet altijd zoo genadig bad beoordeeld. Toen kreeg hij den wind van voren. Met vlijmende scherpte scheurde ze hem. aan flarden, ze vernietigde hem met haar kaken. -- Maar neen, dal zou niet com plimenteus voor Richard zijn. Ze ver telde hem verder, dat, had iiij maar de helft van Richard hersenen gehad, hij ge Ij-ach t ko u hebben iets uit te voeren in- plaats van op haar dood le zillen wach ten. Zij was grotesk Dc arme Teddy ver dween totaal in letterlijken zin, bn Ceoily barstte in tranen uit, maar, waar Cecily bij de minste aanleiding eeuwig in tra nen uitbarst, was dat minder merkwaar dig" (Slot volgt).

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1