En met bon po. 246 Woensdag 17 Oetobep 1988 i74* Jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, KAMEROVERZICHT Zitting van Dinsdag. Het blijft rustige rust bij de behande ling van het wetsontwerp betreffende den Indischen Volksraad. Het zal er wel doorgaan. Gister verklaarde zich alleeu de heer Jeumer legen, en het leek er niet baar of een" aanzienlijk aantal Kamer leden mei hem mee zullen gaan. Zelfs de heer F^ber heeft gister -gezegd dat hij vöörs temmen. Maar deze doet het niet omdat hij het voorstel zoo bewondert. Hij dóet dat alleen ter vermijding van de gister door ons besproken ontstemming in In dische inheemsche kringen. Met de hee- ren Beumer, van Vuuren en van Boetze- laer was hij heelemaal niet te spreken over het beleid van den Gouverneur generaal hij de ondoordachte aan de orde stelling van dit ontwerp, waardoor veel groolere tegenstelling is gewekt dan tevoren bestond. Het is «geen klein verwijt, dat aan een bewindsman van de positie van den Gouverneur Generaal gedaan wordt, wan neer men en waaldijk niet zonder reden in die Kamer kan zeggen, zoo als gister de heer Feber deed, dat juist door de ind|iening van dit voorstel door den Gouverneur-Generaal de tegen stelling tusschen blank en bruin zich heeft toegespitst, in strijd met den pri- mairen staatsmanseiscli dat men blank en bruin zooveel mogelijk moet samen brengen. Thans echter zou verwerpiug van dit voorstel schade doen aan de verhoudin gen in Indië. En daarom zou de heer Feber vóór stemmen. De heer Van Boe tz ei aar meende ook wegens de nu geschapen omstandig heden, te moeten voor stemmen. Hel parlement wordt toch min of meer voor een fait accompli gesteld Maar op zijn invloed wordt een bedenkelijke inbreuk gemaakt. De heer Van Vuuren zei het ont- wejp te zullen aanvaarden „ondank s" de gronden die de regccringl ervoor aan voert, De regeering had dit voorstel niet mogen laten samen vallen met de com munistische onlusten, en de ontstem ming in Indië niet mogen aanwakkeren. De regeering heeft het vuurlje in Indië echter aangeblazen en daardoor d,e Europeesche beweging in Indië in het leven geroepen. Alleen dé heer Beumer bleef volle dig: neen! zeggen. Zijn gerste grief is, dat de gouverneur-generaal een gedrags lijn heeft gevolgd, waardoor de juiste verhouding tusschen het gezag ia Indië en Nederland "is verwrongen; een twee de grief is, dal hij het inzicht van den gouverneur-generaal en den Volksraad wil doen predomineeren boven den wil van den Nederlandschett wekgever. Voorts is spr.'s grief tegen den minister, flat hij zich daarbij heeft neergelegd. Een inheemsche ontstemming overliet amendemenl-Feber was niet gerechtvaar digd, en bestond;, ook niet. Er was dus geen reden voor de indiening van dit voorstel dat men alleen zal worden aan genomen omdat men niet anders durft doen tegen de ontstemming d,ie lli&ns zou worden gewekt. Maar spr. kon toch zijn stem niet geven aan dit in staats rechtelijke ongerechtigheid geboren voor stel. De eenige stem ter verdediging klonk van de socialistische banken, uit den mond van den lieer Oram er. dje de aanneming van hel amendement-Feber1 een fout, en een uiting van reactie noem de, welke bewering veel van haar kracht verloor door de herinnering van den lieer Beumer, dat men aan soc. kant toen in liet geheel niet over het amendement heeft gesproken, omdat men bops over den gang van zaken. Maar zelfs uitstel tot een volgenden dag is niet gevraagd. Voorts voorspelde de heer Oramer dat de regeeriug er met deze concessie noij niet is, noemde hij de opmerkingen in de rede van den heer Philips „oude) klanken", en die in de brochure van den heer Golijn „oude kost". Vandaag voortzetting. BINNENLAND DE GEMEENTEFIIVANCI12N. Het Kon, Ned. Landb. Comité heeft in een adres aan de Tw. Kamer aange drongen op spoedig onderzoek in de af- deeiingeu van liet wetsontwerp betref fende de financieele verhouding van Rijk en Gemeenten, omdat het niet ingrijpen in den toestand ccn nog verdere ontvol king van liet platteland niet zal kunnen worden tegengehouden. De adviesclub voor de gemeenlefinan- ciën van den Ned. Bond van Gem. Amb tenaren heeft in een gister te Utrecht ge houden vergadering o a. eenstemmig uit- gesprokcu dat het zeer gewenscht zou zijn, de gemeenten geen eigen verterings belasting te doen heffen, doch de heffing en invordering door het rijk van de te genwoordige personeele belasting te be stendigen, met bepaling, dal het rijk de hoofdsom en het door elke gemeente vast te stellen aantal opcenten aan de ge meenten afdraagt. ARBEIDSOVEREENKOMST KAPITEIN EN SCHEPELINGEN. Ingediend is een wetsontwerp houden de een nieuwe wettelijke regeling van de arbeidsovereenkomst van kapitein schepelingen. Het voorstel bepaalt zich, afgezien van het strafrecht, jot de her ziening van de bepalingen van de ar beidsovereenkomst van kapitein en sche pelingen, welke voorkomen Ln liet wet boek van koophaudei en de tuchtwet van 1856. DE [RIJKSMIDDELEN IN SEPT. 1928. De opbrengsit van de Rijksmiddelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Sept. 1928 bedroeg f36.227.190, tegen f39.980.161 over de maand Sept 1927. Het één twaalfde gedeelte der raming over'tgeheele jaar bedraagt f 38.831.416. We laten hieronder volgen de op brengst over de eerste negen maanden van 1928 vergeleken met die over de eerste negen maanden van 1927. Groudbel. f 18.566.258 f 17.988.587 Pers. foei. f21.531.622 f22.688.325 Ink. hel. f69.451.391 f75.569 816 Verm.foel f 8.463.858 f 8.294 148 Di\. ,en T. f 14.186.232 f 15.620.351 In*, recht. f46.906.539 f 43.545 600. Stat. recht f 3.118.726 f 3.237 785 Zout f 1.471.122 f 1.611.391 Geslacht f 8.043.493 f 7.600.173 Wijn f 2.051.077 f 2.072.521 Gedistill. f32.481,238 f33.248 880 Bier f 10.585.147 f 10.005.072 Suiker f34.669.489 f33.629.835 Tabak f 17.167.190 f 17 210.838 Rijw. belast. f 758.314 f 703.816 Goud, Zilver f 621.650 f 2.717.169 Zegelr. f 20 258.033 f 20.530.796 Regist. recht f19.679 539 f 16.054.405 Succ. recht f 28.474 294 f 36.261.105 Domeinen f 2.389 S25 f 2.339.165 Staatslot. f 454.-131 f 451613 Jacht, visch. f 222 906 f 220 858 Loodsgeld f 3.618.377 f 3.66S.692 Totaal f365.771.362 f 375 457.303 Dé opcenten ten bate van het Lee- niingsfonds gaven over Sept. 1928 een opbrengst van f 5.105.389 tegen een be drag van f6711.330 in Sept 1927. De inkomsten ten bate van het „Wie gen fonds" gaven over Sept 1928 een opbrengst van f276.341. Rijwielbelas ting i(90 procent werkelijke* opbrengst) f54.270. TEGEN NEUSVERKOUDHEID raadt de dokter „Forman" aan. For- man brengt direct verlichting; over vloedige slijmafscheidingen houden op; hoofdpijn en benauwdheid ver dwijnen onmiddellijk. Forman is in alle Apotheken en Drogisterijen ver krijgbaar. Vraagt niet naar ,,een mid del tegen verkoudheid", doch eischt „FORMAN" voor den prijs van 45 ets. per doos. (Ingez. Med.) UIT STAD EN PROVINCIE Dit Middelburg. - De collecte gister alhier gehou den van de Vereeniging voor Bijbelver spreiding te Amsterdam heeft f 116.62 opgebracht. Uit Viissingen. - 0;p het algemeen kerkhof te Vlis- sïngen heeft heden op het R. K. ge deelte de ter aarde bestelling plaals ge had van het stoffelijk overschot van wij len mej. Palmkoeck, heL slachtoffer van de autoaanrijding op Vrijdagavondi op den Nieuwen Ylissiugschen weg. Nadat in de R.K. Kerk aan* den Stee- nenbeer een rouwdienst was gehouden, kwam de stoet lo ongeveer kwart voo|r tien op het kerkhof aan. De kist was gedekt door verschillende kransen en bloemstukken, w.o., behalve van de fa milie, ook van den heer en mevrouw Peterse, firma Gravestein.. bij wie de overledene in betrekking was en van het personeel aan de zaak verbonden. Ook de bestuurder van de aulo, waarmede het ongeluk voorviel, de heer Lamraers van Buuren, had een bloemstuk gezonden. Behalve de familieleden, vrienden en buren van de overledene, waren meer dere be'augstcllenden op het graf ver- cenigd, toen de geestelijke de ceremoniën verrichtte en een neef van 3c familie do lieer Brandhorst uit "den Haag het vvoora voerde. Spr. wees er op hoe een verschrikke lijk ongeval alleu verecnigdc rond hel graf van dit jeugdig slachtoffer; een ongeval zooals velen tegenwoordig der gelijke rouw brengen in tallooze ^zin nen, over 'd»e geheele wereld. Hol is niet de plaats cn ?eker niet sprekers taak, stil te staan bij en uit tc vvijdm over de oorzaken van dit jammerlijk gebeuren Wat baat het. zoo mensche- Ijjke gerechtigheid, al tracht naar besle weten in een bepaald geval 1e oordee- len. zop het dit noodig acht te veroor- deelen? Nooit kan hierdoor het veroor zaakte. onherstelbare leed worden te niet gedaan, hoogstens in zijn gevolge iels worden verzacli! Maar de algemee- ne oorzaak blijft onaangetast Steeds meer levens worden ontijdig afgesneden, (opgeofferd aan den waan van onzen lijd, die steedjs sneller eischl, steeds vlugger jaagj En voor welk doe!? Mis schien in enkele gevallen tot algemeen nul, stellig in verreweg de meeste voor hel najagen van een fictie En om een ideaal te bereiken van twijfelachtige waar de. En zoo worden steeds meerdere of fers gebracht op het altaar van deze moderne wreedheid. Spr. richt zich dan jn het bijzonder tot de gezinsleden van de overledene, ouders en broeders,en zegt tol hen: Laat geen wrok in U zijn. Draagt als moedige nienschen dezen zvvaren slag en laai het U tot troost zijn, dat het léven groo- ter rampen over jonge nienschen kan brengen dan deze plotselinge vernieti ging. Zij mijn laatste woord aldus de heer Brandhorst aan. Uwe lieve doode gewijd, Paulina Palmkoeck. kort was Uw bestaan, ais knop zijt gij verwelkt, voor de sclioone bioem van l"\v rijpe leven tot volle ontwikkeling kon komen Even wel geen leven is voor niets geleefd Mo ge je nagedachtenis ons, overlevenden, in bijzonder je naaste verwanten, vooral in voor ons moeilijke oogenblikken, tot hoogere gedachten stemmen Rust zacht, lieve nicht. Na deze gevoelvolle woorden, werden door den diep bedroefden vader en ver- - dere aanwezige bloemen in het graf ge strooid, waarna alt»; zeer onder den in druk den doodenakker verlieten Uit Walcheren In de Maandagmiddag gehouden voltallige zitting van don gemeenteraad van Biggekerke kwam weder aan de orde het aangehouden verzoek van de vereeniging „Rijwielpad Walcheren" om verlioogïng der subsidie In aan merking nemend de verhooging door an dere gemeenten toegestaan, wordt de subsidie met f 10— verhoogd en ge bracht op f 20.— per jaar. Het school gebouw- wordt wederom beschikbaar ge steld voor het houden van een land- bouwwintercursus Het adres van hel gemeentebestuur van Arnemuiden om adhaesie aan het bekende adres werd voor kennisgeving aangenomen, daar ook deze gemeente alsnog een navordering kan indienen bij de gemeente Grijpskerke. Een verzoelc van de R. K. Vollcszang- vereenïging om subsidie wordt voor ken nisgeving aangenomen. Door L. Wou ters is een verzoek ingediend om ver legging van een ge3eelte .van het voet pad naar Meliskerke langs den Noordfcant van zijn perceel B. en W. voelden hier voor niet zootveel, doch met het oog o'p öen beteren waterafvoer is er wat voor te zeggen De heer J. Janse meent, dat het langs de baan een modderpoel zal worden en steeds veel onderhoud zal eischen. Besloten wordt hem te be richten, dat de baan voldoende moei worden verbreed en een hooger pad er naast moet liggen, terwijl ook de goed keuring van God. Staten moet worden gevraagd- Besloten wordt wederom vrijstelling aan te vragen van de verplichting tol het geven van onderwijs in lichamelijke oefening. Door B. en W. wordt voorgesteld aan shet brandweerpersoneel dat dienst heeft gedaan hij den brand bij van Sluijs een schadeloosstelling te verleenen van f 2.— voor hen die den geheelen middag dienst hebben gedaan en f 1.voor "de an deren, die vroeger weg zijn gegaan De voorzitter spreekt zijn voldoening uit over Be goede houding van het perso neel en de door hen verrichtte presta ties. Het voorstel wordt aangenomen. De voorzitter deelt mede, dat de kos ten van de plannen en berekeningen Ivoor de verbetering van den weg Middel- burg-Westkapelle thans voor elke ge meente f 625 bedraagt. Besloten wordt dit voorsdnol (dat later bij uilvoering van het werk wordt terugbetaald) te ver- ieenen. B. en W. geven in overweging voor den grond bij Schouten f 100 le bie van de fijnste kwaliteit die U ooit geproefd hebt voor waardevolle geschenken (Ingez. Medt) den en wanneer Schout hiertoe niet genegen is, den grond te laten liggen zooal9 het nu ligt. B. en W. meenden, dat deze prijs meer dan voldoende is, terwijl Schout dan ook schadeloos wordt gesteld voor net aanbrengen van een goot, waartoe hij dan verplicht is Hier toe wordt besloten, waarhij wethouder Dekker zich als tegenstander verklaart, meeuende dat fl. per vierk. meter voldoende is. Bij de verdere bcnandelïng der be- groofiug 1929 spreekt de heer Janse de wenschclijkheid uit om alsnog lan taarns le plaatsen op den hoek van don Molenweg en bij \V. Cijvat. Hiertoe wordt besloten, terwijl de jaarwedde van den lantaarnopsteker als gevolg hiervan met f 10.wordt verhoogd. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. iu overweging geven het dagloon van den gemeentewerkman met 1 Jan 1929 met 10.25 tc \erhoogen en te brengen op f2.50. De heer P. Janse juicht dit voorstel toe, doch vraagt of het niet mogelijk is Jobse kantwerk in aangenomen werk te laten verrichten. De voorzitter acht dit niet gewenscht, temeer daar het destijds de bedoeling was zooveel op het slraatraalcerswerk tc hesparen dat hiervoor geregeld een werkman in dienst kon worden genomen. Bovendien kan de werkman nu steeds uit zijn werk worden gehaald, wat dan moeilijker gaat. De bcgrooting wordt vastgesteld in ontvang en uilgaaf op f 20512 O1/2 met een post „Inkomstenbe lasting" van f8100.en „onvoorziene uitgaven van f 1803.76tyj. In de rondvraag acht de heer P. -Tansc het gewenscht, bij eventueel verzoek om watergebruik uit den brandput, de water plaats bij het aanplakbord te verplaat sen. De voorzitter antwoordt, dat hel de bedoeling van B. en W. is het plak bord tc verzeilen waardoor ook voor de vatcrplaats een andere plek gezocht moet worden. Uit Z uid-Be ve 1 an d - Naar de Zeeuw verneemt vertrekt de heer Dr. Jenny Weijerman op 9 Nov a.s. per ss. „Nickcrie" naar Suriname om in opdracht van den minister van Koloniën advies uit le brengen over aan leg eener waterleiding te Paramaribo. Gedurende zijn afwezigheid,, welke onge veer vier maanden zal duren, blijft het bureau der spoorwegmaatschappij Zuid- Beveland gevestigd aan den Kloeting- schen weg te Goes en wordt het di recteurschap waargenomen door een der commissarissen In de Staatscourant van 16 Ocl. is opgeuomen de nieuwe verdeeling van Goes in 5 slemdistricten voor de ver kiezing van de leden der Tweede Kamer en der Provinciale Staten. Zee uwsch-Vlaanderen O. D. Een dezer dagen kwam de hotel- houdster de M. te Phi 1 ipp lne lot de minder aangename ontdekking dat uit een geldkistje hetwelk stond in de kast harer slaapkamer een geldsbedrag van f 100 was ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Zeeuwsch-Vlaanderen W. D. De Roodc Kruis collecte, die de vorige week le Cadzand werd gehou den, bracht f 14 90 op. De raad der gemeente O a d z a n d kwam Maandagavond in vergadering hij een; afwezig met kennisgeving de heer I de Bruijne—van Melle Op verzoek van Gcdej> Staten wordt wijziging .gebracht in de omschrijving der begrenzing van dc bebouwde kom en wordt dezelfde omschrijving gehouden als in 1914 werd vastgesteld, ter uilvoe ring der verordening lol hel weren van inbreuken op natuurschoon. Met instemming werd adhaesie be tuigd aan het bekende adres van hel gemeentebestuur van Arnemuiden, hoe reer reeds een ontwerp is aanhangig gemaakt tot wijziging; van hel bewuste artikel der Lager onderwijswet 1920. Aan de afdeeling Oost- en West- Z. Vlaanderen van den alg Neder! Politie bond zal een bedrag van f 10 gegeven worden, wanneer de cursus in dactylos copy doorgaal en de^gcmeenleveldNvach- ter daaraan deelneemt Afgewezen wordt het verzoelc om een kleine geldelijke bijdrage van de Neder- landsche E. K Yolkszangvereeniging Ten aanzien van het verzoek 0111 de reiskosten terug te mogen ontvangen naar Den Haag en terug van een drietal Ingezetenen, 'die deelgenomen hebben aan de betooging van den bijz. vrijw.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1