VAN HOUTEN'S PINGUÏN l.Bonbons No. 242 Vrijdag 12 October 1928 !7l* Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. EERSTE BLAD, BINNENLAND WERKGEVERS EN WETGEVING EN MEDEZEGGINGSCHAP. De heden te Groningen gehouden al- gemeene ledenvergadering van het Ver bond van Nederlandsche Werkgevers, werd ingeleid door een rede van den voorzitter Mr, Aug. Philips, waarin hij in het bijzonder de bovengenoemde onder werpen besprak. Hij stelde daarbij in het licht dat op den gang van wetgeving en bestuur, de leiders van het bedrijfsleven niet dien invloed hebben, die hun naar billijkheid zou toekomen en die in het algemeen be lang wenschelijk zou zijn. Over de sa menstelling van de volksvertegenwoordi ging hebben de enkele duizenden man nen, in wier handen de leiding van onze nationale productie berust, te zamen pre cies zooveel te vertellen als de gezamen lijke werkgevers van een enkele fabriek van behoorlijken omvang of als een frac tie van de arbeiders van een enkele on zer allergrootste bedrijven, of als een paar duizend ondersteunde werkloozen. Dat schijnt, om het zacht uit te drukken, niet geheel logisch wat meer medezeg genschap over den gang eener wetgeving, die het bedrijfsleven aan steeds talrijker regels meent te moeten binden, zou niet onnatuurlijk schijnen. De voornaamste oorzaak van dien wei nig bevredigenden toestand ligt natuur lijk in het kiesstelsel, waarmede men ons misschien wat overhaast begiftigd heeft. Maar het kan ook niet ontkend worden dat de mannen van het zakenleven zich wel wat heel ver.plegen te houden van al wat naar politiek ruikt. Dat is gemakke lijk genoeg te verklaren uit het gebrek aan lust om na een dag van beslomme ring van de leiding van een bedrijf zich met de publieke zaak bezig te houden. Waarbij nog komt dat actieve deelneming aan de politiek hun instinctmatig tegen staat. Toch zal men met dien gcdachtengang moeten breken, en een bewijs van be ter inicht zag spr. in de belangstelling in werkgeverskringen voor wetsontwerpen waarbij hun beroepsbelangen nauw be trokken zijn. Maar steeds wordt nog moeilijkheid ondervonden om leden der vereeniging te vinden die bereid zijn om hun werkkracht en tijd beschikbaar te stellen voor commissiewerk over onder- deelen der wetgeving. Dit bracht spr. tot de vraag of het niet noodig begint te worden, dat de groot ste en belangrijkste bedrijfslichamen er zich rekenschap van gaan geven, dat een niet onbelangrijk deel van de werkzaam heid hunner directies nu eenmaal onver mijdelijk zal moeten gaan bestaan in het volgen en beïnvloeden van wat er op economisch en sociaal gebied in de Ka mers en de regeeringsbureaux gebeurt. Zullen er naast commercieele en techni sche directeuren niet hier en daar nog andere functionarissen dienen te komen, wier voornaamste hoewel vooral niet éénige taak het moet zijn de belangen der onderneming te behartigen, overal waar die in aanraking komen met het pu blieke leven Dan zal het ook niet langer zoo moei lijk zijn, om bedrijfsleiders bereid te vinden zich te laten candideeren voor de Tweede Kamer of zitting te nemen in de talrijke commissies en raden die allengs meer en meer de taak van regeering en parlement zullen moeten verlichten. Vooral dat laatste wordt hoe langer hoe noodiger. De tijd is voorbij, dat men het maken van alle wettelijke regelingen met vertrouwen aan regeering en Kamers kon overlaten. Geen parlement kan meer de menschen bevatten, bekwaam om die ge- heele stof met kennis van zaken te be- oordeelen. En, wat minstens zoo beden kelijk is, geen departement is meer in staat uit eigen wetenschap alles te be- oordeelen, waarover wetten en besluiten moeten worden gemaakt. Tegenover de sceptische vraag of de werkgevers daarbij niet telkens zullen optornen tegen de uiterst democrati sche richting, die de beteekenis en heil- zamen invloed van den particulieren on dernemer niet wil zien, of juist wil ver kleinen, zei spr. „Ik begrijp dien twijfel, maar deel dat pessimisme toch niet. Integendeelik heb het verblijdend geloof, dat de voorstel ling, alsof er noodzakelijkerwijze een on oplosbare tegenstelling zou bestaan tus- schen de belangen der werkgevers en die der werknemers, hard aan het ver dwijnen is. En zie ik goed, dan komen juist de leiders der arbeidersbeweging, wier invloed op wetgeving en bestuur zoo ontzaglijk groot is, steeds duidelijker tot het inzicht, dat die belangen integen deel ten nauwste zijn samengeweven, en dat een welvarende arbeidersbevolking slechts mogelijk is bij een bloeiende in dustrie. En is dat besef eenmaal aanwe zig, dan is er een gezonde basis ook bij veel verschil van meening over be langrijke zijden van het vraagstuk - voor vruchtbaar overleg en samenwerking tus- schen de voormannen der arbeiders er die der werkgevers op het gebied van sociale en economische wetgeving." In dit verband herinnerde de spr. aan de door het Werkgeversverbond gerichte verzoek om tot meer overleg en samen werking te komen op sociaal en econo misch gebied. Jammer was, dat het N. V. V. niet bereid was deel te nemen als ook het A. N. V. deelnam. Het Werkge versverbond/ heeft waardeering gehad voor de daad van het A. N. V. dat zich toen terugtrok, zoodat de besprekingen met de overigen konden worden gehou den. Er zal nog wel eens gekibbeld moeten worden over de vraag, hoe de koek tus- schen den ondernemer en den arbeider behoort te worden verdeeld, maar dat, om een koek te verdeelen, er eerst koek moet worden gebakken, is een waarheid, die ook in arbeiderskringen even duide lijk wordt ingezien als dat men van een kikker geen veeren kan plukken. Een lichaam als de Hooge Raad van Arbeid is niet geschikt voor het hier be doelde overleg, dat bet best wordt ge pleegd niet in een deftige omgeving waar redevoeringen worden gehouden, maar wel in een huiselijk kringetje waar ge sprekken worden gehouden. Of men dat overleg niet dient uit te breiden tot de fabriek en het kantoor, dus tot medezeggingschap van den werkne mer in de onderneming Zoo ergens, dan zijn hier ondubbelzinnige faal en onder scheidingen noodig. Spr. gelooft niet, dat heden ten dage eenige werkgever zijn autocratie zoo ver zou willen drijven, dat hij zich zou verbeelden alles kortweg van boven af te moeten of te kunnen veror denen, zonder rekening te houden met de inzichten of raadgevingen van zijn onder geschikten in de aangelegenheden, waar bij deze het naast betrokken zijn. In uit gebreide zaken, waar werknemers van zeer verschillende rangen werkzaam zijn, wordt die autocratie toch ook al van zelf zeer getemperd, en oefent ieder op zijn plaats een deel van het gezag uit. Maar dat alles is nog niet wat van werknemerszijde met den eisch van me dezeggingschap pleegt te worden aange duid. Men vindt dat in het rapport van N. V. V. en S- D. A. P., uitgebracht in 1923 inzake de socialisatie. Maar de taak der daarin vermelde raden zou bestaan in het voortdurend op de vingers tikken van den werkgever. Spr. gelooft er niets van, dat de ar beidsvreugde van de werknemers erdoor zal worden verhoogd. Bovendien zou al de misère, waardoor het overheidsbedrijf achterstaat bij het particuliere, onder zulk een stelsel van medezeggingschap ook het deel van den ondernemer worden- Maar bovenal hoe zal de directie nog ooit haar verantwoordelijkheid kunnen dragen tegenover hen die geld in de on derneming hebben gestoken, als hij in zijn gestie gebonden is aan allerlei touwtjes Het geheele denkbeeld om den onder nemer uit zijn werknemers raadgevers op te dringen, die hem moeten adviseeren over het bevorderen van den bloei van het bedrijf, mee te pra'en over balans en winst- en verliesrekening en hem van die zijde commissarissen op zijn dak te zen den, is verkeerd. Het vak van den be drijfsleider moet geleerd worden. Wie het niet verstaat, kan door mee in te grijpen geen nut doch wel veel kwaad stichten. Spr. erkende het groote nut dat de vak beweging heeft gesticht in haar strijd voor betere levensvoorwaarden. Maar zijnerzijds mag de werkgever er aanspraak op maken, dat zijn rol in het productieproces worde erkend en geëer biedigd pogingen om hem in die rol te dwarsboomen of er een caricatuur van te maken zullen op den eendrachtigen te genstand van de werkgevers moeten re kenen. UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. Op het politiebureau alhier be vindt zich reed.s enkele dagen een hond, waarvan de eigenaar nog niet is komen opdagen. Als deze er prijs op stelt zijn dier ilerug te krijgen is hel gewenscht dat hij het spoedig komt afhalen Uit 7iuid-Bevel'and - Ter vergadering der coöp. kolenver- eejiiging te Ierseke is het niet tot een oplossing vaij hel conflict (tusschen los sers der vereeniging en 'het bestuur) gekomen De georganiseerde arbeiders zullen binnen 14 dagen bevredigende voorstellen trachten in te dienen en de vereeniging hoopt dan haar oude bestuur te kunnen houden. Uit K a p e 11 e deelt men ons mee, dat de netto opbrengst van den gehouden bazaar ten bate van de T.b.c.-bestrijding f 270.bedraagt. 0 Uit Noord-Bcveland, Woensdagmiddag werd op het ge meentehuis te OoJijnsplaat een ver gadering gehouden van ingelanden van den Oud, Noordbevelandpolder Bij de mededeling der ingekomen stukken werd besloten, nu in d,e kosten een bij drage is toegezegd van f 100, de ver betering van den waterafvoer ond.er Kats door te trekken tot aan den Katspolder Het maximum bedrag, waartoe met de coöperatieve boerenleenbank een reke ning-courant overeenkomst is afgesloten, wordt verhoogd tot f 20 000' De staat van waterleidingen met kunstwerken werd in overeenstemming gebracht met de veranderingen, die in waterleidengen enz zijn aangebracht. Na eenige discussie werd m a st. aan genomen een voorstel van het bestuur om de Valle d,oor den polder in ejgen dom over te nemen. Ten slotte werd met 2 na alg. st aaugeuomeu een door het bestuur ont worpen plan tot verbetering van den wa terafvoer in de li Westhoek van den pol der, waarvan de kosten worden ge raamd iop f 10000. fVoor verder Stad en Provincie zie men het Tweede Bjad (rngez. Mctf.) DE INSTALLATIE VAN DEN NIEUWEN RURGEAIEESTER VAN NIEUW- F.N SI. JOOSLAND. Nieuw eu SI. Joosland, zooals 'L of ficieel, Nieuwland, zooals 't bij iecler heet, is vandaag in vlaggen! Ter eere van de installatie van haar nieuwen burge meester, baron (hoe Schwarlzenberg en Hohentansherg. Een dag dus van feest, die om half negen al begon met een re veille en die in de morgenuren werd, doorgebracht met kinderspelen en een schietwedstrijd Om half hvee slelde de eerewacht zich op, om den burgemeester een cindweegs op den weg naar Middelburg tegemoet te rijden, tot waar de heer Schwartzen- berg, die met zijn familie uit Middelburg per auto was gekomen, in een landauer zou overstappen. Bij de grens 9er ge meente werd de stoet opgewacht en met muziek voorop ging 'L langs 'n om weg naar 't raadhuis. De raadszaal was geheel bezet met belangstellenden Nadat de burgemeester op de voor hem be stemden zetel had plaats genomen, open de. wethouder Waltel de vergadering, waarna hel Koninklijk Besluit, houdende de benoeming van burgemeester thoe Schwarlzenberg werd voorgelezen. Rede wetlioude r Wa ttcl. De heer Watlel hield daarop de vol gende redevoering: Hooggeachte Heer oaron thoe Schwarl zenberg en Hohenlnnsbergl Het is voorzeker voor U een blijde en gewichtige ure, een dag der hoogtijden op Uw levensweg van de allergrootste beteekenis Ook voor ons, als gemeente Nieuw en St Joosland, zal dit oogen- blik met zijn vragend karakter een nieuw tijdperk cpenen, dat, hoewel nog in do mantel der toekomst verborgen, door ons met meer dan gewone belangstel ling wordt tegemoet gezien, ja, reikhal zend richten wij het oog naar de Oos terkim cm het imorgengloren te aanschou wen van den lang verbeiden dag der hope. De vorige burgemeester, de heer J. Polderdijk, die ruim 10 jaar zijn ambt met vollen ijver vedvulde, werd ons door den dood ontnomen. 'Als waarnemend burgemeester heb ik de eer, en de aangename opdracht U in ,deze vergadering te ontvangen1, en hoe oubekend wij ook' voor elkander mochten zijn, niets staat ons in den weg om U namens den raad, ja, namens de geheele bevolking in al zijn geledingen onze gelukwenschen aan le bieden met Uwe benoeming cn uit volheid onzer harten U toe te roepen- Weest welkom m ons midden. Dat H M. onze geëerbiedigde Ito iiingin, voorgelicht door Hare Raads leden beeft behaagd, U pp deze plaats te zeiten, moet onze geruststelling, onze waarborg zijn, dal U voor ons zult kun nen zijn de rechte man op dc rechte plaats. Waar onze bevolking in hoofdzaak haar bestaan tracht le vinden en haar wel vaart verwacht van land- en tuinbouw cn veeteelt, en wat 'daarmee samenhangt Js, 't ons een voldoening te weten, dat Uwé orgine U zeker helpen zal om U in onze kringen in te leven, en wordt dooi* de inwoners als een voorrecht be schouwd, dat onze toekomstige eerste burger ontsproten is uit een nijvere klasse van onze maatschappelijke samen leving. Nu met het aanvaarden van deze nealngrijke werkkring door U een eerste stap gezet wordt in den Magistratuur met zijn talrijke bemoeienissen en groole verantwoording van dezen lijd wagen wij T uil te drukken .dal vele ook belangrijke eu zeer zeker ook moeilijke beraadsla gingen cn beslissingen U vanzelf te wach ten staan. Houdt U echter overtuigd en verze kerd, dat een kring vau raadsleden U omgeeft, die vol goeden wil is U te steunen en bij te staan in liet volbrengen van uw nxocizamen arbeid; en deze toe zegging mag ik U doen namens den raad i bet dagelijksch bestuur. Reken öjp ons, in het behartigen van alle belangen der gemeente die zoo zeer onze toewijding zullen vragen Ook de bekwaamheid van onzen gemeente secretaris waarborgt U. in hem te vin den een modedrager van Uw zwaren last; hij beschikt over een rijke ervarinj in de dagclijksclie leiding der gemeen te zaken, en zal U zeker daarbij trouw terzijde staan. Maar Uw amot vraagt meer dan tecn- nischc en administratieve Tien niseen ^bevolking te besturen is e en gave, ecu eigenschap, die zich moet ontplooi- als werkkring van hoofd, verstand en hart Houdt Uw ambt hoog, maar wij hopen, dit ook Gij dien Koninklijken last in dien geest zult weten te volbren gen niet ziende op rijk en arm. op rechts of links, maar recht en gerechtig heid zij het eeDige richtsnoer van Uw handelen. Hij ricïite ook Uw schreden, Hij verlichte Uw hart cn verstand. Uwe en ons aller bede lot Iicm zij. om wijs heid en kracht, opdat Gij en wij een parig onder Iloogeren zegen mogen -sa menwerken voor onze gemeente, oiu 3ie tot bloei en welvaart op le voeren Zij t U gegeven tol in lengte van ja ren deze cereplaats in te nemen Hooggeachte lieer Schwarlzenberg Nog heb ik de verheven taak Uw borst te tooien met het teelcen Uwer waardigheid; dit doend twijfelen wij er niet aan, of U zult dit als* een goed kleinood verzorgen en Irou w en ongerept bewaren. Hierop werd den burgemeester dei ambtsketen overhandigd Mijnheer de Burgemeester! Zoo als top dit teeken zich alle deuren moeten openen, zoo wordt Uw toewijding en liefde tot de gemeente dde sleutel, die toegang geeft lot de harten van Uw volk. Hiermede verklaar ik plechtig U als burgemeester van Nieuw- en St Joos-j 'and geïnstalleerd. Rede b u r g e m efe s l e a*. De burgemeester, de heer baron thoe Schwarlzenberg sprak hierna als volgt- Mijne Heeren, Wanneer ik voor de eerste maal als voorzitter van Uwen. Raad hol woord lol U richt, is het mij een behoefte, allereerst een woord van. dank uit te spreken aan Hare Majesteit onze geëer biedigde Koningin, dal het haar heeft behaagd mij het ambt van burgemeester van Nieuw- en St Joosland op te dragen, aan Zijne Excellentie den Minister vau Binnenlandsclie Zaken en Landbouw voor zijne voordracht en aan den heer -Com missaris der Koningin in deze Provincie voor zijne aanbeveling. Tevens wil ik niet nalateu hem le herdenken, wiens plaats ik nu inneem. Persoonlijk heb ik wijlen den lieer Pol derdijk niet gekend, maar naar ik heb gehoord, is hij gedurende de ruim 10 jaren, dat hij de functie van burge meester heeft uitgeoefend steeds niet volle toewijding voor de belangen zijner gemeente werkzaam geweest Mijnheer de Wethouder. U hebt zoo juist eenige woorden tot mij gesproken, die mij zeer hebben getroffen en waar voor ik U dauk zeg. Ik kail U verze keren, dat het mij een zeer groote vol doening is geweest in deze" gemeente te worden benoemd. Ik heb steeds van N.- en St. Joosland zeer veel goeds ge lvoord en in de laatste dagen werd dezen indruk versterkt. Bovendien is het mijn ambitie geweest in een Zeeuwsche ge meente het burgemeestersambt te ino- Van Houten's Pinguïn Bonbons geven iets bij zonder fijns in een een voudig doosje. In iede* re doos een bon voor „Ons Eigen Tijdschrift^' jPinguinsi 1.20; iPtnguituf 1 Pinguïn fo.8o (Ingez. Med.) gen bekleeden en wel hierom, omdat ik reeds vele jaren in deze pro vine ie heb gewoond en liet karakter en de eigenaardigheden der Zeeuwen mij daar om vertrouwd zijn Ik sta daarom niet vreemd tegenover toestanden en gebrui ken der bevolking van N - en St! Joos land. Zonder overdrijving meen ik te kunnen zeggen, dat ik hierdoor in staat zal zijn hare belangen geheel ter harte le nemen en ais een goéd burgemeester met haar mede te leven Dat deze ge voelens van sympathie wederkeerig zul len zijn. daarvan schenken mij de zoo vriendelijke ontvangst, die mij cn de mijnen heden is bereid en de vele be wijzen van belangstelling, die ik mocht ontvangen, de zekerheid Mijnheer de Wethouder, in Uw toe spraak hebt U' gezegd, dat ik somslijds een moeilijke taak zal hebben te ver vullen Er zullen ongetwijfeld moeilijke eu voor onze gemeente belangrijke beslis singen moeten worden genomen. Uw steun, én die van Uw Collega den lieer Polderdijk, zal ik daarbij noodig hebben. Uw beider voorlichting oiütrenl plaat selijke toestanden zal mij zelfs onont beerlijk zijn Ook van de andere heeren raadsleden hoop ik alle medewerking te mogen ontvangen, opdat in goede har monie worde samengewerkt in hel be lang onzer gemeente Van mijn kant zeg ik U toe, naar beste welen, e» onpar tijdig, leiding le zullen geven. Een zeer nauw contact zal er. mijn heer de Secretaris, tusschen ons bestaan. Ik twijfel er niet aan, of ik zul hij onze dagelijksche besprekingen ten volle kun nen rekenen op U'w kennis der gemeente administratie en praktische ervaring Van een ieder der ambtenaren en van hen, die bij den gemeenlediensl betrok ken zijn, verwacht ik, dat elkeen met ijver en plichtsbetrachting zijn krachten wijdt aan de belangen, die hem zijn toe vertrouwd. Mijne Heeren. ik doe een beroep op Uw aller medewerking en wil eindigen met de bede, dat Gods .Zegen op ons atler werk moge rusten Morgen komen wij op de feestelijk heden nader terug.) KERKNIEUWS Door het Hoofdbestuur van het Nederland.sch Jongelingsverbond te Am sterdam, is benoemd lot eerste secreta ris ds. G. C. Postma, Ned. Hervormd' Predikant te Biggekerlte, die dezvj gemeente eerlang, waarschijnlijk met Ja nuari 1929, 2al verlaten Ned H e r v. Kerk. Op het drietal te Borne komt voo|r ds. J. W. Maas Wzn te Kloostetzawdg. Ueref Gem. Op hel tweetal te Utrecht komt voor ds. A. Verhagen le Middelburg RECHTZAKEN De kantonrechter te Bergen op Zoom deed uitspraak in de hekenc.'e a,utö- buskwestie-Liefbroer Hij ontsloeg den verdachte van alle rechtsvervolging en overwoog o.m. in zijn vonnis, dat Ged. Staten volgens de concessievoorwaar den niet bevoegd zijn om! zelfstandig een dienstregeling vast le stellen, doch al leen om een. ingezonden dienstregeling goed of af te keuren op gronden aan het algemeen verkeersbelang ontleend. Voorts overwoog de kantonrechter, dat Ged. Sta ten bij de vastgestelde dienstregeling bo vendien geen rekening hebben gehouden

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1