Dinsdag 2 October IS28 No. 233 171* Jaargang NIDDELBURGSCHE COURANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. BINNENLAND I>B NIEUWE REGELING VAN DE GEitlEENTEFIN ANOEN - Het schuifgewichtje der bascule. Wanneer nu een gemeentebestuur zijn begroeting opmaakt, dan telt het de uit gaven op; en dan telt het ook de vast)© inkomsten op. Het verschil dekt liet door als sluitpost te nemen de opbrengst van den Hoofd Omslag. Dat verschil behoeft niet ieder jaar hetzelfde te zijn. Maar daarvoor kan de gemeenteraad dan ook 't bedrag van den H.O. grooter of kleiner maken, door het hooger of lager stelten van het percentage-cijfer, of wel van het rermenigvuldigingscijfer, dat dus werkt als het schuifgewichtje van een bascule ter verkrijging van hel evenwicht. Nu valt in de voorgestelde regeling die heele Hoofdelijke Omslag, n.l. de gemeentelijke Inkomstenbelasting weg. Zc kan dus niet meer gebruikt worden als sluitingspost voor liet steeds wisselend verschil; en er is dus geen veranderbaar percentage meer dat als schuifgewichtje kan dienst doen. Bijgevolg zullen alle gemeentebesturen wel hebben uitgekeken naar het veran derbare element in de nieuwe regeling, dat daarvoor in de plaats kan worden ge stold. Dat veranderbare clement is inderdaad niet imeer op even' eenvoudige wijize .Want wat inplaals komt van de Ge meentel. Ink. Belasting is in drie opzich ten vast en uiet jaarlijks veranderbaar, kte weten- een .volgens een formule onr de vijf jaar vast te stellen uitlceering door liet Rijk aan de gemeente, per inwoner, de hoofdsom van een der beide grond belastingen do bij gemeentelijke verordening vast te stellen .verteringsbelasting" die over eenkomt met de dan af te schaffen per soneele belasting van het Rijk. Het eenige variabele is de aan de gemeente gegeven gelegenheid om op centen te heffen op de door het Rijk ge vorderde Gemcentefondsbelasting Maar nöödzaak", en- dan tot een maximum van 30 opcenten. Of dit voldoende zal zijn voor de op en neer gaande dekkingseischen van de gemeente-huishouding'? Dat is voorloopig nog niet uit te ma ken,, zooals er nog veel in deze voor stellen is, dat eerst bij nader onderzoek kan worden vastgesteld. De verteringsbe lasting. „Het woord is beter dan ,,personeele belasting.' Maar er wordt precies 't zelf de mee bedoeld, nl. een belasting ge raamd nam- ieders staat van leven. De Personeele belasting doet dat ook, door bij den aanslag in rekening te bren gen. dc huurwaarde, het meubilair, de dienstboden, de paarden, de auto's. Do Gem. Verteringsbelasting zal pre cies dezelfde grondslagen in die zelfde volgorde kunnen gebruiken, met wellicht nog eenige erbij Maar nu treft hei ons voor zoover we bij deze eerste kennismaking over het ontwerp kunnen oordeelen, dal voor vele gemeenten nog een tegenvaller in dit on,t- werp zit, in zoover ze thans opcenten op het personeel innen. In Middelburg bijv '60 opcenten, Stel dus dat men hier dooi de verteringsbelasting het zelfde bedrag aan hoofdsom krijgt als nu het Personeel oplevert, dan krijgt de Gemeente volgens f de jongste cijfers een f70 000. Maar dan moet zij nog uitmaken of zij evenals nu nog 60 opcenten op die hoofdsom- zal heffen, die thans nog een f 42,000 op leveren. En er komt nog bij dat volgens bere keningen der regeering .,in enkele van de thans zwaai- belaste gemeenten een hóógere opbrengst van de verteringsbe lasting niet kan worden gemist." De compensatie. Daar staat echter iets anders tegen over nl een I&ger bedrag dat de ingeze tenen dier gemeente zullen hebtbfefc op te brengen in de Gemeenlefondsbelasting, vergeleken bij hetgeen zij nü te betalen hebben aan H. O. Maar wanneer we hier eenige cijfers geven uit het tarief dier belasting, en de lezer zet daar dan naast het nu door hem betaalde bedrag in zijn eigen ge meente, dan dient men wèl te letten op X ede mogelijkheid van opcenten op de nieuwe belasting en op de wellicht hoo- gere verteringsbelastinng. De gemeentefonstbelasting heft als grondslag de „belastbare som", vastge steld volgens de bepalingen, der Rijksin komstenbelasting; en wordt geheven vol gens een tarief, waaruit we enkele cijfers geven. "Belaslb. som. "Belasting, f 800 f 1.— f 850 f 2.- f 1000 f 5.— f 1200 f 9 f 1500 f 15.- f 1800 f 24.- f 2000 f 30.— f 2500 f 45.— f 3000 f 60.- i 3500 f 75 f 4000 f 90.- f 4500 f 110.- f 5000 r 130- 6000 f 170.— f 7000 f 210- f 10000 f 360 - De uitkeering. Nog een enkel woord over de wijze waarop uit het Gemeentefonds uit- keeringen zullen geschieden aan de ge meenten. De formule daarvoor is zoo ingewik keld dat slechts de ingewijden kunnen uitmaken in hoever dat afwijkt va;i de eveneens ingewikkelde berekening die tot nu toe gevolgd werd. Laten we dus, om niet onduidelijk te worden, ons bepalen tot de meedcelin; dat bij de berekening van het uit te kee- ren bedrag per inwoner in aanmerking worden gebracht: de verhouding tusschen liet gemiddeld belastbare inkomen in het heele rijk, en dat in cle betrokken gemeente, naar de cijfers van het jongste belastingjaar, de ten laste der gemeenten blijvendiei gewone uitgaven voor: politie,, lager onderwijs, armenzorg, met inbegrip van werkloos heid-voorziening; de verhouding van het bedrag dezer uilgaven in de betrokken gemeente, tot het totaalbedrag in alle gemeenten sa men. Het eind resultaat. Voor liet Ilijk wordt berekend dat het 18 millioen méér aan de gemeenten zal hebben te betalen. En wat de belastingbetalers betreft, voorspelt de regcering. dat alleen door sommige inwoners thans in goedkoope gemeenten iels luiecr zal worden, betaald en dat, .het donkere beeld dat nu in on derscheiden gemeenten gezien wordt", nergens meer zich zal vertoonen. EEN STERKE TEGENSTELLING. Het anli-rev. Tweede Kamerlid Bijle- veld heeft den Minister van Koloniën schriftelijke vragen gesteld nopens dc bedoeling van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indiê, toen deze bij zijn bezoek op Bali zich steeds bereid verklaarde den godsdienst der bevolking tegen vreemde penetratie te beschermen. (We zijn zee-r benieuwd naar liet ant woord. Wij voor ons zelf vinden liet uitmuntend dat de Gouverneur-Generaal de Baliërs bescherming toe zegt tegen pogingen om hun lum godsdienst te ont nemen. Die godsdienst heeft waarlijk wel zijn hooge waarde voor het leven der Baliërs getoond in hun maatschappij samenleving, in hun kunst enz. Maar een zendingsijyeraar kan liet niet anders dan verkeerd vinden dat een Gouverneur-Generaal verklaart de zende lingen daar te zullen weren, christelijke en mohamedaansche. Want dat kan toch slechts de beleekenis dier woorden zijn: bescherming van den godsdienst der be volking tegen vreemde penetratie. En nu wordt aan onze regeering ge vraagd te vertellen wat die G. G. be doelt! Het is een interessant onderwerp \^in strijd. Want de tegenstelling is 'daar gróót 1) IIET KANAAL VAN ANTWERPEN NAAR GENT- De correspondent te Brussel der X. R. Crt. meldt: Door den provincieraad van Oost Vlaanderen is Maandag te Gent na een eenzetting van gouverneur de Kcrchove in principe besloten om' van het graven van een kanaal voor schepen van 1.350 ton tusschen Autwerpen en Gent door het Waasland af te zien en genoegen te ne men met een kanaal voor schepen van 6Ö0 ton dat tevens als afwa- eringskanaal kan gebruikt worden en het noorden van de provincie voor wat de afwatering betreft onaflianlcc- 1 ij k moet maken van de Zccuwsch Vlaamse he wateringen. (Het laatste gedeelte van dit besluit is voor ons land in het bijzonder van belang. Men zal zich herinneren, dat het eerste gedeelte van het verworpen onlwerp-verdrag tusschen Nederland en België juist betrekking had op de afwa tering van dat deel van België door Z Vlaanderen.) UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. Heden was het 40 jaar geleden se dert de heer J. W. Kögeler zijn betrek king bij de firma M. 31. Boasson Zonen alhier aanvaardde. Op verzoek van den jubilaris droeg de huid ging een intiem karakter en had deze in zijn familiekring plaats. Hij werd hierbij toegesproken door den oudsten firmant, die er op wees, hoe zijn af- dccling in die jaren gegroeid is en se dert eeuigen tijd ondergebracht werd in een geheel naar dc eischen des lijds in gericht pand, waar hij öhef is. Onder het overhandigen van een enveloppe met inhoud, werd hem dank betuigd voor zijn ijver en plichtsbetrachting in al die jaren steeds betoond. Ook vau de zijde van het personeel werd hij gehuldigd en hem een geschenk aangeboden. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau vel banden eerëmcdaiile in brons, aan mcj. A. \an den Brink, dienstbode bij de fa milie dc Ligt, te Velp, vroeger gedurende bijna 40 jaar dienstbode bij wijlen den heer ds. X M. do Ligt alhier. —o Uit Vïissingen. Volgens een verslag in „Hel Volk" had de heer P. Danz, voorzitter van den Modernen Metaalbewerkersbond op ae vrijdagavond 1° Vïissingen gehouden vergadering gezegd, dat de voorstellen van den Rijksbemiddelaar twee ton zou den kosten, wat f 40.000,meer is dan dc arbeiderseischen. De Directie van de Schelde heeft aan de Vliss. Crt. daarom het volgende op gemerkt „Voor de slaking hebben wij den vak- vereenigingsleiders medegedeelddat wij bereid waren de loonen met gemiddeld lVs cent per man en per uur te verhoo gen. riieTïneoe was een bedrag var f79 000 per jaar gemoeid. Wanneer hiervan dc Chr. feestdagen en '3 vacantiedagen, waarvan wij reeds de helft vergoedden, gehéél vergoed,' waren dan zou er een verhooging van 0.85 cent gemiddeld per mrfh en per uur zijn .overgebleven. Hel voorstel van den Rijksbemiddelaar roeg 1 cent per inan, d.i. dus 0.13 cent per man meer. dan wij hebben aan geboden en bovendien D/s vacantiedag met behoud van loon in jaren, waarin dividend zal uitgekeerd worden; indien geen dividend uitgekeerd wordt, zullen de werklieden de 11/2 vacantiedag zefl in- r dienen. Deze beide verhoogingen kosten resp. f 7875 en f 12 400 is te zatneu in ie«|n jaar van dividend f 20.275, in een jaar zonuer dividend f 7S75. Wij" verbazen er ons over hoe de heer Danz er in slagen kan om van f 20.000 twee ton tc maken. Waarschijnlijk heeifï hij punt 4 van het bemiddelingsvoorstel* evenzeer be schouwd als een slakingsresultaat. Het is echter duidelijk .dat „De Schelde" die, evenals al haar collega's, bij verlenging van den werktijd <]c mirloonen verlaagd heeft, ze omgekeerd bij verkorting weer Cvenreatg veriioogt. Dit heeft echter met de staking niets te maken." De directie der Schelde" heeft aan de poorten doen aanplakken, dat ieder die oneenighëid over de staking in of buiten de fabriek \oorlzet of herhaalt, zich bloot stelt aan onmiddellijk In gaand ontslag. Uit Zuid-Beveland. Tol plaal'sverv angeifde leden-werk-i igevers van den Raad van Arbeid te Goes zijn benoemd de heeren W. Ka- kebceke, voorz. Coup Suikerfabriek en Raffinaderij „Dintc!oord Goes, F Do- miuicus, fruilkweeker Wenieldinge en J. Wisse, landbouwer. Kapelle, 0- Uit Noord-Beveland. Vrijdag vergaderde de gemeente raad van 'Wissenkerke, Een ver zoek van de Amerikaansche Petroleum Maatschappij lot plaatsing van een ben zinepomp en tank voor perceel A 5 werd toegestaan. Een verzoek van J. D. Smout te Bergen op Zoom lo! toelating van groo- tere schepen dan 170 ton in de haven te Kamperland kwam in behandeling. B. en W. adviseenen dit verzoek niet in te willigen gezien de ervaring reeds vroeger hiermede opgedaan. Dc heer Kramer zet uiteen de onge makken welke van groolere schepen te wachten zijn. De heer De Regt verde digt het verzoek door te zeggen dat de peeën dan vlugger vervoerd zijn. De heer Kramer toont dan den last aan van langere schepen. De heer Schippers zegt dat onze haven eenmaal niet ingericht is voor lange schepen en clat er ook andere produclen in kleine schepen moe- fen geladen worden. Spr. vindt het ver zoek voor inwilligfng niet vatbaar. Wordt z. h. s. afgewezen. Verzoek van de gemeente Arnemuidcn om adhaesio (e betuigen aan haar adres tot herziening van art. 104 der L. O. wel 1920 werd op voorstel van B. en terzijde gelegd, daar het bewuste artikel reeds m de Kamer aanhangig is gemaakt. Verzoek van de N.V. Aulodienst Kam perland— Korlgene om een vaste jaarlijk- sclie subsidie voor haar onderneming. Het voorstel van B. en W. was, gezien de betere verkeersmiddelen en de meer dere ritten die dje N V. rijdt, f 200 subsidie te geven. De heer De Regt wilde de subsidie hooger stellen. De heer Schippers wenscht in de voorwaarden vast te leggen gere geld doorrijden naar den Veerdam. De Voorzitter zegt, "dat zulks is vastgelegd in de door Ged. Stalen goedgekeurde dienstregeling. De heer De Boer zegt, dat gezien exploitanten pas'drie maanden Tijden en dus zelf niets beoordeelen kunnen, het voorstel van B, en W juist ver genoeg gaat. Mocht laler blijken, dat dit bedrag onvoldoende is, dan kan de gemeenteraad nog altijd een hoogere sub sidie geven. Daarna werd hel voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. Het verzoek om subsidie van de eeniging lot bevordering van vreemde lingenverkeer op Z. en X. Beveland werd afgewezen. Niemand der leden lieeft hier iets gemerkt van de werking dezer ver- eeniging. Hel verzoek van den heer C. Ketelaar om een weegbrug te mogen plaatsen bij de vlasschuur werd op voorstel van B. en W. toegestaan onder nadere goed keuring. Daarna geheime vergadering ter be spreking van diversen. Na 'heropening kwam de rondvraag vvaarin de heer De Boer, namens eerifge bewoners van den Geersdijkschcn weg vraag!, om aldaar een lantaarn te plaat sen. De voorzitter zal hieromtrent de Wethouders raadplegen. De heer Kramer vraagt, om de put jes uit de bestraling op de haven weg te nemen. De voorzitler denkt, dat dit lastig zal gaan nu de bietencampagne aan den gang is, maar za! uader over wegen wat gedaan kan worden o Uit Schouwen-Duiveland. t)c minister van linancïën maakt bekend, dat len behoeve van 's Rijks schatkist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inko men of vermogen (gewetensgeld), is ont- angen bij den inspecteur der directe Jbelastingen te Zierikzee f 1387.77 -0 Ze e u ws ch-V 1 a a n d er e o O. I>. B. en W- van Terneuzen stel len den raad voor. aan de Zuid-Xeder- landsche Radio-Distributie Maatschappij te Vïissingen het distribueeren van Radio programma's toe te staan. In den ouderdom van 53 jaar is te 'sGravenhage overleden die heer D. Voute, hoofdinspecteur der registratie en domeinen aan het departement van Fi nanciën. De heer Voüte was o.a. ontvanger te Hulst RADIO-PROGRAMMA. "Woensdag 3 October. Hilversum, 1071 M. J2,302,00 Trio Sjouwerman. 3,00 24,00 Maakt hel Zelf, cursus. 6,00—7.15 Kwartet Rentmeester. 7,15—7,45 Ge zondheidshalfuurtje. 8,00—11,00 Om roeporkest o.l.v. Nico Treep Lotti Mus- kens-Sleurs, sopraan. F. Belinfante, cel lo. Fgb. Veen a. d vleugel, 8,45—9,00 Een praatje over de AVRO-lessen. 10,00 Persber. Huizen, 340 9 M. Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend NCPV-uitzendingen 12,301,45 Concert. Piano, cello, vi ool. 5,00—6,00 Kinderuurtje, zang. 7.00 ",30 Iingelschc Handelscorrespondentie. 7,30S,00 Declamatie. 8,00 Concert in de Geref. Kerk te R'daui Tidemanslraat s Spveke.rs, crgel, sopraan, viool. Da ven try, 1600 M. 10,35 Kerkdienst. 11,20 Gramofoonmu- zielc. 12,20 Ballade-concert sopraan, ba riton'. 12,50 Dansmuziek. 1,20—2,20 Or kestconcert. 2,45 Bericht voor visschers. 2,50 Lezing. 3,15 Muziek. 3,20 Engelsche poësie. 3,56 Lezing Looking backward, 4,05 Licht klassiek concert. E. Marshall, sopraan. Het Bronkhurst Trio. 3,05 Con- cert-crgel-bespeling. 5^35 Kinderuurtje. 6,20 Programma van Lady Tree. 6,35 Xieuwsber. 6,50 Tuinpraalje. 7,00 Mu ziek. 7,05 Schubert's pianoduetlen. '7.20 Gezoridheidshalfuurtje. 7,35 Muziek. 7,45 Leziug: Mechanics in daily life. 8,05 Chopin-concert. 8,35 Vaudeville. Dans- orkest en variëté-artisten. '9,35 Actucele causerie. 9,50 Xieuwsber. 10,10 „The man from Toronto", comedie van D. Murray. 11,30—12,20 Dansmuziek. T1 arijs, „Radio-Paris", 1750 M. 12,50—2,10 Klassieke kwartetten. 4,05 5,05 Concert, piano, cello, orkest. 8,50 —11,20 Symphonie-orkest. (Ingez. "Medl.) Langen berg, 469 M. 11,3512,15 Muziek \oor scholen bariton, piauo'. 12.30 Mechanische mu ziek. 1,252,50 Orkeslconccrl 6,05— 6,50 Orkestconcerl. 8,20—9,1.5 Orkest. 9,20 Paul Graener-avond, piano, sopraan, cclio, orkest. Daarna tot 12.20 Dans muziek. KóDigswusterhausen 1250 M. (Zeesen). 12,505.20 Lezingen. 5,20—6,20 Or kestconcerl. 6.20—8.05 Lezingen S.20 „Die Tilger von Mekka", kom. opera van Gluck. 10,50—12,50 Dansmuziek Hamburg 395 M 11,20 Gramofoonmuziek. 4,35 Spaauschc dansen voor orkest. 5,20 Cabaret. 6,20 Dansmuziek. 8,20 Ferd Gregori-avond. Poësie der Arbeid. 9,20 Vcrdi-avond. Or kest en solisten. Daarna 'dansmuziek tot 11,20. Brussel, 509 M. 5,20 Dansmuziek. 6,50 Trioconcerl. 8,35 Orgelconcert. 9,25—10,35 Kamer muziek. BUITENLAND Algemeen Overzicht Minisferieele reizen. Wij welen wat ze beieekenen, dié réi zen van ministers. Wij zagen gister dat Venizelos te Rome het Gricksck-Italï- aansch arbitrage-vriendschapsverdrag heeft onderteekend, een uitnoodigiug heeft gekregen voor hetzelfde in Turkije, en zelfs een dergelijk verdrag wil sluiten met Joego Slavië. Na die onderteekeuing te Rome is hij ijlings via Parijis naar Londen vertrokken, om 'daar een onder houd te hebben met Baldwin en Cus- hendun. En te Parijs bezocht hij den Servischen Minister van buiten!andsche zaken Marinkowitsj, die natuurlijk gaarne ingelicht wenschte le worden over Veni zelos' plannen en daden Venizelos her innerde Marinkowitsj aan den tekst van alliantie van 1913 tusschen de Grieksche en Servische koninkrijken en de toen afgelegde verklaring, dat Mo faciliteiten aan deu Servischen handel in de haven van Soloniki tc wrleencn op geen enkele wijze de "Grieksche Sou- vereiniteit aan zou tasten. Te Belgrado zouden de onderhandelingen op deze basis gevoerd kunnen worden Ve nizelos heeft bij die gelegenheid Marin kowitsj tevens gezegd, dat de onder handelingen zeer kiesch zullen zijn daar zij de souvereiniteit van Griekenland ra ken. In een inlervieuw heeft Venizelos do Albaneesche kwestie Cen kwestie gé- uoemd buiten de belangensfeer raai Griekenland. En hetzelfde zeide hij van

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1