SESTE.mil* Zaterdag 22 September 1928 No. 225 171" Jaargang MIDDELBUR6SCHE COURANT. Dit oommer bestaat uit DRIE bladen. EERSTE BLAD. BINNENLAND DE KONINGIN IN AMSTERDAM. Gisteren zijn de Koningin en Prins Hendrik in Amsterdam aangekomen tot het brengen van bet jaarlijkscb bezoek aan de hoofdstad. De ontvangst had, op de gewone wijze plaats, als altijd] was er een groote menigte op de been langs het Damrak en vóór het Paleis, waar het Koninklijk echtpaar even op het balcon verscheen. Gistermiddag heeft de Koningin ten par leize eenige autoriteiten van zee- en landmacht, alsmede burgerlijke en ker kelijke hoogwaardigheidsbekleeders in audiëntie ontvangen. Gisteravond ontving H. M. aan den maaltijd den Commissaris der Koningin en leden van Ged. Staten van Noord\- Holland, het volledige collegege van B. en W. van Amsterdam, alsmede een aan tal raadsleden der hoofdstad. Tot de ge^- noodigden behoorden oók dp leden van de hofhouding. Prinses Juliana was 'niet aanwezig. Zij werd te Leiden bezig gehouden dpor bet ontgroenen van meisjes-studenten. DE ZILVEREONS. Blijkeus de begrooting van hel Staats- muntbedrijf voor 1929 zullen de zilver bons definitief verdwijnen. VOJJW. OUDERUOMSVERZEKERING. Er is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der ouderdomswet 1919, o.a. bedoelende de gelegenheid tot vrijwillige verze kering niet te beperken lot de ouder domsvoorziening, maar haar uit te brei den, tot de voorziening ten bate van de weauwen in geldelijke gevolgen van het overlijden van den echlgenoot-kostwlnr ner; de gelegenheid le openen tol teruggaaf van eeu'deel der betaalde preiniën !bij overlijden vóór het recht op rente is ontstaan. HET GEVAL-STENHUIS. Het Volk publiceert een uitvoerige uit eenzetting. Daarin wordt verzekerd dat de aanleiding tot deze kwestie gelegen is in de verklaringen van de geneeshee- ren over den gezondheidstoestand van den heer Stenhuis, op grond waarvan hij ontslag nam als voorzitter van het N. V. V, In Mei kwamen tevens feiten aan het licht die blijk gaven van een zeer sterken achteruitgang in de begrippen, van wat voor den leider eener beweging al of niet toelaatbaar is in het persoonlijke le ven. Het bestuur van het N. V. V, be greep terecht, dat het ziektegeval zich reeds veel verder had ontwikkeld dan aanvankelijk gedacht was. Daar Stenhuis op de candidatenlijst ge plaatst was omdat hij voorzitter van het N. V. V. was, werd hem gevraagd af te treden. Wat hij weigerde. En tevens pu bliceerde Stenhuis dat hij weer gezond was. Hij schreef echter een aantal brie ven, die aantoonden dat zijn onderschei dingsvermogen met den dag meer zoek raakt, en die zooveel verontwaardiging wekten, dat men besloot tol de meest af doende maatregelen. DE SAMENSTELLING VAN DEN IND. VOLKSRAAD. Op het aanhangig wetsontwerp tot wij ziging van eenige artikelen der Indische Staatsregeling (verandering van de meer derheid van Europeanen door een meer derheid van inlanders) hebben de soc. dein. Kamerleden Cramer, Albarda en Vliegen een amendement ingediend, strekkend om deze verandering reeds 15 Mei '30 te doen ingaan. STEUN VOOR WEST-INDIE. Op initiatief van mr. Zeilinga heeft zich een commissie gevormd tot verleening van steun aan de slachtoffers van den storm op Java en Euslatius. Bijdragen kunnen gestort worden op de postrekening van den penningmeester mr. W. M. Westerman, te Den Haag, (No. 10175) of op diens rekening bij de Rotterdamsche Bankvereeniging te Den Haag. UIT STAD EN PROVINCIE Uit Viissingen. In 4e week van! lö tot en met 21 September zijn te Viissingen geno men 1501 gewone en 1002 volksbaden o Uit Zuid-Beveland. - Bestemd voor uitzending naar Ncd. Indië, de heer G. J. Broekhoven, te Wofcfaartsd ijk, onderwijzer 2e kl. bij hef openb. Eur. lager onderwijs. Donderdagavond kwam de raad van Kloetinge in een openbare vergade ring bijeen. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. Het bekende schrijven van het gemeen tebestuur van Arnemuiden om adhaesie te betuigen aan een schrijven door haar gericht aan den Minister van Onderwijs, vindt instemming en besloten hieraan ad haesie te betuigen. Een verzoek van J. Weststrate om uit breiding van het gasbuizennet in het Vo gelzangspad. Wordt besloten tot uitbrei ding over te gaan. Een schrijven van P. Bal om uitbreiding van het gasbuizennet in de Groe ernstig te overwegen. De voorzitter deelt mee dat een 8-tal verzoeken om aansluiting zijn ingekomen hij vindt dat vooralsnog niet tot uitbreiding kan worden overge gaan. De heer Buitenhuis vraagt of het niet mogelijk is de beslissing hieromtrent uit te stellen tot een volgende vergade ring, opdat wellicht nog verzoeken om aansluiting binnen komen, wanneer ten minste waar is dat, zooals in het schrij ven van Bal is gezegd, meerdere ingeze tenen in de Groe geen verzoek om aan sluiting hebben gedaan alleen omdat door hem reeds tweemaal een verzoek aan den gemeenteraad is gericht en daar af wijzend is op beschikt. Wanneer het de ze menschen werkelijk ernst is om gas te hebben, dan zullen zij nog wel een ver zoek inzenden. Dan eerst kan deze zaak ernstig worden overwogen. Wordt be sloten deze zaak tot een volgende ver gadering aan le houden. Een verzoek van de vereeniging voor vreemdelingenverkeer om een subsidie. B. en W. stellen voor geen subsidie te veileenen, omdat zij de werking van vreemdelingenverkeer niet van zooveel belang voor deze gemeente achten. Dit wordt na discussie met 6 tegen 1 stem aangenomen. Een verzoek van het bestuur der Po- mologische vereeniging om voor het hou den van een tuinbouwcursus een ver warmd en verlicht schoollokaal te mogen gebruiken tegen door den Raad te bepa len vergoeding en een subsidie te mogen ontvangen gelijk aan die vergoeding. B. en W stellen voor het verzoek om ge bruik te mogen maken van een verwarmd en verlicht schoollokaal in te willigen te gen een vergoeding van f5 per winter halfjaar, en op de subsidie afwijzend te beschikken. Dit wordt met 4 tegen 3 st. (de heeren Straub, de Rijk en Zweedijk) aangenomen. Het voorstel der commissie om de re kening en begrooting van het Burgerlijk Armbestuur goed te keuren, wordt met algemeene stemmen aangenomen (de heer Eversdijk, lid van het Burg. Arm bestuur, had zich verwijderd). In behandeling komt de gemeentebe- grooting voor 1929, Aan de daarbij ge voerde discussiën ontleenen wij: De heer Zweedijk had gaarne dat pre sentiegeld voor de leden van stembu- reaux werd uitgetrokken. Met 6 tegen 1 stem (de heer Eversdijk) wordt besloten f 25 uit te trekken en het bedrag te be palen op f 5 per lid en per zitting. Bij den post schilderen der ambtenaars woning vraagt de heer Hoogstraate of zulks niet wat vroeg gebeurt, hij acht het in het belang van het huis dat nog een jaar wordt gewacht ook zal dat van financieel belang zijn. Deze post blijft heeren Hoogstraate, Straub en Zweedijk). heeren Hoogstraat, Straub en Zweedijk). Bij den post belooning van den ge meentewerkman, zegt de heer Buiten huis dat het de bedoeling van B. en W. is om dezen in vasten dienst te nemen. Hij acht een belooning van f 17 p. week, waarbij dan nog pensioen afgaat en netto f 15.50 overblijft, te weinig, en stelt voor dit bedrag te bepalen op f 936 per jaar, alzoo netto 17 per week. De heer Hoogstraate wil nog iets ver der en stelt voor f 965, doch dit voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen (de heeren Hoogstraate en de Rijk) verworpen. Het voorstel van den heer Buitenhuis wordt hierna m. a. st. aangenomen. De heer Buitenhuis stelt voor elke kweekeling f 100 meer te geven en hun jaarwedde te bepalen op f 600. Hierover staken de stemmen (vóór de heeren Hoogstraat, Buitenhuis en de Rijk (de heer Straub hield zich buiten stemming), zoodat het voorstel verworpen is. Bij de bijdragen van het B. A. zegt de heer de Rijk dat hij deze bijdragen uit den booze acht. Immers deze bijdragen brengen de op te brengen belasting on geveer f 2000 lager. En wie profiteeren hiervan? De belastingbetalers, zegt spre ker en dus de beter gesitueerden, hoewel deze f 2000 bestemd zijn voor de armen. Heeft het B. A. te veel geld, dan kan dit nog wel aan andere dingen geven. Hij stelt voor de bijdragen te schrappen. Het voorstel van den heer de Rijk wordt hierna verworpen met 6 tegen 1 stem. Bij het hoofdstuk belastingen stelt de heer de Rijk voor om het aantal opcen ten op de Rijksinkomstenbelasting van 85 te yerboogen tot 100. De nevenbelas ting, die niet progressief is, waarin dos de meest gegoede en de minst gegoede evenveel betalen, die dus onbillijk is, kan _rlan terug gebracht worden op een op brengst van f 4000 wat dus al een lieele stap vooruit is. Het voorstel wordt met 6 tegen 1 stem verworpen. Hierna wordt de begrooting in zijn ge heel vastgesteld en wel op f54.100.71, met een post voor onvoorziene uitgaven van f 1056.63 wat den gewonen dienst betreft en op f 600 kapitaaldienst. De post belasting naar het inkomen op f 7200. Uit Tholen. Ruim een jaar geleden werd door de zorgen van den heer G. Amsing Jr., Consul van den ANWB te Tholen, een adres geteekend door tal van belang hebbenden aan de besturen van den ANWB en KNAC gezonden met verwij zing naar den slechten toestand van den rijksweg Halsteren-Thoolsche Veer en aangedrongen dat bij den Minister ver zocht zou worden om hierin verbetering le krijgen. Thans is bericht ingekomen dal in 1929 deze weg verbeterd zal worden. Woensdag zijn op het land van Gebrs. Klompe en M. J. Sloutjesdijk te Thole n de in zakken staande aardap- len leeggestort en de zakken, pl.m. (»0 tuks, medegenomen. De rijks- en gemeentepolitie mocht het gelukken bij een opkooper te Ber gen op Zoom de zakken op te sporen en in beslag le nemen. Een der vermoedé- lijke daders er zijn er twee) J. Br. le Borgen op Zoom is le Bergen op Zoom aangenouucn en naar '1 holen overge bracht. Naar den tweeden verdachte wordt nog gezocht. -a Zeeuwse h-V laanderen O. D. Vrijdagavond kwam de raad der gemeente Sas van Gent in openbare zitting bijeen. Alle leden waren aan;- wezig. Hel nieuwe raadslid, de heer P. Yso- baerl, werd als raadslid geinstalleerd legde den gebruikelijken eed af, waar na de voorzitter hem geluk wenschte met de benoeming Bij het verzoekschrift van B en W. van Arnemuiden om adhaesiebetuiging aan hun adres aan den Minister van OK. en Winzake de toepassing van art 104 der L O. wet 1920, meende dc voorzitter, dal het adres wel' ad rem is, doch was van oordeel', dat d,c verschil lende fracties in de Tweede Kaïner en de deskundigen op onderwijsgebied al daar door interpellaties meer zullen be reiken. waarom spr. adviseert', het veit- zoek voor kennisgeving aan te nemen. Zonder beraadslaging cn hoofdelijke stemming wordt aldus besloten. Het verzoekschrift van A. Aarsen om gemeentegrond in erfpacht en afwijking van art 7b der bouwverordening wordt ingewilligd, met dien verstande, dfcat ge bouwd wordt naar genoegen van B en W. Adressant zal doen bouwen in de Stationsstraat, naast de Wed. A. G Stub- bé. In verband met inwilliging van het voorgaande verzoek, moeten verschillen de landpachten worden ingetrokken, het geen wordt besloten. Het voorstel betreffende de greuswijr- ziging tusschen Sas van Gent en West- dorpe, werd op voorstel van den voór- ziller in geheime zitting behandeld. In de omvraag zag dc heer dc Lcux de noodzakelijkheid van hel behandelen van de grenswijziging in gesloten zitting, niet in. Tot voorzitter van nel harmoniegef zclschap De Vereenigde Vrienden te Sas van G e n l werjfl gekozen de hcc"r A Nevejan, in de plaats van wijlen <len lieer A. G Slubbé. Heden en morgen herdenkt de R. Kwer kl ie den ve ree n igin g St Petrus le Sas vau Gent haar tienjarig lief- staan Een tweetal feestavonden zullen worden gehouden, waarin hedenavond de heer Henri Hermans als spreker zal aptreden. Zeeuwsch Vlaanderen W.D. Vrijdagmiddag had te Breskcns de heer J. L. uil Walerlandkerkje het ongeluk bij bet jagen op een stoppelveld te vallen, waardoor een halm in zijn oog drong. ongelukkige zal waar schijnlijk het oog moéten nfïssen. Te S 1 u i s aan het kanaal ging Don derdag het voor een wagen gespannen paard van den landbouwer S. op ftol, verinoeaelijk daar het schrok van signaal van een auto. Door den korten dissel slingerde de wagen zoodanig ach ter het paard, dat de man, bevreesd in het kanaal Ie kullen rijden, van hel voertuig sprong en zoodanig mei liet hoofd op de sleenen terecht kwam, dat hij niet alleen een gat in het hoofd kreeg, maar met gebroken arm en been naar liet ziekenhuis aldaar vervoerd moest worden. (Voor verder Stad en Provincie zie men liet Derde Blad.) DE BIOSCOPEN. Electro. Reeds bij de eer:,te voorsletling iiu dc Electro Bioscoop gisteravond van Chaplin's „Circus" was er een groole toeloop. Of de naam van Charlie ook trekt! En het is ook waarlijk buitenge woon. Als men denkt aan de laJlooze 'Amerikaansche kiuchlfilni's die het aan kijken niet waard zijn omdat ze zou teloos cn gror zijn, en men bedenkt daarbij dal uit dal genre Chaplin's werk is ontslaan, dan vooral wordt hel duide lijk hoe hoog, torenhoog Chaplin's film's boven die anderen uit rezen. Iedereen kent uil die kluchtiUm's die eindelooze vervolgingslafereelen, waarover men len- %itle de schouders ophaalt, omdat men niet kan hegrijpen, dat iemand ze be dacht en ook niet dat er iem.ind bestaat die dat aardig vindt. En neem dan de vervolging uil hel begin van Chaplin's film op het kermisterrein. "Wat een gees tige, origineele vondsten, eu wat boeit dat alles Dal behoort wel lot de beste komische vertooningen die bestaan, even als trouwens alles dat volg! van onge wilde clownerie van deu onuoozelen en toch slimme» slunleling in "bet circus. Over liet ..waarom"?' van komische effecten Lun je niet filosofeeren. Maar er kan wel gezegd worden, dat hier eén der factoren juisl dat ongewilde is, liet vanzelf-sprexende van dien onzin. Dank zij ook het geniale spel van Chaplin En wat hel ook moge zijn: men lacht er smakelijk om, zooals men om een góe den clown in een werkelijk circus lacIiL Dat vermakelijke, dal nooit banaal wordt, is één der bijzondere dingen van deze film;, 'n ander element vau Cha plin's kunst: de zieligheid van den zwer- er dien alles legen loopt, en waarvan vooral .^Goldrush" zulke roerende din gen ^iel zien, dat element komt m .'Cir cus" nnn'der naar voren- 'Maar hel is er toch, vooral in het slot, waar de cir cuswagens wegrijden, en dat dwaze fi guurtje alleen op de vlakte overblijft. Den inhoud kunnen we laten rusten. Grappen worden niel tevoren verteld- En het beste is, dat de belangstellende z'élf gaat zien. Flora. Wall en 1/2 Watt, de droogkomieken bij uitstek ;dic werkelijk nu ecus on •mu teerbaar zijn. We hebben al vele ma len ons mot hun zeker soort steeds aparte humor geamuseerd. Een humor, die in den besten zin van hel woord iets geestigs licefl. Nu zien we zé als bokskampioenen, en nu eens in een an der genre dan gewoonlijk. Nu eens oók niet als de lieden, die de klappen krijgn, in een verhaal, waar zij de ciosvnsvoBen vervullen, aocb huiten het eigen,ijk ver band slaan; hier zijn ze nu eens wer kelijk de hoofdpersonen en het eind is vcor een hunner althans even gelukkig als dal voor zoovele hoofdrollen in zoo vele filmdrama's is. Alzoo Watt en 1/2 Wall anders dan anders. Een goed ding Want het mogelija bezwaar van hel vele zou ook voor beu gaan gelden We kennen vele „film "-houden. Thans zien we een lot nog toe onbekende. Dojan Hij doel voor zijn voórgaïigcrs niel onder en is als deze een trouw bewaker van zijn chef. Wordt deze de entourage is ergens in de wildernis mei de daarluj beboerende zeden en gewoonten in een hinderlaag bedreigd, de hond redl hem. Hier is de slimheid en trouw van onzen canis famil'iaris wel tot het hoogste opgevoerd, liaasl ónbej- slaanbaar van combinatievermogen Twee bijzonder goede films dus voor deze kermisweek. Humor van de beste soort, en de bewijzen wat ons huisdier voor ons kan zijn. Nkalmeeren en worden gesterkl door JJfyiiMndt ïwvMiAalMt0n Buisje 75cl Bij Apoth en Droglsien (Ingez. Med.) Se êportrmn weet by ondervinding welk een ■noette. opoffering training en doop zettingsvermogen net kost.de loogste pres- :atïe te geven iiy waardeert daarom temeer net record in •waliteitsacmbod zoo .schitterend geslagen doop de verrukkelijke Ingez. MedD BUITENLAND Algemeen Overzicht Frausih-Engelsrii \ioolaeioor<L I.ngekche oificicelc ju de- deeiing. Een Amerikaansche krant de New York American had een brief gepubli ceerd, waarin zij beweerde, dal zij door het Fransche departement van buiten- landsclie zaken gericht was aan de Frau- sche diplomatieke vertegenwoordigers en die bepalingen inhield der Fransch-En- gelsche vlootovereenkomsl In dien brief werd gezegd, dal de Engelsclie regeering den dringenden wensch had le kennen gegeven 0111 deze overeenkomst lot stand te brengen cn daar steeds meer op heeft aangedrongen Ten slotte, na ecu groot aantal technische besprekingen werd uil eindelijk een nieuw Engelsch voorstel ge daan. dal in den brief werd opgesomd en dat geheel overeenkomt met liet Fransch—Engelsch vergelijk Dit werd dan in den brief uitvoerig besproklein en alle gevolgeu werden ouder oogeu ge zien van hel uiet-opnemen van kleine kruisers onder de beperkende bepalingen op kruisers Erkend wordt dat djt de deur opent voor een wedloop 111 vlootbewa- pening. Gezegd wordt voorts, dat met die- ze overeenkomst ook de wensclien van Japan bevredigd worden en de belangen van de verdediging ter zee der kleinere zeemogendheden geheel worden be schermd. Naar aanleiding hiervan wordt thans van oficieele Engelsclie zijde medege deeld, dat de oficieele publicatie der overeenkomst uilgesteld is, lot de andere Groote Mogendheden er hun op- en aan merkingen over te kennen hebben gege ven, als mogelijken grondslag voor be- sprekingeu in de voorbereidende ontwa peningscommissie. Eu niet slechts een gedeelte, maar de volledige bepalingen zijn medegedeeld aan dc Ver Staten. Ja pan en Italië. De beide laatste hadden een gunstigen indruk gekregen, maar van Washington was nog niets vernomen Ongelukkigerwijze heeft de normale procedure in dit geval een massa geruch ten zonder voorbeeld verwekt, die aan de beleekenis, den omvaug en het doel van de overeenkomst een geheel verkeer den uitleg gaven De werkelijke feilen zijn dal de vor dering van de besprekingen in de voor bereidende ontwapeningscommissie voor een geruimen lijd opgeschort is door verschil van zienswijze inzake de syste men van berekening van de tonuemaat, waarbij de Engelsclie en Fransche ver.- tegenwoordigers aan hel hoofd stonden van de tegenovergestelde standpunten. Ruwweg gezegd bepleitten de Engelsclie» een berekening volgens de categorieën van dc vloot en de Fransclien door vast stelling van een globale tonnema-al. welke de verschillende mogendheden naar haar behoeften konden indeden. Als resultaat van particuliere bespre kingen zijn de Engelsclien en Franschen tot een compromis gekomen, dat hel mo gelijk zou 'maken, dat er meer voortgang kwam in de besprekingen in de voorbe reidende ontwapeningscommissieals dc andere groote zeemogendheden hel ten. minste aanvaardden. Wanneer hel compromis niet aanvaard baar bleek, aldus de verklaring verder, zou dit automatisch zijn beteelcenis ver liezen, in welk geval een oplossing ge-

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1