MET CICÜS Dinsdag 18 September 1928 No. 221 174* Jaargang ANT. Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel, 'Abonnementsprijs per kwartaal ▼oot Mdidelburg en agentschap Vlis- idngen f 2.30; elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiên worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiên: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen SO cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager Familieberichten en dankbetuigingen ran 1—7 regels 12.10, elke regel meer SO cent. Kleine advertentiên niet groo- Ier dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor afbetaling. Advertentieën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiên moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des EÜATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. BIJ HET BEGIN HER LAATSTE RONDE. In een Troonrede worden geen par- tij-politielce kwesties aangeroerd, en in de beden uilgesproken troonrede wordt er dan ook niet over gesproken, dat in Juli van bet volgend jaar Kamerverkie- ziDöen plaats hebben, zoodat hoogst waarschijnlijk een ander kabinet de vol gende troonredje aan de Koningin zal voorleggen. Deze troonrede is een zwanenzang van het in termezzo-ka binet-dc Geer. En juist omdat het afkomstig is van een in termezzo-kabinet of le wel een partijl- loos kabinet, is die zang een even rustig, emotie-loos liedje als de twee vorige troonreden. Was niet alles wat naar par tijstrijd zweemde door dit kabinet uit zijn werksfeer verbannen? Onbelangrijk? Neen, zeker niel. Er ko men interessante aankondigingen in voor. Bijv. die betreffende wetsontwerpen zake herziening van de gemeentewet en herziening van dc flnancieele verhou ding van Rijk en Gemeenten. We vragen ons- echter af of er opzet en bedoeling zit in het vormverschil waarin dïe aan kondiging geschiedt- van de herziening der gemeentewet is „een spoedige in diening te verwachten"; ten opzichte van die financieele verhouding zal een voor stel „uw aandacht vragen". Wordt door dat verschil aangeduid dat dit laatste voorstel nog dit zittingsjaar zal moeten worden afgehandeld, en dat de herzie ning der gemeentewet nog gerust tot een volgend jaar kan blijven liggen? Er is meer dat zal moeten blijven lig gen. Wanneer een'kabinet in zijn lèktsle troonrede spreekt van voorstellen die in Vergevorderden staat van voorbe reiding zijn, dan is het tien-tegen-één dat <l(ie niet meer in dit zittingsjaar zullen worden afgehandeld. Dat geldt dus in dit geval van de als zoodanig vermelde ontwerpen inzake het pacht- contract, de minimumloonen in de buis industrie, dc bescherming van jeugdige personen en vrouwen bij landbouwar- 'beid en de regering der werkloosheid- verzekering. Dat zijn eigenlijk maar vlag getjes ter versiering. En vallen daaronder ook niel de ontwerpen van een natuurbeschermings wet §n een monumentenwet, die „tege moet kunnen worden gezien?" Een volgend kabinet zal wel over liet mfeerendeel dier voorstellen moeten be slissen oi het die handhnaaft. De eenige voorstellen die met eenige stevigheid worden gesteld naast dc reeds aanhangige ontwerpen zijn die: betref fende de arbeidsovereenkomst van sche pelingen (heel belangrijk voor de be trokkenen maar niet van algemeenen aard), en betreffend^ hot huwelijksgoe deren recht (wal heel wat anders is dan het huwelijksrecht dat in de laatste ja ren de aandacht heeft bij verschillende partijen). Dat de nuanceering waarmee van den eoonomischen toestand wordt gewaagd, weer een likje gunstiger is dan die in de vorige troonrede, worde met voldoe ning geconstateerd, al vqlgt er de waar schuwing op dat de finanlleele toestand tot soberheid blijft manen vanwege de hinderlijk hooge belastingen. Overigens geeft deze troonrede geen ^aanleiding tot besprekingen Natuurlijk zegt dit niets tegen diL kabinet, dat trou wens tegenover de Staten Generaal zich niet bono door een troonrede maar door een simpele „verklaring" bij een ge woon Kamerdebat. Het gewicht van de troonreden is al langen tijd verminderd. Wat in de milli) oencnola geschreven wordt, is al sedert jaren meestal veel belangrijker gewor den. BINNENLAND DE OPENING DER STATEN- GENERAAL. Heden heeft H. M. de Koningin, ver gezeld door Z. K. H. den Prins der Ne derlanden en door H. K. H. Prinses Juli ana op de bekende plechtstatige wijze in de Grafelijke Zalen op het Binnenhof, waar de leden der Eerste en Tweede Ka mer in Vereenigde vergadering waren bij eengekomen, mitsgaders een groot aan tal genoodigden, "het nieuwe zittingsjaar van de Staten-Generaal geopend. Dit schouwspel blijft, al is het jaar ii jaar uit precies hetzelfde slechts ver leden jaar was het eenige nieuwe de ver schijning voor de eerste maal in den stoe! van Prinses Juliana honderden en hon derden kijklustigen trekken. Zoo ook weer heden. En ook weer evenals altijd, waren de drommen het dichtst ter plaat se waar het meest te bewonderen valt: de omtrek van het Koninklijk Paleis, waar tegen 1 uur 's middags de Konink lijke stoet afrijdt en dan het Binnenhof, dat, reeds eenige uren vóór de stoet daar ter plaatse stil houdt vóór den met rood fluweel en goud overhuifden ingang, een tooneel van een en al levendigheid en schitering biedt, door de aankomst van in ambtsgewaad of uniformen gekleede autoriteiten, die, meerendeels door hun dames vergezeld, de plechtigheid komen bijwonen, Onnoodig te zeggen dat ook langs den weg dien de stoel heen en terug reed: Noordeinde, Heulstraat, Lange Voorhout, Korten Vijverberg en Binnenhof de be langstelling heel groot was. buitenshuis, maar ook niet minder binnenshuis, want aan de overal geopende vensters zaten bewoners en gasten opeengehoopt. Even vóór 1 uur verliet de Koninklijke Familie toegejuicht door de menigte, en onder de tonen van het oude Wilhelmus, gespeeld door de Koninklijke Militaire Kapel, het Paleis. De aldaar opgestelde Eerewacbt van 100 grenadiers, presen teerde de geweren en het Regiments vaandel neeg toen Koningin, Prins en Prinses instegen in de gouden koets, be spannen met acht paarden, terwijl uit de verte over de stad het eerste der minuut- schoten daverde, welke van het Malie veld uit, tijdens den duur der plechtig heid uit een batterij van vier kanonnen werden afgegeven. De stoet weid geopend door een deta chement cavalerie, waarbij de Standaard van het korps en de Trompetters, die van tijd tot «tijd schetterende fanfares aanhie ven,. De gouden koets werd voorafgegaan door een hofrijtuig met den oppercere moniemeester, graaf du Monceau. Ter rechterzijde van dip gouden koets reed te paard vice-admiraal Bauduin, chef van het Militaire Huis, en links de Gouver neur der residentie, gen.-majoor Insinger. Achter de statiekoets sloten zich te paard aan alle officieren van het Mili taire Huis der Koningin. Een commando cavalerie sloot dpn stoet. Omstreeks kwart over één uur bereik te de stoet het geheel afgezette Binnen hof. Hier vond Hare Majesteit, voor de eerste maal bij deze plechtigheid, een eerewacht, gevormd uit het korps Mari niers te Rotterdam. Bij den ingang stonden zes marine-of ficieren van Haar Militair Huis. In de Ridderzaal was reeds een deel der hofhouding aanwezig. Na aankomst van den stoet sloten zich bij deze Hofdignitarissen nog aan alle le den van Harer Majesteit's Militaire Huis, die in den stoet hadden medegereden, benevens de marine-officieren. Gevolgd door al deze Hofdignitarissen en verder door de leden uit Eerste en Tweede Kamer, aangewezen om de Ko ningin in- en uitgeleide te doen, begaven de Vorstelijke personen zich naar de voor hen bestemde Troonzetels. De commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal die H. M.c de Koningin in de Riddezaal ontving en uitgeleide deed, bestond uit de Eerste Kamerleden de Vos van Steenwijk, Slingenberg, Die penhorst, de Wit en Gelderman en uit de Tweede Kamerleden van Sasse van Ysilt, Schokking, Beumer, van Schaik, Ridder van Rappard, Zijlstra, van Gijn, mevrouw Bakker-Nort, Tilanus en Bierema. (Zie voorts onder Laatste Bfcrichten). STENHUIS BEDANKT NIET. Het Hand. verneemt dat de oud-voor zitter vari het Ned. Verbond van Vakver- eenigingeti, het Kamerlid Stenhuis, op den eisch van het bestuur der S. D. A. P 9 Sept, j.l., goedgekeurd door den Partij raad, voor het lidmaatschap der Tweede Kamer te bedanken, niet is ingegaan De heer Stenhuis zal nu in het laatste jaar van deze parlementaire periode niet worden erkend als Kamerlid der S. D. A. P. DJE RIJKSMIDDELEN IN AUGS. 1928. De opbrengst van de Rijksmiddelen, ■^hoofdsom en opcenten) over de raaand^ Augs. 1928 bedroeg f37.151 165, tegen f38.516 012 over de maand Augs. 1927. Het één twaalfde gedeelte der raming over T gcheele jaar bedraagt f 38.-831,416 We laten hieronder volgen do opt- órengst over de eerste acht maanden van 1928 vergeleken met die over de eerste acht maanden van 1927. Grondbe!. f17 612.831 f 17.054.060 Pers!, bel- -18 310,835 19,351,183 Ink. be!. - 65 244 81S J 69,378,709 Verm.. bei. - 7.903 215 - 7 631055 Div. en T. -13.490.409 -.14 618.783 Inv. recht - 41,583.573 438.254 165 Stat. recht - 3.018 981 2.S46.518 Zout - 1 314 868 -> 1 '415.150 Geslacht - 7088.319 6 680 204 Wijn - 1446.243 - 1 177 948 GedistiÜ. -2S.910J320 ^29.121.914 Bier - 8.981.495 «v8.815.176 Suiker - 30 537.457 4291-11 076 Tabak -15.470.846 415 071.618 Rijw. belast - 615 620 .'2.711419 Gond. Zilver - 669.335 621.327 Zegoir. - 18.292 172 v 18.250 875 Regist. recht - 18.220 671 - 14 333 096 Succ. recht -24.877.126 -'32.642,680 Domeinen - 2.061,446 -■ 2 125.988 Staatslot. - 437.460 - 437 622 Jacht, iscli - 183 103 - 184-862 Loodsgeld - 3.245"G83 3 278 405 Totan' f 329 516 872 f335 177.1 11 De opcenten ten bate Van het Lee- ningsïonds gaven over Vugs. 1928 eon opbrengst van f 1.685.756, legen een be drag van f'6.235.660 in Augs 1927. De inkomsten ten bate van het „We genfonds'' gaven over Augs. 192S een opbrengst van 1'569.510 Rijvvielbelas- ting 90 procent werkelijke opbrengst f 91.2S2. POGINGEN TOT OPRUIING. Men schrijft aan het Hand. uit Maas tricht: Het was te voorzien, dat van revoluti- onnaire zijde een of andere manifestatie was te verwachten bij gelegenheid der manoeuvres in Limburg. Deze is dan ook niet uitgebleven. Dezer dagen ontdekte men op zekere gelegenheden in de Maastrichtsclie ka zerne opgeplakte briefjes, die een zeer opruiend karakter droegen. Er zou zelfs in aangedrongen zijn om op de Koningin, wanneer zij in Limburg zou komen, te schieten. Er is een onderzoek ingesteld, dat op eenige moeilijkheden stuitte,, daar men de daders niet wilde aanwijzen. Toch werden eenige soldaten uit Overijsel als verdacht vastgehouden. Het onderzoek duurt nog voort. DE BURGEMEESTER VAN AMSTERDAM. Op zijn verzoek zal den burgemeester van Amsterdam om gezondheidsredenen door de regeering een verlof worden ver leend voor den duur van ten hoogste vier maapden. Deze vacantie zal ingaan op 27 December a.s., op welken datum de burgemeester te Amsterdam scheep zal gaan voor een reis naar Nederlandsch- Indie- Het ligt niet in de bedoeling van den heer De Vlugt, zich door een der leden van zijn gezin te doen vergezellen. (Hand.) DE TOLKWESTIES. Aangaande de onderhandelingen tus- schen het Hoogheemraadschap te Muiden het Ministerie van Waterstaat over het overnemen van den tol aldaar, ver neemt het Hand., dat partijen al eenigs- zins meer tot elkaar zijn gekomen. UIT STAD EN PROVINCIE Door een misverstand schreven wij gisteren in het artikel over den wateraf- oer van Walcheren dat aannemer van hel uitdiepen van dc VHssingsche wa tergang is de heer Geluk, dit moet zijn de heer Goedegebuure uit Tholen. Uit Middelburg. Het einde van het seizoen van uil voeringen in de openlucht nadert met rasse schreden en morgenavond zul len de Molenwater-bezoekers zeker in groo te getale naar het plein trekken om de laatste uitvoering van het Middel- huirgsch Muziekkorps bij te wonen in dezen zomer. Tot nu toe is geen enkele maal moeten wordeu uitgesteld en als dit morgen weer niet het geval is, dan zullen le ongeveer 10 uur de laalsle tonen wegsterven en het zal' lot vol gend jaar Mei duren eer bet Korps zich op deze plaats weer doet hooren. Moe velen hebben ook dit jaar bier weer genoten van het vele goede, dat onner de leiding van den heer Joh. H. Caro een enkele maal onder die van den heer A. Calatz is ten gelioore bracht. Zij zullen daarvoor zeker dank baar zijn. Velen onder hen zijn zeker in slaat om die dankbaarheid te toonen door zich als zij het nog niet deden op le geven als contribuant van het Mid- delburgsch Muziekkorps bij den penni meesier. den heer J. R. Domonie, of een der andere besluursleden. Zeker zullen gaarne nu reeds velen worden ingeschreven voor 1929 Laat men daarom morgenavond nog eens ko men genieten van het mooie program ma, dat slaat le worden uitgevoerd Wij namen kennis van de te spelen nummers en welen daardoor, dat weer voor „elclc wat wils" wordt geboden. Bij een bezoek aan dit concert, kan dan tevens de tent nog zien in zijn heerlijke pracht van groen Maar ditmaal zal men zich dan tevens met ons afvragen hoe men er toe ge komen is, het schilderen van de tent juist legen liet einde van het speelseizoen le ondernemen. Wij begrijpen niel waar om daarmede niet gewacht is tot na het beëindigen der conccrlen en ver bazen ons over dergelijke regeling V; werkzaamheden bij gemeentewerken. Bij Kon. besluit is, met ingang v 1 October 1928 benoemd tot inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen Ier inspectie Middel' b li r de heer J. J. Rus aid,aar, adjunct-inspec teur. In verband met het bericht over de verlaging van den broodprijs alhier, in ons nummer van gisteren, vernemen wij nog nader, da{ door de „Broederband" Zaterdag j.l. door middel van hare brood bezorgers bekend werd gemaakt dat de broodprijs met één cent zou worden ver laagd. Daags tevoren, dus Vrijdag 14 Sep tember, werd door 't bestuur van „Voor uit" besloten den broodprijs met twee cent te verlagen. Van dit besluit werd de „Broederband" schriftelijk in kennis steld. waarna deze ook- haar -prijzen met die van „Vooruit in overeenstemming bracht. Uit Viissingen. De toestand van den jongen man, die Zondagavond te Viissingen bij een vechtpartij in den buik werd gesto ken, is thans gunstiger. De dader, zekere M., is onder Noord Kraaijert aangehou den en ter beschikking van den commis saris vap politie te Viissingen gesteld. In de gisteren te Viissingen ge houden vergadering van de vereeniging .Rijwielpad Walcheren", werd besloten tot aankoop van een stuk bosch onder Valkenisse ten einde een doorgaand pad MiddelburgZoutelande te krijgen. De voorzitter, de heer C. A. van Woelderen, wekte tot extra steun op om dit plan uit te kunnen voeren en hoopte, dat velen, die dit tot nu toe verzuimden, lid zullen worden. Uit Walcheren. Na go twee gevallen, vermeld jn ons blad van Zaterdag j.l. is to Souburg weder een geval van paratyphus gecon stateerd, zoodat dje ziekte thans in drie gezinnen heerscht. o Uit Tb olen. In de Staatscourant no. 181 zijn afgeiiondigd de Staatsbladen no. 347. 348 en 3-19, bevallende het besluit van den 25sten Aug. *7928 tot vernieling van de besluiten van B. en W. van de ge meente Oud-Vossemccr d.d. 28 Maarl 1928, waarbij aan J. M. Engel- aart en 20 alnderen ontheffing is ver leend van de verplichting tot aansluiting aan het buizennet voor hun in eigendom toebeboorendde en binnen 25 meter af stand van de buizen der drinkwater leiding gelegen woningen; waarbij aan M. C, van Driel en een ander ontheffing is verleena van do verplichting tol aan sluiting aan het buizennet voor bun in eigendom tocbelioorendp en binnen 25 meter afstand van de buizen der drink waterleiding gelegen woningen; waarbij aan L. de Later ontheffing is verleend an de verplichlng tot aansluiting aan het buizennet voor een hem in eigendom toebehoorende en binnen 25 meter af stand van de buizen der drinkwaterlei ding gelegeu woning. Uit St. Philipsland. Het ruim 2-jarig dochtertje van den heer S. E. le St Phillips la ndj, reed met een broertje mee op tl/* fiets. Het kwam daarbij le vallen en brak oen vingertje zoodanig, d,at het nog slechts met een klein gedeelte aan djé hand be vestigd bleef. Hel vingertje is voorlook met het wereldsucces der wereld successen komt 111I (Ingez. Med.) pig gehecht, terwijl na enkele dagen zal blijken of liet afgezet moet Worden. {7a Nwsb*). Zee u w s ch-V 1 a a n de ren O. D. Aan liet s'ot der jongste raadszitting van Stoppeldijk deelde de lieer Staal mede, volgens een verslag in Zelandia. dat a's gevolg van do groote verande ring in het college van B. en W. del.be- genwoordigc B. en W- geen verantwoor ding kunnen dragen voor die groote uit gaven voor hun Optreding gedaan. Zij kunnen vooral de verantwoording niet op zich nemen van bet groote nadeelige slót van den dienst '27, diie zij a!s een ramp voor Stoppeldijk beschouwen. Het na- dee'ig slot der gewone uitgaven over djen dienst 1927 bedraagt niet mindjer dan 1' 1199 841/2- Dit is bote te schrijven aan le lage heffing van inkomstenbelasting in 1927. In 1927 werd geraamd f27.772 53Vs» en bij een heffingspercentage van 1.75 werd sïechts- ontvangen f 16 787,824.I)it on verantwoordelijke raadsbesluit is oorzaak an aeze groote catastrophe en drukt uitsluitend op den raad, die het vorig jaar in September is afgetreden» De heer Raes zegt, dat ze die verant woordelijkheid wel op zich zullen ne men. Als er anders niets bijkomt, dan staat het goed. De heer van Crancnhroeck is van meeniirpg dat een heffmgspcrcentagc van 1 75 niel tc laag is. De Voorzitter meenl, dat dit jaar met het oog op den rijken oogst gunstiger zal .zijn -0r Zeeuwsch Vlaanderen W.D. Door den bietenbond, afdeeling Groede, is in zijn vergadering van 15 dezer, tot controleur gedurende de bie tencampagne 1928 benoemd de heer J. Casleleijn Moggré te Groede. Er hadden zich 11 sollicitanten aan gemeld. KERKNIEUWS Gerei. Kerk. Beroepen te Zierikzee, dr J. Lonkhui zen, predikant te Chicago, tijdelijk hier te lande- Bedankt voor hef beroep naar Anna Jacobapolder door H. v. d. Zanden te Wapenveld. G e r e f. Gem. Beroepen te Borssele, ds. A. Verhagen te Middelburg. KUNST EN WETENSCHAP Tijdens de j.l. Maandagavond gehou den repetitie der zangvereeniging „Tot Oefening en Uitspanning" te Middel burg, is door het bestuur het volgende programma voor het ingetreden seizoen medegedeeld: Maandag en Dinsdag 17 en 18 Decem ber 1928 groote repetitie en uitvoering van Manasse van Fr. Hegar. Solisten: me vrouw Ludolff-Geysen, Haarlem, en de heeren E, Miedema te Scheveniogen en Jan van Rijsselberg te 's-Gravenhage. Woensdag 6 Februari 1929 uitvoering door het Nederlandsch vocaalkwartet, de dames Peltenburg en Luger en de heeren van Tulder en Dekker. Maandag en Dinsdag 29 en 30 April 1929 groote repetitie en uitvoering van het nieuwe werk van dr. Joh. Wagenaar Jupiter Amans en enkele andere werken van denzelfde. Aan den vleugel de com ponist; solisten: mej. Mart. Dhont en de heeren Jac van Kempen te Bloemendaal en Jan Dekker te Bilthoven, ONDERWIJS Geslaagd voor het machinist en-di ploma A de heer A. A. Goethart, leerling van de dc Ruijterschool le V1 i s s i n - - Bij Kon. besluit is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B, S. te T e r- neuzen de heer G. A. den Decker tc Amsterdam. - Bij dc Utrechtsche vrouwelijke stu- dentenvereeniging zijn gisteren 90 nieu-

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1