No. 204 Woensdag 29 Augustas 1928 3 71° Jaargang Bij dii nummer behoort een BINNENLAND .NEDERLAND EN HET ANTI-OOM.OCLS- VERDRAG. De Amërikaansche regeering heeft den Nederlandsohen minister van builenland- sche "zaken, jhr. F. Beelaerts van Blok land, een brief doen toekomen, waajrin zij mededeeling doel van het feit, dat verscheidene regeeringen eergisteren te Parijs een verdrag hebben onderteekend, waarbij zij op zien nemen den oorlog te verzaken als middel van nationale poli tiek in hun onderlinge betrekkingen en te zullen trachten uitsluitend langs vre- delievenden weg de oplossing te zoeken van alle meeningsverschillen, welke lus- schen hen mochten rijzen, De brief geeft dan een overzicht van de totstandkoming van het verdrag en den inhoud daarvan. Hierop volgt de kennisgeving dat landen, die zich bij het verdrag willen aansluiten, dit kunnen doen en zich daartoe kunnen bedienen van de bemiddeling der Ame- nkaanschc regecring. HET TOEZICHT OP DEN INTER. NATIONALEN WAPENHANDEL. De Zwitsersche correspondent van de N. R. Ot. meldt: Prof. mr. Bulgers heeft in de vergade ring der Yolkenbondsoom m issie vóór hel toezicht op de wapen fabricage namens de Nederlandsche regeering meege deeld, dat de Nedprlandsche oorkonde van de ratificatie der Yolkenbondsoon ven tie van 1925 betreffende het toezicht op den internationalen wapenhandel in September te Genève zal worden rieer- DE FILMKEURING. De Voorzitter der Centrale Commissie voor de filmkeuring vestigt er de aan dacht op, dat op 31 Augustus de over gangstijd van zes maanden geëindigd is, welken de wel voor het vertoonen van oude films heeft toegestaan. Te beginnen met 1 September mag er in Nederland geen enkele film in het openbaar vertoond worden, die niet door de Centrale Commissie gekeurd en toe gelaten is, blijkens een door den voor zitter dier Commissie verstrekte keurings- kaart. Deze kaart moet steeds in het ge bouw, waarin de film vertoond wordt, aanwezig zijn en te allen tijde op ver zoek aan de met controle belaste per sonen vertoond worden. De zg.n. overgangskaarten, waarop ge stempeld staat: geldig tot 1 September 1928" zijn buiten werking gesteld. Na genoemden datum mogen er dan ook nergens in ons land meer ongekeurde platen en foto's ter réclamé voor films worden opgehangen,. Gekleurd reclame materiaal is van het stempel der Centrale Commissie voorzien. Jn verband met talrijke vragen vfestigt de voorzitter er nog eens met nadruk de aandacht op, dat geen enkjele film, die in het openbaar vertoond wordt, onverschillig van welken aard of strek king zij ook is, van de keuring door de Centrale Commissie is vrijgesteld,. GENEESKUNDIGE BEHANDELING OP DE ONDERNEMINGEN IN SURINAME. De Ondernemersraad voor Suriname heeft in het leven geroepen een werfc- eommissie tér bestudeeriing van het vraagstuk der geneeskundige behande ling op de ondernemingen in Suriname, welke commissie daaromtrent mtede in verband met de in Suriname geldende geneeskundige belasting, uitgewerkte ad viezen zal voorbereiden en de regeering zal aanbieden. DE VERSNELDE VERVENING IN DRENTHE. Minister Kan zal Vrijdag a s. naar Em- men gaan om in de raadszaal aldaar te confereeren met de verveners over hét verleenen van toeslag op turf. De com missie voor versnelde vervening, de Commissaris der Koningin in de provin cie Drenthe en de Burgemeester van Em- men nemen aan de besprekingen deel. DE KEURING VAN SPOORWEG PERSONEEL. De directie der Nederlandsche Spoor wegen heeft per dien slodder aan het personeel ter kennis [gebracht, dat een beambte die bij zijn herkeuring in hoo- ger beroep, voor de oogen het onderzoek en vaststellen van een conclusie door simulatie heeft onmogelijk gemaakt, ge straft is met ontslag op staanden 'voet, welk ontslag door bet scheidsgerecht is gehandhaafd. De directie stelt dit voorbeeld aan het personeel lol waarschuwing opdat het zich bij een door de maatschappijen in te stelden lichameljjk of oogheelkun dig onderzoek niet aan simulatie schuldig «al maken ACTIE ONDER 11ET SPOORWEGPER SONEEL. Naar aanleiding van de gunstige be- drijfsuitkomsten de r Nederlandsche Spoorwegen is door verschillende hoofd besturen bij den Personeelraad een voor stel aanhangig gemaakt om actie te voe ren voor vermeerdering van inkomsten,. Is de „Volkskr." wel ingelicht, dan zal de Personeelraad, deze, het geheele personeel in teres see rende kwe&lie bin nenkorl in behandeling nemen. DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN DE MIJNINDUSTRIE. Door den Algemeenen Ned Mijnwer- kersbond is een brief aan de Contact commissie van de mijnindustrie gezon den, waarin geklaagd wordt, dat in ver schillende mijnen de collectieve arbeids overeenkomst ten aanzien van den ar beidstijd niet wordl nagekomen. UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. De heer mr. H. v d. Beke Callenfels heeft ontslag genomen als lid van den gemeenteraad alhier. De voorzitter van het Centraal Slembureau heelt daarop benoemd verklaard, den heer J. Drom kers, die bedankt heeft; daarop den heer "Wi. F. van Meereudonk, die eveneens heeft bedankt. Eindelijk is benoemd ver klaard de heer Mr W. F. E. Baron v. d Feltz, die de benoeming heeft aange nomen. Uit Vlissingen. Door de politie te Vlissingen aangehouden een Duitscher wiens .op sporing racdographisch was verzocht we gens diefstal te Papendrechl. De man heeft bekend. Uit Walcheren. - Dinsdagavond bracht de muzickver- eeniging „Arne's Genoegen' te Arne- muiden een serenade bij het echt paar Jan Kraamervan Eenenaam, wel ke hun 50-jarige echtvcreeniging vier den. Onder groote belangstelling, zoo wel van de jubileerenden, als van de inwoners werd deze serenade met de noodige aandacht aangehoord (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel.) KERKNIEUWS Voor een zeer talrijk gehoor hield ds. H. De Jonge, Herv. Pred. te Bergen op Zoom, Zondagmorgen zijn gedachtenis rede naar aanleiding van zijn 25-Jarig ambtsjubileum. Zijn tekst wais 1 Korinthe nn -. 13. Op den eigenlijken feestdag, 23 Augustus, was ds. De Jonge reeds van verschillende kanten gehuldigd Ook uit Kr abbend ij ke, waar hij in het belang der Vrijz. werkzaam is, ontving hij blijken "van waardeering. - Ter vervulling van de vacatures in de Ned. Herv. Gemeente te Den Haag wegens vertrek van de predikanten dr. Troelstra, ds. Vermeer en dr. de Groot is een gros van predikanten geformeerd, waaruit het Kiescollege 13 September een drieLal zal kiezen voor de vacature dr. Troelstra. Op de lijst komt o a. voor dr. Slote- maker de Bruine, thans minister van landbouw en handel. Van de Zeeuwsche predikanten wordt de naam van Ds A. de Voogd te Vlissingen vermeld. ONDERWIJS Geslaagd te Utrecht voor het exa men Fransch L. Of de 'heer J. Ho uier man te Se roos kerke. - Geslaagd voor kommies der Dir,. Belastingen de heer J". K. Melse, te Meliskerke. Benoemd met ingang van 1 SepU le-k. lot onderwijzeres aan de O. L. School te Katten dij ke mej. E. T. Meijaard te Schore. De raad van Deventer besloot .gis teren met algemeene^lemmen tot goed keuring van het voorstel van B(. en W. om met het Rijk een overeenkomst aan te gaan tot de stichting alhier van een landbouw huishoudschool tot de opleiding van leeraressen bij hel landbouwhuis- houdonderwijs. Verkeerswezen, Post, e» Telegrafie P. T. e n T.-d i e n s t op 31 Augustus In verband met den verjaardag van II. M. de Koningin zal het Pöst- en Te legraafkantoor alhier voor den pósl- öienst niet later zijn opengesteld clan tot 11 uur; voor busrechthouders bestaat ,er gelegenheid tot diet afhalen van stuk- Brti als oj) andere werkdagen. Hel kantoor zal op dien dag ge sloten zijn voor den postcheque- en girodienst (behalve voor spoedbehande- ling), voor de behandeling van post wissels (uitgezonderd telegrafische) van poslbewijzen, quitantiën en pasmunt. Openstelling voor den telegraaf- en telefoondienst als op andere werkdagen De 3e briel'posLbestelting, alsmede de 3e lichting van de bjjbussen van 14.05— 15.05 zal qjet worden uitgevoerd. De aulobuskwestie te Bergen op Zoom De verkeenscoulroleur in Noordbra bant, bijgestaan door marechaussees heeft Maandag onder Woensdrecht an dermaal een autobus van firma P. Lief broer te Bergen op Zoom op weg naar Putte het doorrijden belet- Mr. Hartog te Bergen op Zoom, rechtsgeleerd raads man van de fa. Liefbroer sommeerde den chauffeur onder bet doen van hef tige verwijten tot den verkeerscontro- leur, zich niet te storen aan deu ont vangen last lot stopzetting van den dienst Marechaussees hebben legen mr Har tog wegens opruiing procesverbaal op gemaakt, hom gearresteerd en naar Bergen op Zoom overgebracht ïlel lid van de Provinciale Staten van Noord-Brabant de heer P G. Griivs. heeft aan het college van God. Staten schriftelijke vragen gesteld inzake deze aulobuskwestie. Men meldt aan de Maasb uit Tholen- Wat de heilzame gevolgen kunnen zijn eener doelmatige toepassing der wet „Openbare Vervoermiddelen is op ons eiland reeds zichtbaar. Thans nu ér ein delijk een broodje te verdienen is door de twee autobusondernemers die van de Kroon concessie verkregen, doen deze blijkbaar het mogelijke om aan alle ver wachtingen te beantwoorden. Meer en betere bussen zijn reeds in gebruik en andere nog in bestelling, terwijl aan ve le plaatsen zeer is uitgebreid hel ver keer met Tholen (stad) van waaruit de tram niet minder dan tien goede aan sluitingen heen en terug geeft op de treinen te Bergen op Zoom- 0 Telegraaf en telefoon tijdens de O. S. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie ontving een zeer waardeerend schrijven van Reuter's Persbureau te Londen over de organisatie van djan te legraaf- en telefoondienst tijdens die Olympische Spelen, liet bureau getuigt, o. a. ook in ver gelijking met hetgeen bij gelegenheid van vroegere Olympische Spelen in andere landen werd verricht, <}at aan de Ne derlandsche administratie de grootst mogelijke tof toekomt voor de getroffen regeling, wefice aan cte hoogst denkbare eiscben op dit gebied heeft voldaan. Het verzoekt aan zijn grooten dank en voldoening uiting tc geven tegenover het geheele personee;, van hoog tot laag, dat aan dezen voortreffelijk ingerichten dienst heeft medegewerkt. RADIO Invoering van den beeld- omroep i n Nederland Naar de Maasb. verneemt zal hel weekblad „Radiowereld'^ thans een werkzaam aandeel gaan nemen in de verdere ontwikkeling van bel zien per radio; hel heeft namelijk tot liet in be drijf nemen van een modernen beeliil- zender besloten De ingebruik te nemen installatie, is in staat foto's van 10 maal' 10 elf. met verbazingwekkende accuratesse in minder dan 5 min. over te brengen. ff RADIO-PROGRAMMA. Donderdag 30 Augs. Hilversum.' 1071 M- 12.30—2.00 Lunch,muziek trio F Cour- lel 6.00-^-7.45 Concert Trio Verhieij. 8.01 9.00 Orgelconcert 'door A Alt, in de Ned. Herv. kerk te Bolsward. 9.059.50 Soliste,nconcert. Marion Carley, piano, Dureux, cello. 9.50—11.00 Omroeporkest. 10.15 Persber. Huizen, 340.9 M Na 6 uur 1870 M. Uitsluitend NCRjV-uitzendingen. 12.30—1.15 Concert, mevr I. Mulder Belser, alt, mezzo F. Uijttenboogaard, orgel en piano 5.30—7 00 Concert, mevr. R A. v. d. HorstBleekrode, piano, H v. d. Horst Jrcello, H. Hermann, viool, 7.308.00 Spr. G. Iveijzer De pensioen wet voor burgerlijke ambten aren. 8.00— 9.30 Concert mevr. Job:, v. 'He lom a v Nicuwenhoven, zang, mevr. H. Helder manSmit .piano, IJ. Vos, viool, 9 30 or" gelcoucert door G. ter Braake. Da ven try, 1600 M. 10 35 Kerkdienst. 10 50 Nicuwsber. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Concert (.art, tenor, piano 12.20—2 20 Grarao- fooninuziek. 3 20 Vesper v'an de West- minister Abbey. 4.05 Voorlezing 4.20 Or gelconcert van Mme. Tu-ssaud's cinema 1 50 Dansmuziek. 5 35 Kinderuurtje. 6.20 Landbouwber. 6.10 Muziek. 6,50 Nicuws ber. 7.05 Dansmuziek 7.20 Koorzang en causerie. 7.35 De Cellosonaten van Beet hoven. 7.50 Concert De militaire kapel, B. de la Porte, ad. M. d'Öisly, tenor, 9.35 Lezing: The way of Ihe world 9 50 Nicuwsber. 10.10 Chariot's uurtje Vroo lijk zang en muziek. 11.10—12 20 Dans muziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12 20 Protest causerie. 1.50^-2.10 Or- Ke-slconcert 1 055 05 Orkestconcert. 8.50—11.20 liet kwartet „Radio Paris" en causerie. Langenberg, 469 M. 12.301,10 Mechanische muziek 1.21 —2 50 Luinconcert, Philharm. orkest 6.20—7 15 Celloconcert 8.35 Robert Kop- pelavoud Weragorkest en declamaties Daarna lot 12.20 Dansmuziek. Kö n igk w u s t er h a u sen, 1250 M. (Zeesen). 12 20—5.20 Lezingen. 3.20 -6 20 Or kestconcert. G.20—S 05 Lezingen. 8 30 „Die blaue Mazur", operette in 3acten van Léhar. 10.30—12 50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4 35 Russische liederen 6 20 Orkest" concert .8.20 Concert in de St Georgs kerk werken van Bach, koor .orkest en soli 935 Concert, werken van Mozart en Beethoven Daarna tot 11.20 Cabaret Brussel, 509 M. 5.20 Trio-concert 6 50 Orkestconcert. 8 35 Gramofoonmuziek. 8 .50 Concert in Spa, M. Dembois, cello Mille. Parijs, zang 10 35 Sluiten. BUITENLAND Algemeen Overzicht Na de onderleekening van het Kellogg-pact. Direct al den eersten dag na de onder leekening lieblen zich liiefhébbers aan gemeld hel Kelloggpact te onderteeke- nen. Volgens de Temps Denemarken, Roemenië, Z. Slav ic en de Z. Amerikaan- sche staat Peru. Maar er is ook een staal, die de anderen er om begrijpe lijke redenen zeer graag bij willen heb ben Rusland- Herbelle, de Franscbe ambassadeur te Moskou, heeft n.l1. gisteren aan den volks commissaris Lilvvinoff de aan do Sovjet- Unie gerichte uitnoodiging der Franscbe regcering lot onderteekening van hel Kel logg-pact overhandigd. Dit geschiedde weinige minuten nadat het verdrag te Parijs was onderleekend. Volgens een officieele Russische mededeeling wees Herbette er op, dat de Soyjetregeering zelf den vvcnsch had geuit, liet pact Ie cmderteekenen op dezelfdjs wijze en op gelijke voorwaarden als de andere sta ten,. Litwinof verzocht den ambassadeur daarop om afschrift van de diplomatieke correspondentie die tusschen de andere mogendheden in de aangelegenheid van het verdrag is gevoerd, alsook om mede deeling van de namen cjer mogendhe den die tot de onderleekening zijn uitge- noodigd. Litwinof voegde er woordelijk aan toe „deze informatie is volgens het oordeel van de Sovjctregeering noodza kelijk." liet blijkt wel hoe happig men op de onderleekening is van een staat, aan wiens belofte dat hij als „hooge contrae- leerende partij nooit meer tegen zijn mede-omderteekenaar naar de wapenen zal grijpen Een dergelijke uitnoodiging heeft de egeering der Ver. Staten gedaan aan Oostenrijk. De bladen der verschillende onderte kenende landen wijden artikelen vol hoop vertrouwen, nu do onderteekening een feit is. Behalve.Italië, Tevergeefs zal men de Italiaansclic pers doorkijken naar een toejuiching van liet verdrag van Kellogg. Integendeel. aar de leidende bladen zich van ieder commentaar ten opzichte van het verdrag onthouden, lancceren minder belangrijke bladen ironische opmerkingen over het •erdrag, dat niet hel minste belang heeft •olgeus hen. Alfredo Signoretti, een van de beste fascistische schrijvers, aarzelt niet te schrijven, dat de eenige groote afwezige bij do ceremonie te Parijs Italië was, dal het verdrag mede onderteekende ter wille van de formaliteit. Italië's ziel staat niet achter deze onderteekening, omdat het in het verdrag geen rechtvaardige kwaliteiten zien kan. ..De mannen van Italië zijn er zich ten volle van bewust, dal de opofffering van een geslacht niet voldoende was tot het waarborgen van zijn strijd om hel beslaan en (le toe komst. en dat een volgende generatie moet opstaan om deze groote onrecht vaardigheid te verhelpen. Engelandj, Frankrijk, Amerika kunnen gemakke lijk hun afschuw van den oorlog uitspre ken .omdat die het tegenwoordig staat kundig evenwicht zou kunnen verstoren,. Maar al deze volken zijn rijk aan be zittingen. Italië slechts heeft geen ruimte om te ademen Vandaar dlat in ieder gecombineerde onderneming van den kant van hen. die alles bezitten en niets wil len geven, wij slechts een verzekerings- associalie zien, dje vastberaden volken, die in opkomst verkeeren. benadeelt. Daarom is de 27sle Augustus geen ge lukkige datum voor ons.''' t Is wèl moedgevend! Niettemin, 't bevat een kern van waaarheid. Wie is l meest vredelievend' Degoen, düe 't goed heeft! Inderdaad gewoonlijk niet degeen die geen ruimte heeft om te ademen. Maar een dergelijk artikel op den dag van de plechtige belofte zelveI En van een der beste fascistische sclirij- Yolgens berichten uit Washington zal president Coolidge in December reeds de ratificatie van het pact aan den Ame- rikaanschen senaat voorleggen In se- naatskringen houdt men rekening met twee voorbehouden de Monroe leer, die niet door het pact mag worden aange tast, en dal door de deelneming van Rusland Amerika's houding a v. bet pact geen wijziging zal ondergaan. De Information meent over het on derhoud van Stvesemann en Poincaré le kunnen berichten, dal Slresemanm heeft kunnen vaststellen, dat do Franscbe minister-president de poljliek van Bri- and volkomen goedgekeurd heeft en dat de Franscbe regeering dientengevolge ge neigd is een algemeene herziening der na-oorlogsproblemen te overwegen en daarover onderhandelingen aan le knoo- pen Tot een dergelijke conclusie is ook «de ..Excelsior'" gekomeu. IJocli positief weten doet men niets, behalve dat Poin caré geweigerd heeft zich door de des kundige afdeelingen Ie laten voorlich ten Zeer diep zijn de heeren dus blijk baar niet op de onderwerpen ingegaan. Gasteren beeft Douinergue nog een lunch aangeboden Ier eere van de 14 onderteekenaArs van liet verdrag, op zijn buitenverblijf Ttambouillet De on derteekenaars zalen aan plus de gezan ten hunner staten. Tijdens dit dejeuner hebben een 12-tal Amerikaansche, F.n- gelsche en Italiaansclic suffragettes ge tracht in hel kasteel binnen te dringen. Doch ze bicken nog niet zo.» opgewon den, dat ze wel voor redje vatbaar wac ren Behalve vier. die dan ook werden gearresteerd Kellogg is hedenmorggen via Havre naar Amerika vertrokkken,. Toezicht op de wapenïabricage. De Volkenbondscommissie belast met de Noorbereiding der conventie op de controle van de particuliere wapenfabri- cage vergadert momenteel in Genève, is de redactiecommissie blijven steken op een tekst die slechts het beginsel van de publicatie der waardp, zoowel van de staats als van de particuliere fabricage (huldigt. De Nederlandsche godjelegeerde mr. Rutgers, heeft hierover in stoere bewoor dingen het zijne gezegd Hij, en eveneens de gedelegeerden van Amerika, Canada en de Z. en N. Amerikaansche staten wemsclite dat de jaarlijksclic mediedeelin- gem aan den Volkenbond ook gegevens bevatten zouden over het gewicht en liet aantal der vervaardigde stukken oor logsmateriaal Hij trachtte van de verte genwoordigers der groote mogendheden ernemen waarom zij slecJits gegevens over de waarde wildjen openbaarden. Toen zij niets daarop zei.de verklaard© mr. Rutgers, onder blijkbare instemming der meeste toehoorders, dat hij dus slechts-een reden kon veronderstellen n.l. dat de groote mogendheden hun liewape- ning willen geheim houden, ondanks dje openfbaarheidsverplichting van artikel 18 an het volkenbondsverdrag En hij moest ernstig de vraag opwerpen of het wellicht niet beter zou zijn in het ge heel geen conventie te sluiten, dan een met liet ontworpen artikel rijf dat geacht zou kunnen worden de geflicimbioudijng inzake de bewapeningen te sanctionneo- ren Wanneer hij tenslotte zich niet be slist er tegen verzette dat een ontwerp- coraventie met dit artikel rijf den Yolkeiy- bondsraad was toegezonden dan ge schiedde <l'it in de hoop. dat de openbare meening en de derdp commissie der vol kenbondsvergadering dp volgende maand: liet ontwerpconventie flink zullen bocri- Üseerem en op verbeteringen aandringen. Beknopte Mededeelingen Uit Engeland De bevolkingsstatistiek over 192-7 met 16.6 per duizend per jaar wijst

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1