Wi feügardWHferttii ■E* «lew /M No, 198 Woensfiag 22 Augustus 1228 171° jaargang MIDDELBURUSGHE COURANT. BINNENLAND WATERSTAAT IX STRIJD MET GOEDE TROUW. Door den lieer Wedkamp, .lid der Tw '.Kamer, zijn aan den minister van Fin. ide volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat bij gelegenheid van de normalisatie van de Overijsselsche Vecht door den toen- maligen hoofdingenieur van 's Rijks wa terstaat, optredende in dezen als re geeringsgemachtigde, aan eigenaren der overlaudeu van bovenbedoelde rivier, speciaal de eigenaren, wonende onder de gemeenten Ommen, Hardenberg en Gramsbergen, ten einde die eigenaren tot gemakkelijken afstand hunner door den Waterstaat benoodigde gronden te bewegen, in het bijzijn van meerdere ge tuigen beloofd is, dal na het gereedkomen der werlcen aan de rivjer de oo.yers en dijken, weer, evenals sinds onheuglijke tijden gebruikt was, onverhinderd tot aan het bed der rivier door hen zouden kun nen worden benut? 2. Zoo ja, acht delminjsler het dan niet in strijd met de goede trouw, dat thans de in vraag 1 (bedoelde oevers, belendend aan de eigendommen derjgenen, die, ver trouwende op de belofte van den re- geeringsgemachtigde, hun land op zeer gemakkelijke voorwaarden afstonden, op last van de regeering door den weledelge- strengen heer ontvanger der registratie en domeinen te Ommen, bij inschrijving .aan den meestbiedende verhuurd wer den 3 Is de minister bereid te bevorderen, dat belendende eigenaren alsnog in hel vrije genot van de in vraag 1 bedoelde oevers worden gesteld, of, indien zulks niet mogelijk mocht zijn te doen onder zoeken, hoe groot de koopsom der afge stane gronden eventueel had kunnen zijn. indien eigenaren voornoemd niet door den regeeringsgemachtigde met de in vraag 1 bedoelde belofte waren gerustge steld, opdat, aangezien heft toch beneden de waardigheid van den Staal ligt, en het ook voor latere gelegenheden niet wen- schelijk is, ingezetenen op dergelijke ma nier van hun eigendommen af te helpen, de betrokkenen alsnog worden schade loos gesteld0 EEN ZEER BEWOGEN VREDES BEWEGING, Het Handelsblad ontving een mee deeling over de beraadslagingen van het te Ommen gehouden congres der Jon geren-Vredesbeweging. Daaruit blijkt dat ook daar de nationale tegenstelling her haaldelijk tot scherpe uiting komt, en voorts dat er bittere woorden worden ge sproken tot alle naties die koloniën heb ben. De Duitsche delegatie liet door haar vertegenwoordiger een resolutie indienen waarin het Congres ten scherpste protes- iteerde tegen het weigeren door die Ne- derlandsche regeering der pasvisa aan de Russische delegatie.. Nu wilde men van Engelsche en ook van NederlandSche zijde dit protest verbinden aan het feit, dal naar verluidde, de Russische re geering zelf aan een delegatie der Rus sische vegetarische jeugd de passen ge weigerd had- Na 'n lange en vaak scher pe discussie werd een Nederlandsch voorstel in dien geest met overweldigende meerderheid aangenomen. Maar toen verklaarde Hans Ebeling als vertegenwoordiger van den Freischar Schill en Jungnationaler Bund in een uit voerige heftige rede, dat deze er, als vertegenwoordigers van een onderdrukte 'natie, geen behoefte aan hadden den hui- digen toestand te stabiliseeren en daarom zich solidair met de Russische delegatie verklaarden- Zij hadden daarom1 besloten te vertrekken en als gedelegeerden af te treden. (Langdurige beweging) Den volgenden dag lokte een uitvoe FEUILLETON Langs Glibberige Wegen. DOOR R. L. DE Wi. 29), „Ik weet natuurlijk niet," zeide Dre with, zonder notitie te nemen van de op merking, „wat ik aan Hoskins moet zeg gen". „JWaarom". „Hij heeft mij trouw gediend", ver volgde Drewith droevig, „en als..." „O, over morgen", lachte Beresford. „Als 'ik hem plotseling, zonder denoo- dige voorbereiding, zeg, dat ik morgen om zeven uur moet opstaan, zo|u het heel beslist verkeerd afloopen. Hoe ik 't hem moet zeggen, weet ik beusdh niet". .jKleed je aan zonder hem", opperde Beresford. ,JMij zonder Hoskins aankleeden". Dre with. keek zijn neef aan, alsof hij hem' had voorgesteld een ..levie" bij te wo nen In borstrok. „]Me zonder Hoskins rige rede van den Britsch Indiër S<ang over het lijden van de Britsch Indische bevolking onder liet Engelsch Imperialis me, een heftig protest ujt van een Eu- gelschen vertegenwoordiger. Wat weer een Duitscli communist bracht tol hel beloog dat Engeland de groole imperialistische macht is die op oorlog aanstuurt. Een andere botsing was die iusschen eenige der Ohineezen, die de Nanking-re- geering bestreden of verdedigden. Felle woorden werden gesproken oW de fascistische regeering van Italië En voorts hield Fainonljah, als verte genwoordiger der Perhinipoenan Indo nesia een fel requisitoir tegen het Neder landsche gezag om te eindigen met een aansporing tot algeheele aaneensluiting van alle an li-imperialistische groepen, daar dit zijns inziens de eenige methode is.jom den komenden oorlog te verhin deren. Zouden de organisators van doze Vre desbeweging der Jongeren, op zulke felle tegenstellingen voorbereid zijn geweest UIT STAD EN PROVINCIE Naar wij vernemen hebben de hee- ren W. Kakebeeke te Goes, Iz. P. van der Weele te Colijnsplaat en ir. J. van Poelgeest te Goes, respectievelijk plv. voorzitter, secretaris en plv. secretaris van den Raad van Advies der P.Z E ML, itls lid van dien raad bedankt. Na infor matie is ons gebleken dat de opvat tingen van den Raad van Bestuur om trent de taak van den Raad van "Advies en beoordeelingen van de wij'ze waarop deze, heeft gemeend zijn taak te moeten vervullen aanleiding tot deze ontslagna men hebben gegeven. Ook de voorzitter 3e heer "C. Boude- wijn se, die toch al om particuliere re denen van plan was, zijn functie neer te leggen, heeft eveneens in de opvattin gen van den Raad van Bestuur en in uit latingen bij de behandeling van het voor stel tot electrificatie van de middengroep aanleiding gevonden om zijin ontslag als lid van den Raad van Advies aan te kon digen, doch is voornemens nog een ver gadering van dezen raad te leiden. Verder vernamen we dat ook de heer Jac. Welleman te Krabbendijke zijn ont slagaanvrage als lid van den Raad van Advies, heeft ingediend. Uit Middelburg. Hei zal wellicht vele lezers reeds zijn opgevallen, dat op hoeken van stra ten, op hoornen langs straten of wegen enz. vrij groote kenteekenen worden aan gebracht, en vele zullen zich hebben al- gevraagd wat daarvan de beteekenis is. Het geldt hier de bij' de ..Motor- en Rij wielbeschikking" van 29 Augs 1927 in art. 51 voorgeschreven kenteekens voor de indeeling van wegen in drie verschil lende klassen. Deze kenteekens moeten bestaan uit banden aangebracht om langs de wegen staande ten minste 15 o M. dikke boomen of palen of wit rechthoekige vlakken, aangebracht op zich langs die wegen be vindende gebouwen of getimmerden. dan wel op langs die wégen te plaatsen bol den. "De banden of vlakken zijn op de in de Ie en Ille klasse ingedeelde wiegen on derscheidenlijk Oranje en helder blauw. Op de in de lie klasse ingedeelde wegen wit met ter halve hoogte een zwart oir" kelvlalc. Zoowel de banden als de vlak ken moeten door een rand omgeven zijn voor de Ie en Ille klasse door een witte, voor de He klasse door een zwarte*. Uit Benouwe n-D uiveland. Gistermiddag is ter verdediging van den oever te Bruin is se ten behoeve van en ter plaatse, waar de electrischie aankleeden". herhaalde hij. Pijnlijk ver- 'wijtend klonk zijn stem. „Ja, hoe dan ook, je zit er in en zie maar, dat je er weer uitkomt." Richard, hab> je ooit iemand op 't uiterste gezien?" „Aan 't front", begon Beresford ern stig, toen de bedoeling van Drewithf r;ar deud, zeide hij- „Wees rfiet stom. Drew.*'. „Ik merk, dat je het nooit gezien liebt en we zullen dus maar afscheid nemen. Drewith riep een voorbijrijdende t*jci an en Beresford wandelde langzaam te rug naar het Ritz Carlton. HOOFDSTUK IX. De achtervolging naar Folkestone Den morgen na de ontmoeting met mrs. Orisp drentelde Beresford1, door St. James's Street altijd bog in de hoop eindelijk iets van het meisje te ontdek ken* met zijn gedachten was hij bij de ontbijtpartij, waartoe den vorigen avond was besloten. Dat Drewith en zijn tante Caroline uit ontbijten waren, was een ongekend denk geleidingskabel komt een stuk gezonken waarop een steenbestorting heeft plaats geli ad. Bij hel springen van uiteen vaartuig op den wal kwam de 19-jarige .Th. K. te Bruinisse zoo ongelukkig terecht ït'at hij viel en een pols brak. Uit Tholen. Zondagavond zes uur vertrok, naar de „sliert. Crt." de motorboot vau deu heer Jos. Ileijstralen te Bergen op Zoom naar Tholen met op sleep de groole zeesloep van v. Locnkout, waarop een veertigtal personen had plaats genomen De heem-eis ging voorspoedig en na een vaart onder de nieuwe brug door werd teruggevaren, waaibij eveneens op sleep touw werd genomen de Imogaak „van den heer Landa, eveneens bemand met eenige passagiers. Juist buiten het Tho- lensehe gat geicomen liep de sloep van v. Loenhoul, vermoedelijk doordal een lek geslagen was, vol water. Spoedig stond reeds eenige voel water in 'de (sloep, waataoor deze ging zinken Aan boord ontstond een ware paniek en van alle kanten werd om hulp geroepen. De heer Heijslralen, die spoedig den ernst van den toestand overzag. Legde zijn mo torboot terstond stil en liet de zinkende sloep naast zich komen. Hierdoor was hij in slaat de vele passagiers in zijn motorboot over te nemen, terwijl ook nog enkelen een plaatsje konden krij gen in de lioogaak van den heer Landa Met pompen en scheppen wist van Loen houl met eenige passagiers de sloep bo ven water te houden, waardoor ze ver der mee naar Bergen op Zoom kon wor den gesleept, alwaar ook alle passagiers, dank zij de krachtdadige hulp van den heer Jos. Ileijstraten, behouden en met alleen ©en paar natte voeten, aankwa men. In een arbeidersgezin van 13 kin deren te St. Annaland is bij 3 duar- van diphtherilis geconstateerd Iu de Maandag gehouden raadsver gadering van Scherpe nisse was af wezig. D. K. Rijstenbil Blijkens medcdeeliug van den inspec teur der directe boJast. is het bedrag op de kohieren der gein. inkomstenbelasting 1927-'28 f 9285.08. Inzake een schrijven, betreffende de kosten v an voorbcreidiïng voor het verbe teren vau den weg ScherpenisseStave- nisse. wordt door de vergadering instem ming betufigd met den inhoud van dat schrijven, mils alleen ten laste der ge meente komt een bedrag overeenkomstig het aantal strekkende Meters onder deze gemeente gelegen. Aan de Geref. gemeente wordt een strookje gemeentegrond in erfpacht gege ven ter grootte van 2.2 Centiaren, ingaan de 1 October 1928 voor 30 opeen vol gende jaren, Tegen een jaarlijksche ver goeding v an f 0 25 Inzake het in de vo rige vergadering aangehouden verzoek M. van Gorsel, betreffende het ver" bieden van hjet machinale lossen in do haven alhier, slaakten de stemmen over een voorstel om dit te verbieden, met be paling dat jB en W. daarvan ontheffing kunnen verieenen. De rekening der gemeente over 1927 wordt voorloopig vastgesteld in ontvang op f 45722,201/2 en in uitgaaf op f 44979,301/2 De kapitaal dienst bestond in ontvangst f10250 en in uitgaaf f 8846.40. Aangeboden werd de begrooting voor '29 in ontvangst en uitgaaf op f 39208 14. Tot leden der commissie van onder zoek worden aangewezen de hieeren J. Keijz<kr, J, Balier en D'. K. Rijstenbil Beskoten werd wederom Voor twee ja ren, ingaande 1 Jan. '1929 aan *Ged. Sta ten vrijstelling te vragen voor htet onder wijs in de gymnastiek aan de openbare lagere school. De pensioengrondslag van den onder beeld, waarvan de humor hem trof Hij voorzag, dal 'Drewith (nog maandenlang in dien maaltijd een onderwerp van beklag zou zoeken. Tot op zekere hoogte be klaagde hij Hoskins. Hij zag Drewith al, zijn knecht de rest van den dag bezig houdend, met steedp weer versche voor raad gezette' koffie te brengen en hem deeljgenoot te maken van zijn opinie over de geestelijke bekwaamheid van hen, die zich in den 'vroegen morgen door hun driften lieten beheerschen. Drewith was steeds van meeniug geweest, dat vóór die lunch geen onderhoud mogelijk was. Aan het einde van St James's Street wachtte Beresford op een geschikt «ogen blik om over te steken Opeens begon zijn hart allergevaarlijkst te kloppen Daar in een taxi, die den hoek omdraaide, zat het meisje alleen. NaajsV deu chauf feur stond bagage Zij ging weg Als een bliksemflits vloog hel hem door net hoofd dit was een beslisend oogeriblik. Met den wilden blik van iémand, die achtervolgd wordt, keek Blij om zich heen. Geen enkelje leege taxi Hij kon toch Spaart de 5LUitzeoel5 (Ingez. Med wijzer I. D. C. Duijnhouwer werd met in gang van 1 '.Sept. a s.^vatetgesteld op 1'1656 Zee uwsch-Ylaanderen O. D. Uil Sint Jan Steen wordt aan de Maasbode gemeld dat de heer C. J de Kerf-Vereecken bij gelegenheid van 2ijn zilveren huwelijksfeest, door den Paus, Ier erkenning van zijn verdienstvol welaoond leven, is vereerd met het gou den eeresruis Pro Ecclessia el Pontifice Door den gemeenteraad van Phi lippine is tot gemeentesecr. met al- gemeene stemmen benoemd de heer P. J. L. van Hoek te Halsteren. (Ter voorkoming van misverstand zij gemeld dal de gemeentesecretaris van Halsteren de voorletters A. L. F. P, heeft). Zee u w sch-VIaander e n W. D. De Raad der gemeente Cadzand kwam Maandagavond j.I. in een vergade ring bijeen. Afwezig welli. De Bruijne, die door ongesteldheid was verhinderd Nadat eenige ingekomen stukken voor kennisgeving waren aangenomen, werd afwijzend beschikt op het verzoek om een geldelijke bijdrage van de commissie lol werkverruiming in Zeeuwsch-Vlaan- deren. en werd besloten de bespreking over hel ontwerp eener nieuwe bouw verordening, toegezonden 'door de ge zondheidscommissie, uit te stellen tot een volgende vergadering; de gezonden exemplaren van het ontwerp zullen bij .de leden in circulatie worden gegeven Na uitgebracht rapport door de daar toe benoemde commissie werd de ge- meeDtereking voor den dienst 1927 voor loopig vastgesteld in ontvang op f 11701.661/8 en in uitgaaf op f 36132 741.. derhalve met een batig slot van f 5568.92 voor wat den gewonen dienst aangaat en op f 6500, zoowel in ontvang als uitgaaf voor zooveel den kapitaaldienst betreft RECHTZAKEN ONDERWIJS Geslaagd te Utrecht voor het examen Fransch L. O. mej. C. S. M. Krug te Vlissingen. - Geslaagd voor het diploma Engel sche handelscorrespondentie de heer II. P. Sonius te Souburg, leerling van den vervolgcursus van de Handels;- avondschool te Middelburg. - De hoer G. M. van den Ende heeft tegen 1 Dec. a.s. ontslag verzocht als hoofd der O- L. school te O ud-V"o sse> meer. - MejT. Stelwagen van Oud-Vos- n e e r is benoemd tot onderwijzeres aan een Chr. School te Moerdijk. Arrond-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 21 Augustus '28 wer den de volgende zaken behandeld R. W de R.. 36 jaar. werkman te lisssingen, gedetineerd, werd verdacht dat hij op 7 Juli j.I. te Biggekerke een rijwiel. toebehooronde aan Simonsle, heeft weggenomen. Eischi 6 maanden gevangenisstraf. Mr. I. Erasmus uit Oostbuirg. verdach te s' raadsman vroeg ceil voorwaardelijke strafoplegging IC. d. II58 jaar. landbouwer te Serooskerko .werd ten laste gelegd, dat hij op 8 Juli jl te Serooskerko S zich schuldig beeft gemaakt aan smaad, door aanranding \an de eer en goeden naam vlan N Moei kor. W IC. Moei kei* en J van der Werff door ten laste legging van bepaalde feiten tegenovér verschil lende personen in lipt koffiehuis van Beir- revoets Eisch1 f 25 boete .sub 25 d. h. C. II.. 31 jaar. winkelier te Axel, werd ten laste gelegd diat hij te Axe' op 13 Julii j.I opzettelijk de eer eu goeden naiam beeft aangerand van A. Tig 't Gilde door in de Axelsehe Courant een ingezonden stuk te doen opnemen .waarin sloind dat te Axel een socialistisch gemeente raadslid hel gemeentebestuur verweet, dat zij niet genoeg zegels voor baar per soneel had geplakt .terwijl dat socialis tisch raadslid toen reeds iemand in zijn dienst had waarvoor hij in geen zés maanden had geplakt en toen er gevaar dreigde maakte hij een verklaring voof den Raad van Arbeid, dat de indienst treding 6 maanden later hjid nlaats ge had Eisch f25 boete subs. 25 d li. Tegen A. M N.. 31 jaar, fabrieksarbei der te Middelburg .werd wegens ontucht gepleegd te Arnemuiden op 9 Juli jge- eischt 2 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met 3 jaar proeftijd. J W., 67 jaar .metselaar 'te Goes, werd lef zake van ontuolijt met minder jarigen te Goes op 1 Juki *28 geëisaht 1 maand gevangenisstraf. A. v. d V„ 10 jaar .klompenmaker te Koewacht ,werd ten laste gelegd dat hij te Koewacht op T3 Juli j.I zijne echt- genoote heeft bedreigd' met ecu ijzeren schop in de band, haar dood te zullen slaan. Eisch f 15 boele subs 15 d. li. In de zitting van 21 Aug. werden de volgende vonnissen uitgesproken Ontucht- \V. II 28 jaar, veldarbeider te Serooskerke <W.), I mnd gevaugenis- slraf. voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar. Verduistering: M O van der H.. 35 jaar, reiziger, zonder vaste woonplaats, de gelukkige bezitters er niet uit gooien en door bedreigingen van den cfiaulfeur zien gedaan te krijgen, dat bij dp taxi waarin hel meisje zat. zou volgen. Even min kon Ihtij liemand vragen bij hein te mogen gaan zilten en den chauffeur last te geven een andere taxi te volgen Zij zouden denken, d,at hij krankzinnig was Er zal niets anders op dan te voet te volteen, er achter aan te hollen Het schouwspel 'van "iemand met hoo- gen hoed en geklcede jas langs „the Mail' te zien draven, een taxi achter na dravend, zou nog opzien baren, diacht hij, toch was het 'l eenige wat hij doen kon. Met één sprong "kwam hij Iusschen twee voertuigen te land, het lag in zijn bedoeling door St. James's Palace te gaan en zoodoende een hoek af te snij den. Geen twijfel, of het meisje ging naar Yicloria. O vrouw van bet noodlat, dat hij nu juist filn het eenige gedeelte van Londen moest zijn. Waar haast geen taxi's te krijgen waren. Juist toen h'ij bp het punt stond van rechts in te Islaan. kwam een taxi uit een der hekken Van SI James Palace en ging in Noordelijke richting Ze was leeg Er op aanstormend riep hij den chauffeur toe: „Draai om en rijd als dc bliksem naar Victoria, dan krijg je een souvereign Beresford sprong er in. terwijl de chauffeur omdraaide, onder een stort vloed van verwenschingen van een col lega van het rad. wiens spa i bord d1 hij op een haar had gemist Beresford plant te zijn hoed achterover op zijn iioofdd en uil het raampje leunend trachtte liij den chauffeur lot den uitersten spoed, aan te manen „En de maximum snelheid dan, Sir0" vroeg de man van uit den hoek van zijn mond ..Loop rondom met je maximum snel heid". riep Beresford waarop d'e schild wacht, die voor St. James' Paljacc heen en weer liep, plots bleef staan en hem aanstaarde (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1