Donderdag 16 Augustus 1998 No, 193 171' Jaargang MIDDELBUR OURINT. IETWAT VERNEDEREND. De melkcibocola-danseres, Josephina Baker kwam naar Den Haag om daarin Scala op te treden, en de directeur van Scala maakte vlot van haar aankomst aan het station een reclame-heibeltje, wat heel practise!! Van hem jvasj want (het Haagsche publiek deed dadelijk wat •die directeur verwachtte- het dikte de ontvangst van Josephine nog wat aan, *ioor met verscheiden honderden haar of te wachten zelfs toe te juichen enz. En Josephine verklaarde dat ze nog nooit ergens zoo warm ontvangen was. Ze vroeg dadelijk wat de Hollandsohe ver taling was van „Merci", en zei toen al door; „Dang-u!" En toen gisterenavond haar eerste op treden plaats ih.ad, was de zaal uitver kocht inet een publiek, zoo geestdriftig, of er een wonder gebeurde op het too- ineel. Dat het alleen maar buitengewoon levendige, kunstige en vaak geestige li chaamsbewegingen zijn van een mulattin die schijnt te spotten met zich' zelf, met de danskunst enmet het pubdlek, zij terloops vermeld. We zijn er van overtuigd dat we in z'n soort ook zouden waardeeren wat Jose phine praesteert. We laten haar verder buiten de zaak. Maar hel Haagsche publiek dat zich jot zoo'n ontvangst leende, eai zich zoo "dol geestdriftig aanstelde bij de uitvoe>- ring, dat publiek vinden we om van ,terillen. We zullen maar een ander ■woord gebruiken, dan ons op de lip-* pen kwam. Het is geen pluimpje voor ons, dat Josephine kon verklaren in geen ander land zoo warm te zijn ontvangen als hier. (Misschien heeft ze daarom voor haar optreden kostuums uitgezocht, die de po litie genoopt hebben tot het verzoek aan de Directie om „zulke veranderingen in kostuums aan te brengen dat zij binnen de eischen blijven die tot nog toe aan elke verlooning gesteld werden.) Als we in laatste jaren een Jaszband zagen met een neger als geniaal-rytjh*- mische bespeler der slaginstrumenten, en dan daarvóór eeu steppend publiek, dan was dat voor ons een symbool van de moderne heerschappij der negercui- tuur. Ietwat vernederend voor ons eigen gevoel. En het deed o,ns go£d als we la ter meenden op te merken dat hfet vter- jninderde. Maar die dingen in Den Haag maken het ons duidelijk, dat een deel van het publiek nog net zoo laag staal als een paar jaar geleden. BINNENLAND HET AANVULLEND ONDERWIJS. Cursussen voor maat schappelijke vorming. Verschenen is het voorloopig rapport van de in '27 ingestelde staatscommissie v. Wijnbergen inzake het zg. aanvullend onderwijs, dat is- onderwijs, dat gegeven wordt aan de niet-leerplichtige jeugd, die van volledig dagonderwijs is verstoken, en dat ten doel heeft deze,'ter aanvulling harer ontwikkeling, die kennis en vaar" digheid bij te brengen, die noodig zijn om in de maatschappij haar taak naar behooren te vervullen. Thans omvat hel aanvullend onderwijs a. het vervolgonderwijs, b. het nijver heidsonderwijs, c. het handelsavondon- derwijs en d. bet land- en tuinbouwon- derwijs. De commissie betoogt dat bij het vor men van een oordeel over de beleekenis van het onderwijs aan de rijpere jeugd steeds rekening moet worden gehouden met de andere organen, die de ontwikt'- FEUILLETON Langs Glibberige Wegen. DOOR R. L. DE 24). Een .oogenblik zat Lady Drewilh sprar keloos van verbazing, maar ze wist zich te beheerschen. „En je hebt nog zooowat tweehonderd pand over", zeide fce, het vlug uit haar hoofd uitrekenend. ^Bander vijf en twintig pond drie en een halve shilling en een 'halve- penmy, precies uilgerekend," legde Beresford, verantwoording af. lederen 'inorgen maak ik mijn boek 'op1. En om mezelf recht le doen, moet ik er nog bijvjoegen, dat •ik niemand een penny schuldig ben." „Dus na verloop van vier weken ben je „Op, maar waar de Season dan voorbij is „Wat heb je plan le doen?'' vroeg Lady Drewith. „Feitelijk zeide hij openhartig, heb ik geen plan. Ik laat me leven." „Boe denk je te leven?" Lady Dre<- with Jiet rich niet van haar stuk brengten. keling van de jeugd op onderscheiden wijze bevorderen. Deze organen, het ge zin, de kerk en de vrije jeugd|vorming, oefenen een niet Jicht te overschatten invloed op de vorming der jeugdigp per sonen. Tot de rijpere jeugd rekent men de personen van 13—18 jaar- De commissie is van oordeel, dat het overgroote deel der ondiere jeugd geheel onvoldoende voorbereid het maatschap pelijk leven intreedt, en dat die gelegen heid om aanvullend onderwijs te oiptyan- gen in ruimere mate, dan zulks tot dus verre het geval is, zal moeten worden opengesteld, ook en vooral ten pl'atte- lande. Naar het eenparig oordeel der com missie kunnen de bestaande regelingen Voor het aanvullend onderwijs niet on veranderd worden gehandhaafd Alleen een aigemecne wet kan "hier de zoo zeer gewenschte vrijheid brengen. De commissie wenscht geen voor schriften van leerplan en lesrooster. Slechts een minimum aantal leervakken en lesuren. IZij acht het voorts gewenscht, dat de gelegeriheid om aanvullend on derwijs te ontvangen zoo ruim mogelijk worde opengesteld, opdpt vele kinderen van dit onderwijs zullen kunnen proTi- teeren Ia iedere plaats van Nederland moet dit onderwies kunnen worden ge geven. Als regel is aangenomen, dat het on derwijzend personeel in het bezit moet zijn eener wettelijke bevoegdheid. De eenvoudigste bevoegdheid; is ech ter voldoende geacht, opdat men ook ten platte lande steeds dp noodige leerv- kraehten zal kunnen vinden Bovendien is in het ontwerp een bepaling opgeno men, die bel verleenen van dispensatie van den eisch der wettelijke bevoegdheid mogelijk maakt. Om de aantrekkelijkheid van dit onder wijs voor de rijpe jeugd le verhoogen en om le doen uitkomen, dat dit onder wijs iels anders biedt dan de lagere school, Jbleeft de Commissie gezocht naar een nieuwen-, meer passende(n naam. De gekozen naam „Cursussen voor maatschappelijke vorming" geeft meer juist de strekking van dit onderwijs aan, Inlusschen blijven de besturen vrij om hun cursussen met den door hen ge- wenschten naam te sieren. De Commissie draagt een subsidierege ling voor, hierop berustend dat van rijks wege een vergoeding wordt toegekend per leerlinguru, dal is per aan den wer kelijk aanwezigen leerling gegeven les uur. De totaalkosten worden geschat op 4.3 millioen, tegen 2.5 die nu voor aam- vullend onderwijs dpor het Rijk wordt uitgegeven. VERONTREINIGING VAN ZEEWATER DOOR OLIE EN TEER De hoofdinspecteur voor de scheep vaart heeft zich met een brief tot de Ree- dersvereeniging voor de Xederlandsche Haringvisscherij gewend, waarin wordt gezegd, dat hem bekend is, dat de ver ontreiniging van het zeewater door olie in de buurt van badplaatsen meermalen een zoodauigen omvang aanneemt, dal daaromtrent zeer rechtmatige klachten worden geuit ;dat het zeer in het alge meen belang is, 'dat de Nederlandsche badplaatsen ter zake liun goeden naam niet verliezen en een dergelijke veront reiniging zooveel doenlijk móet worden voorkomen, waarom de medewerking van de Reedersvereeniging wordt gevraagd, ten einde aan schippers van stoom- en motorvisschersvaartuigen (laatstgenoem de meer in het bijzonder) opdracht te geven en te verzoeken het buiten boord spuien van brandstof en oliehoudende vloeistof, als daar is leuswaler. dad.elijk „Daar heb ik niet over geclachl." Klaarblijkelijk raakte Lady Drewith uitgeput, „Zonder geld kunje biet leven", begon ze op eens Weer. „Laten w*e ons nu maar geen zorgen voor den tijd hinken steidp hij glim lachend voor. Ik zou met een draaiorgel kunnen gaan loopen, waarop een bordje niet de mcdedeeling, dat ik een neef van Lord en Lady Drewilh was." .Richard, je bent gele," luidde het woedende antwoord. „Verwacht je soms dat ik zij hield op .Integendeel", zeide hij rustig. „Ik heb nooit iets van u verwacht, tante Garor line. Daarom hebben we hel altijd zoo uitstekend kunnen vinden Een «ogenblik keek Lady Drewilh Be- resford ernstig aan. „Ik zal er petas toet Drewith en Je 'neef Edward Seymour over moeten spreken", 'erklaarde zij. 1 „Ilc verzoek u dut niet te doeu", zei de hij. Die arme Drewith heeft al werk genoeg, om alle rijke meisjes, die u op hem afstuurt, van zich af te houden en wat Edward betreft, ik zou nooit waarde kunnen hechten aan de opinie van iemand met zulke buitensporige lief bij vertrek uit de haven en onmiddellijk voor binnenkomst aldaar zooveel doen lijk na le laten en deze manipulaties oj> zoodanigen afstand van de kust, b v. ten minste rijf mijl, te verrichten, dat aan dit euvel voor de badplaatsen wordt tege moet gekomen. Het hoofdbestuur der Reedersvereeni ging heeft dit verzoek aan zijn leden overgebracht UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. "Het was gisterenavond wel een bij «maere mooie avond waaraan deze zomer gelukkig zeer rijk is om le nieten van de bespeling van het Klok kenspel van den Aixlijtoren door den heer T. Eerwerda en er is van die tegenheid dan ook weer door vreemde lingen een dankbaar gebruik gemaakl. Vooral in de Abdij, waar men het rustigst van de muziek kan genieten, waren velen bijeen. De jongens, die in den aanvang de rust dreigden le verstoren, werden door de politie spoedig verwijderd Maar ook vanuit de huizen en hotels hebben velen met aandacht de verschil lende nummers van het mooie program ma gevolgd. Cisteren hebben hier twee aanrij dingen plaats gehad, die beide voor de betrokkenen weinig aangename gevolgen hebben. Ten eersle had in den loop van den middag op den hoek van den Seisstraat en Seispiein, een botsing plaats lusschen een jeugdigen wielrijder en een wiel rijdster. Doordat eerstbedoelde links reed, was een aanrijding het gevolg. De wielrijdster moest met een gebroken enkel naar hgt Gaslhuis worden gebracht. Enkele uren la Ier was het weer een jeugdige fietser die in het laantje lus schen Zuidsingel en Korte Reerengrachl in botsing kwam toet een daar spelenden jongen. Deze jongen 'moest met een ge broken been naar hel Gasthuis worden overgebracht Do rem van het rijwiel bleek niet behoorlijk 'le wei-ken Uil een en ander blijkt, dat ook de jeugd nog veel te leeren heeft op het gé- bied van het verkeer Dat gr trouwens nog altijd roensclien zijn, die geen gevaar zien, lean men dagelijks gewaar worden, o.a. in de Lange. Delft, waar door auto bestuurders meermalen met een vaart wordt gereden, die voor een rechten, breeden buitenweg er wellicht mee door kan, toaar zeker niel midden in de stad. Gistermorgen hebben wij zulk een auto bestuurder weer in dolle vaart door onze hoofdstraat zien rijden en hel num mer van zijn auto genoteerd. Wij zullen dit nu niet publiceeren, maar denken er toch hard over daartoe over te gaan, als wij ecnzelfden rijder meermalen zich aan dol rijden of ernstige overtredingen van de verkeersregelingen zien schuldig maken. Men denke toch steeds aan het „safely first" (veiligheid voorop). 0 Uit Vlissingen. Het bestuur van het Christ. Na tionaal Vakverixmd besloot, naar we in de Zeeuw lezen, om nu de strijd aan „De Schelde te Vlissingen reeds bijna drie maanden duurt, een steunbewegiug voor de Christelijk georganiseerde Me taalbewerkers le organiseer en Zondag geeft „Ons Genoegen" te Vlissingen eeu concert op den 'Bou levard- Thans is ook te Vlissingen het zwemschip der Marine in het kanaal weder opengesteld. hebberijen en bovendien zonder zin Ver der is hij de echo van zijn vrouw, die de weerkaatsing van u is. „Wat bedoel je?" „Dat geen van )>eiden er een eigen wil op na houden zeide Beresford inaar steeds uw meening weerkaatsen „Ik zal met Drewilh spreken'ver- jdaarde Lady Drewilh. „Ik ben bang, dat het niet veel zal geven. Ik heb gistermiddag zelf al met hem gesproken „En wat zeide hij?" „Hij stelde voor, dal ik nu op mijn beurt eens belang zou gaan stéllen in de rijke erfgenamen, die ten zijnen bate te voorschijn worden gehaald. Hij dacht, dal ik misschien zou kunnen beginnen met Miss Icka Hopkins, maar heel'opti- mistiscli was lïij niel. Hij vreesde, dal ik uiet zou kunnen laten haar sproeten te gaan tellen. „Praat niel zoo lichtzinnig. Richard! Lady Drewilh was boos. „Je moet over je carrière denken. Je bent nog jong.'" „Maar in Whitehall ben ik vrijwel mis lukt", zeide hij „Als je dan beslist legen Buitchland- sche Zaken beul, waarom doe je dan niet iets anders Gisteren is te Vlissingen een werkman, die een antenne bevestigde aan een schoorsteen, naar beneden ge vallen en ernstig gekneusd naar hel St. Josephziekenhuis overgebracht- Uit Tholen. De gemeenteraad van Poortvliet bertoemae Dinsdag j.l., waarover reeds kort gemeld, tot hoofd der openbare school met vijf stemmen den heer A. J Plalleeuw, hoofd der O. S. te Eethen, No 1 der vroeger vermelde voordracht. Op den heer J. Fluit, onderwijzer aan de Bijzondere Neutrale School te Ber gen op Zoom. weTden twee stemmen uitgebracht. Er Werd besloten de rioleering bij de woning van A C NiemantSverdriet le verbeteren en een rioleering ten be hoeve van de nieuwe woning van \V. Slager aan le leggen; geraamde kosten resp f 168.-— en f 200. Bij de rondvraag informeerde de heer Carols of B. en W. wel dachten aan de in oe vergadering van 6 Maart door hen aanvaarde opdracht tot weder invoering van het vervolgonderwijs. De Voorzitter antwoordde, dat er diende gewacht te worden tot het nieuwe hoofd in functie is gelreden en dat er eerst gelden <op de begrooling moesten uilgetrokken wor den waarna de heer Carels zei, dat het besluit ook voor dien tijd kon genomen morden en dat er reeds gelden op de be- grooting 1928 voor bestemd waren Besmettel ij ke ziekten. Hel aantal gevallen Van besmettelijke ziekten over de week van 5 lol en mei 11 Augustus in 'de provincie Zeeland be droeg Buiklyphus; Neuzen 1- Roodvonli Honteniskse 1. In genoemde week zijn in ons land aangegeven 19 gtevallen van buiklyphus, verder 245 gevallen van roodvonk 50 van diphUieritis, 1 van dysenterie, 1 van slaapziekte cn 11 van besmettelijke kin derverlamming, waarvan 10 in Drente en wel vier in de gemeente Emmen en 6 in de gemeente Sleen Deze week zijn geen gevallen van enr cephalitis na inenting ter kennis van het staalsloczidht op de volksgezondheid gekomen. (Stct.), Mug gebeten nfTn AT en Huid jeuk I AT U J-J (Ingez. Med.) KERKNIEUWS Ds. H. A. Leenmans, Ned Herv predikant le Ilarlingen. heeft emeritaat aangevraagd, ingaande 1 November a s. Ds. Leenmans heeft van de nog dienst doende predikanten op één na de meeste dienstjaren, nl. 58. In verband met zijn hoogleeraars- benoeming aan de Theologische school der Christel. Geref, Kerk, is door Ds.' G. Wisse, van Utrecht, emeritaat aange vraagd 11 September zal het dertig jaar geleden zijn dat Ds Wisse in hel ambt werd bevestigd. - Het Prov. Kerkbestuur van Zuid- Holland verleende eervol emeritaat met ingang van 1 Aug. 1.1. wegens voortdu rende ongesteldheid, aan den heer J. Japchen, predikant bij de Nederd,. Herv. Gemeente van Oollgensplaat. Dis J«pr chen werd in 1901 cand iu Friesland en stond achtereenvolgens te H a a m- ,Er is niet veel keus voor iemand, die gestudeerd heeft." „Ik geloof, dal je lui bentLady Dre- wiih's slem liet niet den minsten twijfel over ,Neen" antwoordde Beresford be daard. „Ik geloof uiet, dal iemand mij an luiheid kan beschuldigen; het is meer, dal ik geen lust heb iets uR te voe ren. Ik heb genoeg van den lof, die aan fle industrie wordt toegezwaaid- Ik zal in de andere wereld precies even gelukkig zijn als degenen, die schroefsluiting voor flesscben of sokophouders uitvudoen, ik t f „Je praal nonsens." „Dat geloof ik ook", luidde glimlachend het antwoord. Je bent begonnen met een prachtige positie op te offeren voor niets." „Ik offerde ze op om een heel geldige reden. Het was Ier wille van mijn ziel." „Hersenschimmen 1" Beresford trok zijn schouders op. ..Ik moet bekennen, dat ik niet op long ontsteking had gerekend", zeide hij nog, „Ik heb je voorspeld, dat je kou zoudj, •alten of iets van dien aard", zeidp Lady Drewilh zalvend. .Dat hebt n, tante Caroline; uw voor stede (29 Juli 1906', en Oollgensplaat (7 Juni 1925). I Ned- Herv. Kerk. Beroepen te Oudwoude ds. D. J. Ves sel's te Serooskerke- Beroepen te Baarland H. v. d. Loos, cand. te Rotterdam. KUNST EN WETENSCHAP De „Fliegende Blatterdie in den laatslen tijd toch al van karakter veran derd was, en blijkbaar zijn oude popu lariteit verloren had, is aan een nieuwen uitgever overgegaan en zal 1 Jan. samen gesmolten worden met de Meggendprfer Blatter". Gedenkteeken voor Ja» Toorop Naar men ons mededeelt, is Op initi atief van het schilderkundig Genootschap Pulchri Studio een comité samengesteld, waarbij toetraden de vereenigingeti Arti en Amicitiae, St. Lucas, de Haagsche Kunstkring en de Bond van Nederland- sclie Architecten met bet doel een pas send gedenkteeken op te richten voor den overleden schilder Jan Toorop ONDERWIJS Door het bestuur der Vereeniging voor Handelsonderwijs alhier zijn be noemd aan de Hoogere Burgerschool A (Hoogere Handelsschool) tol Jecraar in do JLindelswelienscliappon mr. Kir. H- SchmidlrDcgener le Groningen; tot leer- anr in de Franscbe en Spaansclló-laali- en letterkunde dr W Scbreijer le Groningen en tot leeraar iu de Engelsche taal- en letterkunde en correspondentie de heer Joh. A. Sakko te Amsterdam. Geslaagd te Utrecht-voor hel examen Engelsch L. O de heer F J C A. Visser, alhier; voor het examen Duit sell D. O mej. C J. Leenhouts le Schoon- dij k e. Voor het examen Fransch L. O. slaagde te Utrecht de heer P. Baurdoux te S chore. Als gevolg van een Kon- besluit, waarbij de Teylerslichting te Haarlem gemachtigd werd een hooglcevaar iu d\e natuurkunde aan de Leidsclie universi teit te benoemen, verneemt de X. R. Crt. dat binnen afzienbaren tijd de benoeming te verwachten is van prof. dr. A. D. Fokker, uil Santpoort tot hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidsche universiteit om onder wijs te geven in de theoretische natuur1- Kunde LANDBOUW „De Veldbode" heeft een dik en rijk geïllustreerd extra-uiunmer uitgegeven, gewijd aan de Nationale Tentoonstelling an paarden, rund- en kleinvee te Den Haag. Zéér groot is het aantal afgebeelde slieren en koeien en paarden w.-o. na tuurlijk een groot aantal uit Zeeland De uitgevers (Leiter on Xij pels te Maastricht) zeggen aan hun a bonne's dit jaar o,.a. nog een bijzonder Zeeland-num mer toe. - Het aantal gevallen van niopd- en klauwzeer gedurende de maand Juli be droeg in de provincie Groningen 20. Friesland 323; Drenthe 6; Overijssel 6, Gelderland 42, Utrecht 94; Xoord-IIol- Iand 1119, Zuid-Holland *185, Zeeland spellenden geest Iaat ik alle redlit we dervaren." „Nu kom je naar Londen terug, be leed je geld aan het koopen van nieuwe kleeren en aan een duur leven en na ver loop van een maand ben je een bede laar." Arm, is hel woord tante, iemand kan arm zijn, zonder te boelen," „Maar hoe wil je leven?" „Ik heb iiieL beweerd dat ik leven wil de- Mogelijk sterf ik artistiek van hon- Waarom ga je niet naar de koloniën?" vroeg Lady Drewith. „Ik heb noo'it veel voor de koloniën ge voeld", antwoordde liij „Ik houd met van Australische wijnen of van Canadee- sclie kaas of van schapenvleesch uit Nieuw-Zeeland en in Frankrijk reddie een Zuid-Afrikaan mij het leven Om belee- digiug op beleediging te Iaden gaven de autoriteiten hem ee-n orde. Neen, tante Caroline, de koloniën bestaan evenmin oor mij, als voor den „Ivaiser". „Wat wil je dan?" liield Lady Dre with aan. (Wordl vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1