8» fiJlSO Mo. 188 Vrij slag 10 Augustus 171° Jaargang i>e overbrugging van de eendracht. Gister is voor de eerste maal le voet Van Tholen naar den Brabantsclien' wal gelóópen f Het publiek zal nog wel een paar maanden moeten wachten, maar de over brugging is dan toch gebeurd, cn de eeuwen-oude jammerklachten over het ongerief van kou, nattigheid, lang wach ten, èn ongelukken bij- den overtocht van dat armzalig watertje van 150 meter breedte zullen weldra tot het verleden behooren. Dat ongerief zal er wel gewteest zijn van af het oogenblik dat ruim1 450 jaar geleden de overvaart van de Eendracht door Philips van Bourgondië in erfpacht werd gegeven aan de stad Thofen. Maar eeuwen lang hebben de passanten niet beter geweten -of het kon niet anders Eerst in het midden der negentiende eeuw zijn uit de klachten over dat on gerief denkbeelden geboren om dat wa ter te overbruggen. En naarmate het spoorwegverkeer op het vaste land zich ontwikkelde, groeide ook het verlangen naar een brug. Maar meer dan een halve eeuW.liebben de Thotenaars vergeefs gewerkt. Een adres van het gemeentebestuur aan de ProV. Staten in 1872 gaf er voor de eerste maal vorm aan, maar daarom nog geen definilieven vorm. De provincie vond bet een gemeentezaak, zij het dan dat er subsidie voor kon worden ver wacht. Maar de andere gemeenten wil den niet bijdragen, Noord Brabant even" min, en het Rijk zag er toen ook geen aanleiding toe. De verdere negentiende eeuw ble(ef de kwestie aanhangig. En in de twintigste eeuw ook. Herhaaldelijk hebben we ook in ons blad uitvoerige stukken over die brugkweslie gehad, met alles wat daar aan vast zat over naijver ten opzichte van de veergelden die Tholen beurde. In '14 scheen het of men het eens) was geworden. Er kwam toen weer een adres bij de Staten Dat plan is echter opi een zijlijn geschoven vanwege de inmiddels gerezen, en nog verder reikende plannen voor eén spoorweg op Tholen met inbe grip van een brug. En opl baar beurt is toen dat spoorwegplan uitgesteld en ver zwakt door den oorlog en eindelijk afge steld vanwege de concurrentie van de auto's. Maar toen is het diezelfde auto jgeh weest die de oplossing bracht Want juist door de toeneming van ïfat autot- verkeer in ai ?.ijn vormen is de opbrengst van de veergelden voor de gemeen (je Tholen zoo aanzienlijk (gestegen, dat zij ten eerste een mooi brugpotje kon ma- leen, en ten tweede het plan Icon vormen om zelf de brug te leggen mits het vecr>- geld lflon worden omgezet in een brug geld. Dat was in '23 De Pnov. Staten von den het goed diat zoo iets „midde®- eeuwsch" als een bruggeld Weer her leefde (jen o.i. volkomen terecht 1, en gaven een renteloos voorschot. Toen heb ben de plannen nog eenige vertraging] gehad omdat het Rijk het wenschelijk vopd dat men in ieder geval een brug bouwde die desnoods later een spoor lijn z-ou kunnen dragen. Maar in het najaar van '26 kon men toch hegiufhen met het ter visieleggen van de onteigef- ningsstukken, en geleidelijk, zij _het ook niet zonder tegenspoed, is d(e uitvoering voortgezet tot de heugelijke gebeurtenis van gisteren; het plaatsen van den bob "venbouw op de pijlers. We wenschen de Tholenaars geluk met deze gebeurtenis In de eerste plaats de inwoners van het stille stadje aan het veer, dat niet meer door dat stroompje van 150 meter van de wereld is afgef- sloten In de tweede plaats de inwoners van de andere gemeenten op het eiland die op hun tocht naar den vasten wal niet meer die Veer-vertragfing zullen on dervinden. En in Üe derde plaats allen die op dat eiland; moeten wezen Het kon wel eens een geheel nieuwR, periode zijn, die dit eiland tegemoet BINNENLAND FEUILLETON Langs Glibberige Wegen. DOOR R. L. DE W. 19). De volgende dagen bracht hij door met vruchtelooze wandelingen door Pic cadilly, Pall Mali, Haymarket en het Park. Hij keek naar elk gezichtje, dat hij tegen kwam, soms verhaastte hij zijn stap om een meisje, dat op haar leek!, in te halen, soms hield hij in om een ander hem voprbij te lalen gaan. Hij was er van overtuigd, dat de politie hem in 't oog had. Alles was ook zoo opval lend, besloot hij. Herhaaldelijk sprong hij in eer taxi met verzoek aan den chauffeur een andere taxi of auto te yolgen. Den eersten keer maakte het hem verlegen,- maar de kalmte van den man deed hem begrijpen; dat het volstrekt net zoo buitengewoon was Eens was hij in Richmond beland voor hij had ontdekt, dat zijn prooi niet het meisje was. Bij een andere gelegenheid deed hij den chauffeur stoppen halfweg Birken- ham. Eigenaardig, dat alle meisjes in auto's en taxi's die genoeg op het meis je geleken, om hem in de war te bren gen, steeds ver weg moesten Eens ojp den hoek van Bond Street staande, met plan over te steken, dook nijverheids»aad en departement In een {persbericht over dezen Raad leest men het volgende De Nïjverheidsraad is door den Minis ter van Arbeid, Handel en Nijverheid in de gelegenheid gesteld' door middel van een delegatie uit den Raad de moeilijk heden, die tusschen den Nïjverheidsraad en aen chef van de afdeeling „Handel en Nijverheid" waren gerezen, te bespre ken. Bij dat 'onderhoud heeft de delegatie de grieven van den Nijverheiidisraad uit voerig naar voren gebracht, Intusschen werden denkbeelden geopperd, waarvan gehoopt wordt, dat zij tot een minder 'stroeve samenwerking lussclien de af deeling „Handel en Nijverheid" en den Nïjverheidsraad zouden kunnen leiden. In de hoop, dat deze het gewenSchte resultaat mogen hebben, zal het per soonlijk contact van den chef van de afoeeling Handel en Nijverheid met den Nijverheidsraad, dat tijdelijk verbroken was, weer worden hersteld. de iiongaarsche delegatie. Gisteren heeft Aartshertog Albrecht met de officieele Hotigaarsche delegatie een bezoek gebracht aan de vroegere pleegouders en het Ned R.K Iluisves- tings-Comité te 's Hertogenhosch. In de aula van de R.K. Lycea had de ontvangst plaats, waar verschillende redevoeringen werden uitgesproken. Daarna had in het ihsschoDpeJiik paleis een diner plaats. nederland—west-indie door de lucht. Het was reeds bekend dat het door den luitenant-vlieger J. van Onlangs Jr. opgemaakte plan voor een vlucht van Nederland naar West-Indië door het co mité Vliegtocht Nederland—Indië in stu die is genomen. Het werkte daartoe siamen met de vereeniging Oost en West. Het plan van den heer van Onlangs omvat een vlucht in vijf étappes (dagf- vluchten), n.l. van Amsterdam of Rot terdam naar Casablanca .(pl.m. 2400 K.M) van Casablanca naar Dakar (St. Louis) aan de Westkust Van Afrika (pl m. 3000 KM.), van Dakar naar Pernambuoo (Plort Natal!) in iRrazilië (pl.m. 3200 K M van Pernambuooi naar Paramaribo (Suri name) langs de Noord-Oostkust van Zuid-Amerika (pl.m. 3000 KM.) en van Paramaribo naar Willemstad (Curasao, pl.m. 2000 KMJ. In het geheel pl.m. 13 600 K.M Dit plan is, haar aan het comité is gebleken, in technisch opzicht uilvoer baar. De over zee te vliegen afstand is zeer groot, maar er mag rekening gjet- houdèn worden met de gunstige meteo rologische omstandigheden, dje gewoon tusschen het drukke verkeer van Pio cadilly een taxi op. Een vluchligen blik op degene ,die er In zat, deed zijn hart bonzen. In een leege taxi tuimelend, vgaf hij den chauffeur zijn bevelem liet volgend oogenblik stond zijn voertuig stil, dank zij een lekke band- Tien yards rder in Piccadilly stopte de andere taxi en het meisje betaalde den chauf feur. Zij was liet niet. Voor zijn eigen vddoening paste Beresford den afstand af, die hem een halve kroon gekost hsd. Het was juist acht en dertig pas, een en dertig en vier-vijfde yards. Dit vond hij, was wel liet record in korte ritten. Dat eeuwige onzekere gevoel was, zoowel geestelijk als physisch,, afmab tend en hij was altijd blij, terug te zijn in hel Ritz Carllon voor lunch, thee of diner. Bij het binnenkomen van de restaurant had hij steeds hoop. Eens misschien zofu hij haar daar zien zitten en dan was het met het zoeken gedaan. Met den dag vervloog gewoonlijk zijn hoop en als het avond Werd na het diner vond hij zichzelf dwaas en zag hij er het wanhopige van in het doel te bet- reiken, dat hij zich, als een moderne dwaaltidder had gesteld; toch was hij eiken morgen weer vol vuur en vasï besloten datgene te vervolgen, wat hij nu langzamerhand als Zijn noodlot be schouwde. lijk op dit gedeelte van den Atlantischen Oceaan heersdhen, vooral in het voorjaar. Voor de financieering van de vlucht heeft het comité 'aanvankelijk een niet onbevredigend resultaat verkregen Van het departement van koloniën en de re- geeringen van Suriname en Curacao zijn toezeggingen van steun ontvangen, het hoofdbestuur van de po-sterijeu en tele grafie heeft moreelen ten fuiancieeten. steun inh et vooruitzicht gesteld en voorts zijn o a. belangrijke bijdragen in de kosten van de vlucht ontvangen van de Koninklijke, de Ned. Handelmaat schappij, de Kamer van Koophandel te Amsterdam, andere lichamen en particu lieren. Hel geheelp bedrag, dal vereischt wordt, f 60.000, is thans voor tweederde bijeen. Het hangt van de laatste f 20.000 af of de Vlucht zal' doorgaan of niet liet aan zijn plannen had gegeven, heeft in verband hiermee het oogenblik gekomen geacht om het publiek door middel van de pers daarvan op de hoogte te bren gen ,in de hoop natuurlijk, dat het ten gevolge daarvan in het bezit zal worden gesteld van het bedrag, hetwelk nog aan het werkkapitaal van den tocht ontbreekt. In een gister gehouden bijeenkomst met de pers heeft generaal Snijders, voorzitter van hét comité, eenige mee- deelingen over het plan gedaan. Giften zullen gaarne worden inge wacht bij den heer Wallaardt Sacré 1e 's-Gravenhage of ten kantore van de Ne- derlandsche Handelsmaatschappij aldaar, waar het comité en Oost en West een re kening courant (Gironammer 7112) voor de vlucht hebben geopend onder het hoofd ..Vliegtocht West-Indië.' de verbinding van amsterdam met den bovenrum Men meldt aan de Maasb. uit Amers foort Naar wij vernemen is er overeenstem ming bereikt inzake de nieuwe scheep vaartverbinding tusöcben Amsterdam en den Boven-Rijn Niet het project over Vreeswijk noch dat over Wijk bij Duurstede dioch hot Geldersche ValleikanaaL-plan is door dje autoriteiten aanvaard Op de staatsbo grooting voor 1929 zullen de eerste gel den voor den kanaal-aanleg wordpn uit getrokken. un oost-indjë. De ramp van Pa loc web. Waarschijnlijk als een gevolg van de aardbeving, die met de eruptie gepaard ging, liep het zeewater aan alle zijden van bet eiland ongeveer vijl meter op. Volgens inlichtingen, die de hoofden verstrekten, was de temperatuur van *t water zeer warm Van de menschen, die in zee gevlucht zijn. is een aantal ver dronken, maar liet is onbekend hoeveel. Hel deel van de bevolking, 'dat nog overblijft, bedraagt ongeveeS" vijf duizend zielen. De stemming is kalm' De door (den (resident meegevoerde levensmiddelen zijn met die, welke aanwezig waren, voorloopig voldoende om in de levens behoeften van de bevolking le Voorzien. Van een bevolking van 6000 zieten zijn vermoedelijk 1000 omgekomen kist is ontvangen bij den inspecteur der directe belastingen te Middelburg, f 12.60 wegens (e weinig betaalde rijks»- inkomstenbelasting over de- belastingja ren 1926-1927 en 1927-1928; den inspecteur der directe belastingen te Terne uzen, f500 wegens te min betaalde belastingen Uit Vlissingen. Woensdag 5 September wordt door den Rijkswaterstaat weer een deel der havenwerken te Vlissingen aanbe steed ami het opboogen van het Ier- rein, gelegen achter den kaaimuur in de buitenhaven, waarvoor de raming f 99.500 bedraagt. Uit Walcheren. Men meldt ons dat de film van de comité, dat tot dusver weinig publiciteit ^eersche zeiler ij van 10 tot 16 Aug - - - - wordt vertoond m: Tusclnnski, Amster- UIT STAD EN PROVINCIE - De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's rijks sdliah- Hef zoeken naar het meis/je was het eenige niet; bovendien moes! hij allijd oppassen geen vrienden of bekenden to gen te tomen Op een keer had bij Lady Drewill in haar rijtuig zien zitten; bij een andere gelegenheid had hij Lord Peter Bowen alleen kunnen ontkomen door overhaast de vlucht te nemen in een „A.B.C.-shop" De hemel mocht we ten hoe hij er weer uitgekomen was|. Hij had een vage herinnering, dat hij voorgegeven had in de meening te zijn, dat het een bureau voor boodschappenp jongens of padvinders was hij wist niel goed meer wat. maar te oordeelen naar de gezichten, die de juffrouwen achter de toonbank trokken, dacht hij wel dat hij padvinders gezegd had. Avonds na dit laatste avontuur overlegde hij of 't feitelijk wel verstan dig was, om geen notitie van zijn ken nissen fe nemen Misschien kende het meisje wel iemand, dien hij kende. Waart om de zaak niet laconiek opgenomen en ieder lalen weten, dat hij in de stad terug was? Hun kalm verteld, dat het leven buiten veel te emotievol was voor iemand, oie er geen lange reeks herder lijke voorvaderen op na hield Men zou lachen, de heeren zouden zich uitsloven in "het bedenken van grappen ten zijne koste en dames zouden hem een beetje medelijdend aanzien, zooals ze altijd naar Edward Seymour keken. dam; Tuschinski, Rotterdam; Apollo, den Haag; Cinema Royal, Amsterdam; Luxor Haarlem; Rembrandt, Theater ülrecht. Rembrandt Theater, Arnhem. Zou het niet mogelijk zijn die film ook in Middel burg te krijgen9 Woensdag werd 'te Nieuw land onder leiding van djen heer L Wattel loco-burgemeester een openbare ver gadering gehouden met het d,oel te ko men tot oprichting eener afdeeling van de Vereeniging „Ziekenhuisverplegingf op Walcheren Vooral door het werken van den heer Watlel en enkele andet- ren. was hier reeds groote belangstel ling gebleken voor deze vereeniging^zoo- dal reeds voor de vergadering 457 le- *öen en kinderen op die inschryvmgsbil- jetten waren ingeschreven als lid Voor de uitstekend bezochte verga dering welke gehouden werd! in de openbare school, werd fipor den heer L. Onderdijk van Middelburg het doel en de werkwijze van de vereeniging uit eengezet De. voorzitter dankte onder applaus den spreker voor zijn heldere uileen zelling Nadat nog door vele aanwezi gen gebruik werd gemaakt van de ruime gelegenhei tot vragen stellen, welke door den heer Onderdijk tot genoegen der vergadering werden beantwoord ging de vergadering! over in een beslo ten ledenvergadering Tevoren hadden zich nog een flink aantal nieuwe leden aangemeld, waar mede hel aantal leden en kindieren steeg tot ongeveer 500 Op deze ledenvergadering werd be sloten tot oprichting eener afdeeling var de vereeniging. Nadat de heer (Wattel medegedeeld had zich niet beschikbaar te kunnen stelïen voor een bestuursfunctie, werd het be stuur als volgt samengesteld Dr A J de Weerd, voorzitter; O M. Rozemond, secretaris, M Joosse, penningmeester. R. Goedhart en J K Mesu Uit Z u i d-B e v e 1 a n d. Woensdagmiddag werd te W o l - faartsdijk omstreeks 9 uur door de gemeente en rijkspolitie en den belasting ambtenaar J. Snoodijk (allen op on derzoek naar rijwielbelastingplaatjes aangehouden iemand van Duitsche na tionaliteit Rij nader onderzoek van het rijwiel bleek dat hel zelfde rijwiel te zijn dal Maandag j.l. des nachts uit de schuur was ontvreemd van den landbouwer A. van Strien. De man gaf op dit rijwiel gekocht te hebben, doch wist of wilde niet verklaren van wie hij dit gekocht had. Bovendien werden op hem bevon" den 1 gouden heeren horloge. 2 gouden Waarom iemand lust had Edward Sey mour te beklagen, was hem niet dui delijk. Te beklagen waren de ongelula- 'Idgen'. die met hem te leven of te maken hadden. Ja, in het vervolg zou hij maar weer de oude vrienden opzoeken, inplaats van ze te vermijdeu. Met zijn neef Lord Dre will zou hij beginnen. Het eenige. dat hij evenwel niet zou doen, was tante Caroline een visite maken. Dat zou olie in liet vuur zijn, feitelijk moeilijkheden opzoeken. HOOFDSTUK VI. öe moeilijkheden van lord Drew i th. Den daarop volgenden namiddag liet Berestord het meisje rusten en ging hij er op uit om vrienden en kennissen op te zoeken, wien te ontloopen tot tlusVer zijn eenig doel was geweest. Zijn eigen gemoedstoestand daargelaten, maar hel weer was prachtig. Juni had een vroolijke waas over Piccadilly g&- spivta. Tic zon sefieen alsof „zij alle aardrijkskunde had vergelen. Elegante vrcuwen en gpedgeklee.de mannen drom den uit en in het park. Op den rijweg was er geen doorkomen aan, maar ie,- der scheen over de noodige portie goed humeur en geduld te beschikken Hier en daar herinnerde een leege mouw of een paar krukken aan den oorlog, die i&J (Inge? Med en 2 zilveren polshorloges, en een breek ijzer. De horloge? zeide hij getocht te hebben in Duilschland en het breek ijzer te hebben gevonden, Een en ander gaf de politie aanleiding om genoemden persoon over le brengen naar Middel burg (en einde door den officier van justitie te worden verhoord. Ze e u w s ch-V 1 a a n de re n O. D. Te Selzaete is een troep zigeuners van circa zeventig man sterk gearriveerd, welke daarheen was gedreven door de politie Zij komen van de omstreken van Sweveghem en hebben getracht naar Frankrijk uit te wijken, aan wélks gren zen zij werden geweigerd- Steeds achter volgd door politie, wilden zij via S a s van Gent grens in Holland hun toe vlucht nemen Doch ook hier was de politie ingelicht en alle wegen aan de grens bewaakt, zoodat zij rechtsomkeert moesten maken. Thans vertoeven zij on der bewaking der marechaussees op de markt te Selzaete In verschillende win kels bestelden zij koopwaar en toonden daarvoor geld echter gingen ze toch zon der betalen de deur uit. Ook daar is men op het bezoek van deze gasten niet gesteld. Zij wonen in oude vervallen woonwagens en zien er vervuild uit IIET VREEMDPLINGENBEZOEKu Nu het aantal met de booten van de lijn Vlissingen— Breskens vervoerde bad gasten gisteren een lol nu toe ongeken de hoogte beeft bereikt, is er voor ons alle aanleiding nog weer eens een praat je te mpken over liet vreemdelingenbo- zoo k aan "Walcheren en aan Middelburg in hel bijzonder. Wij willen dan begintien met er op 'te wijzen, dat het aantal der bovenbedoelde dagjes menschen. veel gnootcr is dan 'vorige jaren want In onze jhargangen 1927 öh 1926 vonden wij als hoogste cijfers genoteerd resp. 2800 en 2400 Men hoort nu wel heel gewich tige beschouwingen over grootere of kleinere financieele draagkracht van die bezoekers, maar dal blijven veronderstel lingen. Als wij bijv zeggen, dal al deze menschen gemiddeld, f 2 iu restaurants overigens oneindig lang geleden scheen. Het leek wel een dag uit een mon]- daine roman, waarop het nooit regent als do heldin haar beste japon aan heeft. Het was een onwezenlijke, fanv- laslische, tol dusver nooit beleefde dag. Vanaf Bond Street tot aan Knightsbridr- was geen parapluic of regenjas te bekennen en toch was het Juni ia Lonaen. Langzaam dreutelde Beresford door Piccadilly in de richting van Hyde Park Corner hij genoot van de warmte en bewonderde alles wat er le bewonderen viel In het linnen bakje van den ouden blinden man voor ..Devonshire House" deed hij een shilling. Het was een echte dag om royaal te zijn, een dag voor licht en liefde en nietsdoen Bij de gedachte aan de ongerijmdheid van zijn eigen foestana moest hij glimlachen Nog zoo>- wat honderd en twintig pond was alles wat hij bezat. Wat zouden de voorbijgan gers er wel van denken als ze het wisten Bijvoorbeeld lady Tanogra El ton. die net voorbijreed? Wat zou ze zeggen? Wat zou9 ,,Hé, Drew!" Haaslig brak hij zijn overpeinzingen 'af. toen een lange, bloei de man op het punt stond van hem oorbij te gaan. ("Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1