«sgp- Si No, 182 Vrijdag 3 Augustus 1998 MIDDELBUR 171° Jaargang .LISTEN. ■Voor Ged. Staten van Zu.id.-H/jlland werd een kwestie behandeld zooals er al meer zijn geweest, daar en in andere provincies, over de overgelegde lijst van leerlingen die op een nieuw op te richten school zouden komen,. Tiet betrof een nieuwe school op Geref. Grondslag, die tp Berkerwoude, zou worden opgericht iMaar de gemeenteraad weigerde omdat er met die lijst van leerlingen geknoeid zou zijn. iWe zullen op die kwestie zelf niet verder ingaan. Maar in het bericht over die behandeling Voor Ged,. St. van Z, .Holland trof ons toch deze meedeeling i „De heer C. de Jong, lid van het schoolbestuur, merkte nog op, dat Paulus toch ook listen gebruikte om de meuschen te vangen- Het was het bestuur niet te doen om1 "hel tijdelijke, maar om het eeuwige Woord Gods onder de kinderen te brengen". Arme Paulus! In uw naam worden wèl zonderlinge dingen verdedigdEn dat nog wel Paulus die aan de Epeliesen (4 .25) ernstig toevoegde: „Daarom legt af de lengen, en spreekt de waarheid, een iegelijk met zijne naasten, want wij, ^zijn -alkanders leden." BINNENLAND I>E VERJAARDAG VAN BE KON I A G ES MOEDER. Baarn's ingezetenen liebhen gistermor gen voor het paleis te Soestdijk hulde ge bracht aan de 70-jarige Koningin. En ook van elders waren velen aanwezig. Aan het -hoofd van een stoet van eenige dui zenden marcheerden een 300 kinderen. Door een commissie werd in het Pa leis bij monde van den vooorziller dr. Astro een geschenk aangeboden, bestaan de uit twee rustbanken in Empire-stijl, die in de voorhal van het Paleis zullen worden geplaatst. Toen volgde een kinderkoor, en daar na een voorbijtrekken van alle aanwe zigen, waarbij bloemen gestrooid werden op hel bordes van het paleis. In den namiddag kwamen de ingeze tenen van Soest haar hulde brengeu een album met twaalf aquarellen van Soest, van de hand van Soester ar listen. De aanbieding werd gevolgd door koorzang en door het voorbij trekken van een al- legorischcn en reclameoptocht. •Voorts muziekuitvoeringen, volksspelen en vuurwerk. .Van de tallooze bloemstukken zij spe ciaal gemeld een bloemenmand van 2 bij 3 M. van het hoofdbest. der Mij. voor Tuinbouw. Uit verscheidene steden komen be richten van herdenkingsdiensten en feestelijkheden. Door patiënten en personeel van het sanatorium Oranje Nassau's Oord te Jlenkum werd een hartelijk gesteld te legram van geïukwensch aan H. M. ver zonden. In den namiddag vereemigden alle patiënten voor zoover niet bedlege rig, zich met het personeel in de groote eetzaal. Hier hield de geneesheer-direc teur. de^heer dr. A. Bakhu/ysen Scliulld een rede. Voorts werden icie patiënten onthaald en had het menu voor idezen dag eenige uitbreiding ondergaan. Door de mannelijke patiënten was in de voorafgaande weken vervaardigd een zeer fraaie tuinbank, waarbij een tafel en drie voetenbankjes, alles wit gelakt. De bank draagt aan de achterzijde een zilveren gedenkplaat waarop: Aan H. M. de Koningin-Moeder, van de patiënten Van Oranje Nassau's Oord, 2 Augustus 1928- De vrouwelijke patiënlen hadden daar Langs Glibberige Wegen. DOOR R. L. DÏE W 16)'.) „Je beul zoo zwaartillend als een bjusaokter gedurende een epidemie", lach te Beresford. „Dat is het ergste van jullie medici, alles gaat volgens een vast syslecm. Gebeurd iets zus of zoo, dan moeten als een gevolg daarvan andere dingen ook zoo plaats hebben. Je neemt geen notitie van helt individu." „Nu, ik verzeker je, mijn waarde, dat ik je persoon in aanmerking heb moeten nemen om veel door de vingers te zie»", antwoordde Tallis grimmig, „an ders had ik je al lang krankzinnig ver klaard". „Mij?" protesteerde Beresford. „Inver gelijking met joju ben ik de wijsheid in persoon. Herinner je nog maan eens, hoe je de zUsler verontwaardigde door, de wijze, waarop jë met mij praatte, tegen alle regels 'in; je had mij gilleen moeten laten." „En wai kalmeerde je het meest?" bij gemaakt drie kussens en een tafel kleed, welke voorwerpen volgens teeke- ning werden versierd friet heraldische figuren in oranje en zwart op witten grond. T)ezo. geschenken werden te Soestdijk aan H. M. 'aangeboden door baron van Heemstra, voorzitter van den raad van Cbmmissarissen van Oranje Nassau' Oord. Naar het Hand. verneemt zal het ^'oor- genomen plan der buitenlandsche rui ters om H. M. de Koningin-Moeder lieden een bezoek te brengen niet doorgaan met bet oog op de vermoeiende dagen van de Koningin-Moeder iu verband met haar verjaardag. Een ander bericht geeft echter als reden van 't niet doorgaan op de trai ning der paarden. EEN SOC.-OEM. HULDE AAN DE KONINGIN-MOEDER. Door den heer J. A. v. Zutphen wordt in „Het Volk" in een artikel er op ge wezen, dat in den grimmigen strijd, die tusschen socialisme en koningschap werd gevoerd „de jonge vrouw, die uit Wal- deck-Pyrmon t hierheen kwam, en die thans met 70 \vinters aan de poort des ounerdoms staat", haast niet werd genoemd. „De menschelijkhciddie van haar uitging", zegt de schrijver, „werd haar een schild. En dan verhaalt hij van een bezoek dat de Koningin onlangs aan de Hygië nische tentoonstelling in het Paleis van Volksvlijt bracht. Daarbij trok het da- denrijk werk van het Koperen Stelen,- fonds haar aandacht zóódanig, nam haar zóó in beslag, oat zij het leeuwendeel van den lijd van haar rondgang daaraan wijdde. Ik zag toen een echt zorgelijk doorploegd vrouwengezicht met klare, belangstellende oogen. Ik hoorde loen echte warme belangstelling in haar slem en de innerlijke zucht om alles goed te weten, sprak uit haar opmerk zaam vragen. De schrijver wijst er dan op, hoe Ko ningin Emma in een tijd, dat er nog veel onverschilligheid was voor hel lot der t.b.c.-patiënlen en de tering-bestrijl- ding een oer weinigen was, die ©en daad stelde.- Zij slichtte en gaf het sanatorium Oranje Nassau-oord, een daad, die er niet minder om is, omdat zij stoffelijk bij machte was die te doon. Want ve len, zóér velen, die daartoe bij machte zijn, wellicht meer dan zij, blijven een onvruchtbaar ulelsdoen handhaven. Zij deed, gaf een voorbeeld! Uit haar daaa werd een propaganda geboren voor de t.b.c. bestrijding, die nuttig heeft na gewerkt, óók in de kringen der arbeiders, die, dikwerf maar al te zeer versuft door hun levenslot, geen oog zelfs had den voor het leed in eigen lering. Zulk een daad stemt dankbaar en zoo kunnen wij, socialisten foisi- schien juist omdat wij in den haring ton werden geconserveerd en voor bei- derf gevrijwaard de vrouw, die door measchelijkheid gedreven dit deed, bij haar zeventigste jaar, dü ar voor hulde brengen. DE ZIEKTEGEVALLEN OP DL INSIL1NDE. Naar het Vad. verneemt zal het Rap port der Commissie van Onderzoek nog wel een poosje op zich laten wachten, daar natuurlijk eerst de zes weken lange observatie moet afgeloopen zijn. Zooals men weet, is de heele bemanning geënt en in observatie genomen. Inlusscben heeft de Lloyd letterlijk niets nagelaten, om op de Insnlinde te doen. wat maar mogelijk is. Behalve ont smet, zijn de bedden ook nog uitgestoomd en opnieuw opgemaakt. vroeg Tallis beaaard, „alleen gelaten te worde» met je gedachten of te hooren dat, wat je wenschte te weten?" V,0, dat was natuurlijk veel beter". 1 allis trok zijn schouders op. 't Is al te erg", lachte Beresford; ,ik heb mijn leven aan je te danken en nu plaag ik je nog op den koop toe. Je weel friet wat je voor mij bent ge weest, zonder jou mag God weten wat ik 'gedaan had", zeide hij, opstaande en zich uitrekkend ,Nu, zorg maar, dat je niet instort en doe vooral met te veel. Laat me eens 'hooren, hoc het je gaat of je haar gevonden hebt". „Dat beloof ik je", hij greep de hand van den dokter, „en nu evenals Dick fWhitlijngton ga ik eer op uit om de stad louden te ontdekken". Met een handdruk nam hij afscheid Man den eigenaar va» het hotel en bedankte hem voor alles wat hij ge daan had, en met de goede wenschen v,an het geheele personeel ging hij Noordwaarts in de richting van Londen. Hij had het gevoel, dat nu een nog Een leger van schilders krabt alle 'oude verf af en brengt nieuwe aan. Het gewo ne schilderscorps dei1 Maatschappij, 40 man, is met 160, overal van daan ver sterkt. Ook de Haagsche Arbeidsbeurs heeft eenige tientallen ververs geleverd'. Aangezien, volgens geruchten, ook op andere schepen dergelijke keelziekte-ver schijnselen als op dc Insulinde zich moe ten hebben voorgedaan, vraagt men zich af, >of niet in Indié de bron van 'besmet ting gezocht moet worden, ja de ver schijnselen zouden nog zoo onzeker herkomst zijn men spreekt van vijf- daagsche koorts, diphterie, enz. dat reeds de mogelijkheid van een nieuwe, tot dusver vrij wel onbekende ziekte, is geopperd. Voor de hem'anning is de heele aan gelegenheid ook een zeer onaangename strop, daar na de observatie natuurlijk niet dadelijk weer voor allen emplooi te vinden zal zijn. Dit zal zeer geleidelijk moeten gaan. DE KAMERZETELrSCHEUREIt Naar „Het Volk" verneemt heeft prof mr. Rutgers medegedeeld, zijn benoe ming tot Tweede Kamerlid in de vaca ture-Scheurer niet te aanvaarden, mam- wel zijn plaats op de lijst te willen bc houden. HET N.V.V. EN HET CONFLICT BIJ DE MIJ. DE SCHELDE. Aan de pers wordt gemeld: ïn verband met het feit, dat hel cou flict bij De Schelde en de loodgieters-,ta king te Ylissingen. welke reeds eenige maanden gaande zijn n.og geruimen Lijd kunnen voortduren, heeft het bestuur van het N V V. besloten, indien iu de eerstvolgende weken deze conflicten niet tot oplossing zijn 'gebracht, legen einde Augustus een steunbeweging ouder de 210.000 leden der moderne vakbewegin: uit te schrijven Inlusschen zullen door het N V. V alle maatregelen van adminislratieven aard worden getroffen, Waardoor de ze kerheid beslaat dat einde Augustus de steunbeweging haar volle werking uit oefent. UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. De laatste dagen heeft het water on zer waterleiding een bruine kleur gekre gen, en is het te begrijpen dat velen zich de vraag stellen, wat daarvan de oorzaak is. Wij hebben daarover inlichtingen in wonnen te bevoegdcr plaatse, en verna men daarbij, dat do bruine kleur een gevolg is van het weder gebruiken van het water uit de oppervlakte-kanalen. Zooals men weet is, na de onrein-bevin- ding van hel water uit die kanalen, eeni ge weken geleden weder het water géno, men uit de verticale putten, waaruit ooim sprohkelijk het water werd gewonnen; maar die wegens de toeneming van liet» zoutgehalte weer werden verlaten. Daar deze aout-toeneming nu weer dreigde, en inmiddels de v-oorldurende plaats hebbende onderzoekingen van het wa-i ter ujl de open kanalen alle ge'- heel geruststellende resultaten oplevert- den, is men weder teruggekeerd) tot het gebruik van het water in de open kanaf- len. Dit water heeft echter door plantaar- dïgen invloed een gefer'kleur dan dat uit de diepe pulten Deze kleur zal ecfcte^r als een nieuwe filter-installatie met dö modernste machines zal zijn ingericht, ook kunnen worden weggewerkt. Onder de vele vreemdelingen, die ook dit jaar 'weer onze stad bezoeken, bevinden zich meerdere dames en h<?c- veel grooter avontuur hem wachtte dan wal hij op dien ongelukkige» eersten Mei had nagejaagd. Het scheen, alsof de natuur, bewust hem eens in den sleek te hebben gela ten, alles deed wat zij kon om haar leiort van toen goed te maken. Vanaf eiken tak en uit iedere struik floten en kwinkeleerden de vogels, alsof hel een cerslen voorjaarsdag was. Vrooljjk ritselden en zwiepten, door een zachte koelte bewogen, de boomen onder do stralen der morgenzon; de atmosfeer^ zuiver en teer, was vol geuren. Een dag 'oor liefde en luieren. Langzaam voortgaande langs den straatweg genoot hij met volle leugen van de schoonheid van den morgen en herinnerde zich met een glimlach, de waarschuwing van Tallis. Hij vond, dal tien mijlen op zoo'n dag een kleinigheid zouden zijn. Maar onnoodig zou hij niets wagen en heel langzaam loopen, feitelijk kruipen. Acht en dertig dagen had hij verloren- Hei was nu 9 Juni. Wat kon je toch gauw van idee veranderenEen maand ren, die de schilderkunst beoefenen en verschillende gebouwen en bekende hoekjes uit de stad op het doek ver eeuwigen Herhaaldelijk kan men ze aan treffen bij de Abdijgebouwen, in de Kuv perspoorl enzmaar ook ons fraaie stadhuis blijft voor velen hunner een dankbaar onderwerpt Het mag zeker wel eens worden herinnerd, dat ook dit werik een groote propagandistische kracht is voor het steeds Ito e nemen van het vreem- tielingenbezoek. Gelukkig worden deze kunstbeoefenaars bjjna steeds met rust ge.aten en alleen komen af en toe- Moor- al jeugdige personen met eerbied ken nis nemen van hetgeen door hen wordt gewrocht. Wat echter te denken van een winkelier, die toch izeker het groote. be lang van het vrcemdelingenbezoek moet begrijpen, en die een schilder, die vanaf zijn stoep ons raadhuis schildert, door de politie, van die stoep laat verwijde ren, zulks onder protest, niet van den schilder zelf, maar Van de vele», idie daarvan getuigen waren. Waar door de Vereeniging tot bevordering Van het Vreemdelingenverkeer, in welker bestuur groolendeels personen zitten, die per soonlijk geen belang "bij het Vreemdelin genbezoek hebben, en door vele andere personen alles gedaan wordt om gasten te trekken en het hen zoo aangenaam mogelijk te maken, ineenen wij de hier boven genoemde handeling te moeten af keuren. De door sommigen minder aangename bejegening van vreemdelingen is des te meer te bejammeren, omdat onder hen die naar hier komen, zeer vooraanslaan" de personen zijn. Zoo zijn gisteren in hel Grand Hotel alhier voor enkele dagen aangekomen The Honorable Lord Mayor of London èn The Lady May ore die in gezelschap reizen van den heer M de Smet--de Nayer uit Gent. oud-minister van België. Uit Walcheren. De Vecrsche zeilwedstrijd dve mor gen plaats vindt, begint om tien uur. Dat is wel een beetje vroeg voor vele menschen, maar hel gat? niet anders met hel tij. Hel is onmogelijk om mei eenige zekerheid te zeggen wanneer de eerste schoener weer terug zal zijn. Dat hangt allemaal Ic veel van den wind af. Hel kan zelfs zijn dal er hee leniaai geen wind is, want dat komt voor in dezen tijd van het jaar. In dat geval zal de wedstrijd twee weke» later gehouden worden. Maar met een ©enigs zins fatsoenlijke bries wordt het schot afgegeven om tien uur precies. Voor dien tijd zijn de schepen naar den mond het Middelburgsche kanaal gesleept, waar zij blijven liggen tol liet sein van vertrek wordt gegeten. De startlijn loopt van het Veersche Hoofd naar dc landingsplaats van de veerboot op Kamperland. De prijsuitdeeling zal plaals hebben an de sloep van het Stadhuis, om twee uur of zoo kort mogelijk daarna. Er zal eenige "lijd noodig zijn om uit te rekenen hoe lang elk schip er pre cies over gedaan heeft en welke het eerste is. Reeas vanaf des morgens getuigde de wapperende YaderL.ndschc driekleur van dc openbare en enkele particuliere gebouwen te Arnemuidcn van de liefde voor het Vorstelijk Iluis Des avonds werd de Oranjegeest nog meer opgewekt loen de mllziekvcreeniging Ar- Hie's Genoegen" een rondgang door de gemeente maakte. Daarna werden nog eenige nummers op het marktplein gege ven. Met een vroolijiken marsch bege leid ooor een jubelende jeugd werd daarop naar ae repetitiezaal gemar cheerd. geleden ging er hij hem niets boven de vrij© natuur; nu verlangde hij naar Londen. Waarom? Weer dat eeuwige „Waarom". Het was hem nu duidelijk dat hel buitenleven niet geschikt was voor iet- mond. die rust zocht en van zijn leven genieten wilde Er was ovcrdaniT van emo tie. George Borrow had dan toch ge lijk Na> een half uur drentelen was hij blij wat te kunnen rusten op een hoop steenen opzij van den weg. Hij vond, dat hij tijd genoeg had en er geen reden 'oor 'haast was en het wel prettig was zoo aan den weg te zitten en ie luisteren naar die vogels en le kijken naar alles wat zich tusschen de heggen bewoog Hij voelde een vreemde loomheid en een nog vreemder neiging van zijn boe nen om zich onder hem op vouwen. Zijn hoofd gedroeg zich ook al buiten gewoon onverstandig. Zijn ooren suis den en ieder oogenblik werd hij duize lig. Stel je voor, indien Tallis toch eens gelijk had en hij werkelijk niet in slaat was meer dan een paar mijlen te doen Uit Zuid-Be vel an d. Dinsdagavond vergaderde dc Raad der gemeente Nis se. Aanwezig alle leden. liet verzoek tot medewerking tot aan stellen van een schoolarts werd als te kostbaar zijnde van de hand gewezen. Met algemeëne stemmen werd beslo ten niet toe te treden lol het Werkloos heidsbesluit 1927 De rekening van de Gezondheidscommissie 1927 werd goed gekeurd Het besluit Lol overnemen van het erfpachtsrecht van dc Wed M Osse- waarde werd aangehouden tol de vol gende vergadering De gemeenlerekening 1927 werd den raad aangeboden. Donderdagmiddag is ter gelegenheid an den 70ston verjaardag van H M. die Koningin-Moeder te S chore het school feest gevierd Om 2 uur trokken allen in optocht uaar den boomgaard waar erschillcnde spelen, zang enz. elkander afwisselden Na afloop had dc prijsuit deeling plaats in hel schoolgebouw (al le kinderen kregen een prijsje). Er was veel belangstelling van de zijde van de burgerij. Daar ook hel weer medewerkte is een en ander bijzonder geslaagd Gisterenavond is de wed. van O. on de Damstraat te lerseke door een auto aangereden en dusdanig verwond, dat ze zich onder geneeskundige behan deling moest stellen. Tegen den chauf feur is procesverbaal opgemaakL '-0 Uit Noord-Beveland. Tiet muziekgezelschap „Apollote Wissen kerke behaalde op het con cours te Roosendaal een tweeden prijs in de Eere-afdecling met 47 punten. Uit Tholen. Donderdagmorgen omstreeks 5 uur is er brand uitgebroken in den winkel van den heer 1' O. Hoek te I Ma a r - ten sd ijk, welke vermoedelijk door kortsluiting is ontstaan. Met een slang op de waterleiding is het vuur bestre den en bleef de brand tot den winkel beperkt. Er is groote brand- en water schade aangericht aan do aanwezigzijnde manufacturen. Verzekering dekt de scha de. Dinsdag j.l. liield de raad der ge meente Poortvliet een openbare cr- gadering. Tegenwoordig alle leden. Voor- Als om een dergelijke veronderstelling te loochenen slond liij op en ging verder; hij vermoedde, dat, werd hij' wat meer aan die beweging gewoon, die kleine tegcnstribbeliugen van de zijde van zijn bcenen en hoofd wel verdwijnen zouden. Na verloop va.i drie uur had hij zoowat twee mijlen afgelegd- Hij had steeds meer en meer gerust en de af- stauaen die hij liep, werden steeds klei ner. Het was nu zoo klar als een klon tje er viel ook niet meer tegen te rede- nceren, hij was niet in staat voor een verre wanaelïng. Spijten deed het hem feitelijk niet, toch vond hij het onwaar dig te moeten toegeven dat hij verslagen was. Maar Londen lokte, zooals hel nooit tevoren nad gedaan; zelfs niet gedurende de nachfnierriedagen in oveT- slrtiomde loopgraven in 1914. 't Zou misschien maar het verstandig ste zijn met den trein le gaan en niets te wagen. Tallis was heel posilief ge weest ov©r het onverstandige van al te groote inspanning (Wordt vervolgd),

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1