«io, 172 Maandag 23 Juli tSMWI 171° Jaargan? Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwartaal voor Mdidelburg en agentschap Vlis- aingen f 2.30; elders I 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentie n worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiên: 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen SO cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f2.10, elke regel meer SO ocnt. Kleine advertentiên niet groo- ter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentieën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiên moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE ELECTRIFICEERING DER MIDDENGROEP. Er is eindelijk een besluit van de Prov.- Staten. Maar nóg is daaruit nie(t definitie!" vast te stellen, wat er zal gaan gebeuren, wan bet ïs 'n besluit met een „mits": een eigen (centrale, tenzij met Vlissingen nog een overeenkomst top betere voorwaarden kan worden ge sloten. Het verloop hangt er dus vanaf, of de Société Anonyme voldoende verdere concessies zal willen geven, dan wel of de heer Dicljeman gelijk krijgt in zijn .opvatting, dat "Vlissingen in zijn laat ste aanbod tot het uiterste gegaan is. De beslissing voor de Stal'en was bui tengewoon moeilijk. Ret was niet zuiver een kwestie van overheidsbedrijf of par ticulier bedrijf, want ook bij stroom- aankoop hield men toch, een overheids bedrijf over in de distributie van den stroom. En tegenover de overweging óf het wenschelijk was een overheidsbedrijf aan een particulier bedrijf te binden, stond de niet minder belangrijke vraag of het economisch verantwoord is in zulk een kïein gebied naast een reeds bestaande canlrale nog een tweede te bouwen. Zoo zijn er nog meer moeilijkheden. En die alle bij elkaar maken het be grijpelijk dat er woorden van lof werden gesproken voor hen die bet laatste half j"aar buitengewoon hard gewerkt hebben om een oplossing le verkrijgen. Maar het lijkt ons "onbillijk dat daar aan een woord van Verwijt werd verbon den toit hen dj ie buiten de Staten en buiten den Baad van advies, kritiek heb ben uitgeoefend op de handelingen van den Baad van Bestuur. Daarmee werd blijkbaar gedoeld op hetgeen gezegd en in de pers geschre ven werd na de verrassende meedeeling van Ged:. Sta ten, in het begin Van dlit j'aar, dat zij weder terugkeerden tot het voorstelom een eigen centrale te bouwen. De twijfel, die toen In de pers uitge sproken werd, in verband met de vroe gere toezeggingen aan Middelburg voor telecLrificatie van Walcheren, en .ook in verband met de smalende minachting waarec vroeger het Bestuur der P.ZE. M. z 1 f over dat denkbeeld van een eigen centrale voor de hiiddenglroep ge schreven had, die twijfel heeft be vestiging gevonden in hetgeen later in den Baad van Advies én iu de Staten is gezegd. Men vergete bovendien niet dat in Februari j'.l. dat denkbeeld van een eigen canlrale werd opgediend als iets -dat van zelf sprak, en dat jjeen bestrij ding meer mocht vinden. Schreven Ged Staten zelf niet in hun toelichting van 24 Februari: „er niet aan le twij felen of de vergadering (der Staten zou zich met algemeene stem men met hun voorstel vereenigen". De zaken zijn waarlijk heel anders geloopen, dan men na die aanbeveling zou mogen verwachten, en zij die in weerwil van die overredende verklaring nog vragen stelden, kregen wèt steun, toen de Baad van Advies de vrees uit sprak: dal een eigen centrale in de praktijk „een groote misstap" zou kun nen blijken te zijn; en toen daarna openlijk in de Staten aanmeriiing ge maakt werd op de technisclie adviezen van de P.Z.E.M. zooals blijkens mee deeling van den heer Ivakelïeëke, ook gebeurd was in den Baad van Advies. Er is bij de verdediging van het voor stel van Ged Staten In de Statenver gadering véél gesproken over „vertrou wen". Maar wat we hierboven in her innering brengen, geeft toch waarlijk wel een verklaring waarom het vertrouwen niet volledig was. En het gaal niet aan om de schuld van die omstandigheid te geven aan hen, die dat gebrek aan vertrouwen constateerden BINNENLAND DE LOODSGELDEN OP DE SCHELDE. In het verslag van 1927 van die Alg. Rekenkamer worden over het boven noemd onderwerp die volgende opmerkin gen gemaakt Voor de' berekening van loodsgeldlpn. voor de vaart op de Scbteildlp galldt nog steeds f 0,47i/b als koers voor den Belgi schen franc. Deze vaste koers berust op artikel 33 van bet regelement to-t uitvoe ring van artikel IX. 3, Van het traq- taat van Londen van 19 April 1839 I liet nadeel, dal Nederland hierdoor leed, werd in de laatste jaren belangrijk. Het bedroeg iu 1919 ongev". f60,000; 1920 ongev. f 200.000; 1921 on ge Voer, f 250.000; 1922 ongeveer f 400,000; 1923 ongev. f550.000; 1924 ongev f 700.000; 1925 ongev, f 700.000; 1926 ongeveer f 900 000. Hoewel toeneming van het verkeer op de Schelde hierop van inVLoedlis geweest moet die stijging van het Verlies in hoofd zaak worden toegeschreven aan dë Voort durende daling van den Belgischen franc, welks lage waarde oorzaak is, dat dje be trekken reederijen er de voorkeur aan geven, de loodsgelden te Antwerpen in Belgisch geld le voldoen. Vermoedelijk zou de commissie voor zien in de 3 en 9 van artikel IV Van. 't verdrag mét België in 1925, dit onder werp in studie hebben genomen. Door de verwerping van 'twetsontwerp lol goed keuring van dat verdrag ontstond) echter een foiïeuwe toestand en behoorde het vraagstuk van de loodsgelden opnieuw onder het oog le worden gezien. De Kamer wendde zich met dleze op merkingen tot den Minister van Marine, het vertrouwen uitsprekende dat bij na dere onderhandlélingen nopens herziening au bet bractaal van 1839 de steeds toet- ncmeindc ongunstige gevolgen van de ber palingen ,die thans gelden, in het licht gesteld zullen worden. Die Minister van Ruitenlaiidscke Za ken ontving afschrift van dein. brief van bet college. Van den Minister van Marine ontving de Kamer de mediedeeling, dat de kwestie der betaling van de loodsgelden in gede- precieerde Belgische francs de vol la aandacht van de regeering hadat reeds sinds verscheidene jaren getracht was met de Belgische regeering lot overeen stemming te geraken omtrent een betere regeling, maar dat het tot nu toe niet was mogen gelukken ,de onontbeerlijke medewerking van deze te verkrijgen. NEDERLAND EN DE INTER NATIONALE TENTOONSTELLINGEN IN BELGIE. In verband met het feit, dlat Neder land officieel zal deelnemen aan de groot te internationale tentoonstellingen, die in 1930 te Antwerpen en te Luik gehouden zul/cn worden ter gelegenheid van Beb gie's 100-jarige. onafhankelijkheid wordt medegedeeld dat de Nederiamdschc Ka mer van Koophandel te Brussel zich bereid heeft verklaard haar medlewer'- kirig in déze, zooveel in haar vermogen ligt, te verleenen. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. De aandeelhouders in d;e Veendammer Hypotheekbank, die indertijd bun aan- deekn aan den heer Wolfman Sr. Iieb- ben verkocht, hebben Zaterdagmorgen bericht ontvangen van den. curator, dal zij vóór 15 Aug. 90 pcb bij moeten storten. Dit heeft natuurlijk een groofce con sternatie in de veenkoloniën Verwerkt. DE ZIEKTE AAN KOORD DER „INSULINRE'. Zaterdag is de „Insudmidje" te Rotter dam aangekomen, met de vlaggen half- dot en jjeie vlag (quarantaine; aan den oormast. De geneeskundige diienst kwam aan boord ein gedurende eenigem tijd ■mocht er niemand op of af. Eindelijk werd toestemming gegeven, om de bagage aan wal te brengen. Deze werd onder zocht en wanneer er geen vuil goed ,bij was werd zij vrij 'gegeven. Hel vuile goed werd door personeel van den reini- gings -en oulsmettingsdi/cmst in zakken ge daan en pea- auto vervoerd, o'jn te worden ontsmet. En daarna mochten ook de passagiers eraf. Vanwege den gemeentelijken genees kundigen dienst werdj aan de pers het volgende communiqué verstrekt De „Insulinde' is met de quarantainet- vïag den Waterweg binmeugestoomd. De \yaarnemendc quarantaine, arts J F. A. Bijken voer het schip tegemoet Hij was vergezeld van den hoofdinspecteur van het staatstoezicht op de volksgezondheid, dr. J. Th Tcrburgii, den inspecteur da*. J. J. Th Doyer eu dr. van Herwerden, directeur van den geneeskundigen dienst Tevens waren aanwezig de Jdrie leden van de commissie benoemd dpor de direc- 'tie van den Rotterdamscben Lloyd^ In overleg met het staatstoezicht wordt het volgende medegedeeld Aan boord lie vonden zich geen zier ken meer Uit de ingewonnen informaties en heronderzoek van passagiers en be- manïiang schijnt het meest waarschijnlijk dat de ziektegevallen aan roodyonkbq- smetling zijn toe tc schrijven. Na het onderzoek is het schip tot het vrije verkeer toegelaten bp de vol gende voorwaarden '1 Het geheele schip zal ontsmet won den. 2. Het vuile linnen en de voorwerpen van bemanning en passagiers, weflke als besmei te beschouwen zijn, zullen won den ontsmet. 3. Een verder onderzoek naar d£ oori zaak der ziekte zal door heil Staats toezicht op de Volksgezondheid!, in sa menwerking met den geneeskundigen dienst en genoemde commissie wordien ingesteld". UIT STAD SN PROVINCIE Hit Middelburg Gisteravond is in het Gasthuis al hier op 62-j arigen leeftijd over leden d'f heer- .T. C. van djar Harst .T-Iz apofbeKor Door zijn langdurige onge steldheid heeft men in de laatste jaren weinig of niets van hem naar buiten be merkt Maar in zjn gezonden tijd heeft hij zich juist doen kennen door ijverifjen arbeid in het openbare leven, zoowel op het gebied van zijn speciaal vak als daar buiten Jarenlang was hij secrelaris van het Departement Zeeland van de Maalsch tot bevordering der Pharmacie, en bovendien is hij lid van het hoofd bestuur dier Maatschappij geweest Op het gebied der ziektebestrijding beeft hij zijn invloed in deze omgeving gehad als bestuurslid van liet Middelburgss Zieken fonds van het Roode Kruis, voorts van hel Groene Kruis, en in het bijzonder als bestuurslid van de Vereen, lol bestrij ding der Tuberculose, waarvoor hij zeer krachtig geijverd heeft. Hij is lid geweest van den vroegeren Geneeskundigen Raad, en van de Gezondheidscommissie in haar vroegeren vorm. Voorts was hij bestuurs lid van de Nutsspaarbaink, de Leeszaal en hel Naluurk Gezelschap, en lid der Commissie van Toez op het Midd Onder wijs. Een aanmerkelijk aandeel heeft hij gehad in de werking van den gemeente lijken keuringsdienst van waren, vóór die keuring over ging naar Goes. - Zaterdagmiddag is hel stoffelijk overschot van den heer L Dorleyn, het slachtofter van de rioolgasverstikking van Woensdag j 1. onder greolc belangstelling op de algemeene begraafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd. Vanaf de woning in de Lange Gcere, was de lijkwagen gevolgd door het geheole per soneel van gemeentewerken, waarvan 'n deel als dragers fungeerden, terwijl meer dere kransen en bloemstukken de kist dekten of na werden gedragen, waaron der van genoemd personeel, van den Algemeencu Blond van Personeel 4n Over heidsdienst en van de Vereeniging voor Volkstuinen ,,Kweeklusl' Nadat de kist ouder diepe stilte in het graf was neergelaten, vertolkte de hcér F. J. Jansen, directeur van gemeentewee- keu, mede namens het gemeen tbs tuur én tiet personeel wat in den overledene verloren word,U die nu 8 jaar (bij Gemfc werken in dienst was, waarvan 5 jaar onder spr. leiding. De overledene was een goed werkman, die dikwijls lastig, 'moeilijk werk had uit te voeren èn naar wiens adviezen men gaarne luisterde. Hij was een man die op zeer aangename wijze met zijn superieuren en zijn colle ga's omging. Spr. eindigde met woorden van troost tol dc nabestaanden en met «een laatslen groet aan den overledene. De heer J P van Riel sprak namens hoofdbestuur, afd. bestuur en leden van den Alg. Bond v. Personeel in Overheids dienst en schetste den heer Dorieijn als een trouwen bondsraakker, die ge tallen is hij het vervullen van zijn plicht. Oolc nameus liet personeel van fabri cage bracht spr. een laatsten groet aan den overleden collega en verzekerde dat zijn vrouw en kinderen, zoo noodig. nim mer vergeefs een beroep op hun steun zullen doen De heer J. F. Vermeulen, voorz. van .Kweeklust.' wees er op, dal Dorieijn vanaf de oprichting een der trouwste leden is geweest Planten en bloemen hadden zijn liefde, maar „Kweeklusl"' had zijn geheefe hart Spr. brengt den overledene dank voor den steun aan de vereeniging gegeven Spr herinnerde aan hel - Gelijk het gras is ons kortstondig leven, en aan liet De Heer heeft gege ven, de Heer heeft genomen. Zijn naam zij geloofd. De heer Ds. van Empei sclietste hoe de plotseling ontslapene zoekende is geweest en ten slotte heeft gevonden. Hij heeft leeren gelooven in Hem, die ons lief heeft Een breeder van den overledene, de heer P. Dorieijn, bracht dank ook* na mens weduwe en de kinderen, voor de groote deelneming en belangstelling bij dit overlijden. Het was 'n eenvoudige, maar diepen indruk makende begrafenis, le meer door de tragische oorzaak van den djood van den man, die ondanks 'dc eenvoudige positie die hij in de Maatschappij innam, bij allen, die hem kenden en zijn werk konden waardeeren, langen tijd in lierin- ring zal voortleven. Naar wij vernemen is de toestand van 'den tweeden werkman, die door het gas bedwelmd werd, den heer Dekker, -steeds „vooruitgaande. Het stoffelijk overschot van den assistent-machinist van het Diuitsche stoomschip „Creuion", die Woensdag avond door de elcclrische tram werd overreden, is Zaterdag aan boord van genoemd schip, dat alhier ecu lading hout had gelost, gebracht en is met dat schip naar Hamburg vervoerd, opdat 't in het vaderland ter aarde zal kunnen worden besteld. Dank zij of niettegenstaande het mooie zomerweer? Dat is de vraag, die wij moeilijk kunnen beantwoorden bij pen bericht over de derde Abdij-uitvoe ring van het Middelburgsche Muziekkorps op gisteren. Was hel dank zij liet mooie weer, dat velen naar de Abdij waren ge komen, en het niettegenstaande reeds zeer velen naiair duin, bosch en slraud waren uitgereden, toch druk was, en bijna alle beschikbare zitplaatsen uitver kocht. Hoe men deze vragen ook beantwoor den wil, geen vraag is hel of alle mu ziekkenners, die in de Abdij zijn geweest, genoten hebben liet was er weer rustig en stil als de tooverstof van den heer Caro schijnbaar uit al die instrumenten voor hem de sclioone loonen wist te halen, die in harmonisch geheel tol een waar genot worden. Hoe stemmig pakkend klonk de Marche Funèbre van Chopin, hoe mooi ook de euphonium solo van den heer Calatz, om niet verder Je gaan, want dan zou men ieder num- mel de revue kunnen lallen passeereu Bijtij ds hadden de collectanten zich aan de poorten geplaatst, en toen bleek juist, dal er meerderen zijn, ctie er bijtijds lusschen udi knijpen om him liaau op ae portemonnaie le kunnen ho uuen en verwonderd stonden, dal de posten nu reeds waren betrokken. Maar men leert dan juist enkelen kennen1, die niet begrijpen, dat hel voor wat, hoort wat, ook hier van toepassing is. Intusschen het overgroote deel van de aanwezigen, begrijpen dat wel en offeren wel in de bussen. Dat men zich daarbij een air geeft, komt ook voor. en wij vragen ons af wat een mentaliteit iemand moet bezitten, die een cent in een zil verpapiertje wikkelt en doende of het een kwartje is, in de bus deponeert Een volgende uitvoering is bepaald op Zondag 19 Augustus, de vijfde op Zon dag 2 September, Aan de laatstbedoelde zal een bijzondere attractie verbonden zijn, waarvan wij nadere mededeelingen zullen doen Op een der andere Zonda gen van de herfstmaand, zal de zesde of jaatste uitvoering plaats hebben. Vrijdag werd door een 20-tal leden der afd. Middelburg, van de Ncd. Ver van Huisvrouwen een excursie on- -dernomen naar Kapelle bij Goes, waar de liweekerij van de firma Van der Have werd bezocht, eu de prachtige kerk der Ned Herv. Gem. in «ogenschouw ge nomen -Vandaar werd naar Goes ge trokken en een bezoek gebracht aan het gebouw van den Keuringsdienst van Waren Deze excursie, aangenaam en lverrijk tevens, mag in alle opzichten fVslaagd heeten Het programma van het derde abon nementsconcert, te geven op Woensdag a.s, des avonds te 8 uur, in den tuin van het Schuttershof, door het Middelb. Muziekkorps, onder leiding van den heer Joh. H. Caro, luidt als volgt 1 „Auf Vorpostenmarsch, A Czi- bulka, 2. Einleilung ren der Opera: ,Lo- releij", Max Bruch 3. „An der Scho nen, blauen Donau", walzer Joh. Strauss, 4. „Siziliëtta,,' F. von Blon 5. Fantaisie over motieven van de opera „die Huge noten'G. Meijerbeer. 6 Ouverture v de opera „Raymond, ou le secret de la reine", Ambr. Thomas 7. „Czardas no, 1" sur des Airs naiionaux Hongrois, Gust. Michels 8a. „Interlude dramati- que", H Staz b. „Priére", E. Deneuf- bourg 9 „le Rhapsodic Hongroise", Fr. Liszt (Nrs. 2 en 5 worden voor de eer ste maal in deze concerten uitgevoerd. De nrs. 1. 7, 8a en 8b allereerste uitvoe ring door het Middelb. Muziekkorps. Zeker een programma, dat recht geeft op een drukker bezoek van stadgenooten dan bij de beide eerste concerten en ook van vreemdelingen, die juist op Woensdagavond gewoonlijk in grooten getale hier vertoeven. ÜTt Vlissingen -- Gisteren werd de hulp der politie le Vlissingen ingeroepen door den kapitein van een Zweedsch stoomschip, voor een matroos, die den kqjiitem be dreigde. De man werd van lnord ge haald. en is door den Zweedschen Con sul van den monsterrol afgevoerd Te Vlissingen zijn in verloop van een week twee rijwielen ontvreemd, die onbeheerd op straat stondeu Uit Zuid-Beveland. Naar men aan de Zeeuw meldt, is door personen uil de gemeente Driewe gen, Ovezande, Ondelando. Ellewoutsdijk, Borssele en *s Heerenhoek een Comité gevormd, dal zich ten doel stelt, giften in te zamelen len behoeve van een blijvend huldeblijk bij het graf van wij len Dr H. U. Folmer, overleden den 6én Juli te Driewegen Evcmtueele bijdragen kunnen worden ingezonden bij de burgemeesters der be trokken gemeenten Benoemd tot gezworene van het Waterschap .de Broede Watering be westen lerscke. de heer M in 1 An ker 1e Schore Ri de Vrijdag gehouden vergadering van den Raad der gemeente Hoede- keus kerke. waren a'le leden tegen woordig De voorzitter deelde o a mede dal ingaande 1 J(u,li j 1 de 24-urige open stelling van bet telegraaf- en telefoon kantoor ook voor deze gemeente voor spoedgevallen is lol sland gekomen. De gemeenterekening dienst 1927 werd den Raad aangeboden in ontvang ad f 3S 388.891 o in uitgaaf ad 1 36 770 43i 2 dus mei een goed slot van 1' 1618.46. Tot commissie- belast met liet nazien dezer rekening worden door den voor zitter benoemd de nee ren M Steijn Jr. en J Louisse die een volgende-verga dering verslag van hun bevinding zullen doen. Aan Ged Staten zal worden bericht dat oe raad niet bereid is gelden [beschik baar te stellen voor liet instellen van schoolartsen Aan B en W. worjdt een crediet ver leend van f 95 voor het van buiten schilaeren aan de voorzijde van hel ge meentehuis. Met vier legen 3 stemmen wordt af wijzend beschikt op een verzoek van het Fanfarecorps ..Con Affezione* te Kwa- dendomane om een subsidie uit de ge meentekas tc mogen ontvangen Nog was ingekomen een verzoek van P Walrave te Kwademdamme om in ge bruikneming van een stukje openbaren weg benoodigd vóór hel bouwen van een garage aldaar. Dit wordt in handen van B. eu W. gesteld om advies. Bij den rondvraag door den voorzitter informeert dc heer M Walraven naar de havenopbrengst over het eerste half jaar 192S De voorzitter antwoordt dat deze ruim f 1800 heeft bedragen De vergadering wordt daarna gesloten. Vrijdagavond is de 13-jarige P. P., toen hij per Reis reed. door een auto te K 1 o e t x n ge aartgeneden Hij bekwam een hersenschudding en ernstige verwondingen Zijn toestand is ernstig, maar liet zich Zaterdagmorgen iets beter aanzien Een zoontje van v. D. aan dc Damt straal te Ierse k e kwam door hel spe len met een handkar zoo te vallen, tiat hij een arm brak. Uit T hol en, In de Vrijdagmorgen gehouden ge meenteraadszitting van Stavenisse, deelde de voorzitter mede dat bij de ziekte van mej. K. Suurland, onderwij zeres aldaar, (van 30 Mei17 Juni IJ als tijdelijk onderwijzer is aangesteld de heer I. Gaakeer, op de gewone rijks- jaarwedde De voorzitter deelde meede, dat de vergadering van de Vereen, van NederI Gemeenten, op 5 Juni te Dordrecht ge houden, door hem is bijgewoond. Het onderwerp: „financiën der ge meente" bracht vele tongen in beweging. Vele gemeenten zuchten onder de lasten en de bezwaren, door het rijk aan haar opgelegd, zonder dat er eenige voorde'e- len tegenover staan. Een motie dienaan gaande zal aan de regeering gezonden worden., met den wensch, dat met de be-

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1