No. 163 Donderdag 12 Juli 1928 171° Jaargang By dit mummer behoort een Bijvoegsel. ef- lat je, cla- ae- net ou- gel Sis- N.- A. 't je rte- an- nl)" ide, be- icht ER. Abonnementsprijs per kwartaal voor Mdldelburg en agentschap Vlis- aingen f 2.30; elders t 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 ■sent per week. Ad verten tién worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiên 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingon 80 cent per regel. Bij abonnement voor belde veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels 12.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiên niet groo Iter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentieën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiên moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des (ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. BINNENLAND DE SPECIALE TARIEVEN VOOR TERN'EUZENi De correspondent te Br;ussel van de N. R. Crt. bevestigt onze veronderstel ling over den korten duur der weder invoering, door de mededeeling, dat de ze maatregelen, zeer waarschijnlijk, bin nenkort reeds ook weer zullen worden ingetrokken, nadat de toestand in de haven van Antwerpen weer normaal is geworden. MR. 5. WYTEOIAf Op 57-jarigen leeftijd is gisler over leden mr. J. Wytema. burgemeester van Rotterdam, die sedert Febr. ongesteld was alg gevolg van een influenza, waar uit zicli pleuritis ontwikkelde. In '95 werd hij benoemd tot ge meentesecretaris van Assen; hij ging drie jaar later in dezelfde betrekking naar Schiedam, kwam in 1903 als hoofdcom mies op do Prov. Griffie te Haarlem, om' in 1909 daar gemeentesecretaris te worden. In 1920 werd hij burgemees ter van Bordt en in 1923 van JtoLlerdam. Daar nam hij de plaats in van mr. Zimtaerman. een moeilijke taaie, die nog verzwaard werd door de onhebbelijk heden en plagerijen van de uiterste par tijen in den raad. EEN ROSCII BIJ AMSTERDAM. Bi. en W. van Amsterdam hebben voor bereidende voorstellen ingediend tot aan leg van een parkachtig bosch, nan de Zuid Westelijke grens der gemeente, tot een oppervlakte van 795 Ii,.A.. met nog 80 il,.A. voor sportterrein en kweekerij. De gezamenlijke kosten worden op1 6.8 m'illioen geraamd. Het terrein is gelegen tusscheu den Amstelveenschen weg, de Ringvaart van den Tiaarlemmermeerpoljder, en liet Nieuwe Meer. UIT STAD EN PROVINCIE Dit Middelburg. De voorstellingen van hel circus Straszblurger alhier hadden gistermid dag veel, en gisteravond zéér veel be langstelling Van de fietsende en rol schaatsende bruine beren en de toe ren hunner witte collega's toil den vlie genden kogel, die in het net geschoten wordt, hadden alle nummers groote be- belangstelling en enthousiasme. Vooral ook de exotische optoclit door de arena met het uitstekend Maasorkest, dat af wisselend met een uitgebreid slrljlcen- semble de voorstellingen opluistert. Men verzoekt ons er op te wijzen, dat ook de voorstelling van Vrijdagavond onverkort zal worden gegeven. Éérst na afloop wordt met de afbraak begonnen Bestemd voor uitzending naar Ned,. Indie, de heer J J. van de Velde, adm. ambt. bij het Rinn. Besluur, te Rotter dam vroeger te Middelburg. Op verzoek van de Postzegelver- 'zamelaarsvereeniging „Middpliite de zer stede, is door den Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie bij wijze van proef bepaald, dat liet Post- en Telegraafkantoor alhier, op den derd.cn Zaterdag van elke maand van 16—18 uur, een loket voor den verkoop van jiostwaardèn aan verzame laars zal worden opengesteld, te be ginnen 21 Juli as. Aan dit loket zullen behalve de Ne- derlandsche poslwaarden van de tegen woordige uitgifte mede worden ver- [krijgbaar gesteld a. dc Nederlandsche postwaarden van vroegere uitgifte (zoolang de voor raad strekt) b. de Nederlandsche frankeerzegels met roltanding; c. de Koloniale jiostwaarden (porfcze- gels inbegrepen). Bovengenoemde vereeniging stelt zich beschikbaar zegels aan te koopen voor verzamelaars in Zeeland, mits bedra; der bestellingen met portokosten uit wordt voldaan, men kan zich hier voor wenden tot den secretaris 'voornoemde vereeniging O. A. J. van Herwijnen, Korte Noordstraat E 2, Middelburg. 0 TJit Vlissingen. De rijksbeïniddelaar. prof Aalber- se, heeft Woensdag te \s-Gravethhage een langdurige bespreking gehad met elk van beide partijen, betrokken bij de staking aan de Kon- Mij. de Schelde te Vlis singen. Deze bespreking heeft echter geen enkel resiultaat opgeleverd <S Uit Walcheren. Woensdag vergaderde de gemeen teraad van Oostkapelle. Afwezig mef kennisgeving wefh. K. Janse. De voorzitter deelde mee, dat van 't polderbestuur van Walcheren bericht is ingekomen, dat bij hun college geen be zwaar bestaat voor bet verbeteren van den Baaijenhovenschen weg, doch dat van het gemeentebestuur van Grijpsker- ke gemeld is, dat dit geen permissie kan geven voor het afgraven van den benoo- digden grond. Belanghebbenden in deze besloten nu maar zelf voor de verbetering te zorgen. Goedgekeurd worden de rekening van de gezondheidscommissie, zetel Veere, over 1927, benevens de begrooting 1929. Op het bekende adres tot aanstellen van schoolartsen wordt wegens te hooge kosten (f0.25 per inwoner) op voorstel van B. en W. z, h. st. afwijzend beschikt. Wederom is een adres ingekomen den Minister van Arbeid tot toetreding tot het Werkloosheidsbesluit 1917. Aan gezien de raad nog. niet van meening is veranderd sedert het in December j.l. hierover geomen besluit wordt het adres voor kennisgeving aangenomen. Voorts wordt vastgesteld een verorde ning op den vleeschkeuringsdienst. De rekening 1927 der gemeente, bedragen de in ontvangst f 33 780 87, en jn uit gaaf f 29.177,991;, dus met een goed slot van f 4602.87i, zal ter visie worden ge legd, terwijl de heeren Janse. van Nieu- wenhuize en Zwemer benoemd worden tot het nazien dier rekeningen. Verder wordt nog besloten, in den gang van den toren en in het gemeente huis een minimax te plaatsen tot gebruik bij eventueel begin van brand. Bij de rondvraag vestigt de heer Maas de aan dacht op de afsluiting van den toegangs weg naar bet noodslachthuis, wat wegens het late uur tot een volgende vergade ring wordt verdaagd. Te Westkapelle zal Vrijdag avond de lieer mr. Woldringh van der Hoop, voorz, van de vereen. „Zieken- huisverpleging op Walcheren", in een openbare vergadering uiteenzetten bet doel, dat met deze vereeniging wordt be oogd, om le komen tot het stichten van een afdeeling aldaar. Uit Noord-Beveland. Maandag vergaderde de raad van Wissekerke. Voorzitter de burge meester. Afwezig de heer Kramer. De bespreking van de verbetering van den weg Kamperland naar Th. Verburg cisclite nogal voorlichting, daar veie vra gen gesteld werden, die zooveel mogelijk door den voorzitter beantwoord werden. Besloten werd een plan in te dienen en als alles eens naar wensch ging dan a.s. winter met de grondwerken, die daar aan verbonden zijn, te beginnen. Van den heer P. A. van Damme was n aanvrage voor concessie van radio distributie ingekomen. De heer de Regt informeert wanneer storingen voor ande ren hierdoor ontstaan, wie dan met de handhaving der voorwaarden, aan de concessie verbonden, is belast. De voor zitter zegt: B. en W De heer Abrahamse informeert in ver band met een circulaire van Van Damme waarin de verplichting staat, dat ieder die aansluit, bij hem een luidspreker aan moet schaffen. De voorzitter leest de betreffende voorwaarden voor, waarbij Van Damme verboden wordt de bepa ling te stellen bij hem luidsprekers aan te schaffen. Het verzoeK wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, de heer de Regt. Aan den heer Robijn, onderwijzer te Kamperland, werd als zoodanig eervol ontslag verleend tegen 1 Octobr a.s. Een verzoek van den havenmeester de Looze om bij verlof een waarnemend havenmeester ten koste der gemeente, werd verdedigd door den voorzitter en met algemeene stemmen bepaald de Loo ze verlof te verleenen als andere ambte naren, terwijl alsdan door B. en W. een waarnemer zal worden aangesteld. Bij de rondvraag informeert de heer de Regt naar de inwerkingtreding der motor- en rijwielverordening en de toe passing er van. De voorzitter zegt, dat de veldwachters opgedragen zijn waar schuwend op te treden De heer de Regt vraagt strenge toepassing en pro cessen-verbaal. De heer Schipers infor meert naar de aanbesteding der brand putten te Kamperland, om den vrijko menden grond daarvan te gebruiken tot demping der gerioleerde sloot langs den Veerweg. De heer Noordhoek vraagt naar de mogelijkheid van aansluiting aan de rioleering te Kamperland. Nadat door verschillende sprekers het woord is ge voerd. werd bepaald, dat degene, die tij dens de rioleerwerken worden ge maakt, wenscht aan te sluiten, dit kan doen op eigen kosten ten genoege van den opzichter. Latere aanvragen komen ter beoordeeling bij dèn gemeenteraad. Q- U'it Tholen. Dinsdag 10 Juli hield dje raad Poortvliet een openbare vergade ring. Voorzitter Wethouder van der Slik- lce wegens ziekte van den burgemeester. De circulaire van den Minister van AH en N. inzake het werkloosheids besluit 1917 werd voor kennisgeving, aan genomen; eveneens hel schrijven var Ged Stalen omtrent hel schoolartsen- vraagstuk Tot gemeente-ontvanger werd niet Vlei stemmen benoemd de heer O. J Steen- poortede heeren M 0 van Ast Hz L O. Slings en A D. Dienbaas verkregen ieder één stem Voor de benoeming was; een voorstel-Yan Westen met algemeene stemmen aangenomen om de benoeming tijdelijk voor een jaar te doen geschie den Bij de rondvraag vroeg die heer Vo gelaar. voorzitter van hel bestuur dei bijzondere school, verbetering van het straatje, dal naai- die school leidt Hij moest vernemen, dat hel onderhoud van bedoeld straatje' voor rejeening van hel bestuur dier school is De heer EJ.cn - baas uitte een klacht over hel onvoldoen de .wegbergen van slachtafval! op de ge- taieente weide De heer Carets wees ér pp, dal B en W een stuk gemeente eigendom in bruikleen hadden afgestaan ronder toestemming van den Raad, De voorzitter antwoordde dat zulks in on wetendheid was geschied en beloofde, dat het niet weder zou gebeuren Zeeuwsch-Ylaanderen O. D. Zondagmiddag is een meisje van 4 jaar van hel schip ..Ondernelming" van Wemeldiuge. nabij een der steigers van de Oostsluis te Terne uzen le water gevallen Een kleine jongen, die het gezien had waarschuwde zijn moe der, die op haar beurt, onmiddellijk de ouders waarschuwde Br werd; lang ge dregd en op verschillend^ plaatsen, echter zonder succes Eerst Maandag namiddag werd, de kleine gevonden op een id er slikplaten in de Schede, op ongeveer 200 Meter afstand van de plaats, waar de kleine te water was (gevallen. Zeeuwsch Vlaanderen W. D. Dinsdagmorgen vroeg kwam een landbouwer te Waterlandkerkje tot de onaangename ontdekking c'tat door een vreemden hond 9 mooie konijnen wa ren doodgebeten. De hondensporen wa ren zichtbaar. Besmettelijke ziekten Het aantal gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 1 tol en met 7 Juli in de provincie Zeeland bedroeg Febris Typboidea fbuiktyphus). Dom burg 4 ('in één gezin Middelburg 19, Oostkapelle 1. Sas van Genl 1. Roodvonk. Goes 1, Neuzen 1 Diphferiiis Goes 1. Ilontenisse 1. Sedert de vorige opgave werd aan bet Staatstoezicht op de Volksgezondheid mededeeling gedaan van een geval van encephalitis na inenting. Het onderzoek naar dit geval is nog in gang (Voor verder Stad en Provincie zie men het Bijvoegsel.) KERKNIEUWS - Ds P J. F van Voorst Vader», i Zondag j.l. afscheid van de Ned Herv Gemeente te L-ochem wegens ver trek naar Middelburg, met een prc- jdikatie over Galaten 1 vs. 11 en 12 Hartelijk werd de scheidende leeractir t-oego-sproken door zijn ambtgenoot te Lochem, ds. H Vermaas. Toegezongen werd Psalm lfiflf 4. Het ruime kerkge bouw was geheel gevuld. Ook vejen uil omliggende plaatsen waren aanwezig Ds. D. Bins, Ned. Herv. predikant le Dordrecht herdenkt heden zijn zilveren ambtsjubileum Ds. Bins stond voordat hij in 1920 in Dordrecht kwam te E1- lewoutsdijk 1913 1918) en te Zalt- Bommel 1918 tot 1920,. Van uit Ellewoutsdijk bereikten hem vele gelukwenschen en éenïge stoffelijke blijken van hulde en achting. Te Breda is overleden de W/TEerw Ileer A F Smet Hij werd 5 October 1886 te Olinge geboren en op 10 Juni 1911 priester gewijd Achtereen volgens werd bij benoemd tot kapelaan te Ede op 13 Januari 1912 en tot kapelaan te Terne uzen op 29 Juni 1912 Vervolgens kapelaan te Bergen op Zoom en 'spnds 3 Mei 1918 conrcjctor van het R K. Gasthjuis (Haagdijk) te Breda. Nedf. Herv. Kerk Op hel drietal te Hilversum komt voor ds J A Raams te Kloetinge Op liet drietal te Beilen komt voor ds H. J Hoogendijk te Oats DE LAN'DROUWFEESTEN ZIERÏKZEE. (Vervolg van het Bijvoegsel De Rijtoer. Precies te twee uur reden gister de 168 auto's waarin het ongekend groote »«n-.ïii deelnemers aan' den rijtoer had den pvaats genomen, van het ruime Oude Ifavenplein door de! poort langs de ver sierden weg, die naar het lentoonstell- lingslerrein leidt, hetgeen mogelijk maak te reeds een blik te slaan op dit ruime terrein met zijn vele stands Eerst ging men Duiveland in Hier werden de aardige dorpen Ouwerkerk, Nieuwerkerk en Oosterland gepasseerd om dan over Bruinisse en langs Sir Jansi- Iand, Dreischor te bereiken, waar een eere-poort bet welkom toeriep en een andere poort hulde; bracht aan de Z.L-jM, Ook de versierde wieken van den mo len gaven een feestelijk aanzien Aan me vrouw van Oeveren, de echtgenoote van den ijveriger) en sympalliieken kringvoon- zitter werden bloemen aangeboden Jam merdal door1 een misverstand de muziek alleen van eenr afstand werd gehoord. De tocht ging verder door een deel van Sehuddebeurs 'door onzen Teidsman zoo terecht het Schouwsche Haagje ge noemd mei izïjn mooie buitens en vi'la's' door Noordgouwe, vanwege' zijn zieken huis bij ieder bekend, en Zonnemaire, waar men de noodzakelijfkheid van de aangenomen wegverbetering kon vasto stellen, naar Brouwershaven, waar de muziek zich deed liooren en waar schier heel de bevolking scheen uitgeloopen en waar ook een eerepoort ons \ve7(konn toeriep Op het groote plein voor hét stadhuis werd halt gehouden, werden de auto's verlaten en werd een groot deel der deelnemers in het prachtige aloude ge bouw - na een blik in de vestibule op het model van Cats' geboortehuis ontvangen door het gemeentebestuur; bij monde van den burgemeester, den heer N A. Berkhout. Wij zullen er ons van moeien onthouden deze en andei'e Te- de voeringen le vermelden Laat het vol doende zijn te schrijven dat de heer Die>- leman er op antwoordde, en dat beidé sprekers acden uitkomen, dat brouwers haven. dat vroeger van de scheepvaart reefde, nu geheel is aangewezen op den land!- en tuinbouw en daarom' ook alle reden heeft mot de Z.L.iM mede te leven Spoedig werd weer ,in de auto^s plaats 'enomèn en nu werd langs Eikerzee en ELI e meet. welke beide gemeenten terzijde werden gelaten Renesse bereikt. Dank zij de welwillendheid van den heerYrié- ndorp kon h'ier door de lanen van het prachtige kasteel Moermond gereden Worden, eenmaal de heerlijkheid an Jan van Renesse. en eên blik op -iit oude «talige kasteel worden geslagen Wij waren daar in het bosch'rijke deel van Schouwen gekomen en reden nu langs den bekenden hoogen zoom van Haamstede, naar den streek van tuin- bouw en bloementeelt, een onbekenden duinstreek. Ook hier was de ontvangst zeer "har-1 lelijk, mei de muziek „Witte van Haam stede'" aan hel hoofd werd naar het gemeentehuis gereden waar burge" meester jhr L. v. Citters de gasten welkom heette en daarna gevolgd door wethouder C,. B o m die vooral wees op ?le schoone natuur zijner gemeente Hij 'vertrouwde, dat de gasten dit verder zullen uitdragen, zelf zullen terugkomen en anderen zullen opwekken dit zelfde te doen. De heer D i e I e m a n "beantwoordde MIDDELBÜ RG. A. W. Jansen, -ectie J. Ta. v. d. Meer. Kan- en verkoop van Effecten, Verzilvert Coupons en lossingen, Koopt en verkoopt vreemde gelden, Neemt gelden in Deposito, Verhuurt Safe-loketten in hare brandvrije kluizen. (Ingez. Med.}. ook deze rede op zijn bekende wijze en vlocht er ook nu weer historische 'her inneringen aan vast. De Comm der Koningin vond in een hulde hem door den burgemeester gebracht aanleiding er op te wijzen, dat hij die hulde wat betreft de etectrifica- tie, voor 100 pet aan den leden van den Raad van Besluur der F Z E. M. en van Ged. Stalen overdraagt Spr. zegt. dal natuurschoon, eiectri,- citeil en luinbouwonderwijs een klaver blad van drie vormen maar dat alleen een klaverblad van vier waar geluk brengt. Die vierde moet de waterleiding zijn Na deze ontvangst werd ook Haam stede weer verlaten en ging het door Burgh. over den zeedijk lang de beken de vogelhillen, en langs het dorp Kerk- werve weer op Zierikzee af Men kwam daar precies op den vasl- gestelden tijd aan. namelijk le 7 uuij. Dit was mogelijk dank zij de boven onzen lof verheven organisatie van 'dezen, tot nu toe ongekend langen stoet- Het par keeren le Zierikzee. Brouwershaven en Haamslede, verliep op een haast mi litair preciesc wijze De algemeene en de groepsleiders hadden alles lip top iu orde Do bevolking stond op iedere ge meente enthousiast de Z. L 'M. en haar gasten op le wachten en alom wapperde de driekleur uil torens en buizen. Het weer was zoo mooi als men maar had mogen hopen Ben wanklank was er echter in al dit mooie, namelijk, dal betrekkelijk in het begin van den tocht een auto, bestuurd door een beginneling, in een sloot reed, een der inzittenden de heer Lodder uit Goerec. bekwam een vrij ernstige wonde aan een der polsen en werd naar het zie kenhuis te Noordgouwe overgebracht. Verder kwamen alleen kleine tegenspoe den als een lekke band e.a. voor De gemeenschappelijke m aalt ij d- lu de Concertzaal vereenigden zich le 8 uur een 300 lal personen aan een maaltijd tijdens wélke door muziek ea aangename kout spoedig een gepaste stemming hecrschte Dat er tijdens het diner ook menig handig maar ook menig schertsend en toch goed gemeend woord is gesproken, zat ieder begrijpen Oolc hier is kortheid ons geboden. Mo ge wij dan ook volstaan met de mede deeling dal de heer Dicleman dronK op II. M de Koningin en Haar Huis, later op' den Commissaris der Koningin, waar voor deze met een wcderzijdsche dronk antwoordde De heer Dielcman dronk nog op den secretaris van den kring, den heer P.. Haage. De heer van Oervoren deed dit op de burgemeesters van de gemeenten op Schouwen-Duiveland De heer Stieger neecf hf tzelfde ofp' dén lieer van Oeveren. De heer I. G J Kakebeeke herdacht de overleden Schouwsche leden en dronk op hel jongere geslacht. En zoo is het voortgegaan, en was het nog gaande toen wij dit verslag gingen posten. De eerste dag van liet feast 3er Z. L. M. is uitstekend geslaagd. Ziierikzee, geheel liet eiland toonden over liitsle" kende organisators te beschikken.. Opening der ten- t o o»n stelling. Tegen 10 uur hedenmorgen vereenig den zich de autoriteiten, bestuursleden en anderert in de restauratietent en sprak de heer J. W van Oeveren, voorzitter van den Kring Schouwen-Dui- eland, ongeveer als volgt Minister Kan toe: Excellentie! Daar gaat een groot wonder voor ons gebeuren liet openen van onze tentoon stelling door een minister. Wie had dat ooit kunnen denken. Wat een eer en at een .voldoening is dat voor onze streek, voor onze vereeniging, zijn be sluur en vooral voor spreker, die de eer 1 heeft als haar voozittcr te fungeeren. Hebt U er eenig idee van, Excellentie, wat dat voor ons zeggen wil? Dan zoudt u reeds de voldoening hebben voor uw komst naar dit verre, kleine eiland. Er

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1