'!o 161 Dinsdag iO Juli 171° Jaargang Bij dit nummer behoort een Bijvoegsel. Abonnementsprijs per kwartaal voor Mdldelburg en agentschap Vlis- ïingen f 2.30; elders f 2.50 weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiën worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiën 30 cent per regel. Ingezonden Mededeelingen 50 cent per regel. Bij abonnement voor belde veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen ran 1—7 regels f2.10, elke regel meer 30 cent. Kleine advertentiën niet groo- ter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Ad ver ten tie ën onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advertentiën moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUR en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. DE SPECIALE SPOORWEG TARIEVEN VOOR TERNEUZEN. Uit Terneuzen wordt gemeld, dat de speciale tarieven op de Belgische spoor wegen voor de. Belgische havens, tot na,- her order ook van toepassing zijn ver klaar d voor Terneuzen Na alles wat daarover te dioen is ge weest bij1 de behandeling van hètfver- drag met België zal deze mcdedeeling wel opzien baren. Immers de reeds in '25 te Brussel gereed liggende beschikkingen van de Belgische regeering tot uitbrei ding dier tarieven ook. tot Terneuzen, werden niet uitgevaardigdi toen er in Ne derland verzet tegen het verdrag ont stond. En na de verwerping bleef dat alles natuurlijk rusten. En nu worden die spebïafe tarieven ineens wèl aan Terneuzen toegekend 1 Zit de verklaring hierin dat in ver band met de havenstaking te Antwerpen tal van schepen' met lading voor of van België thans te Ter Neuzen lossen en laden? Dan zijn we zeer benieuwd naar ae Deteekenis die de woorden „tot nader order" zullen "blijken te hebben. BINNENLAND NA-BETAUNG VAN INGEHOUDEN BEZOLDIGING. In verband met de reorganisatie van het leger in 1923, waarmede een vermin dering van het aantal beroepsofficieren gepaard ging, werd toen een aantal of ficieren op nonactilviteit gestold- De majoor der infanterie G. A. dc Reedc, heeft daarop den Staat gedag" vaard om uitbetaling van het naar zijn meening niet rechtsgeldig ingehouden ge deelte van zijn bezoldiging. In hoogste in stantie is de vordering van genoemden majoor toegewezen,. Thans is in verband daarmee een wij ziging der oorlogsbegrooting '28 inge diend. De Minister acht het gewenscht, dat aan alle officieren, die in hetzelfde ge val verkeeren, alsnog hun vollp bezol diging over den tijd, gedurende welken zij de bezoldiging gedeeltelijk hebben ge- boten, worde uitgekeerd,- Daarvoor is f 2-10 000 noodig waarvan f 207^000 be,- trekking heefl op reeds afgesloten dienst jaren, welk bedrag dus wordt aange" vraagd. EEN NEDERLANDSCII POSTMUSEUM De'regeering heeft bij de Tweede Ka mer ingediend een wetsontwerp' lot liet in het leven roepen van een stichting „Het NederJandsche Postmuseum". Jn 1924 is overgegaan tot dc inrich ting van een Postmuseum, in eenige lo kalen van het gebouw van hel hoofdbe stuur der posterijen en telegrafie, De kern daarvan maakte uit een in genoemd jaar voor dit doel ten ^geschenke ont vangen belangrijke verzameling. Een pas sende organisatie om dit bqgin tot onl" wikkeling te brengen, ontbrak echter nog. Dit wetsontwerp strekt om daarin te voorzien. BORSTBEELD MR. II. SMEEN'GE. Gistermiddag is onder veel belang stelling het bronzen borstbeeld, dal de heer X. Radecker maakte Van inr. II. Smeenge, plechtig overgedragen aan het Stadsbestuur van Amsterdam. Aan liet borstbeeld, hetwelk den lieer Smeenge Dij de feestelijke herdenking van zijn vijf en zevenligsten verjaard, in Mei van het vorige jaar werd beloofd, is nu een plaats toegedacht in liet Ste delijk Museum', hier vond ook denver- dracht plaats. Namens het comité werd gesproken door dr. F. C. van Geen. De heer M. J. F Linthorst Ilonian commissaris der Koningin in de 'provin cie Drenthe vertolkte de gevoelens der Drenthen en uit naam- van den Zuidér- zeeraad sprak de heer ir. H. A. vanf Ys- selstein, oud-mini(ster van L,. H. en N.. den heer Smeenge hartelijk toe. De heer' Smeenge dankte in een geestige rede. BELGISCH CREMATORIUM OP N EBERLANDSCIIEN GROND? De correspondent van de Maasbode te Breda meldt Naar we vernemen, worden van "Bel gische zijde pogingen aangewent!, om le komen tot ae oprichting van een crema torium te Putte, in Nederland, vlak bij de Brabantsch—Belgische grens. Zooals men weet heeft de Belgische kamer een voorstel, om' lijkverbranding daar te lan" de toe le laten, verworpen. UIT DE PERS. Nederl.and en België. In een hoofdartikel dal „Le Te raps wijdt aan „België en de vredesvraagstuk ken is ook een passage "te vinden over de kwestie van een verdrag met Neder land- „Men inoèt wensclien'" zoo leest men daar dat de zoozeer vriend schappelijke taal van den heer Hy- mans in Den Haag goed wordt ver staan en dat de Nederlandsche regee ring. aan welke de plicht toevalt het initiatief te nemen tot hieuwe onder handelingen,'bewijs zal welen te geven van dezelfde verzoeningsgezindheid. „Een direct onderling accoord met België zal voor" Nederland steeds de voorkeur verdienen boven een "interna tionale regeling. In een eerste artikel, dat .,Le Soir' wijdt aan de Nederlandsch-Bclgische kvyestie schrijft het 'blad, onder den li- tel ,,de Belgische eischen' o.a. dat Ne derland „ongetwijfeld de liberale Schel- debepalingen uit het verdrag van 1839 op beperkende wijze heeft uitgelegd,. Daar" om moet een nadere bepaling daarvan worden gegeven en daarover moet men trachten tot overeenstemming le komen, gelukt dal niet. dan moét men desnoods recht zoeken. Belangrijker nog dan het vraagstuk van de verbinding met de zee is dat' van den toegang naar den Rijn. In dat ver band herhaalt dan het fbiad den eisch van een kanaal Antwerpen—Moerdijk;- Dat is volgens het blad het cardinale punt- Dat kanaal zou, zoo doet hel dan uitschijnen, aan het geheele Rijnverkeer ten goede komen en „men zou gemakkelijk kunnen aantoonen. dat het van voordeel zou zijn ook voor de Hollandsche havens.' Wie zich tegen dit kanaal verzet, vel zet zich legen een zaak van algemeen be lang. Het Laatste Nieuws meent dat de woorden die llymans sprak over ge meenschappelijke politiek inzake ver voer en verbinding in de Kamer alge- ineene goedkeuring vonden. Zonder op den gang van zaken te willen vooruitloo- fien, houdt het blad het ervoor, dal in dien de kwestie van het Xederlandscli- België zich ook op andere terreinen dan wijze kan opgelost worden- Nederland en België zich ook op ander terreinen dan op dat van vervoerpolitiek zullen ont moeten. De heer Hymans had ook ten ovcrvloe" de gelijk erop te wijzen, dat een spoedi ge oplossing in een wederkcerijg belang gewenscht is. Van Belgische zijde zal immers eerlang moeten uitgemaakt worden, of de nieuwe waterweg Antwerpen—Luik zal worden uitgevoerd in overeenstemming met de belangen van onze Noorderburen of mits uitsluitend rekening houden met hel Bel gisch belang. Samenwerking bcteekent, Voor Neder land en Belfgië, dat zij gemeenschappelijk, op' economisch gebied hun voordeel zul len doen uit hun buitengewoon gunstige aardrijkskundige ligging, en dat zij, te midden van de groole mogendheden, hun zelfstandig beslaan zullen verzekeren. Kleinzielige naijver, tegenwerking en tweespalt kunnen beide naties weder- keerig slechts verzwakken met in liet 'erschiet alle mogelijke gevaren voor hun vrije% ontwikkeling, .want men weel nooit een internationalisatie uitlloopen kan, waarbij groote buren betrokken zijn. UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. In de te Arnhem gehouden jaar vergadering van de Vereeniging Neder land in den Vreemde werd het aftreden- do bestuurslid, de heer mr. A. A. de Veer alhier bij acclamatie herkozen Ilel bericht betreffende hel ernstig oifgeluk op den Nieuwen Vlissingscheu weg moet in zooverre verbeterd worden, dat niet zooals ons ter plaatse Zondag werd medegedeeld, de auto's ieder van een andere zijde kwamen. Beide reden in de richting .Middelburg. De auto. waarmede de aanrijding der beide voet gangers plaats vond wilde de andere auto, die rechts dus legen de rails aan reed passeeren en toen werden de bei de personen die ook in de richting Mid delburg liepen en op een weg als deze niet rechts kunnen gaan. gegrepen en dit met zulkeen kracht, dat zij, ofschoon zij gearmd liepen, ongeveer "S meter van elkaar in het gras kwamen le liggen Beide auto's stopten, en terwijl de chauf feur vau de aanrijdende auto naar Mid delburg ging om medische hulp, kwamen de inzittenden van de andere auto het eerst bij de slachtoffers om him zoo veel mogelijk bij te slaap. Jtlet was toen een treurig gezicht door het vele bloed verlies van beide. Hedenmorgen te 8 uur is het circus Strassburger alhier met 'n extratrein, die van den eenen naar den anderen over weg reikte, op het stationsemplacement aangekomen, en werd spoedig begonnen met het lossen der tallooze wagens met materiaal, met dieren en wat meer aan het oog der talrijke belangstellenden, die zich in de nabijheid van de losplaats hadden geschaard, was onttrokken. Te ruim 9 uur trokken paarden of tractors de eerste wagens naar het Molenvvater en waren daar de eerste ploegen werk lieden van de reuzeninrichting en en kele Middelburgsche werklieden aanwe zig om met den opbouw van het groote tentenkamp te beginnen, waarvan het eerst de stallen als het ware uit den grond verrezen. Met groote bewondering staart men op een dergelijke organisatie. Ieder heeft zijn werk, is het eerste ge reed, dan gaat hij naar zijn volgenden arbeid toe; en over iedere afdeeling, over iederen wagen is een chef aange steld. Alleen op die wijze is het mogelijk, dat in één dag, ja, in enkele uren, een geheel dorp van tenten en wagens ver rijst, als thans het geheele open deel van het Molenwater beslaat. Onder de genen, die bij hun werk op groote be langstelling mochten bogen, namen na tuurlijk ook nu weer de dikhuiden, de olifanten, een voorname plaats in. Zij toonen hun groote spierkracht bij het trekken of duwen van wagens en ge ven toch een kalmen indruk door hun rustigen, loggen gang. Het gras bij de aanlegplaats en op het Molenwater was voor hen blijkbaar een heerlijke hors d'oeuvre voor den maaltijd, dien hen na gedanen arbeid zeker niet zal worden onthouden. Want op het Molenwater re den ook af en aan de wagens met stroo en zand voor ligging der dieren en voor de drie maneges, en natuurlijk ook die met voeding voor de talrijke dieren die dit wereldcircus medevoert. Dc tocht van 7 olifanten naar liet Mo/- lenwater trok ook heel wat belangstel ling. Wat wij uit andere plaatsen waar Strassburger voorstellingen gaf, verna men, schenkt ons ten volle vertrouwen, dat hier zal worden geboden iets, dat nog verre uitsteekt boven hetgeen wij de laatste jaren op dit gebied hier heb ben gezien Morgen hopen wij uit eigen ervaring dit nader te kunnen bevestigen. Uit Vlissingen. Door het wegvallen van don laat- slen regel uit het bericht betreffende het tegeltableau., bestemd voor hel nieu we kantoor vau den Schekledienst, is dit bericht onduidelijk. Er moest staan, dat het tableau voorstelt de eerste en de nieuwste boot van dezen-dienst. Op den Oranjcdijk te Vlissingen. gaf een 3-jarig meisje een 8-jari,g knaap je spelenderwijs een zoodanige» djuw, dat deze laatste van den dijk stortte. Het kind klaagde over pijn in het lioofdt. Zondagmorgen liep te Vlissingen hel gerucht, dat in hel gebouw van de R H. "B S een inbreker gevat was. Veel nieuwsgierig publiek schoolde daarop voor het gebouw saam om te wachten lot de inbreker door de inmiddels ge waarschuwde politie zou worden wegge bracht. Inderdaad werd in het gebau/w eon man aangetroffen, doch liet bleek niet den ge zochten inbreker te zijn, doch iemand die in beschonken toestand een openstaande deur was binnengekomen en daarna in een der lokalen der school zijn roes had uitgeslapen De man werd naar het politiebureau gebracht. Uit Walcheren. Maandag hield; de raad van Se- rooskerke een openbare vergadering. Afwezig weth. Goedbloedi en de heer J. Wondergem Ingekomen stukken van 3en inspec teur der volksgezond^. *n schrijver., dat het openbaar slachthuis is goedgekeurd; Besloten werd hel terrein, dal niet noodig is voor liet slachthuis, dit jaar te geven aan P Riemens Pz. voor onder houd eu aan de straal een afheining te plaatsen De heer Jobse vroeg of hel ter rein te koop is voor bouwgrond De voorz. antwoordde dat B. en W. in deze uog geen besluit genomen hebben, doch dat er "bij verpachting re'keningzal gehouden worden met eventueelen ver koop. Een schrijven van den voorzitter der Gezondheidscommissie, dat is herbe noemd mr Woldring van der'Hoop, bur gemeester van Westkapelle. Als leden dor commissie voor het na zien der gemeenterekenink '27 werden benoemd, Weth. P. de Visser en de hee\- ren W C. All aart eu W|J Jobse. Deze meldt een inkomst van f 36095, uitgaven f 32822 82, goed slot f3272,82. Van den kap-dienst ingekomen f 9324.74 uitgegeven i 6177,71 .goed &V>t f2847 Een verzoek is ingekomen van de heeren S, de Visser en L. Dingemanse Lz. als commissieleden van den verharden Melsesweg om de ondierhodusplicht van genoemden weg voor rekening der ge meente te nemen, op hun kosten, in den vorm dat jle aangrenzende perceelen met cijns of strekkend ellegekl; worden be last. De heer "NV C. Allaart zegt dat dius in naam de gemeente ondcrhoudspliclir wordt. De heer W. Jobse zegt dat die weg een persoonlijk belang voor die mensclien is en dié onder de gemeente Vrouwen polder behoort en het geen weg is waar liet algemeen belang bij heeft De lieer Iz. de Buck heeft een onder houd gehad met dhr. v. Weijnsbergen, die hem mededeelde dat liet de beste is dat de gemeente voor den weg zorgt op liaar kosten Weth. P. de Visser zegt. Laat Vrou,- wepolder het dran doen Het grootste gedeelte van den weg ligt onder Vrouc wepolder. Dc heer Iz, de Buck zegt dat het hier gaat over het gedeelte dat onder Seroosc kerke ligt. Aan Vrou,wepolder wordt een dergelijk verzoek gedaan. liet voorstel van B en W. om afwij zend le beschikken, wordit aangenomen met 4 voor eu 1 legen. Tegen de heer Iz de Buckj In deze vergadering komt nog de heer Geldof, hoofd vau den vkeschkourings- diensl, om in overleg met den raad vast .e sstellcn de verordening voor het open bare slachthuis. Na bespreking van enkele artikelen wordt de verordeniijg goedgekeurd. De heer Geldof vraagt nog aansichaffing van verschillende henoodigheden. De voorz. doet nu eeu persoonlijke niededeeling Ilij heeft als burgemeester en als lid van de Gezondheidscommissie een onderzoek ingesteld; naar het water au den heer G. van de Kreke. Het is hem gebleken .dat liet regenwater en het welwater beiden erg vuil zijn. Derhalve stelt hij voor, aangezien liet oen eigen dom van de gemeente is, waterleiding aan te brengen De heer W. Jobse zegt dat hij de bak heeft onderzocht. Die is in orde, doch het water is vuil. Dal ligt alleen aan *t niet schoon houden van cle goten De lieer Melis zegt, dat het huis er 10 jaar staat Vroeger is er nooit iets van ge hoord, do<ch deze bewoners schijnen erg op leidingwater gesteld; te zijn. Het voorstel van don voorz wordt aan genomen met 3 voor en 2 legen. Te gen de heeren Melis en de Buck Bij de rondvraag wijst de heer W. Joty se op den sleiclilen toestand van den Wilgenhoekweg voor de schoolgaande 'kinderen Ilij zegt dat toch "besloten is een sleenen pad aan te leggen. De heer Allaart merkt op dat een ver hoogd pad den weg erg slecht doet worr don, en nog al wat kost Hij geeft in over weging dezen weg te verharden met bij drage inde kosten. Dc voorz. meent dat er dan maar eens een kostenberekening gemaakt moet wop- den door B. en Wi. D|ü hoer Wt, Jobse wordt belast met de opmeting. Zaterdagmiddag kwam de landbou werszoon A. S te Biiggekerke toen hij na afloop van een schietoefening in dc. duinen, zijn rijwiel, dat hij in de na bijheid van liet schie tterrein hadi neerge legd, wilde gaan berijden bolide onaan gename ontdekking, dat dat was ont vreemd. Door de ijverige nasporingen dor po litie, is het deze mogen gelukken, den Directie MIDDELBURG. A. W. Jansbn, J. Th. v. d. Meer. Aan- en verkoop van Effecten, Verzilvert Coupons en lossingen, Koopt en verkoopt vreemde gelden, Neemt gelden in Deposito, Verhuurt Safe-loketten in hare brandvrije kluizen. CIngez. Mjetd.j. dader een Vlissinger, tips nachts op de Wc.s tkapeIsclic kennis aan te houden. Hel rijwiel had hij reeds verkocht. (De Z). Naar aanleiding van het overlijden van burgemeester J Polderdijk van N. en St. Jo os land. meldt men ons nog uit die gemeente: Met hem is heengegaan een burge meester die geheel met zijn bevo'king medeleefde. \%al ook bleek uit zijn lid maatschap van zoo goed als aTe veree- nigingeu Van de Landbouw Maatschap- |>ij, afd V en St Joosland. was hij tot aan zijn dood, oen veertigtal jaren voor zitter, evenals van de vereeniging „Hu- manitas". De begrafenis zal plaats hebben op Woensdag 11 Fuli as. te 1 uur - De vereeniging Het Groene Kruis" te Arnemuidcn heeft het initiatief genomen voor het lol stand brengen of oprichten van een plaatselijke afdeeling van de „Vereeniging Ziekenhuisverple- ging op Walcheren' Voor dit nuttig doet waarvoor reeds d^zer dagen cir culaires huis aau huis per post zijn rondgebracht, waarin in korte trekken doel en nut vermeld staat), wordt Vrij dagavond 8 uur a s. een openbare pro- pagandavergadering belegd Uit Tholen Ten nadeele van den landbouwer N. Gaakeer te S I. M a a r t e n s d ij k zijn on geveer eeu 25 tal kuikens ontvreemd,, De daders zijn onbekend,. Men schijnt het den laatste» lijd wel op 'kuikens te hebben gemijnd Met ingang van 1 Septj. as is be noemd tot Directrice vau een particu liere ziekeninrichting te Zandvoort Mej. S. van Melle te St Maartensdijk, thans wijkverpleegster .Vis vermoedelijke opvolgster van zuster van Melle wordt genoemd mej. J. P. Nedisse thans ver pleegster in liet Diaconessenhuis te Utrecht Uit St, Philipsland. Donderdagmiddag had de vrouw van B. te St. Philipsland het on geluk een ketel kokend water over haar linkerbeen le krijgen Het ongeluk ge beurde ten huize van haar schoonouders, waar de familie vereenigd was ter vie ring van hel 50-jarig huwelijksfeest De brandwonden waren zoo ernstig, dat di rect geneeskundige hulp moest ingeroe pen worden. Ze e u w s c li-V i a a n cle re n U. D. De Rijksoonimissic Werkverruiming (vergaderde dfezer dagen ondejr voor in liter schap van mgr prof Dir" W. H. Nolens te 's-Qravenhage Besproken werd de economische toe stand in Z -Vlaanderendp wcnsch werd uitgesproken dat voor deze streek een Commissie van vooraanstaande mannen tot stand zou komen, niett hel doel d© eoonomisehe situatie van Z--Vlaanderen te bevorderen - Zondagavond is het vier-jarig doch tertje van den schipper J. V le Ter ne u z e n over boord gevallen en ver dronken Een bewoner van een nieuw be trokken huis te Sas van Gent deelt aan de Tern. Crt. mede dat hij Maan dagavond bij het naar huis keeren langs den Molenweg plotseling uit een der casematten, die zich daar onder den mo len uitstrekken, een heel lange breede donkere streep zag over den weg, die zicht bij nader toezien bewoog in de richting van de vest. Het bleek een heele bende ratten te zijn die zich daar plot seling in de vest stortte. Den volgenden morgen bleek het dat er aan het kelderdeksel van zijn woning pogingen tot inbraak hadden plaats ge had en uit de duizenden voetsporen, dat er rondom het huis een waren heksen dans gehouden was. Door het lid der Staten den heer A. C. Paauw zijn de volgende vragen gesteld aan Ged. Staten van Zeeland):

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1