No, 160 Maandag 9 Juli 1998 171° Jaargang NIDDELBURGSCHE COURANT. DE BEDE VAN IHJMANS. De heer Hijraans was Belgisch minis ter van buitenlandsche zaken toen in '20 het verdrag met Nederland ontworpen werd dat toen echter wegens dja Belgi sche bezwaren inzake de Wielingen te ruste werd gelegd. Tot '25, toen het, ook al weer tijdens een nieuw ministerschap van den heer Hijmans, weer.werd te voorschijn gehaald. We weten dus <^at in dat ontwerp-verdrag een minimum van z ij n wenschen was belichaamd, nadat het maximum van zijn wenschen (an(- nexatie-wenschen) door de mogendheden, was afgewezen. Nu heeft hij Vrijdag weer een rede houden aandringend! °P spoed bij Neder land dat het ontwerpverdrag verwierp, een aandrang, die zeker verklaarbaar is bij België, dat ook nog mJet andere ka(- naalplanmen zit. Maar een aandrang die toch altijd wordt verzwakt dpor "het feit dat België zelf van '20 tot '25 dezelfde zaak slepend hield. Maar wat ons in de rede' van dien heer Uijmans trof, was de bijzonderheid!, dat hij negeerde de verwerping van het ont werpverdrag door Nederland, in zoover hij bij de uiteenzetting van de „eischen" van België zich geheel stelde op het Belgische standpunt van '20 en '25. En toch moet hij, juist door de verwed- ping, weten dat diè „eischen" zeker niet de grondslag kunnen vormen van een door Nederlandi aanvaardbaar verdrag. En die bijzonderheidi is van te meer bet- teekenis omdat de oudi-minister v. d. Velde later zei, dat het heele landt achter den Minister staat En de tweede bijzonderheid was een bedreiging aan het slot; bij gebrek aan vriendschappelijke samenwerking zou België op internationaal gebied de waar" borgen zoeken ,die het in een tweezijdig accoord niet kan vinden Dat kan niet anders beteekenen, dan een poging tot dwang op Nederland door de met België bevriende mogendheden We hopen dat onze regeering zich niet door zulke woorden zal laten afbrengen van den rustigen weg van een nauwkeu rig onderzoek van wat li. i. mogelijk is. Nog altijd verkeert de kwestie in het sta(- dium van den uitspraak der Geallieerden van '19, toen zij aan Nederland en'Beb- gië opdroegenom in gemeen overleg ©en formuleering te vinden. En bovendien is de mogelijkheid van dwang op een bui tenstaander als Nederland thans zeker véél geringer dan bijv. in '19 het géval zou zijn geweest. Ein we begrijpen de opmerking 'van v. d. Velde, dat hij een internationale regeling „niet gelukkig" zou achten. Want inderdaad zou België bij de be moeiing van anderen evenmin belang hebben als Nederland. BINNENLAND IIET DBEIGEND CONFLICT IN DE RIJNVAART BIJGELEGD. De dreigende staking in de Rijnvaart is op het laatste ©ogenblik voorkomen. Dank zij de voortgezelten besprekingen van Zaterdag, waarin na de mislukte con ferentie bij den Rijksbemiddelaar de af gebroken onderhandelingen weer wer den hervat, zijn tenslotte werkgevers en werknemers in zooverre tot overeen stemming gekomen, dat het hoofdbestuur van den Centralen Bond in de verga deringen van Duisburg, Dordrecht en Rot terdam adviseerde, niet tot stairing over te gaan. DE DUITSCIIE «CEAAX VLIEGERS. Bij het vertrek van de Diuitsche Oce aanvliegers von Hühnefeld, Köhl en Fritzmaurice uit Doorn, vlogen zij eenigc keeren zeer laag over Huize Doorn. De familie van den gewezen Duitschen kei- ze stond op het dak Tol afscheid wier pen zij een pakje naar beneden, dat hun groeten bevatte. De vliegers zijn daarop Zaterdagmid dag via Soeslerberg naai- Schiphol ge vlogen en hebben de I<u,nch gebruikt op „De Hartekamp", hel buitenverblijf van barones von Pannwitz1. Daarna heb ben zij zich weder per auto naar Schip hol begeven ,en van daruit hun tocht voortgezet. GEDENKPENNING VOOR II. M. DE KONINGlN.MOEDEIL Ier herdenking van den zeventigsten geboortedag van H M. de Kpningin-ÏMoe- der zal de N.V. Ateliers voor Edelsmeed- en Penningkunst voorheen „Koninklijke Begeer" een penning doen slaan, welke aan de voorzijde een, door Jac. J. van Goor geinodelleerden, beeldenaar van H. M. de Koningin-Moeder draagt en aan de keerzijde de wapens van Oranje en [Waldeck Pyrmiont met-randschrift De afmeting van den penning is 60 m.M. Deze penning wordt ook op 29 m.M, geslagen als draag- of zgn. schoolkinde renpenning UIT DEE PERS. België en Nederla'nd. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt A De Indépendance Beige is het eenige ochtendblad, dat de rede van Hijmans over de Nederlandsch-Belgisolie betre" kingen commentarieert,. Onze minister van buitenlandsche za ken, aldus het liberale orgaan, heeft het probleem der Schelde van een zeer ver heven en zeer breed standpunt bekeken. Hij heeft aangetoond, waar zich de wer kelijke oppositie tegen een Belgisch-Ne- derlandsch Accoord bevindt, en heeft la ten uitkomen, dat de vragen van België de grenzen niet te buiten gaan van wat aan dit land door de Verdragen is beloofd en wat het gerechtigd is te ejschen zon" der de belangen van anderen te schaden. Daarbij tevens de beginselen van het in ternationaal recht eerbiedigend, zooals deze ten huidige dage moeten worden geïnterpreteerd. De heer Hymaus liet uitkomen, dat de houding der Belgische regeering enkel de gelijktijdige ontwik keling kan bevorderen van de havens van Antwerpen en Rotterdam, die in plaats van elkaar te bestrijden, elkaar moeten aanvullen in een .zwaar van be loften zijnde solidariteit- Laat ons hopen dal de verklaring van Hymans, welke wij Imogen beschouwen als de juiste en krachtige uitdrukking van de meening der regeering en van alle Belgen aan de andere zijde van den Moerdijk zal worden gehoord en dat de Nederlandsche regeering weldra het antwoord zal laten geworden, dat verwacht wordt door al len. die streven naar liet behoud van nor male betrekkingen tusschen Nederland en België UIT STAD EN PROVINCIE Dit Middelburg. - De Minister van Financiën maakt bekend, dat tem behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen bij: den inspecteur der directe belastin gen te Middelburg, f241.58 wegens te weinig betaalde rijksinkomsten- en vermogensbelasting over de belastingja ren 1925—1926 tot en met 1927— 28; den inspecteur der registratie en do meinen f 16 81 voor gewctensgeld, we gens te weinig betaalde vermogensbe lasting en inkomstenbelasting. Zaterdagavond had het jaarlijksch openbaar examen der leerlingen van de zangschool van „Tot Oefening en Uit spanning" in de Gehoorzaal alhier plaats. Als ieder jaar; een podium' met jeug dige executanten, véél meer meisjes dan jongens dus een lathyrus-perk gelijkend, een zaal met ouders, vrienden, belang stellend naar de prestaties op dit exa men, dat altijd uitmunt door gezellig heid, maar dat ook vele goede vorde ringen toont! De vier klassen begonnen weer met geleidelijk moeilijker kooroefeningen en koorliedjes wij hebben dit jaar bij zondere waardeering voor de keuze er waren heele frissche en aardige bij en telkens de besten uit iedere klas een enkel solootje. Eigenlijk zijn dan pas goed de resultaten te beoordeélen. Inderdaad hoorden wij stemmetjes (in de hoogste klasse mag heter al gesproken orden van stemmen), die een aan winst beloven èn voor de zangvereeni- ging èn voor het musioeeren in huise- lijken kring. Mits althans de raad van den voorzit ter, den lieer Hartman, ter harte wordt genomen Iloudl geregeld hij. Dc drie lagere klassen bepaalden zich vrijwel tot de typische kinderliedjes; de hoogste mocht zich wagen aan moei lijker, b.v. Erstes Grün van Schumann, en een gedeelte uit een Cantate van Richard Hol. Tot slot: vier bekende Valeriussen. :met orgelbegeleiding van mej. S. J. Jonk. Héél goed van voordracht. Voor al Waer dat men sich 'al keerd of wend. Trouwens over het geheel was de uitspraak zeer duidelijk. De directeur, de heer Joh. Caro, ont ving een fraaie bloemenmand Mej. Jonk een bonket. Aan applaus na ieder num mer geen gebrek! Gisterenmiddag heeft op den Nieu wen Ylissingschen weg tussclien het padje van Davidse en 'de Abeele een ernstig ongeluk plaats gehad, dat weer eens bewezen heeft, dat deze weg op de meeste plaatsen veel' te smal is en (minstens begonnen moest worden om langs den berm van den weg een be hoorlijk wandelpad door te. trekken. De marinier de V, liep aldaar te wan delen met zijn verloofde, mej L. wo nende tóp 't Zand. gemeente Koude kerke toen zoowel van de richting Vlissingen als van de richting Middelburg een auto aankwam, die elkaar wilden passecren. •De wandelenden werdpn door de aan hun zijde zijnde auto van acfifer aangie r-eden en tegen den grond geworpen, wharijjj relde ernstig verwond werpen De v. nad een ernstige nooidwontie en had verder o a. een arm gebroken, ter wijl hij bovendien bewusteloos was Mej L had vermoedelijk eeu hersenschud ding en bloeddle uil haar mond, terwijl zij o.a aan de knie verwond was Medje door het feit. dat 'de telefoon des Zon dags zoo weinig uren geopend is (weel een bewijs dat zij eigenlijk geen minuut kan worden gemist) duurde het vrij lang eer medische hulp aanwezig was. Toen deze er was namen de doktoren het werk der particulieren over en werd overbrenging naar het ziekenhuis dringend nood(ig geacht De V werd per door een zuster bestuurde rijwielbran card naar het ziekenhuis te Vlissingen overgebracht, terwijl mej. L in de ken auto naar Middelburg werd, vervoerd Politie .uit Middelburg Souburg en Ivou- dekerke zorgden voor het vej-keer, dat door den oploop van nieuwsgierigen, omwonenden en wandelaars gehinderd werd De rijkspolitie maakte voorloopig procesverbaal op. hoordé getuigen en nam de auto. waarmede <Ie aanrijding plaats had in beslag. Deze auto was van een autohandelaar uil Vlissingen en werd door een zijner chauffeurs be stuurd. De inzittenden in de andere auto hadden niets van de aanrijding be merkt en reden door Het w-are te wenschen dat er spoedig Verbetering in den toestand op dezen weg wordt gebracht, want zooals men weet is het waarlijk niet het eerste on geluk dat aan het veel te smal zijn van dezen weg is te wijten Nader meldt men ons. dal de toestand van den ernstigst gewonde, den korpo raal-kok der Marine niet levensgevaar lijk is In de algemeene vergadering van het Nederlandsch congres voor open bare gezondheidsregeling, „werd besloten dat het volgende congres alhier zal worden gehouden - De politie alhier heeft zekeren P M. S. aangehouden nis verdacht van landlooiperij Dit Vlissingen. Zooals men zich herinneren zal werd tijdens de boottocht ter cerc van het 100-jarig beslaan van den Stoom bootjdienst op dc Westerschclde op 22 Mei j.l. aan den idiensL door hel per soneel en oud-personeel een tegelta bleau voor liet nieuwe kantoor aange boden, althans een ontwerp cr van. Thans is de tableau zelf gereed en ge ëxposeerd bij den heer MulTler in idee "Walstraal, hij is werkelijk zeer goed uil- gevalleu en stelt Voor dc eerste en 'de Door den Commissaris der Konin gin is voor het tijdvak van vijf jaren, ingaande 3 Jjuli j.l.. herbenoemd tot se cretaris der gezondheidscommissie, zetel .Vlissingen, de heer W. L. Husou al daar. Aan den heer C. D de H^es is door den Commissaris der Koningin met ingang van 1 Juli j.l. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der com missie van toezicht op dein doortocht en het vervoer van landverhuizers te Vlissingen. e - De echte Zomersche Zondag was ■oorzaak, dat hel gisterenmiddag aan het strand en den Boulovardj te VI is sin gle n gezellig druk was, o a. was er zeer groot aantal Belgen die per ple zier- of andere booten of wel met auto's naar Walcheren waven gekomen, onder1 geleide van muziek of zauggczeTschap Een paar honderd van hen maakten per twee extra trams een uitstapje naar Middelburg. - Hel was voor autorijders, wiep pa pieren of wagens niet in orde waren, gisteren gevaarlijk de Badhuisstraat, hoek Singehveg te Vlissingen te pas- seeren, want aldaar was voor hen wedefrf eens een val neergezet. Daar stonden de heer jr. Vijgenboom, Provinciaal des kundige voor auto's en enkele politie mannen en -igdere bestuurder van auto of motorrijwiel moest stoppen, zijn pa pieren laten zien en zjjn Whgen of rij wiel aan een onderzoek doen onderwer pen Vele dezer aangehoudenen begrij pen de goede bedoeling en waardeeren dal ook op deze wijze getracht wordt de veiligheid op den weg le bevorderen, maar anderen kijken de onderzoekers zeer onvriendelijk aan. wij begrijpen niet waarom. Als men zorgt dat alles' in or de is, dan heeft men van deze werke lijk beleefd optredende ambtenaren, waarvan wij ons zelf eenigen tijd hebben overtuigd, niets dan voorkomendheid te verwachten en is liet onderzoek in en kele oogenblikken afgeloopen Maar bij niet allen was het up t© date Hetzij er iels aan den wagen haperde, hetzij £ij- ■of nummerbewijs of wel de wegenkaart niet comform de wet *.vas "Deze perso nen zullen zich daarover "binnenkort wel nader le verantwoorden hebben Zaterdagavond werd een dame te Vlissingen, door een brooddronken jongeman Hit Middelburg, dae juist uit een café kwam, op den rug geslagen. Een rijksveldwachter, arresteerde den woesteling Na kalnieering werd hij heen gezonden Heden heeft zich weer één werk willige meer aangemeld aan de fabriek der Kon. Mij „De Schelde". De staking aan ..De Schelde te Vlissingen is de zevende week reeds ingegaan en er is nog niets dal wijst op een oplossing van het conflict Het aan tal werkwilligen is met eenige vermeer derd. doch hun aantal is nog zeer ge ring i;n verhouding tot het aantal sla- kers Van de georganiseerden is slechts een hoogst enkele staker aan liet werk gegaan. Dal de staking Voor vele nering doenden groot nadeel oplevert laat zich begrijpen Er wordt op de Schelde, ge middeld ruim f 50 000 per week aan loon uitbetaald Het 'bedrag, dat thans door de verschillende bonden wordt uit geueerd. zal heel wat minder zijn Door den Christelijken Bond is> aan de sta kers weder een extra uitkeering gedaan in den vorm van verschillende levens- rtfiddelen, als koffie, thee suiker, rijst enz., terwijl de moderne Bond zijn wc- kelijksche uitkeering heeft verhoogd De vraag wordt gesteld of hel mogelijk zou zijn de partijen lot elkaar te brengen, teneinde besprekingen te voeren Dit zal evenwel niet gemakkelijk zijn, daar ..de Schelde wel wil onderhandelen met de stakers, doch niel met vertegenwoor digers van de vakbonden, terwijl de sta kers zich achter hun organisaties hebben geschaard Alles wijst er dan ook op, dat het conflict nog langen tijd kan duren De rijksbemiddelaar dr. Aalberse zal as. Donderdagmiddag te Vlissin gen opnieuw een conferentie houden met partijen betrokken bij het conflial der Kon. Mij. „De Schelde Uit Walcheren. Van de twee Ned, Marine verken- nïngswatervliegtuigende W 61 en W 59, was laatstgenoemd vliegtuig bij de kust- wachloefeningcn. Zaterdagmiddag c. a half 4 genoodzaakt even ten noorden van den .ijzeren toren onder Wesl- kape lie, vlak onder de kust. in het water een „noodlanding te doen. ten gevolge van een motordefect,. Op eigen kracht kwam hel vliegtuig nog op hel strand, waarna hel opgetrok ken werd tot aan den voel van het duin Van af den vuurtoren werd het door de matrozen van de kustwachtoef waar genomen. waarop een paar matrozen naar de plaats gingen om assistentie te verleenen. liet vliegtuig was bemand met den pilpot officier Iv Meester en een kor poraal vliegenier mecanicien. Reserve- motoronderdeelen werden uit Vecre ge haald, waarmede de motor hersteld kon worden Zondagmiddag om 1 uur steeg het Vliegtuig weer op; liet cirkelde nog om de plaats van daling, waarbij de vlie gers luide toegejuicht werden door de vele aanwezige belangstellenden, die op hun beurt van uit de hoogte toegejuicht werden. En de reis werd voortgezet naai de „Mok" op Texel. Tot tijdelijk opzichter aan de Zuid- watering van den polder Walcheren is benoemd de heer C Dieleman te West kapel Ie. Hel overlijden wordt gemeld van den heer J. Polderdijk, burgemeester van Nieuw en S t Joosland. Hij werd tot dit ambt benoemd in 1917, maar nam le voren ook reeds een werkzaam aan deel in het bestuur der gemeente, als raadslid en later als wethouder. De heer Polderdijk die 74 jaar is geworden, was ook jarenlang bestuurslid van de nfd. Walcheren der Z. L. M. en bovendien eerelid dezer organisatie. Dit Zuid-Beveland. De teraardebestelling van 'l stoffe lijk overschot van dr II R Folmcr te Driewegen, het slachtoffer van de aanrijding tusschen lokaaltrein en auto op Vrijdag j.l. is bepaald op morgen Dinsdagmiddag te een uur en zal te Driewegen plaats hebben De vrouw van G. te S chore had de onvoorzichtigheid om met "êen speld te krabben in het huisje van een flo- bertpatroon, waarvan de kogel was ver wijderd Hel gevolg was dat de in dc huls aanwezige stof ontplofte en de Directie MIDDELBC RG. A. W. Jansen, J. Th v. d. Meer. Aan- en verkoop van Effecten, Verzilvert Coupons en lossingen, Koopt en verkoopt vreemde gelden, Neemt geiden in Deposito, Verhuurt Safe-loketten in hars brandvrije kluizen, (Tngez. Mied..). vrouw in het aangezicht verwond werd, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen Zaterdagmorgen had op bet werk vaai den sluisbouw te Schort 'n ernstig ongeluk plaats. Bij hel veriaden van een plan. 400 KG. zwaren ijzeren heiblok van een lorrie op een vrachtauto, kan- lelde dc lorrie waarbij die, werkman P. kwam te vallen, en de heiblok op zijn lichaam neerviel tengevolge waarvan hij zwaar geknoeusd per auto uaar zijn tföning is overgebracht Vrijdagavond vergaderde de onder- afd. ..K r a b b e n d'tij lce' van dé Ver voor Ziekenh uis verpleging te Krab1-! bendijke De voorz. deelde mede ,dat het aantal leden steeds toeneemt en hij wek te de aanwezigen op om propaganda te maken voor deze nuittige instelling Tol bestuursleden werden definitief benoemd do heeren G. v. Harm, voorzit)- ter, J M. de Nooijcr. vice>-voorzitter, M. C. van Hekken, 2c secretaris. M. Francke en Adr. Tollenaar die dlit jaar de functie an secretaris-penningmeester zal waar nemen en bij wien dagelijks gelegenheid bestaat om zich als lid te doen inschriji- •en. Tot bode werd 'benoemd! de heer II M. bonte ine Daarna werd' het huis houdelijk reglement vastgesteld. ZeeuwsriJ-Vtaanderea O. D. De afdeeling Terncuzcn fti O,, van den R K. Bond van Spoor- en tram wegpersoneel vierde Zaterdagmiddag haar 25 jarig jubileum met een receptie, een optocht en een openliichtmeeling, die zeer veel belangstelling hadden. Zeeuwsch Vlaanderen W.D. De gemeenteraad van Aarden- burg besloot in hare laatst gehouden Vergadering, lol liet aanwijzen van een paar plaatsen op den openbaren weg bin nen de gemeente, als autoparkeerplaats, nl. op de Markt tegenover de Mare chaussee-kazerne en bij de Kaaipoort het verbreed© gedeelte der Bmuwé- rijslraat Thans zijn deze plaatsen, waar duis automobilisten hun auto s des avonds kunnen plaatsen, zonder dat de lichten (pieeten branden, met een bord met duidelijk opschrift aangeduid. Tot tijdelijk opzichter aan de Wa tering Cadzand is benoemd de heer W. Vorplanke te Biervliet. Deze benoe ming staal in verband inel de uitvoe ring van den aanleg van een afwate ringsgemaal. - De gemeente G roede is toegelrë- den tot de regeling, vervat in het Werk loosheidsbesluit 1917 VPREEMGING UT IIET VOLK- VOOR HET VOLK. Vrijdagavond werd, in de Bakkerska mer van het Schuttershof de algemeene Vergadering gehouden van die vereeni- ging „Uit het Volk—Voor liet Volk" on der voorzitterschap van den lieer W. de Graaf Door den secretaris, den heejr J A. Tavenier. word hel jaarverslag uit gebracht over 1927—1928 De secretaris zegt daarin dat het ©plredjen naar bui ten weer deed denken aan de dagen van weleer. De statuten werden bij K. 7? van 11 Mei 1927 opnieuw goedgekeurd De propaganda tol het verkrijgen van nieuwe leden had eenig succes, 6 per- tsonen $aven zich op als lid en 29 als begunstigers Koninginnedag werd ge- 'ierd met oen kinderfeest, waaraan 610 kinderen deelnamen, des avonds had de traditioneele fakkeloptocht plaats, voor afgegaan door een concert op hel Mo lenwater De vliegerwedstrijd op 17 Sep tember mislukte voor een deel door het slechte weer Een 160-tal kinderen had den er zich voor opgegeven, slechts de helft nam er aan deel. terwijl niel meer dan een 40-tal vliegers de lucht ingingen. De vereen iging besloot in September 1928 een Floral ia tentoonstelling te or- Jganiseeren, niettegenstaande de weige ring van het gemeentebestuur om sub sidie te verleenenKweek! uist en

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1