BOLS moiMTiE mm m 1771 Thans kunt gij UI Advertentiën. straf van jaren krijgt, dan keert te. onge negen en precies even gevaarlijk in de maatschappij terug, het belang van de maatschappij is daarmede evenmin ge diend alls dat van de verdachte. Re- en dupliek. Bij de re- en dupliek wijst d(e oflïcier er o,a. op, dat hij' den vereüstdiger oen slecht physiater acht, waarop deze re ageert, met te zeggen, dat hij de vergok diagstheorie uiet wil toepassen, maar juist wil zeggen, dat de officier een be kwaam physiater ïs, omdat waar verSchniü- lende medici niet zonder meer kunnen beoordeelen, dat verdachte toerekenbaar is, de officier dit wel kan. Het onderzoek werd hierna gesloten en de uitspraak bepaald op Vrijdpg 22 Juni s ïn de zitting van 8 Juni werden nog de volgende zaken behandeld: J. J., 52 j., landbouwer te Meliskerke gedet., werd verdacht dat hij op 28 April j.I. te Meliskerke, ter uilvoering van zijn voornemen om J. Mjunter van het leven te berooven of hem opzeLtelijk zwaaï, lichamelijk1 etsel toe te brengen, opzet telijk met een ijzeren hamer naar het hoofd van voormelden Munter heeft ge- dagen, zijnde de verdere uilvoering van voornoemd misdrijf niet voltooid tenge volge van de van zijn wil onafhankelijke omstandigheid1, dat Munter bukte en snel terzijde sprong, zoodat verdachte hem niet raakte. ESsch 4 maandéh. K. v d. G., 27 j., werkman, te Vlis- sdngen. werd verdacht dat hij op 9 April 1928 te Oost- eu West-Spuburg den rijks veldwachter G. van Belzen, die tpen al daar surveillancediensten verrichtte, heeft mishandeld door hem met een gesloten knipmes op zijn hoofd en im zijh gezicht te slaan. Sïsch l inaandl- J. de V., 22 j., landbopwersknecht, te Axel, werd verdacht dat hij in ,het jaar 1*327 te Axel' twee vischfuiken, toebehoorende aan Th Gortvricnd:, heelt weggenomen. Eisch f 50 of 50 dl. H. de R., 46 j., lauldbouwer te Ter- neiUzen, werd verdacht dat hij op '1 Mei 1928 te Zaamslag een afrastering van prikkeldraad, toebehoorende aan A. de Putter heeft beschadigd. Eisch vrij sp!raak. Ji. B., 51 j., visscher te Goes^ was iloor den Kantonrechter te Goes veroordeeld tot f 10 of '10 tdagen hechtenis wegens het vangen van molden opeens anders grond. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch Bevestiging van hel vonnis, waarvan hooger beroep. P. B. van A., 51 j., koopman te Wa- terïand-0 udem an s (B. )werd ten laste ge légd dat hij opi 2 April jhl. te IJzendjjke een stier, toebehoorende aan C, A. Puijenbroek, welke slier hij van dezen had gekocht om af te leveren aan G. M. Buijze, zich heeft toegeëigend- Eisch 6 maanden. J. W. v. d. V., 26 j., landbouwer te Zierikzee, werd verdacht dat hij in Jan. of Februari 1928 te of nabij Zierikzee een spoorstok (Zwiug) toebehoorende aan Cornells Koopman, heeft weggenomen. Eisch: f25 of 25 dagen. M.. Z.. 60 j., arbeider, te Goes, was door *den kantonrechter le Goes ver oordeeld tot een geldboete van f 15 of 15 dagen hechtenis wegens "het loopen op den overweg der Spoorwegen le Goes bij wachtpost 40. De verdachte was tn hooger beroep gekomen; bevestiging van hel vonnis. M. K., 28 j., koopman te Zierikzee, was in verzet gekomen "legen het vonnis van de Rechtbank van 19 December '27 wegens bedreiging met misdrijf tegen het leven gericht, gepleegd te Zierikzee op 8 Augustus 1927. De verdachte had n.R. onder bedreiging met woorden een schot met een buks in de richting van Louis Wijs gericht, en was daarvoor gestraft mét een maand gevangenisstraf.. De eisch en uitspraak was thans ver vallen Verklaring v'an het verzet. Poging tot vergiftiging. Het O. M. bij het gerechtshof te Leeu warden heeft Donderdag 8 jaar gevan- Igenisstraf gcëisch,t, tegen de 38-jarige vrouw H. J. te Nieuwebrug, bij Heeren veen. wegens poging tot vergiftiging met rattenkruid van een vrouw, met wie de man van verdachte omgang zou hebben. De rechtbank te Leeuwarden had haar 5 jaar opgelegd. Tegen den 76-jarigen winkelier M. te Nijehaske werd vrijspraak gevraagd van de hem ten laste gelegde uitlokking van bovenbedoeld misdrijf. De rechtbank had hem ook vrijgesproken. ke afdeeling krachtig ijverde voor de stichting van een Chr. Tuinbouwschool, aanvankelijk echter met negatief resul taat. De penningmeester, de heer Oele te Wemeldinge, bracht het financieel ver slag uit. De ontvangsten bedragen een som van f 286.96£, de uitgaven f 306.29, nadeelig saldo f 19.32. Besloten werd te verzoeken de vol gende algemeene Bondsvergadering te Axel te doen houden. ZOGENEVER Culm clay èm qlocusja f (Ingez. Med.) de geestelijken in de stad, zoowel man- dels hebben ze oen reuzen daggeld ver- nen als vrouwen en ook aan de stads- diend, Wi*nt loslen over ee*> gebeden wakers. Geen wereldlijke personendag.17.000 steen; terwijl d? havenar- LANDBOUW D C h afd. Zeeland van d i Boeren- en Tuinde bond. Donderdag werd in „Ons Huis" te Terneuzen de jaarvergadering ge houden van de afd. Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. De voorzitter wees er op, dat de Bond sterker kon zijn, maar met dank baarheid mag worden erkend dat met den Bond rekening wordt gehouden en dat zijn adviezen worden gevraagd. De secretaris, de heer Dominicus, deelde mede, dat de afdeeling Zuid- en Noord-Beveland weer is opgericht, wel- VARI A. DE CELLEBROEDERS. Door de Protestanten wordt de werk kring van de meeste monniken niet zoo bijzonder nuttig geacht voor de maat schappij. Dat de kloosterlingen vroeger toen de maatschappelijke toestanden ge heel anders waren dan thans, meer ver dienstelijk waren, zal toch zeker erkend moeten worden. Toen echter in de 15de en 16de eeuw het aantal monniken legio was, en van de meesten zelfs niet kon gezegd wor den welk nut zij eigenlijk voor de maat schappij of den godsdienst deden, is het best te begrijpen, dat men van luie mon niken ging spreken, wier lust en leven het vaak was lekker eten en drinken. De uitdrukking „patertje goed leven" en de naam „smulpaap" hadden toen zeker reden van bestaan. Voor één orde der monniken dient echter een uitzondering gemaakt te wor den, zoodat ook hier de uitdrukking den regel moet bevestigen. Die orde is die der cellebroeders, over wier verklaring voornamelijk te Middelburg (ofschoon hij op andere plaatsen wel dezelfde zal geweest zijn) wij eenige bijzonderheden willen mededeelen. In vroegere tijden, toen bef met de hygiëne niet zoo nauw werd genomen, heerschten in ons land vaak epidemieën. Men schuwde de huizen, waar de lij ders aan besmettelijke ziekten woon den en deed niet veel om de ziekte zelf te bestrijden. Het aantal slachtoffers was dan ook gewoonlijk zeer groot, Door de vrees voor besmetting liet de verzorging der lijders ook vaak te wen- schen over. Wel werd van hooger hand (meestal de regeering der stad) maatre gelen genomen om eenigszins de bewo ners van de besmette huizen van de sa menleving af te zonderen om verdere uitbreiding te voorkomen, voornamelijk als het de zoo gevreesde pestziekte be trof. De pestlijders mochten alleen ver pleegd worden door de genoemde cel lebroeders, die ook de gestorven pest lijders moesten begraven. cDe bewoners van het besmette huis mochten 6 weken lang alleen 's avonds na 6 uur uitgaan en dan moesten zij nog een witte roede van 2 el lengte in de hand dragen. Ook de stadspestmeester en zijn helper moesten op straat eer roede, doch een roode, in de hand dra gen. En de cellebroeders, die de pest lijders verpleegden, hadden een kenbaar teeken. Zij moesten volgens de stads verordening dat teeken zichtbaar en on gedekt dragen. Als zij iemand wilden toespreken, moesten zij dit van verre doen. Niet alleen kwam de pestziekte voor in de steden, waar de menschen dicht bij elkaar woonden, maar ook wel op 't platteland, b.v. in 1571 te West-Sou- burg. Het waren voornamelijk de cellebroe ders, die de pestlijders verzorgden. Te Middelburg werd volgens het oud ar chief der stad in 1471 door de vroed schap bevorderd de oprichting van een „conventkijn (klooster van kleinen om vang) mit siné toebchoeren van broe deren, gheheeten Cellebroeders, binnen onser stede, in Westminster prochie." De broeders zullen de inwoners „visi teeren, troosten en in deugden informee- ren." Zij zullen de lijders niet alleen verplegen, maar ook de dooden helpen ter aarde brengen, aan wat ziekte, het zij pestillentie, hetzij een andere, deze moöhten gestorven zijn. De cellebroeders behoorden tot de Sint Alexiusorde en moesten leven naar den regel van St, Augustinus, dus moede. Zij moesten dus geen aalmoe zen aannemen. Inplaats hiervan werd hun van stadswege een Carolusgulden (f 2.50) 's weeks toegelegd. Later (in 1502) werd door Wet en Raad besloten, dat het convent der cellebroeders niet één, maar twee vaten bier vrij van ac cijns (stedelijke belasting) mag hebben. Het loon der broeders voor het dra gen naar 't graf van vermogende lieden was 8 gr. (f 0.20) en voor 't rauwen (af leggen) en kisten 12 gr. 0.30). Bij de armen moesten zij dat werk doen om Gods wil, d.i. voor niets. Behalve het verzorgen van lijders besmettelijke ziekten en het begraven van gestorven pestlijders, was aan de cellebroeders nog een ander werk op gedragen, n.l. het helpen blusschen van brand. Dit werk was opgedragen aan al mochten verder bij een brand tegen woordig zijn dan de baljuw en de vroed- j schap. Nu was aan de cellebroeders be-1 last post te vatten bij de putten, waar uit door hen het water voor den brand moest geschept worden. De nonnen en de bagijnen moesten de emmers door geven aan de andere monniken. Dat de cellebroeders te Middelburg niet tot de overmoedigsten behoorden, blijkt uit het volgende voorval. Een Fransch oorlogsschip had in 1545 een j schip uit Zierikzee aangerand. Men had de bemanning van 't oorlogsschip ge vangen kunnen nemen en naar Middel burg gebracht om daar veroordeeld te worden. Over enkele schepelingen werd het doodvonnis uitgesproken. Door een uitgebroken brand en door nader af te wachten bevelen werd de uitvoering van het vonnis verdaagd. Ondertusschen was onder de gevangenen de pest uitgebro ken, zoodat verscheidenen stierven en slechts een tiental overbleven. Deze wilden gaarne bericht van hun toestand naar Frankrijk zenden, maar zagen hier toe geen kans. Eindelijk besloten zij een list te gebruiken. Eén hunner zou zich dood houden en zich als zoodanig naar het kerkhof doen dragen. Voor de kist in 't graf zou neerdalen, moest hij er uit zien te komen en, eenmaal vrij zijn de, zijn vaderland trachten te bereiken. De list gelukte. De cellebroeders lieten het kisten van den gewaanden doode gaarne aan de gevangenen over. Zelf droegen'zij hem dadelijk naar het kerk hof. Hier gekomen, sprong de doode overeind en viel het losse deksel van de kist. De cellebroeders „vervaert ghewor- den" zijnde en „meijnende, dat die doode verresen waere", schrokken zoo, dat zij de vlucht namen. Niet alleen cellebroeders waren er te Middelburg, maar ook 12 cellezusters, ook wel zwarte zusters genaamd. Zij waren in 1532 uit Reimerswaal geko men, omdat deze stad door overstroo ming dreigde ten gronde te gaan. Haar werk was ook het verplegen van lijde ressen aan besmettelijke ziekten. Voor dit werk konden zij van de rijken 4 gr. VI. (f 0.10) 's daags en den kost vragen; de armen moesten zij helpen om Gods wil. Voor het kisten van een vrouw ge noten zij 12 gr. VI., van een meisje 6 of 3 gr. Vlaamsch. Zij verpleegden dus alleen vrouwelijke personen en hadden een afzonderlijk klooster, Bachtenstee- nen genoemd, thans de Latijnsche school. Ook zij kregen van de stad vrijdom van accijns van bier. Dat de cellebroeders door hun ver pleging van lijders aan besmettelijke ziekten een nuttig werk deden in die is te begrijpen. Toen dan ook in 1574 de stad Middelburg overging tot Oranje en algemeen de Hervormde gods dienst werd ingevoerd, konden de cel lebroeders blijven, maar al de andere geestelijken moesten de stad verlaten. Al de kloostergebouwen en de klooster goederen werden geconfisqueerd (ver beurd verklaard) behalve het klooster der cellebroeders. De vroedschap stelde er prijs op, dat deze bleven om hun werk te blijven doen, mits zij zich niet met den godsdienst bemoeiden. Ook te Brugge, Veurne en andere Zuid-Nederlandsche steden waren de cellebroeders gedurende het Vlaamsche tijdperk van de Hervorming om dezelf de reden gebleven. De cellebroeders te Middelburg heb ben niet lang meer in hun klooster ge woond, want hun werd het Bagijnhof als woonplaats aangewezen, waarvan een gedeelte tot begraafplaats gebruikt werd voor personen, die aan de pest waren gestorven. Het is nog niet veel jaren geleden, dat op 't Bagijnhof menschen woonden, die cellebroeders werden genoemd en die zieken en overledenen overbrachten naar het Gasthuis. In de buurt is nog de Cellebroersgang, uittkomende op de Bree, bij 't vroegere Bagijnhof. Het klooster der vroegere cellebroe ders werd eerst tot een krankzinnigen gesticht of „Simpelhuis" ingericht en het bijbehoorend kerkgebouw werd een ta- pijtfabriek. In 1629 werd de kerk de Engelsche gemeente afgestaan. Bijna 3 eeuwen heeft zij als zoodanig dienst gedaan, tot de Engelsche gemeen te wegens het geringe aantal leden on geveer 12 jaar geleden werd opgeheven. Het gebouw kwam toen in eigendom aan de Ned. Herv. gemeente, die het later als zendingskapel heeft laten ge bruiken. Thans houden ook de Gerefor meerden in Hersteld Verband er gere geld hun godsdienstoefeningen. B. J. DE MEIJ. Ritthem, Juni 1928. beiders op de werkzaamheden konden staan kijken U mijnheer de redacteur dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, J.. QUIST. Chv. georg. Transportarbeider le Nieuw- en St). Joosljand Nieuw- en St. Joosland 6-6-' 28 BURGERLIJKE! STAND. BevaUcn E- W Vos geb. Maarlensc z., G. P. Strijp geb. Luf.e d., J Catsman gel), van der Weel£ 2 d P A M Geleijn geb. Scheepers d T. de Hondt geb. Jansc d-, M. R. Sinke geb. Ludikhuize d.; A. Wiïlenburg geb. Yerliage z. Overleden A. Groenenberg wede. van M. II. .1. Schroevers 74 j T J van Keulen wede. van J W. Verstegen 80 j. Goes. Bevallen A. C. M Ivopmels geb. Ba zen d,.; J. M. Oostdijk geb de Pan d. Overleden J. F. A. Boosten, 52 j. ongeil, m. Middelburg. Van 4 tot 8 Juni. Ondertrouwd J Antlieunisse 27 j. en M. "E W. Snijders 23 L; J. A. van Puffeljen 23 j. en N. van Roo (25 j.. Getrouwd J. J. Alma IS j en M. C. Ooms 31 j. BevaRen L. J. Klaasse geb. Griep d Biesen geb. Venema d A. Gabriêïse géb. van den Houten z.; L. QvertveM geb. Janse z Overlieden P. de VSsser 43 j. ongeh d. V lissin gen. Van 31 Mjei to»t 7 Junir Ondertrouwd Baars 23 j en C. J. Kopmels 20 j Cj. M. Kemp 24 en W. de Jonge- 20 j. Getrouwd- L. J. Huizer 21 j. en M. Bal 24 j. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur, Gaarne zag ondergeleckcnde onder staand slukje opgenomen in Uw veel ge lezen blad,- 't Gebeurde te Arnemuiden op[ 6 Juni j.I. dat 7 imenschen, stakers van de fa briek „de Schelde" een scheepje steen losten aldaar. Dat de menschen pro- beeren hun bond (den modernen) sparen door te werken; a la bonne .heure, maar laten ze dan in" de eerste plaats geen havenarbeid verrichten en zeket; niet zelfstandig aannemen, maar wachten tot ze geroepen worden. Inmid- VERKOOPINGEN - VERPACHTINGEN IN ZEELAND. Juni. 12 Meliskerke, Land, Loeff. 13 Souburg, Karoterij en Land, Loeff. 16 Middelburg, Inboedel, Struve. 16 Arnemuiden, Huis, Land, De N-eeling. 16 Souburg, Huizen, v. d. Harst 19 Vlissiugen, Huis, v. d. Harst 19 Middelburg, Inboedels, Notarishuis. 20 Souburg, Woonhuis, Blaupot t. Cate. Juli. 18 Gapinge, Hofstede, De Neeling. 25 Gapinge, Inspan, De Neeling. doffe tanden wit maken. Onder den aanslag, die zich aan llw tanden vasthecht, zijn de schoone blinkende tanden die gij anderen zoo benijdt. Bestrijdt dezen aanslag op de volgende wijze en ziet wat een fraaie tanden ge zelf hebt. doffe en verkleurde tanden haddenpoetsen thans hun tandet volgens een geheel nieuwe me-- thode. Daarom ziet gij thans, waar gij ook kijkt, zooveel blmkendc tanden. Vooraanstaande tandartsen zeg gen U thans hoe gij Uw doffe tanden weder wit kunt maken. Zi) passen een nieuwe methode toe. die de ouderwetsche tand pasta s geheel vervangt. Pepso- dent bevat geen schadelijke bestanddeelen en verwijdert onmiddellijk den tandaanslag, die Uw tanden bedekt en waar door zij er verkleurd uitzien. Wanneer gij met Uw tong langs Uw tanden voelt zult gij dien tandaanslag bemer ken. Daaronder bevinden zich de fraaie witte tanden die gij anderen benijdt. De groote vijand der tanden. Tandaanslag is een groote vijand der tanden, en het is tevens de hoofdoorzaak van de meeste tandkwalen, het geen door tandheelkundige autoriteiten wordt bewezen Hij hecht zich aan de tan den vast, werkt zich er tus schen en blijft daar vastzitten Bacteriën vermenigvuldigen er zich bij millioenen in. Tezamen met tandsteen zijn zij de hoofd oorzaak van pyorrhea Het is onmogelijk om fraaie witte of gezonde tanden te hebben, wanneer gij dien aanslag niet bestrijdt. Koopt nog heden Pepsodent. Gij kunt onmo gelijk dezelfde resultaten van ouderwetsche tandpasta's ver wachten. Begint nog heden Uw tanden te verfraaien. PEPSODENT De kwaliteit Tandpasta Verwijdert den aanslag. (de OUDSTE Amsterdamsche Brandverzekering-Maatschappij) RAADHUISSTRAAT 22 - AMSTERDAM KAPITAAL RESERVES RUIM (31 Dec. 1925) 1.000.000.- 650.000.- Directie: F. 0. BIJLEVELD. J SMIT Ezn. Gevolmachtigde vertegenwoordigers voor Zeeland J. A. TAK Co., Groenmarkt, Middelburg, Tei. 18 f Verzekering tegen alle denkbare gevaren op Inboedels en Woningen op hare „ALLES IN ÉÉN POLIS".

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 7