Recamier Sproeten komen vroeg No, 90 Maandag 16 April 171° Jaargang OURANT. H dit nanuner behoort een Bijvoegsel, BINNENLAND SIR AUSTEN CHAMBERLAIN. De Engelsche Minister van Buiten- landsche Zaken is Zaterdagavond in audiëntie ontvangen door H. M. de Ko ningin. Ook Prinses Juliana was daarbij tegenwoordig. ï)ienzelfden avond had een gastmaal ten hove plaats, waaraan de Minister en zijn gemalin, de ^Engelsche gezant, Minister Beelaerts van Blokland en ver schillende hoogwaardigheidsbekleeders van het Hof aanzaten. Zijn zoon en dochter woonden het Mengelberg-concert in het gebouw v. K. en W, bij. Na afloop daarvan bood de Amerikaansche gezant een souper aan, waar ook sir Austen en zijn gemalin verschenen, benevens verschillende ge zanten, en ook de heer Mengelberg. Jn den middag was de Kunsthandel Kleykamp bezichtigd. Voor het bezoek deze week aan de bloembollenvelden treffen de Engelscbje sche, bezoekers het wel bijzonder slecht met het weer. Gistermiddag is echter toch nog een autotocht over Noordwijk naar Haarlem gemaakt. Gisteravond was een diner bij de Ame rikaansche gezant. UIT DE PERS. Minister Lam boo y. De Chr. Hisl. „Nederlander", zelf een bestrijder van de ophefling van het zelf standig Marinedepartement, waarschuwt in een hoofdartikel tegen de zich thans ontwikkelende persoonlijke campagne te gen Minister Lambooy. „Wij zien nu, in een vloed van artike len, adressen en brochures, den Minis ter beticht van het gebruiken van on juiste cijfers; wij zien zelfs ,in boekjes van anonyme schrijvers (Klaas Rond,uit en Partijgenoot) deze campagne voortge zet; wij zien den goeden gang van zaken bij de Marine bedreigd door wederzijdsch wantrouwen en totaal gemis aan waar deering. Wij meenen tegen deze dingen te moe ten waarschuwen. De Regeering had de hand niet moeten uitstrekken naar het Marine-Departement. Hel is waarlijk nu geen tijd de hand te slaan aan een in stelling van nationale beteekenis, gelijk <ft Departement is. En zeker had de Mi nister zich niet moeten laten verleiden te spreken over de eigen verdienste ten opzichte der besparing van personeel. Men vergete toch niet twee dingen: ten eerste, dat de grens tusschen bezui niging en beknibbeling niet scherp is te trekken. Die zijn ziel zet op de be zuiniging, is eer hij het weet op weg naar de beknibbeling. En voorts, dat eer men een maatregel neemt, alle gevolgen, naar alle zijden moeten worden overwo gen, ook Se indirecte gevolgen, voort komend uit rechtmatige teleurstelling van hen, die met reden mochten verwachten, dat aan hun gerijpt oordeel meerwaar de ware toegekend, en op wier activi teit en toewijding ten volle gerekend moet kunnen worden. Echter, de zaak is voorloopig beslist. Wat wellicht later mócht gebeurenvoor loopig moet op de bestaande gegevens worden voortgebouwd. Wij hopen daarbij, dat elk volksverte genwoordiger en elk marineman de ano nyme brochures in de papiermand stoppe". in het voorjaar koopt tijdig een pot alle Dro gisten, flng. Med.) UIT STAD EN PROVINCIE Uit Middelburg. -- Het bestuur van de Vereeuiging „Uit het Volk—Voor het Volk alhier zit niet slil en zorgt steeds, dat de veree- niging haar goeden naam liandhaaft. Zoo heeft het nu weaer aan een commissie uit zijn midden, bestaande uit de hoeren E. Berdenis van Berlekom, C. W. D'huij en A. van der Mijïe, opgedragen de af- deeling gevelversiering, waarmede vroe ger meermalen succes werd geoogst, na een rust van enkele jaren weer wakker te schudden. Deze commissie wijst in de heden verzonden circulaire er op, dat met hel oog op de Olympische spelen vele vreemdelingen te wachten zijn fcn dit aanleiding werd weder een wedstrijd te organiseeren in ge vel versiering door het aanbrengen van levende planten Terecht merkt de commissie op, dat de stad door een dergelijke verfraaiing in aantrekkelijkheid zal winnen en zij spreekt haar vertrouwen uil, dal door veler deelneming deze wedstrijd zal sla gen. Als prijzen worden medailles en ver schillende tuingereedschappen beschik baar gesteld Zij, die geen circulaire mochten ont vangen en toch gaarne mede willen wer ken omi onze stad' op deze wijze een mooi aanzien te geven, kunnen er een vragen bij den heer C. W. Dhuij, Lange Burg C 98, De Emmabloemcollccte, die Woens dag en Donderdag alhier werd gehou den, heeft f 580 opgebracht. Zooals be kend, komt dit bedrag ten goede aan de t.b.c -bestrijding. Zaterdag hield de gewestelijke or ganisatie Zeeland van Patrimonium in het Militair Tehuis te Middelburg haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer W. A. den Hollander, deelde in zijn openingswoord mede, dat in den verloopen winter de plannen, om 'in Aagtekerke een afdee ling op te richten, zijn mislukt, dat in hel volgend seizoen getracht zal worden te Veere een afdeeling tot stand lc brengen en dat in Zierikzee in het begin van dit jaar een afdeeling met pl.ro. 20 leden is opgericht. Hierna werden enkele ingekomen stuk ken behandeld. Er werd door liet be stuur bij de afdeelingen op aangedron gen een schrijven, als is ontworpen döoï) het Bondsbestuur, aan de kerkeraden ter plaatse te zenden. Vervolgens bracht de secretaris, de heer K. Louwerse te Oostkapelle, zijn verslag over 1927 uit. Op 31 Dec. 1927 telde de gewestelijke organisatie 9 af (fee- lingen met 389 leden (op 31 Dec. '26 waren deze cijrers resp. 8 en 348). Na het eindigen van het verslagjaar is Zie rikzee nog toegetreden. Er werden 4 bestuursvergaderingen en één jaarvergadering gehouden. De secretaris sprak in waardeerende woorden over den arbeid van den af getreden secretaris, den heer J. Marijs te Vlissingen. Op Walcheren is in 1927 veel propa ganda gevoerd. Hier en daar werd teleur stelling ondervonden. Zoo werd in St. Laurens de Gcref. kerk voor het houden van een propa- gandavergadering geweigerd en moest in een café vergaderd worden. Te Biggc- kerke werd een nieuwe afdeleling op gericht. Ook werd aan schriftelijke propaganda gedaan. Een eigen propaganda-cirtfulaire werd in 1000 exemplaren verspreid. De ontvangsten bedroegen (inclusief een batig saldo van f 171.84) f 325,01 de uitgaven f 159.42. Na eenige bespreking werd besloten zoo mogelijk in den loop der volgende maand een buitengewone vergadering te houden ter behandeling van bet onder werp „Schoolartsen." Uit Zuid--Beveland. Vrijdag j,l. hield de groep van wa- terbouwic, ambtenaren in"1 Zeeland hare 64ste algemeene vergadering in het hotel „Centraal" te Goes Na opening door den voorzitter, den heer Z. v. d. Velde van Scherpenisse, gaf de lieer Warren van Borsseleu, de ontwerper van een nieuw peiltoestel, waarvoor octrooi was aangevraagd, een uiteenzetting van de vele werken en kosten aan die aanvraag verbonden, met het slot, dat octrooi was geweigerd. De heer Warren bood nu zijn keurig peiltoestel aan aan de Groep. Na bespreking werd hem aangeraden Ic trachten hel toestel aan de een of andere leerinrichting te verkoopen en de op brengst te storten in de noodlijdende kas voor weduwenpensioen van He Groep. Goeagekeurd werd de rekening van de groep over 1927 met een tekort van f 69.42, die van net Fonds met een bezit van nog slechts f 155.261/i en die van het examenfonds met een bezit van f 335.51 De contributie voor 1928 werd vastge steld op f 15. De aan de beurt van aftreding zijnde heeren Z. v. d. Velde en J. A. Louwers als bestuursleden van de groep en de heer S. B. Blok als bestuurslid van het fonds, werden bij acclamatie herkozen. Dit najaar zal "(c Tholen worden ver gaderd met een excursie Thoolsche brug. De heer J. van de Velde, voorzitter van hel fonds, bracht mondeling ver slag uit over den financieelen toestand daarvan. Nog 6 weduwen van overleden collega's hebben tot nu toe f 125 per jaar uit dc fonaskas genoten, doch thans is slechts f 455 aanwezig, terwijl van begunstigers is te rekenen op pl.'m. f 260. Samen alzoo f715 voor 1928. Daar uit de vergadering geen aanwijzing opging, deed J. v. d. Velde zijn voorstel om, hoe hard het hem ook viel, in 1928 uit te kceren f 100 per weduwe in- plaals van f125. Er bleef dan f 110 over voor 1929. Dit verhoogd met dc gelden van begunstigers, wilde spreker dan U-achten ook in 1929 nog wal uit te keereu en vroeg dringend de bij- dragêh voor net fonds thans reeds te verhoogen, waaraan flink werd voldaan. Door 14 oude en 1 nieuwe begunsti gers werd reeds f 77.50 meer bijgedragen dan iu 1927. Aan de afwezige begunsti gers zal dit woruen medegedeeld, met verzoek dit goede voorbeeld te volgen De raad van Kapel!© kwam Vrij dagavond in spoedeischende vergadering bijeen. Tegenwoordig alle leden. De Herv. Chr. school te Biezeünge verzoekt om gelden lot verbouw van de school; dc Chr. school Kapeltó-Bieze- linge en Eversdijk verzoekt gelden voor aanschaffing van een kast voor opber ging van leermiddelen. De B. W. Bew. lerseke bericht geen bezwaar te hebben legen slootdemping bij C. Traas, eischt geen duiker. Wei wordt meegedeeld dat geen reductie op de buizen die hiervoor in de plaats ge legd kunnen worden, meer wordt ver strekt. meegedeeld dat geen reductie op de bui zen die hiervoor in de plaats gelegd kun nen worden, meer wordt verstrekt. Het adres van Collummerland betref fende herziening opcenten op bebouwde eigendommen wordt evenals de voor" gaande, behahe de aanvragen van de schoolbesturen, die wachten op pré-ad vies van B. en W. voor kennisgeving aan genomen. Besloten werd de opcenten R. Ink. bel. inplaats van S0 procent met het oog op de tariefsverlaging te bepalen op 110 pet. en de nevenheffing inplaats van 1,5 te brengen op 1,3 aldus met 0,2 te ver lagen voor 1928-29. Ingewilligd werd het verzoek van liet comité tot huldiging van het fanfarekorps „Ons Genoegen" te Kapelle om deze aan, te kunnen bieden een bloemperk om de muziektent met ijzeren hekwerk op stee- nen voet. In gebruikneming van gemeente grond werd z. h. st. toegestaan. Dc vooi-z. deelt als nu mee dal ver zocht is om eeu bijdrage van 110 voor culturecle, economische propaganda ter gelegenheid van dc Olympische spelen. In den breede wijst de voorz. er op dat ons klein land hoog moet gehouden wor den en de buitenlander met alle ten dienste middelen moet ontvangen wor den. B. en W. besloten in meerderheid het gevraagde te voteeren. De heer Fraanje stelt voor deze aan vrage voor kennisgeving ter zijde te leg gen. Spr. vindt dat dit voor de gemeente geen verplichting met zich brengt en er van stand ophouden geen sprake is. De heer v. d. Graaff sluit zich hierbij aan. De heer v. d. Have wijst op de groote eer, die ons land- te beurt valt. De' buitenlander ontvangt den Nederlander met respect, ook wij moeten voor gulle ontvangst zorgdragen. Er wordt niet veel (f 10) gevraagd, was het meer dan zou spr. er anders over denken. Dc heer Slabbekoorn acht het niet in 's lands belang, 't is meer een parliculier belang, en zal er niet voor stemmen om alsdus met de belaslingpenuingen te gooien. Weth. Zuidweg is er beslist legen. ,Spr. wil wijzen op de velen die wroeten moeten om hun schoolgeld te -betaleu. Het ware beter meer te werken en min der te spelen. Met '2 voor weth. Zegers en v. d. Have, 5 tegen weth. Zuidweg, Fraanje, v. d. Graaff, v. Wingen en Slab- bekoorn werd besloten dc aanvrage niet in te willigen. Na een drukke bespreking werd beslo ten om de onderwijzerswoning met tuin te Biezeünge te verhuren aan de Hen-. Chr. Schoolverecn. voor f350 per jaar en de tuingrond 6 a. 20 c a. voor f 25 per jaar, tot 1 Jan. 1931. De rondvraag leverde niets op. Zondagmorgen is do sluisknecht C. Schipper te Hansweert van het sluis- hoofd in de haven gevallen. Drie oolle- i's hebben hem welen te redden. Na veel moeite kon de dokter ae levensgees ten weer opwekken. Zeeuw sch Vlaanderen W. D. De verkoop van bloempjes ten bate der tuberculosebestrijding, heeft in de gemeente Aardenburg f 79.20 op gebracht. KERKNIEUWS - De Geref. Kerk te AnnaJacoba Polder herdacht Zondag haar 50-jarig beslaan. Haar laatsteu predikant ds. II. Veldkamp, thans te Kralingsche Veer heeft een gedachtenisrede gehouden. Als diaken der Ned Herv. Kerk te Nissc is gekozen in dc vacature M. Ossewaarde. de heer L. Huijssoon. KUNST EN WETENSCHAP Vrijdag j I. gaf de lieer Jac. van Elsacker iu (de IWiutcrclub te Domburg een voordrachtavond, druk bezocht door leden en introducé's Een gevarieerd programma loonde de soeeplheid van voordracht en karakte riseering, dezen kunstenaar eigen. Hij opende met eenige kleinere gedichten van Jacqueline van der Waals en Guido Gezellc; bijzonder goed wist van Els- iicker liet tiy peerend Vlaamsche in de schoonheid van Gezellc's gedichten te doen uitkomen; het wa^, als ontwaarde men den grijzen dichter-priester zelf achter den klank zijner verzen. Hierop volgde een fragment uil Tho mas More door nenriëlte Roland Holst- van der Schalk: de gevangenis-scène aan hhet eind van 't derde bedrijf. Zeer goed was hier de groeiende wanhpop van Mo- re's dochter Margreet weergegeven en de gebrokenheid van More, wanneer hij ziet dat zelfs Margreet zijn houding niet begrijpt. Toch was de pcrsoonsuilbeel- ding hier misschjcn niet zóó s(erk-sug{- gestief als wij die yan van Elsacker ken nen en ook dezen avond herhaaldelijk waarnamen. Kion niet in de figuur van More iels meer hel ph(ysiek-oude én -zwakke voelbaar worden gemaakt, te genover zijn geestelijke rust en kracht? Uitstekend was dc voordracht van .„Onze Wamiesoome"' van Ernest Claes en niet minder die van „Mésalliance'' van Jo van Yssel de Schepper- Becker. Hierin, en evenzeer in de tw ee Zeeuwscli- Vlaamsclie schiet sen van F. de Sinclair, die den avond besloten, hoordlen cn zagen wij van Elsacker iu zijn volle kracht als ideaal-verleller, die ons voor- toovert door stem, gebaar en houding, niet slechts ae personen en hun aan doeningen. maar evengoed hun milieu; iaeaal-verteller, die van alle, stemmingen zijner personen bij zijn hoorders de on- middelijke reactie wekt. Want, zoo er veel on hartelijk is gelachen, van de ernstige oogenblikkeuhet simpel-aan doenlijke van den doodj van Wannesi oome. de wrange momenten in Mésalli ance, is de indruk niet minder diep ge weest. Onnoodig te zeggen, dat herhaalde lijk een warm applaus den spreker be loonde en dal hem door dpn voorzitter, den heer L. J. van Voorlhkiysen, met een hartelijk woord van dank, een lol weer ziens werd toegeroepen. „De 'trek der Salzburg- sche emigranten naar Z. Vlaanderen', door J N. Pattist. Uiig. De Wacht toren, Huis ter Heide. Iu de Januari-vergadering 1922 van het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen besprak de heer Pattist „een en ander over den trek der Salzburgscljc emigranten naai" Zeeuwsch Vlaanderen", waarvan wij toen uitvoerig verslag heb ben gegeven. Wat hij toen verteld heeft, vormt de kern van dit boekje, aangevuld met nog verschillende bijzonderheden, interessan to stukken, en ook eenige afbeeldingen van Dürnberg, het Salzburgsche dorp waaruit do meeste trekkers naar Neder land kwamen. Dc schrijver behandelt achtereenvol gens de godsdienstvervolging die' aanlei ding was tol den uittocht van Nov. 1732, de lange eu moeilijke reis naar den Rijn en dan per schip den Rijn af, en den tocht naar Z.-Vlaanderen waar zij 10 Maart 1733 aankwamen. Vervolgens wordt besproken de verdeeling dpr inko- mcHngen over de bevolking, en dc vele moeilijkheden die ontstond© dOor wrijf ving tusschen de inwoners en deze, iu eens naar een polderland overgebrachte bergbewoners, waardoor een groote meerderheid weer terug trok. RADIO-PROGRAMMA. Hilversum, 1060 M. 12.00 Polilieber.12.30—2 00 Trianou- Trio. 3.001.00 Knipcursus. 6.00-7.15 Trio Rentmeester. 7.15—7.45 Engeisclie conversatieles. 7.45Jfeülieber 8 05—8.20 Boekbespreking door Annie Salomons. 8.20 Soiisteuconcerl. 9.10 Omrocp-orkest o.l.v. Nico Treep. 10.00 Persber H u i« e n 340 9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.30 Tijdsein. 12.30-1.30 Trio „Win kels". 5.30—6.30 K.R„0. Dinermuziek. 6.30—7.00 N.D O,. Esperanloics. 7.00- 7.30 N.D.O. Engeische les;. 7 30-8 00 Gramofoonmuziek K.R.O 8 00 K,R O. Uit zending uit Bussum i.h. Gebouw „St. Vitus". Dave n try, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmu ziek. 12.20 S. Bowman's Trio 1 20—2.20 Hel Moschelto-orkest. 3.20 Soiistencon- cert. 4.20 Orkestooncerl. 5 20 Reis-causc- sigaren zijn niet te evenaren In prijzen vin 5 t/m 25 cent vP Ingez. Med.) f rie. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Gramofoon muziek. 6.50 Nieuwsbcr 7 05 Gramo foonmuziek. 7.20 Causerie 7 35 Liszts pianomuziek. 7 15 Aclueele causerie. 8 05 Variété. 9.00 1). Smitb-bariton. "9.20 Nieuwsbcr. 9.35 Le zing 'Our Resident songsters. 9 50 Nieuwsbcr. 9 55 „Lady Windermere's fan", tooneelstuk van Os car Wilde. 11.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 11.50—1.10 Orkest Locatelli. 3 05—4.05 Orkestconcert. 7.20—10.20 „AidaOpe ra van Verdi. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkeslconcert. 5 20—6.15 Solistenconcert. 7.35 „Der Jager von Kö- nigssee", cantate voor vrouwenkoor, so praan en alt met declamaties en orkest. 9.50 Sluiten. Königswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11.20—7.05 Lezingen en lessen 1.20— 5.20 Concert). 7.50—9 50 Kamermuziek,. Omroep-orkest Hamburg, 395 M. 5.20 Walsmuziek door orkest. 8 20 Vioolconcert door Stefan Freukel. 9 20 Aclueele causerie. 10 50—11.50 Cabaret. Brussel. 509 M. 4.20- 5.20 Dansmuziek. 7.35 Orkest concert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8 50— 9.35 Concert. BUITENLAND Algemeen Overzicht De landing van de „Bremen'. Thans zijn eindelijk ook van de vlie gers zelf berichten ontvangen over hun landing, t Blijkt dat het toesfel midden op het Greenly-eiland op een met ijs bedekt meer is gedaald De machine leek op het eerste gezicht niet ernstig bei- schadigd. Vóór de landing hebben de vliegers vier buitengewoon hachelijke uren door gemaakt, aangezien zij in een dichten mist vlogen. De mist was zóó dicht, dat zij zelfs niet de land long in hel Noorder lijkl deel van New-Foundland hebben waargenomen, hoewel deze toch van 80 tot 120 K.M. breed is en zij er ongerf twijfeld boven hebben gevlogen. Des ondanks bevonden zich de aviateurs na de daling in uitnemende conditie. De landing vond omstreeks half zes Vrijdagavond Amerik. tijd plaats en was' een gevolg van hel feit, dat dc vliegers in den mist den weg waren kwijt geraakt, waardoor hun benzine uitgeput raakte en zij zich genoodzaakt zagen op de eerste daarvoor in aanmerking komende plaats te dalen. Zij brachten den nacht door ia de vuurtoren. Oorspronkelijk waren de vliegers voor nemens den volgenden ochten vroeg weer op te stijgen, ten einde hun vlucht naar New-York voort te zetten. Doch bij een nader onderzoek van bet toestel bleek dat dit ernstiger beschadigd, was, dan men eerst had gedacht. Hulpvliegtuigen konden het eiland niet bereiken door den dikken sneeuw, "t Schijnt nu wel duidelijk dat djt de groot ste handicap is voor vluchten van West naar Oost. Het is een geluk dat de vlie gers konden landen op een eilandje, anders was 'theen zoo vergaan als hun ongelukkige voorgangers. Of de ïjsbrcker Mont Clam hel eilandje heeft bezocht is nog niet bekend. In ieder geval zou 'f eenige dagen duren eer die een geschikte aanlegplaats had bereikt. Anders kun nen de hulpvliegtuigen, als het beter weer wordt, op hel eilandje dalen. Ook het kompas heeft den vliegers par ten gespeeld,, dat in het Noorden sterk wordt gcrirriteerd, en verscheidene gra den gaat afwijken In ieder geval, dat zijn de eerste vlie gers wien een vlucht W. O. eooal niet naar de bedoeling precies gelukt, dan toch niet mislukt. Vandaar de groote vreugde over de heel© wereld. Van alle zijden van Duitsche. Iersche en Amerir kaansche natuurlijk in de eerste plaats komen gelukwenschen in cn de tjfïiden staan vol jubelende artikelen. De precieze plaats waar de „Breinen" is neergekomen, is 8 jKM bewesten Sa- jblon, dat gelegen is op 16 KM ten Wes- len van het radiostation Point Amour. Dit gebied, dat woest en heuvelachtig is, bevindt zich op omstreeks 600 KM. luchtlijn ten Noord-Westen van St John's en ongeveer 2000 K M. van New York. Men schat dal de ,,Bremen(' 3200 KM.

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1