*>r»a te plaatsen ,<iie lioiuunolijk en geestelijk geschikt kunnen worden ge acht. LEGER EN VLOOT Luitenant ter zee 3de klasse E. H. Vorster, dienende bij de kazerne voor den onderzeedienst te Wi lemsoord, wordt den 2asten April ter beschikking gesteld. De sergeant-kok J. J. den Decker is overgeplaatst van het wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. de Ruyter en de sergeants-monteur M. A, van Dam en J. W. Veldhuis van het wacht schip Vlissingen naar de onderzee dien stkazerne. Vrijdag vierde de school voor re serve-officieren der onbereden vesting artillerie te Utrecht haar 25-jarig be staan. Chef personeel Marine. In ac atdeeiing der Eerste Kamer werd bij de Marinebegrooting uitvoerig bcloogd dat ten opzichte van bet per soneel vele leden verre van gerust wa ren en zij niet konden medegaan met de uitspraak van den minister, dat bet vraagstuk van de personcels-organisalio praclisch is opgelost Sommigen leden was bet bekend, dat in marinekringen ernstige ontstemming heecschl over het feit, dat tot chef vanj. he[t personeel is benoemd een onlangs gepensionneerd zee-officier, die na 1913, toen nog luite nant tor zee 2e kl niet aan boord> van een oorlogsschip heeft gediend .daardoor hel contact met hel personeel zou! heb ben verloren en dfus niet op de hoogte zou kunnen zijn van deszelfs behoeften. Deze leden kunnen deze ontstemming begrijpen en zouden gaarne worden inge licht. of het de bedoeling vam den mi nister is, dezen toestand ongewijzigd te laten voortbestaan SPORT De wedstrijd! België—Nederland op I April te Antwerpen zal worden ge leid door den heer Braun uit Weenen, dien men voor een dier bekwaamste scheidsrechter van het vasteland houdt. Voetbal. Stand der Zuidelijke 2e klasse A gesp. gew gel verl pt V t. Bredania 18 12 4 2 28 38 17 Middelburg 17 8 3 6 19 39 26 Dongen 16 9 1 6 19 40 28 T. A. C 18 8 1 9 17 40 49 Breda 13 7 2 1 16 21 15 Vlissingen 16 6 3 7 15 41 38 D.O.S K O 16 6 1 9 13 25 33 Zeelandia 16 5 3 8 13 33 45 Alliance 16 5 2 9 12 22 29 R B C 18 3 6 9 12 20 42 sv Korfbal Zaterdag werd op het Gemeentelijk Sportterrein alhier een wedstrijd ge speeld tusschen D O. S. en Vios van 'f Zand. Vios won aezen wedstrijd met 2—1 Verschillende Berichten - Een drietal nankinstelüngen in Am sterdam, Utrecht en Den Haag is het slachtoffer geworden van een bedrieger, zoo lezen we in „De Courant", wien het door het toonen van een vervalschten crediclbrief gelukt is, zich meester te maken vaii een bedrag van ruim f 73.000; Deze oplichter is in het bezit van een credietbrief ten bedrage van 3000 dol lar van de National City Bank of'New- York, hem afgegeven door het bijkantoor le Genua van deze bank. Door nu het bedrag van drieduizend dollar te ver- valschen in vijftigduizend! dollar is de man er in geslaagd een bankinstelling te 's Gravenhage voor 11.500 dollar, een bankinstelling te Amsterdam voor 8000 dollar, en een te Utrecht voor 23.710 gulden, vvaarondler zich 17 biljetten van f 1000 bevonden, op te lichten. In laatstgenoemde'stad werd de politie hel eerst door de betrokken bank ge waarschuwd, en werdi tevens het bier voegende signalemeut van diezen oplich ter opgegeven Het luidt Duitsch spre kend als heer gekleed persoon., naar schatting 35 jaar oud, lengte pl.m. 1 70 .VT., bleek gelaat met donkere uitdtruk- king, zonder baard! of knevel, met goed verzorgde handen en lange nagels; aan een der handen eenige ringen, gekleed in donkere overjas met dito sleuf-hoed sterk geparfumeerd. Het ,,.U D." verneemt nog nader, dat de creuietrarief eerst is aangeboden bij de Incassobauk te Amsterdam, die er miets op uitbetaalde, omdat er mét de handteekening iets niet in orde was. In middels had de Incassobank te Amster dam aan de Incassobank te Utrecht ken nis gegeven als die en die credietbrief wordt aangeboden, betaal niet uit, want de uitbetaling is hier geweigerd. De oplichter is ook wel zoo wijs ge weest om zich niet aan de Incassobank le Utrecht te vervoegen, maar koos een andere instelling uit De Incasso-Bank weigerde uitbetaling van de gevraagde 8000 dollar. De man heeft toen zijn geluk beproefd bij de Rctlerdarasche Bankvereeniging te Am sterdam Daar heeft hij f 20 000 gevraagd en ontvangen Sedert dien heeft men niets meer van dezen vermoedelijken in ternationalen oplichter gehoord. In een manufacturenzaak in de de Olercqstraat te Amsterdam, hebben die ven hun slag geslagen Na de deur van het bovenhuis opengemaakt te hebben, lichtten zij eenvoudig een zich achter deze deur bevindend luik op en bereik ten onder den grond door den winkel Daaruit ontvreemdden zij een groole partij japonnen, onderjurken, kousen en bandschoenen ter waarde van ongeveer f 2000. Te Zaandam waren aan de artille rie-inrichtingen aan de Hembrug op bet dak van de ijzergieterij twee arbeiders bozig ijzeren platen aan te brengen De 19-jarige R. de R. sprong op een lager gelegen dak, Waarbij hij liet ongeluuk had op een glazen luchtkoker terecht le ko men, tengevolge waarvan hij van een hoogte van 15 meter naar beneden viel. De jongeman was onmid,de]jjk dood Te Alphen aan den Rijn is Vrij dagavond de heer C. V. uit Ter Aar met zijn auto, waarin zijn echtgenoote en een kind waren gezeten, van den weg geslipt en in het Aarkanaal ge reden. Men slaagde er in vrouw en kind te redden; de heer V. verdronk, Te Hoensbroek is de 18-jarige C., wonende aldaar, bij het laden van ko'en tusschen de buffers van twee wagens geraakt en dood gedrukt. De 33-jarige gehuwde arbeider H. de K. uit Moordrecht is aan de kunstmestfabriek te Cappelle aan den IJssel onder losse kunstmeststof ge raakt. Hij is des avonds aan de gevol gen overleden. Vrijdagmorgen is de 15-jarige J P die op een in de gang zijnde tram ie fSoeslerberg wilde springen, onder de wielen terechtgekomen De jongen was op slag dood. Te Sleijn werd) de 42-jarige liou/U hakker M. 8., bij het rooien van hoo rnen door een vallenden boom gelrof fen en gedood De man laat een vrouw met zes kinderen achter. Men meldt uit Exloo aan de As ser Ct.": Waar we hier in de gemeente nog altijd moeilijkheden hebben met het verkrijgen van leerkrachten, bij het ge bonden zijn aan het benoemen van wachtgelders, heeft men van gemeen tewege alle nog beschikbare wachtgel ders, zoowel hoofden van scholen, als onderwijzers en onderwijzeressen, maar allen tegelijk aangeschreven. De daggelder D. R. uit Ederveen, is naar het „Hbld." meldt, te Rens- woude bij het delven van zand en leem onder invallenden grond bedolven ge raakt. Bij hei ontgraven bleek, dat de man inmiddels overleden was. Te Winschoten is Vrijdagmiddag de 27-jarige ongehuwde tuinier J IC bij Jiet schoonmaken van een jachtge weer, door een onverwacht afgaand schot in het hoofd getroffen en onmiddelijk gedood De raad der gemeente Wehl heeft zich in een adres tot de Kroon gewend met verzoek de gemeente een buiten gewone subsidie te verleenen, daar 't de laatste tien jaren niet meer moge lijk is gebleken een sluitende begroo ting samen te stellen. De laatste begrooting sluit met een tekort van f 15000, terwijl de belas tingen tot het uiterste zijn opgevoerd, In het gezin van H. Wj te Urmond deden zich bij den man, vrouw en 'kin deren verschijnselen van bloedvergifti ging voor De vrouw is inmiddels over leden II Wj. en de kinderen zijn aan de beterende hand Zaterdagavond om zes uur is een hevige brand uitgebroken in het centrum van Brussel nabij den boulevard Ans- pacb. De bekende dancing „Moulin Rou gewerd gedeeltelijk vernield. Vrijdagavond heef! -tusschen Sout hampton en WooKton op pè rivier 'n aan varing plaats gehad tusschen een veer boot en een lichter De veerboot' kreeg een lek en begon te zinken. Terstond kwamen van beide oevers van "de1 rivier tal van schepen te hulp en slaagdén er in dp ongeveer 200 passagiers van de veerboot in veiligheid fe brengen Eenige oogenblilcken, nadal de laatste passagier van dp veerboot opgenomen was, zonk de boot. Bij een brand in Nottingham zijn Vrijdag 3 menschen omgekomen. De brand was plotseling uitgebroken en toen de inwoners van het huis, een echt paar en een meisje van 22 jaar het vuur bemerkten, konden zij niet moer uit de kamers weg komen, waar ze zich bevonden. Ze zijn toen achtereenvolgens alle dile uil het raam gesprongen. De twee vrouwen vielen op den grond' en waren vrijwel oogenblikkelijk dood!, hoe wel één der omstanders hun val nog had pogen te breken. Hij werd' daarbij zelf nog ernstig gewond. Toen de man uit het raam sprong, vweggedreven door den rook, hield men éen kleed op, maar hij sprong verkeerd en kwam op den ran dl terecht, zoodat hij ook zoo ernstig gewond werd<, dat hij spoedig overleed!. BUITENLAND UIT RUSLAND De arbeiders in het bolsjewistische paradijs. (Nadruk verboden). Onder het oude regime buitten de bolsjewiki elk ongeluk op een fa briek uit om een schril beeld te geven van de toestanden op de Russische ondernemingen. Zij spaarden geen kleuren om het gevaar te schilderen, dat het leven van den arbeider be dreigde en zij geeselden de bourgeoisie en eischten het maximum van veilig heid voor de arbeiders. Als zij, de bolsjewiki, de macht hadden, dan. En er volgde een beeld van zaligheid, van geluk, van voortdurende zorg voor den arbeider. De revolutie heeft den bolsjewiki de macht in handen gegeven. Zij zijn reeds tien jaar lang de baas in Rus land, bezitten er een onbeperkte, dic tatoriale macht en waren in staat hun program door te voeren. Nu wordt toch het leven van een arbeider zeker beschermd, nu worden er zeker de meest doeltreffende voorzorgsmaat regelen getroffen, dat de arbeider geen gevaar zou loopen, dat zijn leven en gezondheid beveiligd zouden worden. Zoo denkt de lezer bij zich zelf. De bolsjewistische propagandisten en hun vrienden in het buitenland, ook in Ne derland, beweren dan ook urbi et orbi, dat er nu in Rusland een paradijs op aarde ,voor arbeiders, natuurlijk) is, dat de werklieden van elk land, ook van Nederland, bij hun Russische ka meraden ver ten achter staan enz. Al deze beweringen zijn onjuist. De bolsjewistische propagandisten liegen bewust de bolsjewiseerende intellec- tueelen in het Westen verkondigen deze onwaarheden eenvoudig uit on wetendheid en onnoozelheid. Hoe is de toestand in werkelijk heid Op deze vraag willen wij nu een antwoord geven, waarbij wij uit sluitend gebruik maken van officieele bolsjewistische gegevens, van mede- deelingen in de bolsjewistische bladen, van verklaringen van bolsjewistische leiders. Sinds do bolsjewiki de onbetwiste heerschers van Rusland zijn geworden en de burgeroorlog tot het verleden behoort, hebben zij al hun oude theo rieën overboord gegooid. Nu kennen de bolsjewistische leiders van de be drijven, evenals hun kapitalistische collega's, slechts één doel de op voering van de productie. In „bur gerlijke" landen zijn de leiders van de bedrijven gebonden door wettelijke voorschriften, door de arbeidsinspec tie, door het bestaan van een onaf hankelijke en vrije pers, In het bols jewistische paradijs bestaan al die din gen niet en de bolsjewistische leiders van de bedrijven zijn volkomen vrij in hun doen en laten. De bolsjewiki veroordeelden vroeger het stukloon stelsel als het meest reactionnaireen schadelijke, maar nu hebben zij zelf overal hetzelfde stelsel ingevoerd. De bolsjewiki vonder vroeger, geen woor den om het regime van Ford te ver- oordeelen. Nu is Ford een ideaal voor hen geworden. In de kapitalistische landen wordt de productie opgevoerd door de invoering van nieuwe, verbe terde machines, door mechnisatie van den arbeid. In de Sovjet-Unie wordt hetzelfde doel bereikt door de arbei ders steeds meer uit te buiten, door hen tot slaven te maken, wier leven voor de leiders in bet geheel geen waarde heeft. De bekende bolsjewistische leider Rjezanow verklaarde op een congres van de bolsjewistische partij het vol gende „In onze campagne voor de opvoering van de productiviteit van den arbeid verkwisten wij op een krankzinnige wijze de arbeidskracht." Het gevolg van deze tactiek is, dat het aantal ongelukken op de fabrieken alles overtreft, wat de geschiedenis ooit heeft gekend. Op het congres ter bescherming van het leven en de ge zondheid der arbeiders op de fabrie ken, werd nadrukkelijk de volgende verklaring gedaan „De invoering van het onbeperkte stelsel van stukloon heeft geleid tot een ongehoorde toe name van het aantal ongelukken op de ondernemingen." De stijging gaat van maand tot maand. Zoo bijv. wa ren er op de fabriek „Marti" (metaal industrie) in Januari van het vorige jaar 652 ongelukken, in Februari 731, in Maart 894, in April 927, in Mei 962 enz. De commissie, die belast werd met het onderzoek naar de oorzaken van dezen toestand, verklaarde, dat de toeneming van het aantal ongeluk ken het gevolg is van de onbeperkte toepassing van overwerk en de over lading van de arbeiders (mededeeling van de „Troed" het officieele orgaan van het bolsjewistische vakverbond in Rusland). In sommige rijksfabrieken neemt het aantal ongelukken onge hoorde afmetingen aan. Een paar voorbeelden op de fabriek „Lenin" te Saratow werden 40.3 pet. van de arbeiders verminkt, op de fabriek „So- troednik Rewoljoetsiï" (Medewerker der Revolutie) bedraagt het aantal verminkten zelis 56 pet. I Volgens de mededeeling van den „Troed" be draagt het aantal ongelukken op de fabrieken te Moskou 108 per 1000 ar beiders in 3 weken (dus ruim 170 pet. per jaar Bedenken wij daarbij, dat in den ergsten tijd van den oorlog, toen de munitiefabrieken op volle stoom werkten en zich met onervaren arbeiders moesten tevreden stellen, 't aa,ntal ongelukken slechts 15 per 1000 bedroeg, dan begrijpen wij, welke vree. selijke toestanden in het bolsjewisti sche „paradijs" heerschen. De ontzettende toename van het aantal ongelukken is het gevolg van de afwezigheid van elke bescherming, van de geringste zorg voor de gezond heid van de arbeiders, voor hun leven. Wij zouden honderden voorbeelden kunnen noemen, maar de afmetingen van dit stuk laten dit, helaas, niet toe. Wij moeten ons daarom beperken tot een paar sprekende voorbeelden. De Munt wordt door de bolsjewiki als een model-instelling beschreven (onder het oude regime was zij dat ook). De leider van de Munt vertelt aan alle buitenlanders, die Sovjet- Rusland „bestudeeren", dat de Munt over de beste machines beschikt, dat het bedrijf geperfectionneerd is. In de „Leningradskaja Prawda", het belang rijkste bolsjewistische blad te Peters burg (nu heet die stad Leningrad), vinden wij een beschrijving van de wij ze, waarop voor de arbeiders in die „model-instelling" gezorgd wordt. De arbeiders van de Munt schrijven aan dat blad „Wij stikken Wij smee- lten de directie;geef ons versche lucht! In de centrale smelterij brengen de arbeiders den geheelen dag in smook en rook door. De ventilators werken maanden lang niet," De „Troed" schrijft het volgende „De adminis tratie van de ondernemingen wijdt te weinig aandacht aan de bescherming van het leven der arbeiders. De mees te machines hebben zelfs de elemen tairste beschermingstoestellen niet. Alleen nadat veel menschenlevens te betreuren zijn, gaat de directie van een fabriek over tot de aanschaffing van afsluitingen." Vele fabrieken heb ben oude versleten machines. Zoo bij voorbeeld werken de fabrieken in hef Oeralgebied met machines, die200 jaar geleden gekocht zijn. De nieuwe machines zijn echter geen haar beter. De „Troed" vertelt het volgende „De nieuwe machines, die uit het buiten land ingevoerd worden, hebben in de meeste gevallen geen beschermingsaf sluitingen zij missen ook alles wat het leven en de gezondheid van den arbeider kan beschermen. De Duit- sche fabrieken vervaardigen twee soorten machines mèt beschermings toestellen (voor eigen gebruik) en zon der die toestellen (voor het buiten land). Wij moeten tot ons leedwezen erkennen, dat de administraties van onze (d.w.z. bolsjewistische) fabrieken in de meeste gevallen de goedkoopere machines koopen, dus zonder bescher mingstoestellen." Waarom doen zij dat Wel, omdat het leven van een arbeider in het bolsjewistische para dijs minder waard is dan een duur dere machine. Er zijn in Rusland ar beiders genoeg, er heerscht in het land der sovjets een vreeselijke werkloos heid, zoodat de bolsjewistische leiders der bedrijven geen gebrek an werk krachten hoeven te vreezen. Wij zou den onze voorbeelden en citaten tot het oneindige kunnen voortzetten. Wij denken echter, dat het medegedeelde voldoende den toestand illustreert. Wij hebben tot nu toe aangenomen, dat de bolsjewistische statistiek be trouwbaar is. Dit is zij echter niet, Hoe ontzettend de gegevens zijn, wel ke zij mededeelt over het aantal on gelukken op de fabrieken, de werke lijkheid is veel erger. De „Commu nist", het te Charkow verschijnende officieele bolsjewistische blad, geeft merkwaardige voorbeelden van de knoeierij met de officieele statistieken. Zoo bijv. waren er volgens de officieele statistiek in de eerste zes maanden van het vorige jaar op de fabrieken „Pe- trowsky" en „Lenin" te Jekaterinos- law 1868 ongelukken, hetgeen volgens de bolsjewistische opvattingen zeer weinig is. Een nader onderzoek toon de echter aan, dat het werkelijke aan tal ongelukken op die twee fabrieken in een half jaar was 11536 De ad ministratie heeft dus bijna 10000 ge vallen eenvoudig geheim gehouden In de hoofdstad van de Oekrajine, Charkow, heeft de administratie van de locomotievenfabriek het volgende stelsel toegepast van elke 177 on gelukken worden 133 geheim gehou den. Op vele fabrieken worden de verminkte arbeiders als „zieken" op de lijsten ingeschreven enz. Zoo zijn de toestanden in het „ar beiders-paradijs" der bolsjewiki. Dat wordt echter aan de buitenlandsche bewonderaars van het sovjet-regime niet verteld. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. BURGERLIJKE STANiP. Middelburg. Van 9 tol 12 Maart. Ondertrouwd W. Vader 26 j. en A. A, de Troije 3t j. Bevallen A. J. V»'iele maker geb. Vader zoon. Goes. Ondertrouwd J de Puit 27 j en P. W. Schrijver 23 j Bevallen C. de Rijk geb. van Paassen z., P P. Kosters geb. van Acker d.; A. G. Loos geb Vcrmaire z.; J. van Zweeden geb de Dood z., P. Commec geb. van hese d., (levenloos.) Zierikzee. Van 1 tot 11 Maart. BevaUpn A. Schoonakker geb. Simmers 2 d.; J. Quist geb. Verliage d Overleden A C. van der Linde 6j. wedr. van W. Verhulst, A. de Bruine 68 j echtgenoote van J Sics; M. F. Lokker SS j weduwe van I. L. van der Velde. REKEND3IAKINGEN. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Middelburg brengen ter openbare kennis, dat van 9 Maart 1928 af op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd "en verzoek niet bijlagen, van) id|e firma K. Meertens Jr., te Middelburg om' ver gunning tot het uitbreijdpn van de Pluim- voevoed,erfabriek in perceel, kad. be kend. gemeente Middelburg in Sectie B, no 2550, plaatselijk gemerkt wijk G, no. 149, gelegen aan die Kuiperspoort. dal op Vrijdag den 23 MaartE a s. des voormiddags te lls/j uur ten raadhuize gelegenheid zal zijn tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze monde ling of schriftelijk toe te lichten, alsmede dal zoowel de verzoeker als zij, die be zwaren hebben in te brengen, geduren de drie dagen vóór genoemd tijdstip op de gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrifturen kennis kunnen nemen dat ingevolge circulaire van den Com missaris der Koningin d.d. 2 Nov. 1907 A no. 46S8, 3e afd. niet tot beroep gerech tigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebe stuur of een of meer zijner leden zijn verschenen ten einde hun bezwaren mon deling toe te lichten. Mididelburg, 9 Maart 1928 Burgemeester en Weihouders voorn., P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend: dat bij hun besluit van heden aan L. J. VAN 'T WESTENDE q.q. N.V. EERSTE ZEEUWSCHE MEELMO- LEN „MIDDELBURG AMERS FOORT" te Middelburg en hare recht verkrijgende voorwaardelijk vergun ning is veleend tot het plaatsen van een eleetro-motor van 50 P.K. en het ombouwen van een zuiggasmotor in een ruw-oliemotor van 50 P.K. in perceel kadastraal bekend gemeente Middelburg in Sectie D no. 2819, plaat selijk gemerkt wijk Q no. 299, gelegen aan het Vlissingsch Bolwerk alhier. Middelburg, 9 Maart 1928. Burg. en Weth. voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR. Secretaris. VERGUNNING. Burgemeester en Wethouders van Middelburg brengen ter openbare ken nis: dat is ingekomen een adres van SARA MARIA DE RAADT, weduwe van H. DE MUNCK, wonende te Mid delburg, houdende verzoek haar wel vergunning te willen verleenen voor den verkoop van sterken drank in het klein, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in het beneden-voorvertrek, ter grootte van 111.67 M.2 van het perceel Groote Markt K 6. Binnen twee weken na heden kun nen bezwaren tegen het verleenen van de gevraagde vergunning schriftelijk bij hun college worden ingediend. Middelburg, den 9 Maart 1928. Burg. en Weth. voornoemd, P. DUMON TAK, Voorzitter. M. VAN DER VEUR. Secretaris. Electr. Drukkerij G. W. DEN BOER, Middel burg

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 6