PRIJS Zaterdag 25 Februari 19^8 171° Jaargang BINNENLAND. FEUILLETON. Pi. ONMISBAAR No, 48 MIDDEL Dit nummer beslaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. KAMEROVERZICHT Tweede Kamer. Zitting van Vrijdag. Waaneer eenmaal de beslissing geval len Is, verschrompelt meestal de betee kenis van de gehouden redevoeringen. Zoo oak met de radiowet, waarvan we d,e beslissingen in de tweede oplaag van ons vorig nummer konden meedeelen. Het wetsontwerp is aangenomen, maar heeft op belangrijke punten een wijziging ondergaan. Ten eerste is de retributie geschrapt met de groote meerderheid van 58—20 stemmen. Alleen de S. D>. A. P. en nog drie verspreide leden stemden vóór. Heel warm was trouwens de verdediging door den Minister niet geweest. Of er om een retributie geroepen zal worden als eenmaal dje Nationale Omroep er zal zijn, Het de Kamer koud: z&l die Na tionale Omroep er komen? Er kwam wel warmte in de discussie bij de kwestie van de verdeeling van den omroepfijd. Vooral van de arli-rev. zijde werd daarbij de zaak hoog opgezet door er het beginsel van godsdienstvrijheid bij in te halen. In het wetsontwerp werd alleen gesproken van een machti ging aan den Minister. De heer v. D ij k stelde voor om in de wet hel voorschrift op te semen van een verdee'in? van den omroaptijd „naar evenredigheid Dal was den Minister echter veel le'vaat*, en zijn kritiek bracht den voorsteller ertoe dat woord te veranderen in „naar bi lijk- heid." (Wat echter ook nog bijzonder vaag moet worden genoemd). Maar de Kamer nam het aan met 77—8 stem men. Beeds dadelijk bij deze discussie bleek echter dat de uillegging van dien term zeer verscheiden kan zijn. Want de Anü- R. sprekers van Dijk en Heemskerk be toogde* dat daardoor veroordeeld wordt de houding van de regeering ten opzichte van d«n Radi-Omrocp naar Indiê. Iets wat de Minister geenszins erkent. Voorts werden nog cenige amendemen ten van minder beteekenis aangenomen, hoewel het in de praktijk misschien nog beteekenis kan krijgen, dat, voortaan weigering van een zendvergunning 1 „slechts" kan geschieden op grond van I gevaar voor de veiligheid van deh Staat, goede orde en goede zeden. Daarmee word,t de gelegenheid open gehouden voor nog veel meer Omroepvereenigin- gen. En verder komt er een adviseerende Radio-Raad. De Kamer begon daarna met de be handeling van de z.g. Oapitulantenwet, fcedoelend een geoefend reserveperso- neel te krijgen ter vervanging van het beroe_pspersoneel ven het legger. Terwille van de bezuiniging. Er is een sterke slrooming legen deze voorstellen. Gister bleek dal reeds doorl een scherpe kritiek van d,en heer T i 1 a- j nus (O ff.) en dpn heer van Rap-! pard (Vr. B.) Beiden betwijfelden de bezuiniging, voorzagen groote moeilijk heden ten opzichte van de plaatsing van d.e capitulanlen in burgerbetrekkingen, en vreesden bovenal een minder geoefend kader. Dinsdag voortzetting Uit Stad en Provincie. HET HULDEBLIJK AAN II. >L DE KOMNGIN-MlOEDER VAN DE NEDERLANDSCHE VROUWEN. Een der leden van (het hoofdcomité voor (het huldeblijk schrijft ons: In Januari 1929 zal het vijftig jaar ge leden zijn, dat onze algemeen beminde en geëerde Koningin-Moeder haar voeh op Nederlandsche bodem zette, en door haar huwelijk met Koning Willem den Derde onze Koningin zou worden, de eerste Nederlandsche Vrouwe, i En nu na een halve eeuw walen wjj allen, hoezeer onze Koningin-Moeder ér in geslaagd is een der onzen te zijn $Vie wij ook zijn, hoog of laag, rijtó of arm, jong of oud, wij voelen het, de Koningin- Moeder staat midden in ons leven. Aan „alle dingen waarin een klein land groot kan zijn" (een van haar afkomstig ge vleugeld woord), gaf zij haar belangstel ling, en er was veel, dat haar moreeben en daadwerkelijken steun kreeg. Meer bevoegden zullen schrjjven over aiies wat wij de Koningin-Moeder te danken heb ben, als Koningin en als regentes, als de Moeder onzer geliefde Koningin, wij vrouwen eeren haar bovenal om liet voorbeeld, dat zij ons gaf, om de deug den, die een sieraad zijn van iedere vrouw, tot welken kring van de maat schappij zij ook moge beliooren. Een voorbeeldige echtgenoote en moeder., dat voorbeeld gaf H. M ons, van het gin zen huis uit, waarin Koningen wonen. Maar er was meer, dat haar zoo al gemeen de liefde en de hoogachting deed verwerven van alle klassen der maatschappij. Het geheim van die liefde lag dieper, het was als een prinses uil het sprookje, die bewees een ware prin ses te zijn, omdat zij fijner voelde dan ieder ander Zoo was er troost voor velen in hel medevoeten met de nooiden en de zorgen van het dagelijksch leven. Door haar vriendelijkheid des harten bracht H. M. zon en warmte in menig gemoed, haar begrijpen van menschelijke verlan gens en wenschen tooverde bloemen op menigen levensweg. Toen de Koningin-Moeder haar intre de deed als jonge, gemalin van den Ko ning, zei een oud vrouwtje, dat een plaatsje had. veroverd op een der grach ten, te Amsterdam„God zegene je lieve gezicht." En nu na vijftig jaar zeggen wc hef haar na. Want de Koningin-Moeder bracht zegen al die jaren la.ng, in ons dierbaar vader land,. CARNAVAL. In verschillende Katholieke bladen wordt ergernis uilgesproken over de wijze waarop in Brabant, speciaal in Den Bosch, dit jaar het carnaval is gevierd. De reeks berichten over vecht- en steek partijen geven daar trouwens een veel zeggende illustratie van. MARTIN'S VERJONGINGSKUUR Door RAFAEL SABATINT. Uit het Engclsch do&ï 0. M. G. d W. o 76), Fe* donkeiToode blos verspreidde zich over het gelaat van den markies. Hij stond ook op en zag zijn gast van de over zijde der tafel aan, met Irolsch gelaat en gebiedenden blik. „Ik dacht mijnheer," zei hij incl groo te waardigheid, „ik dacht toen ik u uit- noodigdc plaats te nemen aan mijn ta fel, dat het uw plan was mij van dienst te zijn, hoewel ik mij bewust was die eer te verdienen. Maar het schijnt dal u hier is gekomen om mij te beleedi- gen. U is mijn gast mijnheer Laat mij u verzoeken heen te gaan voordat ik mij beleedigd toon over een vraag om trent een quaestie aie alleen mij aan gaat." De man had gelijk en Garnache had ongelijk. Hij had het recht niet zich met de zaken van mademoiselle de la Vau- rrage te bemoeien. Maar hij was op 't oogenblik niet geheel toerekenbaar en HARXNGPLAATS MIDDELBURG. IN MODERNE ONTWERPEN. SOLIED - MOOI - NIET DUUR. (Ingez. Med.) hij was niet de man om een aanmatigen den toon te verdragen, hoe beleefd de woorden ook mochten wezen, Ilij zag den markies in zijn gloeiend gelaat en trok de lip op. „Mijnheer", zei hij, „ik begrijp uw bedoeling ten volle. Een goed verstaan der heeft maar een half woord noodig U hebt mij in beleefde woorden een on gepaste kerel genoemd. Dat beu ik niet en ik voel mij beleedigd door die be schuldiging." „01 staan de zaken zoo zei de mar kies schouderophalend, met een lachje „Als u u beleedigd voelt Zijn glim lach en zijn gebaar maakten de zaak duidelijk. „Juist mijnheer,'was het antwoord van Garnache, „maar ik wil niet vechten met zieke menschen." Florimond frousle de wenkbrauwen, hij keek verbaasd „Zieke menschhen!" herhaalde hij. „Zooeven betwijfelde u of ik wel goed bij mijn verstand was. Weel u wel dat een dronkaard b.v. denkt dat iedereen dronken is behalve hij zeff?" Garnache keek hem oplettend aan. De twijfel die een oogenblik bij hem was opgekomen, werd nu bijna zekerheid. „Ik weet niet of het de koorts/ isi 'die Met ingang van 1 Maart worden verplaatst de Rijksveldwachters F. Die- rikx van Kapellebrug naar Zuiddorpe, A. B. Annaert van Zuiddorpe naar Hengst dijk en E. Durinck van Hengstdijk naar Ifapellebrug Uit Middelburg. Donderdagmiddag ontstond op de Markt alhier ruzie tusschen twee marktkooplieden, omdat de een den an der overschreeuwde en daardoor meer menschen trok. Een der mannen meende door het trekken van een mes zijn woe de te moeten bekoelen, waarojï de an dere het hazepad koos. Yoor de Afdeeiing Middelburg van den Ned, Ohr. Vrouwenbond trad Woensdag als spr. op, de heer G. K A. Nonhebei alhier, met het onderwerp: In en om dc Rechtzaal". Na eene inlei ding over de z g. Latenle misdaad, dat is de misdaad, die <VieP verborgen blijft in het binnenste van den mensch en niet tot de realiteit overgaat, behandelde spr. achtereenvolgens: de Simulatie in de I Rechtzaal, hel reconstrueeren van feilen uit gevonden sporen, brandstichting, liet aanloonen van bloedspatten, liet impreg- neeren van den naam op het lichaam der misdadigers, de levens'ange inter- neering enz. nij wees er verder op hoe hel yinden van slechts één haar kón lei- I den tot een betrouwbaar signalement van den dader, sprak over gesiuiuleerden zelfmoord en over diefstal, gaf menig I voorbeeld van antiquileilenzwendel, stel de met verschillende voorbeelden in hel licht van hoe groot gewicht het gerech telijk onderzoek bij een misdaad zijn kan, gaf eenige anecdotes leu beste over boe- venhumor, om zijn betoog le beëindigen met eenige medjedeelingen omtrent be ruchte giflmengsters. Dooi' eet) serie lichtbeelden werd het gesprokene toegelicht. De presidente der afdeeiing, mevr. Pe- termijer dankte den lieer Nonhebei voor zijne interessante lezing Voor de Vereen, van Huisvrouwen alhier, werd Donderdagavond door den heer A. J. Hoorweg, arts, een le zing gehouden over voeding en gezond heid. De spr. stelde voorop, dat bestrij ding van ziekten meer gaat in de rich ting van voorkomen; van het uitschake len van ongunstige omstandigheden en het bevorderen van de gunstige; verhin dering van besmetting en verhooging van het weerstandsvermogen van het be smette individu. Dat leidt tol een pro paganda voor de hygiënische levenswij ze, dus o.m. voor goede, goed samenge stelde, doelmatig toebereide voeding. Ook andere factoren van groot belang: woning, bewoning, reinheid, toelaten van veel licht en lucht, vooral van de zon. Er bestaat nauw verband tusschen voeding en gezondheid. Er is voedsel noodig voor ons lichaam, dat complex van organen, die weer uit cellen, kleine organen zijn opgebouwd, die alle wer ken, voedsel noodig hebben, hun werk doen, afsterven, vervangen moeten wor den Voor dat alles is veel voeding noo dig om aan te vulen, te herstellen. Ar beidsmateriaal en reparatiemateriaal. Dezelfde stoffen zijn noodig, die in ons lichaam zitten. Eiwitstoffen, koolhydra ten, vetten, water, zouten. Alles in be paalde verhouding met bepaalde voe dingswaarde. Niet alles is in caloriën aan te geven. De oorlog heeft wel ge leerd, dat men te veel at en meende te veel noodig te hebben. Men kan met voor WOL ZIJDE, KUNSTZIJDE. BABYKLEERTJES, u zulke dingen doel zeggen zei hij, maar de ander viel hem iu de rede, er kwam een straal van begrijpen in zijn oogen. j,Ge vergist u, riep hij uit. „Ik heb geen koorts." „En uw brief naar Oondillac dan?" vroeg Garnache uiterst verbaasd „Een (brief? Ik wil er een eed op doen, dat ik nooit gezegd heb dal ik de koorts heb." „En ik wil er een eed' op doen van wel." „Dus u zegt dus dat ik lieg?" Maar Garnache hief de handen op als of hij vriendelijk verzocht nu niet weer met beleedigingen heen en weer te be ginnen Er moest misverstand zijn, dal begreep hij en groote verbazing had zijn toorn bekoeld. Zijn eenige begeerte was opheldering te ontvangen in deze duiste re zaak. „Neen, neen," riep hij „Ik zoek een opheldering". Florimond glimlachte, „Ik heb misschien gezegd, dal wijf door koorts werden opgehouden, maar nooit dat ik zelf de pateen t was." „Maar wie dan? Wie anders?" riep Garnache. „O, nu begrijp ik het mijnheer, 'tls (Ingez. Med.) veel minder toe. Dit is veel een ge woonte. Het is vaak een kwestie van ander ras, andere landstreek, andere voeding. Met heel weinig rijst b.v. kan een Japanner veel doen, veel kracht ont wikkelen, zwaar werk doen. Dus vol doende, doelmatige, op geregelde tijden goed toebereide voeding van gemengde samenstelling is noodig om gezond te blijven. Met het voedsel komen allerlei scha- delijke stoffen binnen. Spr. wees op het i gevaar van vliegen. Bij de bespreking I van bacteriën behandelde spr. de wijze van verspreiding van typhus. Gewezen werd op de bacillendragers. Deze komen bij alle infectieziekten voor. Met het voedsel komen ook tubercelbacillen bin nen, voornamelijk van het rund. Bespro- j ken werden verder trichine, lintwormen, echinococcus, botylisme, alle in verband met de voeding en het besmet worden langs de spijsverteringswegen. Verder stipte de spr. aan: moeder: koorn-vergiftiging door rogge, waarin zich dit ontwikkeld heeft, en de ziekten, die ontstaan door gebrek aan sommige stoffen, vitaminen, zooals Berri-Berri en scheurbuik. Het belang der vitaminen werd besproken, evenals de overdrijving van de waarde, o.a, in de reclame. Als noodig bepleitte spr. ten slotte: goed huishoudonderwijs, kookscholen, verandering en verbetering van bet volksvoedsel. Meer erwten en boonen. Hij wilde niet al te veel waarde hechten aan eieren. De voorzitster, mej Callenfels, be dankte den spreker zeer voor zijn voor dracht. Uil Zuid-Eevelar.d. Door den heer H Hengstmangers te Goes is eervol ontslag aangevraagd als gemeente-afslager, in verband met zjjne aanstelling als hulp-portier in hel Gast huis le Goes. Door den heer R Bouma is wegens vertrek uit de gemeente ontslag gevraagd als plaatsvervangend, lid van hot scheids gerecht voor de ambtenaren der gemeen te G o e s In de Donderdag Ie Wemeldin- g e gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig, behalve de heer J. A. Dominicus De voorzitter geeft een toelichting op mijn vrouw die de koorts heeft." ,Uw I" Garnache durfde zich zelf niet te vertrouwen ora dal woord uïH le spreken, „Mijn vrouw, mijnheer," herhaalde de markies. „De reis bleek le inspannend voor haar te zijn, zoo haastig reizende als zij deed" Nu volgde er stilzwijgen. De lange kin van Garnache zakte op zijn borst, en daar stond liij, met de oogen op hel ta fellaken gevestigd en de gedachten ver vuld met het arme, onschuldige kind, dal zal te wachten te Oondillac zool vol trouw, en geloof en oprechtheid tegen over haar verloofde, die uit Italië terug gekomen was met een vrouw „En toen terwijl hij daar nog stond en terwijl Florimond hein nieuwsgierig aanzqg, werd de deur opengedaan en de waard trad binnen „Mijnheer de Markies." zei hij, „daar zijn twee heeren beneden die u te sjpre- ken vragen De cenc is mijnheer Marius van Oondillac." c,Marius?" riep de markies en hij keek op met gefronst gelaat. „Marius?" hijgde Garnache. En loen begrijpende dat de moordenaars hem zoo spoedig volgden, zette hij alle andere gedachten uit zijn hoofd en dacht alleen aan heigeen onmiddelijk gedaan moest worden Hij had zelf een appeltje met hem te schillen De tijd daarvoor was gekomen Hij draaide rond op Ajn hiel en voordat hij wist wal hij gezegd had waren de woorden er uit: ..Laat hen hoven mijnheer de waard I Florimond keek hem verbaasd aan „O zeker, als mijnheer dal verlangt." ?ei hij op ironiscnen toon Garnache zag eerst hem! en loen den waard aan, die nog aarzelde „U hebt het gehoord zei hij kalm. „Laat de hoeren boven „Goed mijnheer," antwoordde de waard en hij vertrok en deed de dleuf achter zich dicht. „Het wordt werkelijk al te gek zooals u zich met mijn zaken bemoeit;' zei de markies uitdagend. „Wanneer u weet met welk doel' ik dat doe, zult u het toiisschien niet zoo gek vinden, was het antwoord, niet minder bits. ,Wij hebben maar een oogenblik lijd mijnheer. Luister terwijl ik u ver tel wat het doel is van hun bezoek (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1