No. 36 Zaterdag 11 Februari 19&8 FEUILLETON, BINNENLAND. 171° Jaargang MIDDELBURG Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen. EERSTE BLAD. Abonnementsprijs per kwartaal: voor Mdidelburg en agentschap Vlis- lagen f2.30; elders f2.50; weekabonnementen in Middelburg 18 cent per week. Advertentiên worden berekend per regel plaatsruimte, met inbegrip van omranding. Gewone advertentiên: 30 cent t>er regel. Ingezonden Mededeelingen 50 cent per regel. Bij abonnement voor beide veel lager. Familieberichten en dankbetuigingen van 1—7 regels f2.10, elke regel meer 30 oent. Kleine advertentiên niet groo- ter dan vijf regels druks en waarbij is aangegeven, dat zij in deze rubriek moe ten geplaatst worden, 85 cent bij voor uitbetaling. Advertentieên onder brieven of bevra gen bureau dezer courant 10 cent extra. Bewijsnummer 5 cent per stuk. Advortentiên moeten, willen ze nog in ons blad van dienzelfden dag worden opgenomen, uiterlijk 12 UUIt en des ZATERDAGS uiterlijk HALF ELF aan ons Bureau bezorgd zijn. Postchèque- en Gironummer 43255. Maar laat de jongens dan ook iets doen in het huishouden. De padvinderij heeft sommige der jongens wat handig heid in die dingen geleerd Maar uit de beste leerschool' hot huishouden, wor den ze als regel geweerd als onhandige veulens die tocli niets goeds kunnen doen! Men denkt er niet over liet hen te laten probeeren, of hun een aanwijzing te geven. Fn Als ze iets doen, worden ze bij het kleinste foutje voor goed op zij gezet. En al zijn we Zelf „man", en al staan we dus bloot aan de tegenwerping dat ons oordeel niet telt omdat we partij in de kwestie zijn, toch gelooven we dat dat het geen kwaad kan om het ook eens met de jongens te probeeren. HUISHOUDELIJK WERK lEN DE JONGENS. Dezer dagen stond in Rotterdam een vader terecht wegens overtreding van de Leerplichtwet, omdat hij zijn 12-jarig dochtertje, dat de zes klassen had door- Joopen, niet meer naar scliool stuurde. Bij het verhoor bleek dat het meisje thuis het huishoudelijk werk deed, omdat de moeder ziekelijk was. Maar toen vroeg de president der rechtbank (het was een zaak in hooger beroep van een kantongeroclitveroor- deeling) waarom de jongen van veertien jaar in dat gezin niet hielp In de huis houding. Fn hij voegde er de opmerking aan toe: „Jongens doen alle huishoude lijke werkzaamheden beter dan een meisje, ais men ze er maar voor zet. Het is een midleieeuwsch begrip, dat een meisje beter in de huishouding zou pas sen als een jongen". Die rechter zei misschien een beetje te veel toen hij-beweerde dal de jongens het {huishoudelijk werk beter kunnen doen, als ze er maar voor gezet worden. 'Maar men denke eens éven over het geval na) Fr zijn inderdaad mannen genoeg, die als ze, mei den besten wil, probeeren in het huishouden mee le helpen, erg stuntelig doen, morsen, breken enz., een voldoend motief om hun het werk weer uit handen te nemen met de ver zuchting: een man is maar een manl ik doe het zelf even gauw! Maar de verontschuldiging voor hen ft, dat ze het nooit gedaan hebben, en er ^elfs in hun jongenstijd, <len leertijd, stel selmatig buiten zijn gehouden. En we Stemmen met den Rotterdamschen rech ter volkomen in, dat dit dwaas is. We herinneren ons een "terloopsche opmerking in een artikel van mr. van Houten die het bijwoonde dat een groepje jongelui thuis kwam van het tennissen. Zo waren allen moe en warm, de meisjes wel het meeste. Maar ieder vond het van zelf sprekend dat de jongens in een luien stoel gingen liggen en dat de meisjes thee moesten zetten, vóór ze Iconden gaan fusten. Hij vond dat merkwaardig onlo gisch, en wij stemmen daar mee in. MARTIN'S VERJONGINGSKUUR Door RAFAÊL SABATfNI. "Uit het ïïngelsch door C. M. G. d. W, 67). Zij kwamen allen te gelijk op Gar naehe al. met woeste kreten van spot en hoon; haastig liep hij achteruil tot dat hij met zijn schouders legen de lam briseering aanstond en liij tenminste ze ker was dan niemand hem van achteren kon aanvallen. Drie degens ontmoetten den zijue. Fortunio was niet verder de kamer in gekomen; hij stond op den drempel met een bebloede wang hel too- neel aan te zien met de markiezin naast zich en Tressan achter ken. doodsbang en bleek, Toch dacht Garnahe zelfs in dat oogenblik van groot gevaar het eerst aan Valérie. Hij wou haar het schouwspel! (besparen van de slachting die weldra •onder haar oogen moest plaats hebben. „Naar uw kamer mademoiselle" riep Moderne Meubeleering en Stoffeering in soliede uitvoering vervaardigen wij aan billijken prijs MEÜREL- EN REDDEN \TA.OAZTJN A M. HOFMAN, lange Noordstr. 134 MIDDELBÜKG. (Ingez. Med.). OVERLEG EN SAMENWERKING VAN WERKNEMERS EN WERKGEVERS. We ontvingen het volgende persbe richt: Vrijdag had op uitnoodiging van het Verbond van Nederlandsche werkgevers een vergaderig plaats met voorzitters en secretarissen van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, het Christelijk Nationaal Vakverbond en het Algemeen Nederlandsch Vakverbond in Nederland en het Algemeen Neder- j landsch Vakverbond, ter bespreking van de mogelijkheid van overleg en samen werking op verschillende terreinen, waarbij de belangen van ondernemers en arbeiders beide zijn betrokken. De vertegenwoordigers der vakcentra- len verklaarden zich in principe bereid aan een zoodanig overleg en samenwer king deel te nemen. Door de vertegenwoordigers der ar- beidersvakcentralen werden in deze eerste bespreking o.a. naar voren ge bracht de erkenning der vakorganisaties als de aangewezen vertegenwoordigsters der georganiseerde arbeiders en de re geling der arbeidsvoorwaarden tusschen de organisaties van werkgevers en ar beiders in de betrokken bedrijven. Van de zijde van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers werd er op gewezen, dat het feit der uitnoodiging van de vakcentralen tot deze bespreking reeds insloot, dat het Verbond van Ne derlandsche Werkgevers de vakorgani saties als zoodanig volledig erkent. Wat de regeling van de arbeidsvoor waarden betreft, wezen de vertegen woordigers van het Verbond van Neder landsche Werkgevers er op, dat dit een onderwerp betreft, dat buiten de be moeiingen van dit Verbond valt. De vergadering bleek echter eenstem mig van oordeel, dat er daarnaast vele andere onderwerpen waren, die met vrucht tot voorwerp van bovenbedoeld overleg en samenwerking zouden kun nen worden gemaakt. Verschillende onderwerpen werden als zoodanig genoemd. Voorts verklaarden de vertegenwoor digers van het Verbond van Nederland sche Werkgevers zich bereid in eigen kring er zich over te beraden in hoever- hij haar toe, „u hinderl mij, voegde hij er bij om haar tot gehoorzaamheid te dwingen. Zij deed wat liij verzocht, maar slechts gedeeltelijk, Zij ging niet verder dan lol den drempel waar zij den slrjjd ü>lecf aanschouwen, zooals zooeven op den drempel van de zitkamer. Het was of zij plotseling een ingeving kreeg. Hij had daareven ook zijn voor deel gezien in het terugtrekken dooi< een deur naar een andere kamer. Zou j hij hel zelfde niet kunnen doen als hij de wijk nam naar haar eigen kamer J Hel was of zij niet anders kont doen' dan hem roepen. „Hier been mijnheer de Garnaclie. Hier in!" t De markiezin keek naar haar en glim lachte spottend Garnaehe was veel te druk bezig, dacht zij, om zoo iets tc wa gen. Als hij zijn schouders maar van «den muur durfde afnemen zou het spoedig genoeg met hem gedaan zijn Maar Garnaehe dacht er niet zoo over. De mantel die om zijn linkerarm geslin- Igerd zat gaf hem eenig voordeel en hij inaakte er -volop gebruik van Hij' slin- Igerde bet loshangend gedeelte in het re het mogelijk zal zijn het overleg in de toekomst op een breedere basis te ves tigen. Besloten werd de goedkeuring der verschillende besturen te vragen, om binnenkort opnieuw een gemeenschap pelijke vergadering te houden en aan een kleine commissie op te dragen eeni- ge concrete punten op te stellen, welke als grondslag voor een volgende bespre king zullen dienen. AANKOOP VAN DUITENL. VLIEG TUIGEN. Naar aanleiding van een klacht van den heer A. Fokker had de heer Polak aan den Minister van Oorlog vragen ge steld over het aanschaffen van vliegtui gen in het buitenland. De Minister van Oorlog heeft daarop geantwoord dal in '25 bij de vraag na:"r een serie zee vliegtuigen, geen Nedcriaml- sche vliegtuigbouwer een ontwerp kon aanbieden dat met zekerheid' aan de ge stelde eischen beantwoordde. Er wer den toen een vijftal Dor nicr-W'al-vlicg- booten besteld, die tegen billijken prijs binnen den gewenschten tijd konden wor den verkregen De Minister heeft toen de Nederland sche vliegluigindsutrie met kracht aange spoord om licenties te verwerven voor den bouw in het eigenland van verder benoodigde booten van het bedoelde type. Het gevolg van deze aansporing is geweest, dat zich thans te Papen- dreclit de uilslekend ingerichte onder Ne derlandsche leiding staande fabriek van duraluminium zeevliegtuigen („Aviolan- da",' bevindt, die gerechtigd is Doruier Wal-booten te bouweu, zoowel die voor militaire als die voor burgerdiensten. Be gon die fabriek in Mei 1927 met 41 ar beiders. (Jians geeft zij aan 250 arbeiders werk, terwijl bovendien aan kantoor- en toezichthoudend personeel 23 man in j haar dienst zijn. Slechts C arbeiders zijn opzettelijk uit het bilenuland geïmpor teerd. Zoodra de Fokkerfabriek een project aanbood, dal volgens de door haar ver strekte gegevens aan de eischen scheen le voldoen ,is h aar opdracht voor den bouw daarvan verstrekt. wer werd uitgegeven door de Ned. Ver. voor Vrijhandel. Het werk van prof. Diepenhorst is een verdedigingsgeschrift, maar bovendien een pleidooi vóór actieve handelspoli tiek, in het bijzonder wat betreft het hoofdpunt in het geschil: het onderhan delingstarief. Het eerste hoofdstuk be handelt de theoretische verdediging van zijn standpunt, het tweede den stand van zaken in den vreemde, en het derde: de voor Nederland passende gedragslijn. Uit Stad en Provincie, DE GASBEDRIJVEN. De justitie te Leeuwarden heeft een instructie geopend tegen een veertiental personen, die bij de gasfabricage in Friesland zijn betrokken of betrokken ge weest, wegens het aannemen van gel den van de firma's Wilson en Gautzsch. De commissie uit de lichtbedrijven is terug gekomen op haar standpunt in zake de beweerde corruptie aan de gemeen schappelijke lichtbedrijven der vier Lan- gendijker gemeenten en St. Pancras. Zij heeft thans besloten den heer Van der Stel uit te uoodigen, zijn beschuldigingen in zake corruptie te bewijzen. DE STRIJD OM DE HANDELS POLITIEK. Onder den titel „Eerherstel der Ac tieve Handelspolitiek", heeft prof. dr. P. A. Diepenhorst een boek geschreven, (uitgegeven bij „De Standaard", door de Vereeniging voor Actieve Handelspoli tiek) waarin hij van antwoord dient op het door ons indertijd kort besproken werk van J. E. Vleeschhouwer over „De Actieve Handelspolitiek". Zooals men zich herinneren zal, was hei doel van dit werk om de theorie van de voorstan ders der actieve handelspolitiek te toet sen aan de „feiten en uitkomsten" in het buitenland, en was de conclusie daarvan een bestrijding der Actieve Han delspolitiek. Het werk van VJeeschhou- Uit Middelburg. Door het plotseling overlijden van den besteller van ons blad M* J* v. <1. Woestijné» die de courant bezorgde bui ten de Dampoort, is de bestelling in die wijk dezer dagen niet geregeld geweest, daar zijn opvolger niet dadelijk die adres sen van alle abonné's wist le vinden. We verzoeken daarom hen, bij wie de cou rant niet geregeld bezorgd mocht zijn, daarvan zoo spoedig mogelijke rneedee- Jing te doen aan het Bureau van ions blad. Hel gisterenmorgen aanvankelijk goede Februariweer is in den loop van den dag Steeds minder geworden, tot dat het na zonsondergang over ging In hevige regenbuien en de wind steeds in kracht toenam, tusschen 7 en 8 uur werd wel het toppunt bereikt. Het water goot met bakken uit den hemel en hel onheilspel lende leven, dal de luistervinken in hun luidsprekers hoorden, bleek op onweer, te wijzen, want plotseling doorkliefden enkele hevige bliksemstralen de lucht en deed de donder zich hooren. Dit duurde slechts kort, maar de wind is niet veel verminderd en heeft velen in hun nacht rust gestoord Op den Nieuwlandschen weg ver sperde een omgewaaiden boom gisteren avond liet verkeer. Van verdere gevolgen van den storm hoorden wij niet. Aan de onder kerknieuws in het Tweede Blad opgenomen artikel over de film Warta Sari moet -worden toe ge voegd, dat ook de heer Wi Kosten het bezoek aan de verlooning daarvan aanbe veelt. CTit Walcheren, Te Eoudek e r k e Is de wijzer plaat aan de Zuidzijde van den toren hedennacht door den storm afgewaaid. Draagt naar Dokters recept. Middelburg, Vllssingen, Lange Delft 34. Bellamypark 38. Vakkundig. Prima kwaliteit. Laagster, prijs. (Ingez. MecLj voer negen per dag in beide richtingen, alleszins voldoende kan heeten. Staking van dezen dienst zou voor velen te Tholen en vooral voor den han del, meer dan grooten last veroorzaken. In het bijzonder zien we naar de mossel- handelaren, die steeds aan het veer de aangevraagde wagons voor de verzending van hun product ter beschikking hebben en voor wier handel het ontbreken van dezen schakel ruïneus zou zijn. Daarbij komt dan nog, dat, als de over brugging een feit zal zijn, reeds onder 't oog is gezien om een groot deel van het bietenvervoer naar de „Zeeland" te Ber gen op Zoom, per tram te doen plaats hebben, hetgeen ook weer voor den landbouwer en deze fabriek voordeel zou opleveren. We meenen dan ook, dat het voor Tholen van zéér groot belang is, als we hier de verbinding met onze tram kun nen behouden. Opheffing van den denst zou een ramp zijn. gezicht van den een en stak dan! kerel in zijn maag voor dal hij lijid! had om zich in positie te stellen terwijl hij den mantel nu weer slingerde in de richting van het zwaard dal onmiddellijk naar hem werd uitgestoken naar de opening waar hij gestaan had. Madame uitte een vloek en Forlunio herhaalde haar verwensching. De fe'énc- chal stond te hijgen zijn vrees Wate ge volgd door verbazing over zooveel dap perheid en zooveel handigheid. Nu vloog Garnaehe weg van den muur en ging mei zijn rug staan naar made moiselle, wier raad hij dadelijk opvolg de. Maar zelfs op dat oogenblik vroeg hij zich zelf voor het eerst af sedert hét [begin van dal bloedbad tot welk doel? Zijn armen werden loodzwaar van van vermoeienis, zijn mond was uitge droogd, en grootc droppels zweet ston den op zijn voorhoofd. Hij zou spoedig uitgeput zijn en ze zouden niet va ge breke blijven daar len volle hun voor deel mee te doen. TqI nu toe waren zijn gedachten al leen' vervuld geweest met den strijd, en indien hij had gcda'cht aan wijken zoo Door schrikken ging het paard' be spannen voor een wagen van den land- j bouwer de R, te Arncmuide 11 in de 1 Nieinvstraat op hol Het paard nam zijn I weg langs de Molenstraat naar de Molen- weg waar het bol stilstand kwam, een spoor achterlatend van kapotte stocphek- jes, stoepen en paaltjes welke getuigden van aanraking met den wagen Gelukkig kwamen er geen persoonlijke ongeluk ken voor TJit Tholen Men schrijft ons uit Tholen: Een minder prettige mededeeling be reikte ons Woensdag. Uit goede bron werd medegedeeld, dat de stoomtram, die de verbinding onderhoudt met Ber gen op Zoom, naar alle waarschijnlijk heid hare diensten zal staken, indien aan een of anderen autobusdiensi concessie zou worden verleend tot uitvoering van den dienst op het traject Bergen op Zoom-Tholen. Een tijding, die niet erg prettig aandoet. Immers voor vrachtgoe- derenvervoer is de tram een onmisbare schakel in ons verkeer, terwijl toch wer kelijk kan worden geconstateerd dat het aantal verbindingen voor personenver- was dat alleen ora een hetere stand plaats in te nemen. Nu beseft hij zijn toe nemende vermoeidheid en zijn gedachten gingen een andere richting uil. Vluchten? was dal mogelijk? Was er iets anders op le bedenken? Moest hij al die mannen in Condillac dooden voordat hij hoop had te kunnen ontsnappen? Bijna werktuigelijk begon hij ze op te lellen Er waren twintig huurlingen in üondillac en dan hij zelf Op Arsenio kon hij wel rekenen, die zou liem' niet aanvallen, misschien zelfs wel hem ein delijk le hulp komen Dan bleven er nog negentien over Vier had hij reeds of gedood of onschadelijk gemaakt, dus nog vijftien De taak met d'ie vijftien af te rekenen ging zijn krachten le bo ven Zoo aanstonds zouden de twee die hij nog tegenover zich liad', spoedig door anderen versterkt worden. Zoodal als er een mogelijke uitweg bestond', het liet [beste zou wezen dien dadelijk op te zoe ken. Als hij deze twee afmaakte, For- Itunio buiten gevecht stellen en wegloo- pen, zou hij dan de kleine deur kunnen (bereiken, voordat de rest van de be zetting zijn plan had kunnen doorzien, DE BIOSCOPEN. Electro. JLya de Putti, De gracieuse Duitsdie, thans naar Hollywood overgestoken, Pa- ramount-fiimactrice. Ongetwijfeld eender hesten. Fen der sterren In haar kunnen omvallend zoowel hel meisje van goeden huize, ais de meid uit de achterbuurt. Nu in ,,Iu veilige Haven", het mooie meisje uit een der Gribusbuurten van de Missis- sippc-stad New-Orleans Het is vasten avond met de gewone jaarlijks weer- keerende Xeest-atlributeu van confetti, serpentines, intrigue, flirt, doch zoo'n carnavals-kennismaking ontwikkelt zich wel eens lot huwelijk. Zoo ook hier. Maar is al die pret voorbij, dan komt het eigenlijke drama, geheel in de sfeer van ïèemanskroeg, van gokken, van valsch dobbelen, enzoovoort Die kant van het leven, die het omgekeerde is van bur gerlijke zelfgenoegzaamheid, tevreden heid, wclbchagclijkhcid, maar die het da- gelijksch brood is voor het pariadom, dat in zooveel internationale havensleden huist, en waar deze dan ook terecht be rucht om zijn Fdoch een mensch blijft een mensch en naast de menschelijke zwakheden en hartstochten tieren daar ook edeler ge voelens, die 't per slot van andere win nen, Dal maakt dit drama mede lot ceu sympathiek verhaal, en tot een uitsteken de film, dank zij in de eerste plaats Lj a en partners als William Collier. Boven dien voert de Carnaval ons even in de up io date stemming Charlie Chaplie geeft zijn komisch-- weemoedige kunst in „De Duivelstoe jager." Het strijkje zorgl als steeds voor overeenkomende illustratie. Flora. Na (ie vele oorlogsfilms „De groole pa rade" e. ahier een vloöt-oariogsnol1- prenl: „de Groote Vlootparada", ons steeds weer terugbrengend in een droeve Dat vroeg hij zich af. Maar (het denk beeld was te onbestemd, de vervulling te onmogelijk. Ilij was nu aan het vechten met zijn rug naar mademoiselle toegekeerd en zijn gezicht naar het groole raam; door do in lood gevalle ruiten zag (bijl dfen vorm van ecu wassende maan Plotse ling viel hem iets in Door d:at raanf moest hij d'e vlucht nemen. Hel was ruim vijftig voet boven d'e gracht, dat wist hij, en indien hij trachtte er uil te springen, liep hij kans, <Tat de sprong doodelijk was. Maar de kans van ster ven was zeker, indien hij draalde tot er nog meer mannen kwamen om zijn tegenpartij te versterken. F11 daarom nam hij vlug het besluit de geringe kans te wagen. Hij herinnnevde zich, dal hel venster dichtgespijkerd was. Zoo was het geble ven sedert de voorgewende poging lot vluchten van mademoiselle. Maar dat zou zeker zulk een erge hinderpaal mei zijn. y? (iWordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1928 | | pagina 1